התייעצות לגבי גיבוי - מעבר מכונן ישן שהתמלא לכונן חדש - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

התייעצות לגבי גיבוי - מעבר מכונן ישן שהתמלא לכונן חדש

Castel

Recommended Posts

היי כולם,

התחלתי לחשוב על איזשהו סט-אפ ביתי לגיבוי ונתקלתי בבעיה קטנה שאולי פה יידעו לייעץ לי לגביה :)

נניח שיש לי כונן כלשהו בנפח מקסימלי של X TB אליו אני מגבה את שני המחשבים האישיים בבית.

עם הזמן, הכונן הולך ומתמלא עד שמגיע למקסימום הקיבולת שלו.

איך ניתן בנקודה זו להמשיך את הגיבוי בצורה הנוחה ביותר?

האפשרות הטריוויאלית היא לרכוש כונן חדש גדול יותר, להחליף את הישן, ולגבות אליו את כל החומר מהתחלה.

אבל זו ממש לא נשמעת לי הדרך ההגיונית לעשות את זה (זה לא יעיל בכלל והרי גם הכונן החדש כנראה יתמלא מתישהו).

האם קיימת אפשרות להמשיך את הגיבוי בכונן החדש מבלי לגבות אליו מחדש את כל החומר שכבר מגובה בכונן הישן?

האם קיים ציוד או תוכנה שתומכים בדבר כזה?

(למשל, תוכנה שתדע לגבות בכונן החדש רק קבצים חדשים שלא קיימים בישן, או רק קבצים שהשתנו מאז הפעם האחרונה שגובו בכונן הישן).

האם קיים פתרון מקובל אחר לבעייה הזו?

תודה מראש :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובה.

ציטוט של Ivan

בכל תוכניות הגבוי שאני מכיר ניתן להגדיר להן לגבות רק את השינויים.

זה ברור, אבל השינויים מחושבים בין מה שכבר מגובה על היעד (כונן הגיבוי) לבין קבצי המקור (על המחשב לצורך העניין).

ואני שואל, מה קורה במידה וכונן היעד התמלא ואני מחליף אותו בכונן חדש?

במצב כזה אין לתוכנת הגיבוי מול מה להשוות את השינויים ולכן צריך לכאורה לגבות את כל החומר מחדש.

אלא אם יש ציוד/תוכנה קצת חכמים יותר שיודעים לשמור את המידע על קבצים שכבר גובו בכונן הישן ולהמשיך להשוות מולו את השינויים כאשר עוברים לכונן חדש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה בדיוק הפתרון שאני מנסה להימנע ממנו...

זה לא הגיוני לפעול ככה כל פעם שכונן מתמלא, זה פתרון מאוד לא יעיל ובזבזני במשאבים.

זו נשמעת לי כמו בעיה מאוד בסיסית בגיבוי נתונים ועדיין לא מצאתי לה פתרון הגיוני 😕

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא מבין אותך.

מצד אחד אתה שומר על גיבויים ישנים ומצד שני אתה לא רוצה להעביר אותם לכונן החדש.

שומרים 2 או 3 גבויים מהחדשים ביותר ואת הישנים מוחקים וכך המקום בכונן אף פעם לא יגמר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Ivan, תודה רבה על הניסיון לעזור.

יכול להיות שלא לגמרי הסברתי את עצמי, אני אנסה שוב :)

שני המחשבים האישיים בבית מתמלאים כל הזמן בחומרים חדשים כבדים יחסית (הרבה קבצים שקשורים לעבודות וידאו).

כל החומרים מהמחשבים האישיים מגובים כל הזמן לכונן בגודל 2TB ומידי פעם חלק מקבצי הוידאו הגדולים נמחקים מהמחשבים מאחר ואין צורך שהם יישבו עליהם אחרי שגובו.

כונן הגיבוי התמלא.

אני לא רוצה (ולא יכול) למחוק חומרים מכונן הגיבוי כדי לפנות בו מקום, אבל אין לי בעיה לנתק אותו מהרשת ולהחליף אותו בכונן חדש.

אם הבנתי נכון, הפתרון שאתה מציע - תקנה כונן חדש גדול יותר, תעביר את כל החומר מהכונן הישן אליו, ותמשיך לגבות.

אני רוצה להימנע מההעתקה המיותרת והלא יעילה הזו ופשוט להמשיך לגבות חומרים חדשים (או קבצים שהשתנו) בכונן החדש.

(או לעבור לעבוד עם סט-אפ גיבוי אחר, חכם יותר, שיכול לשרת את המטרה הזו).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא סמנטיקה אלא עובדות.

לפני כעשר שנים הללו התקשר אליי לקוח כשהוא כועס שהכונן הקשיח החיצוני שלו מת. הוא לא הבין שיש בו דיסק קשיח רגיל כמו במחשב ושגם הוא יכול להפסיק לעבוד בכל רגע נתון.

לכן, גיבוי הוא כאשר הקובץ החשוב נמצא לפחות בשני מקומות.

לעניין שאלתך, חוסר היעילות שמאוד מטריד אותך מסתכם בהעתק הדבק  מהכונן הישן לחדש. מה כל כך לא יעיל בזה ?

מה שאתה מחפש זו תוכנת פלא שתדע שהוספת כונן חדש למערכת ושתבצע גיבוי למיקום החדש ולא תשנה כלום בישן. למיטב ידיעתי לא קיים דבר כזה.

במקרה שתריץ גיבוי לכונן החדש בלי למחוק את הישן יהיו לך עותקים נוספים שיעשו לך בלאגן מכיוון שלא תזכור מה גיבית, לאן ומתי.

כל הקבצים החשובים צריכים לשבת במקום אחד ולהיות מגובים למקום אחר.

למטרות גיבוי:

עושה לי רושם שהקבצים החשובים לך שוקלים יותר מהנפח הקיים אצלך במחשבים ולכן תצטרך לשדרג לא רק את כונן הגיבוי אלא גם את הכוננים במחשבים.

אתה צורך נפח וזה עולה כסף, אין מפלט מכך.

למטרות אחסון:

תצטרך לשדרג את הכונן החיצוני ולהעתיק אליו את כל החומר מהישן לחדש. לאחר העתקת החומר יתפנה לך הכונן הישן ותוכל למלא אותו בחומרים חדשים.

אם אתה כן יכול למחוק קבצים ולפנות מקום התמונה משתנה כמובן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה לך קודם כל.

קיבלתי את ההערה שלך, לא תראה אותי יותר משתמש במילה "גיבוי" 🙂

ציטוט של amirx19

לעניין שאלתך, חוסר היעילות שמאוד מטריד אותך מסתכם בהעתק הדבק  מהכונן הישן לחדש. מה כל כך לא יעיל בזה ?

חוסר היעילות הוא לא סתם "העתק-הדבק", הוא "העתק-הדבק" של אלפי ג'יגה, הוא "בזבוז" של הכונן הישן שנותר חסר שימוש, הוא העובדה שמתישהו גם הכונן החדש יתמלא והתהליך יצטרך לחזור על עצמו עם יותר נפח, הוא העובדה שאני צריך "לנחש" מה נפח הכונן האופטימלי בשבילי או פשוט לקנות כונן גדול מאוד מראש במקום כל פעם כונן קטן יותר ולהמשיך לאחסן עליו, זו התעסקות מיותרת שנשמעת לי כמו בעיה בסיסית באחסון נתונים שאפשר לפתור בדרך קלה יותר.

אבל אולי אני הוזה 😏

ציטוט של amirx19

מה שאתה מחפש זו תוכנת פלא שתדע שהוספת כונן חדש למערכת ושתבצע גיבוי למיקום החדש ולא תשנה כלום בישן. למיטב ידיעתי לא קיים דבר כזה.

התוכנה לא צריכה להיות "תוכנת פלא", היא צריכה לדעת לשמור אינדקס עם מטא דטה של הקבצים שהיא איחסנה (שם, מיקום, תאריך שינוי, גודל, md5 וכו') ואז לא אכפת לה אם אני מחליף כוננים כי היא לא משווה לכונן היעד אלא לאינדקס הזה (אני חושב שזה דבר שגם ככה קורה היום בתוכנות כאלה בצורה כלשהי).

ציטוט של amirx19

למטרות אחסון:

תצטרך לשדרג את הכונן החיצוני ולהעתיק אליו את כל החומר מהישן לחדש. לאחר העתקת החומר יתפנה לך הכונן הישן ותוכל למלא אותו בחומרים חדשים.

אנחנו מדברים על כונן , כן? איך בדיוק אני אמלא את הכונן הישן בחומרים חדשים אם הוא נותק והוחלף בכונן החדש? (זו בדיוק אחת מנקודות החוסר יעילות שדיברתי עליהן מקודם).

וגם אם אוכל איכשהו למלא אותו, איך אני אמור לדעת מה הם אותם "חומרים חדשים" בלי "תוכנת הפלא" שהזכרנו למעלה?

בקיצור, נראה לי שקצת התפזרנו פה והנקודה שלי לא מאוד הובנה, או שהיא כן הובנה אבל לא נמצא לה פתרון הגיוני 😕

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של amirx19

בוודאי שיש , שרת NAS , יש פיתרונות כמו FreeNas או unRAID.

לפותח הדיון , הפיתרון שאתה מחפש נקרא שרת NAS.

https://he.wikipedia.org/wiki/NAS

יש פיתרונות יעודיים למשל

https://www.plonter.com/nas.tmpl?cart=1571299453467430673&lang=heb

או שאתה יכול לקחת סתם מחשב ישן ,לחבר אליו את הכוננים ולהתקין עליו FreeNas  למשל.

זה יאפשר לך להוסיף כמה כוננים שאתה צריך וכשניגמר המקום פשוט מוסיפים עוד.

זה גם מאפשר מערכי RAID ככה שתוכל לקבל מערכת שיש בה יתירות במידה ואתה רוצה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה.

אני מכיר שרתי NAS אבל נראה שקצת פישטת את הדברים, בדיוק במקום שבו הם הופכים למסובכים.

אתה לא יכול "להוסיף כמה כוננים שאתה צריך" ולא "פשוט מוסיפים עוד" כשנגמר המקום,

גם לשרתי NAS יש מגבלת מקום על כמות הכוננים והנפח שלהם, ואז אנחנו חוזרים לאותה הבעיה.

ברור לי שאני יכול לרכוש כונן ענק הרבה מעבר למה שאני צריך כרגע והוא כנראה יחזיק לי להמון זמן,

אבל זה ממש לא פתרון יעיל כלכלית ונשמע לי מוזר שזה הפתרון היחיד לבעיית המשכיות האחסון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא אמרתי שזה פיתרון פשוט אבל זה הפיתרון לבעיה שאתה מציג.

ועם ZFS בעיקרון אפשר להמשיך להוסיף כונננים כשהמקום נגמר ולמייטב זכרוני הם גם לא חייבים להיות בגודל מסויים.

המגבלה היחידה היא כמות הכוננים שאפשר לחבר פיזית לחומרה שלך.

דרך אגב זה פיתרון הרבה יותר פשוט ממה שאתה חושב , יש מלא מדריכים והסברים ביוטיוב.

תחקור את הנושא ותראה אם זה מתאים לך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה lompy,

תאמין לי שקראתי וחקרתי כבר לא מעט, ועדיין לא הצלחתי למצוא פתרון שיודע להמשיך לגבות בכונן חדש ללא החומרים בכונן הישן.

אתה מדבר על להוסיף כוננים, ברור שזה אפשרי.

אני לא רוצה להוסיף, אני רוצה להחליף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...