צריך עצות והמלצות לגבי מיונים בצבא (בתחום המחשבים) - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

צריך עצות והמלצות לגבי מיונים בצבא (בתחום המחשבים)

idf123

Recommended Posts

היי לכולם, אני עכשיו בתקופה שבה אני אמור לקבל מיונים לצבא לכן אספר לכם הכל עליי:

עוד לא קיבלתי תאריך גיוס כי אין לי עוד פרופיל(תכף יטופל), אני משער שבאפריל שנה הבאה אני אתגייס, (אם זה חוסם מיונים כי יש מיונים שמקבלים תוצאות ממש מאוחר, תגידו לי ואדחה את הגיוס.
אז הנתונים שלי הם קבא 55 דפר 90 פרופיל אין לי עדיין אבל אני בטוח שהוא 64/45. אני יודע להשקיע בלימודים והציונים שלי גבוהים, עושה מתמטיקה פיזיקה אנגלית 5 ומחשבים 10.

בסך הכל אני מבקש ייעוץ לגבי איזה מיון הכי כדאי לי, כי יש מיונים בתחום המחשבים כמו גאמא ושחקים שאם מתמיינים אליהם, אז מוקפאים וכך אם נופלים בשלבים המתקדמים, נדפקים.
יש לציין שאין לי ידע מקדים נרחב במחשבים, סהכ ידע תיכוני(בגרות+ פרויקט עבודת גמר יצרתי משחק) ואני מאוד אוהב מחשבים(להשתמש בהם, עוד לא יצא לי להתנסות בעולם המחשבים היותר מתקדם, תאמת ניסיתי ללמוד לבד בניית אתרים ואז מהאינטרנט אבל שניהם ישר פרשתי כי ראיתי את הכמות והכול היה מסובך לי.. זה החסרון שבי, לעומת זאת היתרון שבי הוא שאם אני יודע משהו, אני מאוד יצירתי ויכול ללכת איתו רחוק, כמו בעבודת גמר שלי שהיה צריך לעשות אותה במהלך השנה וסיימתי אותה כעבודה מושקעת ממש תוך יומיים -בC# למי ששואל זה השפה שלמדתי בתיכון.) כשאני רוצה אני יכול לשבת ולהשקיע אבל אני חייב סדר קצת קשה ללמוד מהאינטרנט בפעם הראשונה מכמה מקורות ולהשקיע ממש מלא זמן בלי עזרה. 
אני מאוד מתלבט לגבי מיונים, אני לא רוצה סתם להתמיין להכל גם כי אי אפשר יש הקפאה וגם כי ליפול בשלבים מתקדמים לקורס שלא מתאים לי..

אני מחפש מסלול או מיון במחשבים זה נושא שאני מכיר ואני ממש בפתח העולם, ויכול להכנס אליו וללמוד עוד, אני רוצה לעסוק בזה בצבא ולא להעביר סתם 3 שנים באיזה בסיס, וגם כי אני דואג לגבי העתיד ולדעתי הצבא מקנה נסיון די גדול בתחום הזה, אז למה לא?
אלה המסלולים ששמעתי, במידה ויש עוד שמתאימים לי, ציינו אותם בבקשה.

*גאמא שזה לגאוני מחשבים, בשביל לעבור את זה כנראה אצטרך ללמוד ממש מלא, ממליצים? אם כן תנו לי חומר
*שחקים שאני לא יודע בדיוק מה זה אבל שמעתי שזה מבחני לוגיקה וחשיבה שאני די אוהב ומתחבר, אמנם יציק לי אם זה לא יהיה בתחום המחשבים
*כלל חמן , אך לא יודע מה זה

*אופק בחיל האוויר- דורש ידע מקדים כמו גאמא
*המסלול האחרון שלדעתי יהיה הכי קל להתקבל אליו הוא תוכניתן בחיל התקשוב(בסמח). אני שמעתי על המסלול שמלמדים בו אותנו מחשבים, להיות גאוני מחשבים, ואז זה יכול להוביל למלא מקומות טובים כמו ממרם אופק ואפילו מודיעין! אפשר להתקבל לאותו מקום שאנשי גאמא נמצאים ואף להיות איתם באותו הצוות!

מה אתם אומרים?(אגב אשמח אם תגידו גם כמה זמן השירות הכולל בכל אחד מהמסלולים)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Jabberwock

אני לא מבין גדול, אבל ה-2 סנט שלי, תנסה להתקבל לקורס שהכי קל להתקבל אליו.

הכי קל מכאן זה נראה לי בסמח

אבל שמעתי שזה לא טוב ורוב הסיכויים אני יכול להתקע במקום לא טוב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המיונים בבסמ"ח יותר פשוטים מהדברים הרציניים של מודיעין - מצד שני בבסמ"ח יש הרבה יותר נשירה במהלך הקורס. קצת בונים על הקורס כעוד שלב במיון (שמבזבז לך כמה חודשים בחיים אם התחלת ולא סיימת).

דרך בסמ"ח אפשר להגיע לכל החילות ולהרבה תפקידים מגוונים וכן, חלק מהיחידות הן לא משהו. מצד שני אפשר להגיע גם ל-8200 ודברים איכותיים נוספים במודיעין ומחוץ למודיעין.

מבחינת 'לסדר אותך בחיים', היי טק זה היי טק - אם אתה מוכשר מספיק אתה תתקדם ו'תסתדר'. בין אם התחלת בבסמ"ח, גאמא, שחקים, או סתם תואר באוניברסיטה. ההבדל העיקרי הוא שהמסלולים האלה שמים אותך במקום טוב יותר מוקדם לעומת שרות צבאי רגיל + תואר, ובנוסף מסדרים לך הרבה קשרים בתעשייה בהמשך. אבל שוב, מי שמוכשר מסתדר בכל מקרה גם בלי זה.

בגדול - המסלולים היותר יוקרתיים של מודיעין נחשבים יותר מאשר  בסמ"ח. אבל לא הייתי מסרב לבסמ"ח בשביל תקווה קלושה להתקבל למשהו יותר טוב על הנייר, אם זה מגיע לזה. אתה לא רוצה להדפק מכל הכיוונים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של YarYar

תנסה להתמיין לגאמא/שחקים. תגיע לשם ואתה מסודר בחיים.

ציטוט של Jabberwock

קודם תנסה להתקבל אחרי זה תדאג לאיפה ישבצו.

ציטוט של Jabberwock

אני לא מבין גדול, אבל ה-2 סנט שלי, תנסה להתקבל לקורס שהכי קל להתקבל אליו.

ציטוט של nitzanj

המיונים בבסמ"ח יותר פשוטים מהדברים הרציניים של מודיעין - מצד שני בבסמ"ח יש הרבה יותר נשירה במהלך הקורס. קצת בונים על הקורס כעוד שלב במיון (שמבזבז לך כמה חודשים בחיים אם התחלת ולא סיימת).

דרך בסמ"ח אפשר להגיע לכל החילות ולהרבה תפקידים מגוונים וכן, חלק מהיחידות הן לא משהו. מצד שני אפשר להגיע גם ל-8200 ודברים איכותיים נוספים במודיעין ומחוץ למודיעין.

מבחינת 'לסדר אותך בחיים', היי טק זה היי טק - אם אתה מוכשר מספיק אתה תתקדם ו'תסתדר'. בין אם התחלת בבסמ"ח, גאמא, שחקים, או סתם תואר באוניברסיטה. ההבדל העיקרי הוא שהמסלולים האלה שמים אותך במקום טוב יותר מוקדם לעומת שרות צבאי רגיל + תואר, ובנוסף מסדרים לך הרבה קשרים בתעשייה בהמשך. אבל שוב, מי שמוכשר מסתדר בכל מקרה גם בלי זה.

בגדול - המסלולים היותר יוקרתיים של מודיעין נחשבים יותר מאשר  בסמ"ח. אבל לא הייתי מסרב לבסמ"ח בשביל תקווה קלושה להתקבל למשהו יותר טוב על הנייר, אם זה מגיע לזה. אתה לא רוצה להדפק מכל הכיוונים.

היי לכולם! תודה על התגובות.

לגבי גאמא שמעתי מלא לאחרונה שהמסלול הזה לא באמת תורם לאזרחות כמו שעשו אותו וזה סתם בזבוז זמן
אתם אחרי שירות במודיעין? ובאמת עזר לכם באזרחות? או שאתם כמוני, מקשיבים לשמועות שזה מסדר בחיים וכו'?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בגדול גם בסמ"ח וגם כל אחד מהקורסים של גמא יסדרו אותך בחיים, בהנחה שתתקבל ותסיים בהצלחה את הקורס ותרוויח נסיון בשירות.

בסמ"ח מספק תוכניתנים (ואני מניח שגם תפקידים נוספים) לכלל צה"ל, לכן יש לך יותר סיכוי ליפול על מקום פחות מעניין.

גמא מייצגת אוסף של קורסים במחשבים שרובם מאוד מעניינים. לפי הביצועים שלך במיונים יחליטו לאיזה קורס תתקבל אם בכלל.

גמא מספקת תוכניתנים (ותפקידים נוספים) בעיקר ל- 8200 ויחידות נוספות.

היחידות אליהן אתה יכול להגיע הן הרבה יותר מעניינות ומאתגרות טכנולוגית. הסיכוי שלך ליפול במקום מעפן די נמוך.

יתרון נוסף של 8200 שהנטוורקינג שלהם מאוד חזק והקשרים שאתה מפתח יעזרו לך מאוד בהמשך.

שיקול נוסף צריך להיות כמה זמן חותמים קבע. בבסמ"ח אתה חותם שנתיים וחצי לדעתי, ובקורסים השונים של גמא זה לדעתי פחות ומשתנה בין קורס לקורס.

לגבי עניין הקבלה, אני לא יודע מה הדרישות בבסמ"ח אבל אני יכול לאמר לך בוודאות שידע של 5 יחידות מחשבים בתיכון זה די והותר כדי להתקבל אפילו לקורסים הכי יוקרתיים של גמא.

אתה בעיקר צריך לדעת לענות על שאלות תכנות ברמה של בגרות במדעי המחשב.

הם מודעים לזה שלא כולם מגיל 0 אבל אם הם רואים מולם מישהו עם פוטנציאל שמראה להם שהוא יודע לחשוב ולפתור בעיות הם יקחו אותו.

אם אתה אוהב מחשבים אז כדאי לך לנסות להתקבל לגמא ולחיל המודיעין. כנראה אחד המקומות המעניינים בצבא בתחום המחשבים עם אינסוף אופציות ללמוד ולהתפתח.

בהצלחה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב אז ככה, תחשוב אם אתה אולי רוצה עתודה, ולא את העתודה הרגילה אלא אם כבר את פסגות (שזה תואר שני משולב חשמל בלה בלה בלה, עם הדפר והקבא שלך בשלב מסוים ידברו איתך על זה אבל אם אתה מתעניין תרים טלפון עכשיו למדור עתודה במיטב).
אם אתה לא בראש של עתודה ולתת עוד שלוש וחצי שנים תתמיין לגאמא וכמה שיותר מוקדם, סביר להניח שלא תגיע למסלולים הגבוהים עם ידע של תיכון אבל גם המסלולים המעפנים של גאמא זה מעולה יחסית, אם תיפול שלא יחרטטו לך שהוקפאת ותלחם עם חמן (חיל המודיעין) שיתנו לך להתמיין לשחקים ואפשר אולי לנסות להגיש ערעור לגאמא (חלומות באסמפיא להגיש ערעור על מיונים בצה"ל, אבל אפשר לנסות).
כלל חמן אתה אמור לקבל עם הפרופיל שלך, כמו שהשם אומר זה מיונים כללים של חיל המודיעין, תלך ותראה מה יציעו לך (אם לא הגעת לגאמא או שחקים).
אם לא הלך לך לאף אחד מהדברים האלה ולעוד כמה וכמה מיונים שגם קיימים לך בצבא תוכניתן זאת לא אופציה רעה וגם יש להם כמה וכמה שיבוצים מעולים למצטיינים, ואפילו יש שיבוצים מסוימים שיותר טובים משיבוצים מסוימים של גאמא.
אבל, זה לא הרבה שיבוצים וזה תלוי על איזה מסלול של גאמא אנחנו מדברים, באופן כללי שיבוצים של תוכניתן גרועים משיבוצים של גאמא.

עכשיו אם מציעים לך פרויקטנטים בחיל האוויר או בתקשוב או במודיעין, איזשהם קורסים אחרים בבסמח או דברים לנופלי גאמא במודיעין ועוד מאלף ואחד מהמסלולים והבלאגן שיש בצה"ל, אם אין בזה קבע יכול להיות שזה בסדר (עדיף על להיות פקיד, בדרך כלל, יש מקומות שלא שווים את הטחינה), אם מבקשים ממך לחתום קבע תבדוק ספציפית על התפקיד הזה, יש הרבה מסלולים ותפקידים שכבר עדיף להתארגן על תפקיד עם תש טוב ולעשות תואר תוך כדי.

בקצרה על המקומות ששאלת עליהם.

גאמא:
שם כללי למספר גדול של קורסים של חיל המודיעין בתחום המחשבים, דורש ידע קודם, אם אתה טוב ויש לך ידע של תיכון זה מספיק טוב כדי לעבור למסלולים הבסיסיים יותר.
שים לב שבמיונים היותר מתקדמים אם שואלים אותך תדגיש שעשית 10 יחידות בתיכון (ולא איזה מגמת "סייבר" תואר וכולי) ומעבר למדת לבד, זה מראה פוטנציאל. 

זמן שירות: שנתיים שמונה של סדיר, אתה תעשה טירונות קצרה של גג חודש ואז תגיע לקורס, לרוב חותמים שנתיים וחצי קבע אבל יש כל מיני מסלולים.

בקשר למסלולים תמצא איזה חייל שהוא מתכנת או במודיעין וקשור למחשוב והוא +- ידע להסביר לך על הקורסים השונים.

שחקים:
לא יודע הרבה על המקום, אבל זה מסלולים טובים ללא ספק, אם נותנים לך תיקח. 

זמן שירות: דומה מאוד לגאמא, תלוי מסלול.

כלל חמן:
התמזל מזלך ואתה בעל פרופיל עורפי, כלל חמן זה מיון כללי שעוזר לחיל המודיעין להבין אם אתה מעניין אותו ולאן אפשר לשלוח אותך, תלך תראה מה נותנים לך, בספק שיתנו לך משהו שמשתווה לגאמא או שחקים אבל מי יודע.
זמן שירות: יש פה ים דברים, תלוי מה קיבלת.

אופק:
ממה שאני יודע אין לחיל האוויר מסלול שמכשיר מתכנתים בתוך החיל, הם כן לוקחים בוגרי תארים או מכללות לאופק במסלול שנקרא פרויקטנטים (עדיף תוכניתן לדעתי, ובטוח שגאמא), ובהחלט מקבלים עתודאים תוכניתנים ואולי גם גאמאיסטים.
זמן שירות: לא זוכר במדויק, מכללות זה מי שעשה שנה וחצי הנדסאי ואז משרתים סדיר רגיל ממה שאני זוכר, תואר כנראה שאותו דבר.

תוכניתן:
מיועד לחסרי ידע קודם, מה זה אומר? לומדים לתכנת מאפס, גם מה שלמדת בעשר יחידות מחשבים אתה תלמד מחדש, זה לא מסלול רע אבל בהחלט עדיף להיות גאמאיסט או בשחקים.
זמן שירות: קדצ של חצי שנה (אתה על מדים אבל אתה עוד לא מגויס, זאת אומרת זה לא נחשב לך חלק מהשנתיים שמונה שאתה חייב לשרת), אם יש לך תואר או שאתה בוגר מכללה יש מסלול מקוצר של שלושה חודשים, סדיר שנתיים שמונה עם גם גג חודש טירונות וקבע שנתיים וחצי.

אם יש לך עוד שאלות אשמח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של YarYar

מכיר אחד או שניים שחטפו אותם ישר אחרי השירות.

ציטוט של jcdenton1

בגדול גם בסמ"ח וגם כל אחד מהקורסים של גמא יסדרו אותך בחיים, בהנחה שתתקבל ותסיים בהצלחה את הקורס ותרוויח נסיון בשירות.

בסמ"ח מספק תוכניתנים (ואני מניח שגם תפקידים נוספים) לכלל צה"ל, לכן יש לך יותר סיכוי ליפול על מקום פחות מעניין.

גמא מייצגת אוסף של קורסים במחשבים שרובם מאוד מעניינים. לפי הביצועים שלך במיונים יחליטו לאיזה קורס תתקבל אם בכלל.

גמא מספקת תוכניתנים (ותפקידים נוספים) בעיקר ל- 8200 ויחידות נוספות.

היחידות אליהן אתה יכול להגיע הן הרבה יותר מעניינות ומאתגרות טכנולוגית. הסיכוי שלך ליפול במקום מעפן די נמוך.

יתרון נוסף של 8200 שהנטוורקינג שלהם מאוד חזק והקשרים שאתה מפתח יעזרו לך מאוד בהמשך.

שיקול נוסף צריך להיות כמה זמן חותמים קבע. בבסמ"ח אתה חותם שנתיים וחצי לדעתי, ובקורסים השונים של גמא זה לדעתי פחות ומשתנה בין קורס לקורס.

לגבי עניין הקבלה, אני לא יודע מה הדרישות בבסמ"ח אבל אני יכול לאמר לך בוודאות שידע של 5 יחידות מחשבים בתיכון זה די והותר כדי להתקבל אפילו לקורסים הכי יוקרתיים של גמא.

אתה בעיקר צריך לדעת לענות על שאלות תכנות ברמה של בגרות במדעי המחשב.

הם מודעים לזה שלא כולם האקרים מגיל 0 אבל אם הם רואים מולם מישהו עם פוטנציאל שמראה להם שהוא יודע לחשוב ולפתור בעיות הם יקחו אותו.

אם אתה אוהב מחשבים אז כדאי לך לנסות להתקבל לגמא ולחיל המודיעין. כנראה אחד המקומות המעניינים בצבא בתחום המחשבים עם אינסוף אופציות ללמוד ולהתפתח.

בהצלחה

ציטוט של Nam

טוב אז ככה, תחשוב אם אתה אולי רוצה עתודה, ולא את העתודה הרגילה אלא אם כבר את פסגות (שזה תואר שני משולב חשמל בלה בלה בלה, עם הדפר והקבא שלך בשלב מסוים ידברו איתך על זה אבל אם אתה מתעניין תרים טלפון עכשיו למדור עתודה במיטב).
אם אתה לא בראש של עתודה ולתת עוד שלוש וחצי שנים תתמיין לגאמא וכמה שיותר מוקדם, סביר להניח שלא תגיע למסלולים הגבוהים עם ידע של תיכון אבל גם המסלולים המעפנים של גאמא זה מעולה יחסית, אם תיפול שלא יחרטטו לך שהוקפאת ותלחם עם חמן (חיל המודיעין) שיתנו לך להתמיין לשחקים ואפשר אולי לנסות להגיש ערעור לגאמא (חלומות באסמפיא להגיש ערעור על מיונים בצה"ל, אבל אפשר לנסות).
כלל חמן אתה אמור לקבל עם הפרופיל שלך, כמו שהשם אומר זה מיונים כללים של חיל המודיעין, תלך ותראה מה יציעו לך (אם לא הגעת לגאמא או שחקים).
אם לא הלך לך לאף אחד מהדברים האלה ולעוד כמה וכמה מיונים שגם קיימים לך בצבא תוכניתן זאת לא אופציה רעה וגם יש להם כמה וכמה שיבוצים מעולים למצטיינים, ואפילו יש שיבוצים מסוימים שיותר טובים משיבוצים מסוימים של גאמא.
אבל, זה לא הרבה שיבוצים וזה תלוי על איזה מסלול של גאמא אנחנו מדברים, באופן כללי שיבוצים של תוכניתן גרועים משיבוצים של גאמא.

עכשיו אם מציעים לך פרויקטנטים בחיל האוויר או בתקשוב או במודיעין, איזשהם קורסים אחרים בבסמח או דברים לנופלי גאמא במודיעין ועוד מאלף ואחד מהמסלולים והבלאגן שיש בצה"ל, אם אין בזה קבע יכול להיות שזה בסדר (עדיף על להיות פקיד, בדרך כלל, יש מקומות שלא שווים את הטחינה), אם מבקשים ממך לחתום קבע תבדוק ספציפית על התפקיד הזה, יש הרבה מסלולים ותפקידים שכבר עדיף להתארגן על תפקיד עם תש טוב ולעשות תואר תוך כדי.

בקצרה על המקומות ששאלת עליהם.

גאמא:
שם כללי למספר גדול של קורסים של חיל המודיעין בתחום המחשבים, דורש ידע קודם, אם אתה טוב ויש לך ידע של תיכון זה מספיק טוב כדי לעבור למסלולים הבסיסיים יותר.
שים לב שבמיונים היותר מתקדמים אם שואלים אותך תדגיש שעשית 10 יחידות בתיכון (ולא איזה מגמת "סייבר" תואר וכולי) ומעבר למדת לבד, זה מראה פוטנציאל. 

זמן שירות: שנתיים שמונה של סדיר, אתה תעשה טירונות קצרה של גג חודש ואז תגיע לקורס, לרוב חותמים שנתיים וחצי קבע אבל יש כל מיני מסלולים.

בקשר למסלולים תמצא איזה חייל שהוא מתכנת או במודיעין וקשור למחשוב והוא +- ידע להסביר לך על הקורסים השונים.

שחקים:
לא יודע הרבה על המקום, אבל זה מסלולים טובים ללא ספק, אם נותנים לך תיקח. 

זמן שירות: דומה מאוד לגאמא, תלוי מסלול.

כלל חמן:
התמזל מזלך ואתה בעל פרופיל עורפי, כלל חמן זה מיון כללי שעוזר לחיל המודיעין להבין אם אתה מעניין אותו ולאן אפשר לשלוח אותך, תלך תראה מה נותנים לך, בספק שיתנו לך משהו שמשתווה לגאמא או שחקים אבל מי יודע.
זמן שירות: יש פה ים דברים, תלוי מה קיבלת.

אופק:
ממה שאני יודע אין לחיל האוויר מסלול שמכשיר מתכנתים בתוך החיל, הם כן לוקחים בוגרי תארים או מכללות לאופק במסלול שנקרא פרויקטנטים (עדיף תוכניתן לדעתי, ובטוח שגאמא), ובהחלט מקבלים עתודאים תוכניתנים ואולי גם גאמאיסטים.
זמן שירות: לא זוכר במדויק, מכללות זה מי שעשה שנה וחצי הנדסאי ואז משרתים סדיר רגיל ממה שאני זוכר, תואר כנראה שאותו דבר.

תוכניתן:
מיועד לחסרי ידע קודם, מה זה אומר? לומדים לתכנת מאפס, גם מה שלמדת בעשר יחידות מחשבים אתה תלמד מחדש, זה לא מסלול רע אבל בהחלט עדיף להיות גאמאיסט או בשחקים.
זמן שירות: קדצ של חצי שנה (אתה על מדים אבל אתה עוד לא מגויס, זאת אומרת זה לא נחשב לך חלק מהשנתיים שמונה שאתה חייב לשרת), אם יש לך תואר או שאתה בוגר מכללה יש מסלול מקוצר של שלושה חודשים, סדיר שנתיים שמונה עם גם גג חודש טירונות וקבע שנתיים וחצי.

אם יש לך עוד שאלות אשמח.

היי תודה לכל המגיבים, נהניתי לקרוא!

סתם מסקרנותי התחלתי להכנס קצת למחשבים, התחלתי ללמוד C ולהתעמק קצת יותר בC# (השפה שלמדתי במסגרת התיכונית) אני פותר פה ושם חידות או פרויקטים קטנים, מתכנן אחר כך ללמוד ופייתון (אני אלמד כנראה הכל לבד ואעזר באנטנרנט)

לכאלה שהיו במיונים, הידע שאני מתכנן להשיג (רשמתי לפני כן) מספיק כדי להתקבל לגאמא?

מה מחפשים שם במיונים? כי את האמת אני לא הכי גאון מחשבים ולוקח לי קצת זמן לכתוב תכנית אם זה חידה אני לא ישר עולה על זה (אני בינתיים מתחיל לא יודע מה יהיה בעתיד)

יש לכם טיפים לגבי המיון? מה עוד ללמוד? מה לפתור איזה חידות

ואגב מה זה שחקים לא הבנתי? זה גם מחשבים? או שזה כמו הפעילות בשבכ וזה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...