אחרי החשיפה, מגיעים מבחני הביצועים: מעבדי Alder Lake ראשונים מופיעים ברשת

הדגמים השולחניים הראשונים בדור הבא מבית אינטל מציגים רמת יכולות מבטיחה

יצרנית השבבים הכחולה חשפה בפני העולם (ובפני הקהל הישראלי בפרט) את תוכניותיה למהפכה בעולם מעבדי ה-x86 במסגרת דור ה-Alder Lake החדש, וכעת נראה כי אנחנו מקבלים חיזוקים מסויימים להבטחות הגדולות האלו במסגרת הופעות ראשונות של דגמי Core i9 ו-Core i7 מהדור הבא במאגרים של מבחני ביצועים נפוצים. האם הארכיטקטורה ההיברידית נולדה על מנת לנצח? מוזמנים להמשיך לקרוא ולשפוט בעצמכם.

דגם מעבד מסוג Core i9-12900K, שמיועד להיות המתקדם ביותר בדור השולחני החדש עם שמונה ליבות גדולות ועוצמתיות ועוד שמונה ליבות יעילות (24 יחידות לוגיות בסך הכל, כאשר הליבות הגדולות נהנות מתמיכה בטכנולוגיית HyperThreading והקטנות פועלות בלעדיה), נצפה במאגר של Geekbench 5 כשהוא פועל בתדר בסיס של 3.2GHz ומשיג ניקוד מרשים הן עבור ביצועי ליבה בודדת והן עבור ביצועים בריבוי ליבות – כאלו שתואמים בצורה מושלמת כמעט את הביצועים של מעבדי Ryzen 9 5950X בכירים מ-AMD למעשה, אשר כוללים כזכור 16 ליבות Zen 3 פיזיות ו-32 ליבות לוגיות.

זיהוי דגם המעבד, נפחי זכרונות המטמון ואף מספר ליבות העיבוד הלוגי הכולל מתבצע כהלכה – וזה נותן לנו אינדיקציה טובה לכך שמדובר כנראה בגרסה קרובה לסופית של הדגם הבכיר ב-Alder Lake

דגם מעבד מסוג Core i7-12700, עם שמונה ליבות Golden Cove גדולות (כולל HyperThreading) ו-4 ליבות Gracemont קטנות, נצפה גם הוא ב-Geekbench כשהוא מספק ניקוד שנמצא במרחק נגיעה מה-Ryzen 7 5800X המתומן הבכיר של AMD, ויש גם עדויות מוצקות לקיומו של דגם Core i5-12600K, עם שש ליבות גדולות וארבע ליבות קטנות (16 ליבות לוגיות סף הכל, עם השיטה המדוברת בה הגדולות נהנות מ-HyperThreading והחסכוניות מסתדרות בלעדיה), שיוכל לאתגר את המשושים ואולי גם את המתומנים למיניהם מבית המתחרה.

גם דגם הביניים מהדור הבא מככב – אם כי כאן נראה שמספר הליבות הלוגי הנקלט לא תואם את מה שצופים לנו בהדלפות השונות

המחירים של המעבדים בדור ה-Core ה-12 יהיו גבוהים כמעט בוודאות ממחירי דור ה-Rocket Lake הנוכחי, בהתאם לשדרוג הטכנולוגי המשמעותי ולמצב הכללי בשוק השבבים אותו מפתה בהחלט לכנות 'חסר תקדים' – דגמי Core i5 עם או בלי ליבה גראפיות מובנית (עם סיומת K או KF בהתאמה, כמו בגלגולים הקודמים) עשויים להתחיל את דרכם עם תמחורים של בין 310 דולר ו-270 יורו (לא כולל תוספת מס בשני המקרים) לבין 350 דולר ו-295 יורו, דגמי Core i7 יתחילו ב-395 יורו ו-450 דולר לערך ואילו דגמי Core i9 מובילים יגיעו לכאורה עד לרמה של כ-700 דולר וכ-595 יורו, לפני מסים. כל זאת בתנאי שיהיו מלאים הולמים בחנויות ברחבי העולם, כמובן, משום שרובנו כבר למדנו על בשרנו כי מחירים יכולים להאמין בעשרות ומאות אחוזים בקלות במצבים בהם ההיצע אינו תואם את מידת ההתעניינות של חובבי החומרה.

תושבת חדשה ומעבדים חדשים ילוו בערכות שבבים טריות, כמובן, עם תמיכה מבורכת הן ב-PCI-Express 5.0 והן ב-DDR5 – ואפילו בקישוריות אלחוטית מהדור הבא תחת השם Wi-Fi 7

השקה של מעבדי Alder Lake השולחניים הראשונים, עם תושבת LGA1700 חדשה ולוחות אם מבוססי תושבת Z690 שיהיו הראשונים ללוות אותם, עשוי להתקיים באמצע חודש נובמבר הקרוב – כאשר השאלה הגדולה תמשיך להיות כיצד הם יתמודדו לא רק מול דור ה-Ryzen 5000 הנוכחי, אלא גם מול דור ה-Ryzen 6000 שעשוי לכלול הכפלה נוספת של כמות הליבות בכל קטגוריית מחיר ביחס למה שהתרגלנו לקבל מהמחנה האדום. נמשיך לעקוב בעניין רב אחרי כל הנושא הזה בחודשים הקרובים, זה בטוח.

השקה רשמית בתוך חודשיים מהיום?

הנתונים האלו בהחלט מגבירים את מידת ההתעניינות שלנו בדור ה-Core הבא של אינטל, כך שנקווה לשמוע עליהם עוד נתונים טכניים מפורטים ככל הניתן בקרוב. צפו לעדכונים!