שיפור טמפרטורה לאחר הרכבת JEYI Cooling Warship Storm Fan NVME - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שיפור טמפרטורה לאחר הרכבת JEYI Cooling Warship Storm Fan NVME

ha
 Share

Recommended Posts

הזמנתי מאיביי שני JEYI Cooling Warship Storm Fan במחיר של 60 ש"ח ליחידה (ד"א, היום ניתן לרכוש את שניהם בבמחיר של 60 ש"ח...) והרכבתי השבוע.

-זה אכן מקרר, ומקרר טוב. בהתחלה לא הייתי בטוח שאני בכלל צריך דבר כזה אך הרצת CrystalDiskInfo על שני של חצי טרה המסודרים ב RAID0 הראה שהמהירות המקסימלית שאני מגיע אליה היא קצת פחות מ 3 ג'יגהבייט לשניה והטמפרטורה המקסימלית היא כ 90 מעלות... בגלל שה RAID0 הזה הוא הדיסק של מערכת ההפעלה ומועומס בצורה דיי רצינית אני מגיע ל 70 מעלות ויותר בזמן עבודה. אחרי הרכבת גופי הקירור הרצת CrystalDiskInfo מביאה לטמפרטורה מקסימלית של 54 מעלות. מאוד מכובד.

-גופי הקירור מגיעים ללא הוראות הרכבה...  חיפוש קצר מצא קליפ ביוטיוב המדריך כיצד לבצע. ההרכבה היא דיי פשוטה, בחבילה מגיע גם פיליפס עם הברגים, אבל חשוב לשים לב למקם נכון את ה בגוף הקירור. אין סימון בבגוף הקירור למיקום מוחלט של הכרטיס וצריך לחפש את הנקודה הנכונה. אצלי, גוף הקירור הראשון הותקן בקלות וה עבד ללא בעיות אבל השני היה סיוט, פרקתי והרכבתי מספר פעמים עד שה NVME נכנס נכון קונקטור שלו על לוח האם.

במחיר כזה, נראה לי כי כדאי להתקין לכל מי שמוצא כי טמפרטורת NVME שלו היא כ 70 מעלות ויותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מומלץ לראות את ההסבר הזה

https://youtu.be/KzSIfxHppPY?t=376

בקצרה - את הזיכרון עצמו לא צריך וזה אפילו מזיק לקרר , בזמן כתיבה הזיכרון צריך לרוץ בטמפרטורות יותר גבוהות.

הרכיב היחידי שאפשר לקרר הוא הקונטרולר וגם זה רק במקרה שהוא מתחמם יותר מידי ומוריד ביצועים כדי להוריד טמפרטורה .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רכיבי אלקטרוניקה רגילים מוגדרים לעבוד בתחום הטמפרטורות 0-70 מעלות צלזיוס, רכיבי אלקטרוניקה בתקן תעשייתי (שהם יקרים יותר מהמקביל האזרחי) מוגדרים לעבוד בתחום הטמפרטורות 40- עד 85 מעלות צלזיוס. אני מאוד מפקפק כי היצרן משתמש ברכיבי אלקטרוניקה בתקן תעשייתי... ה RAID0 של הNVME הוא הדיסק של מערכת ההפעלה ומועומס בצורה דיי רצינית. לא הייתי רוצה לקצר את אורך החיים שלו...

ציטוט

הרכיב היחידי שאפשר לקרר הוא הקונטרולר וגם זה רק במקרה שהוא מתחמם יותר מידי ומוריד ביצועים כדי להוריד טמפרטורה .

קרה לי עם הדיסקים האלה, חום יתר מקטין מהירות קריאה/כתיבה. למה אתה חושב כי זה הבקר בלבד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של ha

רכיבי אלקטרוניקה רגילים מוגדרים לעבוד בתחום הטמפרטורות 0-70 מעלות צלזיוס

אין דבר כזה "רגילים". כל רכיב והטווח שלו לפי מה שמגדיר היצרן. יש כאלה שמוגדרים עד 60, יהיו כאלה שמוגדרים אפילו עד 125 (מייצבי מתח מדגמים מסוימים).

בואו נתיחס רגע לעובדות.

בקרי כן יכולים להתחמם עד איבוד ביצועים חלקי או מלא, וכן עושים זאת באופן שגרתי ללא קירור אפקטיבי כי ממש כמו ליבה גרפית בכרטיסי מסך או ליבות מעבד - גם בקר פועל בתדר מסוים כשטמפרטורה מאפשרת לו, וכמו שני הראשונים שהזכרתי כן יוריד תדרים כאשר טמפרטורות הפעולה שלו גבהות. רוצים לדעת איזה תדרים ואיזה טמפרטורה? יש Datasheet שלהם באתר היצרן.

האם כל קירורי האוויר לכוננים של לוחות אם לא אפקטיביים? לא - זה תלוי בקירור, וזה תלוי בכונן.

האם כל קירורי האוויר לכוננים של לוחות אם פוגעים בשבבי ה-NAND? לא - זה תלוי בקירור, וזה תלוי בכונן.

האם אפשר לתת תשובה קונקרטית לגבי כלל כונני ה- האם מומלץ להשתמש בפתרון כזה או אחר או לא?  לא - זה תלוי בקירור, וזה תלוי בכונן.

יש כוננים ששימוש בקירור פסיבי רציני הוא הדרך היחידה לשמור על מהירות סבירה בעת שימוש אינטנסיבי בהם, ויש כאלה שעל אף שימוש בקירור רציני ככל שיהיה עדיין ינמיכו תדרים בעבודה רציפה לאחר זמן כלשהו. כוננים מבוססי דור ראשון של בקרי 4.0 מחברת הם בדיוק כאלה.

mainpage.png

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של ha

קרה לי עם הדיסקים האלה, חום יתר מקטין מהירות קריאה/כתיבה. למה אתה חושב כי זה הבקר בלבד?

תסתכל בהסבר בסרטון ותבין.

מה  שקרה לך זה זה בדיוק מה שקורה כשהבקר מתחמם יותר מידי.

לקרר את זה מיותר ואפילו יכול לקצר את אורך החיים של הכונן אם אתה לא נותן להם לפעול בטמפרטורות שהם צריכים בזמן כתיבה.

נערך על-ידי lompy
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשתיכננתי מעגלים עד לפני בערך 10 שנים (אני איש חומרה במקור) ההפרדה הייתה בין רכיבים "רגילים" (Commercial) ותעשייתים (Industrial) ובהתאם טמפרטורות עבודה שונות (עד אז היה גם תקן צבאי עם טווח טמפרטורות עבודה גדול אפילו יותר אבל זה כבר לא ממש קשור).
הטמפרטורות שהתייחסת אליהן מדפי הנתונים הן טמפרטורות צומת (הטמפרטורות על הסיליקון עצמו), אם אתה מודד 125 מעלות על הרכיב עצמו אז הסיליקון מזמן התבשל...

ציטוט

האם אפשר לתת תשובה קונקרטית לגבי כלל כונני ה-NVMe האם מומלץ להשתמש בפתרון כזה או אחר או לא?  לא - זה תלוי בקירור, וזה תלוי בכונן.

לטעמי דווקא כן, זה לא יכול להזיק. אם כבר זה רק יועיל. אני כרגע מאיץ i7 ל 5 ג'יגה והבעייה הקריטית שלי הייתה כיצד לשמור את המעבד בטמפרטורה של פחות מ 80 מעלות בעומס מלא. ממה שקראתי, עבודה מעל הטמפרטורה הזו מקצרת את אורך החיים של מעבד באופן משמעותי.

lompy הקישור שהבאת לא מציג דבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חברס,

יצרני כונני flash אינם חובבנים שעובדים מאחורי הבית במוסך של סבא.

אלו מהנדסים שמפתחים ומייצרים מוצר במתודולוגיה סדירה כמקובל בתעשיה זו.

אם הם היו מגיעים בתובנתם המקצועית, שיש לקרר באופן רציני יותר את ה- שהם פיתחו, היו עושים כן.
אך לראיה, הם לא עושים זאת.

לא מתוך בורות, חוסר ידע, טמטום, או עצלנות, אלא משום שהם מבינים שהקירור שהם שמו (הבסיסי) מספק

את צרכי המוצר ואת אורך חייו. ובכלל, היעלה על הדעת אחרת ?

קונספירטיבים באופיים, הסוברים כי יצרני מוצרים בכוונת מכוון, מרוע לב, מרשעות,

מתרשלים בעבודתם בכוונה כדי לדפוק את הלקוח ולא מקררים את המוצר כפי שצריך, אינם חסרים בשום תחום,

גם לא זה שלפנינו. אז במטותא חסכו מאיתנו ותשאירו את הקונספירציות לפורומים המתאימים לכך.

ציטוט של ha

לטעמי דווקא כן, זה לא יכול להזיק. אם כבר זה רק יועיל. אני כרגע מאיץ i7 ל 5 ג'יגה והבעייה הקריטית שלי הייתה כיצד לשמור את המעבד בטמפרטורה של פחות מ 80 מעלות בעומס מלא. ממה שקראתי, עבודה מעל הטמפרטורה הזו מקצרת את אורך החיים של מעבד באופן משמעותי.

הבאת דוגמא שאינה רלוונטית, וגם אינה נכונה.

ראשית - אין דין רכיב אלקטרוני מסוג CPU, כדין רכיב מסוג flash.  הטמפרטורה שאינה רצויה במוליך

הטרנזיסטורי מסוג מעבד, אינה קשורה ליכולת הכתיבה בשבב flash, אשר כותב טוב יותר ועם פחות בלאי דווקא

בטמפרטורות גבוהות יותר. ככל שאני זוכר ועברתי על מסמכים טכניים באחת ההזדמנויות, מצאו קשר ישיר בין טמפ' עבודה

של רכיב אכסון הזכרון - לאורך החיים שלו. כאשר הוא עובד בטמפ' אופטימאלית (גבוה יחסית) הבלאי שלו קטן.

בטמפ' נמוכה הבלאי שלו גדל ואורך החיים מתקצר.

בכל הנוגע למעבדים, עבודה בטמפ' גבוה כל עוד היא בטווח המותר של הרכיב, אינה משפיעה על אורך חייו ובטח שלא משפיע

באופן משמעותי. היא משפיעה בעיקר על כמות האנרגיה שמומרת בו לחום, בשל עליית ההתנגדות כפונקציה של טמפ', ולכן את

הנצילות, ומשכך את התדר עבודה המקסימלי שניתן להגיע אליו לפני שגיאה חישובית.

ישנם הרבה מיתוסים בתחום אלקטרוניקה כמו בהרבה תחומים, וחבל לשפוך סתם גם פה.

הבעיה העיקרית בנושאי טמפ' ברכיבים אלקטרוניים, במיוחד טרנזיסטורים, היא בהפרשים של טמפ' במחזורי

התחממות והתקררות. אלו יוצרים התרחבות מכאנית והתכווצות מכאנית אשר מובילים עם הזמן לסדקים ונתקים במוליך

ובהלחמות. היה עדיך שהרכיב יעבוד דווקא בטמפ' קבועה ואחידה אפילו אם היא גבוהה, אך ישאר בה כל הזמן ברציפות.

מאשר יתחמם יתקרר וחוזר חלילה.

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט

צרני כונני זכרון flash אינם חובבנים שעובדים מאחורי הבית במוסך של סבא.

אלו מהנדסים שמפתחים ומייצרים מוצר במתודולוגיה סדירה כמקובל בתעשיה זו.

מסכים איתך אך זה מעלה שאלה חדשה. אם חימום הצ'יפים של הפלאש היה מסייע למשהו אז הוא היה מוסף כבר לכרטיס. אחרי הכל העלות של הוספת מספר נגדים הממותגים דרך הבקר היא זניחה, מדידת הטמפרטורה קיימת כבר כך שסגירת הלופ (בין אם לוקאלית בכרטיס או דרך מ"ה) היא טריוויאלית. אני בטוח שאנשי השיווק היו מנצלים היטב את היתרון (אם קיים כמובן) בפרסומות.

כמה תיקונים קטנים.

ציטוט

הבעיה העיקרית בנושאי טמפ' ברכיבים אלקטרוניים, במיוחד טרנזיסטורים, היא בהפרשים של טמפ' במחזורי

התחממות והתקררות.

זה היה נכון בתקופת הלימודים שלי (לפני מלאן זמן😉 קצת אחרי שאינטל פתחו את הפאב הראשון בירושליים...), המעבר לטכנולוגיות מתקדמות יותר (הלחמות SMT וזיווד BGA) הפכו את זה לזניח (במערכות אזרחיות הכוונה)

ציטוט

ראשית - אין דין רכיב אלקטרוני מסוג CPU, כדין רכיב מסוג זכרון flash.

ה NMVE כולל את שניהם, חום יתר מאיט את הכרטיס. לא משנה לי ממה זה נובע כל זמן שקירור המכלול מאפשר לו עבודה מהירה.

מוזר, ב FF הקישור מביא אותי לדף ריק... בכרום זה כן עבד.

אני לא יודע אם הבחור הזה מהנדס חומרה אבל הוא אמור לדעת כי הגורם לבלאי בפלאש הוא המחיקה, לא הכתיבה... המחיקה אכן יותר מהירה בטמפרטורה גבוהה יותר (אנרגיה פואטנציאלית גבוהה יותר כמובן) אבל הוא לא ממש מתייחס לזה.

עם כל הכבוד, הייתי מעדיף לינק למסמך של יצרן הרכיבים על פני לינקים ליוטיוב, שבהם קשה לדעת אם ניתן לסמוך על מה שמוצג.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של ha

מוזר, ב FF הקישור מביא אותי לדף ריק... בכרום זה כן עבד.

אני לא יודע אם הבחור הזה מהנדס חומרה אבל הוא אמור לדעת כי הגורם לבלאי בפלאש הוא המחיקה, לא הכתיבה... המחיקה אכן יותר מהירה בטמפרטורה גבוהה יותר (אנרגיה פואטנציאלית גבוהה יותר כמובן) אבל הוא לא ממש מתייחס לזה.

עם כל הכבוד, הייתי מעדיף לינק למסמך של יצרן הרכיבים על פני לינקים ליוטיוב, שבהם קשה לדעת אם ניתן לסמוך על מה שמוצג.

הבחור הזה זה אחד הסוקרים המוערכים ביותר בעולם של חומרה.

אם יש מישהו שאני סומך על מה שיש לו לומר בנושא חומרה אז הוא אחד מהם.

הבן אדם הזה לא ממציא תשובות יש לו דלת פתוחה וקשרים בכל חברות החומרה הכי הגדולת בעולם.

ולעצם הנקודה זה בכלל לא משנה ,אתה כל הזמן כותב ומוחק מהכונן , בשורה התחתונה אם אתה שומר על בטמפרטורת עבודה נמוכה מידי אתה עלול לגרום לקיצור אורך החיים שלו.

נערך על-ידי lompy
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחזור שוב, הייתי מעדיף לינק למסמך של יצרן הרכיבים. אני איש חומרה ומעולם לא שמעתי עליו, משפט קצר בסרטון ללא סימוכין כלשהם לא יגרום לי לשנות את דעתי. המחיקה מהכונן (מחיקת דף שלם ב Flash למעשה) איטית יותר ו"בעייתית" יותר, לכן רוב הבקרים מוחקים ברקע. בכל מקרה... איש חומרה אמור לדעת כי הגורם לבלאי בפלאש הוא המחיקה, לא הכתיבה. אם הוא טועה/מבלבל בין המושגים אז אין סיכוי שאסמוך עליו.

ואם ניחזור לנושא, אורך החיים של הפלאש זניח בעיניי. להבדיל מקשיח ששם תקלה הורגת את כל הדיסק, הבלאי של הפלאש הדרגתי. אבל מה שכן יכול להקריס אותו הוא מות הבקר ולכן אני מעדיף שיעבוד בטמפרטורה נמוכה. בנוסף, ההגדלה המתמשכת בנפחי הפלאש גורמת לכך שפלאש האיחסון מוחלף עקב שידרוג, ולא תקלה, תוך זמן הקצר מאורך החיים של  ה Flash.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנסיון אצלי בשרתים אגב הוא שכונני ה- flash שנכנסו בשנים האחרונות, אמינים בסדר גודל פחות מהכוננים הקשיחים המסורתיים.

ה- flash נוטים למות מוות פתאומי out of know where ומזל שהמערכות הן raid כמובן. להפתעתי - אך זה המצב.

משהו בטכנולוגיית flash עדיין לא סגור עד הסוף לטעמי. כנראה היתרון בשנים/וותק של הטכנולוגיה המסורתית עושה את שלו.

סיבת המוות של הכוננים הללו לצערי לא מתקבלת למרות שבקשתי מהיצרן.

הוא אינו משתף אותנו אלא רק מחליף כוננים במסגרת האחריות.

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כונני NMVE או רגילים? נשמע שאתה מתאר תקלת בקר ולא , ראית משהו ב SMART או שגם הוא לא מגיב? (תקלת בקר). אצלי ה RAID הוא 0 ולא 1 כך שאני יותר חשוף לבעייה הזו, בכל מקרה אני צריך למצוא דרך להוסיף את ה MiniTool Partition Wizard שיתבצע כל יום בחצות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרפ/י לדיון

בשלב זה תוכל/י להצטרף לדיון, ולאחר מכן להצטרף לקהילה שלנו. אם כבר יש לך חשבון אצלנו, אנא התחבר/י עכשיו על מנת להגיב תחת שם המשתמש שלך.
לתשומת לבך: התגובה תופיע לגולשים לאחר אישור של צוות הנהלת הפורומים.

אורח
הוסף תגובה

×   התוכן שהודבק הוא עם עיצוב.   הסר עיצוב

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר אוטומטית.   נקה הכל

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• צור חדש...