"מדוע לקנות עתה מחשב חדש זהו רעיון רע" - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

"מדוע לקנות עתה מחשב חדש זהו רעיון רע"

nec_000

Recommended Posts

• תגובות 119
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

**ההודעה (של ליאור) אליה הנני מגיב בפוסט זה נמחקה על ידו,

אלמנט שמוסבר בהמשך השרשור - אך הרעיון הובן וזה מה שחשוב בדיון שלנו.

זה נכון, אך די נזיל,

בדר"כ מקובל שהפרשי ארביטראז' (מושג משוק ההון) נסגרים במהרה בין למה שקורה בעולם הרחב,

כאשר במקרה שלפנינו הרפרנס להתייחסות היא כמובן ארה"ב.

זאת אומרת, שהפערים הפחות דרמטיים ברכישת חדש (שכרגע יש בישראל) וכפי שציינת 18.1 - אמורים

להסגר במהרה.

במצב דברים שכזה, לראייתי הטקטיקה לפעול נכונה תהיה להמתין ולעכב רכישתו של החדש.

למרביתנו המחשב הנוכחי (לרוב) יסחוב עוד,  לא מדובר במשהו כזה נוראי על רקע זאת

שבעשור האחרון החומרה בקושי התקדמה ממילא. קרי שגם מחשבים ישנים עדיין סוחבים ועושים את העבודה.

נו... שיהיה.....

אז קצת מתפשרים על איכות הגראפית של התמונה או על רמת ה- FPS, ונושכים שפתיים.

הרי לא תועד ולו מקרה אחד בו שחקן מחשב התפגר אם לא השיג מעל 100FPS (בכל מצב אפשרי במשחק),

או נאלץ שומו שמים לשחק על פחות מהגדרות Ultra ...  (שבס)  xD

לעניין זה אוכל לשתף,

שבביתי הקט הצלחתי להמחיש (לעצמי) שגם באמצעות מחשבים להם רק שתי ליבות, או אפילו מעבד Quad משנת 2007,

עדיין ניתן לשחק (אפילו) על כותרים מודרניים. ואם מדברים על ארבע ליבתי מדור סנדי ברידג' 2011 (כמו i5 2400) אז בכלל.

ההנאה כמושג אמורפי נותרה על כנה והחוויה (כחוויה לפי הגדרתה) סופקה גם סופקה.

רק מי שמדבר על שדרוג מכונה ממש ממש ישנה וחלשה, כזו שאינה מסוגלת לתפקד עוד בצורה נאותה - ניתן להבין את לחצו:

מכונות כמו דו-ליבתי core2duo שלנושאי גיימינג עדכני כבר מזמן גמרו את הסוס. אך ביננו - כמה צרכנים כאלו יש שעדיין לא שדרגו ?  

למי שיש מכונה עד כדי כך ישנה שאינה מתפקדת עוד בצורה סבירה כאמור, יכול בהעדר כדאיות לרכוש חדש (בגלל המחיר)

לפנות לנתיב של שדרוג מוגבל לתקופה זמנית ועד יעבור זעם. ניתן ואף הוכחנו זאת בפורום, לרכוש מכונה שלמה (או חלקים)

של מחשב בשוק המשומשים בכסף אטרקטיבי. זכרונות מחירם במשומשים עודם סבירים ולא נפגעו כמו שנפגעו .

יש גם משומשים במחירים שפויים (אם כי ייקח זמן עד שנמצא אותם במחיר הולם).

זו כרגע אלטרנטיבה שפויה למי שמנסה "לא לפשוט את הרגל" במחירים של חדש, על מנת לתת רוח חיים נוספת למחשבו

הנוכחי באמצעות נתיב השדרוג.

אינני רואה שום אפשרות לרכוש מחשב גיימינג חדש מבוסס 4 ליבות (שזה מינימום), 8GB שגם זה כבר די בדחק (כי רצוי 16),

ומאיץ גראפי מינימאלי סביר (1050Ti) בפחות מ- 2500 שח.

ואם אנחנו מדברים על מכונה בריאה וראויה יותר עם 16GB (שזה מה שבאמת צריך היום), מעבד קצת יותר בשרני עם 6 ליבות,

ומאיץ GTX1060...   אז תכינו 4000 ש"ח לפחות.

לעניין זה אציין שעבדך הנאמן מרכיב מחשבים שלמים ראויים לגיימינג מודרני, שאינם נופלים כהו זה מהמחשב שדברנו עליו לדוגמא

ב- 2500 ש"ח מעלה, וזאת בכסף שווה לכל כיס: מאות שקלים בלבד הכל כולל הכל (גם האוויר בוונטיל).

אז אם זהו האילוץ ככה לסחוב בנתיים, דיינו....   שאלו יהיו צרותינו בחיים.

למעשה בשל "האמרת המחירים של החדש" לרמות בלתי סבירות או לומר בלתי כדאיות,

ניתנה בעקיפין הזדמנות פז לשוק המשומשים, כמותה לא היתה מעולם (למיטב זכרוני המהיר).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האמת שמחקתי את ההודעה אולי במחשבה שעוד לא תספיק לראות ולהגיב.

אנחנו בצרות, חנויות המחשבים הכי זולות בארץ התחילו עם ההעלאה המשמעותית במחירי כל הכרטיסים שצפונית ל-GTX 1050 TI.

קדימה ללוחות היד השניה, אין מה לעשות.

"אלו הם הימים הנוראיים". אנחנו בלימבו עם מחירי זיכרונות סופר גבוהים, מחירי כרטיסים סופר גבוהים, ומחסור בלוחות אם תקציביים לLGA1151V2

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא נורא שמחקת, כתבת דברים נכונים מאד. בתגובתי אליך ניתן להבין מה רשמת.

אך כמו שראינו יחדיו, הנזילות כה מהירה:

עוד אנו מדברים והתאריך הזה של 18.1 אותו הזכרנו, מראה לנו שעוד באותו יום פוזלת אל מעבר לים,

רואה מה קורה שם, ומיישרת קו תמחורית.

זה מה יש ואין לנו את מי להאשים. שוק המחשוב העולמי הוא מנופוליסטי במרבית מרכיביו:

בקושי 2 יצרניות מעבדים, 2 יצרניות מאיצים גרפים, 3 יצרניות עולמיות לזכרון, 2 יצרניות של ... וזה מה שקורה.

מונופול אחד ענק. לא מכיר הרבה נגזרים כאלו לא תחרותיים כמו עולם המחשוב. ואיך הוא הגיע למצב הזה לעזאזל.

לאחרונה מדברים על כך שישנו חשש ממשי לתאומי מחירים כמקובל בקרטלים.

אז מה נותר לנו הצרכנים לעשות ? איך נלחם את מלחמתנו הצודקת ?

נלחם במה שיש לנו. כרגע להצביע ברגליים ולהשאיר את הספקים עם הסחורה על המדפים. זה תוקע אותם ואת שרשרת

האספקה שמחוברת אליהם. היעדר הכנסות בשרשרת הזו למשך זמן מה, ונתחיל לראות את השרשרת מתכופפת.

דמיין מצב שבו כל הצרכנים עושים חרם עולמי מתואם - כמו שיודעים לעשות האמריקאים:

אפס מכירות ואפס רכישות. תקיעה רבתי של כל הצינור הזה.

סמסונג לא מסוגלת להזיז אחד לשוק. נוידיאה נחנקת עם הכרטיסים שלה.

כמה זמן ייקח ליצרנים לספקים ולכולם.... להתאפס על עצמם ?

עניין של שבועות עד חודש להערכתי המהירה.

חרם צרכנים הוא חזק מאין כמוהו (בדומה לשביתה של וועד עובדים בחברה שיכולים להשביתה כליל)

ובתנאי:

שמתוזמר היטב, וכולם עד האחרון שבהם משתפים פעולה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו כל פרק זמן כזה, הוא חולף. היינו שם בצורה עקיפה, זה ירד חזרה, התייצב, דורות חדשים של וכרטיסי מסך ולוחות יגיעו ואז שוב

יכולה להיות עלייה וכו'. כנ"ל לגבי קשיחים, SSD's, .. היו עליות בעבר וירידות חזרה.

חרם צרכנים בשוק החומרה ? שידוע מראש שזה זמני ? אוקיי. אבל אל תתנו לתדמית הנוכחית להטעות אתכם, זה פשוט

לא דבר חדש. חומרה זה לא משהו שמחזיק חצי שנה. משתמש שיודע לתפעל בצורה סבירה את המכונה שהוא מחזיק בבית יכול למשוך..

מספיק זמן שעד אז לא רק הגלגל מתהפך אלא גם עברו כמה דורות של , לוחות, ומעבדים. זה לא חלב שפעם

בשבוע קונים והמחיר שלו מונופולי\קרטלי ואנשים כל שבוע כל החיים קונים את זה, השוק הזה זז וזה לגיטימי - וכרגע נכון מאוד

בעסה שיקר.

הכתבה שמפורסמת בלינק מדברת על הרגע הנתון הנוכחי. חרם צרכנים נכון צריך להתחיל מאיפשהו, שיש סיבה מספיק ריאלית.. למשל

כמו מחירי חומרה שמרקיעים שחקים במשך שנים - הייתי מרים גבה. אבל משהו שבא וחולף ? את מי זה מעניין ? לא קונים כרגע,

ממתינים וזהו. או שמוצאים אלטרנטיבות.

מונופולים וקרטלים וקונספירציות.. :) זה לא רק מצחיק שהמחשבה הולכת לכיוון הזה, אלא זה גם אירוני שפתאום אנשים

מדברים על זה. הרי המצב הנוכחי ( שיש 2 חברות , 3 חברות כאלה, 4 חברות כאלה, ו 5 חברות כאלה ) קיים

שנים על גבי שנים.. מה שיצרניות כמו למשל עשו זה להתתרחב לעוד סל מוצרים. המצב לא באמת השתנה

ופתאום גילינו שיש מונופולים ! אנשים מדברים על זה עכשיו כי באמת הכול יקר כרגע. איפה הייתם פעם ? המצב לא

היה שונה. תמיד היו ו WD ו Hitachi וכו' וכו'. כלום לא השתנה. תעשו לי טובה עם הקונספירציות. :D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעולם החומרה של מחשבים היו בגזרת פעם הרבה יצרניות, לקט שמות למי שזוכר ואיך הקונסולידציה בתעשייה

מחקה את כולם עד שנשארנו רק עם שלושה - תמונה מטה. זאת אומרת, שפעם באמת היתה תחרות בתחום עם ריבוי שחקנים.

המציאות אט אט מחקה אותם בשל רכישות ומיזוגים שההגבלים העסקיים לא מנעו, וכך הגענו למונופול בתחום:

image.png.4dae1178bc357342cb31f1cde2f2337d.png

ובעיבוד גרפי היו המוני חברות והנה רשימתם:

These companies designed graphics chips and cards.

The following companies are still in operation, but no longer design graphics chips:

לגבי מעבדים - CPU, היו בעבר חברות כמו cyrex וכמו שנעלמו מהתחום.

בכל תחום של חומרה אם נבדוק היסטורית, פעם היו לקט יצרניות והיתה תחרות אמיתית.

היום עלות החדירה של מתמודד חדש היא בלתי אפשרית, ולכן המצב כמות שהוא - מונופול של הוותיקות בלבד.

אשם לא קטן הוא בהגבלים העסקיים שפספסו את היכולת לעצור זאת בזמן ולא ראו את הנולד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עדיין לא מבין איך אנחנו מקשרים את מה שאנחנו יודעים שהיה פעם, לזה ש : בשנים האחרונות היו כמה וכמה

ירידות מחירים באופן סיסטמתי אחרי העליות. אני נהנתי עד היום בכל רכישה ממחירים מצוינים. אני מדבר בעיקר על לוחות אם,

זכרונות, דגש על קשיחים וגם SSD's במחירים סבירים. ביחס לזמן הקנייה ולשוק. מעולם לא חוויתי כצרכן חומרה שקונה

מעל הממוצע מחירים מופקעים על פרק זמן שהביא אותי לייאוש. עוד כמה שבועות אנחנו נדבר אחרת.

למה לנו לבדוק היסטורית משהו שלא מוכיח לנו שיש בעיה לעשות חרם צרכנים כי קיימים שלושה יצרניות גדולות לשבבי יפתור את זה ?

אני לא לא מסכים איתך.

ואגב לגבי חברות כמו 3dfx ( כן גם לי היה voodoo ), איך זה קשור ? חלק מהחברות שסגרו את הדלתות היו בגלל

סיבות שונות לגמרי. אי אפשר להפנות את האצבע על כל חברה כזו לסיבת המונופול שמתקרב ומתעצם.

חברות נסגרות גם בגלל החלטות ניהוליות כושלות. לא כי מישהו באינטל השיג של חייזרים..

בהצלחה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סבורני שאני פחות מחפש אשמים כפי שהנך מספר, ואם הובן כך מדבריי אז הובן לא נכון - לא לשם הפוקוס כמובן.

הכוונה שמנסה לייצג היא, שכיום הגענו למצב של מונופוליזם בתחום חומרת מחשוב (ואנו רואים זאת גם בתעשיה המקצועית במקום העבודה)

והתוצאה כלפי הצרכנים אינה טובה בלשון המעטה.

אופציה שבה (אולי) ניתן לנקוט היא שיטת השביתה המאורגנת, או מה שנקרא חרם צרכנים. כזה שצריך להיעשות בזהירות רבה מאד,

בקפידה יתרה, ובדומה לאופן שבו וועד עובדים מייצג את העובדים במסודר מול ההנהלה ומגיע להסכמות ולפשרות הדדיות.

כשיש מונופול (בדומה לסביבה של מעסיק ועובדים בארגון) זו הדרך היחידה (המוכרת לפחות) למצוא נקודת איזון מוסרית וסבירה

בין הרצונות של שני הצדדים.

ואם היה מתארגן כזה קול קורא מסודר שיוצא מאדמת ארה"ב, מגורם בעל גושפנקה מקובלת,

הייתי בין הראשונים להקשיב מן הצד, ולשתף פעולה אם זה נעשה באופן ראוי ומכובד.

**אפשרות נוספת היא התערבות הרגולטור בקביעת מחיר מגן בהתקיים שוק מונופוליסטי, תוך בחינת מתח רווחים סביר בתעשייה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוף כ"כ מעציב אותי לקרוא ולראות את הסרטונים.

אני לא מבין כמוכם, אבל בכל פעם שאני רוכש מוצר מסוים (במקרה הזה מאוד רציתי לרכוש מחשב בשבוע האחרון), אני עורך סקירה מעמיקה על המוצר שאני רוצה לרכוש עד שאני מבין מה קונה לפרטי פרטים. זה כמה אני מוזר.

בעיקר זה מעציב אותי כי אני מבין שהרצון שלי לשדרג את עצמי למחשב גיימינג איכותי לא יקרה בזמן הקרוב, כי אם יש משהו שאני שונא זה מגמות שוק יקרות שגורמות לי להרגיש שפספסתי את הרכבת, רק מסיבות מבאסות (שימוש בכרטיסי גיימינג לכרייה, נניח).

אין לי בעיה באופן אישי לשלם מחיר מופקע עבור מוצר שזה המחיר שלו וככה הוא ישאר תמיד כי כך הוא מוערך, נניח יש לי פטיש לאייפון ומדי שנתיים אני מחליף לדגם חדש גם במחירים המשוגעים האלה, אבל אני יודע שזה מה יש.

אבל כשאני בא לקנות עכשיו כרטיס מסך, מעצבן אותי בלב לראות שלפני חודשיים וחצי הוא עלה 20-30% שקל פחות. זה משגע אותי לגמרי. אותו דבר עם זיכרונות.

אני אמנם צעיר מכדי לזכור את זה, אבל זה מזכיר לי את הסיפורים על הימים הנוראיים של האינפלציה בארץ מפעם.

מה שהכי מתסכל אותי, זה שאני ובטח עוד רבים חושבים לעצמם המחיר בטח ירד, אבל מתי?

(זוכרים איך חיכינו כמו טיפשים לכחלון ומע"מ 0 של יאיר כדי לקנות בתים?)

בקיצור - מחזיק את עצמי כדי לא לקנות עכשיו.

מקווה שלא אתייאש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חברס - עכשיו זה כבר ממש לא מצחיק:

עשיתי סקירה במהלך היממה האחרונה וגיליתי לתדהמתי, ששוק המשומשים עיקל גם כן את עליית המחירים

של ומאיצים גראפיים בשוק החדשים ומגלם בתוכו את המחירים העדכניים.

אם לפני העלייה הזו של המחירים יכולנו לרכוש זיכרון משומש בעלות סביבות 12-13 ש"ח לג'יגה ,

היום המחירים הכפילו עצמם. בשביל סטיק 4GB נאלץ לשלם 100 ש"ח ביד 2...  בשביל סטיק 8GB המחיר כבר יהיה 200 ש"ח....

כרטיסי מסך במחירי רצפה כפי שכותב שורות אלו היה בדר"כ מצליח למצוא (אחת לזמן מה) בלוחות, נעלמו כלא היו:

כל ההצעות הן במחירים שכרגע נגזרים משווים של הכרטיסים החדשים, משמע עלייה של עשרות אחוזים וגם אין ממש

היצע ראוי במשומשים.

הסיבה שאין ממש היצע ראוי במשומשים, הינה משום שאותם משדרגים טיפוסיים בעצמם מנועים כיום מלשדרג:

הרי שמחיר כרטיס חדש ברח להם כלפי מעלה ומונע מהם את האינסנטיב לבצע את השדרוג בעת הזו.

ואם הם מנועים מלשדרג, אז גם לא מציעים את כרטיסם הנוכחי למכירה.

לכו חפשו היצע סביר של כרטיס משומש למכירה ותגלו, שכרטיס כמו GTX770 או R9 280 כיום הגיעו לסף של 500-600 ש"ח

ואין למצוא אותם בפחות מסכום כזה. בכרטיסים היותר חזקים כמו 290/970 כבר מדובר על מחיר שנושק לאזור 4 ספרתי, מכה ממש.

המצב חרבנה ואם ה- craze הזה של מטבעות וירטואליים לא יתמוטט בזמן הקרוב, הבעיה כנראה לא תגמר.

משמע שאם תקוותנו היתה ששוק המשומשים יהיה מפלטנו מהמצב ויאפשר בידנו מחירים סבירים ושווים לכל נפש,

אזי שגם האלטרנטיבה הזו כבר נפגעה - גם בה נדרש לשלם יותר ממה שהיינו רגילים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

לגבי מעבדים - CPU, היו בעבר חברות כמו cyrex וכמו Motorola שנעלמו מהתחום.

אפרופו cyrex , היא כידוע נרכשה ע"י VIA שמתכננת להוציא מעבד X86 שיתחרו באינטל ו .

היה להם בעבר ניסיון כושל להוציא מעבד שיתחרה במעבדי אטום של אבל הפעם זה נראה יותר רציני.

זאת כנראה יוזמה סינית אז אולי עוד יצא מזה משהו.

http://hexus.net/tech/news/cpu/113735-via-zhaoxin-zx-family-x86-processors-roadmap-shared/

https://overclock3d.net/news/cpu_mainboard/via_plans_their_x86_comeback_with_amd_in_their_sights_for_2019/1

https://www.pcgamesn.com/via-x86-cpu

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

משעשע לראות שהגענו לזמנים בהם אנו אומרים:

"זאת כנראה יוזמה סינית אז אולי עוד יצא מזה משהו"

ואילו היינו אומרים זאת לפני עשור או יותר.... היו בטוחים שהתחלקנו על השכל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בהחלט משעשע.

דרך אגב אולי גם תגיע בשורה מסין לגבי מחירי הזיכרונות.

בסין החליטו לחקור את נושא המונופולים ותאום המחירים בתחום.

https://www.gamersnexus.net/industry/3186-chinese-government-investigating-dram-price-fixing-allegations

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...