Ryzen 3600 מתחמם (מגיע ל-95 מעלות על 3.85Ghz) - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

Ryzen 3600 מתחמם (מגיע ל-95 מעלות על 3.85Ghz)

ronik56

Recommended Posts

המפרט שלי-

Ryzen 3600 Box
Gigabyte B450 Elite (ATX)

Fractal Design R4 (מאוורר קדמי Silent Series R2 140mm שהיא עם המארז, 66CFM, מאוורר קדמי Venturi HF-1 שנקנה לפני מספר ימים עם CFM 118).

RX 580 Aorus

כל הכבלים מסודרים ונמצאים מאחורה, המחשב נוקה לגמרי מאבק לפני מספר שבועות וגם הורדתי את הכלוב לקשיחים כדי לשפר את זרימת האוויר.

ניסיתי לראות מהטמפ' ב-HWMonitor כשאני משחק (Madden 19) וגיליתי שהמעבד הגיע ל-93 מעלות.
החלטתי להתחיל לעשות בדיקות יותר מעמיקות, הורדתי את Master ו-CinebenchR20 והתחלתי לבדוק. 

קודם כל, במוד הרגיל- תדר 3600Mhz עם בוסט של עד 4.2Ghz, המעבד הגיע לטמפ' מטורפות- 95 מעלות, שזה המקס', שם הוא התקבע.
אבל הדבר שאפילו עוד יותר מפתיע- המעבד מגיע רק ל-3850Mhz, כלומר בוסט של 250 מתוך 600 ועדיין טמפ' מטורפת.

ניסיתי להריץ את הבנצ'מרק לליבה אחת והוא הגיע לאיזור 4050Mhz עם קפיצות לאיזור 4100 וטמפ' של 50-60 (בכל זאת, רק אחת פועלת), ככה שללא ספק מדובר בהתחממות שמונעת ממני לקבל עוד ביצועים. 

החלטתי לנסות לנעול את המעבד על 3600Mhz ב- Master ולבדוק, הפעם הוא נע בין 70 ל-75 מעלות, ושמתי לב שלמרות שלא נגעתי במתח ברייזן מאסטר, שהוא 1.35625 בדיפולט, כשהמעבד היה על 3600Mhz הוא היה על 1.09999 וולט- כלומר 1.1, לעומת איזור 1.325 כשהוא עם בוסט.

בבנצ'מרק ההבדל בביצועים בין 3600Mhz ל-3850 הוא כ-6.5%, אבל בהתחשב בכך שהוא אמור להגיע לאיזור ה-4000-4100 אני מאבד כ-10 אחוזי ביצועים אם אני נועל אותו על 3600.

המעבד (ולוח כמובן) אפילו לא חודש אצלי ככה שמשחה לא יכולה להיות הבעיה. הוא מגיע עם משחה עליו וגם אם היא לא מושלמת היא בוודאי לא הגורם לטמפ' כל כך מטורפת. אבק, כבלים, צפיפות, מאווררים- כל אלו לא סיבות הגיוניות בהתחשב במה שתיארתי וגם עם הקיץ הישראלי הוא לא אמור להגיע למעל 90 מעלות על תדר נמוך יחסית. 

מה אפשר לעשות? 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של ag43

תוודא שגוף הקירור יושב כמו שצריך.

בדקתי עכשיו, הגוף יושב טוב, לא הצלחתי להזיז אותו בכלל. ניסיתי גם להבריג עוד קצת אבל לא מצליח בכלל לסובב את הברגים, זה יושב ממש טוב.

ציטוט של Jabberwock

הרכבת לבד או שחנות הרכיבה לך?

הרכבתי לבד אבל בספק שזו הבעיה, הכל יושב טוב וכל הכבלים מסודרים לגמרי, אף כבל לא מפריע לזרימת אוויר- או מאחורי הלוח או מעליו.

ציטוט של daniel789

לפי מה שהוא אומר מדובר בבעיית תוכנה, אבל כבר היה לי ביוס יותר עדכני (F41a) ועכשיו עשיתי עידכון לביוס הכי עדכני שיש באתר (F42a), אותו דבר. בחרתי ב-Load optimized default, אותו דבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Jabberwock

תבדוק את כיוון זרימת האוויר של המאווררים, שלא הכרבת הפוך.

בדקתי, אני מרגיש אוויר בתוך המארז מאחורי המאוורר שמכניס, לא מרגיש בתוך המארז מאחורי המאוורר שמוציא ומרגיש אוויר מחוץ למארז ליד המאוורר שמוציא, לא חושב שזו הבעיה. 

כרטיס המסך, אגב, מגיע ל-76 מעלות במאמץ (אולי 77 אבל בספק) ובמנוחה הוא על 41 מעלות כשהמאוורר שלו בכלל לא פועל, ככה שזה ממש מרגיש נקודתי במעבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עידכון קטן- 

ניסיתי לשחק עם המתח ב- Master ולראות לאן אני יכול להגיע. הצלחתי להוריד את המתח ל-1.2 (מ-1.35625 דיפולט) עם תדר של 4000 ולשרוד את הבדיקה באורך חצי דקה שהתוכנה עושה, אבל לא הצלחתי להריץ Cinebench שקרס. Cinebench קרסה גם כשהגעתי לתדר של 1.2375 אבל עבדה ב-1.24375. המעבד עדיין התחמם מאוד, אבל הרבה פחות מהמצב הקודם- קודם הייתי מגיע ל-95 מעלות במהלך הבנצ'מרק ושם המעבד היה מתייצב, הפעם סיימתי להריץ את התוכנה עם 91 מעלות אבל הטמפרטורה טיפסה כל הזמן, לאט לאט.

אבל הנה החלק הכי חשוב- קיבלתי 3606 בבנצ'מרק עם תדר של 4000, לעומת 3218 עם תדר של 3600, כלומר שיפור של 12% וזה לא כולל כ-200Mhz נוספים שבתיאוריה אמורים להיות לי. מדובר בשיפור של כ-4.5% ביחס לתוצאה שקיבלתי עם בוסט ברירת מחדל, שהגיע ל-3850. 

מה שכן, לא הצלחתי להגיע לתדר של 4100- גם כשהעלתי את המתח עד ל-1.28 עדיין Cinebench קרסה.

עכשיו השאלה היא כזו-

האם זה בטוח להריץ את המעבד במתח הנוכחי (1.24375) עם תדר 4000?
מדובר ממש במתח הכי נמוך שהצלחתי להריץ איתו את הבנצ'מרק, למרות שהוא גבוה משמעותית מהמתח שבו הצלחתי לעבור בהצלחה את הטסט של הרייזן מאסטר (1.2), שהיה גם קריר יותר. 
במידה ולא, כמה מרווח ביטחון חכם לתת? במידה וכן, האם עדיף לעבוד עם המתח הנמוך ביותר בו הבנצ'מרק עבד, או המתח הנמוך ביותר שבו הטסט ברייזן מאסטר עבד בהצלחה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של napoleon45

עוד לא הבנתי על מה המהומה ....   :nixweiss:

משהו שאתה מפעיל בדיפולט לא עובד ?

נו אז "תפסיד" 10 אחוז יחסית למישהו אי שם ברשת,

אז מה ? מה קרה ?

וסליחה על הפוסט הלא תורם .....

העניין הוא שמעבר לקרוב ל-15% ביצועים שאני מפסיד, המעבד מתחמם, מאוד. הבנצ'מרק קרס כשניסיתי להריץ אותו שוב עם 1.25 וולט, אבל הנה תמונה ממש לפני הסוף של הריצה על 1.2625@4000:

image.thumb.png.0191cc2470ac1444935c4a383b281dbf.png

הוא מגיע ל-95 מעלות כשיש לו בתיאוריה עוד 200 במיכל, בפועל אני לא חושב שהוא בכלל אמור לעבור את ה-85 מעלות- הוא אמור לעבוד עם מרווח ביטחון, לא על הקשקש, בטח עם מערכת כל כך מסודרת שמקוררת מעל הממוצע כמו אצלי.

המשחק שלי עם המתח מאפשר לי להוסיף 150 לתדר ולשמור על הטמפ', אבל הבעיה הגדולה היא שהוא בכלל מגיע ל-95 מעלות בברירת המחדל. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עצתי היחידה -

תקנה משחה טרמית חדשה.

תפרק את גוף הקירור ותרכיב אותו מחדש,

אין צורך להבריג עד הקצה את הברגים,

מספיק להדק בצורה סבירה.

כמובן שלנקות את המשחה הישנה הן מהמעבד והן מגוף .

עוד עניין שיכול להיות, למרות שהוא נדיר,

זה שחיישני הטמפרטורה מזייפים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה אתה מתעסק עם מתחים ואוברקלוק? אל תגע בזה. תאפס את הביוס כי הרייזן מאסטר משחק עם ההגדרות שלו.

תכניס זיכרונות ל-DOCP פרופיל 1 בלבד זה רק מה שאתה צריך לגעת.

ואלי SVM להפעיל בשביל וירטואליזציה. אפשר גם לשנות את ה-FAN CURVE של המאווררים שיפעל לפי המעבד ולא טמפרטורת הלוח אם. אבל לא קריטי.

המאוורר האחורי צריך להוציא אוויר לא להכניס.

איזה בדיקה אתה עושה, לא לעשות בדיקת FPU היא טוחנת את המעבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של napoleon45

עצתי היחידה -

תקנה משחה טרמית חדשה.

תפרק את גוף הקירור ותרכיב אותו מחדש,

אין צורך להבריג עד הקצה את הברגים,

מספיק להדק בצורה סבירה.

כמובן שלנקות את המשחה הישנה הן מהמעבד והן מגוף קירור.

עוד עניין שיכול להיות, למרות שהוא נדיר,

זה שחיישני הטמפרטורה מזייפים.

אני אנסה את זה, אבל אחכה עם זה קצת בתקווה שאמצע פיתרון לפני זה כי אני מתעצל

ציטוט של Jabberwock

למה אתה מתעסק עם מתחים ואוברקלוק? אל תגע בזה. תאפס את הביוס כי הרייזן מאסטר משחק עם ההגדרות שלו.

תכניס זיכרונות ל-DOCP פרופיל 1 בלבד זה רק מה שאתה צריך לגעת.

ואלי SVM להפעיל בשביל וירטואליזציה. אפשר גם לשנות את ה-FAN CURVE של המאווררים שיפעל לפי המעבד ולא טמפרטורת הלוח אם. אבל לא קריטי.

המאוורר האחורי צריך להוציא אוויר לא להכניס.

איזה בדיקה אתה עושה, לא לעשות בדיקת FPU היא טוחנת את המעבד.

הפעלתי XMP ו-SVM וגם הגדרתי את המאוררים לפי המעבד, הרצתי ושוב נתקע ב-3850 ומגיע ל-95 מעלות.

הבדיקה היא Cinebench R20 Multicore.

המאוורר האחורי מוציא אוויר, לא התנסחתי הכי ברור.

ולגבי המתחים- ניסיתי לראות אם ואיך אפשר לייעל את זה, להבין איפה הבעיה ולנסות לייעל את הביצועים עם הורדת מתח (מה שבאמת קרה כשהורדתי את המתח ב-0.1 וולט וגם שיפרתי את התדר ב-150).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של ronik56

ולגבי המתחים- ניסיתי לראות אם ואיך אפשר לייעל את זה, להבין איפה הבעיה ולנסות לייעל את הביצועים עם הורדת מתח (מה שבאמת קרה כשהורדתי את המתח ב-0.1 וולט וגם שיפרתי את התדר ב-150).

לא לא לא. קודם תטפל בבעיית הטמפרטורה אחרי זה תקפוץ לדברים אחרים.

לאפס את כל הגדרות הביוס. הייתי גם מוחק את רייזן מאסטר להיות בטוח שהוא לא משנה הגדרות בהפעלת הוינדוס.

אפשר לבדוק את מהירויות המאווררים ע"י AIDA64 .

יש שם Stress Test, תפעיל את הבדיקה של ה-CPU ולא FPU.

עם בדיקת ה-CPU אני מעריך שאם הקירור מותקן כמו שצריך הטמפרטורה תגיע ל-65 מעלות בערך, וזאת בדיקה שדיי קרובה לשימוש במשחקים.

עם FPU אכן אפשר בקלות להגיע ל-95 מעלות. אל תריץ אותה.

ד"א מה הטמפרטורה במצב מנוחה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גוף הקרור אינו סימטרי  ומהודק למעבד על ידי קליפסים לתושבת פלסטיק שמחוברת ללוח.

למרות ההידוק המגע בן גוף הקרור למעבד אינו על כל פני השטח של המעבד כי גוף הקרור נישען באחד הפינות על קבלים או פלסטיקים או רכיבים, נסה לשנות את הפוזיציה של גוף הקרור למצב שעדיין יהיה במיקום נכון להידוק הקליפסים אולם ב 180 מהמיקום הקודם למשל

(אם חוטי החיבור למאורר כלפי מעלה בגוף אז תשנה לכלפי מטה אם ימין אז תשנה לשמאל) דווח מה קרה לטמפרטורה אחריי :)

בהצלחה.

דן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...