כח אדיר בתושבת של AMD: מעבדי Ryzen 7 3700X ו-Ryzen 9 3900X בביקורת - עמוד 18 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

כח אדיר בתושבת של AMD: מעבדי Ryzen 7 3700X ו-Ryzen 9 3900X בביקורת

djelectric

Recommended Posts

מישהו מאיתנו זוכר אי פעם,

בהלה כזו והסתערות בלתי שפויה על החנויות, ועוד כולה בשביל מה ?

בשביל פקקת מעבד CPU שלא באמת משנה את סדרי העולם בבחינת רמת ביצועים ?

סה"כ ריזן 3 מיישר קו מול מעבדי k הלא נעולים של בבחינת הספק ביצועי, זה הכל.

הדבר היחידי שחדש פה - הוא המחיר. 

משהו פה לא מתנהג סביר, או ראציונאלי מספיק בסטנדרטים שלי.

הרי מי שרצה רמת ביצועים כשל 3700x/3800x יכל כבר לפני שנה לקנות 9900k ,

הוא לא היה צריך דווקא עכשיו להתסער על החנויות.

ומי שהסתפק ברמת ביצועים של כ- 15% פחות, יכל לפני שנה לקנות 2700x,

וממש לא היה צריך לחכות לתוספת של 15% רק כדי "להסתער" היום.

הצרכנים כנראה עובדים עם הביצים במקום מהראש. אין לי הסבר אחר שמניח את הדעת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 401
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

כי לדעתי מספיק שרק בעלי 2500K/2600K/3770K יקפצו לשדרג לריזן החדשים וכבר אתה מקבל את המחסור במעבדים החדשים, צריך ליזכור שבעלי סידרה 8/9 של הם במיעוט לעומת כבות בעלי המעבדים הישנים עד ל7700K.

להם סוף סוף הייתה סיבה טובה לשדרג, להבדיל מאנשים שמשדרגים על בסיס קבוע והם אותם בעלי סידרה 8/9 והם לא צריכים לדרג בינתיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

מישהו מאיתנו זוכר אי פעם,

בהלה כזו והסתערות בלתי שפויה על החנויות, ועוד כולה בשביל מה ?

בשביל פקקת מעבד CPU שלא באמת משנה את סדרי העולם בבחינת רמת ביצועים ?

סה"כ ריזן 3 מיישר קו מול מעבדי k הלא נעולים של אינטל בבחינת הספק ביצועי, זה הכל.

הדבר היחידי שחדש פה - הוא המחיר. 

משהו פה לא מתנהג סביר, או ראציונאלי מספיק בסטנדרטים שלי.

הרי מי שרצה רמת ביצועים כשל 3700x/3800x יכל כבר לפני שנה לקנות 9900k ,

הוא לא היה צריך דווקא עכשיו להתסער על החנויות.

ומי שהסתפק ברמת ביצועים של כ- 15% פחות, יכל לפני שנה לקנות 2700x,

וממש לא היה צריך לחכות לתוספת של 15% רק כדי "להסתער" היום.

הצרכנים כנראה עובדים עם הביצים במקום מהראש. אין לי הסבר אחר שמניח את הדעת.

אומנם מיישר קו...אבל ה9900K ובכלל כל המערכת יקרה לאומת הרייזן .אז חיכו עד עכשיו ואני יותר בכיוון של משחקים אומנם אבל מבחינת עבודה הרייזן יותר משתלם מ9XXX לא?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

משתלם כן,

אבל "הסתערות" ?

עד כדי מצב שאין מלאים ויש תור המתנה ?!

אני הייתי "מסתער" כן, אילו הייתי מקבל פי 2 תדר עבודה לעומת הטכנולוגיה הנוכחית (או פי 2 IPC - זה הי נוח).

אבל בשביל לקבל כולה פקקת הספק זהה למה שהיה עד עתה בשוק, קרי ששום דבר לא מתחדש ולא נפרצו אף תקרות זכוכית,

כי זה מה שזה בפועל כן...   רק תמורת 40% הנחה במחיר,  330$ במקום 580$ ...

עם כל הכבוד (ובאמת שיש כבוד והערכה), הדבר לא גורם לי (ושכמותי) "להסתער" ולהתנפל על החנויות .

אנחנו יודעים קצת יותר טוב מזה מה נקראת קפיצה משמעותית ברת מהות קדימה.  זה לא המקרה הזה ולא קרוב לכזה.

מי שמסתער הוא כנראה, לרוב צרכן אימפוליסיבי שחי מטרנדים ו- PR. שיהיה לו לבריאות, פראיירים לא מתים אלא רק מתחלפים.

לי לא אכפת לעשות כסף על גבם, באמת שלא.

**ועדיין אני אספר במדיה (למי שמעוניין לשמוע), מה אני חושב על הנושא. הנה עשיתי זאת בשרשור הנוכחי.

אגדיל לומר משהו כזה:

שאם לי מספיק מעבד 2500k, אז כנראה שהוא מספיק ל- 99% מהצרכנים, אם ככה להיות כנים עם המציאות.

אך בפועל הנה אנו רואים לאור הבקושים, שלא רק 1% רץ לשדרג - אלא כנראה אחוז הרבה יותר גדול מכך.

יש לנו פה איפה "אי הלימה בין ביקוש בפועל, לבין צרכים אמיתיים של משתמשים".

וזה אולי יהיה הניסוח הכי מדויק בכל העסק הזה, שאומר את הכל.

כדי לחזק את ההבנה נראה זאת מעוד כוון:

עד כה מעבד 32 ליבות עלה (נגיד לצורך הטעון בלבד) 3000$. אז נגיד ובא לשוק מוצר חדש, שמשמר את אותו

הספק זהה למה שהיה, עדיין 32 ליבות, אבל המחיר ירד לחצי - לרק 1500$.

נו, אז האם אנחנו הצרכנים הביתיים צריכים לרוץ להסתער ולקנות את המעבד הזה ?

גם כשאין לנו צורך ב- 32 ליבות ?

יעני נקנה את המעבד החדש 32 ליבות "ונסתער עליו" לא פחות מכך, רק בגלל שכרגע יש הנחה של חצי על המחיר ?

למישהו זה עושה שכל ?

נגיד עד עכשיו פרארי טסטרוזה עלתה חצי מיליון דולר. אבל עכשיו פרארי עשתה קונץ פטנט והורידה את המחיר ב 40%

לכדי רק 300 אלף דולר. מחיר מציאה לעומת אשתקד ללא ספק. אז מעכשיו כל ישראלי ימשכן את עצמו לדעת וירוץ לקנות

פרארי טסטרוזה - רק כי המחיר החדש מגלם הנחה מדהימה של 200 אלף דולר על המחיר המקורי ?

בדיוק כשם שנענה על השאלות הללו בלא אחד גדול וברור, כך עלינו לענות על ההסתערות על ריזן 3700x החדש.

אם הוא לא משהו ברור וחד משמעי שצריכים אותו, אז אין מה "להסתער" עליו. רק מעטים באמת הגיעו לשעה

מבחינתם לשדרג עתה מעבד/מחשב, כנראה מי שיש להם מעבד ישן יותר מ 2500k, או כי הישן התקלקל,

או הם במקרה צרכנים מקצועיים כבדים של CPU חישובי (שזה פחות מ 1% מהשוק).

רק לאלו ישנה סיבה אקוטית, ורק אלו יגשו לקנות. במצב הגיוני שכזה, הבקושים יהיו סבירים וראליים,

ולא הטמטום ההסתערותי שהולך כרגע בשוק, שאין לו כל הסבר ראציונאלי התנהגותי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

אגדיל לומר משהו כזה:

שאם לי מספיק מעבד 2500k, אז כנראה שהוא מספיק ל- 99% מהצרכנים, אם ככה להיות כנים עם המציאות.

זה נראה יותר כ "אני זה המדינה והמדינה זה אני" ......

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש בטיעון שלך כשל לוגי קטן. מי שעמד לפני שנה בפני החלטה האם לשדרג לדור התשיעי של או להמתין לרייזן 3000, היה חסר את המידע שיש לנו היום לגבי רייזן 3000. זה כמו לבקש ממישהו להחליט היום אם לקנות רייזן 3000 לעומת רייזן 4000/הדור העשירי של שלגביהם אין עדיין שום מידע מוצק ואמין. אפשר לנחש בקירוב, אבל זה רק ניחוש.

ורק הגיוני שמי שהמתין, בחר בסופו של דבר ברייזן כי מרוויח יותר ביצועים בפחות כסף (לא רק מחיר מעבד אלא מחיר פלטפורמה) וצריכת אנרגיה/פליטת חום.

מעבר לכך, חוסרי מלאי ברבעון הראשון להשקה הם עניין שבשגרה. המקרה של רייזן 3000 ממש לא ייחודי. הייתה הסתערות דומה גם על רייזן 1000 ובעבר קרה גם עם (Skylake למשל, אם כי לא באותו סדר גודל). אולם, מכיוון שאינטל קפאה על השמרים בערך עשור לא ראינו מזה הרבה בשנים האחרונות כי לא הייתה סיבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ועדיין, הקונים לא מלומדים בתחום חישובי, ורצים בשביל פרורי אחוזים לשדרג מחשב.

הם אותם אלו שקנו אחרי 2600K את 3770K. ואחרי שנה את 4790K, ואחרי שנה את 6770K וכהנה וכהנה....

אתה ואני יודעים שהם "נבערים מדעית מחשובית" שעושים רכש בלי הבנה של מה שהם עושים.

אך הפעם לא מדובר אפילו על פירור בשפור ביצועי, אלא על כולה הוזלה של כ- 40% לעומת אותו כח חישובי עד אתמול.

אבל גם בשביל הוזלה של 40% בעלות, וזה לא זמני שהולך להסתיים כן, כך שצריך לרוץ לתפוס אותו כי מחר יגמר...

המחיר העדכני זהו הרף החדש של המחיר למוצרים אלו מעתה ואילך,

לא רצים לשדרג רק בגלל שהמחיר זול במיוחד, כאשר המחיר הולך להשאר קבוע בלי הגבלת זמן.

משדרגים מוצר/כלי כי צריך לשדרג אותם ביצועית.

את זה הצרכן ההמוני כנראה אינו מבין (ומעניין מה זה אומר לנו על הצרכן הטיפוסי ועל ההתנהלות הפסיכוצרכנית

בתחום הצריכה).

אגב,

המקרה הנוכחי של הסתערות ממש אינו דומה לדור ריזן 1000, ולא דומה לאף דור אחר שלפחות אני זוכר. 

הפעם הגיעו הזויות ממש, של אנשים עומדים בתור לילה לפני כן על המדרכה מול מיקרוסנטר ודומיו,

בדומה להשקות של חדש. זה לא היה לנו בתחום ה- CPU מעולם. זה משהו תקדימי בעולם המעבדים.

ההסבר הוא כנראה, שהמוצר CPU נעשה מבחינת הצרכן, לטרנדי כמו רכישת דור X כלשהו.

או בקיצור - כל הסיבה לרכש ההמוני מבוססת עיקרה על אויר. על PR. על שווק. על סקס אפיל.

מישהו פה הצליח במשכת שווק מתוחכמת לעשות לריזן 3000, את מה שאפל הצליחה לעשות לאייפון.

לא אתפלא אם שכרו את שרותיו של אותו גאון שווק ותעלול PR שעבד אצל , כמי אשר עשה מאחורי הקלעים

גם את העבודה במקרה הזה של ריזן 3000.

לעמוד על המדרכה לילה לפני רק כדי לרכוש מעבד ל- שלך בבית לפני שיגמרו המלאים ?

איפה נשמע כדבר הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

ועדיין, הקונים לא מלומדים במתחום חישובי, ורצים בשביל פרורי אחוזים לשדרג מחשב. הם אותם אלו שקנו אחרי 2600K את 3770K.

אוחרי שנה את 4790K, ואחרי שנה את 6770K וכהנה וכהנה....

טענה שמגובית באפס מידע. ומכיוון שכך, כל המשך הטיעון רעוע ביותר ולא מחזיק מים. השערות, ניחושים והטייה קוגניטיבית שמקורה בחוסר היכולת שלך לקבל מערכת שיקולים שונה משלך כוואלידית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בהחלט,

מי שמבצע שקולי רכש בצורה שנוגדת הגיון מקצועי, או הגיוני ביצועי, או הגיון פרקטי-שימושי, או הגיון מדעי הדיספלינה הנסובה (מדעי המחשב),

או הגיון כלכלי, בהחלט עושה להבנתי שגיאה בשקולי צרכנותו ואין כל קשר ליכולתי שלי לקבל משכת שקולים שונה משלי.

אתה דמגוג שכותב שטויות איש המערות תסלח לי כן.

נהפוכו, אני מאד רוצה לטעום ולשמוע על הגיון במשכת שקולים שהיא שונה משלי בתחום הנסוב.

אני יותר מאשר פתוח לשמוע ראציונאליזציה שלה, כדי שאשתכנע ואלמד משהו חדש או זווית ראיה אחרת שאין בידי כעת.

האם אתה או מישהו מסוגלים להסביר לנו (ולי) כדי שנבין ונשתכנע מה ההגיון בהסתערות ?

בוא נפתח דיון וננסה לתת ראציונאל של צורך לרכישה ולהסתערות הנצפת. תתחיל אתה - המקרופון עובר אליך.

וחבר הפורום nec אינו ליבת הדיון (אני מזכיר לך) - כדי שתלמד להתמקד במהות ולא בתפל שמסביב. 

על כן גש לליבת העניין:

מדוע יש טעם להסתער כרגע על מעבדי סדרה 3000, למי שיש כבר בבית מחשב 4 ליבות מסדרה K מדור סנדי ברידג' ואליך.

תן לנו case examples ונתח אותם אחד אחד, שנראה ביחד. אחרי זה מנה כמה אחוז מאוכלוסיית העולם עונה כמותית

לצורך הזה. כי ככה בונים טעון, ככה משכנעים. עם הוכחות ועם מספרים.

אגב לא יזיק להרחיב ולהסביר לקוראים, מדוע ישנה הסתערות כל שנה מחדש - על חדש שמושק.

מה הראציואנל שעונה שם לתופעה זו ?

אני די משוכנע שזו בדיוק אותה סיבה להסתערות על ריזן 3000.

וזו אינה סיבה ראציונאלית - אלא סיבה טרנדית צרכנית גרידא. אף אחד מבחינת צורך, לא באמת זקוז לשדרג אייפון

דור 8 באייפון דור 8s. משום שהחדש לא מביא שום דבר חדש מהותי שהקודם לא עשה גם, באותה מידה פלוס מינוס.

ובטח שבטח גם אם רוצים 8s חדש, אין סיבה להמתין לילה שלם בחוץ בקור כלבים על המדרכה כדי לקנותו.

אפשר להמתין בשקט רבעון ולקנות אותו און ליין בניחותה.

אבל אני סוטה מהנושא.

כרגע כולם לרבות כותב שורות אלו מחכים לדבר אחד:

וזה למתן ראציונליזיציה להסתערות מוצדקת והגיונית על ריזן 3000 שאינה סתם צרכנות לשם צרכנות.

המקרופון אצל מי שירים אותו. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה מסרב לקבל את ההנאה ברכישה של משהו חדש.

מהדברים שלך ניתן להבין שאין הבדל ביצועי בין מעבד מלפני 8 למעבד מודרני (עם יותר ליבות, יותר threads ויותר IPC)

זה שלטעמך 2500K מספיק, זה חמוד. אבל זה לא באמת עומד במבחן המציאות. אנשים רוצים למקסם ביצועים במשחקים, וכבר לפני שנתיים 2500K היה צוואר בקבוק עבור כרטיסים כמו GTX1080.

אני כבר מנחש מה תגיד עכשיו "אי אפשר לשים לב להבדל בין 60 ל-100 FPS ואם אתה רוצה יותר FPS פשוט תוריד את האיכות ל-MEDIUM/LOW"

אני יודע שקשה לך לקבל את זה, אבל לחלק מהאנשים זה לא מספיק ומוריד להם מההנאה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

הפעם הגיעו תמונות הזויות ממש,

של אנשים עומדים בתור לילה לפני כן על המדרכה מול מיקרוסנטר ודומיו, בדומה להשקות של אייפון חדש.

מילת המפתח כאן היא Microcenter. לא מדובר בהתאספות ספונטנית של אנשים מיוזמתם, אלא באירוע השקה מיוחד שארגנה Microcenter. הרשת עורכת לא מעט אירועים כאלה כי זאת דרך אחת להתמודד עם אמאזון: יצירת אווירה של קהילה שבתורה מגדילה נאמנות. אבל זה נושא לדיון נפרד.

אני לפחות לא ראיתי תמונות של תורים ברשתות אחרות וגם התורים שהשתרכו מחוץ לחנות היו קצרים למדי. בטח לא הרחובות החסומים והמאהלים של . בסך הכל חובבי חומרה שקיוו לקבל מחיר טוב בנוסח Microcenter על פלטפורמה חדשה (ומסקרנת).

אני לא חושב שמעבד הפך לפריט אופנה ולסמל סטטוס. רוב האנשים בכלל לא יודעים מהו מעבד, כל שכן ש- קיימת.

הניסיון שלי לגבי שדרוג, אם כי מטבע הדברים מדובר בגודל מדגם קטן ולכן לא מייצג, הוא הפוך. רוב ההדיוטות בתחום לא ממהרים לשדרג. מי שמשדרג לעתים תכופות יותר הוא לרוב דווקא חובב חומרה מדרג ביניים. יש כמובן גם את אלה שרצים אחרי כל דבר חדש. לא יכולים לסבול את המחשבה שיצא דגם חדש ולהם אין אותו. גם אני לא חסיד של ההתנהלות הזאת ונוקט בגישה של שדרוג כשצריך, אבל גם ההגדרה של צריך היא סובייקטיבית.

יש מי שעבורו צורך היא מילה נרדפת לחשק. אני לא רואה בזה בעיה גם אם באופן אישי צורת המחשבה הזאת קצת זרה לי. אנשים משדרגים ועושים בכלל בחיים דברים בצורה שונה. לכל אחד סדרי עדיפויות אחרים וזה לא מעיד בהכרח על התנהלות לא רציונלית. יש מי שאוהב להתעסק עם מוצרים גולמיים. לחקור, לנסות... זאת לא התנהגות לא רציונלית למרות שלי אין זמן אפילו לחשוב בכיוון (אבל בצעירותי די אהבתי להתעסק בזה); אחר רוצה לשחק על הגדרות מרביות ובמקסימום FPS גם אם חלק מזה הוא הידיעה הפסיכולוגיות שיש לו את החומרה הכי "חזקה" ואפקט הפלצבו; בעוד שמישהו אחר רק מחפש מערכת שתעבוד נאמנה שנים מספר.

אם נצמצם הכל לשיקול בינארי של חיים ומוות, כלומר עושים משהו רק כאשר האלטרנטיבה היא שאי אפשר להתקיים אחרת בשום איכות חיים אישית ו/או מקצועית, העולם יהיה מדכא. חוץ מזה, אותם מאמצים מוקדמים עוזרים לדחוף את הטכנולוגיה קדימה על ידי ניפוי באגים וליטוש, מניעים את כלכלת היד השניה ותורמים להמשך הפיתוח  זה לא דבר של מה בכך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של captaincaveman

אתה מסרב לקבל את ההנאה ברכישה של משהו חדש.

מהדברים שלך ניתן להבין שאין הבדל ביצועי בין מעבד מלפני 8 למעבד מודרני (עם יותר ליבות, יותר threads ויותר IPC)

זה שלטעמך 2500K מספיק, זה חמוד. אבל זה לא באמת עומד במבחן המציאות. אנשים רוצים למקסם ביצועים במשחקים, וכבר לפני שנתיים 2500K היה צוואר בקבוק עבור כרטיסים כמו GTX1080.

אני כבר מנחש מה תגיד עכשיו "אי אפשר לשים לב להבדל בין 60 ל-100 FPS ואם אתה רוצה יותר FPS פשוט תוריד את האיכות ל-MEDIUM/LOW"

אני יודע שקשה לך לקבל את זה, אבל לחלק מהאנשים זה לא מספיק ומוריד להם מההנאה.

תודה על ההתיחסות לעניין 👍

ראשית אני כן מקבל שיישנה הנאה ברכישה של משהו חדש, אבל:

ההנאה הזו גם מאד קצרה בזמן, וגם מוגבלת בתרומתה הרגשית.

אך מעל הכל, היא נכונה לכל דבר בחיים לאו דווקא למעבדים, בטח לא עד כדי גרימת תופעת "התסערות". וזה הדגש פה - הסתערות.

השני,

יש בהחלט הבדל בכושר ההספק בין מעבדי ה- 8 ליבות החדשים לבין מרובעי הליבות של העשור האחרון, איזו שאלה בכלל:

בערך פי 2 כח (סדר גודל).

אלא ש, ההבדל לא בהכרח מגיע ליידי ביטוי מבחינה פרקטית שימושית. אתן דוגמא פשוטה להבנה:

יש מכונית עם מנוע 600 כ"ס שמסוגלת ל- 350 קמ"ש,  שלבטח חזקה ומהירה בסדר גודל ממכונית רגילה עם רק 150 כ"ס ומהירות

סופית 190 קמ"ש.

אלא ש, לצרכי נהיגה בכביש ציבורי נורמטיבי, אין ההספק העודף מגיע לידי ביטוי כאשר המהירות הטיפוסית בכביש הציבורי ממילא נעה

סביב 100-120 קמש בלבד.

רוצה לומר, שכושר ההספק העודף של מעבד 8 ליבות חדש לעומת 4 ליבות מלפני כמה שנים, אינו בהכרח מגיע לייד ביטוי בשימוש נורמטיבי במחשב.

או במילים אחרות, כמות המקרים או ההזדמנויות, או יותר נכון כמות הלקוחות שיצליחו לנצל את הכושר הספק העודף של מעבד מתומן,

היא קטנה מאד באופן יחסי לכלל השוק.

לגבי FPS אני קצת לא מסכים עם המספרים, מהסיבה שאני על 2500K כידוע, ולא תקוע ב- 60FPS אלא יותר בין 100-200,

לפחות בכל הכותרים שאני בדקתי לרבות כאלו מ- 2017. ואני צרכן טיפוסי ממוצע אז מייצג לא רע.

אינני שולל כמובן שישנם כותרים סופר חדשים מהעת הממש אחרונה שאולי יהיו כבדים יותר, אבל אלו אינם בהכרח הדוגמא שמייצגת את הכלל.

אם נקח את רוב רובם המכריע של כותרים, למיטב זכרוני המהיר, אין ל- 2500K כל בעיה להשאר בתחום 100FPS (ומעלה)

שוב - כי יש ברשותי כזה (למען האמת אפילו שניים) ויודע מנסיון אישי.

כמובן שאם מדובר בצרכן שעבורו הכותר הוא כן מודרני וכבד, כמו גם שעבורו יתברר כי מעבד 4 ליבות לא נותן מעל 60FPS (כאשר מתומן

מודרני יכול 100), ובנוסף לכך אותו משתמש גם חשובה לו התוספת הזו (כי יש לו מסך 144hz), אז נסכימה שעבורו השדרוג יהיה מועיל/כדאי/מוצדק

מבחינה ראצוינאלית פרקטית.

השאלה רק שוב - כמה אחוזים מכלל השוק אותו צרכן שתארנו מייצג: 

גם משחק מודרני, גם אחד הכבדים, גם מסך 144hz וכדומה....

קבוצת חיתוך מאד קטנה באופן יחסי לכלל השוק.

לכן להערכתי והבנתי הוא מייצג את האחוז הקטן למדי של צרכנים, ולא את המסה העיקרית שבהם. וזה הטעון העיקרי כאן.

קרי, שאותו צרכן נישתי-איזוטרי שצריך את השפיל העליון של ביצועים, הוא צרכן "קטן מדי כמותית" על מנת להצדיק את היקפי הבקושים הנצפים.

אני לא מצליח לבנות ערמה גדולה דיה של קונים, רק על בסיס תמהיל קטן מדי של צרכנים שעונים להגדרת צורך שהוא כן ראציונאלי.

ולכן כדי להסביר את סל הקונים הגדול למדי, אני צריך למלא את הסל בעוד מספיק לקוחות נוספים.

ההסבר של החלק הרב שבהם, ככל שאני מעריך, הוא לא ממגרש הראציונאל - ככל שמבין את התחום או מנתח את הדברים באופן מושכל.

אין לי כל בעיה להסכים איפה, שאת רוב הסל מרכיבים צרכני "הנאה" - רק מעצם ההצטיידות במשהו חדש (גם אם אין בו צורך פרקטי ממשי).

וזו אותה תופעה של קוני חדש כל דור שנה אחרי שנה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

תודה על ההתיחסות לעניין 👍

ראשית אני כן מקבל שיישנה הנאה ברכישה של משהו חדש, אבל:

ההנאה הזו גם מאד קצרה בזמן, וגם מוגבלת בתרומתה הרגשית.

אך מעל הכל, היא נכונה לכל דבר בחיים לאו דווקא למעבדים, בטח לא עד כדי גרימת תופעת "התסערות". וזה הדגש פה - הסתערות.

השני,

יש בהחלט הבדל בכושר ההספק בין מעבדי ה- 8 ליבות החדשים לבין מרובעי הליבות של העשור האחרון, איזו שאלה בכלל:

בערך פי 2 כח (סדר גודל).

אלא ש, ההבדל לא בהכרח מגיע ליידי ביטוי מבחינה פרקטית שימושית. אתן דוגמא פשוטה להבנה:

יש מכונית ספורט עם מנוע 600 כ"ס שמסוגלת ל- 350 קמ"ש,  שלבטח חזקה ומהירה בסדר גודל ממכונית רגילה עם רק 150 כ"ס ומהירות

סופית 190 קמ"ש.

אלא ש, לצרכי נהיגה בכביש ציבורי נורמטיבי, אין ההספק העודף מגיע לידי ביטוי כאשר המהירות הטיפוסית בכביש הציבורי ממילא נעה

סביב 100-120 קמש בלבד.

רוצה לומר, שכושר ההספק העודף של מעבד 8 ליבות חדש לעומת 4 ליבות מלפני כמה שנים, אינו בהכרח מגיע לייד ביטוי בשימוש נורמטיבי במחשב.

או במילים אחרות, כמות המקרים או ההזדמנויות, או יותר נכון כמות הלקוחות שיצליחו לנצל את הכושר הספק העודף של מעבד מתומן,

היא קטנה מאד באופן יחסי לכלל השוק.

לגבי FPS אני קצת לא מסכים עם המספרים, מהסיבה שאני על 2500K כידוע, ולא תקוע ב- 60FPS אלא יותר בין 100-200,

לפחות בכל הכותרים שאני בדקתי לרבות כאלו מ- 2017. ואני צרכן טיפוסי ממוצע אז מייצג לא רע.

אינני שולל כמובן שישנם כותרים סופר חדשים מהעת הממש אחרונה שאולי יהיו כבדים יותר, אבל אלו אינם בהכרח הדוגמא שמייצגת את הכלל.

אם נקח את רוב רובם המכריע של כותרים, למיטב זכרוני המהיר, אין ל- 2500K כל בעיה להשאר בתחום 100FPS (ומעלה)

שוב - כי יש ברשותי כזה (למען האמת אפילו שניים) ויודע מנסיון אישי.

כמובן שאם מדובר בצרכן שעבורו הכותר הוא כן מודרני וכבד, כמו גם שעבורו יתברר כי מעבד 4 ליבות לא נותן מעל 60FPS (כאשר מתומן

מודרני יכול 100), ובנוסף לכך אותו משתמש גם חשובה לו התוספת הזו (כי יש לו מסך 144hz), אז נסכימה שעבורו השדרוג יהיה מועיל/כדאי/מוצדק

מבחינה ראצוינאלית פרקטית.

השאלה רק שוב - כמה אחוזים מכלל השוק אותו צרכן שתארנו מייצג: 

גם משחק מודרני, גם אחד הכבדים, גם מסך 144hz וכדומה....

קבוצת חיתוך מאד קטנה באופן יחסי לכלל השוק.

לכן להערכתי והבנתי הוא מייצג את האחוז הקטן למדי של צרכנים, ולא את המסה העיקרית שבהם. וזה הטעון העיקרי כאן.

קרי, שאותו צרכן נישתי-איזוטרי שצריך את השפיל העליון של ביצועים, הוא צרכן "קטן מדי כמותית" על מנת להצדיק את היקפי הבקושים הנצפים.

אני לא מצליח לבנות ערמה גדולה דיה של קונים, רק על בסיס תמהיל קטן מדי של צרכנים שעונים להגדרת צורך שהוא כן ראציונאלי.

ולכן כדי להסביר את סל הקונים הגדול למדי, אני צריך למלא את הסל בעוד מספיק לקוחות נוספים.

ההסבר של החלק הרב שבהם, ככל שאני מעריך, הוא לא ממגרש הראציונאל - ככל שמבין את התחום או מנתח את הדברים באופן מושכל.

אין לי כל בעיה להסכים איפה, שאת רוב הסל מרכיבים צרכני "הנאה" - רק מעצם ההצטיידות במשהו חדש (גם אם אין בו צורך פרקטי ממשי).

וזו אותה תופעה של קוני אייפון חדש כל דור שנה אחרי שנה.

בוא לא נשכח שישראל זה טיפה קטנטנה בים...לדעתי יש הרבה שלא שידרגו וכן חיכו לרייזן ספציפית בגלל שהביא איתו PCI 4 ציפו חוץ מזה לעוד כמה דברים על הלוח ובעולם יש מלא סטרימרים שרק חיכו למשהו שיעזור להם לתת סטרים בלייב ולקשת עוד 1001 צבעים

בגדול מסכים היום העולם חומרי מאי פעם...ידוע שיש מלא שקונים בלי להתייחס בכלל לצרכים שלהם ופשוט רצים הכי חדש הכי חזק וכו 

אבל שוב גם עם הידע הזה...הקשת צבעונית ביותר כמו בניית מחשב שהוא לא מותג ;)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

about blank,

בנוסף לדברים שתארת אודות מיקרוסנטר והחגיגה שהם ערכו ,

אני מזכיר לכולנו שבעיית מלאים או לומר - שפער בין ההיצע לבקוש קיים מאז ההשקה בכל העולם. זה לא משהו נקודתי

של מקרוסנטר לבדה אם מישהו מאיתנו סובר.

וזו גם לא בעיה של ייצור בהיקפים נמוכים או משהו כזה מצד שתסביר לנו זאת, נהפוכו, זו ההשקעה הכי מעובה ש AMD

עשתה בכל סדרת ריזן מאז 2017. בגלל שידעו שבעת ההשקה יהיה להם חלון זמנים קצר להנות בו מיתרון יחסי שלא ישאר להם

לאורך זמן, משום שאינטל תגיב מתי שהוא ותסגור להם את החלון.

ולמרות ההתארגנות על מסת מלאי מכובדת טרום התחלת שווק, ועדיין בימים אלו המשך יצור בהיקפים חזקים, ישנו קושי לקנות

מעבדים מסדרה 3000 וישנם תורים של כמה שבועות (או מעל חודש) לכל דגם של מעבד. זו הסתערות לא רק בקנה מידה של

אירוע במיקרוסנטר, זו הסתערות על אתרי און ליין כמו ודומיו. יש מספרים כבר בלא מעט מקומות, ראו mindfactory

מגרמניה שמפרסם נתונים מספריים. שם ניתן לראות מספרי מכירות בלתי הגיוניים בהשוואה להשקות קודמות והשקות של גם.

אני עדיין עומד על טענתי שמדובר בבקוש לא סביר (במספרים), שהם מעבר למה שהיה סביר שיקרה גם בהשוואה להשקות עבר.

זו השאלה שעומדת מולי והיא מעניינת אותי:

הכיצד הדבר קרה. אין הסבר ראציונאלי (למיטב הבנתי) למספרים שכאלו. ולא, ריזן 3000 אינו "סופר מן" שמצדיק אותם.

עם כל הכבוד לו ולמה שהוא מביא לזירה - מעבד אחלא ומחיר מצוין בהחלט. הוא לא פחות מאשר 9900k במחיר

330$ במקום 580$.

ועדיין זה לא סופרמן, וזה לא מעבד שנותן פי 2 IPC או פי 2 תדר ממה שהיה בשוק זמין עד אותו רגע,

כמו הקפיצה שנתנו למשל מעבדי שנת 2000 לעומת מעבדי שנת 1999 שכן הצדיקו הסתערות.

אז בשנה אחת עלה תדר העבודה של המעבדים כפליים ממש. זה היה אז "המרוץ לתדר" (למי שמספיק זקן ועוד זוכר).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...