סדר קדימות למעבד - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

סדר קדימות למעבד

tazmany37
 Share

Recommended Posts

על מה בדיוק אתה מדבר?
אתה מדבר על אילו דברים מחוברים ישירות למעבד לעומת הצ'יפסט או מה בדיוק?
קודם כל אתה חייב להבין שכל אחד מהחיבורים האלו עובד לפי פרוטוקול שונה, אם אתה מדבר על latency אז PCIE הכי מהיר, אחריו וPS/2 שדומים(בתאוריה חיבור של מקלדת PS\2 יכול להיות מהיר יותר כי הוא "live" וUSB שולח כל זמן מסוים את האות, אבל זה זניח ולUSB יש הרבה מאד יתרונות שאי אפשר להשתמש בהם בPS\2 כמו שליחה של אותות שונים בו זמנית, ז"א בכל "סריקה" אתה יכול לשלוח כמה לחיצות לעומת לחיצה אחת כל פעם עם PS\2, עם עכבר המצב הפוך ומספר הסריקות שאתה יכול לבצע ליחידת זמן גדול משמעותית עם לעומת PS\2), אבל כל זה גם תלוי במה שמחובר ובאימפלמנציה שכמובן יכולה להוסיף delay.
יכול להיות שאני טועה גם, לא התעסקתי עם זה הרבה ולפני הרבה זמן, למה בדיוק אתה צריך את המידע הזה?

נערך על-ידי Moon-Mage
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פעם שהייתי בתיכון או אחר כך במכללה אמרו שיש פעולות במחשב ויש קדימות לפעולות מסויימות לדוגמה פעולות מחיבור com או ps/2 יינתנו קדימות, כל רכיב במחשב יש לו את מצב הקדימות שלו במעבד לפי סדר נגיד:

com -0

PS/2 -1

USB -2

PCIE -3

SATA -4

PL 3.5mm microphone -5...

סתם דוגמה אני לא זוכר את הסדר של הרכיבים בתור קדימות למעבד וכל חיפוש בגוגל לא נותן תשובות

נערך על-ידי tazmany37
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא יודע מה בדיוק אמרו לך, אבל זה לא נשמע לי מוכר.
אם אתה יכול לחדד את השאלה שלך לדוגמה קונקרטית אולי אוכל להבין למה בדיוק אתה מתכוון.
אני לא מכיר שום הגדרה של "קדימות" בחיבורים, אבל יש לך חיבורים שהם ישירות למעבד ויש חיבורים שהם דרך הצ'יפסט או במקרה של ה3.5MM שכתבת זה קודם כל הולך לכרטיס קול ומשם לצ'יפסט\מעבד.

לחיבורים שונים יש פרוטוקולים שונים ורוחב פס שונה, מהבחינה הזאת החיבור הכי "חזק" הוא 5 PCIE שיכול לתת לך רוחב פס של 63 GB/s בחיבור X16 ואחריו יש לך את 4 שיכול לתת לך 40Gb/s.
אם אתה מדבר על delay אז בכל מקרה בשימוש רגיל במחשב אין לדבר הזה שום חשיבות.

נערך על-ידי Moon-Mage
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אולי בימים המוקדמים של 8086 ו-DOS אפשר היה לדבר ככה על עדיפויות ומספרי IRQ אבל מאז עברו איזה 40 שנה והמערכות נהיו הרבה יותר מסובכות והיום פשוט אין טעם לחשוב במונחים האלה כשמדובר במחשב מודרני.

ברמה המאוד בסיסית עדיין יש עדיפויות אבל כיום זה כבר השתכלל והפך למערכת שלמה עם עדיפויות שניתנות לשינוי ונשלטות על ידי ה-. בכל מקרה למשתמש היום זה לא באמת משנה כי מעל הרמה הבסיסית הזאת יש שכבה של דריברים ו-buffers ומעליה מורכבת. למשתמש אין גישה לרמה הבסיסית של החומרה ובסוף אחרי שהאינפורמציה מחלחלת דרך כל אותן שכבות תוכנה ומגיעה למשתמש לעדיפות המקורית בחומרה כבר אין משמעות, זה לא משפיע על כלום.

נערך על-ידי etal
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של etal

אולי בימים המוקדמים של 8086 ו-DOS אפשר היה לדבר ככה על עדיפויות ומספרי IRQ אבל מאז עברו איזה 40 שנה והמערכות נהיו הרבה יותר מסובכות והיום פשוט אין טעם לחשוב במונחים האלה כשמדובר במחשב PC מודרני.

ברמה המאוד בסיסית עדיין יש עדיפויות אבל כיום זה כבר השתכלל והפך למערכת שלמה עם עדיפויות שניתנות לשינוי ונשלטות על ידי ה-bios. בכל מקרה למשתמש היום זה לא באמת משנה כי מעל הרמה הבסיסית הזאת יש שכבה של דריברים ו-buffers ומעליה מערכת הפעלה מורכבת. למשתמש אין גישה לרמה הבסיסית של החומרה ובסוף אחרי שהאינפורמציה מחלחלת דרך כל אותן שכבות תוכנה ומגיעה למשתמש לעדיפות המקורית בחומרה כבר אין משמעות, זה לא משפיע על כלום.

אני אגיד לך משהו נגיד לחצתי על לחצן הכיבוי עדיין יש לי זמן לתקוע את המחשב דרך המקלדת והעכבר, כדי שהמחשב לא יתכבה. 

זאת דוגמה שאולי יכולה להמחיש לך את הקדימות של מקלדת ועכבר על לחצן הכיבוי במחשב. או שאולי אני טועה?

שאלה נוספת בגלל הקדימות הזאת איך בעצם מחושבת הקדימות כאשר יש כל כך הרבה רכיבים שלא מחוברים בחיבור הבסיסי שלהם לדוגמא גם המקלדת והעכבר וגם הצג של קירור המים מחוברים לusb, אם שמתי גם כל מני תאורות וrgb יכול להיות שגם הם מחוברים בusb או דוגמה נוספת היא הpcie למשל גם כרטיס המסך אבל גם הכונן מחוברים לאותו סוג חיבור ואם יש לי עוד כרטיס כמו כרטיס קול או ... גם הם מחוברים לpcie. איך המחשב מבדיל בין החיבורים נותן עדיפות למה שהוא צריך כמו מקלדת ועכבר?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של tazmany37

אני אגיד לך משהו נגיד לחצתי על לחצן הכיבוי עדיין יש לי זמן לתקוע את המחשב דרך המקלדת והעכבר, כדי שהמחשב לא יתכבה. 

זאת דוגמה שאולי יכולה להמחיש לך את הקדימות של מקלדת ועכבר על לחצן הכיבוי במחשב. או שאולי אני טועה?

שאלה נוספת בגלל הקדימות הזאת איך בעצם מחושבת הקדימות כאשר יש כל כך הרבה רכיבים שלא מחוברים בחיבור הבסיסי שלהם לדוגמא גם המקלדת והעכבר וגם הצג של קירור המים מחוברים לusb, אם שמתי גם כל מני תאורות וrgb יכול להיות שגם הם מחוברים בusb או דוגמה נוספת היא הpcie למשל גם כרטיס המסך אבל גם הכונן SSD מחוברים לאותו סוג חיבור ואם יש לי עוד כרטיס כמו כרטיס קול או רשת... גם הם מחוברים לpcie. איך המחשב מבדיל בין החיבורים נותן עדיפות למה שהוא צריך כמו מקלדת ועכבר?

שאתה לוחץ על הלחצן כיבוי מערכת ההפעלה קובעת מה יקרה אחריי שהיא עלתה, אתה מוזמן לנסות לפני ולראות שהמחשב כובה מיידית.

למה אתה מתכוון שאתה אומר "קדימות" כל האותות מגיעים למערכת ההפעלה והיא קובעת מה בדיוק יקרה וה"קדימות" תלויה בדרייברים של הרכיבים ובמערכת ההפעלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Moon-Mage

למה אתה מתכוון שאתה אומר "קדימות" כל האותות מגיעים למערכת ההפעלה והיא קובעת מה בדיוק יקרה וה"קדימות" תלויה בדרייברים של הרכיבים ובמערכת ההפעלה

היי אני כנראה מתכוון למספרי IRQ כמו שאייטל דיבר, סדר של העדפות לקדימות פעולות המעבד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בסוף הצלחתי למצוא תבלה ברשת כמו שחיפשתי:

ערוצי IRQ נפוצים

הנה מה כמה ערוצי IRQ נפוצים יותר משמשים:

קו IRQ תיאור
IRQ 0 טיימר מערכת
IRQ 1 בקר מקלדת
IRQ 2 מקבל אותות מ IRQ 8-15
IRQ 3 בקר יציאה טורית עבור יציאה 2
IRQ 4 בקר יציאה טורית ליציאה 1
IRQ 5 יציאה מקבילית 2 ו -3 (או כרטיס 
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרפ/י לדיון

בשלב זה תוכל/י להצטרף לדיון, ולאחר מכן להצטרף לקהילה שלנו. אם כבר יש לך חשבון אצלנו, אנא התחבר/י עכשיו על מנת להגיב תחת שם המשתמש שלך.
לתשומת לבך: התגובה תופיע לגולשים לאחר אישור של צוות הנהלת הפורומים.

אורח
הוסף תגובה

×   התוכן שהודבק הוא עם עיצוב.   הסר עיצוב

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר אוטומטית.   נקה הכל

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• צור חדש...