מה עדיף 3700X או 3600X? - ייעוץ לפני רכישת מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה עדיף 3700X או 3600X?

Tal13

Recommended Posts

שלום לכולם!

אני בתקופה האחרונה בודק לגביי קניית מחשב חדש והתייעצתי פה כבר לגביי המפרט.

המחשב מיועד בעיקר למשחקים.

אז אחרי הרבה גישושים החלטתי ללכת על מחשב שמבוסס על מעבד 3600X עם לוח אם B450 16GB וכנראה כרטיס מסך 2060 SUPER

המחשב הזה יושב כרגע ברמת התקציב שלי ונכון להיום גם עונה על הדרישות מבחינת המשחקים המיועדים לו.

מצד שני קראתי שבעתיד צפויים לצאת משחקים שמיועדים ל8 ליבות ולכן חשבתי אולי למתוח טיפה את התקציב (הפרשים של 500 ש"ח, שזה לא משהו שאני לא יעמוד בו) ולקנות כבר את ה3700X שיכול יותר להתאים גם בעתיד?

חשוב לציין שאני לא אחד שמחליף מחשב כל שנה וגם לא שלוש שנים לכן אני חושב שאולי עדיף כבר עכשיו להשקיע על מעבד יותר טוב שגם בעוד כמה שנים יהיה מספיק חזק לכל משחק שארצה.

השאלה האם באמת יש הבדלים משמעותיים בניהם לגביי משחקים?

והאם באמת בעתיד הקרוב (4-5 שנים) צפויים לצאת משחקים ש3600X לא יהיה מספיק טוב בשבילם? כי אם מדובר על העתיד הרחוק יותר אז אני חושב שזה כבר פחות רלוונטי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

5 שנים זה עתיד רחוק בתחום המדובר. השוק נמצא כרגע בתחרות קשה , טובה ויפה לנו הצרכנים .

אם למשל בעוד 5 שנים הסלרונים יהיו עם 8 ליבות ולמעבדים החזקים יהיו 64, אני מניח שההבדל בין 6 ל  8 יהיה זניח .

זה גם אומר שמעבד של 8 ליבות יעלה גרושים בשוק יד 2 . 

ברור לי לחלוטין שיש כאן הגבלה מהותית מאוד  מהצד של התוכנה אבל יש לי הרגשה ( תקווה ? )  שהולכים לעבוד על זה יותר בזמן הקרוב . 

כל עוד התקציב שלך מוגבל  , הכסף שתוסיף על ה 3700 הוא כסף שאתה גם יכול להוסיף על כרטיס מסך יותר חזק.

תבדוק מה נותן לך תמורה יותר גבוהה , למשל 3600+ 2070S או 3700 + 2060S .

לדעתי האופציה הראשונה עדיפה . ( לא בדקתי הפרש מחירים , זאת הערכה כללית ) 

אני מרשה לעצמי להניח שמשחק שיפיק תועלת מליבה 7 ו 8 הוא גם משחק שיפיק תועלת מכרטיס מסך יותר חזק . 

מהכרטיס החזק יותר  אתה יכול להנות מהיום הראשון  .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ל3600 יש ריבוי נימים, כבר רואים היום כמה זה תרם לדורות קודמים להזדקן יותר טוב. לא מסתכלים רק על מספר ליבות. הוא יישאר בעל ביצועים מכובדים במשחקים שצמאים לליבות גם עוד כמה שנים, בדיוק כמו הi7 הישנים עם HT לעומת הi5 של אותם דורות שכבר מתחילים להחנק במשחקים מודרניים.

מן הסתם אין הבטחה לכלום... גם אין הבטחה ש3700X יהיה שווה משהו עוד 5 שנים. למעשה ההבטחה היחידה היא שלא משנה מה תקנה היום, עוד 5 שנים זה יהיה פאסה - מתה ומיושנת. בגלל זה לא משתגעים ומנסים לבנות יותר מדי לעתיד, קונים מה שצריך עכשיו במסגרת התקציב שיש.

מבחינת ביצועי גיימינג, לקנות היום רייזן 3600, לשים את ההפרש בצד ולשדרג עוד 3 שנים > לקנות היום 3700X מתוך תקווה שלא תיגע בו 5+ שנים. מהסיבה הפשוטה שהפרש הביצועים בגיימינג בין ה3600 ל3700X, זה כלום שום דבר לעומת ההפרש שיהיה בין ה3700X לרייזן 6600 נניח.

או בקיצור... עזוב אותך וקנה את ה3600 בראש שקט. וותר גם על הX גם, גם אותו לא צריך. ה500 שח הפרש שאתה מציג קצת משקר כי לקחת דגם X סתם שלדעתי זה בזבוז כסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בין הדגם X לרגיל יש הפרש של פחות ממאה שקלים בפלונטר שגם ככה ההפרש הזה ילך על למעבד ככה שנראה לי שעדיף לשלם עוד טיפה ולהנות גם אם זה מביצועים ממש מזערים יותר.

לגביי התקופה, ברור לי שבעוד 5 שנים שני המעבדים לא יהיו שווים משהו אבל הכוונה שלי הייתה שאם נניח בעוד 3 שנים או שנתיים ה3700X עם שילוב של כרטיס מסך מתקדם ישאר מחשב טוב על הנייר שלוקח כל משחק לעומת ה3600X שעם אותם רכיבים יהיה זה שבעצם תוקע את המערכת? כי כמו שאמרו יהיו כבר משחקים שחלק מהדרישות שלהם זה חזקים עם יותר ליבות או שאני טועה?

אני שוב מדגיש שאני לא מבין יותר מדי בתחום אבל ממה שקראתי נושא הליבות הוא משהו שכן מסתכלים עליו לפחות בהרבה מאמרים שקראתי היה מומלץ היום לקנות עם 8 ליבות ולא 4 או 6 מתוך הסתכלות קדימה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אנחנו לא יכולים להעיד כאן על העתיד, רק להסתכל על העבר ולהסיק מסקנות מן הסתם.

אבל דעתי האישית דווקא מנוגדת לזו שנכתבה כאן למעלה, לדעתי כדאי להשקיע בכל הפלטפורמה ובכל הרכיבים הנלווים שלא ממהרים להחליף (אם ממילא תכננת לקנות מערכת שתשרת אותך שנים קדימה), מתוך מחשבה שלא תתרוצץ לקנות מחשב קומפלט בעוד שנתיים או שלוש, ודווקא עם כרטיס המסך אל תשתגע יותר מדי עם תקציב גבולי - קנה משהו במסגרת התקציב, ובעתיד, כאשר יחנק (הרי שזהו הרכיב המהותי ביותר בגיימינג ללא עוררין) ברזולוציה ובתפקיד שייעדת לו, תביא אחד חדש בתקציב שיהיה לך וכך תחסוך את הטרחה הכפולה או המשלושת שמגיעה יחד עם שדרוג כרטיס המסך בעוד X שנים. 

באופן כללי השאיפה האישית שלי עם מחשבים שאני קונה לעצמי או מרכיב לחברים היא, כמובן בראייה לגיימינג עכשווי, מודרני, במלוא הביצועים, להתעלות על איכות הקונסולות שעליהן נבנים כל המשחקים העתידיים בפרספקטיבה - כלומר לנצח את המירוץ הטכני ובכך לקיים יישור קו לכל אותן 5-7 שבהן יצאו משחקים חדשים. מן הסתם שזה לא מדויק ולא תמיד קיימת התמיכה, אך זהו מתווה שאני גיליתי שעובד, ועובד לא רע. 

אם מסתכלים קדימה, אנחנו מדברים על עידן של מחשבים מקוסטמים הרבה יותר מאשר "קונסולות מסורתיות של פעם", יש דיבורים על צ'יפים מקוסטמים של רייזן ונאבי (הארכיטקטורה של רדאון האדומה), עם מספרים יפים מאוד והמון פלאף שיישר את הקו עם גזרת האנטרי לבל של ה-high end, שעל חלקם שמענו עם פרויקט סקארלט של . לכן אם אתה שואל אותי, בראייה לעתיד, איפה כדאי לשים את הכסף, אני דווקא אומר להשקיע את הכמה מאות שקלים הללו ב-3700X רחב הכתפיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Boromir

אבל דעתי האישית דווקא מנוגדת לזו שנכתבה כאן למעלה, לדעתי כדאי להשקיע בכל הפלטפורמה ובכל הרכיבים הנלווים שלא ממהרים להחליף (אם ממילא תכננת לקנות מערכת שתשרת אותך שנים קדימה), מתוך מחשבה שלא תתרוצץ לקנות מחשב קומפלט בעוד שנתיים או שלוש, ודווקא עם כרטיס המסך אל תשתגע יותר מדי עם תקציב גבולי - קנה משהו במסגרת התקציב, ובעתיד, כאשר יחנק (הרי שזהו הרכיב המהותי ביותר בגיימינג ללא עוררין) ברזולוציה ובתפקיד שייעדת לו, תביא אחד חדש בתקציב שיהיה לך וכך תחסוך את הטרחה הכפולה או המשלושת שמגיעה יחד עם שדרוג כרטיס המסך בעוד X שנים. 

זאת בדיוק הדעה שלי. עדיף להחליף כרטיס מסך כל שנתיים/שלוש כאשר יש לך מעבד ולוח אם שהם רלוונטיים מבחינת הדרישות מאשר לחסוך עכשיו ואז בעוד שנתיים להגיד אוקיי אז גם את המעבד אני כבר חייב להחליף כי הוא לא מתקדם מספיק. 

ורק בגלל העיניין עם הליבות שקראתי שבעתיד יהיו יותר משחקים שמסתמכים על הדרישות האלה עלתה בי המחשבה הזאת. כי לפי מה שראיתי יש שיפור בין המעבדים מבחינת הביצועים אבל זה לא משהו שהוא כזה קריטי עבורי כרגע, אבל אולי בעוד שנתיים יהיה בין שני המעבדים האלה פער מסויים שהיום שווה לי להשקיע את המחיר שמפריד בניהם. ככה אני חושב לפחות. 

אבל כמו שאמרת לחזות את העתיד אי אפשר אבל ללמוד מהעבר אפשר, אז האם באמת אפשר להסתכל על העבר ולהבין את זה?

וזאת השאלה למומחים פה, אם באמת לפני שלוש שנים הייתי קונה מעבד טוב ששווה ערך ל3600X אם היום הוא היה מגביל אותי במשחקים מסויים לעומת ה3700X שהיה מריץ אותם בצורה טובה הרבה יותר?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Tal13

זאת בדיוק הדעה שלי. עדיף להחליף כרטיס מסך כל שנתיים/שלוש כאשר יש לך מעבד ולוח אם שהם רלוונטיים מבחינת הדרישות מאשר לחסוך עכשיו ואז בעוד שנתיים להגיד אוקיי אז גם את המעבד אני כבר חייב להחליף כי הוא לא מתקדם מספיק. 

ורק בגלל העיניין עם הליבות שקראתי שבעתיד יהיו יותר משחקים שמסתמכים על הדרישות האלה עלתה בי המחשבה הזאת. כי לפי מה שראיתי יש שיפור בין המעבדים מבחינת הביצועים אבל זה לא משהו שהוא כזה קריטי עבורי כרגע, אבל אולי בעוד שנתיים יהיה בין שני המעבדים האלה פער מסויים שהיום שווה לי להשקיע את המחיר שמפריד בניהם. ככה אני חושב לפחות. 

אבל כמו שאמרת לחזות את העתיד אי אפשר אבל ללמוד מהעבר אפשר, אז האם באמת אפשר להסתכל על העבר ולהבין את זה?

וזאת השאלה למומחים פה, אם באמת לפני שלוש שנים הייתי קונה מעבד טוב ששווה ערך ל3600X אם היום הוא היה מגביל אותי במשחקים מסויים לעומת ה3700X שהיה מריץ אותם בצורה טובה הרבה יותר?

רק על מנת לחדד, אתה ואני הגבנו (כנראה) בזמנים דומים, כשאני כתבתי את תגובתי ושלחתי אותה, לא שמתי לב לתגובה שלך אלא לזו שקדם לך (ch33). 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Boromir

רק על מנת לחדד, אתה ואני הגבנו (כנראה) בזמנים דומים, כשאני כתבתי את תגובתי ושלחתי אותה, לא שמתי לב לתגובה שלך אלא לזו שקדם לך (ch33). 

חחח כן הבנתי את זה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כתבתי הודעה קצת יותר ארוכה אבל אני לא רוצה להכנס לדיון מעמיק בעניין. אני כן חושב שמאוד לא ריאלי לדבר על שנתיים-שלוש הבאות כטווח זמן שבו מעבד כמו ה3600 יהיה לא רלוונטי וצריך לרוץ לקנות חדש. הפיתוח והקדמה בעולם הגיימינג הרבה יותר מדי איטי בשביל זה.

בסופו של דבר כל אחד שיעשה מה שטוב לו עם הכסף שלו. דעתי פשוטה - חומרה קונים את הכי טוב שנכנס בתקציב לצרכים כרגע וזהו. יש מקום למבט לעתיד אבל בגבולות ההגיון וזה אומר בלי לשלם 50% יותר על מעבד ממה שתכננת רק מתוך מחשבה של מה יהיה עוד 5 שנים. יש לך עוד 500 שקל ששורפים לך חור בכיס? במקום לקנות 2060S תקנה 2070S. במה זה שונה בדיוק? גם כרטיס מסך חזק יותר ישרת אותך לאורך יותר זמן, רק שפה תקבל ביצועים טובים משמעותית כבר היום.

ועוד דבר אחרון, לגבי דגם הX - ממליץ לך לעיין יותר בעומק פה ובבנצ'מרקים אחרים -

https://www.techspot.com/article/1880-ryzen-3600x-vs-3600/

אין פה ביצועים להנות מהם. הבדל הביצועים כ"כ קטן שהוא כמעט נופל בתוך טווח שגיאה סטטיסטית, והוא לחלוטין לא קיים מחוץ למבחנים סינטטיים. ה3600 גם מגיע עם קירור, אף אחד לא מכריח אותך לקנות איתו קירור וכל הסיבות שבעזרתן אפשר להצדיק רכישת קירור עם ה3600, תקפות גם ל3600X. הX זה בעצם 3600 עם מהמפעל, פתרון הקירור מעט טוב יותר בהתאם, התוצאה זהה - מעבד חם ומאוורר רועש שכל מה שאפשר להגיד עליו זה שהוא שומר את המעבד מלהגיע לתקרת הטמפרטורה שלו שם הביצועים נפגעים. תקרא גם למטה את הסיכום והמסקנות שלהם לגבי המעבד הזה. חומר למחשבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של yoavke

איזה מסך יש לך\ אתה קונה ?

כרגע יש לי מסך לא משהו. בוא נגיד לא משהו שימצא את הרכיבים לא משנה של איזה מפרט מבין השלושה.

אבל התכנון הוא לקנות מסך טוב גם כן, עוד לא ביררתי לגביי זה אבל אני מאמין שאשקיע עוד 500- 1000 למסך. זה מספיק כדי להביא משהו שיתאים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעתי מתוך 2 האופציות, חד וחלק עדיף האופציה הראשונה והסברתי למה. זה מה שהייתי בוחר לכל מפרט ומפרט שאני בונה בהנחה שהשימוש העיקרי הוא גיימינג, וצריך לבחור בין השתיים. והסברתי את הסיבות.

האם זה אומר שבהכרח הייתי קונה את ה2070S? לא. תלוי בצרכים. למסכים במחירים שאתה מסתכל עליהם (רזולוציית 1080P וקצב רענון גבוה), 2060S זה מעולה. אז הבחירה שלי זה אופציה 3.

והנה מצאנו עוד משהו שעדיף לך לקחת את הכסף שרצית לשים על ה3700X ולהשקיע אותו בו - מסך 144HZ טוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בהנחה שהתקציב מוגבל - התשובה הברורה היא שתיקח 3600+2060S ואת הכסף שנשאר תשקיע במסך .

התשובה שמסבכת את העניין היא שתחשוב שניה איזה מסך אתה רוצה  ותבחר כרטיס מסך בהתאם למסך שאתה לוקח.

במצב כזה אתה עלול להגיע למצב ש"ההשקעה החכמה " היא 2070S + 3600 + מסך שגם יעלה לך עוד כסף.

אם הכיוון הוא FHD עם קצב רענון גבוה , אז 2060S + 3600 .

בכל מקרה , 3700X לא רלוונטי .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גיששתי על רגל אחת כרגע, וראיתי בפלונטר מסכים Full HD, 144HZ, 1080, 1MS בגודל של 24" של חברות כמו ודל במחירים של 700-800, אלו מסכים שיכולים להביא ביצועים טובים?

ואני כרגע באמת מבין שה3700X הוא מותרות, אלה אם כן אני ממש רוצה להגדיל את התקציב.

אגב, כרגע המסך שיש לי זה סמסונג ls22c300b אם מישהו מכיר

בדקתי בהגדרות שלו רשום שהוא 60HZ ו5 MS

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...