אנשים אוהבים רעש בעיר? - עמוד 2 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אנשים אוהבים רעש בעיר?

Sargon

Recommended Posts

אדם לא נולד טאבולה רעסה, זה פיקציה. וגם אם אתה חושב שאני טועה, אין לך גם שום עדות לכיוון השני.

למה זה קל לך לקבל שהרבה תכונות של האדם הם כן גנטיות, אבל משום מה המוח של כולנו זהה באופן מוחלט?

אנשים נולדים עם צבע עור שונה, עם גובה שונה, עם משקל שונה, עם המון תכונות פיזיות שונות שהן די מורשות על ידי ההורים. אבל משום מה המוח זה מאלוהים, לא מהגנטיקה.

אתה פשוט לא אוהב את ההשלחות החברתיות של זה, אבל זה לא ישנה את האמת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 106
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אבל @Sargon, אני לא סותר את כל מה שאמרת כאן. נהפוכו - אני מסכים! המוח לא זהה! הרי יש הבדלים ברורים ומוכחים! אנשים אוהבים לאכול דברים אחרים מסיבות פחות ברורות (חיידקים במעי כבר אמרנו?) ואנשים בעלי נטיות מניות שונות שלא בהכרח קשורות לחינוך.

אין לי בעיה עם זה, אני מקבל את זה.

אבל, אני שאלתי שאלה אחרת - האם נפש האדם טובה או רעה מיסודה? שים לב על הדגש - נפש.

אני עדיין דבק בעמדתי, שלגנטיקה אין שום השפעה על נפש האדם (אם הקונספט של נפש קיים בכלל, כן?

גם אם הוא לא קיים ונפש זה רק חלק מהמוח שלנו (או הרכב של אזורים שונים במוח) - אני עדיין דבק בכך שאנשים מטבעם רוצים להיות טובים, והחברה היא זו ש"הורסת אותם" (או החינוך אותו הם קיבלו)

ברור שלשוני במוח שלהם יש השפעה על החינוך והיחס שהם יקבלו מה שישפיע על הנפש שלהם, אבל הכל יבוא בסופו של דבר מהחינוך ומהחברה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה שלכם היא לא עם מה נולד האדם, אלא ההגדרה של טוב ורע. זה לא קיים בטבע אלא יצירה חברתית/בין-אישית. 

בשבטים קדמוניים היו אלו שהתפקיד שלהם להכות למוות חברים שזקנים או חלשים מדי להמשיך עם הקבוצה, מבחינתם זה המעשה המוסרי ביותר לעשות. 

אין טוב ורע אבסולוטי ולא תוכלו לצאת מהוויכוח הזה בחיים. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מגדיר טוב לחברה המודרנית. 
באופן גס אפשר לחלק את זה ל4 חלקים.

1) מישהו שעושה טוב גם כשהוא לא חייב.

2) משהוא שעושה טוב כי הוא חייב.

3) משהוא שעושה רע כי אין ענישה.

4) משהוא שעושה רע אפילו שיענש על זה.

רוב האנשים נופלים לקטגוריה 3,2. היתרון בקטגוריה 2 ו3 זה שאפשר לגרום להם לעשות טוב אם יש ענישה ואכיפה.

מה זה טוב?

יש מיקרים ברורים של טוב, ויש מיקרים לא ברורים של טוב. כשאתה מדבר על חברה נורמלית אז ברוב המיקרים הטוב ברור.

למשל להכות אדם רק בשביל להכאיב לו או להטיל בו מומים למרות שלא עשה לך או לבניי משפחתך כלום או שהוא לא מאיים עלייך זה מקרה ברור של רע.

להגן על בחורה שכמה בחורים מנסים לאנוס אותה זה מקרה די ברור של טוב.

יש הרבה מיקרים שזה ברור שהם טובים או רעים במידה מסויימת. זה שקשה לחלק את כל המיקרים בעולם לטוב ורע לא אומר שאין מיקרים שזה ברור שזה טוב ורע.

לדעתי הקטע של הקטגוריות שאנשים נופלים אליהם או לכמה מהם זה באחוז גדול גנטי. זה הכל.

יש ילדים שכבר מגיל צעיר נופלים לקטגוריות הרעות ויתעללו בילדים אחרים בלי שום סיבה או בגלל שהם יכולים(אין ענישה).

המקרה של 4 למשל זה אנשים פסיכופטיים בדרך כלל. המקרה של 1 זה האנשים הטובים לרוב שיעשו את המעשה הטוב או הנכון אפילו שלא מקבלים שום תמורה על זה או אפילו שאין השלחות רעות לא לעשות אותו.

לאמר ש"אי אפשר לאמר כלום זה הכל מעורפל" זה טמינה של הראש בחול. קל לך לדעת בפרספקטיבה מסויימת מה זה רע וטוב.

למשל אם אני דוקר אותך בלי שום סיבה אמיתית(נניח בלי שעצבנת אותי או לא מתוך נקמה) זה רע? לא?

יש גם מחקרים על הדברים האלה בתורת המשחקים.

אני ייתן לך דוגמא.

ונכון, טוב ורע זה שונה בין אדם לאדם, אבל לכל אדם יש את הטוב והרע שלו. ואם יש אנשים שהטוב והרע שלהם שונה מדי, אז הם לא צריכים לחיות ביחד.

נניח ההנחה שלי היא שכשאני נוהג אני צריך:

1) לסכן כמה שפחות חיי אדם.

2) לא להפחיד או להלחיץ נהגים אחרים או הולכי רגל.

3) להגיע מנקודה א לנקודה ב בזמן סביר.

עכשיו, מישהו אחר ההנחה שלו לנהיגה יכולה להיות:

1) להגיע כמה שיותר מהר ליעד.

2) להנות מהאתגר של נהיגה ספורטיבית.

3) לא לתת לאף אחד לחתוך אותך ולהראות עליונות בכביש.

4) להגיע מנקודה א וב.

אז ברור ששתי קבוצות ההנחות האלה יובילו למסקנות שונות מה זה טוב ומה זה רע.

הנקודה היא שאנשים שאלו ההנחות שלהם לגבי מה זה טוב ומה זה רע לא צריכים לחיות אחד עם השני, או לפחות צריכים להילחם אחד בשני והם לא חוקלים את אותם האינטרסים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חוזר, אין טוב ורע זה יצירה אנושית, של אלפי השנים האחרונות. ספציפית החוק בעולם המערבי מבוסס על המוסר הנוצרי שמבוסס על המוסר היהודי, חוקי חמורבי וכ"ו. אין קשר בין חוק למוסר, ואין טוב ורע מוחלט/אוניברסלי, אחרת היית מוציא לפנסיה דורות שלמים של פילוסופים של המוסר, שלום היום ומיל, שלום קאנט ושפינוזה... המקסימום שתוכל הוא למצוא תירוץ למעשים שלך, או ביקורת על מעשים של אחרים, אל תחשוב שזה עומד בכל סטנדרט. אני חוזר לתחלית הדיון, אנחנו גרים במזרח התיכון, תוציא קצת קיטור, ותלך לוויפאסנה, השלום בא מבפנים :monkey:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש טוב ורע סובייקטיבי.

זה דווקא מאוד פשוט.

אין טוב ורע אוניברסאלי, אבל יש טוב ורע לכל אדם.

אם אנשים לא מסכימים מה זה טוב ורע, אז אוליי הם לא צריכים לגור באותה המדינה, או לנסות לגבור אחד על השני במאבק.

יש טוב ורע, פשוט אין הסכמה מה זה טוב ורע. 

למה יש מלחמות? כי אנשים לא מסכימים על איך העולם צריך להיות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חשבתם שאיך יכול להיות שבמכוניות יש חוקים נפלאים להורדת הרעש כך שאם 100 מכוניות חולפות ברחוב שלי אני לא שומע אותם. אבל כל ילד עם טוסטוס או אופנוע מרעישים את כל השכונה כל לילה וזה בסדר פתאום נעלמים החוקים ?

כנל לגבי אוטובוסים פתאום הרעש לא רלוונטי לאיכות הסביבה והכל מותר להם ? וכל לגננים שמסתובבים עם אבל מרעישים את כל השכונה ולהם לא איכפת  !

מידיעה לאנשים שחיים קרוב לרעש פשוט נהייים חרשים בגיל די מוקדם (בדוק)  

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

yolo 

ומה עם הילדים שלך?

חוץ מזה שאם אתה חושב שלחיות בכזה לחצים וכעסים זה נקרא לחיות טוב אז בחיים שלך לא חיית באזור שקט. אתה מפסיד את החיים בעצבים שלך.

לאט לאט החברה ישראלית תהפוך להיות כמו ארה"ב וגרמניה. אתה תחתוך מישהו בכביש, פתאום הוא יוציא לך SHOT GUN וירה לך בפרצוף או יעקוב אחרייך ושתצא מהחנייה הוא ידקור אותך. ואם לא לך, אז לילדים שלך או לנכדים שלך זו תהיה החברה שיחיו בה.

יהיו לנו רוצחים סידרתיים מטורפים שחוטפים נשים ומענים אותם במשך שנים. וכו וכו.

האסטרטגיה שלך של "אני אהיה הכי מנייאק, כי בנתיים כל השאר לא מנייאקים ונחנחים, YOLO" עובדת עד שמד הלחץ והסטרס עולה והאלימות בחברה הישראלית עולה ואז פתאום אתה נתקל באנשים יותר אלימים ממך. אז תתחיל לחרבן במכנסיים.

הישראלים תמיד בודקים גבולות אבל ברגע שהם נתקלים במישהו יותר אלים מהם הם מתקפלים.

בקצרה, הישראלים פה מרשים לעצמם כי החברה שלנו יחסית לא אלימה יחסית למדינות אחרות. אם יעשו אותו הדבר ליד ישוב ערבי ירצחו אותם. אז הם מרשים לעצמם רק במקומות שאנשים פחות אלימים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פח או לא, זו שאלה שאפשר לפתור. אני מנסה לתת לך אפשרות למבט אחר על התנהגות חברתית של אנשים ובאותה הזדמנות, קצת שקט מהשכנים.

אבל נראה שאכן לימניים אין חוש הומור, או יכולת להבין יחסים שאינם דרך עימות מזויין. שיהיה לך לבריאות. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סבבה, אבל הפיתרון הוא שילדים נולדים עם אופי.

פסיכולוגים של ילדים ואנשי שמתעסקים עם ילדים יאמרו לך שלילדים יש אופי שונה מגיל מאוד צעיר.

וזה לא יכול להיות מחינוך.

כי כמות המידע שנכנסת לילדים מחינוך קטנה מדי בשביל להסביר את ההבדלים.

ומה עימות מזויין? אני רק אומר לך שמדינות אחרות הרבה יותר אלימות מישראל, ובגלל זה אנשים מרשים לעצמם להתנהג פה ככה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...
  • 3 שבועות מאוחר יותר...
ציטוט של אור כהן

זה נושא מאוד מעניין ואפילו פילוסופי

האם האדם רע מנעוריו? או טוב מיסודו? האם זו החברה שהופכת אותו לרע?

הכל נכון

כי הכל קיים

בתוכנו מראה של המציאות סביבנו

והמציאות סביבנו רעה וטובה מיסודה

טוב ורע קיימים משחר האנושות ובמלחמה מתמדת

סביבנו ובתוכנו

וזאת האמת לאמיתה

הבלתי ניתנת להכחשה פילוסופית ומדעית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...