CPU bottleneck - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

CPU bottleneck

saphisto

Recommended Posts

שלום לכולם, יש לי שאלה קטנה שאשמח אם תוכלו לעזור לי.

המפרט שלי הוא  מעבד i5-3450 3.10ghz

כרטיס מסך - gtx 1070 strix

זיכרון - 2x4gb  (שמונה טוטאל)

לוח אם - z77x-d3h

רציתי לדעת האם המעבד או הזכרונות מהווים לי צוואר בקבוק? ואם כן, למה אתם ממליצים לי לשדרג?

תודה רבה על העזרה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

על איזו רזלוציה אתה משחק?

ב- FHD יכול להיות שהמעבד יצור צוואר בקבוק קטן, אבל אני לא בטוח אם שווה להחליף מעבד בשביל זה. יכול להיות שכדאי להוסיף עוד 8GB , השאלה אם כל ה8GB מנוצלים בזמן משחק.

בקיצור אני מציע לך להוריד את התוכנה msi afterburner ולבדוק לאורך זמן בזמן משחק את המאמץ של הכרטיס מסך. אם הוא מגיע לאיזור ה90% המצב שלך טוב. כמו כן גם לגבי הזיכרונות והמעבד. אם אחד מהם רוב הזמן בניצול של 100% (והכ. מסך על פחות מ- 100%) אז הם יוצרים צוואר בקבוק.

תעשה את הבדיקה על כמה משחקים ולא על משחק אחד כמובן, אלא אם חשוב לך משחק אחד ספציפי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תמיד יהיה מצב שאחד האלמנטים שוהה ב- 100% עומס והשני לא (לעיתים שניהם לא).

אין דבר כזה ששני הרכיבים בדיוק, אבל בדיוק על 100% בו זמנית.

בכל רגע נתון אחד הרכיבים נמצא בעומס חישובי רב יותר, דבר שגורר את הרכיב השני להמתין לו ולהפך.

כל רכיב במחשב עובד כך:

מעבד מול , מול IO, מול מעבד גראפי וכהנה וכהנה...

בכל שלב בשרשרת הפקה ישנם רכיבים שיועמסו יותר מאחרים כתלות במשימה הרגעית המבוצעת.

ארכיטקטורה חישובית לפי מודל השכבות.

במשחקי מחשב בז'אנר ההאצה התלת מימדית, על פי רוב העומס העיקרי מושת על המאיץ הגראפי,

שכן מספיק קצת להעלות רזולוציה, הגדרות, או AA והוא מגיע לרוויה חישובית.

לפיכך טיפוסית המאיץ הגראפי נמצא יותר לכוון עומס 100% מאשר המעבד. רוב הזמן זה כך במשחק.

מקרים קיצוניים למצב השני, קרי מעבד רווי ומאיץ גרפי ללא עומס רציני עליו, מעידים על יצירת עומס גראפי נמוך

מדי על המאיץ. אולי מדובר בכותר משחק ישן מדי עבור המאיץ המדובר, אולי בהגדרות גראפיות קלות מדי שהושתו

על המאיץ, כך שלא מנצלים את יכולותיו עד תום (נדיר).

היות והמרכיב היקר יותר בספור הוא לרוב המאיץ הגראפי, הנטיה של המשתמש המנוסה תהיה להביא למצב בו

המאיץ הגראפי מנוצל עד תום ונמצא סביב 100% עומס חישובי, בשעה שהמעבד נמצא מתחת ל- 100%. הגדרות

טובות מצד המשתמש לרוב יביאו את המאיץ הגרפי לעמוד על 100% עומס, ואת המעבד על פחות מ- 100% ולא להפך.

אין חוק ברזל אבל העקרון ברור. מנסים לנצל את המאיץ הגראפי עד תום ולסחוט ממנו את כל מה שהוא יכול לתת

וכך להנות מהגרפיקה הכי איכותית שניתן לקבל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

תמיד יהיה מצב שאחד האלמנטים שוהה ב- 100% עומס והשני לא (לעיתים שניהם לא).

אין דבר כזה ששני הרכיבים בדיוק, אבל בדיוק על 100% בו זמנית.

בוודאי שתמיד אחד הרכיבים ינוצל ב100 אחוז, אך השאלה הנשאלת היא על כמה אחוזים מנוצלים שאר הרכיבים. אם שאר הרכיבים מנוצלים בכ50 אחוז יש פה צוואר בקבוק רציני. אם 90 אחוז אז המצב בסדר:

ציטוט של --- The King ---

ב- FHD יכול להיות שהמעבד יצור צוואר בקבוק קטן, אבל אני לא בטוח אם שווה להחליף מעבד בשביל זה.

והתכוונתי שאו המעבד או הזיכרונות מנוצלים ב100 אחוז. כמובן שהמצב נדיר בו שניהם מנוצלים ב100 אחוז. לא לזה התכוונתי.

השאלה שנשאלה פה היא האם הכרטיס מסך מנוצל ב100 אחוז או שמה אחד הרכיבים האחרים מגביל אותו לפחות מכך, ולכן הפתרון טוב הוא פשוט לבדוק אם משהו מגביל, מה זה ובכמה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אנסה להיות יותר פרקטי עם דוגמה מספרית כדי להעביר את הרציונאל:

מקרה א'

אנו משחקים משחק כלשהו,

המעבד שוהה טיפוסית סביב 50% עומס,

ה- FPS הטיפוסי נא באזור 120,

המאיץ הגרפי בעומס מלא של 100%.

האם זהו מצב תקין בהגדרות ?  נשים לב האחד בעומס 100% והשני בעומס של רק 50%.

האם יצאנו פה מ balance ?

ועוד איך שאנו במצב תקין. שכן אנו סוחטים מהמערכת את כל מה שהיא יכולה לתת ביעילות:

גם מקבלים FPS גבוה ויש שיאמרו אף מצוין, וגם מנצלים את ההגדרות הגרפיות על המקסימום איכות שניתן

לחלץ מהמאיץ הגרפי. הוא נותן את כל מה שיש לו הרי.

מקרה ב'

הפעם אנו על מעבד בעומס 100%,

אך מאיץ גראפי על 50% עומס בלבד,

ומקבלים עדיין 120FPS.

דומה למקודם לא ?

ממש לא:

הפעם אנו לא ממקסמים את יכולות המאיץ הגרפי עד תום, וזורקים איכות גרפית לפח.

מה שצריך לעשות זה להעלות את ההגדרות הגרפיות מעלה, עד שנגיע לרוויה במאיץ הגרפי ובתנאי שלא הקרבנו

על הדרך FPS   **בהנחה שאנו במוד FPS priority .

מקרה ג'

אנו על מעבד ברוויה מלאה 100% עומס, על 250FPS, ומאיץ גראפי בקושי בעומס 15%.

האם מדובר בשגיאה ?

ממש לא. מדוע ?

מה אם מדובר בכותר מיושן ודל דרישות, לדוגמא CSGO. כותר זה ידוע כמסוגל לספק קצב מאד מהיר על חומרה מודרנית

ולא רק מודרנית, ואם הגענו לקצב סופר מהיר כדי 250FPS, ההגדרות הגראפיות ממילא על מקסימום שיש בכותר - שהם

מה לעשות עם כל הרצון הטוב לא מסוגלים להעמיס מאיץ 1070 עד תום, אזי דיינו:

כל אחד מהרבדים נמצא במקסימום עומס ואיכות שהוא מסוגל לספק וההגדרות תקינות (מקסימליות).

סיכום:

סוגיית העומס היחסי שבין רכיבי ההפקה בשרשרת היא עניין קצת יותר מתוחכם ממה שהמחשבה הראשונית שלנו סוברת.

צריך להבין את האינטראקציה העדינה והסמביוזה שבין הרכיבים השונים בשרשרת ההפקה, כתלות בסוג האפליקציה המורצת,

הדור שלה, וההגדרות הגרפיות שהשתנו על המאיץ שברשותנו (גם בתלות הרזולוציה והמסך שיש לנו אם זה HD,

4K... וכהנה וכהנה).

**על מסך ניתן להכניע את כל כרטיסי המסך בקלות רבה, בעוד שעל מסך HD רגיל לא תמיד קל להכניע כרטיס 1080Ti 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפותח השרשור,

למיטב נסיוני, הערכתי הזהירה, ולעניות דעתי ובדומה להערתו של the king:

כרגע נקודת החולשה במערכת אצלך יותר מהכל זוהי כמות הזכרון העומדת על רק 8GB.

המאיץ הגרפי מעולה וחזק מאד בימנו.

המעבד בסדר (עדיין) ויתקשה עלינו (כיום) למצוא משחק, שלא יספק קצב רענון גבוה דיו,

אלא אם ה- target שלך הוא ל- 120FPS (ומעלה) בכל הכותרים

אני מרשה לעצמי להניח שלא זה המצב וכנראה שהמסך שלך הוא בכלל 60hz - אז על אחת כמה וכמה.

סיכום:

שדרג איפה ל- 16GB, ועם המעבד המתן בסבלנות לשנה הבאה, אז נראה מה הלאה.

אם תצליח למצוא יד שניה במחיר סביר, דיינו - הרווחת.

הצפי שלי (כיום) הוא ל- 200 ש"ח סדר גודל עלות במשומשים עבור תוספת של 8GB .

לא זול, אבל גם לא כזה נורא (יחסית). ממילא זכרון זהו אחד הרכיבים הכי אמינים בעולם ה- אז אין חשש ממשומש.

במשחקים הגדר איכות גרפית כזו, שהמאיץ הגראפי ישאף להגיע ל- 100% בו זמנית שקצב ה- FPS יהיה מקובל עליך.

זהו האיזון הנכון ומיקסום היכולת הביצועית של החומרה שברשותך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מסכים עם רוב הדברים שאמרת.

יכול להיות ששדרוג לא ייתן הרבה אוויר לכרטיס מסך. זה גם מאוד תלוי במשחקים שהוא משחק בהם.

אם לדגומא המצב אצלו במשחק מסויים הוא כזה:

70% ניצול כ. מסך

95% ניצול מעבד

100% ניצול זיכרון

הוא ישקיע 200 ש"ח וישדרג . מה שהוא ירוויח מכך זה בס"כ עוד כ- 5% ניצול למעבד, שזה עוד כמה אחוזים לכ. מסך, שזה לא ייסתכם ביותר מדיי FPS.

אני לא אומר שזה (בהרכח) המצב, אני פשוט מנסה לתת דוגמא למצב מסויים שיכול מאוד להיות. כי אם המעבד כבר מנוצל בקרוב ל- 100 אחוז אז שדרוג הזיכרון לא יועיל הרבה. ואז כבר אולי לא שווה כלכך להשקיע במערכת הזאת את הכסף הזה.

לכן דלעתי אולי כדאי לבדוק קודם מה מצב הנצילות של כל רכיב במערכת בזמן משחק ובהתאם למשחקים ולרזולוציה שבהם הוא משחק.

אגב, לא כלכך קשור לדיון, אבל סתם ככה.

לגבי מקרה ב' אין בכלל ספק שזה מקרה לא תקין. לגבי ג' - אין ספק שהמקרה תקין לחלוטין.

לגבי א':

ציטוט של nec_000

מקרה א'

אנו משחקים משחק כלשהו,

המעבד שוהה טיפוסית סביב 50% עומס,

ה- FPS הטיפוסי נא באזור 120,

המאיץ הגרפי בעומס מלא של 100%.

אני דווקא חושב שמקרה כזה הוא לאו דווקא תקין. אני יכול לבוא ולהגיד שאם הייתי משקיע יותר בכרטיס מסך ופחות במעבד הייתי מקבל ביצועים טובים יותר.

כמובן שמדובר ב120FPS אבל בוא נגיד שאנחנו מדברים על מערכת עם צפייה שתחזיק לעוד כמה שנים טובות עם מקסימום ביצועים.

אני חושב שמקרה תקין הוא 100 אחוז כרטיס מסך ו80-100 אחוז מעבד. את המקרה שאתה תיארת, אני הייתי מכנה כחוסר איזון. כמובן שהמצב הזה עדיף על מקרה ב', אבל עדיין חוסר איזון מוקצן לצד השני.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וואו אוקי אז קראתי הכל, וזה בהחלט מעניין מאוד מה שרשמתם. אני אוריד ואבדוק בכמה משחקים.

וצודק לא רשמתי רזולוציה, המסך שלי הוא 27' ברזולוציה של 2560x1440 וכן אני משחק על 60 FPS

תודה רבה לכם על הדיון וההמלצות!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברזולוציה כזאת אני משער שלא יהיה צוואר בקבוק מבחינת המעבד, אבל כן מבחינת הזיכרונות. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר, היחס בין המאמץ על המעבד והמאמץ על הכרטיס מסך משתנים לטובת המעבד (זאת אומרת שהכרטיס מסך יעבוד קשה יותר מהמעבד). אבל הכי נכון שתעשה את הבדיקה בכל זאת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא מבין למה בכלל צריך לשבור על זה את הראש.

כל עוד הכל עובד טוב וכמו שצריך, מה זה משנה? ברגע שתתחיל לחוות ביצועים מאכזבים, אפשר להתחיל לדבר, ולחפש פיתרונות לשידרוג / ביצוע OC.

וחוץ מזה תמיד אפשר לבדוק בנצ'ים של הכרטיס עם מערכות מודרניות, ולראות את הפער שיש ב-FPS בהגדרות זהות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של holyheat

לא מבין למה בכלל צריך לשבור על זה את הראש.

כל עוד הכל עובד טוב וכמו שצריך, מה זה משנה?

משנה. כי אם לדוגמא אפשר להשקיע 200 ש"ח בהוספת זיכרונות ולקבל עוד 50% ביצועים אז למה לא?

ציטוט של holyheat

ברגע שתתחיל לחוות ביצועים מאכזבים, אפשר להתחיל לדבר, ולחפש פיתרונות לשידרוג / ביצוע OC.

אולי הוא כבר חווה.. ו- OC לא ניתן לבצע על המעבד שלו.

ציטוט של holyheat

וחוץ מזה תמיד אפשר לבדוק בנצ'ים של הכרטיס עם מערכות מודרניות, ולראות את הפער שיש ב-FPS בהגדרות זהות.

ברור שיהיה הפרש בביצועים בין מערכת עם מעבד וזיכרונות חדישים לעומת המערכת שלו. גם אם אין צוואר בקבוק מצד המעבד והזיכרונות.

הדרך היחידה והכי מדוייקת היא לבדוק נצילות של הרכיבים בזמן משחק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...