חוויות ומסקנות ראשונות מ- GTX980Ti (החדש) שלי - כרטיסי מסך - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חוויות ומסקנות ראשונות מ- GTX980Ti (החדש) שלי

nec_000

Recommended Posts

רקע מקדים,

לקוראים הקבועים פה בפורום לבטח ידוע (מהשרשור שאני מריץ בנושא חומרה משומשת)

על כך שהשתדרגתי לפני ימים בודדים ממש - מכרטיס מסך R9 390 (שיש לי מאז תחילת 2016 אגב)

לכרטיס מסך מדגם GTX980Ti.

מאיפה הרעיון נולד:

במהלך השנה האחרונה החלתי לרקום בראשי את המחשבה ולתכנן את השדרוג לכרטיס שאחרי ה- R9 390.

בבואי לאפיין את הכרטיס הבא, מובן היה לי שהוא חייב להיות מדרגה אחת מעל ל- R9 390, אחרת לא עשינו כלום.

למען הפרוטוקול נציין כי כרטיסים מקליבר RX480/580 מבית (החדשים יותר כרונולוגית מה- R9 390),

וכרטיסי GTX970/980 מבית נוידיאה (המקבילים תקופתית ל- R9 390) כמו גם GTX1060 העדכני,

הם כולם מקבילים ביצועית סדר גודל ל- R9 390 ועל כן אינם מהווים כל שדרוג מעליו. לכן הם כלל לא עומדים על הפרק.

כרטיסים שהם המדרגה הבאה בתור במדרג סולם האבולוציה הביצועית איפה, הם כרטיסים מקליבר כשל ה- GTX980Ti

או ה- GTX1070. שני כרטיסים אלו מספקים סביבות 50% יותר ביצועים סדר גודל גס, מה- R9 390.

מה שנקרא - "שדרוג טבעי וברור ממדרגה אחת מעלה".

אך לפני מספר חודשים הנני נתקל בחומר מעניין באינטרנט שמצא, כי תחת רזולוציה כמו זו עימה הנני עובד והיא רק 1080P,

מסתבר הדבר, שבאמצעות מחשב המבוסס מעבד (כשלי) והוא i5 2500k, לא מתקבל רווח מלא משדרוג כרטיס המסך

מעל לזה הנוכחי (ה- R9 390), משום שהשפור בן 50% בכושר הביצוע של הכרטיס הגאפי, מצריך:

או רזולוציה גבוה יותר בכדי להיות מועמס כנדרש, או קצב רענון תמונה גבוה יותר מ- 60hz של המסך (כמותו הנני עובד).

היות והמעבד שלי הוא 2500k והיות והמסך שברשותי 60hz ואין בכוונתי לשדרגו למסך 144hz,

התובנה הזו עכבה אותי מהרעיון המקורי לשדרג את כרטיס המסך, והורידה ממני את החשק לכך.

הבנתי, שבכדי להנות מאותו שדרוג של כרטיס מסך ולנצלו עד תום, יהיה עלי לשדרג גם את הפלטפורמה כולה

של המעבד ו/או המסך, מאורע שיתרחש רק בעתיד הרחוק יותר. 

תזמון מועד השדרוג:

ללא קשר לאמור בפסקה הקודמת, המטרה המקורית היתה להמתין עם השדרוג (כשעוד רציתי אותו) למועד שיהיה הכי

כדאי לבצעו, וזה מועד שבו פער המחיר להוספה יהיה כדאי וקטן דיו. מהיכרותי, המועד צריך לבוא ברגע שתושק הסדרה הבאה

של כרטיסים, שזה אגב מאורע קרוב ומוערך להתרחש כבר באוגוסט הנוכחי. 

אך יצא מקרה והזדמנות כזו או אחרת נפלה בחיקי כן לבצע את השדרוג, כבר עתה ולפני השקת הדור הבא,

בשל כך שעלותו של השדרוג יצאה במקרה נדיר ובר מזל - בעלות 0 ממש. קרי שדרוג בחינם.

כשזה לא עולה כסף מאומה אז למי אכפת כמו שאומרים, והשדרוג בוצע בכל מקרה.

עם התובנה שמחשב כשלי אינו יכול לנצל ולהפגין את השפור המלא הצפוי בגובה 50% מעל המצב הקודם של ה- R9 390,

הנני יוצא לדרך ומתחיל לבצע מדידות, ביצועים, בנצ'ים, ומשחקים עם הכרטיס החדש 980Ti, רק כדי לגלות לשמחתי ולהפתעתי משהו,

שבפועל כן מתקבל שדרוג ביצועי ראוי, וכי חששי שהמעבד של המחשב חלש מדי ואינו מסוגל להניב את קצב הרענון הדרוש,

היה חשש לא מוצדק.

אז כן, לא תמיד השפור לינארי וכל ה- 50% הרצויים מתקבלים בפועל, זה נכון.

יש מצבים שבהם הפלטפורמה או המעבד מהווים צוואר בקבוק של המערכת, מצבים שבהם למעשה כרטיס המסך נמצא שלא ברוויה

ועובד לצערנו על סל"ד נמוך והספק חלקי בלבד ממה שהוא יכול לו, עת ממתין לתמונה הבאה שמהעבד ישלח אליו.

קרי שהמעבד ו/או הפלטפורמה מעכבים אותו.

אך בחלק אחר מהמקרים ואלו רבים דיים, מסתבר שהמעבד של המחשב והפלטפורמה כולה 2500k חזקות מספיק, וכך מתקבל

השפור המלא בגובה 50%. הללויה - אין שמח ממני על כך.

למדתי איפה, שבעוד שכרטיס מקליבר R9 390 בא ליידי ניצולת מלאה ברוב רובו המכריע של המקרים עם מעבד 2500K,

שמשמעו התאמה אידאלית בין כרטיס המסך הזה לפלטפורמה, עדיין ולמרות זאת גם כרטיס מסך מקליבר של 980Ti מסוגל בחלק

לא מבוטל של המקרים להגיע לנצולת מלאה או קרוב לה, ובחלק אחר מגיע גבוהה מספיק, בכדי שלא יחשב הדבר כאבטלה סמויה של ממש.

כלומר - גם כשהכרטיס מובטל חלקית פה ושם, לא מדובר באבטלה דרסטית נוראית של כח חשובי שנזרק סתם לפח האשפה,

והעודף הביצועי מן הצד השני מאפשר להרים את הרמה הגראפית בכותר עד למקסימום האפשרי, מצבים שפעם דרשו אולי

פשרה כלשהי. זוהי יתירות שמביאה לגמישות בקנפוג הרמה הגרפית בכותרים - וזה גם בונוס נחמד.

באותם משחקים/כותרים שמקודדים איכותית, מתקבל מלוא השפור בגובה 50%.

אחד מהם לדוגמא יהיה 2016 אשר מצליח להפגין שפור של 50% לפחות, ואולי טיפה יותר, וזו הפתעה בשבילי ומיד נסבירה.

הכותר doom 2016 במקור יצא בתקן open GL שבו לכרטיסי נידיאה היה יתרון ביצועי ברור על פני כרטיסים מבית ,

שלהם היה דרייבר openGL חלש. יצא שכל כרטיס נוידיאה מול מקבילו מ- , נהנה מיתרון ביצועי ברור תחת openGL.

אבל ברגע שהוסיפו לכותר doom 2016 שהוא מבית id software, את התקן Vulkan, שמבוסס על mantle שפותח על ידי במקור,

נעקפה בעיית הקידוד שבתקן openGL מצד AMD, ונוצר מצב שכרטיסי AMD זינקו קדימה ברמת ביצועיהם וכמעט הכפילו

את ה- FPS, כך שמרגע זה ביצועיהם נעשו עדיפים ממתחריהם המקבילים מבית נוידיאה.

לדוגמא: אם כרטיס כמו GTX970 המקביל ל- R9 390, עבד נגיד ב- 100FPS סדר גודל לעומת רק 70FPS סדר גודל ל- 390

תחת open GL, הרי שבמעבר ל- התהפכו היוצרות:

פתאום ה- R9 390 קפץ ל- 130FPS והשאיר את ה- GTX970 עם ה- 100FPS שלו הרחק מאחור.

זה היה המצב בשנת 2016 עת שוחרר לאויר העולם בכותר הזה, והביא לראשונה תצוגת תכלית מה היעיל מסוגל לעשות,

פורמט שנהנה מיתרון מוחץ אז לטובת כרטיסי המסך מבית AMD, משום שאלו נהנו מיתרון בתקן זה אינהרנטית ושורשית ל- AMD ,

אשר נמצאו כמה שנים בליד (יתרון) על פני נוידיאה בהקשר הזה.

למעשה עבור כרטיסי נוידאה באותה עת, היה גרוע יותר מביצועיהם תחת openGL המיושן.

אפשר לומר, שנוידאה בכלל לא היתה במגרש של Vulkan מאומה והתעלמו ממנו בתקופה ההיא, עד שקיבלו שעור בנושא ממתחריהם.

בתקופה ההיא זו היתה סנסציה, בעלי כרטיסי AMD קפצו עד הגג משמחה כאוהדי קבוצת , שזכו לראשונה

לראות את נבחרתם מביסה את המתחרים מבית נוידיאה עת מנגבים אותם על הרצפה תרתי משמע בזכות Vulkan. 

הרגישו קצת נקמה קטנה ומתוקה בבעלי כרטיסי נוידאה "השחצנים והיהירים", שנשארו הרחק מאחור, הם וה- openGL האנכרוניסטי שלהם.

אנו החובבים את התחום קיווינו, שכל השוק יעבור בהדרגה לקידוד בפורמט הקסם הזה שנקרא Vulkan, פורמט אשר כיפר וכיסה על כל

הקשיים של ל- AMD בגזרת הדרייבר השכיח DX11.

והוא באמת קסם, מדובר ב- low level API שמיעל דרמטית את הביצועים במישור הגרפי, עת מאפשר למאיץ הגרפי לתת 100%

מיכולותיו החומרתיות, מקום ש- AMD נמצאת בו בפיגור רציני בגלל API DX11 הלא איכותי שלהם - אין עיבוד מקבילי למשל ועוד...

אך לצערנו בפועל השוק לא הלך לשם - לכוון Vulkan , למעט כמה סנוניות בודדות בהם id software והמנוע הגאפי המעולה שלהם,

שכן הקידוד הזה (Vulkan) יקר במונחי מצד יצרני כותרי המשחק, ולכן לא ממהרים להשתמש בו בתעשיה.

במעבר חד להיום, עת עברתי שוב להיות אוחז בכרטיס מבית נוידיאה במחשבי הראשי, אז אני עושה את הבדיקות שלי, ובין השאר

בוחן שוב את הכותר 2016 כחלק מסט הבדיקות. זהו אחד הכותרים והמנועים הגראפיים הכי איכותיים ומקצועיים בתעשיה.

עכשיו,

בהתבסס על מה שזכור לי מ- 2016 והשקת Vulkan אז, הציפיה שלי היא שהכרטיס 980Ti למרות יתרונו בכ- 50% ביצועים,

יצליח אולי בקושי להתמודד מול הביצועים הפנטסטיים של ה- R9 390  תחת Vulkan, כי נוידיאה גרועה בפורמט הזה (או כך לפחות היה אז).

היתרון של AMD בכותר הזה תחת Vulkan היה מוחץ ובלתי ניתן לגישור - טוטאלית.

ומה אני רואה בבדיקות, משפשף עיני לוודא שאין טעות חלילה:

אני רואה, שבעוד שבכרטיס R9 390 היו לי תחת וולקן סביבות נגיד 130Fps טיפוסי, לפעמים ירידה לכוון ה- 100 אבל לרוב סביבות 130,

ואני מצפה שתחת Vulkan הכרטיס 980Ti אולי יתקרב לערך הזה (אך לא יעלה מעליו זה ברור),

פתאום אני רואה כל הזמן שה- FPS נתקע על ה- frame cap של המשחק אשר נמצא בכלל ב- 200FPS. 

WTF ?!

כל המשחק אני על 200FPS, קרי הכרטיס רוצה להוציא עוד קצת אבל לא מרשים לו מצד הכותר עצמו בגלל ה- cap,

ורק לעיתים יורד עד ל- 190FPS לרגע קט בשל עומס שיא רגעי ושוב חוזר ל- 200.

בואו נחזור שוב על המספרים:

תחת Vulkan הסופר יעיל שמצליח לחלץ מה- AMD R9 390 את כל המיץ שיש לו לתת, מקבלים בין 100-130FPS

בכותר זה (יותר קרוב ל- 130 בממוצע), וכרטיס 980Ti מצליח לתת בין 190-200FPS, וכנראה בממוצע קצת מעל 200 כי

הוא יכול לתת יותר, אך מוגבל טכנית בגלל שהכותר ב- cap ששמו עליו ב- 200.

מה שאני רואה פה, זה שחל מפנה דרמטי בפורמט Vulkan עבור נוידיאה בכותר 2016, שאכן מצליח להביא למסך

בפרקטיקה את היתרון הביצועי שלו בגובה 50%. וזה על מעבד 2500k כן, שלא נתבלבל - מעבד ישן קצת במונחים של היום.

הסיבה שזה קצב FPS מרשים, היא מפני שזהו כותר מאופטמז ברמה יוצאת מגדר הרגיל, ולכן מגיע אפילו עד ל- 200FPS

גם על מעבד ישן (במונחים של היום).

אז בכדי לנסות להבין מה התחולל פה עשיתי קצת קריאה ונבירה ברשת, השלמתי חומר, שממנו הבנתי כי נוידיאה שמה את

יהווה על הנושא ברצינות, ובזכות משאביה הבלתי מוגבלים בכח אדם וכסף, סייע לאנשי id software לפתח ולקודד במהירות

את המנוע הגראפי שלה, כך שהקוד והקומפילציה הנדרשת עבור Vulkan יותאמו גם למאיצים שלה מסדרות 900 ו- 1000,

וסגרה את הפער מהר.

משמע הדבר, שאם היתה לנו לפני שנתיים (ואכן היתה כזו מחשבה בתעשיה) שתקן Vulkan  מקנה יתרון אינהרנטי למאיצים

מבוססי בית AMD ברמה החומרתית, יתרון טכני חומרתי כזה שלא יוכל להתממש גם אצל מאיצי נוידיאה כמו asyc computing,

אז טעינו.

שכן ברגע שנוידיה השלימה את סט הפקודות והקומפיילר הנחוץ עבור Vulkan גם לחומרה שלה, מסתבר שהביצועים נעשו שווי

ערך לאלו של AMD, כך שכל כרטיס מקביל מבית נוידה לזה של AMD מספק קצב ביצוע שקול תחת Vulkan , ואותו הדבר יקרה

גם בכותרים אחרים שישתמשו בתקן זה. זו החלטה של נוידאה לעשות כן, ועל כך אני לפחות שיש לי הרבה בבטן כלפי נוידיאה,

מוריד הפעם הזו בפניה את הכובע - הצליחו להפתיע לטובה אפילו אותי.

עכשיו,

לגבי מקרים שבהם קצב השפור לצערי לא מביא 50% שיפור לזירה (על מחשב כשלי), ויש כאלו גם, אלו מקרים שבהם המעבד

או הפלטפורמה המיושנת בפני עצמה, בכללם רוחב פס זכרון של לוח האם, בהם 980Ti נשאר עובד על הספק חלקי בלבד

ממה שיש לו, של נגיד 50-70% עומס טיפוסי (במקום 100%) שם לא רואים את השפור המבוקש מגיע ליידי ביטוי.

אחד מהמקרים הללו הוא crysis 3 ובכותר זה אין ממש מנוס, אם רוצים לנצל כרטיס מסך כמו 980Ti , כרטיס המסך לבדו לא

יעשה את העבודה, וישנו הכרח לשדרג גם את המעבד והפלטפורמה כולה. זהו כותר דורשני במישור ה- CPU רוחב פס הזכרון

והפלטפורמה כולה, ועם האילוץ הזה חייבים להתמודד.

סה"כ עד כה בסופ"ש אחד של משחקים ומדידות עם הכרטיס 980Ti המסקנה היא:

מרשים הכרטיס הזה. ביצועים חזקים וקפיצת מדרגה מורגשת בבירור מעל ה- 390 שקדם לו, והשדרוג היה בהחלט כדאי.

השפורים הללו נזכירה ועוד לא הצלחנו לנצל את כולם עד תום כן, שכן בחלק מן המצבים רואים שהכרטיס גדול על המעבד של

המחשב והוא ישמח לשדרוג למחשב הבא בהחלט.

מסקנות גנריות:

אכן כרטיס ברמה של 390 R9 הינו אידאלי למעבד 2500k, ומגיע למלוא ניצולו בכמעט מאת האחוזים.

מה שנקרא התאמה מושלמת בין GPU לפלטפורמה.

כרטיס ברמה של 980Ti הוא גם בסדר על מעבד 2500k. אף אם לא מנוצל בכל המקרים עד הסוף, בכל זאת במרבית המקרים

הוא מנוצל טוב. האויר לנשימה נגמר לפלטפורמה 2500k בתפר שבין הכרטיסים 390 ל- 980ti.

ואם רוצים ביצועים מעבר לכך, כבר אין מנוס אלא לשדרג את הפלטפורמה כולה לדור חדש ועדכני.

אם עומד לפנינו מישהו ומבקש להתייעץ עבור מעבד i5 כזה או אחר מהשנים 2010-2017, איזה מאיץ גרפי לשדך לו,

אזי אמליצה על 290/390/970/980/1060 כאידאלי מבחינת sweet spot שמקנה מקסימום value for money.

ואמליצה על 980ti/1070 כפתרון מקסימלי ברובד הביצועים, אם כי פחות מושלם בבחינת עלות תועלת.

אך מצד שני יאפשר זה מרווח נשימה מספק דיו, להיות חלק ממחשב עתידי חזק יותר, כזה שיעברו אליו בהמשך.

ומעל לכרטיסים אלו כבר אין כל הצדקה על i5 מיושן, אלא אם מדברים על רזולוציות 1440P/4K.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

משהו די מפתיע,

הגרסה הספציפית של ה 980ti שהשגתי במקרה, ונקראת Zotac 980Ti Amp edition

עוברת בסרטון הבא השוואה מעניינת ראש בראש מול GTX1080 reference.

אך היות וה- 980ti הספציפי הזה מומהר מהמפעל יחסית בנדיבות, מסתבר שהוא מסוגל להתמודד מול 1080 בצורה מיוחדת,

כך שהפער אינו גדול ועומד על כ- 10% סדר גודל טיפוסי בין 980Ti מומהר, ל- 1080 בתדר דיפולטי.

***עדכון: נמצא כי כאשר הכרטיס מומהר בצורה אגרסיבית עד כדי 1570mhz (גרסאת golden sample)

הוא מגיע לרמת ביצועים שקולה ל- gtx1080 ממש. מבחן ומדידות ביצועים בהקשר זה נמצאים מטה יותר

בשרשור - באמצעות פוסט טרי יותר (שלי) מיום 30.8.2018 (גלגלו מטה למצוא אותו).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוקר טוב

הבעיה נמצאת במשחקים. אין מספיק כותרים שהופכים את לנושא שיחה. 

הדבר הגדול*, אפילו עצום.. היחיד שאני רואה קדימה שאמורה להיות לו תמיכה מלאה זה שעתיד לצאת מתישהו

בעשר שנים הבאות. אין לדעת מתי.

למשל Dota\Doom.. זה כותרים שאפשר לקבל מהם 240 פריימים תחת ו 180 פריימים - שלא משחקים עם .

זה הרבה פחות מעניין, או רלוונטי..

צריכים מספיק כותרים עם שם גדול, למשל עם Fallout או משחקי ה Witcher או כותרים מאותו בית היו אקסלוסיביים לזה..

הייתה קצת תקווה.

אני לא חושב ש הוא נושא שיחה היום או דילמה לרכישת כרטיס מסך מסוג\דגם\יצרן כזה או אחר. לא היום, בשנה הנוכחית.

אם משהו ישתנה לקראת 2019 - מצוין לכולם. אני לא חושב שזה יקרה כמו ש ב 2017 לא קרה כלום.

גם חלוצים כמו id של משחקי לא יכולים לשנות את כללי המשחק, צריכים כותרים גדולים מאוד..Doom של 

היום - שאגב מאוד נהנתי מהאחרון ואני ממתין בציפייה למשחק הבא, הוא משחק AAA אבל ממש לא גדול כמו משחקים

המוניים. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הי ידידי coch,

אכן נכון וכיום לצערנו vulkan אינו אישו, אך ללא קשר לכך, יפה הוא הדבר שבעוד שבתחילת הדרך שמה על התחום את מלוא

משקלה ויהווה (השקיע אנרגיות זמן ומשאבים), משום שהבינה שהתקן עוקף עבורה ובשבילה נקודת תורפה ידוע אצלה וזה DX11,

ולכן בעקבות זאת צברה ליד (יתרון) על פני נוידיאה שלא נגעה בפורמט הזה,

זה שהיום נוידיאה השיבה אש ויישרה קו:

לראות תחת vulkan כרטיס של נוידיאה מבצע לא פחות טוב מאשר של זהו תענוג צרוף,

קרי שעוד בכלל סופרים אותנו הלקוחות והצרכנים, בשוק דואופולי כזה שמחזיק אותנו די שבויים שלו.

אני מאד תקווה שהשוק כולו יום אחד ישב וישקיע את האנרגיות והמשאבים על הקידוד ויכניס בכל כותר שיש בו

השקעה מספיק רצינית במשאבי כסף לפיתוחו, שכן הביצועים עולים כדי פי אחד וחצי סדר גודל גס ממוצע וזה כבר שווה לא מעט,

זה דור של כרטיס למעשה שמקבלים רק בשל הקידוד היעיל יותר. מתנה אם נרצה לקרוא לזה כך, ללא עלות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל תתחדש.
לגביי vulkan תחשוב על זה ככה אם הביצועים יעלו לכולם כולל כרטיסים ישנים אז מה הסיבה שתקנה את הכרטיס הבא?
רק ברגע שיעלה להם יותר לייצר את הסיליקון בלי יכולת להעלות עוד מחיר לצרכן רק אז תראה תמיכה רחבה ב 
vulkan 2.0 

בדור חדש של כרטיסים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עוד עדכון טכני ומעניין לגבי הכרטיס הספציפי שרכשתי מדגם Zotac GTX980Ti AMP edition,

זה שבאופן מוזר משהו, יש לו רגולצייה תרמית של "לא לעבור 69 מעלות צלסיוס".

זאת אומרת, שלא משנה כמה מאמץ הוא סוחב, ולא משנה אם המארז פתוח מחד או סגור ובקושי מאוורר מאידך,

הכרטיס מפצה מבחינתו בהעלאת הסל"ד של המאווררים ויהיה מה, ואינו מאפשר לעבור את הסף של 69 מעלות.

זאת אומרת, שאם המארז לא מאוורר מספיק ומרביצים סט מאמץ אינטנסיבי וארוך לכרטיס, אז הסל"ד יעלה מעלה

מעלה בכדי לפצות על כך ולא יאפשר לכרטיס להתחמם מעל לטמפרטורה זו. העונשין הוא כמובן במפלס רעש גבוה יותר.

בהחלט מעניין, לא משהו שנתקלתי בו בכרטיסים קודמים שעברו אצלי, שאיפשרו לטמפרטורה לעלות כמובן הלאה

בלי שום בעיה מבחינתם. כנראה שהיצרן של כרטיס זה החליט מצידו, שמבחינתו רף של 69 מעלות (שנחשב נמוך יחסית)

הוא priority. אולי בכדי לשמור על יציבות מובטחת בכל מצב גם תחת אגרסיבית, והכרטיס הזה הרי מכוון

המהרה אקסטרימית - אז זה עושה שכל הבחירה הזו מצד היצרן.

עתה לכשמתבונן על מבחן השוואתי מרחבי הרשת, אכן רואה כי לא מדובר במקרה כזה רק אצלי:

גם במבחן השוואתי של כרטיסי 980Ti, אצל legitreviews הדגם המדובר נעול על 69 מעלות צלסיוס ואינו

עובר אותם בשום אופן ובשום תנאי:

http://www.legitreviews.com/nvidia-geforce-gtx-980-ti-video-card-roundup-asus-msi-and-zotac_176648/11

image.png.8a74e1768f245eb9ec84d4a6eb0fc2bf.png

בכל אופן אילו אעבוד תחת עבודה מאומצת למשך זמן ארוך, כמו למשל 2016 ב- שיודע לקחת מהחומרה

את כל מה שיש לה לתת תרתי משמע, זה כמו furmark הפורמט הזה - מכסח מאיצים גרפים...

אזי שלא אשאר אדיש ואגביר את מהירות המאווררים של המארז כנדרש:

שהם אלו שיתאמצו קצת ולא המאווררים של הכרטיס מסך עצמו. שכן הוא יותר חשוב (ויקר) לעומת המאווררים של המארז,

שהם ברי החלפה בקלות (אם ידרש לכך).

הכרטיס הזה כל כך גדול, שאפילו במארז תקני כמו 902 (שנועד לכרטיסים גראפיים באורך 12 אינץ)

הוא פשוט לא נכנס. ישנה חובה לפרק מהמארז את אחד מהכלובים של הכוננים הקשיחים, על מנת לפנות

עוד מקום לאורך:

הכרטיס הזה ספציפית הוא באורך 13 אינץ, בלתי שפוי, שזה מעל הסטנדרט המקובל בתעשיה, ורואים כי הוא

חורג החוצה מהחלל שמוקצה ללוח האם ולכרטיסי מסך תקניים (ואף יותר גדולים מתקניים).

המזל הוא שמיקמו בכרטיס את כניסות הזרם החשמלי - שלא בקצהו, אלא קצת יותר באמצע. כדי שניתן יהיה להגיע אליהם ולהתחבר אליהם.

כנראה היצרן הבין בשלב האפיון של המוצר, שבלי זה אין אפשרות להתקין את הכרטיס במארז סביר כי אחרת הפתחים

לחיבור החשמל יהיו בלתי נגישים ומכוסים על ידי מתכת של שלדת המארז.

כמו כן הכרטיס ברוחב 3 סלוטים והוא משתלט על נפח לא מבוטל לרוחבו של המארז.

אינני יודע עד כמה מבינים מהתמונה שצרפתי במטרה להמחיז את העניין, אבל זהו מארז גדול למי שאינו מכיר

את 902. אלא שבהשוואה לגודלו של המארז, מי שמתגמד זה המארז ולא הכרטיס מסך.

נשים לב עוד להשוואת הגדלים לגוף הקירור הענק של המעבד, שזה לא משהו קטן, זה  full tower 120mm fan, זה

אחד מגופי הקירור scythe למעבדים הכי גדולים שיש, ואפילו הוא מתבייש משהו לצידו של הנפיל:

20180809_022115.thumb.JPG.b47c2f7e4d705269a0dac4b065bbf097.JPG

הכרטיס שקדם לו (אצלי במחשב) היה ה- Gaming R9 390 שהוא כרטיס Full size תקני באורך 11 אינץ,

שמי שמכירהו לא יחשוד לרגע, כי הוא סובל מקוטן כלשהו. למעשה הוא הכרטיס הכי גדול שהיה לי אי פעם מבין

עשרות כרטיסים רבים ומגוונים, וזה אומר דרשני.

ואכן ליד כל כרטיס מסך תקני אחר, ה- R9 390 הזה של MSI הוא בהחלט ענק. זאת אומרת.... עד שלא מכירים את

הנפיל "גדליהו".

כששמים את שני כרטיסים הללו האחד ליד השני (הענק היוצא ליד הענק הנכנס) הפרופורציות מתבהרות:

ה- הזה ספציפית חולה ב- "גדלת" בלתי סבירה בעליל, והוא סובל מנחיתות קשה בכל הנוגע לפרקטיות

של הכנסתו למארזי מחשב (אני שואל, מה הם חשבו לעצמם המתכננים שלו, הם לא ראו לנגד עינהם את הבעייתיות שהוא

מציב למשתמש לפני שהחליטו לתכנן אותו כך ? )

20180809_011536.thumb.JPG.e5bb97bdd40afc515c8f2256a8d0dc73.JPG

עוד שתי מהרשת שניסו להעביר את הפרופורציה לעומת ה- GTX980Ti reference ,

*התמונה השניה פשוט הרגה אותי:

comparison.thumb.jpg.1a0ac494b4ae414e7b3053e22aa4e8d1.jpg

sli.thumb.jpg.df95fb701b8c42e41c35d8956336e012.jpg

"An almost comical image of two GTX 980 Ti-cards. Notice how much longer and thicker the Zotac GTX 980 Ti AMP Extreme is compared to the Ti SC which is based on the reference design. Still, with the right motherboard it will fit. But make sure you have enough room around the cards."

https://www.bjorn3d.com/2015/08/zotac-gtx-980-ti-amp-extreme-the-fastest-980-ti-available/10/

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עוד קצת ממצאים במטרה לבצע השוואה - מצב חדש (980Ti) לעומת המצב הקודם (R9 390) ,

זאת מבוצעת באמצעות הכלי של Unigine, שבגרסתו המתקדמת ביותר (משנה שעברה) נקראת Superposition.

זהו כלי אפקטיבי ויעיל על מנת לבחון ביצועו של מאיץ גראפי בצורה סינטטית נקיה, שמראה לנו את הקצוות.

היא למעשה מסוגלת למתוח את ביצועי הכרטיס עד לקצה, תוך כדי שהיא מבודדת אותו מכל מגבלות אחרות (ככל שישנן

כאלו) במערכת המחשב שמסביב, בכללן המעבד והפלטפורמה.

זאת היא עושה על מנת שבכל מחשב ומחשב שעימו הכלי יורץ, ללא תלות במחשב עצמו, ניתן יהיה למדוד את ביצועי כרטיסי

מסך במנותק, כך שהתוצאות לא תהיינה מושפעות מסביבתו של המחשב הרצה, ולמעשה תהייה מייצגת נאמנה את יכולות הכרטיס הגרפי גרידא. קרי שאפשר להריצו במכונה מודרנית סופר חזקה מחד, או במכונה מיושנת מאידך, ועדיין התוצאה

הסינטטית של הכרטיס תשאר זהה.

אז מה הממצאים שמצאנו:

בעת בדיקת הכרטיס החדש שלנו 980Ti שכאמור עובד בתדר מומהר ישירות מהמפעל as is (לא נגעתי בכלום) על 1419mhz,

לעומת הכרטיס הקודם 390 R9  שהיה מומהר מתון על ידי ל- 1080mhz,

התוצאה היא:

בכרטיס החדש 100.7 FPS,  כאשר בכרטיס הקודם 63.2 FPS.

זהו שפור של כמעט 60% בביצועים .

Capture.thumb.JPG.4b51b6de493cfb6ab1d27ea02cbdd9c2.JPG

זאת אומרת שהכלי הסינטטי המוזכר - זה שמסוגל למדוד את ביצועי הכרטיס נטו במנותק מסביבתו (קרי יודע לבודד היטב רק

אותו) ואשר בודק כמו בדינמומטר - רק את הספק המנוע נטו,  מצא שתחת ההמהרות שתוארו לעיל, 1419mhz ל- 980ti

ו- 1080mhz לכרטיס 390, הפער בכושר ההספק שבינהם נטו - התכנס לכדי 60% סדר גודל גס.

שזה לא מעט במונחים דוריים בתחום שלנו, זו קפיצה של דור בערך (פלוס מינוס).

אמנם וכפי שהוסבר עוד קודם על ידנו:

לא בכל הכותרים אנו מתקרבים לכזה שיפור גם בעבודה המעשית על המסך, במיוחד כאשר העבודה נעשית באמצעות מחשב

כשלי i5 2500k שהוא קצת מיושן במונחים של היום, וסובל ממגבלות נוספות ברבדים אחרים של הפלטפורמה בכללן רוחב פס

זכרון , ולכן מונע מהכרטיס החזק יותר למצות את מלוא יכולותיו תמיד ובכל כותר וכותר.

אך המדד הסינטטי דלעיל כן מתאר לנו, מה צפוי להיות השפור הביצועי בכותרים שמקודדים סופר אפקטיבי ויעיל (כדוגמתו של

Doom 2016 וה- שלו, ואכן שם ראינו שפור מסדר גודל שכזה), או לחלופין מה יהיה השיפור שנקבל בהמשך הדרך

על מחשב חדש וחזק יותר כאשר נשדרג אליו בעתיד. או אז מלוא יכולותיו של המאיץ הגראפי החזק יותר יוכלו לבוא לייד ביטוי

בפרקטיקה ובכל הכותרים.

עוד מקרה אחד שבו הפער במלוא ההפרש של כ- 60% יבואו לידי ביטוי כבר במחשב 2500k הנוכחי שלנו,

זה במידה ונעלה רזולוציה מ- 1080p ל- 1440p (ומעלה), אלמנט אשר יעביר את העומס מהמחשב למאיץ הגראפי, ואז ינצל

את עודף ביצועיו של 980ti עד הסוף. במקרה שכזה אנו כן נוכל לממש את מלוא הפוטנציאל בגודל 60% כבר על המחשב

הנוכחי.

זו אם כן אחת המסקנות הנובעות מהבדיקה דלעיל ומשמעותה להמשך הדרך:

אכן היה שווה (לי) את השדרוג רוצה לומר, בהתבסס על הפער המחירי שהוספנו. אך אילו הפער היה גדול יותר משמעותית,

יתכן שהמסקנה היתה משתנה. ולכן בנסיון למצוא איזה שהוא כלל אצבע גס סביר לטובת הקוראים והחברים, ככה שישכילו

להעריך ולתמחר פער סביר, אזי נכון לעת כתיבת שורות אלו (אוגוסט 2018) כל עוד השדרוג אינו חוצה את רף ה- 500 ש"ח

תוספת מחיר במעבר מ- 390 ל- 980ti, לתפיסתי הוא כדאי.

וברגע שחורגים מעל לסף זה, הייתי ממליץ לוותר ולהמתין להזדמנות אחרת לשדרוג.

**הערת תוספת:

אנו שואלים את השאלה הבאה - מדוע לא לבצע המהרה לכרטיס הנוכחי ולמצות אותו עוד יותר ?

בעניין זה ממצאים מרחבי הרשת מציינים, שכרטיסי 980ti ולבטח הטובים שבהם אשר מיועדים להמהרות רציניות - והכרטיס

שלפנינו הוא אחד מאלו, מסוגלים לראות על השעון גם 1500mhz ועד כדי 1540mhz במקרי קיצון.

אז מדוע שאנו לא ננסה זאת אצלנו, וניראה עד לאן האקזמפלר שלנו יכול לקחת אותנו ?

התשובה שלי תהיה, שלא בעת הזו.

ראשית משום שכבר עתה הכרטיס הוא overkill למחשב כשלי, שעדיין עובד ב- 1080P וכבר עתה לא רבים הם המקרים

שהכרטיס בכלל מסוגל למצות את מלוא יכולותיו על פלטפורמת 2500k, קרי שהוא מתקשה להגיע ל- 100% ניצול בפרקטיקה.

נובע מכך שכל שדרוג נוסף בביצועיו (מעל הנוכחיים) כאלו שיושגו בזכות נוספת, לא ממש יספקו לנו כל תועלת

שהיא במישור הפרקטי-מעשי. והמהרה כידוע אינה דבר שמועיל לאריכות חייו של המוצר, היא מוסיפה גם עוד רעש וחום

מיותרים כתוצר לוואי (ולי נעים השקט הנוכחי שלו), אך מעל הכל איכפת לי לשמור עליו בנפתלין כמו שאומרים. ככה אני, יקה.

קבלתי אותו חדש, אז נוסע עליו בזהירות.

יחד עם זאת בבואנו ככה כמו שאומרים.... לאמוד את השפור שיושג במידה וכן נמהיר, אז אם נלך על הערכה לחומרא ונניח

איפה שנשיג תדר שמרני של רק 1500mhz, במצב שכזה אנו מדברים על תוספת לינארית של עוד 80mhz לתדר הנוכחי,

או סביבות 5.7% סדר גודל גס.

בהמהרות שביצעו לכרטיס מדגם זה בדיוק, אתר techpowerup אכן הגיע ל- 1507mhz, ונמצא על ידם כי תוספת השיפור

הביצועי עמדה על סדר גודל של 6%, ואלו אם נשים לב - מתכנסים עם השפור הלינארי בתדר, אין הדבר מפתיע:

https://www.techpowerup.com/reviews/Zotac/GeForce_GTX_980_Ti_Amp_Extreme/26.html

image.png.983a6a180d1db3cfeeb4c0356750d4cf.png

אז לאלה ששואלים אותנו או מתענינים:

מה יקרה אם נמהיר את הכרטיס עוד מעל לתדר הדיפולט שבו הוא משווק, אז הנה התשובה:

תושג תוספת של עוד 5-6% ביצועים מעל לביצועיו הנוכחיים (שמופגנים על 1419mhz כרגע).

אנו יכולים למעשה להראות את השפור הביצועי ולדון בכך, מבלי הצורך הממשי לבצע זאת במעבדה שלנו ועל הכרטיס

שלנו. אני סומך על מתמטיקה, ועל techpowerup שכבר שרפו את הזמן והדגימו זאת עבורנו בחינם.

כלומר:

שלכרטיס מדגם זה ישנו פוטנציאל שפור קטן נוסף - עוד קצת לימון לסחוט ממנו כמו שאומרים, מסדר גודל

שתואר מעלה.  *למקרה שנצטרך זאת (בהמשך הדרך), טוב לדעת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מוריד לי במקצת, לעבוד עם כרטיס כל כך מסיבי על הלוח. ללא הסבר, זה נטו פסיכולוגי.

אני בעד פתרון שמבוסס על מפוח, הבעיה שיש כל כך הרבה יתרונות לקירורים של היום.. מבחינת OC, בלאי, שקט,

ולבסוף גם הטמפרטורה בין אם זה רלוונטי או לא.

מסקרן אותי אם זה אפשרי ( נעזוב כלכלי ) לקחת GPU ולקרר אותו עם מאוורר גדול יותר שמבוסס על פתרון מפוח סטנדרטי, 

ולתת למאוורר לנוח עד X מעלות, כמו בקירורים מודרניים. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין מניעה ליישם טכנולוגיית zero fan speed קרי על idle גם בכרטיסים מבוססי מפוח,

עד טמפ' מסוימת - נגיד 60 מעלות צלסיוס טיפוסי.   דהיינו שהשיטה אינה רלוונטית רק ליישום ספציפי של .

**כמדומני גם יש כאלו כרטיסי מפוח שמיישמים את השיטה...  סביר להניח מדור 10 של נוידיאה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה ? יש מפוחים שעוצרים עבודה במנוחה ?

המפוח האחרון שלי היה 970, אז אם זה בסדרה 10 - בגירסאות ה FE זה משהו שלא ידעתי שקיים.

אז אולי אשקול מחדש בכרטיס הבא לחזור למפוח, אבדוק את זה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מקריאה זריזה ברפרוף, יש מצב שה- "כמדומני" שלי מלמעלה וה- "סביר להניח..."  הם שגויים 😐 

גם סדרה 10 הכי חדשה של נוידיאה העונה לכינוי founders edition שהוא ה- reference של פעם

עם מאוורר מסוג מפוח , שלמרות שהיא הכי קרירה מכל הסדרות עד הלום, עדיין אינה מכילה את הפונקציה

של zero fan mode.

הסיבה היא שהזווד של הכרטיס הסוגר על גוף ה- heat sink, הוא סגור וחנוק, כך שנידוף "תרמי פסיבי" במצב

שכזה אינו מספק, והכרטיס (אפילו ב- idle) מתחמם יתר על המידה.

די במהרה עולה הטמפ' אל מעל ל- 60 מעלות צלסיוס (גם ב- idle), מרכיב המחייב fan triggering כך או אחרת.

טוב שבדקתי את עצמי. המשמעות הנובעת היא שכל עוד לא ניתקל ביישום ברור של הנושא, אתה (ביחד עימי)

עדיין כבולים לכרטיסי custom על מנת להנות מהפונקציה הזו, שאני מסכים כי היא חשובה בהחלט ומכל הבחינות:

הן האקוסטיות, והן התחזוקתיות בצבר האבק שעל הכרטיס, משהו שלא קל לבצע בתדירות גבוה כל פעם מחדש.

ישנו כמובן גם את אלמנט השמירה על מיסב המאוורר, שבאמצעות zero fan mode משמר את המאוווררים לכל אורך חייו

של הכרטיס (משך עשור שנים ואף יותר). בהשוואה לכך, מאוורר שעובד כל עוד המחשב דולק (גם אם לא משתמשים

במאיץ הגראפי במוד תלת מימד), נשחק מהר יותר משמעותית. והרי אנו רואים חדשות לבקרים ללא

zero fan mode, שהמאווררים שלהם (שמסתובבים סתם אלפי שעות וכל עוד המחשב דולק), גומרים את חייהם בטרם עת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז אני ממשיך קצת ככה לשחק עם הצעצוע החדש שלנו ובכללו לומד את הכרטיס GTX980Ti וצולל פנימה.

הכל במטרה לפתח ידע ונסיון בדגם זה, שכן ידע מעמיק לבטח ישמשנו מבחינה פרקטית בהמשך - הן עבור צרכינו האישיים,

והן יאפשר לנו להמליץ לחברים באופן אפקטיבי יותר (לכשהסוגיה תדרש).

תוך כדי מעבר על כל מני סקירות, מבחנים, השוואות, דיונים שעוסקים בדגם המוזכר, וכדומה....

נתקל בסרטון המעניין הבא (שקשור גם לסרטון שתלינו בשבוע שעבר מעלה יותר בשרשור זה).

הפעם מצאו להדגים עבור הקהל כרטיס 980Ti עם "שבב שזכה בלוטו", מה שנקרא "golden asic",

והוא בדרוג 84% הנחשב לגבוה מאד. בזכות השבב הספציפי הזה הכרטיס מסוגל לעבוד על 1570mhz תדר ,

כאשר הזכרון על 8200mhz. אלו תדרי עבודה בקצה העליון של סדרת 980ti ובהחלט יחשבו כסמן ימני מבין התצפיות.

מה עשו בהדגמה:

לקחו את הכרטיס הזה (golden sample) כאשר הוא מומהר אקסטרימית כאמור, והשוו (בדומה למקודם) מול GTX1080

(בתדר דיפולט שלו). התוצאה מרשימה מאד: שוויון ביצועים 

תוצאה זו בהחלט מפתיעה ומספרת לנו את הספור - למה מסוגל **אקזמפלר טוב** של 980ti להגיע.

אין כמו מראה עיניים על מנת להתרשם באופן בלתי אמצעי - שכן כל מילה נוספת מיותרת:

אחת התובנות שלי מכל המחקר הזה, היא שאם משיגים כרטיס טוב מסדרת 980ti - אזי ישנו פוטנציאל לחלץ ממנו ביצועים ברף

גבוה למדי תחת . בכדי לבחון זאת (כשבאים לרכוש כרטיס משומש שכזה) יש לבדוק מה היא איכות השבב באמצעות

הכלי GPU-Z.

אגב זה משהו שהייתי מבקש אפילו לקבל מראש מהמוכר - שיצלם את איכות השבב ויעביר לנו בווטסאפ (או במייל).

ככה נדע מראש ועוד לפני שהטרחנו עצמנו אליו (זאת אומרת באם אנו מחפשים גרסא שהיא golden).

***למי שרוצה לחסוך מעצמו את הצפייה בסרטון ואיתור השקפים בו אשר מרכזים את ה- bench-ים השונים, ליקטתי כאן במרוכז לנוחיותנו.

Far Cry Primal 1080P:

1.thumb.JPG.096d0e1b253ee130c7e2b95f0e15dccf.JPG

TombRaider 1080P:

tombraider.thumb.JPG.05f14651cdb5533ca07b03d6cf9fae5f.JPG

GTAV 1080P:

GTAV.thumb.JPG.f1445c19dd9156ea45c7313a6c6af298.JPG

BF1 1080P:

BF1.thumb.JPG.5c62b25ac0afcd608b2a65da79a1f12d.JPG

witcher3 1080P:

witcher3.thumb.JPG.6c7d02fff17c8cd0e1c0543175d81675.JPG

watch dogs 2 - 1080P:

watchdogs2.thumb.JPG.88864121215d7d9af68b1cf2de70d776.JPG

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בהחלט מעניין ולא ברור מאליו אבל האמת היא שלא ממש רואים היצע של כרטיסים כאלו משומשים אז מניח שלא עלו הרבה כאלו על הכביש.מה שמוצע למכירה גם עולה בהתאם ומנגד כרטיסי 1070 המקבילים יש בלוחות בהיצף.האם כרטיסי 1070 בהמהרה חזקה גם מציגים יכולת שקולה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

אז חלף לו חודש (ושבוע) מאז ה- 980ti נשוא שרשור זה נחת אצלנו, ועתה יש ביידי קצת זמן פנוי לשחק עימו במשהו שטרם

הספיקותי, ואלו המהרות. החוקים שהחלטתי לעבוד עימם הם:

א. לא מעלים את המתח עבודה בשום פנים ואופן. זו מתודת בריאה ובטוחה ואשר אינה מסכנת את המוצר.

המטרה היא להשאר במסגרת המעטפת ההנדסית התכנונית שהיצרן קבע למוצר, במטרה לספק לו אורך חיים ארוך ובלאי מועט,

והנני נצמד להחלטתו זו והנחיותיו בהקשר האמור, גם אם בחרתי להיות על הצד השמרני שבדבר. כמו כן גם לא רוצה להעלות

במידה רבה את תפוקת ייצור החום, כי זה סתם עוד רעש ועוד נידוף תרמי שצריכים למצוא להם מענה.

ב. לא מחפשים את ההמרה האקסטרימית והגבולית ביותר - כזו שעוד שניה והכרטיס קורס. לא נכון לעבוד ככה.

מחפשים תדר שרחוק דיו מנקודת הקריסה על מנת להבטיח יציבות גבוה ובכל המצבים.

ועם הנחות העבודה דלעיל יצאנו לדרך.

ליבת GPU

במתח עבודה לא נגענו. רק הגדלנו את הזרם המותר ל- 111% שזה במסגרת המותר בהגבלות הדרייבר.

תדר GPU העלנו בתחילה ל- 1500mhz שהיה יציב במבחן אחד, אך לא באחר. אז הורדנו ישר ל- 1480mhz במכה אחת וכעת

הכל רץ  חלק ובכל המדידות, דיינו - נמצא איפה תדר עבודה בטוח מבחינתנו. ממש לא מעניין אם ישנה איזו שהיא נקודה יותר

מדויקת שבין 1480 ל- 1500mhz ובהם הכרטיס עדיין מסוגל לעבוד יציב, משום שלא רוצים להיות על הגבול כמו שאומרים.

וממילא המשמעות היא פלוס אולי 1% ביצוע כך שאין לכך שום, אבל שום משמעות במישור הפרקטי מעשי, זולת זה שמהמגרש

הפסיכולוגי גרידא. כאנשים ראציונאליים המגרש הפסיכולוגי ממש אינו מעניין אותנו.

תדר זכרון

הכרטיס מגיע בדיפולט גם עם קלה לזכרונות - על 7200mhz במקום 7000, ומנסיון רב יודע ששבבי סדרת maxwell

יודעים לעבוד איפה שהוא בין 7500-8000mhz סדר גודל גס. לא רוצה לקחת סיכון מיותר, לכן קבעתי על 7500mhz השמרנים

יותר בסקלה זו, שהנני צופה שאין סכוי שמקרבים אותנו למגבלה או תקרה כלשהי. וצדקתי, זה עובד חלק על 7500mhz.

שוב כמקודם, אין לנו כל כוונה לשחק עם זה עוד כמה מגהרצים ימינה או שמאלה, רק על מנת לאתר את הנקודה של הכשל, או

של הרמת רף השגיאות מעל לסף שמתחיל להאיט את הביצועים בשל re-transmit (מנגנון תיקון השגיאות של ארכיטקטורת

GDDR5) ולכן נשאר על 7500mhz יציבים ובשרניים.

כבר במצב שכזה (כאילו שהדיפולט לפני לא היה מספיק כן) הביצועים מרשימים בכל קנה מידה - אנחנו במסגרת 10%

מרחק בלבד מביצועי GTX1080 בדיפולט שלו.

כמו כן טמפרטורות הכרטיס לא זזו מאומה לעומת המצב שללא , גם בשל כך שלא ממש הגדלנו משמעותית את תפוקת

זרם/חום, וגם בשל כך שמערכת הקירור הבלתי שפויה של דגם ה- 980ti הספציפי שלנו, מסוגלת לנדף הספק תרמי הגדול על

מה שכרטיס זה מוציא בעצמו (היתירות עושה כאן עבודה נאה, זה מה שמייחד דגם זה).

תוצאת ביצוע גראפית ב- 3DFireStrike היא לא פחות מ- 20,660 נקודות:

980Ti-OC-FireStrike.thumb.JPG.64b1b847d97e12f442c9ee7f54a68e1e.JPG

ותוצאת Unigine SuperPosition היא כ- 105FPS:

980Ti-OC-superposition.thumb.JPG.9bd9158f319c96b0049ee3ad6ebfe98d.JPG

תוצאות אלו כמצופה וכפי שהוסבר קודם יותר בשרשור, אכן מוסיפות כ- 4.5 - 5.0 אחוז לביצועי הכרטיס מהמפעל (שהם כבר

מומהרים) ועם כך בהחלט נאה, במיוחד לכשאלו מתקבלים בחינם.

לשם השוואה רוחבית לכרטיסי GTX1070 המקבילים למוצר זה, והיות ובבייתי בימים אלו אפילו כמה כרטיסי 1070 שעוברים

בחינות, אוכל לשתף שכרטיסי  GTX1070 G1 edition (שמגיעים בעצמם מומהרים כבר מהמפעל) ואשר מגרדים

תחת boost מקסימלי את 2Ghz מלמטה, קרי יחסית די מומהרים as is, יוצא שה- gtx980ti שלנו מהיר כדי 10% סדר גודל

גס.  בנתונים מדידים נוכל לציין כי gtx1070 מהדגם האמור מספק כ- 18,900 נקודות במבחן 3DFireStrike, ו- 95FPS ב-

unigine superposition.

אז כן, גם ל- 1070 יש עוד קצת מקום להמהרה (שלא ניסנו אותה בנתיים) וסביר שאחרי שננסה הפער יצטמצם משהו, אם כי

לא יגיע ממש עד לרמה של 980ti מומהר מול 1070 מומהר.

בסיכומו של יום נוכל לסכם כך:

שבממוצע גס רוחבי, תוחלת ביצועי 980ti מומהר לשווה ערך 1070 מומהר, מביא את 980ti להיות מהיר כדי 5% סדר גודל גס. 

אין לכך משמעות במישור הפרקטי, יש לכך משמעות סמנטית בלבד בהיבט הפסיכולוגי של הצרכנים. זה באמת שלא מעניין:

שכן אין אדם ממילא מסוגל להבחין או לחוש - בפער מסדר גודל של 5% FPS על מסך. 

בהמלצה שבין 980ti איפה ל- 1070, אצטרך לטפל בשרשור נפרד ולאחר שאבחן את שניהם זה מול זה יותר לעומק, כך שאוכל

לספק תובנות אינטילגנטיות יותר. כפי שהדבר נראה כרגע ועד להודעה אחרת מצידי, הכרטיסים שווי ערך סדר גודל גס ועל כן

מחירם במשומשים צריך להיות זהה. יש יתרונות קלים לפה ולשם לכל אחד מהם, כאמור לכך נתייחס בפוסט נפרד בעתיד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ישנה ברשת השוואה מאד מקיפה בין 980ti לבין Vega56 כששניהם תחת .

גם המחשה זו ובדומה לזו שמעלה יותר בשרשור, מראה לנו עד כמה כוחו של 980ti מרשים עת ברוב רובו המכריע של

המצבים, הוא גובר אפילו על ביצועיו של 56 (שבתורו גובר על 1070 אגב).

980ti oc > 56 oc > 1070 oc

לעיתים אין מנוס מאשר להתחכך עם מוצר מסוים בידנו ממש ולחקור אותו יסודית, מכל הכוונים ובשלל מדידות ומבחנים

שעשו לו גם אחרים - על מנת לאמוד על קנקנו, להבין בדיוק מה הוא עושה ולא רק בערך מה הוא עושה.

מתפעל כל יום מחדש מרמת הביצועים המאד מרשימה של ה- 980ti שלא הייתי ממש מודע לה, עד אשר נקראתה בידי ההזדמנות

לכך תחת ידי. **ישנו סיכוי סביר שאם אמצא עוד אחד כזה בלוחות המשומשים ובמחיר סביר, אקח גם אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...