חוויות ומסקנות ראשונות מ- RX480 (החדש) שלי - כרטיסי מסך - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חוויות ומסקנות ראשונות מ- RX480 (החדש) שלי

nec_000

Recommended Posts

לחברים הקבועים בפורום שעוברים על השרשור בו הנני מתאר את מסע רכישותיי, ידוע כי שלשום הצטיידתי בכרטיס RX480 ביד 2.

מי שקרא יודע על מה מדובר, מי שלא (ורוצה להתעדכן) מוזמן לסור לשרשור הרלוונטי ולקרוא שם.

כך או אחרת לאחר ערב ארוך של משחק עם הצעצוע החדש, תוך נבירה ברשת ולמידה הכיצד נכון לקנפגו (שכן כל חיה ותכונותיה היא)

אין לי אלא לבשר על שביעות רצון (שזה אינו טריויאלי) ומיד נראה מדוע.

בעוד ש- rx480 המקורי בעת ההשקה, מה שנקרא דגם רפרנס (שאינו מומלץ אגב) רץ על 1266mhz צנועים יחסית,

הכרטיס המקוסטם שרכשתנו מגיע מומהר מהמפעל על 1303mhz , שהם כ- 3% מעל התדר הבסיסי של הסדרה.

הכרטיס הוא MSI x RX480 - 8GB edition :

https://www.msi.com/Graphics-card/Radeon-RX-480-GAMING-X-8G.html

אחד הדברים שסדרת RX הכניסה לזירה לעומת קודמיו הוא משחק אגרסיבי בתדר ה- boost, שמביא למנעוד תדר תכוף,

ועל מנת לגרום לכך שהכרטיס ישאר ככל שניתן על boost מקסימלי, יש לבצע שתי פעולות במקביל:

א. לבצע לכרטיס undervolting והוא מאד נהנה מכך, שכן בשיטה זו יורדת צריכת הזרם של הליבה, המביא למרווח נשימה

לטובת ביצוע מנעוד תדר מופחת. *הכרטיס נשאר על boosted mode למשך זמן ארוך יותר.

ב. להגדיל את התקרה המותרת של מעטפת הזרם מעל ל- 100% המקורי, על מנת להרחיק את הצורך בביצוע מנעוד תדר בכל

רגע שנוגע הכרטיס בתקרה זו.

במידה ורוצים לבצע המהרה לכרטיס אזי הדבר סותר את פעולת undervolting, והיות והנני מעדיף "ממוצע בצועים" מאשר הספקים

גבוהים לפרקי זמן קצרים - מה שנקרא peak-ים, שטובים אולי למדידות שואו אך אינם רלוונטים בפרקטיקה, בגלל שבפרקטיקה מה

שחשוב זה בכלל min FPS,

אזי בחרתי בשיטה המלומדת של לא לבצע לליבה, וכן לבצע Undervolting ולהנות מהישארות מתמדת יותר ב- boosted mode,

ולכן משיג שפור נתון min FPS מאשר שפור max FPS - שכאמור שוב, אינו רלוונטי כהוא זה (חוץ מאולי למדידות חסרות משמעות).

אז בצעתי כך:

הורדת מתח עבודה ב- bin העליון מ- 1.157V ל- 1.085

זוהי הפחת משמעותית מאד של מעל 6% , המביאה להורדה של יותר מ- 10% בצריכת הזרם.

במקביל ביצעתי העלאת הזרם המקסימלי המותר ב- 25% (אפשר עד 50% אבל לא רוצה להשתולל סתם)

ובצעתי בשביל הספורט עוד 1% של - פשוט כי זה עבד, לכדי 1315mhz במקום 1303

שהם סביבות 4% סה"כ מעל ה- 1266 המקוריים של הסדרה.

כמו כן הכרטיס שבידנו איכותי ומחזיק טובים, שאפשרו בקלות להעלות מהירותם ב- 10% (לא בדקתי אם אפשר עוד,

וגם אם כן לא מעניין אותי כרגע) לכדי תדר עבודה של 8800mhz אפקטיבי (במקום 8000 בדיפולט).

הכרטיס שלנו מפגין את סט המדידות הבא שהוא מכובד (לטעמי), ונמצא (גם בלי המהרות אגרסיביות כפי שמובן מהפרטים שמסרתי מעלה)

על הקצה היותר ימני בתחרות שבינו לבין סביבתו, בין שאלו כרטיסי 290/390 ובין ש- gtx970. משכך אני בהחלט מרוצה.

מקבלים יחסית מעט עומס, הכרטיס אינו עובר 69 מעלות אף פעם (והמארז סגור כן), בד בבד עם תוצרים טובים יחסית בבנצ'ים שתיכף נראה.

כמו כן הליבה שלנו (מה שנקרא Asic lottery) יצאה דווקא טוב עם ציון הנושק ל- 80%, שנחשב לגבוה יחסית עבור שבבי GPU,

לכן סביר שהיא מאפשרת (אם נרצה בכך) נאה.

תדרי עבודת הכרטיס כפי שהגענו אליה ותארנו מעלה, לאחר ניסוי וטעיה של כשעת עבודה וקריאה ברשת מה נכון לבצע בלי להשתולל:

GPU-Z.JPG.17fe61f61194a279cbea7df3ccaaa16d.JPGPowerLimit.JPG.63e336d1c2e9fb2c7d1e2755e51a39e3.JPG

איכות השבב שמגיע לכמעט 80% שנחשבים לגבוהים, על גבול ה- golden Asic (מזל מקרי בהחלט כמובן):

AsicQuality.JPG.80aeb6b21e6d82b4ec982d4a833c170c.JPG

תוצאת 3DFiretrike המסורתי, והנני ממליץ לכל אחד בעל כרטיס שווה ערך, לראות כמה הוא מקבל ולהתרשם כי זהו ציון גבוה יחסית, אפילו גבוה מאד ונסבירה:

לשם השוואה ה- R9 390 המומהר שהיה לי בקושי הצליח לעבור ציון 14 אלף, וה- GTX970 שהיה מומהר למדי על כ- 1500mhz הצליח לחלץ סביבות רק 12700 נקודות.

לעומתם ה- rx480 שלנו עבר את משוכת ה- 15 אלף:

3DFireStrike.thumb.JPG.132063100b23b63e7a1827f2a1714da8.JPG

לא נשאיר את הבימה ריקה ללא מבחן DX12 המסורתי Timespy עם ציון יפה גם כן של כ- 4250 נקודות,

שבדומה למקודם - עובר קצת את זה של R9 390, ועובר בהרבה את זה של GTX970:

TimeSpy.thumb.jpg.c3b5e05c9e1e818d1afd194976e76bce.jpg

כדי להשלים תמונה נראה מה הצעצוע משיג ב- 3dMark11 הישן משהו - כמעט 20 אלף נקודות.

גם זו תוצאה מכובדת, העוברת את בצועי GTX970 בכמעט 10%.

**מעניין ש- AMD עדיין מאפטמזים למוצר מודרני שלהם משנת 2016, עבור בנץ ישן משנת 2011:

3DMark11.jpg.6606664e2b3d767d80f44485d82951f9.jpg

ואחרון חביב הבנץ הכי עדכני של Unigine המכונה position, בו התוצאה שוות ערך למה שהשיגו כרטיסי 390 ו- 970 שהיו

אצלי עד לא מזמן, במרחק של כ- 1 FPS פלוס מינוס זה מזה:

SuperPosition.thumb.JPG.6db22454886201f967e0f8fd15298980.JPG

בסיכומו של ערב מדידות ומשחקים עם הכרטיס יש הצלחה מבחינתי, ועתה סובר שהוא היה ראוי בדיעבד לתג המחיר ששילמנו עליו

בגובה 500 השקלים. אז מה אני ממליץ למי שמתעניין בכרטיס מקליבר שכזה בעת הנוכחית ?

אני ממליץ שלא להנעל רק על כרטיסי GTX970/980 או R9 290/390, שכן הצעצוע הצעיר יותר מסדרת RX480 (או 580 - זה אותו הדבר)

מתמודד יפה מולם, ואפילו הייתי אומר ככה בעדינות ובמלוא הזהירות הנדרשים - על הסף של להיות עדיף, אבל רק בקטנה (בנקודות בלבד).

לכן השאלה היותר חשובה היא בעצם המחיר:

במידה והוא עולה אותו הדבר, אין סיבה אקוטית שלא לבחור בו. במידה והוא יותר יקר, אז כמובן התמונה משתנה.

כפי שזה נראה כרגע, בשל בום הכריה שהתרסק בבת אחת ובשל כך שולח ללוחות מאות כרטיסים מסדרת דווקא, לעומת היצע דל

משמעותית בסדר גודל מדגמי GTX המקבילים 970/980, עושה רושם כי יהיה קל יותר להשיג דווקא כרטיס - והעסקה כנראה גם תצא

זולה יותר. שכן על כל לקוח מתמודדים כרטיסי RX רבים, ולכן ניתן לבצע הליך התמחרות בין מוכרים שונים במקביל.

לכן הוא בהחלט מטרה מומלצת (מבחינתי) לבחון אותה.

לגבי GTX1060, מבחינתי שווה ערך. מה שיותר זול, עדיף גם במקרה זה.

**מקווה שהועלתי באמצעות שיתוף ניסיוני הטרי עם המוצר, ובחינת יכולותיו בסגמנט הכרטיסים שמולם הוא מתמודד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה אורי 👍

מי שתהנה ממנו בעת הקרובה תהיה ביתי, שקיבלה את הכרטיס הזה במקום ה- GTX970 (שהיה אצלה בחודשים האחרונים).

היא משמשת עבורי כנסיינית QA, מדווחת אלי בחוזר ממצאים אודות תקלות, באגים, וחווית משתמש כללית מהמוצר.

מפליא אבל דווקא פידבק ממשתמש קבוע כמותה (כ- 6-8 שעות ביום על המחשב), מספר תמונה אפקטיבית במישור הפרקטי,

יתכן אפילו יותר מהמדידות עצמן.

שכן כרטיס זה לא רק FPS על בנצ'ומר, מדובר בערב רב של תכונות, יציבות, אמינות, וחווית משתמש כללית.

מניח שבשבועות הקרובים נדע באמצעותה הרבה יותר אודות המוצר לטוב ולרע. נקווה שלטוב כמובן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בגדול מה ש MSI עשו בשנים האחרונות עם קירורי ה זה דבר נפלא. אם נכנסים לפרטים הקטנים כמו ~

גודל הקירור\כרטיס ביחס לטמ' שהוא נותן במאמץ ממושך, פלטה אחורית עם מספיק חורים לאוורור ( משהו שחלק מהיצרניות לא מבינות.. ), 

שקט ( אני לא מסוגל לשמוע את הקירור במאמץ ) - בעצם מקבלים כרטיס עם צד שלישי שלדעתי עדיף על אחרים שבדקתי בחוץ.

ה מספק תוצאות דומות לכרטיסים בעלי גדול ממנו גם במשקל וגם עם מאוורר שלישי נוסף וכדומה.

זה לא מפליא שגם 480 עם הקירור הזה יראה תוצאות מצוינות. 

וכמובן, מניסיון שלי* - קירור מוצלח בין היתר נמדד גם ביכולות ה OC שהוא מאפשר לנו. לא סתם אני קומה תמיד שמחזיקים לי

עשור +- למעבדים מומהרים, ואני חושב שקירור ה של מזכיר מאוד אותם בתחום הקירורים לכרטיסי המסך.

איך בדקתי ? פשוט מאוד. OC ידני לכרטיס, תוך כדי עלייה מתונה. סחטתי עוד קצת פריימים מהדבר הזה - וזה פשוט לא בא בחשבון על

חשבון טמפרטורה. היא נשארת נמוכה במאמץ עם OC שנחשב מתון\בינוני אבל מעבר לתדר המומהר מהמפעל. 

בגדול כל עוד אפשר לתת OC לכרטיס כמו RX480\580 אני חושב שהוא עדיף היום לקנייה על 1060.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עולה 1025 ש"ח מאמזון עם משלוח עד הבית כולל מע"מ.

**יש הטוענים שהוא גם טיפלה יותר מהיר מ- GTX1060 אחרי ששניהם מומהרים עד לקצה...

אינני בטוח בכך, אך מציין מה קראתי בטוקבקים בימים אלו ברחבי הרשת.

מציין כנקודה לתשומת לב הקורא - שבמידה והכרטיסים מעניינים אותו אז שיחקור את הנושא.

image.thumb.png.34ab7ccda3aacd876ae56c8f6dc9aecd.png

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

עולה 1025 ש"ח מאמזון עם משלוח עד הבית כולל מע"מ.

**יש הטוענים שהוא גם טיפלה יותר מהיר מ- GTX1060 אחרי ששניהם מומהרים עד לקצה...

אינני בטוח בכך, אך מציין מה קראתי בטוקבקים בימים אלו ברחבי הרשת.

מציין כנקודה לתשומת לב הקורא - שבמידה והכרטיסים מעניינים אותו אז שיחקור את הנושא.

אכן... מפתיע שבמשחק Shadow of the tomb raider,

RX580 מהיר יותר מאשר ה-1060, במיוחד שמדובר במשחק עם עדיפות ל-NV.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סדרת RX כל כמה חודשים משתפרת בביצועים, משום שכהרגלה היא "מקיצה מאוחר":

מתחילה עם מוצר חדש ודרייברים על הפנים (מבחינת ביצועים) ורק ואחרי כמה חודשים (או שנים) מתחילה לצבור

תאוצה - עת מחלקת הדרייברים שלה מאפטמזת עוד ועוד כותרים בשוק.

מנגד כשנוידיאה עוברת לסדרה הבאה אחרי כשנתיים, היא זורקת את הקודמת למגירה התחתונה בכל הנוגע לאפטמוזים.

**למשל היום HD7970 מהיר כמו GTX780 לצורך הדוגמא. מי היה מאמין.

כמו כן עם הזמן המשתמשים לומדים איך להשיג מהירויות שעון גבוהות יותר, ולאפטמז נכון יותר את ההגדרות של wattman מהסדרה הזו.

בכרטיסים הטובים יש תצפיות של כאלו שהגיעו ל- fucken 1500MHZ ...  במצב שכזה הכרטיס בורח ל- 1060...

מה שהתחיל ביוני 2016 עם יתרון של כ- 10% לטובת 1060, הגיע לשיוויון בדצמבר (אותה שנה),

ומאז המחוג נוטה לאט אך בביטחון, לטובת .

בקיצור צריכים לרכוש כרטיסי משומשים אחרי שנתיים, ובמחירי רצפה. זו המסקנה שלי מכל העניין הזה.

fine wine technology זו לא סתם סיסמא - יין טוב אינו יין חדש, אלא יין שהתיישן כמה שנים במרתף...🙂

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנה למשל סקירה שיצאה מאוחר יותר - מרחק מה מההשקה המקורית ביוני 16.

זו מדצמבר 17 (כשנה וחצי מאוחר יותר) והיא אומרת משהו מעניין, אם כי צריך לקחת הכל בערבון מוגבל

שהרי זו התוצאה רק אצל הסוקר הזה, וישנו צורך כמו תמיד לפזר את הסטסטיקה על עוד סקירות ומגורמים נוספים:

וזה ממשיך להיות סופר מעניין - השוואה רוחבית מול נוידיאה ב- tombraider החדש שהושק רק השבוע.

מי היה מאמין, vega64 מנצח את gtx1080, ו- rx580 מנצח את gtx1060 בכותר חדש שהוא בכלל

מספונסר על ידי נוידיאה, ואמור להציג יתרון מובהק לכרטיסים שלה - מה לעזאזל קורה פה 🤔

Capture.JPG

וכשבודקים ביצועי rx580 מול gtx1060 גם ב- tombraider היוצא, בדיקה טריה מאד מיולי לפני חודשיים,

מסתבר שגם פה עשתה כברת דרך ושפצרה את הדרייברים, כך שהיתרון שהיה בכותר הזה לכרטיסים

מבית נוידיאה נמחק:

**יחד עם זאת בסקירות אחרות לא מעטות, ישנו שוויון בין 580 ל 1060 (גם בסקירות עדכניות מהיום 2018).

כמו שנאמר - יש לקחת הכל בערבון מוגבל, וכשישנן סטיות לטובת צד אחד, ישנה סבירות שמדובר בהטיה שמקורה

יותר בסוג הכותרים הספציפיים שנלקחו במדגם עבור אותה סקירה.

לתפיסתי הצנוע בהחלט, במאקרו, הם שקולים.

כל הבדל גם כשישנו, ממילא בפרקטיקה אין לו שום משמעות שניתן להבחין בה בשימוש אנושי, שכן אדם אינו מסוגל

לחוש בהבדל שבין 84 ל- 80FPS למשל. משמע שזהו אינו יותר מאשר דיון תאורטי חסר משמעות, כל ההבדלונים הקטנים הללו.

ולכן הייתי מתמקד יותר ב- availability and price מאשר בכל דבר אחר. שכן זמינות ומחיר, הם ברי משמעות פרקטית.

והבדל של לנסוע מרחק גדול יותר (למציאת עסקה יד 2) זה גם זמן וגם כסף ביחד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא אבין בחיים את הבדיקות פריימים במשחקים שמובנים ל campaign יחיד, עם המספרים האלה. כל מה שמעל 60 - נזרק לפח.

יש יוצאי דופן כמו , אבל גם הוא.. עדיין סינגל. בראש ובראשונה בודקים משחקים תחרותיים שהם fast-paced ללא נעילת פריימים,

גם כדי לראות את ה usage במצבים קיצוניים וגם בשביל לקבל מקסימום פריימים למסכים תחרותיים.

כאשר משחקים סינגלים כל התחרות נעלמת. אם אני ישחק היום ב שהוא יוצא דופן, התחרות היחידה שיש לי היא מול עצמי.

מה איכפת לי 180 או 170 פריימים ? זה הופך את הביקורות האלו לחובבניות.

אני מבין את הנגיעה בביקורות למשל, שבודקים הבדל שמריצים . רוצים להראות את זה במספרים. אבל בשורה התחתונה

מעט מאוד אתרים דוגלים בביקורות לא חובבניות של בנצ'ים למשחקים.

הדבר היחיד שצריך לעניין במשחקים כבדים\סינגלים זה ה low\mininum כל דבר אחר לא יהיה רלוונטי. ככה אני רואה את זה,

ולעולם לא אראה את זה אחרת. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה נכון,

מינ' FPS הוא תמיד המבחן היותר נכון בזוית הראיה הפרקטית, שכן חווית משתמש נפגעת באם יש נפילות ו/או גמגומים מורגשים.

אכן לרוב אתרי סקירה אינם מקפידים על האלמנט הזה, ולכן לרוב הסקירות הן חובבניות וכפי שהגדלת לתאר. אבל זה מה יש ועם זה מסתדרים.

אגב כמדומני במינ' FPS והיו פה ושם סקירות שכאלו בהסטוריה, הפערים שבין המחנות מצטמצים, אלמנט שמצייר באור נעים יותר את

ביצועי המחנה האדום בהשוואות ראש בראש.

אבל היות והדבר אינו משרת את מערכת גלגלי השיניים המשומנת של נוידיאה, לא יתדלקו סקירות שכאלו באמצעות יחסי ציבור ו- PR.

בעצם, לא מעט מכל הסקירות הללו שאנו מקבלים אלו מקורות פרנסה של אותם סוקרים, כאשר המשכורת משולמת על ידי היצרניות,

גם מבלי השדבר נאמר מפורשות לצופה.

אלו חוקי המשחק, לא רק בתחום הזה כי אם בכל תחום צרכני זה או אחר. למעשה האמת הקטנה שלעיתים אנחנו שוכחים אותה.

לא אחת הנני מעדיף לבצע בדיקה עצמית משלי ולחוש חווית משתמש בשטח, אשר לא אחת מספרת תמונה חשובה יותר מאשר FPS בבנצ'ומטר

כזה או אחר שהראה סוקר אקראי. הסוקר לא הראה (ביננו כמו שאומרים) את מה שחשוב, את חווית המשתמש הכוללת, את הגמגומים

והמיני קרטועים, את בעיות התאימות ובאגים... את זה משום מה לא מסקרים וזה הרבה יותר רלוונטי. זה קשה לסקר, הדבר דורש

עבודה משך זמן רב עם המוצר ורישום מעבדת QA של כל אירוע ותופעה, ולאחר מכן יצירת סטטיסטיקה.

הרי הרבה יותר קל להריץ בנץ בן כמה דקות, למדוד ולספר לצופה תוצאת FPS שיצאה, כי אינו דורש כל מאמץ ואינו דורש מומחיות.

רוב רובו של הפער בין ביצועי החומרה של נוידאה ל- כיום, מקורו בדרייבר DX11. הם יודעי לבצע קמפול API ב- real time באמצעות

multi threaded architecture שזה משהו ש- לא עשתה וכתוצאה מכך הכרטיס של נוידיאה מועמס אפקטיבי יותר ללא המתנות מיותרות

לתמונה שמעביר אליו ה- CPU. ואיך רואים זאת בנקל:

ברגע שעוברים ל- API שאינו מצריך DX11 הפונה ב- low level ישירות לשבב, כמו Vulkan, פתאום הפלא ופלא המאיצים של מיד

עומדים בתחרות בגאווה, ובחלק ניכר של המקרים אף מנצחים. זה רק כי במצב Vulkan סוף סוף ה GPU של אינו מובטל יתר על המידה,

אלא מופגז בתמונות בקצב מהיר כך שנאלץ להתמודד עימן כפי שצריך, רק אז הוא מראה את מלוא ההספק האמיתי שלו.

הבעיה של AMD היא איפה בשני רבדים:

העיקרי שבהם הוא API מחורבן של DX11 שעד היום לא סדרו אותו. השני זה נצילות תרמית ברובד הטרנזיסטורים, שהם בפיגור אחרי נוידיאה.

הם מתקדמים ומשפרים קצת ולאט, אך זה אינו מספיק בכדי להדביק את הפער שנוידיאה ממשיכה לשמר מאז .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חייב לומר ,לאחרונה חשבתי לקנות מחשב חדש 

אבל גם בגלל שיצא הrtx 

שיכול לשנות המון את שוק כרטיסי המסך 

וגם בגלל מחירים ,של רכיבים אחרים היום 

לקנות מחשב שלם ,ביד שניה ,ניראה מפתה יותר 

מחשב שיחזיק איזה 3 שנים במשחקים כבדים 

עד שנראה מה קורה ,בנוגע לאי טריסינג 

כרגע המחשב שלי עוד מחזיק 

אבל הcpu ,מתחיל ליתישן ,והחלפה שלו 

אומר גם החלפת ,כי אין שדרוג ראוי 

והחלפת זיכרונות ,כי הם ddr3 

לתמוך בכרטיסי מסך מעבר לבינוני גבוה 

זה אומר גם להחליף ספק כוח 

ככה שמעניין מה יש ביד שניה 

אבל לא הבנתי דבר אחד 

למה הרגשתה צורך לשדרג 970 ? 

ועוד לכרטיס שמותאם כמו ה970 

לfhd 

הייתי מבין עם זה היה לכרטיס שנועד יותר ל4k 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוקר אור stone cold,

לשאלתך, השדרוג במקרה (שלי) היה "משחק קניה ומכירה", ולא לשם צורך ביצועי כלשהו במחשב של ביתי שכבר בו

GTX970 היה מעל ומעבר לכל צורך פרקטי וכפי שציינת היטב.

אם תקרא בשרשור הרלוונטי שהנני מריץ בפורום זה (בנושא רכש משומשים) להלן לינק:

https://hwzone.co.il/community/topic/578349-מיחזור-בתקופה-בה-הטכנולוגיה-המחשובית-כמעט-עומדת-במקום/?page=15&tab=comments#comment-5122353

בו הנני משתף את הקורא במסעותיי הרבים בתחום, תתקל בפירוט המלא אודות אותו רכש rx480 ועקרו "אתגר אישי לחג"

שהרמתי לעצמי, בו בקשתי לבצע שדרוג של כרטיס מסך אך ללא הוספה כספית, כמשחק שבדבר.  

שעשוע לחמורים כמותי - לך תבין...

אגב, הכרטיס rx480 נסוב שרשור זה כבר נמכר (שלשום) ובמקומו נרכש gtx1070 משומש.

גם מסע רכישה זה מתואר באותו שרשור המוזכר קודם, מומלץ לקרוא, לטעמי לומדים ממנו כמה דברים, הנה לינק:

https://hwzone.co.il/community/topic/578349-מיחזור-בתקופה-בה-הטכנולוגיה-המחשובית-כמעט-עומדת-במקום/?page=16&tab=comments#comment-5122959

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חח... לא ידעתי שיש לך עכשיו כרטיס 1070.

יפה! קראתי את השרשור מתוך שעימום יום הכיפורים. אני גם כמוך אוהב את העסקים של  שוק יד 2.

לא יודע איך להסביר... זה יותר קוסם לי מאשר לקנות בחנות, אולי גם האינטראקציה עם אנשים עושה את שלה.

תתחדש, אחלה כרטיס קנית ראיתי את התמונות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

urib קלעת בדיוק (וכמובן תודה)...

ההתעסקות הזו במשומשים היא רחבה, נוגעת ברבדים מגוונים, מביאה להיכרויות שימושיות, מלמדת לא מעט בדרך...

מהווה סוג של תרפיה והזדמנות פז לשפר ולשכלל כישורי אנטיליגנציה רגשית ברובד שבין אדם לקולגה בעולם העסקים (מוכר/קונה).

דין עסקה קטנה אינו שונה בהיבט זה, מדין עסקת ענק במיליונים. הבסיס הרי דומה.

אוכל להעיד שנהנה יותר דווקא מהקניה/מכירה הזו של צעצועים בשקל תשעים, יותר מאשר סגירת עסקה במיליונים מול ספק או

מול לקוח בעבודה. ואולי גם כי פה הנני עושה זאת כתוצאה מבחירתי שלי, ולא מכורח או הכרח שנאלצים לעשות (גם אם לא ממש רוצים).

אדם ככלל אוהב להציב לעצמו אתגרים והכי נהנה לפעול על מנת להשיגם. וכשמשיג בסוף, אין עונג גדול מכך.

במסעי הארוך במשומשים צברתי מספר ראוי של קשרים. חלקם קשרים שימושיים וחשובים עם אנשי מפתח בתחום הנדון (ומחוצה לו).

חלק מהקשרים סיפקו הרחבת ידע, כי מומחים במשומשים יש גם גדולים ממני (יש כאלו שזו ממש הכנסה עבורם).

חלק מהקשרים סיפקו נתיב דרכו יכול להפטר מהמוצרים, לאחר שגמרתי "לשחק עימם" ובמחירים לא רעים בכלל, לעומת אלו שאוכל

להשיג אילו אאלץ למכור בלוחות המשומשים כמו כל אחד אחר.

חשוב לרגע עד כמה זה נוח, שאתה מפיץ הודעת ווטסאפ לכמה חברס שהכרת בסגמנט, "מי רוצה כרטיס או מוצר כזה או אחר שכרגע יש ברשותי"

ואתה פשוט סוגר מולם עסקה בכמה דקות. אתה הרי מוכר מבחינתם והם סומכים עליך, לכן רואים בכך קניה ללא סכון מבחינתם,

יודעים שאתה רציני וענייני. אחד מהם הוא סוחר מחשבים מקלקיליה (יש לו חנות בעיר), שתמיד מחפש חומרה משומשת שאותה הוא

מעביר לשטחים ומוכר בחנותו. שם אין להם היצע של שוק יד שניה, עבורו זהו יתרון יחסי שכן מחזיק, שכן מסוגל למכור סחורה מסוג זה

במחיר שהוא מוזל לעומת מחיר של חדש. אז באים לקנות ממנו.

המגזר הערבי הוא מגזר מאד חזק ביד שניה, ואם מישהו ילך לעשות סיקור מסחרי על השטחים יגלה, ששם זו בכלל אמפריה.

אצלנו יד שניה אינה אלא נישה זניחה לעומת גודל השוק, משום שהמגזר היהודי הוא מערבי - הוא מגזר עשיר שיש לו כסף ולרוב קונה חדש.

מנגד המגזר הערבי בשטחים הוא מגזר עני בעל כח קניה חלש, לכן מקובל שם באופן רוחבי לרכוש משומש.

יש שם חנויות שלמות ואזורי מסחר שמתמחים רק בכך. את רוב הסחורה המשומשת הן משיגים מאיתנו, מישראל. הם קונים אותה בזול

ומגלגלים דרך הסוחרים אל השוק הפלסטינאי. זה שוק ענק של 2 מיליון צרכנים.

המגזר הערבי-פלסטינאי בהקשר הזה הוא ברכה עבורנו עת קולט וסופג חלק לא מבוטל מהמוצרים המשומשים של המגזר הישראלי,

שאחרת היו נזרקים לפח תוך כדי הגדלת הזהום הסביבתי והפגיעה הירוקה, ותוך הפסד כספי, שכן תמיד מוטב לקבל כמה גרושים בעד מוצר

משומש מאשר כלום.

תראו מה אתם עושים למשל רק עם מוצרי התינוקות שלכם לאחר שאלו גדלו והשמוש התייתר, שאם לא מסרתיהם למשפחה/חברים,

סביר שמצאו עצמם (כנראה) בפח. אני למשל מכרתי את הכל לקונה ערבי מהשטחים, שלקח זאת לחנות שלו לממכר ציוד לתינוקות.

כולם הרוויחו: אני כמה מאות שקלים, הסוחר פרנסה, והקונים ממנו הזדמנות למוצרים באמת טובים בכסף שמתאים לכיסם.

זה win win win situation...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...