מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום - עמוד 8 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום

nec_000

Recommended Posts

^חס וחלילה ואוי ואבוי אם ינעלו לך את היוזר כפי שהעלת כאפשרות תאורתית אפילו. אני הראשון שאתקומם.

לטעמי הנך חבר פורום עם תרומה טובה (מאד) לפורום שלנו, ומציג עמדות שחשוב שהחברים יקראו,

ויראו (גם) את הצד השני של כל טעון. דיון בפני עצמו והעברת דעה הוא הליך מבורך.

יתרה על כך, בגלל שהנך מאתגר את הכותבים השונים (במקרה זה את nec) בפועלך כך הנך מאתגר אותו למתן ראציונאל עבור

שיטות העבודה שהוא מציג. שאילמלי האתגור הזה, הראציונאל לא היה מסופק לקורא. והקורא היה אולי "רואה מן הצד"

איך nec פועל,  אך לא תמיד מבין את הנפקא מינה מאחורי שיטותיו. והרי שגם nec עשוי לטעות (הוא בשר ודם כמו כולם)

ואם כך רצוי שנבין איפה שגה ומדוע. האתגור מסייע בכך.

כמו כן הערותיך בפוסט הקודם נלקחות במשקלן הראוי, מפיקים מהן לקחים, שלא תחשוב לרגע אחרת ועל כך התודה.

הדבר היחידי שאסור מבחינת התנהלות שלנו החברים, הוא עברה על נהלי התדיינות תקינים ובריאים כמקובל במדיה ציבורית פומבית.

זה הכל. וכל עוד אנו לא מתנהלים קלוקל מהבחינה הזו, כל דיעה מתקבלת ומבורכת, גם אם אינה הכי נבונה (לתפיסתנו).

אבוי אם תהיה סתימת פיות בצורה של צנזורה.

עוד דבר שאולי אינו גוזר נעילה של חברים אם חלילה עושים אותו, אבל רצוי שנשכיל כולנו לשמור עליו (ובמיוחד הדברים מכוונים

אל חבר הפורום nec כן, אני מקווה בשבילו שהוא מקשיב), זה לשמור על כבוד האחר ושל החבר לקבוצה, לא משנה מה הסיבה

אשר תהא. זה אלמנטרי מבלי שצריך להסביר זאת.

ציפור קטנה לחשה לי ש- nec הידוע בציבור כחמור זקן סנילי - אמנם לומד, אך לומד לאט:

מקבל פידבקים בסגמנט מסוים (שאכפת לו ממנו), ואז פועל (בדיעבד) לתקן/לערוך/לשפר ניסוחים של פוסטים קודמים שכתב

ובכך להביאם לרמת איכות הולמת יותר במישור הבינאישי כמובן. אז מי אמר ש- you cant teach old dog new tricks ?

yes you can.

especially if the dog wishes to learn

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 311
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

מעולה, בהצלחה בהמשך.. רק .

לשאר חברי הפורום התנצלותי על הסטייה מהדיון. לא בכוונה להפוך את הפורום למקום התנגחות,

אלא רק לציין עובדות על בסיס דיון זה ודיונים קודמים.

שבוע טוב לכולם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השרשור הזה דווקא לטעמי הוא שרשור מאד שימושי ומעניין ואני עוקב אחריו מאז שהתחיל.לצערי אני לא ברמה או הבנה מספקת מבחינת ידע כדי לתרום לשרשור באופן פעיל אבל מאד מרוויח ממה שכתוב בו וכבר למדתי המון.לא יאמן איפה הייתי לפני ואיפה אני אחרי.אני מודה שהיתי בשלב התענינות לא מזמן לקנות בכלל מחשב חדש ולהעביר אליו את הכרטיס מסך 1060 שקניתי שנה שעברה אבל בגלל כל מה שנאמר פה ירדתי מהנושא.בעצם אני חושב אם אפשר אפילו למצוא איזה מחשב כמעט חדש נגיד אפילו בן שנה שמישהו מתחרט ומוחר אותו כי קונה לעצמו חדש עוד פעם,הרי אם הוא שילם עליו אפילו ארבעת אלפים שח כמה כבר הוא יכול לבקש עליו כשהוא משומש.יעני אולי ככה אני יכול לקנות מחשב שבשבילי הוא שווה כמו חדש אבל יעלה לי הרבה פחות.כמו אבא שלי שתמיד קונה אוטו משומש בן שנה ומביא מציאות שחבל על הזמן אבל משלם איזה 30 אלף שקל פחות מחדש בחנות ואז משתחצן ליד כולם.שאלה שהיתי שמח לקבל מהחברים את דעתם

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב אז בנתיים עברו 3 ימים מאז הצטיידנו בחומרה המדוברת i5-2400, ולא נמצא הזמן להופכם למחשב...  עד שאתמול בלילה

אמרתי כבר שזהו זה, חייבים לגמור עם זה יקח כמה שיקח - לביתי מגיע לקבל כבר את המחשב החדש שיעדתי עבורה.

אז אחרי לא פחות מערב ארוך של משהו כמו 4 שעות עבודה מתישות אל תוך השעות הקטנות של הלילה (עושה זאת כשהיא ישנה

על מנת שלא להפריע לה, כי עובדת על המחשב בשעות שערה) הכנתי לה את המחשב המחודש.

דבר ראשון המטלה הצריכה עבודת פירוק לא פשוטה של חלקים ממחשבה הנוכחי, בכללם המאיץ הגרפי, ספק הכח, הכונן הקשיח,

צורב DVD, ואפילו הזכרונות שהחלטתי להשתמש דווקא בהם, משום שמה שיש אצלה זה rip jaws 1600 שמהירים יותר

מה- 1333 שהגיעו ברכישה האחרונה. מנסה לתת לה מטבע הדברים את הטוב שבין שתי המכונות.  (ואלו בכלל שהיו פעם

במחשב הראשי שלי - איך שמחזור מתגלגל לו...)

אחרי זה עבודה מאד ארוכה ומתישה של פירוק ניקוי אוברול מאווררים, פילטרים ומה לא למחשב החדש שנרכש - תמונה מייצגת

להתרשמות:

20171114_231022.thumb.JPG.78582be8f3aaded8bf112c524c8d6f6d.JPG

אחד הדברים שנודעתי להם תוך כדי עבודה הם שהמארז הזה של sharkoon הוא באיכות ממש טובה, מודה שלא הכרתי מספיק

טוב את המותג הזה, פעם ראשונה שעובד עם מארז שלהם. למרות שהשם פחות מוכר (לי), הנסיון החדש עימו למדני שמדובר

במותג איכותי.

זו לא רק איכות המתכת - חוזקתה העובי המשקל, הצביעה, אלא גם החיתוכים והחיבורים. זו גם איכות המאווררים, והחיווט. למארז

מערכת פרזול tool-less מלאה שהגיע אלי מהמוכר עם קרטון נפרד שמכיל את כל המחברים הנוספים הנדרשים במידה ורוצים

להתקין עוד כוננים פנימה. הוא מאפשר לתפוס 5 תאי 5.25 אינץ, ועוד 6 תאי 3.5 אינץ (אם לא פספסתי בספירה). מארז טאוור

מרווח. שלא רק שאינו מבייש את הטובים שב- -ים, אלא נותן תחרות יפה להם. להבא אזכור זאת כשאחפש מארז חדש.

להערכתי מארז כזה היה עולה כיום חדש סביבות 250-350 ש"ח סדר גודל (הערכה כללית לא בטוח שמדויקת). לא רע.

מעבר לכך מדובר במארז שעשו עליו עבודת פילטור אבק מקצועית תוך יצירת "לחץ על" בתוכו, על מנת להבטיח שלא תהיה שאיבת

אויר שאינו מסונן מאף אחד מהפתחים. רואים למשל את החישובים המקצועיים שנעשו, ואת העובדה שיחידת המאוור push חזקה

יותר מהמאוורר pull (סל"ד שונה) שמביאה למצב הרצוי הזה. כמו כן המארז שקט למדי, עוד בונוס ראוי ומבורך בהקשר זה.

שמתי לב עוד שהמארז מאיר בחשכה באמצעות לדים כחולים, הן על המאווררים, והן בחלקו העליון (כרגע בצד ימין בתמונה כי

המארז שוכב פתוח) האחד שמראה שהמחשב דולק, והשני את פעולת הדיסק הקשיח כמקובל בתחום:

20171114_225659.thumb.JPG.8be65b6ad4bb456f30202391f8da033f.JPG

המחשב המוגמר של ביתי כולל איפה את מארז sharkoon שמגמד באיכותו (כצפוי) את המארז generic של KSP הקודם שלה,

שלידו מרגיש כמו קופסת קרטון שחורה פריחה דקיקה השוקלת כנוצה.

הוא מכיל את הלוח p67 של , את המעבד I5-2400, את יחידת הקירור של scythe katana 3 הענקית שהיא למעשה אובר

קיל לכזה מעבד (שאינו ניתן להמהרה), והיתה בשקט תומכת במעבדי K תחת הספקים גבוהים מאד, גם מעל 4 ליבות. 

כוללת את הסט זכרונות במהירות 1600 כפי שתוארו קודם 2x4=8GB בתצורת dual channel mode,

כוללת את המאיץ הגרפי R9 290 tri-x שבקושי נכנס למארז בשל אורכו החריג = 305 מ"מ,

את הדיסק הקשיח 1TB שהיה לה WD Blue 7200rpm, את הצורב שהיה לה, ולקנוח את ספק הכח שרכשנו משומש לא

מזמן seasonic G12ii 620w ואשר מוצג בשרשור זה כמה עמודים אחורה.

המוגמר נראה טוב, מרגיש טוב, רובסטי, מסיבי, עושה תחושה של נהיגה על מכונה איכותית מוצקה ומהירה. 

זה לא שה- G3260 היה צעצוע בפני עצמו או משהו איטי חלילה כן, אך מעבר ל- i5 שגם ויזואלית ותחושתית ביד מרגיש רובסטי

ואסתטי, משלימים לתפיסתי סט כולל של מוצר העושה כיף לעבוד עימו. בטח למהנדסים כמוני שיודעים להעריך חומר.

הילדה התעוררה בבוקר למראה מכונה חדשה בחדרה, וקצת הופתעה (מניח לטובה). שכן הלכה לישון עם מחשב אחד והתעוררה בבוקר למראהו של מחשב אחר לחלוטין. בקשתיה לנצל את הכמה דקות בבוקר לעבוד עליו קצת עד שהולכת לבית הספר ושתעביר

פידבק, אחרי 10-15 דקות אמרה שהמחשב ממש אחלא ובאה לתת חיבוק ונשיקה.

אה, עוד משהו חשוב,

אחד הדברים שלומדים מהנסיון, זה שמערכת הפעלה 10 היא די גמישה:

ניתן להעביר את הכונן הקשיח כמות שהוא בין מחשבים במפרט חומרה תשתיתי שונה (לוח אם ומעבד) אפילו מדור שונה, והמערכת

יודעת לזהות זאת כך שעל ההדלקה הראשונה היא מבצעת זיהוי מצב, עוברת למוד התקנת עדכניים לפלטפורמה החדשה,

אחרי זה אתחול והמחשב עולה כמו שהיה במחשב הקודם טרם המעבר.

מינימום עבודה ומאמץ למתקין, סופר אפקטיבי. זה לא העידן של 7 ומטה של פעם, שלפעמים הרים צרות צרורות כדי לבצע

מגרציה של מערכת. זו כבר פעם שניה שאני מנסה את התרגיל הזה עם 10 ורואה שזה מצליח בלי בעיות. אהבתי את זה -

מאד נוח ופרקטי. 

לסכום הדברים, מחשב זה מקבל עתה (רשמית) את היותו מחשב מספר 5 בשרשור שלנו.

ולהלן המוגמר בתצוגת תכלית של כמה , תהנו:

20171114_223001.thumb.JPG.9794512fea13d513961d1075eae947cc.JPG

20171114_223041.thumb.JPG.380f5e56a017373e5230394033a3bce8.JPG

תמונת מבט דרך החלון השקוף שבצד:

20171114_224009.thumb.JPG.f8fbf3fa203ee9beff3b377e922483b3.JPG

נשים לב שהמעבד i5-2400 עובד על כל ארבעת ליבותיו בתדר boost של 3.2Ghz 

וגם נשים לב למתח הליבה הסופר נמוך שלו בתדר עבודה זה - רק 1.056 volt 

אמנם לא מדדתי עדיין - אך מניח שהטמפרטורת עבודה תהיה בהתאם מאד נמוכה

cpu-z.jpg.d7c17bb043d8ec72b9571ce2da4e0e21.jpg

הזכרונות בתצורת dual channel במהירות 1600mhz DDR

cpu-z-ramspeed.JPG.6d672dd98fee4c49259ec6af9bda4fdb.JPG

במעט שהספקתי להתקשקש עם המחשב אתמול באמצע הלילה ותוך נקור עיניים אינטנסיבי, התחושה היא שהמחשב מגיב נמרצות

לכל בקשה, והבנצ'ים אינם רחוקים מדי מה- i5-2500k שברשותי. בכל זאת הרי מדובר פה על פער שבין 4.4ghz ריצה לעומת

3.2ghz. זהו אינו הבדל דרמטי מדי בכדי לייצר מכונות שהן שונות בתכלית.  אלמנט שלטעמי רק מגדיל את ההישג ברכש האחרון

של פלטפורמת ה- i5-2400 .

עתה נותרנו בצד עם מחשב לא שלם - שהוא מחשבה הקודם של ביתי. מחשב שלמעשה חסרים בו רק:

ספק כח, דיסק קשיח, צורב - בכדי להשלימו לסט של מחשב שלם.

ספק כח יש לנו במלאי, אפילו כמה. אבל אשתמש כנראה בספק המקורי של ביתי, 400w שעימו נולד לעולם.

דיסק קשיח יש לי אפשרות לחלץ מאחד המחשבים שיש לי שניים בו כרגע, אך נראה לי שאצטייד בדיסק שארכוש במיוחד בשוק המשומשים.

כונן צורב במלאי יש לנו, אפילו שניים (כמדומני).

ומאיץ גרפי למרות שלא חייבים כי בלוח אם הזה יש מובנה, אפילו עם יציאת , בכל זאת נראה לי שאתקין במחשב, כי גם זה

יש לנו במלאי (נזכירה כי עוד לא התעסקנו בכלל עם ה- GTX550ti שהתקבל בעסקה זו, יושב מאובק על המדף ומחכה

לנו בצד שנתייחס אליו).

משמע שמחשב מס' 6 כבר מתחיל להתהוות אצלי על שולחן השרטוט, צפו לעדכון בנושא בימים הבאים ולכשימצא לכך הזמן :)

אשתי כבר חושבת שנפלתי מזמן על הראש, אך הבינה שאת הקטר הזה שיצא לדרך כבר אי אפשר לעצור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בספק תחתון כשיש חורים בתחתית המארז רצוי לשים את המאוורר למטה כדי שיקח אוויר בטמפ' החדר ולא אוויר חם יותר מהמארז.

זה גם יכול גם 'לשגע' את זרימת האוויר כי אוויר חם עולה למעלה וככה מנסים להוציא אותו מלמטה.

כשיש מאוורר היברדי שלפעמים לא עובד רצוי מאוורר למעלה כדי שהאוויר החם יעלה ולא יתקע בPCB.

במאוורר שצפוי לשבוק גם עדיף ככה במידה והוא יפסיק לעבוד.

במארז עם מערכת לא חמה במיוחד וזרימת אוויר טובה זה פחות משנה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חוב קטן נשאר לנו מאתמול ל- השובב, זה שממנו הכל התחיל בעצם (דרכו הגענו לאותו מחשב i5).

הייתי חייב לגמור להכין גם אותו ולשים באחסון על המדף, לטובת המשך העבודות שיבואו לכשיהיה לכך זמן כח או לקוח.

אותה תרגולת מקובלת:

המצב לפני, מטונף יחסית אך לא נורא, רואים שהמארז בו שכן ידע לשמור על רמת איבוק סבירה, הכרטיס אחרי כ- 5-6 שנות

עבודה באמת לא במצב קשה כפי שחששתי בתחילה:

20171115_202242.thumb.JPG.a24dd0b7b92e8ff603f81164235eed35.JPG

מפורק:

20171115_203628.thumb.JPG.f8b088e3fa496495bf766d2b6d27b86b.JPG

שטוף ונקי:

20171115_210358.thumb.JPG.063d1f6174284740b5bab15521509eb9.JPG

גמור ומוכן לזווד:

20171115_211549.thumb.JPG.83ea5ea87fd6c1c41b92c75b11700401.JPG

משחק אותה דוגמן רגע לפני שנארז ונכנס לנפתלין:

20171115_212211.thumb.JPG.032aa2a0ba6943c950259106240698a1.JPG

נסיון שלי למצוא קצת חומר עליו ברשת, כזה שרלוונטי ל- 2016/17 ומה ניתן להבין לגבי יכולותיו של הכרטיס הזה.

כתבה עדכנית לא רעה עליו כאן:

ועוד סקירה טובה:

ועוד אחת:

לפי techpowerup כרטיס GTX550ti  מספק סביבות 80% מביצועיו של HD6850 , קרי הוא לא כזה רחוק ממנו overall.

המסקנה היא, שאם מדובר בכותרים ישנים מלפני מס' שנים, הכרטיס מסוגל לתת עבודה טובה תחת 1080P.

ותחת כותרים מודרניים הוא מסוגל (בחלקם) לתת עבודה ב- 1080P בהגדרות מינימליות, ובחלקם האחר יהיה צורך כבר להוריד

את הרזולוציה מתחת ל- 1080P. 

זהו כרטיס בסיסי הנותן introduction לעולם ההאצה הגרפית ומתאים בעיקר לילדים, וכמובן מצוין לשמוש גנרי בכללו האצת

דפדפנים, פריסת סרטי באיכות גבוהה, HTPC וכדומה.

במחירו השואף לכלום בריבוע - ואנחנו קבלנו אותו בעסקה זו ב- 40 שקלים (50 ש"ח פחות 20% הנחה שגולמה בעסקה הכוללת), 

בכדי להתקינו במחשב שישמש במקום המאיץ המובנה במעבד של - זה שאינו מסוגל בכלל לעשות עבודה תלת מימדית,

אין בכלל שאלה - הוא טוב עשרות מונים ממנו ובזאת הוא הצדיק את העלות שלו בלי לחשוב פעמיים.

הוא עדיף משמעותית גם על מאיצים שמובנים בסדרת ה- APU של . אז הנה לנו פתרון פרקטי בארבעים שקלים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"המחשב שאינו מפסיק להניב", קצת עדכונים טריים מסופ"ש - מעשה בכוננים קשיחים, מה עלה בגורלו של מחשב מס' 4, 

ומחשב נולד מס' 6

נתחיל מעדכון החברים בדבר כך שהתעסקות עם ציוד משומש אינה אומרת רק דבש, שאף אחד לא ישלה את עצמו.

יש פה ושם רכיבים שמקבלים ברכש כזה, כשהם מקולקלים (בהנחה שקבלנו אותם מבלי בדיקה מקדימה).

מי שזוכר את אותו הקולגה החדש שהכרנו במסענו לרכישת ציוד משומש, אותו בחור על הכיפאק שמסר לנו תמורת 60 ש"ח

זוטרים באמת שני מחשבים (אחד מהם שימש להקמת מחשב מס' 3 - אותו  Q9400 מבוסס לוח אם - מחשב פנטסי אגב)

ועימו עוד סט של מעבד וזכרונות, באותה עסקה שכונתה how low can you go מספר 1,

אז כפי שכבר הסברנו בשרשור זה כמה עמודים אחורה, בסוף התברר שהלוח MSI תקול ונאלצים אנו להפטר ממנו.

ביחד עימו נצלנו ההזדמנות להפטר גם מכונן ישן שלי Hitachi 1TB משנת 2011, שגם נפח את נשמתו לבורא (עוד ב- 2015) ושכחתי

לזרוק אותו אז. כמו כן הכונן WD500gb - זה מהמחשב הראשון שפתח את השרשור, אותו E5700 כזכור, מסתבר גם כתקול.

זו הזדמנות להעיפו ולהותיר על המדף במלאי, רק רכיבים שעברו בדיקות והם תקינים למהדרין. שכן איננו עוסקים באיסוף זבל

שממילא אין מה לעשות עימו, וחבל שבטעות ננסה בהמשך להרכיב מהציוד התקול שבמלאי מחשב, רק כדי לכלות זמן מיותר ולהזכר

שבעבר הרי גילינו שהציוד פגום ושכחנו לזרוק אותו.

אכן כואב הלב, אך הנה ערימה שהולכת לפח - חלקים שלא ימצאו את עצמם ממוחזרים עוד, בתמונה לוויה אחרונה מבחינתם:

20171117_163650.thumb.JPG.48b080e94711a4f41fde076ca79d01ab.JPG

עכשיו מה הלאה ?

הלאה אנחנו רוצים לייצר מחשב נוסף משאריות המחשב של ביתי, אותו מחשב די חדש (בן שנתיים בלבד מ- 2015) מבוסס מעבד

G3260. כידוע הדיסק הקשיח שלה הועבר למחשבה החדש שתואר קודם בשרשור, אותו I5 - 2400 (מחשב מס' 5) וישנו צורך

איפה למצוא חלופי.

אמרתי לעצמי שצריכים להשיג דיסק קשיח, ואם כבר תמיד יש לנו העדפה לרכישת 1TB כסף נפח מינימלי ראוי למחשב מודרני,

וממילא הפער הכספי במשומשים בינו לבין 500GB מצדיק ללכת על 1TB ולא על הנפח הקטן.

בירור בלוחות מצא מישהו לא רחוק ממני (מחדרה), שמסתבר מפרק מחשבים ושרתים שנזרקים מהחברה בה הוא מועסק, בודק אותם

ומה שתקין ממחזר לשוק המשומשים. כך שיש לו כמות מסוימת של דיסקים זמינה אצלו ברגע נתון. סגרנו שאקפוץ אליו, נסנן יחידה

1TB תקינה ונסגור עסקה.

"המחירון שלו" בו הוא נקט עומד על:

30 ש"ח לדיסק בנפח של 250GB

60 ש"ח לדיסק בנפח 500GB

ו- 100 ש"ח לדיסק בנפח 1TB.

בשיחתנו הסברתינו שדיסק 1TB חדש בנילונים עם אחריות ל- 3 שנים עולה כיום כבר 173 שקלים בלבד, ובמצב דברים שכזה אין

הצדקה ראלית לשלם את המחיר שביקש. אני מוכן לשלם (גם בהתבסס על עסקות כונני 1TB מהעבר) לא יותר מ- 80 ש"ח לכונן

1TB כשהוא במצב פרפקט. לא היתה בעיה מצידו (הוא הודה שלא הכיר את המחיר של חדש בחנות) והסכמנו למחיר שהצגתי בפניו.

נפגשנו אתמול בשישי אחר הצהרים ומצאנו אצלו דיסק 1TB במצב מושלם.

בשלב הזה שמתי לב שאין ביידי בדיוק 80 ש"ח במזומן, אז הצעתי שאת ה- 20 ש"ח שנותרו להשלמה ל- 100 ש"ח עגולים נסגור

באמצעות רכש של כונן 250gb נוסף ונסגור בזה את היום, קרי נשמר את עקרון היחס של 80 ש"ח לכל טרה דיסק.

לשמחתי הסכים, ואז עברנו על כמה כונני 250gb שהיו אצלו במלאי ומצאנו אחד במצב אידאלי גם.

אם כן סה"כ תמורת 100 ש"ח הצטיידנו בשני במצב פיקס עם אפס בעיות, האחד WD 1TB Green series, והשני

WD250GB שפורק ממערך storage משרת . מדובר בכונן קשיח רובסטי לשרתים שלא סתם שורד שנים על גבי שנים ואינו

מתפגר, רואים לא בכדי כוננים מסוג מערכי storage חיים עשרות אלפי שעות עבודה ללא תקלות או בעיות, לעומת הכוננים הביתיים

(שלעיתים) כבר אחרי מספר אלפי שעות מפתחים סקטורים פגומים או בעיות מכניות כאלו ואחרות. לקח ולמידה שהמציאות בשטח

מוכיחה את עצמה בהקשר זה, ואני רואה זאת בחיפוש אחר המשומשים היטב.

עכשיו תגלית,

זוכרים את אותו מחשב שנרכש לפני כחודש וחצי לערך ב- 50 שח, את אותו core2duo (שממנו עשינו את מחשב 4 בשרשור), אותה

עסקה שכינינו אותה בשעתו how low can you go 2 ?

דיווחתי אז שהוא הגיע כאשר מותקן בו 80gb שהוא בלתי רלוונטי בסטנדרטים של היום, ולכן לא הרכבנו ממנו את מחשב

מס' 4 שבשרשור, אלא ביצענו זאת באמצעות כונן WD500gb blue IDE אחר (שפורק במקור ממחשב אנטיוכוס מהמחסן שלנו).

ההשענות הזו על הממצא שיש בו כונן 80GB, היתה בהתבסס על הפרטישן שראיתי במערכת ההפעלה חלונות , זו שהיתה אצל

הבעלים הקודמים שלו לכשעזרתי לו למחוק את החומר מהכונן בביתו. אך לא טרחתי לבדוק ברצינות אחרי כן. 

אז אתמול עת הנני מבצע סדר ונקיון ומפרק משאריות ישנות של רכיבים, לפתע מגלה שהכונן הוא לא 80GB אלא בכלל

hitachi 320GB. זו תגלית בהחלט מרעננת, שכן אומרת שהמחשב ההוא ב- 50 ש"ח ממשיך להניב פירות.

אני אוהב את זה - עתה יש לנו עוד כונן למלאי.

בצעתי בדיקה זריזה שלו והוא מסתבר כצפוי פנתר אמיתי עם אפס בעיות או תקלות. סדרת hitachi 320gb משנת 2009 היא אחת

הסדרות הכי אמינות של כוננים קשיחים. זה גם הכונן שהיה במחשב מס' 1 של (בן 7 שנים עם עשרות אלפי שעות עבודה עליו)

והיה פיקס,  וזה כבר דיסק שני מאותו דגם וגם הוא פיקס. לא מפריע לכוננים הללו שהם עוד מעט מגיעים לגיל עשר, ועדיין מרביצים

עבודה.

בהתבסס איפה על הכונן הזה שמצאנו בהפתעה כאמור, פלוס הרכש של שני האחרים מאתמול, יש לנו במלאי איפה 3 כוננים קשיחים

מולבנים ותקינים להרכבת מחשבים במנעד שונה של רמות. מצד שמאל ה- hitachi 320GB, במרכז ה- WD250GB משרת אחסון

של , ומימין ה- WD 1TB Green:

20171117_163751.thumb.JPG.a6e16a4cbae79614ad7fc162af940a89.JPG

מצבו של הכונן hitachi 320GB שהוצא מהמחשב שנרכש ב- 50 ש"ח, עבד סה"כ 16 אלף שעות ועבר 564 כיבויים והדלקות.

סביר למחשב בייתי משנת 2009:

5a1004efdefad_Hitachi320GB.thumb.JPG.eda660d90adc92f11d00851811db34e1.JPG

לגבי ה- WD250GB של שרתים, עבד מצד אחד הרבה מאד שעות כ- 35 אלף כמעט, ומצד שני מעט recycling - רק 82.

זוהי מתודת עבודה טיפוסית של שרת העובד 24/7 ואינו כיבויים תכופים. ולמרות העבודה האינטסיבית אפס בעיות או תקלות:

5a1004f3b79a6_WD250GB.thumb.JPG.40ee5d742e3ef070ecf1216f05a06ed6.JPG

אהבתי לראות כי הכונן הבא ה- WD 1TB Green שבסה"כ נדלק ונכבה רק 16 פעמים במהלך חייו, ועבד רק כששת אלפים שעות

סה"כ. זאת אומרת שהוא היה מותקן במחשב או שרת שעברו מעט מאד recycling, אלמנט שמסייע לאריכות חייו של הכונן:

5a1004f1c479d_WD1TB.thumb.JPG.50029d48141fec818ab769a93face4c4.JPG

בחזרה למה עלה בגורלו של המחשב מספר 4 - אותו מחשב מבוסס Core2duo.

כבר ספרתי לפני זמן מה פה בשרשור שהוא מיועד לחברה של אשתי (עבור חדר השינה שלה) כמחשב לצפיה בסרטים בעיקר

וכדי לגלוש עימו, סידור מאד נוח שאשתי גילתה מנסיון עצמי שלה והדביקה בכך את חברתה.

אתמול ביום המלאכה האינטנסיבי (נקוי מדפים, רכש חלקים, וכדומה...) הספקנו גם לספק את המחשב הזה לחברה (בביתה) ולתת

לה קצת הסברים. בנסיון כללי לכמת כמה הוא עלה לנו לאחר מסע השדרוגים שקיבל (הרחבת ל- 4GB, ספק איכותי מהמלאי

שהיה לנו thermal take, כרטיס מסך GT610, דיסק קשיח חצי טרה, מעבד E8400 במקום E5200....)

הייתי מעריך שהוא עלה לנו נגיד ככה גסות סדר גודל של 200 ש"ח מבחינת חומרה (אינטרפולציית שווי חלקים משומשים שהיו פלוס

כמה רכישות שבצענו לטובת העניין).

המחשב לאחר כל מלאכת השדרוג, הנקיון, ההתקנה, הבדיקות, וכיוצא בזאת, נמסר איפה לחברתה של אשתי כולל שירות עד הבית

באהבה מכל הלב, תמורת מחיר סביר של 400 ש"ח. סכום שלפחות מחזיר לנו את עלות החומרים, אך לבטח אינו מתקרב ללהחזיר

את העלות האמיתית בשעות העבודה שהושקעו בפרויקט המוגמר. בטח לא את היחס האישי עד הבית.

אך זוהי עסקה בין חברים בה שני הצדדים מרוצים:

חברתה של אשתי מקבלת מחשב שעבר תהליך סינון סופר קפדני של אמינות רכיביו, עבר השבחה לסטנדרט ראוי להיום, עבר

בדיקות מדידות והתקנות מלאות. כמו כן קיבלה שירות אישי VIP של חברות לויאלית עד ביתה, וברור שאם יהיו לה שאלות או בעיות

תקבל יחס מלא גם הלאה.

מהצד שלה אילו היתה הולכת לחנות, רק מחשב חדש לבדו (מינימלי) היה מתחיל ב- 1100 שקלים, עליו היתה נאלצת לשלם לאיש

מקצוע עוד 350-500 שקל במינימום בכדי שיעמיד אותו מוכן לעבודה מותקן מקונפג וכיוצא בזאת, אצלה בבית באותה רמה של ביצוע

(נגיד גם זה לא בטוח). אז היא שילמה "רבע כסף" לעומת חדש ונהנת מצעצוע המותאם עבור המטרה שלשמה היא צריכה אותו.

**HTPC אינו מצריך חומרה של שנת 2017.

אנחנו מצד שני מצאנו צינור יעיל להפטר באמצעותו מאותו פרויקט, שהוא תוצר של תחביב שלנו בסך הכל, תוך כדי האפשרות למחזר

לפחות את עלות החומרים, עם סכום סמלי בצד לכסות (ולו במשהו) על השעות הרבות שהושקעו בפרויקט.

שאף אחד לא ישלה עצמו אם הוא מאמין לרגע, שאת הזמן, הדלק, הנסיעות, ההתרוצצות, האיתור והחיפוש, והשעות הרבות

שהושקעו פר מחשב בדיד, הוא מקבל בחזרה. לא קרוב אפילו, לא באזור חיוג.  ואילו כן היה כך הרי שהיו נפתחים עסקים של ממש

סביב התחום. אך לראיה אין שכאלו משמע דרשני. קרי שזה נחמד כתחביב - לא מעבר.

עתה נעבור למחשב מס' 6 מבוסס שאריות מחשבה הישן של ביתי פלוס חלקים נוספים בהם הצטיידנו לאחרונה.

אז מה היה למחשבה של ביתי לתרום לטובת מחשב פרויקט מס' 6:

היה לה את המארז (של KSP)

לוח אם H81M-A

https://www.asus.com/us/Motherboards/H81MA/

מעבד G3260 intel

https://ark.intel.com/products/87356/Intel-Pentium-Processor-G3260-3M-Cache-3_30-GHz

מאוורר מושקט למעבד cooling alpine 11 rev. 2

https://www.arctic.ac/worldwide_en/a11.html

וספק הכח BP400PX

http://www.antec.com/press_release/BP400PX.html

היה צריך להשלים את הדיסק הקשיח, צורב , , וכרטיס מסך (לא חייבים) אבל נחמד להוסיף כזה לטובת ביצועים משופרים

כמו גם האפשרות לגיימינג בתלת מימד.

בתור דיסק קשיח בחרנו להשתמש ברכש הטרי של כונן WD 1TB Green שתואר קודם לעיל בשרשור.

בתור כונן צורב בחרנו לפרק את אחד מאלו שהגיע עם העסקה  how low can you go מס' 1 ב- 60 ש"ח (עמד ללא שמוש במארז

שוכב בצד) והוא מסתבר כונן של optiarc - סדרה טובה של צורבים איכותיים ומהירים.

הזכרונות הם אלו שהתקבלו ברכש האחרון של ה- i5 - 2400, אותו קיט זכרונות  sniper 1333 4GBx2 = 8GB 

ובתור מאיץ גרפי לקחנו את הרכש האחרון GTX550Ti המתואר מעלה בשרשור זה גם כן.

על המחשב עבדנו כמה שעות טובות וראויות לבצע נקוי למצב תצוגה, הרכבה דייקנית, והתקנה יסודית. המוגמר עובד נהדר ולא מעט

ילדים יהיו שמחים למחשב שכזה אצלם בחדר. הפרויקט מחשב מס' 6 להנאתכם.

אסופת הרכיבים לפני תהליך ההרכבה כשהם מבריקים ומצוחצחים במצב mint condition:

20171117_180531.thumb.JPG.e40f67b80717688f1c8b7d5a0ad80ca5.JPG

הקרביים לאחר הרכבה:

20171117_184719.thumb.JPG.b5ad644f6fa340c6b496975ff6384a3a.JPG20171117_184738.thumb.JPG.ea98d90804d151a5353ec033bbd08d28.JPG

והמוגמר מבחוץ, שבזכות המארז שהוא די צעיר ושמור (עבד עד שבוע שעבר אצל ביתי בחדר), נראה גם עכשיו למעשה חדש:

20171117_194958.thumb.JPG.50a4b197a22c5e554a18527b43525afe.JPG

מחשב זה ישמשנו בבית, או יועבר הלאה לאחד המכרים במתודה המוכרת. טרם הוחלט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

ערב טוב חברים יקרים,

עברו להם עוד כעשרה ימים מאז העדכון האחרון שהבאנו בשרשור זה (ראו מעלה) וכנראה שהגיע העת להעביר עדכונים טריים

מהשטח.

ידוע כבר לכל אותו דרייב קטן ובלתי פוסק הממשיך לקנן בראשו של חבר הפורום nec, בדומה לאותו קריז האוחז במכורים קשה

החייבים את מנת הסם הבאה שלהם בכדי להתגלגל הלאה. הכל על מנת להירגע ולחזור לקרקע השפיות.

והמחלה אכן קשה היא - ללא מלאכת החיפוש איתור ומציאת מציאות (והחזרתן אל הכביש), ל- nec קשה לחזור לשגרה השוחקת,

הוא חייב את ההתעסקות הזו מן הצד. אך כגודל ההתמכרות, כך גודל האתגר כל פעם מחדש לנסות ולהעלות את הרף מחדש.

בשלב זה ברור כי אין מחפשים מחשב **כי צריך אותו** למשימה כלשהי ברורה וידועה, אלא מחפשים לדוג דגים כתחביב לשמו,

למען הספורט שבדבר. והרי שלאחר מכן כבר נמצא להם (למחשבים) שמוש מועיל, בכלל זה העברתם הלאה, כך שחומר לא הולך

לאבוד כאן.

אז איך מתחיל סיפורנו הפעם ?

הספור מתחיל במודעה שראיתי לפני כשבוע לערך. תחילה נראה אותה ולאחר מכן נסביר:

Capture.JPG.ddd89ca06bf502af32fc8c789ba75705.JPG

nec משוטט בלוחות וכידוע לעוקבים הקבועים בשרשורנו, משתמש בטכניקה שבאה במטרה למצוא יתרון יחסי עבורנו.

שהרי מי שמחפש "דוך" - קרי בדרך הישר הפשוטה, ימצא מחשבים משומשים - אך במחיר השוק. קרי מחיר בדיוק כמו שכולם

מוצאים. אז מה עשינו בזאת ?

לא יתאפשר בידנו לייצר את אותו יתרון יחסי המוביל להשגת **עסקאות מציאה**.

איך מייצרים יתרון יחסי ?

מנסים למצוא את ההצעות של כאלו, שלא ממש יודעים הכיצד לתמחר נכונה את מה שיש להם, או בשל כך שהם לא מבינים בתחום

מאומה, או בשל כך שהם לא "אינטילגנטים" (נומר את זה כך בעדינות) באופן הצגת המודעה.

הדבר הזה יוצר אפקט הרסני עבורם, המודעה שלהם אינה קולטת פונים והם מתייבשים עד שנואשים.

כשאתרנו כאלו - במצב שכזה יצרנו לנו כקונים יתרון יחסי. שכן בשעה שכל הקונים האחרים נמנעים ממודעות מסוג זה, אנחנו 

נמצאים שם כקונים יחידים ללא תחרות על המוצר, ונוסף על כך מולנו עומד מציע נואש ומיואש.

או במילים מכובסות "כר הפעולה האידאלי לטורף עסקאות המציאה".

המודעה שלמעלה צדה את עייני, נשים לב למה יש בה ומה אין בה:

א. אין בה פירוט על איזה מחשב וחומרה מדובר. הדבר כבר גורם ל- 99% מהקונים לדלג הלאה בהניחם, שמנסים להסתיר כאן

כנראה זבל ולכן לא מפרטים פרטים. לחלופין יתכן שהמודעה חסרת מידע סתם ככה ללא כוונה רעה מאומה, ועדיין מדלגים

הקוראים הלאה משום שאף אחד נורמלי ושפוי אינו מתקשר למודעה שלא ידוע במה מדובר בה, במיוחד על רקע העובדה שישנן

מאות (אם לא אלפי) מודעות מחשבים בלוחות וכל שצריך זה לעבור אליהן בלי מאמץ. 

הקונה המצוי הרי מנסה במינימום דקות מאמץ וטרחה, למצוא לעצמו משהו שמוצא חן בעיניו ולקנותו. פה אגב אנחנו מבודלים

מהקונה המצוי - אנחנו עושים זאת בשביל הספורט שבדבר, לנו יש את הזמן והאנרגיה לברור את המוץ מן התבן.

ב. לחדי עיין בתחום המחשוב מובן מיד, שהמחשב בתמונה עומד הפוך - על הראש. שימו לב בתקריב.

ומי שמצלם ככה מחשב, מעיד על עצמו שהוא אפילו לא מבין מה זו החיה הזו, לא עובד עימה, ולא יודע הכיצד מתעסקים איתה.

לנו זה כבר יתרון נוסף - אנחנו עומדים מול הדיוט גמור בתחום המחשבים ויוצרים לנו יתרון יחסי משמעותי בשל פער הידע.

ג. אני מסתכל על המחיר, רק 130 ש"ח. דבר שמעיד, או על מוצר נחות כמו מחשב core2duo במקרה האופטימלי,

או חלילה גרוע מכך - על 4. ואולי אפילו פנטיום 3 שלא נדע.

הרי המוכר אין לו מושג במחשבים מאומה, אזי אפשרי שהוא מוכר זבל אמיתי מבלי להבין שאין לזה ביקוש עוד.

אך יש גם אפשרות למשהו טוב,  כזה שהמוכר אינו מצליח להשיג עבורו ולו פונה אחד שיאות להתקשר אליו, ואז נוצר מצב

שהמחיר הזול מעיד על הורדתו באיטרציה מחזורית עד שנשחק לרצפה. המוכר המסכן אינו מבין מדוע לא פונים אליו

ומתייאש, אך אינו מבין שהבעיה היא בגלל אופן המודעה שהכין וניסח באופן לקוי.

וכאן אני עם הראש של קניין משופשף ומנוסה (לא רוצה לומר ממזר חסר מנוח) נכנס לתמונה. נדחף במקום "שאחרים רואים בו זבל",

בשעה שאני יודע טוב יותר מהם - "שמי שדוחף יד לערמה של חרא לעיתים מוצא בה אוצר".

מה שאני עושה בשלב הזה, זה מתקשר לאמוד את קנקנו של המוכר שמולי, ומגלה שמדובר במישהו שקיבל את המחשב כנראה

בחינם במטרה למכור אותו ולעשות כמה גרושים. והוא המוכר לא מבין במחשוב כלום. אבל מה זה כלום.... אפס אחד גדול.

לכן בקשתי שיצלם וישלח את קרבי המכונה מבפנים, כך אוכל לזהות דור טכנולוגי ואולי עוד כמה פרטים, שיסייעו לגלות רלוונטיות

בעסקה (או העדרה של כזו).

בשלב הזה המוכר נעלם למשך שבוע ולא חזר אלי עם . הערתי אותו באמצעות תזכורת טקסט. אז הוא התעורר,

נזכר פתאום... ושלח אלי את התמונות רק אתמול.

ומה אני רואה:

הפתעה חיובית, מדובר בלוח אם gigabyte עם ערכת שבבים מדור H61 שהיא כידוע מעבדי i של סנדי ברידג'.

ועכשיו המחיר כבר נראה מעניין - רק 130 ש"ח הוא מבקש, המממ.... ברור שהוא מתייבש, וגם לא מבין מה יש לו ביד.

לשאלתי אם המחשב תקין, אמר שפעם אחרונה שקיבל אותו הדליק, ראה איזו תמונה, הבין שכן וסגר.

לשאלתי האם מערכת הפעלה עלתה, עד שהצלחתי להסביר לו מה זה, הבנתי ממנו שלא.

בשלב הזה הצעתי לו כך:

כנראה המחשב לא במצב פרפקט, יתכן שרק צריך להתקינה מחדש.... אך מנסיוני כנראה הלך הדיסק הקשיח

קפוט - זו בדרך כלל הסיבה שאין למכונות האלו עובדת, ולכן הן הורדו מהכביש.

בשלב הנוכחי אני כבר מבין שהוא למעשה יעשה הכל רק לראות כמה גרושים מהמכונה הזו, ולכן הכח בידיים שלי.

סכמתי מולו שייתן לי את המחשב לבדיקה ללא תשלום, שאבצע אבחון ואעביר אליו תוצאות.

עוד סכמנו לקבוע את המחיר עגול על 100 ש"ח (בהנחה שהמחשב עובד בשלמותו) במקום 130 שהיה במודעה.

גם פה הוא מיד ענה בחיוב כחמאה הולנדית המתמסרת לחום התנור.

הרגשתי בהחלט כי הייתי היחידי שבכלל התקשר אליו, ועוד זמן מה וכנראה שהיה זורק את זה לפח.

אני מתחיל להרגיש שאנחנו פה בתכנית hardware rescue (בדומה לתכנית הבריטית car rescue למי שמכיר).

**מצילים בה מכוניות ענתיקה מגורל אכזר של גריסה במחבש לפסולת מתכת. וכשרואים את המוגמר זה מדהים

מה שעשו למכונית - ברמה של מוזאון.

המחשב נאסף והגיע אלינו כאשר מצבו מטונף ומאובק במיוחד - אחד המקרים היותר קשים בהם נתקלתי עד כה:

20171126_221946.thumb.JPG.099488480a2f68857ba319c7e68886e6.JPG

IMG-20171126-WA0019.thumb.jpg.e2f723ed4af8cda93437384b97846770.jpg

נוסף על התמונה לדוגמה דלעיל, גם המאוורר של המעבד היה תקוע כבר מרוב אבק, ולאחר פירוק בכלל חלוד כך שנסיון הפתיחה

שבר אותו כאבקה פריכה. בשלב הזה הייתי קצת סקפטי - איפה המחשב הזה עמד משך השנים ואיפה סבל ?

אך זכרתי שכרגע הוא עולה לנו עדיין אפס, ורק אם ימצא שעובד נשלם עליו.

הבנתי עוד מהמוכר, שציין כי הוא סומך עלי, שאם המחשב הזה גמור, אזי ממילא אזרוק אותו לפח כמות שהוא.

עד כדי כך הוא היה נואש, ועד כדי כך נסכתי בו אמון.

מלאכת הפירוק, הניקוי, ובחינת החלקים מצאה, שלמעשה רק המאוורר של המעבד תקוע, והדיסק הקשיח גמור (כפי שחשבתי עוד

קודם). ובהמשך לאחר עבודה קצרה, לצערי גם הספק כח שהגיע עימו שבק חיים. אך באשמה שלי:

לא ניקיתי הפעם את הספק (בשונה ממקרי עבר). הייתי חסר סבלנות. לא שמתי לב שהמאוורר שלו תקוע גם - בדומה לזה של

המעבד.  ולאחר זמן מה שעבד בעת התקנת המחשב, התחמם יתר על המידה, ורעש "פאק" המוות הגיע.

חבל, אילו רק הייתי טורח לוודא תקינות מאוורר הספק הייתי מציל אותו בזמן.

על מנת לבצע השלמות של שלושת רכיבים אלו, הלכנו למלאי הקיים ובו:

דיסק קשיח hitachi 320GB שהתקבל מהמחשב שלם שנרכש בשעתו ב- 50 ש"ח בעסקת how log can you go 2,

מאוורר 80mm ממלאי (במקור נרכש מאליאקספרס ב- 6 ש"ח) שנזעק להחלפת המאוורר התקול, והולבש על גוף הקירור

מאלומיניום שימו לב כן - בעזרת שפצור אזיקונים ישראלי למהדרין :)

ובתור ספק כח בהעדר מלאי של ספקי איכות (כולם בשמוש כבר) ירדנו לזנות עד לאותו golden tiger שהתקבל גם כן מאותה

עיסקת 50 ש"ח (how low can you go 2).

נזכירה כי בשעתו הספק הזה יצר רעש של תקתוקים כאשר עמד במאוזן. לכן בשעתו ויתרתי על השמוש בו.

אלא שעכשיו אין לנו ברירה כבר, והחלטתי לבצע לספק זה דיאגנוסטיקה מקיפה במטרה להשמישו:

רעש של תיקתוקים כשספק רק במצב מאוזן, אומר שמדובר בגרביטציה. הדבר היחידי שמושפע מכך בספק הוא המאוורר המכני.

אבחון של הסוגיה מצא, כי כשנקיתי אותו אז עם המחשב how low can you go 2 (מחשב מס' 4 למי שעדיין זוכר) 

בטעות בהרכבתו חיברתי את הרשת הגנה (נגד הכנסת אצבעות למניפת המאוורר) בצד הלא נכון - קרי הקרוב מדי למאוורר, ולא בצד

השני של שילדת הספק (מבחוץ). אלמנט שקירב את הרשת יתר על המידה לגוף המאוור. כאשר הספק במצב מאוזן הגרביטציה

מושכת את המניפה כמה מילימטרים מטה, עד שזו נוגעת ומתחככת ברשת.

חיבור הרשת במקומה הנכון פתר את הבעיה - הללויה.

הרווחנו אם כן ספק מחדש. מדהים עד כמה אותה עסקת 50 ש"ח ממשיכה להניב פירות וחלקים שמישים שזה פשוט בלתי נתפס.

בסוף מהמחשב ההוא ב- 50 ש"ח בעצם לא זרקנו כלום לפח, הכל משמש אותנו עד הסוף, מה שנקרא לסחוט את טיפת מיץ הלימון

האחרונה.

אז לאחר עבודה באמת קשה, להלן הרכיבים כשהם מוכנים להתקנה במחשב מחדש:

20171127_001651.thumb.JPG.7cd4d85e8998154a3daedf0508190ba0.JPG

לא יודע עד כמה ניתן לראות בתמונות, אבל לפני הניקיון החלקים נראו כאילו עברה עליהם שואה של ממש - רואים זאת היטב במצב

של לוח האם בתמונה שלמעלה. ועכשיו, החלקים נראים כמו חדשים, זה פשוט מרהיב לראות את הטרנספורמציה שעברו.

כמו כן ניתן להבחין בשפצור אזיקון להצמדת המאוורר החלופי החדש, לגוף הקירור של המעבד.

כל החלקים הורכבו, המערכת התחילה לעבור התקנה של win 10 - 64bit pro והשאר הסטוריה:

20171127_010127.thumb.JPG.513662534e3d1ee772a7bb9709251b22.JPG

20171127_010208.thumb.JPG.aed2433f8f0cc71998ab31e3d3e769a8.JPG

IMG-20171127-WA0003.thumb.jpg.dccd86e3909d89a1adf8f3430e8a85f0.jpg

יצוין כי המארז אמנם גנרי, אך אהבתי את עיצובו שבחושך כולל נורות כחולות ואדומות של power ושל תאורת פעולת הדיסק הקשיח,

שבחושך נראות נחמד כתאורת רקע דינאמית ועדינה.

בשלב הזה ולאחר הצורך בהחלפת מספר רכיבים שהגיעו תקולים כאמור עם המחשב, כבר לא יצרתי קשר עם המוכר במטרה לבצע

עוד משא ומתן על המחיר (נזכור שהכח אצלנו):

ישר אמרתי לו "המחיר שאתה מקבל בפועל יהיה 60 ש"ח משום ששלושת החלקים המדוברים לא היו תקינים והצריכו השלמה

בעלות נוספת. מה מספר חשבון הבנק שלך לבצוע ההעברה ? "

מהצד השני לא נשמע ציוץ, רק הועברו פרטי החשבון והכסף הועבר ממני בהתאם אליו.

לא רק אלא שבסוף שאלני, "אם יהיו לו עוד מחשבים, האם אהיה מעוניין ? "

:)

מסתבר שהבחור הזה עובד בשוק. אז במחשבים הוא באמת לא מבין דבר, אבל בלהשיג כאלו (כנראה בכסף אפס ולפני שנזרקים)

הוא דווקא כן מבין.

נראה מה להבא יציע לנו. ברמת הקליקה שכבר יצרנו ביננו (ולא פרטתי מפאת קוצר היריעה) נראה לי שבנינו (אולי) נתיב לאספקת

מחשבים בכלום כסף להמשך. הדבר וודאי יחסוך מאיתנו מלאכת חיפוש יזומה ומתישה, וזה כבר מבורך.

אך השאלה היא אם אני רוצה זאת, המממ... חלק מהתחביב הוא ההנאה שבמלאכת האיתור.

אז מה קבלנו תמורת 60 ש"ח:

גולת הכותרת והרכיב ההכי יקר בכל הספור זהו לוח האם מדגם h61m d2-b3

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H61M-D2-B3-rev-10#ov

שלאחר מלאכת הנקיון היסודית שערכנו לו, נראה כאילו הוציאו אותו זה עתה מקופסתו.

מעבד G620, שהוא למעשה מקבילו של i3 רק בלי HT מופעל. למעשה זהו "מעבד חצי" של מעבד i5 - שתי ליבות במקום 4.

מעבד זה מקביל למעבדי G32xx רק מדור אחד קודם לו, דור סנדי ברידג'. הביצועים כמעט זהים.

גוף אלומיניום למעבד.

מודול זיכרון אחד 1333mhz 2GB

צורב של optiarc שהיה דגם מאד נפוץ בתקופה ההיא 2012 (המחשב אגב ממרץ 2012).

מארז אחד גנרי נחמד ושמיש, שנראה יותר יפה בחושך בגלל התאורת לילה שבו.

**ספק כח, ודיסק קשיח מיותר לפרט כי הלכו לפח.

סה"כ מחשב שלם רק שצריכים היו להשלים בו ספק, , ומאוורר לגוף הקירור (ואת זה היה לנו במלאי ממילא,

יתרון הרכש ההמוני).

וכל זה עלה לנו רק 60 ש"ח. למעשה כלום במונחים כספיים, ולכן תקרא זו עסקת  how low can you go מספר 3,

ומחשב זה יקבל את המספר הסידורי -> מחשב מספר 7.

מה הלאה ?

למחשב זה למעשה הייתי רוצה לבצע כדלקמן:

לשים לו 8GB , משום שעם ה- 2GB שיש בו כרגע זה ממש לא לעניין תחת מערכת מודרנית כדוגמתה של חלונות 10.

בהקשר לכך יתכן שמחר נספיק לבצע הדרוש, כבר יצרנו קשר עם מוכר פוטנציאלי בנושא ואם הכל ילך כשורה, נוכל לחזור ולדווח

על השגת היעד.

ברצוני אולי לאתר בהמשך מעבד 4 ליבות i5 במחיר אטרקטיבי, ואם נמצא אז נשדרג המחשב ל- i5 איכותי וחזק. יש על הקנה

אופציה, ובכל מקרה תמיד יש את אפשרות אליאקספרס בעלות של כ- 200 שח למעבד i5 סנדי ברידג'.

כנראה שנשים בו 1TB כיאה למחשב מודרני. יתכן גם מאיץ גראפי כלשהו בכדי שיהיה מחשב ראוי אם כבר אז כבר.

ככל שיושגו החלקים והמחשב יעלה יגדל ישתבח ויתפאר, נשתף את החברים. בסוף נראה כמה עלה התענוג הכולל.

במחירים שאנו עובדים בהם, כך או אחרת תמיד ניתן יהיה למכור אותו (לאחר גמר) במחיר שיכסה את העלויות. אינני דואג,

בנתיים התחביב עולה לנו אפס, לא רוצה לומר - אפילו מכניס כמה גרושים לכיס. לא מכיר עוד הרבה תחביבים שבהם

סך ההוצאה המצרפית עבור התחביב היא בערך שלילי. קרי מייצר הכנסה.

בקצב הזה חייב כבר להתחיל ולשחרר חומרה החוצה, כדי שהצבר מארזים/מחשבים/חלקים לא יתחיל לעלות פה על גדותיו יתר

על המידה והאישה לא תתחיל להתרגז עלינו. שכן עד עכשיו היא עוד בולעת את הצפרדע, אך רואים שבשקט אט אט מן הצד

מפלס הזעם הולך ונצבר אצלה משבוע לשבוע. הרי מספיק שהיא תכנס לחדר עבודה אצלי ותיפול (אפילו בכוונה יזומה מצידה כן)

על פריט מחשוב (או מארז) בדרכה, והלך עלינו.

אחת הדרכים להיפטרות יעילה מכל המחשבים האלו שמתי לב, זה איזה קולגה בעבודה ששואל אותי אם יש עוד מה למכור לו.

ונתיב נוסף שהתגלה בהפתעה גמורה: חברתה של אשתי שמבסוטה מהמחשב שמכרנו לה לפני כשבוע וחצי, שואלת אם יש עוד

בשביל משפחה/חברים שלה. נו, מי היה מאמין שבסוף זה יראה ככה.

כנראה אנשים מוכנים לקנות מחשבים משומשים, אם הם מגיעים מפיגורה קרובה אמינה ומקובלת עליהם, כמו גם קנו בעבר משהו

והעסקה הוכיחה את עצמה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא חולפת יממה וכמובטח עוד אתמול (הבטחה צריך לקיים) וכבר צדה את עייני המודעה הבאה בלוחות, תקראו כי זה הולך להיות מעניין:

5a1d51ba444ed_.JPG.2d2bf2f8dea47b894155453005cf3aa3.JPG

זהו הצדיק היחידי בסדום שמוכר כיום מודול זכרון 4GB מסוג - 1600 ב- 50 ש"ח היחידה.

ולא סתם, אלא זכרון פרימיום של עם תזמונים הדוקים וצלעות מאלומיניום לביצוע המהרות.

ומדוע זהו מחיר לא מקובל כיום,

משום שבשנה האחרונה מחירי הזכרונות האמירו דרסטית (כמעט והכפילו את עצמם), וביתר שאת בחודשים האחרונים תוך

שבירת שיאים חדשים.

המחיר הכי זול כיום למודול זכרון 4GB לא משנה איזו איכות, הכי בסיסי, מתחיל בישראל ממחיר 145 ש"ח למודול

no name מה שנקרא no branded memory. יבוא סיני זול מהמזרח. ומודול 4GB ממותג איכותי מקביל, מחירו גבוה אפילו עוד

יותר.

במצב דברים שכזה מרבית המפרסמים בלוח יד 2 מנצלים את הסיטואציה ומבקשים על מודול 4GB כזה, סביבות 100 ש"ח

חוצפנים. אכן מחיר מופקע שמהווה שני שליש ממחיר של חדש סדר גודל. מחיר חדש מבחינה פילוסופית צריך לעמוד על מחצית

מחדש (ומטה). אז המוכרים אופורטיוניסטים ומנצלים לרעה את המצב ומבצעים price gauging בשוק המשומשים.

אז הנה אנחנו לפני מוכר שמציע מחיר הכי זול בלוח (ברגע זה), שליש (ומטה אם להתייחס לדגם הזכרון הספציפי) ממחיר של חדש.

מחיר הגון בהחלט.  וזכרון הוא הרי אחד הרכיבים הכי אמינים שיש, אין חשש בהיבט זה. אם הזכרון עובר בדיקה ויוצא תקין, ניתן

לרוכשו - הוא יחיה לעד.

במצב דברים שכזה ותמחור הגון מצידו אפילו לא העזתי להתווכח על המחיר שבקש, ולמען האמת מעט חששתי שהמוכר יתקל בקונה

אחר במקומי, כך שאם אתמהמה עוד עלול לבוא מישהו אחר בנתיים ולחטוף לי את העסקה המצוינת הזו מתחת ליד.

**כשיש תמחור ראלי והגון, כשהמוכר ג'נטלמן - מספק לי את הזכרון לבדיקה ונותן בי אמון, מגיע לשלם לו מכל הלב את שבקש.

הבחור מסר לי את הזכרונות בפגישה מהירה באמצע היום. אלא שכשאני פוגש אותו הוא מפתיע לחיוב:

חוץ משנתן אמון מלא שאבדוק ואשלם בהעברה בנקאית לאחר מכן, הוא מוסר לי ביחד עם שני המודולים גם מודול שלישי,

זהה, בצבע כחול (תאום לכחול האחר). שאלתיהו איך נולד האירוע ובמה זכיתי לעונג ?

הוא השיב שבמקור היו לו שני המודולים הכחולים כסט (הם מגיעים כקיט), ויום אחד שניהם חדלו מלעבוד יחדיו, אז נאלץ לרכוש

מודול שלישי (השחור) ואז זה עבד לו. הכחול המנודה היה בצד במגרה (העלה אבק) אז הוא נותן אותו גם באותה עסקה.

הוא מוסר לי איפה את כל הזכרונות (גם זה שהוא חושד בו כתקול) בכדי שאבדוק אותו. אם תקין הרווחתי מתנה מבחינתו.

איזה גבר הבן אדם :beerchug:

מדהים כל פעם מחדש ואני חוזר על עצמי כתקליט שבור, חלק גדול (לפחות אלו שאני פוגש אחרי סינון בהתקשרות הטלפונית)

הם אנשים אחד אחד. כבוד וגאווה להיות ישראלי ואח לאנשים כאלו.

כשעתיים מאוחר יותר אני חוזר אליו בטלפון עם תשובה שהזכרונות תקינים, מעביר לו את ה- 100 שקלים ועל הדרך מעדכן אותו

שהמודול השלישי - זה שחשד בו כתקול, עובד כפנתר - עבר בדיקה יסודית ועובד ב- tandem (בצוותה) עם אחיו התאום הכחול

השני. משמע שהתקלה שהיתה אצלו בשעתו, כנראה נבעה מסיבה אחרת (לוח אם למשל), ולא מתקלה במודול הזכרון עצמו.

בסכומו של יום קבלנו תמורת 100 ש"ח לא שניים, אלא שלושה מודולי זכרון 4GB DDR3 - 1600 פרימיום של , בנפח כולל

של 12GB. משמע שהמחיר פר סטיק עומד עתה על 33 שקלים בלבד. וזו רבותי עוד עסקת מציאה בימים שבהם חדש מתחיל

ב- 145 ש"ח (הכי זול בארץ ב- TMS) ובשעה שהלוחות גדושים בחוצפנים המבקשים לא פחות מ- 100 ש"ח על סטיק משומש כזה.

אם כן המחשב החדש שלנו מס' 7 בשרשור הנוכחי, כבר תפח להיות עם 8GB זכרון בתצורת dual channel. העלות היא 33 ש"ח

לסטיק, או 66 ש"ח לשניים. סך עלות המכונה עד כה 60 + 66 = 126 ש"ח. מחשב סנדי ברידג' כן, הפוטנציאל של המשך

שדרוג הביצועים עוד לפנינו בכיף :)

תהנו:

20171128_132154.thumb.JPG.0a5d4725651e751b5bd26f700a873c81.JPG

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"עוד דג נתפס ברשת..."

בהמשכו של מחשב מס' 7 ומסענו לשדרוגו ולהעמידו על חומרה ראויה,

שלשום (ביום רביעי) במקרה אני נכנס ללוח בשעת ערב ורואה מודעה טרייה מלפני דקות ממש,

אודות כרטיס GTX770 Twin Frozer - בדיוק כמו זה שרכשנו לפני כשלושה חודשים לערך (אם זכרוני עומד נכון

מבחינת תאריכים), ואני כבר יודע שזה כרטיס ממש לא רע ובסופו של יום זה הכל שאלה של מחיר, באיזה מחיר משיגים אותו.

תחילה למודעה מיום 29.11.2017 :

5a215341c40dd_gtx770.jpg.81dae8b08c143cb64d37f64409bfb928.jpg

דבר ראשון שתופס לי את העין זה המחיר (ההוגן), ודבר שני זה המקום הגאוגרפי שהוא פריפריאלי. ואני אוהב את זה.

עכשיו,

אני יודע שבמחיר שכזה המודעה תצוד לא מעט עיניים לוטשת בדיוק כמו שלי, וברור לי שהראשון שזורק חכה למים תופס.

בהתאם לא השתהיתי רגע מיותר ומיד יצרתי קשר.

המוכר מעט מופתע - אומר שרק עכשיו פרסם איך כבר התקשרתי, מה אני קורא מחשבות ?

אני מסמיק קצת מנסה לתת תשובה:

"לא יודע, בדיוק נכנסתי ללוח וראיתי את המודעה ראשונה למעלה אז התקשרתי".... :)

פה אנחנו מתחילים שיחה שאט אט מקרבת לבבות בין שתי קולגות לתחביב, הוא מבוגר ועדיין (מה שאני כבר לא).

מפה לשם הנני שואל איך נבדוק את הכרטיס אצלו ?

הוא מסביר שזה יהיה בלגן שכן נצטרך להרכיבו מחדש במחשב להתקין , כלי בדיקה, ואללה יוסתור....

אז הצעתי שאביא את המחשב מאצלי, לי יש מכונות שמוכנות לכך בקלות עם וכלי בדיקה, כך נוכל לגמור הכל בתוך 15-20 דקות גג.

הוא ציין שאינו מוכר את הכרטיס במטרה "לעשות כסף" (מה שלא חסר לו) ולראיה פרסם במחיר זול מראש,

אלא במטרה שמישהו יהנה מהכרטיס הישן שיש למחשב של בנו, וזה אפילו לא משנה כמה יקבל, מצידו גם 200 ש"ח הולך בכיף...

ואני פה סותם את הפה ואומר לעצמי היי:

אפילו לעשות משא ומתן על המחיר הוא לא נותן לי, הורס לי את כל הכיף.

המוכר כבר "נפתח" מולי בידידות מרשימה וזורם עימי בכיף, בשיחה כמו זוג זקנים המכורים קשה לשטויות שבהם הם מתעסקים.

אז סיכמנו על מחיר, ועוד סיכמנו מפאת העובדה שהיו לו נושאים אחרים להתעסק עימם, זה שנפגש בסופ"ש למימוש הפרוצדורה

של המכירה. בקשתיהו לכבד את העסקה בלחיצת יד וירטואלית בטלפון, וכי לא יאות למכור את הכרטיס לאחר - גם לא אם יציעו לו

מחיר גבוה יותר, שכן עצם הסיבה שאנחנו מעכבים את המימוש - היא רק בגלל שלו אין זמן להיפגש עוד באותו ערב.

המוכר היה ג'נטלמן אמיתי ואמר, שמה שציינתי מיותר מלכתחילה - מבחינתו ברגע שסכמנו משהו, מילה זו מילה, וכך נהג ממילא

בעבר במקרים מקבילים גם מבלי שדברו על זה הוא והקונה המיועד (הדברים ברורים מאליהם).

וכך היה, עברו יומיים והיום (שישי 1.12.2017) קפצתי לבקרהו.

שאלתי למען הסקרנות ככה כי זה מעניין אותי (להיעזר בדגימת השוק ממנו), האם הציקו לו בגין המודעה (שלא הוריד אותה עדיין

מהלוח).

הוא אמר שכן ומצטער באמת שלא הוריד. בלבלו לו במוח מכל קצוות הארץ ושלף את הסמרטפון להראות לי מגילת נודניקים.

אבל במילה שלו הוא עומד, העסקה נסגרה מולי והוא דחה את יתר המתעניינים בצורה מנומסת, שאם במקרה העסקה לא תתממש

הוא יחזור אליהם.  כל הכבוד לו, כך צריך להתנהל. **אגב גם חוקית, למי שאינו מכיר את חוק הרכש.

היום אני אצלו ואנו נהנים יחדיו שעה ארוכה (ויותר). אחרי זה עוזר לו עם מערכת מחשב שסובלת מבעיות גמגום במטרה לאתר מדוע

אינה מתפקדת כשורה. האיתור עשוי לארוך זמן רב (מאד), אז העברתי לו סט של נושאים לבדיקה אחד אחרי השני במטרה שיאתר

את הבעיה בכמה שעות לאחר לכתי - ואף הבטחתי תמיכה בטלפון ככל שיידרש.

היו אצלו עוד כמה דברים למכירה אך בצער אני כבר חנוק בחומרה מעל הגג ועמוס - לא יכול לרכוש עוד.

אם מישהו רוצה ממנו זכרונות במחיר ראוי, יש אצלו סט של שלישיית  G.Skill 1600 2GB לסטיק בודד, ובסה"כ 6 ג'יגה.

אמרתי לו שהייתי משלם 50 ש"ח עליהם אם הייתי צריך כרגע, והוא הסכים לכזה מחיר אילו הייתי משלם.

הוא אמר שיפרסמם בלוחות במחיר זה.  אז אם מישהו צריך ובמחיר באמת ראוי כאמור לעיל, שיתקשר לבחור ויקפוץ אליו ליקנעם

עילית (טיול יפה יש נוף נהדר בדרך) ויקבל יופי של מוצר תמורת מחיר הוגן.

בחזרה לכרטיס מסך נושא השרשור:

הכרטיס הוא אותו דגם שכבר עשינו עליו פוסט כאמור כמה חודשים קודם, אך היות ושרשור זה אינו אלא שרשור שבין השאר מתאר

את מסעותיו בארץ המשומשים של nec, יוצא מכך ספור מעניין וגם שעור ונסיון שכולם משתתפים בו (ולומדים לצרכיהם שלהם).

הכרטיס שקבלנו הוא מבציר שבוע 24 לשנת 2013 (הקודם מדגם זה אגב היה כרטיס מ- 2014 למי שזוכר):

20171201_123805.thumb.JPG.c5ae983b10165006fe3ababf0bd5348f.JPG

הכרטיס מפורק ועושה רושם שלא מאד מלוכלך, כנראה שהבעלים שלו טרח מעת לעת לנקותו מאבק:

20171201_130053.thumb.JPG.e26c7b7ea7bb527112d83040b9410126.JPG

תמונה "רטובה" באמצע תהליך הניקיון וההשבחה - שיובן כי את ה- heatsink מנקים באמצעות לחץ מים:

20171201_131013.thumb.JPG.b26d5f873f0a399b7eae1233b52cb32a.JPG

כל החלקים נקיים לפני הרכבה:

20171201_140144.thumb.JPG.6f70815bdf3c9eef6a4573031e50a9fd.JPG

החתיך חוזר לשוק בחליפה מגוהצת מוכן לדפוק כרטיס עבודה:

20171201_142204.thumb.JPG.0c0dac79a478f9ba15e586ef984be55b.JPG

אחד הדברים שלטעמי מאד אוהב בסדרת הכרטיסים זו, היא איכות מאד מרשימה של החומרה, ההרכבה, וההשקעה במוצר.

זהו בהחלט אחד הכרטיסים היותר רובסטים שנקבלתי בהם, לכן מאד ממליץ עליו למי שצריך כזה.

מזכיר לכולנו לגבי ביצועיו:

הכרטיס נותן 70% מהספקו של כרטיס כמו GTX970 או GTX780Ti או R9-290. משמע שאיפה שהם נותנים 85FPS,

הוא נותן 60FPS. וכהנה וכהנה... היחס נשמר.

חסרונו היחיד לעומתם הוא בנפח הזכרון העומד על רק 2GB, אלמנט שיש להתחשב בו ולהגדיר תחת כותר המשחק את הגרפיקה

(בעיקר טקסטורות ו- AA) לרמה כזו שתתכנס לתוך 2GB. זה הכל.

מרבית המשחקים (כולל העדכניים ביותר), מסוגלים להסתדר עם 2GB Vram בקלות, זה הכל עניין של קנפוג נכון בהגדרות הכותר.

ממילא האיכות הגרפית (לעיין) לא מאד נפגעת באם הטקסטורות יהיו דרגה אחת (או שתיים) מתחת לדרגה הגבוה ביותר.

בעין קשה מאד לשים לב לכך תחת אנימציה שזזה, וצריכים תמונה סטטית של ממש על מנת להבחין בתדרים הגבוהים שיש

בטקסטורות כפולות נפח.

כרטיס זה (כמו התאום שלו מלפני 3 חודשים) מגיעים על תדר boost דיפולטי של 1150mhz (המהרה נאה מעל לדיפולט של נוידיאה).

והם מסוגלים לעבוד על 1247mhz (שזה המקסימום שניתן לקנפג) בלי קושי מיוחד. זוהי סדרה שנהנית מיתירות חומרתית בריאה בכל

אחד מהאספקטים, אם זו האלקטרוניקה המקיפה (2 כניסות 8 פין של זרם לכרטיס), הזנות VRM תואמות להספקים גבוהים,

מערכת מעובה, וכדומה. או בקיצור, כרטיס המהרות קלאסי מסדרת twin frozer. רואים זאת בעין, מרגישים זאת ביד, וזה עובד בפועל.

דבר מעיין הוא, שאחרי ביצוע תהליך הנקיון וההרכבה מחדש ובאמצעות משחה תרמית איכותית וטרייה, הכרטיס עובד כדי 6-8 מעלות

צלסיוס פחות לעומת טרום הניקוי. מרשים בהחלט לראות זאת כל פעם מחדש קורה לי עם כרטיסי המסך שקונה.

עוד דבר יפה הוא, שכרטיס זה משווה ביצועית בכל מקום לכרטיס GTX1050Ti.

ביננו נוכל לספר שהוא אפילו מעט חזק יותר מ- GTX1050Ti, לראיה הכלי הטוב ביותר בתחום (3Dmark) מראה לנו זאת:

GTX1050Ti מקבל ציון 7720נק'

בשעה ש- GTX770 מקבל ציון 8150 נק'

זאת אומרת, שבהנתן מגרש שווה תנאים שבו לא נוצר מצב, שכרטיס אחד נהנה מאפטמוז וכרטיס שני לא נהנה,

אלא ששניהם מורצים as is באותה סביבת בדיקה, תצא ידו של GTX770 על העליונה (בקטנה, אבל על העליונה).

בימים שבהם GTX1050Ti נמכר (הכי זול בארץ) ב- 700 ש"ח לצרכן, הרי שלקבל כרטיס "שווה ערך" תמורת 200 שקלים זוהי

בהחלט עסקה מכובדת מוצלחת וראויה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סך הכל בנאדם הגון O.o 

נאה דורש, נאה מקיים לא מדבר אליך אני מבין...

שיבושם לך ותרוויח כמה שיותר למה לא, אבל אחרי זה להמליץ לאנשים למכור במחירים הזויים :nono:

yad2.png

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הפעם דג קטן, אך נחמד בתור ספור ללמוד ממנו כמו גם על המוצר,

ברקע הנושא הפעם היא מודעה אודות כרטיס מסך שאני רואה מתפרסמת זה זמן רב, להערכתי חודש לערך.

המודעה היא עבור כרטיס מסך GTX560 קלאסי, שבתחילה פורסם במחיר לא ראלי לחלוטין בגובה 250 שח.

הנה המודעה - שכרגע עומדת על 150 ש"ח אך במקור התחילה את דרכה ב- 250:

5a266298575b7_GTX560.JPG.c854509f96c97b6dfff6465f652e6d0b.JPG

כידוע ולאור ניסיון שצברנו, איננו מתרגשים מכך:

התופעה ובה פרסום מוצר במחיר שכלל אינו ראלי הינה תופעה מוכרת, כמו במקרה שלנו GTX560 אשר יצא לדרך במחיר התחלתי

העומד על 250 ש"ח מנותקים מהמציאות, עד כדי כך שגם לפני שנתיים לא שלמו עליו סכום כזה.

בין שמדובר בנסיון מצד המוכר למצוא פראייר - מה שנקרא שיטת המצליח, ובין שמדובר במקרה תמים לחלוטין - בו המפרסם אינו מצוי

ברזי הברנג'ה, קרי שאין לו מושג ירוק לסדרי גודל שווי המוצר בעת הנוכחית ולכן מפרסם ערך לא רלוונטי,

דבר אחד ידוע ומובטח לנו:

שאם יעבור מספיק זמן, הרי שהמחיר במודעה כמו גם נכונותו של מוכר יהיו להתכנס לערכים ראליים, ולא לפני שספג מספיק זמן

המתנה ללא מציאת קונה למרכולתו.

ואני ?

אני סתם ממזר חסר בושה, אורב כנמר טורף מתחת לגובה צמחי הסוואנה (מתוך הסוואה מלאה בסבך), וממתין בסבלנות אין קץ

שהאיילה (סליחה המוכר) יעשו את הצעד שאני מצפה לו, ויאפשרו לי בכך לתפוס אותם "ברגע של חולשה", קרי כשהמוכר מבושל

היטב היטב לעסקה והיד שלי על העליונה.

אז כאמור לפני כחודש סדר גודל אני עוקב אחר מפרסם זה, שבתחילת דרכו זרקתי אליו הצעה נגדית רחוקה כשמיים מארץ ממה

שהוא ביקש, תוך שלא באמת מצפה בשלב הזה שהוא בכלל ייקח אותה. וכך קרה (מטה נראה את השתלשלות העניינים).

המטרה בשיטה זו היא לבצע שני דברים:

האחד היא "שיטת המצליח" מצד הקונה, שאולי המוכר דווקא כן יודע מה שווי המוצר וסתם פרסם גבוה, ומשכך יסכים למכור בלי

ויכוח והעיקר להפטר מהמוצר מהר. זו העדיפות שלנו כמובן.

ואם לא, אז בכדי לתת לו "אזימוט עקרוני" לכמה קונה ראלי מוכן לתת עבור מוצר שכזה היום.

ככה כדי לגרום לו לחשוב פעמיים, שאולי הוא מפרסם בערך שכלל אינו רלוונטי לשוק.

בתחילת הדרך וכצפוי, הוא ישר עונה להצעתי בשלילי בזנט, ומוכן לכל היותר לרדת למחיר "200 שח סופי!" מבחינתו.

אני אוהב את "הסופי" הזה של לא מעט מוכרים בשלבי התחלת הטנגו, רק כדי לדעת שאחרי עוד זמן מה - מס' שבועות...

הם עוד ימכרו לנו את המוצר כמו טטלה במחיר שלא דומה ולא מזכיר את "הסופי" הזה שהם התעקשו אליו.

חטא היוהרה של מוכרים רבים שכל פעם מתנפץ להם בפנים.

בשלב הזה אני מנתק מגע.

אחרי זמן מה המוכר הנכבד חוזר אלינו ביוזמתו הפעם ומציע מחיר חדש:

האם אהיה נאות למחיר 150 ש"ח ?

בשלב הזה הוא מעדכן גם את המודעה שלו בלוח יד 2 למחיר זה.

אני ממשיך בנונשלנטיות מצידי, מגיב לאט, מושך את הזמן, עוד יום ועוד כמה שעות, מבשל אותו כמו קפה משובח טוב טוב על

אש נמוכה, כי מבחינתי עדיין הוא לא בכוון בכלל של הצעה ראלית, וגם לא רוצה להראות לו שיש לי עניין ברכישה.

אני חש שהמוכר נתון בלחץ (תראו בטקסט שבהמשך), וכנראה שלא באמת מתקשרים אליו מתעניינים, שכן כיום זהו מוצר שלא

ממש מתעניין בו כמעט אף אחד, ורק חמורים זקנים משוגעים לתחביב כמוני מגלים במוצר כזה עניין.

בסוף וכדי שלא להיות חסרי נימוס עונה לו, "שלא תודה אך במחיר הזה לא רלוונטי עבורי".

עוברות עוד כמה שעות והוא כבר "שוכב על הרצפה" ויורד עד 100 ש"ח. אך גם זה לא מחיר ראלי מבחינתי.

בשלב הזה מנתק מגע שוב פעם למשך שבוע שלם, ומודעתו ממשיכה להיות מוקפצת בלוחות כאחוזת תזזית על סך 150 ש"ח

ואני יודע, כי עוקב ברמה יומית. אויש כמה שהוא לא מבין.

אחרי שבוע יוצר אליו קשר שוב, מציע הצעה אחרונה בהחלט בגובה 70 ש"ח, והוא בלית ברירה מתמסר לה ולוקח את מה שהמוצר

שלו מסוגל להניב עבורו בשלב כזה דהיום. והאמת, שהמוצר גם לא שווה שקל יותר ממה שהצעתי לו (לדעתי בכל אופן).

הנה ההתכתבות שלנו מימין לשמאל:

"השלישי בזנט" של המוכר מתחיל שם למעלה מימין עם "מחיר סופי" 200 ש"ח, ונגמרת כשבועיים מאוחר יותר בצד שמאל

למטה בהסכמה על סך 70 ש"ח. ניתן לשים לב לתאריכים שבהם אנו מתכתבים, וכמה זמן אני "מושך אותו" מאיטרציה אחת למשנתה:

5a26629c3a357_.thumb.jpg.137168976f856866aa5599d2e998fac5.jpg

תחילה לכרטיס על שולחן המנתחים מפורק ומטונף - ניתן לראות את גודל השבב הענקי שהיה אז בעיקר משום שהוסתר תחת מעטה

של אריזת מתכת נוספת ולא חשוף במישרין לגוף הקירור כמקובל היום (השבב אגב בגודל 332 מ"מ רבועים):

20171204_220642.thumb.JPG.bc036e58d4fe47db825834935fc788bd.JPG

הכרטיס שקבלנו הוא מבציר שבוע 15 לשנת 2012:

20171204_222207.thumb.JPG.05da64af608636f2ea1825ced42e2da5.JPG

לאחר שטיפה מלאה רגע לפני הרכבה

20171204_222257.thumb.JPG.f3aeb2dc3a7b2454cf50ccb48d01743d.JPG

והמוגמר

20171204_223133.thumb.JPG.5b503cf328a8c2c9ae87c0c0e9d4de4c.JPG

אז מה זו החיה הזו GTX560 ?

מדובר בכרטיס מדור fermi המפורסם, איטרציה שניה סדרה 500 - שנת 2011 (הראשונה היתה סדרה 400 שנת 2010).

אחת מקפיצות הדרך החשובות ביותר שעשתה במהלך הקריירה ואולי הקפיצה הגדולה ביותר טכנולוגית לעומת דור

סדרת 200 שקדמה לו.

מדובר היה במעבר לליטוגרפיה של 40 ננו מטר (מ- 65 שהיה קודם לו), בהטמעת ארכיטקטורת DX11 , ובבניית מנוע חישוב

מתמטי חזק מאד, אשר סייע רבות ליישומים בתחום העיבוד (לא גיימינג) עם כושר Float Point Calculations בריא.

אחת מנקודות התורפה ועקב אכילס של סדרה זו היה ביעילות תרמית נמוכה - הכרטיסים אמנם היו טובים, חזקים, ומהירים על

פי רוב ממתחריהם המקבילה ממחנה , אך תמורת גדול הרבה יותר, ונצילות ויעילות שעמדה דווקא לטובתה של

AMD עם סדרת 6000 המפורסמת שלה, בשעה שסדרת fermi כונתה "תנור למחשב" בשל שבבי הענק ממנה הורכבה.

5a2681775d31d_GTX560GPUz.JPG.44a508db330aaa3ffdba42dd65a93c01.JPG

ל- GTX560 יש 336 ליבות עיבוד ורוחב פס של 256 סיביות. אלו מספרית בדיוק שני שליש מספינת הדגל GTX580 שלה

היו 512 ליבות עיבוד ו- 384 סיביות רוחב פס. יחס הבצועים המדיד במשחקים ובנצ'ים נשמר לינארית ליחס החומרה בפועל וזה

אינו מפתיע אותנו, ככה עובד דומיין ההאצה הגראפית שהוא דומיין לינארי במיוחד.

קרי ש- GTX560 בהחלט אינו פראייר ומסוגל עד היום לתמוך במשחקים לא מעטים ברזולוציית 1080P:

כאשר אם מדובר במשחקים של פעם מתקופתו של הכרטיס 2011-2013, אז בהגדרות Hi-Mid (כתלות בכותר),

ואם מדובר בכותרים עדכניים, אז בהגדרות Low בלבד.

למי שמבין ואינו עדכני, אלא סתם חובב את התחום ושמח להרכיב מחשב ילדים או HTPC בכלום כסף, הכרטיס הזה עדיין

מרביץ עבודה סבירה ומספק כאמור שני שליש ביצועים סדר גודל, ממה שמספק כרטיס ספינת הדגל בעת ההיא הלו הוא GTX580.

וזה כבר לא רע כל כך בתור נקודת מוצא ותמורת 70 שקלים.

נשתף שיש כרטיסי GTX580 שעוברים יד בלוחות עד היום תמורת 150-200 ש"ח בפועל, וגם קונים "ירוקים לחלוטין" שמו בשגגה

על כזה 250 ש"ח לאחרונה במקרה אחד שנתקלתי בו (שהם לא ראליים לחלוטין עבור מי שמבין,  אבל יש הדיוטות בתחום

שמשלמים אותם רק בגלל הפרסטיג'ה של כרטיס 580).

משמע שביחס אליהם, עסקת 70 ש"ח למוצר לא רחוק כל כך נראית לרגע קט מן הצד כמו מציאה של ממש.

אך זה רק "ביחס אליהם", בפועל זה מה שהכרטיס שווה.

במקום שאני אספר מה הכרטיס יכול לעשות כיום 2017, נשאיר ביידי אלו שעשו כן ביו-טיוב לספר את סיפורם אודות הכרטיס

ונחסוך מאיתנו את העבודה:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...