אשמח לעזרתכם במפרט מחשב לצורך הפיכתו לNAS - דגשים רשומים בפנים. - ייעוץ לפני רכישת מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אשמח לעזרתכם במפרט מחשב לצורך הפיכתו לNAS - דגשים רשומים בפנים.

motiyair

Recommended Posts

בוקר טוב,

אשמח לעזרתכם בבנית מחשב לצורך הפיכתו לNAS.

המטרה היא להכניס כמה שיותר כוננים בפנים. למשל 8 הארד דיסקים של 4 טרה כל אחד. 

האם בהנחה שבאמת אני הולך לשים בפנים 8 הארד דיסקים אני צריך שיכול להתחבר לכולם (8 כניסות) או שהם משורשרים אחד לשני?

בקיצור אשמח לעזרתכם בבניה של המחשב בדגש על הלוח אם, מעבד, זיכרון , ומארז.

הארד דיסקים - יש לי.

התקציב הוא סביבות 2000-3000 ש"ח (ללא ההארד דסקים וללא מערכת הפעלה).

המון תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האם יש לך הערכה עם איזה נפח אתה מתחיל, כמה אתה חושב שתצבור כל שנה, ולכמה שנים אתה רוצה שה-NAS הזה יספיק?

האם כבר יש לך דיסקים ואתה רוצה להשתמש בהם, או הכל מדיסקים חדשים?

האם אתה רוצה יתירות (Parity)?

האם אתה רוצה רק שרת , או שיוכל להריץ יישומים נוספים (פלקס, קודי, טורנטים וכו')?

יש הרבה פתרונות. חלקם מאפשרים עבודה רק עם דיסקים באותו נפח, חלקם מאפשרים עבודה עם דיסקים בנפחים שונים.

עבור שרת NAS בסיסי מספיק מחשב חלש יחסית, אבל בדרך כלל עם האוכל בא התיאבון, כפי שלי קרה:

בניתי שרת NAS לאחסון, וכשהחלטתי להוסיף פלקס הוא החל לקרטע כי בד"כ לא מסוגל לשרת יותר מקליינט פלקס בודד.

בנושא נפח דיסקים, התמורה הכי טובה למחיר היום נמצאת לדעתי בדיסקים של 6TB,

אבל אם לדוגמא תיקח דיסקים של 8TB, תצטרך פחות חיבורים ואולי תוכל לחסוך קצת כסף בלוח עם פחות חיבורים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נכון להיום יש לנו במשרד NAS של QNAP, הוא מחורבן. אני רוצה להשתמש בדיסקים שלו לטובת העניין.

לכן יש לי 8 דיסקים של 4 טרה. 

אני רוצה כן לעבוד בתצורת RAID, כך שלבסוף אקבל סביבות ה16-18 טרה.

מבחינת המטרה- שרת איחסון אבל שאפשר יהיה להתחבר אליו מרחוק. מערכת הפעלה - חשבתי על server על המחשב הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Raid אפשר לבנות בתוכנה או בחומרה. אני אישית לא אוהב פתרון RAID5 כי הוא תלוי חומרה, הוא מורכב, יקר יותר, ופחות גמיש.

כל מערכות ה-NAS שאני שמעתי עליהן מחייבות שתעתיק אליהן את המידע כשהמערך שלהן כבר מוקם,

משמע תצטרך לפחות שני דיסקים מהשמונה שיהיו ריקים כדי לבנות את מערך ה-Raid החדש (שמפרמט אותם במהלך הזה),

להעתיק תוכן של דיסק אחד מהאחרים למערך, להרחיב את המערך בדיסק נוסף, להעתיק תוכן דיסק נוסף אל המערך וחוזר חלילה עד העברת כל הדיסקים.

כמובן צריך שסוג ה-Raid שאתה בוחר יאפשר פונקציונליות של הרחבת מערך.

"שיהיה אפשר להתחבר אליו מרחוק" -  זו פונקציה של מערכת ההפעלה.

תבחר קודם כל איזה NAS אתה שם ואז תבדוק את הדרישות שלו.

לקנות חומרה שמאפשרת בדיוק את מספר הדיסקים שיש לך כיום אומר שאם תצטרך להרחיב את המערך,

כנראה תצטרך לקנות חומרה חדשה, אז בדוק שנפח הדיסקים הקיימים מאפשר מספיק נפח עד שתצטרך להרחיב את המערך.

איני מכיר QNAP, אבל הם נפוצים, ויש אנשים שמרוצים מהם. אולי זה שבמשרד שלכם מיושן, ושרת חדש של QNAP יהיה טוב?

אני מציע רק בגלל שאני משער שיהיה יותר קל לעבור משרת QNAP אחד לשרת QNAP אחר מאשר לעבור לכל פתרון NAS אחר,

ואולי לא תצטרך לעבור את התהליך שתיארתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שוב תודה על התשובה ועל הסבלנות.

לגבי בניית מערך הRAID - אין בעייה לבנות אותו ורק אז להעביר אליו את החומר. החומר שקיים כיום על הQNAP הזה (ובהרד דסיקים שלו אני עתיד להשתמש) אני פשוט יעביר לבינתיים למקום אחר, אפרמט את הדיסקים ואבנה את מערך הרייד. לאחר שסיימתי - אעביר אליו את החומר.

אמרת שאתה לא אוהב מערך RAID 5, אז על איזה RAID אתה ממליץ? ובוא אשאל אחרת - בהנחה שאני אגבה את המחשב הזה ישירות לCLOUD למה בעצם אני צריך RAID? 

רשמת - "קודם כל תבדוק איזה NAS אתה שם." מה הכוונה? 

נכון שאפשרי לעבור מQNAP אחד לQNAP חדש - אבל העלות היא גבוהה מאוד ואני מנסה לתת פיתרון של איחסון רשתי בעלות נמוכה הרבה יותר.

מבחינת חומרה - על איזה אתה ממליץ לי להתכוונן?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

באיזה מארז אתה מתכוון להכניס 8+ דיסקים?

לגבי מערכת הפעלה יש דרכים להתקין את המערכת של QNAP על מחשב רגיל (זה לינוקס סה"כ) ולהפוך אותו ל-NAS אבל אני לא בטוח שזה ממש חוקי מבחינת זכויות יוצרים. אישית כנראה שהייתי פוזל לכיוון מערכות מבוססות ZFS כמו http://www.freenas.org/ או https://www.xigmanas.com אבל זה דורש מחשב קצת יותר יקר ועדיף עם ECC.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בדוק Storage Spaces בסביבת . אני לא מכיר זאת, אבל יש שם גם parity spaces שנשמע מתאים.

יש מארזי Tower שמאפשרים 8 דיסקים. חפש כאן דוגמאות, ואז אולי תדע מה לחפש בארץ, אם כי זה לדעתי בד"כ ייצא יותר יקר.

חוץ מזה היכנס סתם כך לאיזו חנות KSP\RSM\אייבורי\פלונטר או שלח להם מייל לשמוע מה מציעים.

לחלקם יש מוצרים שלא מופיעים באתר.

לוח אם זה הדבר הכי קל: מומלץ כל עם שתי יציאות של 1GB, ואם השרת לא מועמס, גם יציאה בודדת יכולה להספיק.

ללוח האם מוסיפים כרטיס כזה (הזמנתי לאחרונה ב-Ebay), שעם הכבלים המתאימים ניתן לחבר אליו שמונה דיסקים.

הכבל שתצטרך במקרה כזה יהיה תלוי במארז: האם נדרש לחבר כל דיסק בנפרד, או שהמארז מחבר אותם לקווי SAS.

השרת שלי בבית בנוי עם לוח אם כזה שמאפשר חיבור של עד 20 דיסקים, בלי צורך בכרטיס נוסף.

זהו מעבד די חלש, שמולחם על הלוח, אבל עבור NAS הוא מעל ומעבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובה. 

פניתי לחברת מחשבים שהעסק שלנו עובד איתה וזה המפרט שהם נתנו לנו. (מצויינים שם 2 , זה עם הX אמור להיות חזק יותר). 
הם אמרו לי שמבין המוצרים שיש להם, הAMD הזה יכול לתמוך בעד 8 כונני הארד דיסק. 
דעתכם? 

אגב אני אוסיף עוד למערכת ההפעלה (נראה לי שאתקין server) 

מפרט.png

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של etal

באיזה מארז אתה מתכוון להכניס 8+ דיסקים?

לגבי מערכת הפעלה יש דרכים להתקין את המערכת של QNAP על מחשב רגיל (זה לינוקס סה"כ) ולהפוך אותו ל-NAS אבל אני לא בטוח שזה ממש חוקי מבחינת זכויות יוצרים. אישית כנראה שהייתי פוזל לכיוון מערכות מבוססות ZFS כמו http://www.freenas.org/ או https://www.xigmanas.com אבל זה דורש מחשב קצת יותר יקר ועדיף עם זכרון ECC.

👍 

קנה מערכת תומכת ECC כדי שתוכל להשתמש ב ZFS, ואם אפשר אז גם Dual-Link Ethernet. ליגה אחרת לגמרי, או שתרד למעבד חסכוני מוזל עם כמה דיסקים בסגנון הפרוייקט של @ben-zone שפרסם פה בפורום. קניית מערכת אמצע נשמעת לי בזבוז כסף בלי להנות מהיתרונות. 

סדרת סרטונים שאיש it בשם חץ בן חמו מפרסם לאחרונה בנושא: 

https://youtu.be/eMkcLXWHPYo

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על כל התגובות,
אסביר: ראשית אני כבול לחנות ספציפית העסק שלנו עובד איתה ותנאי התשלום נוחים.
כשדיברתי עם המוכר זה מה שהיה לו להמליץ לי. (הסברתי את עניין החיבור של 8 קשיחים ללוח האם ולוח האם הזה תומך). 
מבחינת כח עיבוד, אתם צודקים מצד אחד אין יותר מידי צורך במשהו רציני. מצד שני בגלל שמדובר על מחשב שישמש לאירגון אולי נשתמש בו גם לצרכים אחרים (מתקינים עליו כל מיני תוכנות של לכידת מסך וכ"ו ומתחברים אליו מרחוק, לעיתים מספר משתמשים במקביל), שנית אם אחנו כבר קונים מחשב חדש, אני לא רוצה שנתחבר אליו מרחוק, נפתח וכ"ו והכל יזוז לאט כי המחשב חלש וכ"ו..
יכול להיות שהמפרט הנ"ל הוא over kill לדרישות האלו, אבל אשמח לעזרתכם אם כך בבנית מפרט דומה וזול יותר. ככה אוכל ללכת עם הרכיבים לחנות ולבקש מהם שיזמינו.. 
לגבי מערכת ההפעלה - כאמור נוח מאוד לעבוד על . אני בהחלט מתלבט בין win10 PRO למשל לwindows server מבהחינה של כמות חיבורים במקביל והרצת משימות.. 

שוב המון המון תודה על הסבלנות מראש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...