מעבד Core i9 10900K בביקורת: שיא נוסף ל-14 ננומטר - עמוד 3 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מעבד Core i9 10900K בביקורת: שיא נוסף ל-14 ננומטר

djelectric
 Share

Recommended Posts

כתבת דברים לעניין שעימם אנו יכולים לדון - ותודה על כך.

הראשון הוא, שלאינטל יש גם משושי ליבות זולים יותר בליין המוצע, אבל אלו נעולים בל נשכח. אז ככה:

גם עבורם צריך להכיל תוספות מחיר של עמלת מפיץ ועמלת חנות ריטייל שכן המחירים שניתנו בטבלאות היו ב- bulk

של 1000 יחידות. אחרי שגוזרים את המחיר ללקוח פרטי בודד , הפער הוא לרעת האינטלים הללו.

**בעריכה הוספת מחיר של 157$, אז כנראה שהמחיר ללקוח הסופי הוא סביבות 190-200$.

עתה גם אם ניקח את הזול מבין כל המשושי ליבות דור 10, ונוסיף את העמלות הפצה עד ללקוח הסופי, נוכל לראות שהוא יהיה

יקר יותר מריזן 3600 as is. כאשר אחרי תוספת מערכת זולה (כי זה לא מעבד K אז אויר רגיל מספק נגיד 30$),

הפער יגדל עוד קצת. זה יהיה משהו כמו 220-230$ אל מול 159$ של הריזן.

וכך גם המשושי ליבות הבסיסיים ביותר של - קרי הדגמים הנעולים בתוספת גוף קירור פשוט, יהיו יקרים יותר מריזן,

אבל לא באותה דרמה כמו 10600K זה נכון.

במצב שכזה המעבד הנעול של , כבר לא יהיה מהיר יותר מהריזן 3600 שהוא מעבד מכפלה פתוחה, ובמצב דברים

שכזה גם הטעון התאורטי אודות גיימינג, ישמט לחלוטין ולא יתקיים עוד, גם לא ב- 720p על LOW.

נוצר מצב איפה, שבכל סנריו וכל קומבינציה שלא נבדוק אותה, השילוב ריזן 3600 מנצח כל משושה של , השאלה רק

בכמה פער מחיר זה יקרה, האם פי 2 (ומעלה) כמו במקרה הקיצון של 10600K, או רק פי נגיד אחד וחצי במקרה של 10400F.

על השם של אני לא משלם, אולי אתה כן. אני רוצה לראות את עצמי צרכן מתקדם, וגם מבוגר, שמיתוג לא מדבר אליו.

אני צרכן הנדסי שקונה ראציונאלי גרידא, ומה שמנצח במישור הראציונאלי עסקי ביצועי, לוקח. בהיבט הזה לאינטל אין שום ערך

מוסף מבחינתי ותן לי לגלות לך סוד קטן שפספסת אולי:

כיום המוניטין של אינטל בקרב הקהילה המתקדמת בתחום PC, נחות מזה של . היוצרות התהפכו, כך שהטעון זה גם אם

רוצים להשתמש בו הוא לרעת אינטל ולא לטובתה.

הדיון אודות מעבדי העבר של אינטל מהשנים 2011-2015 טובים ככל שהיו אז, לא נראה לי כל כך רלוונטי לדיון הנוכחי,

אז לא רואה לנכון להכנס אליו. המעבדים הללו היו טובים בשעתו והיו מובילי השוק ללא תחרות, אבל אין לכך שום קשר או

השפעה כלשהי על היום 2020.

*גילוי נאות כי כותב שורות אלו עדיין עובד באמצעות מחשב מבוסס 2500k מומהר ואינו רואה צורך לשדרג עדיין. זה עד כמה שהוא היה מדהים - ועדיין הוא כזה 🙂 

אינטל לא ירדו כדבריך, אבל לא בגלל שהשוק הביתי עשה את מה שעשה,  אלא בגלל שהכנסותיה העקריות של אינטל בכלל לא

עוד מהסקטור הביתי פרטי, אלא ממגזר השרתים - שבו האמוץ של חדשה הינו איטי הרבה יותר, בעיקר בגלל risk

management שעושים הלקוחות - אלו מבקשים תחילה להלבין את הטכנולוגיה באמצעות POC ארוכים (כדי שנה), וולידציות

מרובות בתעשיה לפני שהם מאמצים את מחדש. לכן בהיבט הזה אינטל עדיין זוכה למכירות רבות, בגלל האיטיות שבסגמנט

enterprise מה שיקנה להם שקט לכמה שנים. אבל גם זה לא לעד אם הם לא ישנסו מותניים.

כל דיבור אודות ליטוגרפיה חדשה מצידה של אינטל, כיום, הייתי מאד נזהר מלתת להם מחמאות או אופטימיות, הם כרגע בהיבט

הזה בבושה רבתי ופספסו את המעבר מ- 14nm ל- 10NM בבערך 3 שנים כבר שנכשלו בו. זה המון. שהרי אם את זה הם לא

מצליחים, אז אין לי ולתעשיה עוד אמון ביכולותיהם הכישוריות לדלג ישר ל- 7nm , משלא הוכיחו יכולת לדלג ל- 10nm (שזה צעד

קטן יותר). בנתיים בעולם רק וסמסונג הוכיחו יכולת של 10nm ומטה.

סיום דבריך היה מדויק, אכן אם תעלה על העליונה, וכרגע זו הערכת התעשיה, שבדור 4000 הם יהיו מס' 1 ללא תחרות,

ברור ואיננו תמימים מאומה, הדבר יוביל לעליית מחירים מצידה. אין לי צל של ספק שמחירי סדרה 4000 יהיו גבוהים יותר

מהנוכחיים. ככה זה כשאתה מוביל בפער גדול ואין תחרות על כתר הביצועים. תמקסם את המצב עד הסוף. ולכן, אני שב

וחוזר, האינטרס שלנו הצרכנים הוא שמצב שכזה לא יקרה. חלילה לא בצורה שבה AMD תכשל כמובן, נהפוכו, אנחנו רוצים

התקדמות ביצועית עד כמה שרק ניתן, אלא אנו רוצים שזה יקרה במצב בו אינטל מזדרזת להוציא את הטכנולוגיה המתחרה שלה

כמה שיותר מהר גם. אנחנו רוצים קידמה ולא לאבד אותה מחד, אך מאידך שזה יהיה הדדי מצד כל המתחרים. כי רק ככה אנו

הצרכנים נזכה למחירים טובים עבורנו. תחרות תחרות ושוב פעם תחרות. שוויון ביצועי מוביל לאדישות הצרכן אודות מה לבחור

מבין החלופות, ולכן עבורו המחיר ינצח. משהמתחרים מבינים זאת, הדבר בעקיפין מובילם לתחרות עזה על ליבו של הצרכן,

ובאמצעות המחיר הזול ביותר שניתן. כי לא נותר בידם כלי אחר להתחרות בו שווקית, בהנתן שוויון ביצועי.

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 44
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

יש תוכנות שעובדות רק עם ולכן אתה חייב לבחור בהם. לדוגמא תוכנת עריכת הוידאו הפופולרית avid ועוד. 

קשה לדבר על מחירים כי יכולה לעשות התאמות וזה סתם זריקת השערות.

גם 3900x עלה קרוב ל600 דולר בהתחלה ויכולת לטעון שזה לא משתלם אבל יש כאלה שלא מחכים.

הייתי זהיר כפי ששמת לב כשציינתי את ה7nm ורשמתי שיכול להיות שיהיה "מוצלח" כמו ה10nm.

תקן אותי אם אני טועה אבל אני זוכר רווח של 10 מיליארד דולר מתחום השולחני והניידים שיותר גבוה מהשרתים אם אני זוכר נכון.

רק זה פי 5 יותר ממה שamd עשתה ברבעון.

נערך על-ידי st379
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ככל שידי משגת הטענה אודות avid ואינטל אינה נכונה (מדובר באגדה אורבנית)

https://www.reddit.com/r/editors/comments/bk97pm/does_amd_ryzen_goes_well_with_avid_media_composer/

הבן, כל המעבדים תומכים בסט הפקודות של 8086 ובהרחבה של x64 (שהיא בכלל של במקור).

ועל בסיס זה עובדת מערכת ההפעלה. לכן הטענה שתוכנה מסוימת עובדת רק על מעבדי אבל לא על מעבדי AMD

היא טענה שדי מראש נדונה להפרכה באופן כללי ועקרוני.

לגבי הרווח של מסגמנט המוזכר סבורני שהנך טועה. אולי התכוונת מכירות .... ? (תבדוק)

אם זה חשוב לך, אשתדל מחר להכנס לדוחות הכספיים ולחטט בהם. אבל זה יקח קצת זמן.

אינטל אינה על הכוונת ההשקעתית שלי, לכן אינני מעורה בתשקיף ובדיווחים הרבעוניים שלה

חוץ משזוכר בע"פ סדר גודל של מחזור שנתי מכירות ורווחים.

שהיה סביבות 70 מיליארד דולר בשנה או שנתיים אחורה, ורווח של סביבות 12 מיליארד ביחס לכך קרי

קצת פחות מ- 20 אחוז מהמחזור. אלו נתוני סגירת 2018 כמדומני היו, אל תתפוס אותי במילה.

*גם אם אני טועה אז זה בקטנה.

יש לי כמה וכמה חברות שאני כרגע מתמקד בהן, ועושה על גבן את הרווחים.

בראיה קדימה, לא הייתי משקיע לא באינטל ולא ב אגב. שתיהן בתחום תחרותי לחוץ,

ויהיה קשה להן לעשות בו רווחים משמעותיים או צמיחה דרמטית. מה גם שאלו תחומים מסורתיים וותיקים

ולא הי טק חדשני.

מנגד בנוידיאה כן, כי לפוטנציאל של , תחום בו היא כרגע מובילה עולמית, יש פוטנציאל גידול אקספוננציאלי

בראיה של עשור שניים קדימה. זה תחום חצי חדש, שצומח במהירות מדהימה. גם הנהיגה האוטונומית שבו הם חזקים.

נוידיאה מגייסת את טובי המתמטיקאים בעולם, היא יכולה כספית לעשות זאת, וגם המתמטיקאים מאד קורץ להם לבוא לנוידיאה מבחינת

מקום עבודה שנמצא בחזית התעשיה העולמית בהקשר שלהם. יש לחברה הזו נהול מאד איכותי מוכח שלא משתנה כל השנים, מאז היווסדה

של החברה בעצם ברציפות 25 שנה, מה שמציב סביבה נהולית מוכחת שכנראה תשאר שם עד הסוף, ולכן כל הנתונים מתחברים יחדיו

למצב, שכרגע הכי נראה לי מבין שלושת החברות הללו, שנוידיאה תהייה ההשקעה הנבונה ביותר בראיה ארוכת טווח של 10-20 שנה.

אני משקיע ארוך טווח. אבל לא רק אני סבור כך, אלא גם קהל המשקיעים. שכן מספיק להציץ על המניה שלה בחומש האחרון כדי להתווכח בכך.

לכן אני חש שנמצא בכוון הנכון.

אזהרה - כותב שורות אלו אינו יועץ השקעות, אלא מביע את דעתו החובבנית בלבד בתחום זה, ואינו אחראי לשום צעד שהקורא יעשה על בסיסה.

אז ראו הוזהרתם. יתרה על כך, אילו הייתי יועץ השקעות על פי הדין אסור היה לי לתת דעתי או המלצתי בנוגע לשוק ההון,

ללא חוזה חתום ביני למיועץ באופן פרטני ואישי כלפיו. זה החוק והרגולציה אז דעו גם אותה. 

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנה התמונה המלאה:

https://www.intc.com/investor-relations/investor-education-and-news/investor-news/press-release-details/2020/Intel-Reports-Fourth-Quarter-2019-Financial-Results/

image.thumb.png.31a9c0bc19de35bbe514d485f20f2487.png

image.thumb.png.60115d74822bd223c3418a399650c05d.png

טיפה הסברים להבנתך והבנת הקורא:

revenue זהו מחזור מכירות ולא רווח. income זה המינוח לרווח.

בשנה שלמה אכן כפי שזכרתי סביבות 70 מילארד מכירות, הרווח שלהם כ- 20 מיליארד.

עכשיו אני נזכר ש- 12 מיליארד שזכרתי זה של שנה קודם - כנראה 2017. הרווחים שלהם ב 1028/2019 עלו ל- 20 .

המכירות של סגמנט ונלוויו סביבות 37 מיליארד וסגמנט data center סביבות 23.5 מילירד.

אבל הרווחיות של שני הענפים שונה, בשרתים הוא משמעותית גבוה יותר. פי כמה וכמה.

כדי לקבל מידע אודות כמה מתוך זה הוא רווח, אני צריך לצלול לנתונים יותר לעומק ולחפש. לא כרגע - השאר בהאזנה.

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקי מצאתי,

טעיתי בהערכותיי/הבנתי/זכרוני.

נוכל לראות שבאופן דומה להתפלגות יחס המכירות, די לינארי ובמתואם גם התפלגות הרווחים.

נובע מכך שהתסמכותה של על הסקטור שצומח מהר והוא העסקי - שרתי data center וכיוצא בזאת, אך בהתעלם מהשוק הפרטי,

יהיה סיכון עבורה, שכן חלק ניכר מרווחיה הם מהמגזר הדסקטופאי. צריכים בהחלט לקחת בחשבון גם את הלקוחות הפרטיים

ואת המחשבי משרד לעסקים, אחרת אבויה.

אז נו, אתה רואה מדוע אני לא משקיע בהם ?

הם בבעיה ובסכון ברור בסקטור הזה גם. ריזן עושה בהם שמות.

Untitled.jpg

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכל תלוי אם הם יצליחו לעשות את המעבר לeuv. קשה לדעת. בכל מקרה זה מצויין שamd לוקחת להם נתח שוק אבל ביינתים עם התחרות הרווחים שלהם עולים ולא יורדים.

גם עכשיו עם תמחור נכון הם יכולים לתת פייט לזן 3 ויש להם כמה ארכיטקטורות בדרך והרבה יותר כסף לשפוך על ומחקר.

אם הם יכשלו עם המעבר הם יהיו בצרות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מעניין,

ניסו לבדוק IPC סינטטי בין ליבת ל- Zen2 באותו תדר ריצה, השתמשו ב- LN2 עבור הריזן בשביל להגיע לתדר 5.0Ghz

ניתן לראות שה- IPC של Zen2 גבוה מזה של ב- 11.8% ב- single thread על אחת,

וגבוהה ב- 17.4% ב-multithread, מה שמעיד כי מימוש SMT ב- Zen2 יעיל יותר מזה שבאינטל.

משמעות המספרים היא, ש- Zen2 משתווה ביצועית ב single thread לזה של כאשר הוא רץ ב- 4.5ghz

בשעה שאינטל רץ ב- 5.0ghz. והוא משתווה ב- multi thread SMT לזה של , בתדר 4.15Ghz כאשר האינטל

רץ ב- 5.0ghz.

מה שעומד לרועץ איפה במעבדי Zen2 היא העכבה הגבוה ב- inter communication between neighbor CCX's

וגם עכבה גדולה יותר מול ה- . וזה מה שהם צריכים לתקן בדור הבא. אם את זה הם יסדרו אז הם ישפרו פוזיציה בצורה

משמעותית. זו נקודת התורפה שלהם או צוואר הבקבוק אם נרצה. ואנחנו יודעים שלאחד מהם לפחות הם כבר נתנו מענה,

שכן לא תהייה עוד חלוקה ל ccx-ים נפרדים. הפוטנציאל התוך ליבתי שלהם מעולה וזה רואים בערכים שבבדיקה,

נקודת החולשה היא בתקשורת מהליבה החוצה - עם ליבות אחרות ועם הזכרון.

זו גם הסיבה אגב שרואים בדגם החדש 3300X איך הוא פותח פער משמעותי על פני 3100 הרגיל באותו תדר.

ב- 3300X יש משהו יחודי בכל מעבדי ריזן באשר הם, הוא היחידי שעוקף את הבעיה של inter communication

between neighbor CCX's משום שאין לו שום ב- CCX זר. כל ליבותיו שוכנות יחדיו באותו מודול. ואז אנו רואים

שכאשר הבעיה הזו נעקפת, עד כמה הדבר נותן לו בוסט ביצועים רציני ומשמעותי כדי 8-9% סדר גודל גס ביישומים ומשחקים.

זה אחד הדברים שלבטח נוטלים חלק ארי בסך קפיצת הביצועים המרשימה שמדווחים עליה אודות Zen3 - שגם הוא יהנה

מהנושא הזה. 3300X הוא איפה מדגים טכנולוגיות (חלקי) של הדור הבא - של התכונה של אחוד ה- CCX, והיא משמעותית.

1.jpg

2.jpg

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איך זה ש המעבדים של הם 7NM

והם לא מצליחים לעשות OC יפה כמו של אינטל

נותן הרגשה שהם מסורסים

ועוד אפשר להוסיף שיש ליבות במעבד שלא נמצאים על אותו CCX ושחושבים על זה יש יותר רווח בין הליבות מה מאפשר פיזור חום יותר טוב

עד כמה שאני מבין...

זה מרגיש כמו עם הכרטיסי מסך שבסך הכל מה ששינו שמה זה כולה ה BIOS

470RX או משהו כזה

מבאס שהכל נשלט ע"י כסף

10 שנים תקועים בטכנולוגיה של 4 ליבות והכל זוחל טכנולוגית

נערך על-ידי aviv00
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של aviv00

איך זה ש המעבדים של AMD הם 7NM

והם לא מצליחים לעשות OC יפה כמו של אינטל

נותן הרגשה שהם מסורסים

בזירת הריצה בתדר דיאנמי משתנה אוטומטית, הקדימה של כי שאלה מעולם ה- GPU שבה היה לה נסיון רב שנים.

כך נוצר מצב ש עושה הלכה למעשה OC אוטומטי של מעבדיה (פספסת את הנקודה הזו) באופן מובנה בטכנולוגיה של המעבד שלה.

המנגנון האוטומטי הזה לוקח את כל היתירות שהיתה לליבה עד למקסימום שאפשר (כתלות בטמפ' שזמינה באותו רגע).

אינטל לא היתה שם, כי לא היה לה נסיון קיים בעולם ה- GPU שהחל ליישם את הטכניקה לפני כמעט עשור שנים.

למעשה רק בדור החדש של מעבדי - דור 10, במעבדים היקרים יותר בליין i9 (ונדמה לי גם i7)

היא הכניסה משהו דומה (קצת יותר פרימיטיבי ביישום שלו).

משמע שגם מעבדי דור 10 עם הטכנולוגיה הזו של הרמת תדר אוטומטית ובאופן דינאמי, לא נשארה עוד יתירות לבצע OC ידני.

צפה בסקירות שמראות כי ה- i10900 קרוב לחלוטין ל top שלו בדיוק כמו מעבדי Zen2.

וזה טוב שזה כך. חסכו ללקוח את כל ההתברברות עם הנושא, כי עושים לו את זה דיפולטית במעבד ובאופן דינאמי on the fly

תוך כדי עבודת המחשב, ומנצלים עבור המשתמש את יתרת הטמפ' שנותרה זמינה לנושא.

*יהיו ביצועית קצת יותר מהירים בחודשי החורף או באזורים קרים בכדור הארץ. 

ולכן להסתכל על זה שלא נותרה עוד אפרות ממשית לבצע OC במעבדים של העת המודרנית כמשהו שלילי, מפספס את הפואנטה

כולה, שהייצרנים כבר עושים זאת דינאמית עבור המשתמש. הם למעשה כרסמו ביתרת הביצועים המסורתית הזו, שבעבר

הם השאירו על השולחן ללא שימוש. בעבר השאירו ללא שימוש כי לא ידעו הכיצד לנצל אותה בצורה אמינה, קרי מבלי שהמעבד

יתקע מעת לעת. היום בעיקר בזכות הנסיון שפיתחו בעולם ה- GPU, יודעים חשמלית וניטורית לבצע זאת טוב ואמין.

ציטוט של aviv00

עוד אפשר להוסיף שיש ליבות במעבד שלא נמצאים על אותו CCX ושחושבים על זה יש יותר רווח בין הליבות מה מאפשר פיזור חום יותר טוב

עד כמה שאני מבין...

נכון, ככה אינטל עושה. ולכן גם משהבינה זאת, עושה את אותו הדבר החל ממעבד 3300x. שהוא ההקדמה לסדרה 4000 (Zen3).
הרווח על הנייר בשרטוט בין הליבות אינו רלוונטי לנושא שהעלת. בין הליבות שוכן כל המטמון שהוא גם במידה דומה/זהה עובד

חשמלית ופולט חום. לא פחות מהליבה עצמה ואולי יותר, בשל צפיפותו הטרנזיסטורית הרבה, ופעימתו המחזורית המלאה בכל cycle.

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

יש לי כמה וכמה חברות שאני כרגע מתמקד בהן, ועושה על גבן את הרווחים.

בראיה קדימה, לא הייתי משקיע לא באינטל ולא ב AMD אגב. שתיהן בתחום תחרותי לחוץ,

ויהיה קשה להן לעשות בו רווחים משמעותיים או צמיחה דרמטית. מה גם שאלו תחומים מסורתיים וותיקים

ולא הי טק חדשני.

מנגד בנוידיאה כן, כי לפוטנציאל של , תחום בו היא כרגע מובילה עולמית, יש פוטנציאל גידול אקספוננציאלי

בראיה של עשור שניים קדימה. זה תחום חצי חדש, שצומח במהירות מדהימה. גם הנהיגה האוטונומית שבו הם חזקים.

נוידיאה מגייסת את טובי המתמטיקאים בעולם, היא יכולה כספית לעשות זאת, וגם המתמטיקאים מאד קורץ להם לבוא לנוידיאה מבחינת

מקום עבודה שנמצא בחזית התעשיה העולמית בהקשר שלהם. יש לחברה הזו נהול מאד איכותי מוכח שלא משתנה כל השנים, מאז היווסדה

של החברה בעצם ברציפות 25 שנה, מה שמציב סביבה נהולית מוכחת שכנראה תשאר שם עד הסוף, ולכן כל הנתונים מתחברים יחדיו

למצב, שכרגע הכי נראה לי מבין שלושת החברות הללו, שנוידיאה תהייה ההשקעה הנבונה ביותר בראיה ארוכת טווח של 10-20 שנה.

אני משקיע ארוך טווח. אבל לא רק אני סבור כך, אלא גם קהל המשקיעים. שכן מספיק להציץ על המניה שלה בחומש האחרון כדי להתווכח בכך.

לכן אני חש שנמצא בכוון הנכון.

אזהרה - כותב שורות אלו אינו יועץ השקעות, אלא מביע את דעתו החובבנית בלבד בתחום זה, ואינו אחראי לשום צעד שהקורא יעשה על בסיסה.

אז ראו הוזהרתם. יתרה על כך, אילו הייתי יועץ השקעות על פי הדין אסור היה לי לתת דעתי או המלצתי בנוגע לשוק ההון,

ללא חוזה חתום ביני למיועץ באופן פרטני ואישי כלפיו. זה החוק והרגולציה אז דעו גם אותה. 

רק דיברתי אודות השקעה בשוק ההון ומדוע אני על נוידיאה, וזה היה לפני שפורסמו הנתונים הבאים:

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הם אכן הפיקו הרבה לקחים מהדורות הקודמים 8 ו- 9 עת ראו, שהעליה הזו מעל 4 ליבות של דור 7,

מביאה את דורות 8 ובמיוחד את 9 לטמפרטורות בלתי סבילות וקבילות. דור 10 מהווה בהחלט שפור ניכר בהיבט הזה.

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרפ/י לדיון

בשלב זה תוכל/י להצטרף לדיון, ולאחר מכן להצטרף לקהילה שלנו. אם כבר יש לך חשבון אצלנו, אנא התחבר/י עכשיו על מנת להגיב תחת שם המשתמש שלך.
לתשומת לבך: התגובה תופיע לגולשים לאחר אישור של צוות הנהלת הפורומים.

אורח
הוסף תגובה

×   התוכן שהודבק הוא עם עיצוב.   הסר עיצוב

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר אוטומטית.   נקה הכל

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• צור חדש...