תקלה בדיסק הקשיח ? (CHKDSK: Deleting index entry + בעיה נוספת) - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

תקלה בדיסק הקשיח ? (CHKDSK: Deleting index entry + בעיה נוספת)

lharpaz

Recommended Posts

היי,

רקע: מדובר במחשב ותיק. מריץ win 7.

אני לא זוכר בני כמה הדיסקים, אבל בכל מקרה זה כמה שנים. יש שני דיסקים: על אחד (הישן יותר) יש כוננים C (מערכת הפעלה ותוכנות) ו-D (מידע). על הדיסק השני יש כונן E (אחסון מדיה).

כיום המחשב בשימוש קליל ודי מועט, אבל דולק כל הזמן.

לאחרונה התחלתי לחוש באיטיות - אתחול איטי, תוכנות עולות לאט (אפילו דפדפן), אבל ברגע שעלו הכל עובד בסדר.

האם האיטיות יכולה לנבוע מבעיה באחד הדיסקים? (הדיסק החשוד הוא כמובן שזה שעליו מותקנות התוכנות ומערכת ההפעלה, אבל בהמשך תראו שאולי יש בעיה דווקא בדיסק שמחזיק מדיה)

הבעיה: היום לאחר restart (בעקבות עדכון ל-windows) עלה ה-CHKSDK והריץ בדיקה. לא יודע למה.

בבדיקה (לכונן C) בשלב של verifying indexes התקבלו 5 הודעות של:

Deleting index entry ... in index $I30 of file ...

לא ממש ברור לי מה הבעיה. האם יש דרך לדעת באילו קבצים היתה בעיה ולמה? (אני מבין שהיה אובדן data). האם זה אומר שהדיסק עומת למות? (אם כן אולי עדיף להחליף אותו לפני שזה קורה...).

chkdsk_20180930.png.ca6f686fa485865288391a03a931b50f.png

במטרה לנסות להבין האם הדיסק הקשיח עומד למות, השתמשתי ב-CrystalDiskInfo (כדי לקרוא נתוני SMART).

אשמח אם תוכלו להציץ ולאשר שהכל בסדר (הוא טוען שה-Health status הוא Good, אבל יש שם הרבה נתונים שאין לי מושג איך לקרוא...).

smart_c.thumb.png.c6cfb4680742b54a56672de11b1280e5.png

בצורה מפתיעה, הוא דווקא טוען שיש בעיה בכונן E.

מה המשמעות של התוצאות האלה? האם הכונן הזה דפוק פיזית? (אם כן, אולי שווה להחליף לפני שהוא מת...). האם אפשר לדעת מהו המידע הדפוק (בהנחה שיש כזה)?

smart_e.thumb.png.f065d65716fef497d372241c6555f341.png

האם יש בדיקות נוספות שאפשר / כדאי להריץ על הדיסקים?

תודה מראש לכל העוזרים (ולכל מי שטרח וקרא את כל הפוסט הזה :) )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

chkdsk בודק ומנסה לתקן את מערכת הקבצים והטבלאות שלה, הקשר שלו לתקלה בכונן עקיף אם בכלל. מספיק כבוי לא

מסודר בעבר לגרום לבעיה במערכת הקבצים.

הכלי הנכון לבדיקת הכונן הוא תוכנת הבדיקה של יצרן הכונן, ואך ורק היצרן יודע (אם בכלל)  לפרש ולנתח את ה SMART.

ועיין גם בקישור

http://www.tomshardware.com/answers/id-2387132/smart-shows-caution.html

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובה.

תודה על ההבהרה. חשבתי שאולי chkdsk עלה על תקלה בצורה עקיפה, כפי שציינת.

האם יכול להיות שיש בעיה פיזית בכונן, שגרמה איזו-שהיא בעיה במערכת הקבצים ולכן האיתור ע"י chkdsk?

ראיתי כמה התייחסויות לכך שהבעיה ש-chkdsk מוצא קשורה לכך שהיו קבצים שאבדו/ניזוקו.

למשל: 

ציטוט

It is presumed that "CHKDSK deleting index entry in $I30" deletes only index entry & it doesn't delete actual data since files had already been lost, corrupt or damaged

(מקור: https://www.windowsfilerecovery.com/chkdsk/deleted-index-entry.html)

התייחסות דומה פה: https://superuser.com/questions/854620/deleting-index-entry-i-lost-my-files

לפי עצתך, התחלתי בדיקות עם SeaTools עבור כונן E.

בדיקת SMART היתה תקינה, אבל היא הביאה רק שורה תחתונה (שהכל בסדר), בלי הפירוט שמוצג ע"י CrystalDiskInfo.

גם הבדיקה הקצרה עברה בהצלחה.

הבדיקה הארוכה עדיין רצה (לוקח לזה המון זמן...). אעדכן כשיהיו תוצאות.

אני עדיין מחפש תוכנה לבדיקת הדיסק של כוננים C ו-D (נראה שזה דיסק של , אבל עדיין לא מצאתי תוכנה מתאימה לדגם הספציפי באתר שלהם).

עריכה: חיפשתי די הרבה ולא מצאתי, לא באתר של סמסונג, ולא דרך שכנראה קנו אותם והחזיקו בעבר את התוכנה עבור , אבל לא עוד  :(

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה.

הבדיקה הארוכה הסתיימה בכשלון:

ציטוט

Unfortunately, your product has failed an important diagnostic test, possibly caused by problem sectors which are difficult to read

האם זה משהו שאפשר לחיות איתו (מסמנים איכשהו את הסקטורים כפגומים ושאר הדיסק ממשיך לעבוד תקין)? או שסקטורים פגומים נוספים ימשיכו להווצר (ובמקרה כזה עדיף להחליף את הדיסק כבר עכשיו)?

עכשיו ממש מטריד אותי שלא מצאתי תוכנה עבור הדיסק של ואני לא יכול לבדוק אותו כמו שצריך...  :(

האם יש אפשרות טובה לבדיקה שלא באמצעות התוכנה של יצרן הכונן? (איזה כלי גנרי כלשהו?)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תממש אחריות אם יש. אם אין תעקוב בסמארט על מספר הסקטורים הדפוקים. אם המספר עולה במהירות הגיע הזמן לקנות כונן חדש.

8 סקטורים דפוקים זה (כרגע) מספר זניח. האם ציטתת את כל ההודעה ?

Unfortunately, your product has failed an important diagnostic test, possibly caused by problem sectors which are difficult to read. recommends that you run SeaTools for DOS, which has the ability to repair most problem sectors. SeaTools for DOS may be able to save you from the inconvenience and down time of exchanging the drive.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...