מחשב בן 9+ נתקע בזמן מאמץ - תמיכה טכנית למחשבים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מחשב בן 9+ נתקע בזמן מאמץ

Idan84

Recommended Posts

היי,
אני חדש כאן.

שאלה שאני רוצה להפנות למבינים בטכנאות/חומרה. מנסה לאבחן מקור בעיה קצת מורכבת כדי לפעול ולטפל בהתאם ובהקדם.

מפרט את אופי התקלה, אבל זהירות - מגילה.

אני עובד עם מחשב ישן שמשרת אותי בנאמנות כמעט 10 שנים (טפו טפו. מ2010, עם מעבד I5, הדור הראשון).

בשנה-שנתיים אחרונות התחילו לצוץ קריסות (תקיעה מוחלטת, במהלכה המסך מציג דף סטטי, לבן בדר"כ), שתדירותן עלתה דרסטית עם הזמן.
הקריסות מתרחשות למעשה אך ורק בזמן עבודה או עומס, בדר"כ עומס גרפי מסויים (צפיה בסרט או סתם עם המון טאבים פתוחים).

לאור התופעות הנ"ל התחלתי קצת לחקור והתקנתי את התוכנה שמטסטסת את כרטיס המסך (3dmax נדמה לי), לא נמצאה בעיה והבדיקה בסה"כ הושלמה בהצלחה.

אח"כ, התקנתי speedfan כדי לנטר טמפרטורות. המצב הוא שהמעבד (CPU) מגיע בזמן מאמץ לערכים גבוהים אבל לא קיצוניים (70 מעלות לכל היותר).
לעומתו ה-GPU מגיע לטמפטורות יחסית גבוהות מהמקובל (שוב, בזמן עומס המאופיין בפעולות שציינתי למעלה), התנהגות המחשב גרמה לי להבין שכנראה כרטיס המסך בכל זאת מתחמם יתר על המידה בסופו של דבר ואחראי כנראה לקריסות.

לאחר אחת הקריסות פתחתי מיד את המחשב, והאמת שכרטיס המסך היה די לוהט (כמעט עד למצב שאי אפשר לגעת בו).

המאוורר שלו מסתובב באיטיות אך עדיין פועל. החלטתי לנסות למרוח לו משחה טרמית חדשה שלא שינתה הרבה מבחינת טמפרטורות (מאוורר חדש לא הצלחתי להשיג).

כעת אני מתקרב לשאלה העיקרית (ראיתי שמישהו כאן שאל על דבר דומה).

לרוב לאחר אותן תקיעות אין לי אלא לכבות או לרסט את המחשב בלחיצה מהמארז. מה שקורה (לא בטוח שזה תמיד היה כך), זה שבתגובה ללחיצה המחשב נכבה וכעבור מס' שניות נדלק אוטמטית מחדש (ספק כוח?)

לפני כשבועיים לאחר עוד מקרה של קריסה בזמן עבודה, לאחר ניסיון לכבות ולהדליק - המחשב ניסה להדלק ולא הצליח. כדי להפסיק את הכיבויים/ההדלקות האוטומטיים נאלצתי לכבות את ספק הכוח מהמפסק שלו עצמו (מאחורה). המחשב במשך 10 דקות סירב להידלק (הייתי משוכנע שהלך הספק), ואחרי קצת משחקים (ניתוק הספק מהלוח וכו') המחשב חזר לפעול ובמשך שבועיים או שלושה (עד היום למעשה) עבד די מצויין בלי שום בעיות. היום התופעות חזרו.

שורה תחתונה - אני חושד שספק הכוח מזייף/מגמגם. האם התופעות שתיארתי יכולות להעיד שהספק לא תקין? האם תיתכן סיבתיות בין הספק לחימום של כרטיס המסך (ואולי של רכיבים נוספים)? יתכן מצב שספק לא תקין יהרוס בהדרגה רכיבים במחשב? מה לגבי כרטיס המסך עצמו?

במהלך החודש וחצי האחרונים גם הכונן הקשיח (המקורי שנקנה עם המחשב) נשרף (כרטיס אלקטרוני בלבד). כבר שוחזר והוחלף. אולי קשור לכל הסיפור?

כל התקלות נפלו בבת אחת. לצערי אני לא במצב כלכלי כרגע למחשב חדש, ומכיוון שיש לי שני חדשים במחשב אני חייב לטפל בבעיה בהקדם.

מצטער על המגה חפירה ותודה לעוזרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לרכיבים מכאניים וחשמליים יש אורך חיים מסויים , 10 שנים  למחשב זה בהחלט אורך חיים מכובד.

מעצם הזקנה כל הרכיבים חשודים ( כרטיס מסך , לוח וספק )  . 

לשמור מידע חשוב  ללא גיבוי ( כזה שדורש שחזור לאחר קריסה ) על דיסק בן 10 שנים זה מגוחך.

זה גם אומר שקיים סיכוי שיותר מרכיב אחד כבר בעייתי.

אין הרבה בדיקות איכותיות שאפשר לבצע מבלי להחליף את החלקים החשודים.

אתה יכול לפתוח את המארז ולהסתכל על הקבלים , אם אלו קבלים אלקטרוליטים ,  אפשר לראות אם הם התנפחו .

לגבי כרטיס המסך אולי יש לך אפשרות לבדוק את המחשב ללא כרטיס המסך ( אם למעבד יש כרטיס מסך מובנה ) .

אם אתה מגיע חזרה למצב שבו המחשב נדלק , אתה יכול לנסות להריץ memtest86  , הוא אינו מצריך ואינו אמור לייצר עומס על כרטיס המסך .

זה עדין עלול לתת לך תוצאה של שגיאות שמקורה בלוח האם או בספק הכח . 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היי יואב,

תודה רבה על התגובה.

מסכים איתך שזה היה טמטמום לסחוב הכל שנים, בעיקר מעצלנות.

ואכן, 10 שנים (של שימוש אינטנטסיבי צריך לומר) לא הולכות ברגל.

ממה שזכור לי בפעם האחרונה שפתחתי את המחשב, לוח האם נראה די מצויין.

והאמת שגם המחשב עובד סה"כ די טוב (ברגע זה מקליד ממנו), כל עוד לא נוצר עומס מסוג מסויים.

שכחתי להוסיף שאין לי כרטיס מסך מובנה בלוח, אחרת זה היה אולי הדבר הראשון המתבקש לעשות.

בכ"א אנסה את התוכנה שאמרת.

שוב תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מסכים עם יואב בכל מילה. החשוד המיידי זה כרטיס המסך, אבל זה יכול להיות גם הספק, הלוח, ואולי אפילו הזכרונות, הדיסק או תקלת תוכנה. יכול להיות אפילו שהגורם הוא התקני קלט/פלט כמו מקלדת/עכבר למרות שזה נראה לא סביר לתלונה שלך.

ייתכן מאוד שזה לא קשור למאוורר או למשחה הטרמית, אלא פשוט משהו נדפק בכרטיס מסך. הכרטיס אמור בדר"כ לגרום לכיבוי המחשב כשהוא מגיע לטמפ' מסוימת. ככה גם המעבד.

1. אני מניח שעדכנת דרייבר לכרטיס המסך, מומלץ בהתקנה נקייה.

2. יש תוכנה חינמית בשם Speccy, אני מציע שתוריד אותה ותצרף פה תצלום מסך של המסך הראשי שנראה על איזה מחשב מדובר, ועד כמה שווה להשקיע במחשב.

https://www.ccleaner.com/speccy

3. על הדרך לך שם ללשונית Storage ותבדוק אם נתוני ה-SMART של הדיסקים הקשיחים תקינים. במיוחד רלוונטי הדיסק שעליו מותקנת מערכת ההפעלה.

4. אם הם תקינים תריץ MEMTEST86+ למשך כל הלילה, זאת תוכנה חופשית שצריך להתקין על כונן או על דיסק ולהפעיל מ-BOOT. כתוב כאן אם אתה מסתבך.

https://www.memtest.org/

קח בחשבון שאם יש שגיאות הזיכרונות תקולים, אבל זה לא אומר בהכרח שהם הגורמים לבעיה.

5. אם MEMTEST לא מוצא שגיאות, הייתי מנסה להחליף בטריה של אם לא החלפת בשלוש השנים האחרונות (עולה 15 ש"ח ולוקח שתי דקות). כמובן לנתק את המחשב מהחשמל לפני ולהוציא את הבטריה הישנה לכמה דקות לפני שאתה מכניס את החדשה. אם כן החלפת לאחרונה פשוט להוציא אותה לכמה דקות ולחבר מחדש. (זה מאפס את כל ההגדרות של ה- ואת התאריך) לפעמים זה עוזר.

6. אם גם זה לא עוזר, הייתי מחפש כרטיס מסך משומש בגרושים, משהו כמו GT420 ב-40 ש"ח ובודק אם התקלה ממשיכה. היו כאן בלוח הטרייד-זון כרטיסים הרבה יותר טובים שהוצעו בחינם אפילו. אפשר לחפש גם ביד2, אתר אגורה או . כמובן להתקין מחדש בהתקנה נקייה.

7. אם גם זה זה לא עוזר וכל הבדיקות תקינות זה כנראה הספק או הלוח. אז כדאי לשקול קניית מחשב חדש.

די מזדהה איתך, גם לי יש מחשב מלפני 9+ שנים i5 דור ראשון שמשרת אותי נאמנה בשימוש אינטנסיבי.. קניתי אותו ביולי 2010 ואצלי הכל עובד פיקס, (טפו טפו טפו...).

אצלי מדובר ב-i5-750  עם קירור AC Alpine 11 Rev 2 על GA-P55-USB3. אבל עשיתי כמה שדרוגים:

קניתי דיסק קשיח 2TB ברקודה לפני כמה שנים אחרי שהמקורי קרס.

קניתי כרטיס מסך משומש  MSI GTX750-Ti 2GB ב-220 ש"ח לפני כשנה וחצי.

קניית SSD חדש של דגם A400 בנפח 240GB בחודש מאי השנה ב-140 ש"ח. שדרג דרמטית את חווית השימוש!

וקניתי מ-eBay שני סטיקים משומשים של 2GB ב-60 ש"ח כולל משלוח, הזהים לשני הסטיקים שלי (אותו דגם בדיוק של -1600G DDR3). אתמול חיברתי אותם ועכשיו יש לי 8GB בדואל צ'אנל ואני לא מוגבל יותר מבחינת הזכרונות.

החיסרון היחידי הוא שהלוח לא תומך ב-SATA3, אבל זה מורגש רק בקריאה/כתיבה של קבצים גדולים ב-.

אגב גם המסך, שקניתי בזמן קניית המחשב עדיין עובד, 1920x1080 LED E2350T. למרות שאני שוקל לעבור למסך עם פאנל PLS/IPS.

והמחשב מחובר בכבל RCA למערכת סטריאו של aiwa שנקנתה לפני כ-20 שנה... משתמש בה רק בגלל הרמקולים האיכותיים והעצמתיים.

מקווה שהכול יחזיק גם לשנים הבאות. טפו, טפו טפו...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...