מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום - עמוד 5 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום

nec_000

Recommended Posts

יפה מאוד לראות את ההתקדמות של כל המחשבים לאורך החודשים האחרונים. ואת החומרה שרכשת לאורך הזמן הזה.

אשמח לדעת האם אתה חושב (או כל אחד אחר) שניתן לבנות מארך (RAID) באופן הזה, רכישה בזול, ושיהיה אמין כמה שאפשר, מפני שמדובר בHDD.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 311
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

שאלה ממש לא פשוטה, בטח לא עבורי.

השאלה בעצם צריכה שאלה מקדימה, והיא על איזה בסיס היית רוצה להקים את מערך ה- raid מבחינה תשתיתית. על בסיס איזו

פלטפורמה/טכניקה.

בהנחה שתרצה להקימה באמצעות רגיל בבית, שהביוס בלוח אם שלו מאפשר להפעיל פונקציה שכזו, להערכתי raid בסיסי שעושה

mirroring בין שני דיסקים קשיחים בלבד, אז יתכן שמציאת שני דיסקים זהים ביד 2 עשויה לענות על המשימה. השאלה רק, איך מוצאים

שני דיסקים קשיחים זהים משומשים....   לא קל.

בוא נמתין לראות אם למישהו יש עוד תובנות בסוגיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אפשר לנסות לחפש בעל תושבת +FM2, שכן בחלק מלוחות האם הללו היו עד 8 חיבורי SATA ואפשרות להגדיר בביוס מערך RAID.

אפשרות אחרת היא לחפש לוח אם בעל תושבת +AM3, שכן המעבדים לתושבת זו (לפחות מעבדי ה FX) אמורים לתמוך בזיכרון ECC (קישור למסמך טכני של AMD למעבדי FX, ראו עמוד 5 תחת החלק של בקר הזיכרון). זה יכול לעזור לך אם אמינות חשובה לך במיוחד. כמובן שיש לוודא שלוח האם תומך ב ECC ולא רק מאפשר הפעלת ECC במצב של non-ECC.

בנוגע לקניית דיסקים קשיחים משומשים לשימוש במערך RAID - לדעתי זה לא רעיון טוב, מפני שהאמינות של דיסקים קשיחים יורדת ככל שהם עובדים יותר (יש בלאי מכני) וכל המטרה כאן היא אמינות...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יכול לעשות מערך תוכנתי, לצורך גיבוי\שרת הורדות זה מספיק מהיר.

על אמינות דיסקים אף פעם לא כדאי לסמוך מראש, ברור שאמין יותר זה פחות התעסקות, עדיין המפתח זה גיבויים.

לפעמים לא כדאי מערכת כזאת למחשב 24/7 רק בגלל צריכת החשמל.

מחשב של 80 וואט לשעה 24/7 זה 35 ש"ח בחודש.

נאס 2 דיסקים יקח 10-20W לשעה.

במצב שינה וכיבוי מן הסתם זה ישתנה.

3 מערכות הפעלה נפוצות.

תקרא גם על zfs file systems

https://blog.brianmoses.net/2015/04/diy-nas-software-roundup.html

ציטוט לגבי raid

"This seems to be very a common misconception. We use RAID to reduce downtime and/or increase performance.

We use local and off-site backups to keep our data safe. Your data is only as safe as your backup and restore plan."

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של smalul

אמינות של דיסקים קשיחים יורדת ככל שהם עובדים יותר (יש בלאי מכני) וכל המטרה כאן היא אמינות

כמובן, אבל אולי אם קונים בשליש מחיר אז אפשר לקנות יותר דיסקים וכך להעלות את האמינות, למרות שהם לא חדשים.

ציטוט של none77

לפעמים לא כדאי מערכת כזאת למחשב 24/7 רק בגלל צריכת החשמל.

מחשב של 80 וואט לשעה 24/7 זה 35 ש"ח בחודש.

נאס 2 דיסקים יקח 10-20W לשעה.

אבל NAS יעלה יותר.

מה לדעתכם הפתרון הכי זול עבור הדרישה הזו? (גיבוי)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם הצורך הוא רק בגיבוי, ושאלת הזמינות של המידע שבגיבוי פחות קריטית, קרי שלא מפריע לך, שבמידה ותדרוש את החומר

אז זמינותו לא תהייה מיידית, אזי שאפשר לפעול במתודת גיבוי בלבד. ובעקרון היא העדיפה מבחינה עלות ואמינות.

אפשרויות:

א. למשל לגבות את החומר למחשב נוסף ברשת הביתית (כך אני עובד אצלי בבית על 5 מחשבים כרגע). מה שחשוב מוכפל כמה פעמים

עותק בכל מחשב.

ב. לגבות החומר לדיסק קשיח נוסף (חיצוני) - כזה שמנתקים אותו מהמחשב, ושמים במקום אחר מרוחק בבית (ועדיף שלא בבית למקרי

שריפה למשל).

ג. או להשתמש בשירותי גיבוי באינטרנט שהם מאד אמינים וגם די זולים, אך הנגישות לחומר נמוכה מבחינת מהירות - בגלל רוחב פס

האינטרנט, שמגביל העברת חומר באיטיות יחסית בין הצדדים, נגיד רק 100 מגה ביט לכוון הורדה, ורק 3 מגה ביט לכוון העלאה של

החומר, בהנחה שיש לך ADSL או חיבור טיפוסיים...

השימוש במערכי Raid לא נועד "לגיבוי", אלא נועד לאפשר עבודה שוטפת כאשר זמינות החומר היא קריטית 24/7, ו- Raid במקרה של

כשל דיסק ממשיך לתפקד - בגלל היתירות של החומרה, ומתריע לך להחליף את הכונן שנדפק. כלומר זהו פתרון יקר גם לרכישה וגם

תחזוקה, בגלל עלות החשמל והבלאי, אך מנגד מביא לזירה זמינות מידית תמידית ומהירה מאד של החומר. זה הפתרון בו משתמשים

בשרתים, שצריכים לתפקד תפעולית לצרכיי הארגון סביב היממה.

כמובן שמעליו מיצרים עוד שכבה נוספת של "הגיבוי עצמו", משום שגם raid יכול יום אחד ללכת קבינימט, או לחטוף אסון כמו שריפה

הצפה רעידת אדמה גניבה, וגם עלול ככלי שעובד כל הזמן, להיות חשוף לחבלה של גורם עוין עיין ערך סייבר. ובמקרה שכזה מנקים

מערכת, מפרמטים מהתחלה, ומושכים אל כל החומר מהגיבוי שהוא "חומר נקי", כזה שהסייבר לא הספיק "ללכלך" אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ערב טוב חברים יקרים,

השרשור שלנו מקבל פרק חדש וכותרתו:

How low can you go episode 2

רקע לדברים:

מי שעקב אחרי השרשור עד כה, וודאי זוכר כי לפי כחודשיים לערך (ראו עמוד קודם בשרשור זה) קבלנו מקולגה ערימת חומרה ובכללה

שני מחשבים לא מלאים, שהרכבם היה עם לוחות אם וזכרונות בתוכם, והכל ב- 60 שח זוטרים.

מאחד מהם (האיכותי שבין השניים) הרכבנו כבר מחשב Q9400 מרובע ליבות והכל מתואר לפרוטרוט אי שם כמה פוסטים אחורה

בעמוד הקודם לעמוד זה.

אבל במחשב השני שבו היה לוח אם ומעבד E8400 נגענו לפני זמן מה, וגילינו לדאבוננו כי משהו שם אינו כשורה.

בדיקה בשיטת האלימינציה מצאה, שככל הנראה לוח האם ממותג היה פגום ולא הצליח לייצר מחשב (תוך רגע קצר עם התחלת

התקנת מערכת המחשב קורס).

בודדנו שלא מדובר בזכרונות, ולא בספק הכח. נשארו רק עם אפשרות ללוח אם פגום, או CPU פגום (מאד נדיר ולא סביר), ואולי הדיסק

הקשיח שעליו ניסינו להתקין את מערכת ההפעלה הוא האשם, אם כי גם פה הסכוי נמוך היות והסמפטום היה BSOD שהוא בדר"כ

תופעה לבעיית עיבוד - משמע לוח אם או מעבד או . זו הסיבה שלא ראיתם דווח פה בשרשור על אודות המחשב הזה והרכבתו לכדי

מכונה שלמה ומתפקדת.

הדבר הביא אותי לקצת תסכול על כך שיש ברשותי הרכב של חלקים שניתן להרים מהם מחשב שלם קומפלט, אך לצערי נבצר ממני

מלהשלים את המשימה.

וכך עלתה כל הזמן במוחי המחשבה, איך אני משיג חלופי ומנסה לבצע עליו את השלמת המטלה, שכן את כל יתר הרכיבים יש

ברשותי מכל הרכישות הללו של ציוד משומש בגרושים, וכבר מתחילה להצטבר אצלי ערמה של רכיבים לכדי "בית מלאכה קטן".

וכך התחלתי במסע איטי על אש נמוכה, הכל במטרה לאתר מסוקט 775 בכדי שאוכל להשלים בעזרתו את הקמת המחשב.

מפה לשם רואה כל מני לוחות אם במחירים לא זולים לטעמי, משום שלשלם 100 שח רק על ועוד מדור כזה ישן נשמע לי הרבה

כסף, מה גם שלבדוק אותו אינני יכול אלא רק לאחר הרכבת המחשב באמצעותו. ומי ימכור לי לוח (מהבודדים שמציעים בכלל דבר כזה

לסוקט 775 פה בארץ) ויהיה מוכן שאשלם לו אחרי כמה ימים ורק לאחר שאוודה תקינותו ?

נסיתי זה לא קיים. בקיצור, יותר מדי חסמים שמקשים על השלמת המשימה.

ואז חשבתי אולי לאתר מחשב שלם ישן משומש עם סוקט 775 שעובד וכך ניתן לדעת שהלוח אם שבו תקין, כאשר לא אכפת לי הרכבו

ממש שכן מה שאני רוצה זה את לוח האם, ומוכן לקחת המחשב כולו בכמה שיותר זול שרק ניתן. ויש כמה אופציות, לא הרבה, אבל פה

ושם נתקבל במשהו בר התכנות. ואתמול נתקל באיזו מודעה מעניינת שלא ממש מפורטת עם תכולה או מידע, אלא רק כיתוב של "מחשב

פנטיום כפולה". 

אלו עשויות להיות מודעות שלעיתים מסתירות מכרה זהב במחיר זול, כי אנשים לא מתקשרים אליהן בשל חוסר במידע. לעיתים המוכר

פשוט אין לו מושג מה יש לו, ולך תדע מה יצא מזה. לעשות טלפון לברר לא עולה כסף זולת טרחה של כמה דקות.

אז אני מתקשר, עונה לי איש בן גילי לערך נעים ואדיב, שלצערו לא ממש יכול להשיב לשאלותיי כי פשוט אין לו מושג ירוק בתחום ולא

יודע מה בדיוק זה המחשב שיש לו. אז אני מדריך אותו מרחוק לתת נתונים מתוך מערכת ההפעלה (יש לו בכלל XP) אאוץ, זה כבר לא

נשמע טוב, אבל הוא כבר ענה לשיחה ואנחנו כבר באמצע, אז מן הנימוס ממשיך הלאה. מבקש ממנו שיצלם את הקרביים של המחשב,

ואני כבר רואה שיש שם לוח אם שמוצא חן בעייני של כמו שאני אוהב, מותג ששורד את השנים כמו טנק מפלדה. עם מחשב

פתוח הוא מעביר לי מכל זוית אפשרית ואני אומר בלב, אוקי זה משהו שאפשר לחיות איתו:

יש שם מחשב שלם עובד קומפלט - לראיה הוא מקריא ומצלם לי תמונות מסך של מחשב שעובד (והמחשב עם לוח אם, מעבד, ,

דיסק, ספק כח, ומארז יחסית במצב שמור לפחות ויזואלית. או בקיצור שאני רוצה, וכל היתר זה רק בונוס - עוד חלקים למלאי.

אז אני משיב לו את שמשיב, ובמקום שאכתוב הנה הדברים בשיחתנו בווטסאפ, כל מילה נוספת מיותרת:

59e8f6ffcbe2d_.thumb.jpg.dcf62fb26894e1a1e16803ec50d5167e.jpg

נשים לב שהוא עונה מיד ולא משתהה רגע לחשוב על הדברים בכלל. תשובתו ומהירות הגעתה הפתיעו אותי.

לעיתים צריך כמו שנאמר יותר מזל משכל, זה היה אדם אקראי לחלוטין מהלוחות שבמקרה התקשרתי אליו בכלל מתוך סקרנות, ויצא

הגורל שהוא הסכים למכור לנו את המחשב בו לוח האם שאני חפץ בו ובמחיר רצפה שרציתי.

כל השאר זו כמובן הסטוריה, קפצתי אליו להוד השרון בערב, ראיתי את הכלה עובדת, סייעתי לו למחוק את כל החומר שלו בכדי לרוקן

הכונן הקשיח כפי שבקש מחומר פרטי ואישי, שלמתי 50 שח וחזרתי הביתה עם מחשב שלם עובד.

הרכב התכולה הוא כדלקמן:

מחשב שנרכש במקור מ- KSP נתניה, יש מארז סטנדרטי של מחשבי KSP כפי שהרכיבו אז את השטנץ שלהם בשנת 2009, והוא

במצב שמור יחסית לא רע (בהמשך תמונות).

יש את גולת הכותרת לוח אם P5KPL-CM  שהוא לוח אם יחסית בסיסי של המותג, לא משהו fancy אך מספק לצרכים של

המחשב הזה.

מעבד Core2Duo E5300 (שהוא הפתעה נעימה - בהמשך נראה מדוע)

מודול זיכרון אחד מדגם Kingstone 800mhz 2GB

מאוורר למעבד של Evercool עם הספק גבוהה (יחסית)

ספק כח Golden Tiger 500w - מותג סיני עממי אך לפחות אחד כזה שהוא מוכר בתעשייה,  KSP לא בכדי משתמשים בו במחשבים

מורכבים "סטנדרטיים":

מכל ערמת השמטה שמגיעה מסין, זה מותג שהוא דווקא בסדר. לראיה הספק הזה מודל 2009, קרי הוא בן 8 ועדיין מרביץ עבודה. זה

אומר דרשני.

כונן -RW של LG

וכונן קשיח של IBM/Hitachi בנפח 80GB (שבלתי רלוונטי למחשב מודרני)

ואת כל הערמה הזו של רכיבים תקינים ועובדים קבלנו תמורת 50 ש"ח בלבד. לכן זוהי עסקת how low can you go מספר 2.

למעשה אם נשקלל את "עלותו הממוצעת של פריט בודד" בערמת חלקים זו, נגיע למשהו כמו 7-8 שקלים סדר גודל, או כ- 2-3$ טיפוסי.

המחשב עבר מלאכת פירוק וניקוי יסודיים כפי שתראו בתמונות בהמשך, ואליהם הוספו רכיבים משלימים כדלקמן:

במחשב Q9400 הקודם מי שזוכר, בהתחלה הרכבנו אותו באמצעות WD 500GB IDE שהיה לנו במלאי (ממחשב ישן

במחסן),

אך לאחר זמן קצר שדרגנו את הכונן לכונן constelation 1TB SATA שרכשנו בשוק המשומשים במיוחד למחשב Q9400.

לפיכך הכונן WD 500GB IDE התפנה וחזר למלאי על המדף. והכונן הזה ישרת את ה- build הנוכחי שיקרא מעתה מחשב מס' 4.

כמו כן בלוח אם MSI "התקול", יש בו 4GB DDR2 בשני סטיקים של , קיט איכותי לפריקים של המהרות.

אז הקיט הזה ישמש להרכבת המחשב הנוכחי מס' 4, ואת הזיכרון של kingstone בסטיק בודד נעביר למדף למלאי.

רגע לפני שאני עושה שימוש גם במעבד היותר איכותי שיש לנו מהסדרה (על הלוח אם התקול במלאי MSI)  מדגם E8400, אני חושב

אולי לתת ל- E5300 הזדמנות להוכיח שהוא מעבד ראוי בכל זאת ותיכף נסביר הכיצד:

מעבד E5300 הוא מבוסס FSB 200mhz במכפלה של 13, ולכן עובד בתדר 2600mhz.

אני יודע ממחקר שערכתי ברשת, שמעבדי סדרה E5000 הם מהדור המודרני יותר של Core2Duo ב- 45 ננו מטר, ובגלל התדר FSB

הנמוך שלהם אלו מהווים פוטנציאל מעולה על לוחות אם לרבות לוחות אם בסיסיים שלא ממש נועדו להמהרות. ואם מעלים את

התדר FSB ל- 266mhz, יש מעבדי E5300 שמסוגלים לו ועובדים כך פיקס בלי שום צורך בדבר נוסף מעבר. זו יוצאת מעולה

של 33% בלי מאמץ גדול ובלי הכרח בלוח ייעודי להמהרות.

אז אחרי שסיימתי עם התקנתו המלאה של המחשב עם המעבד שעימו נולד לעולם = E5300, התקנה שהיתה אגב מאד מהירה משום

שבדיסק הקשיח כבר היתה התקנה טרייה של 10 - 64 ביט מפרויקט המחשב הקודם, וכל שהיה צריך זה לעדכן מס' דרייברים

וזה הכל, אני עובר ישר למשחקי ומנסה את הפטנט המדובר, מתוך תקווה שהמעבד יעבוד בהמהרה זו ללא בעיות, שכן לוח האם מבוסס chipset G31 וזה אינו לוח יעודי להמהרות, מדובר בלוח אם בסיסי עם מעט מאד יכולת לשחק בו. טוב שלפחות את התדר

FSB השאירו למשחק, וגם זה צריך להיעשות בזהירות שכן חריגה ממכלפות טבעיות של FSB בלוח זה, משנה את תדרי pciE ואת

תדרי ה- EIDE וכל מערכת IO של ה- chipset ומוציאה אותן ממכפלות בסיס טבעיות של 66mhz:

200, 266, 333 ואז הלוח עלול שלא לתפקד בסדר עם כל יתר רכיבי המחשב ואף להביא ליידי נזק בלתי הפיך לחלק מהרכיבים.

אז אני מנסה 266mhz ואין בלוח אם זה שליטה במתח של המעבד, ומקווה שהוא יתניע על מכפלה 13 כפול 266mhz שהם לא פחות

מ- 3466mhz ומשם אלוהים גדול.

ואלוהים מה זה גדול, המחשב מתניע, צולח את כל השלבים ונכנס לחלונות 10 כמו פנתר.

בשלב הזה אני קצת מתקשה להאמין אבל אומר תודה לאל ומתחיל לוודא שבאמת זהו תדר הריצה.

והללויה, אכן הכל תקין והזיכרונות עובדים אחרי עוד אתחול וקנפוג מדויק יותר שיכניס את תדר הריצה שלהם לאזור בטוח, הם היו כבר

על 1066 בשעה שהם מסוג DDR800, אז הורדתי מכפלות יחס זכרון וזה התכנס לתדר 888mhz שפוי יותר.

שלב הבא עושה בדיקות יציבות עם OCCT והחרא הזה פשוט לא מזיז לו כלום, עובד כמו ענק, הכל יציב, סוחב מחזורי בדיקה של

OCCT כאילו הכירם זה שנים, ומעל לכל אלו, ממש אינו מתחמם ובקושי עושה טובה שעובר את ה- 60 מעלות ונתקע שם יציב כסלע.

לא פלא שהמעבד קריר,  הוא משיג את ההמרה למעשה במתח ברירת מחדל שעימו הוא עובד בדיפולט שלו. או בקצור, עושה הרושם

שנפלנו על מעבד איכותי מבחינת הליבה שלו:

cpuz.jpg.af89956239e26c3e4fc31d5a72f10646.jpg

סיכום:

קבלנו מחשב מבוסס core2duo שעובד בלי שום בעיות על 3466mhz קלילים וקרירים (המהרה של 33%),

ולו 4GB בתדר 888mhz (המהרה של 10%). חצי טרה, ויתר הרכיבים הפחות מעניינים בפירוט שמעלה.

עד כה המחשב עובד חלק, למעשה הנני כותב את הפוסט הנוכחי עליו ממש, ואם הנני צריך להשוותו למחשב מס' 1 (זה שהיה גם

core2duo E5700 בתדר 3Ghz) יש לי איזו תחושה סוביקטיבית משהו שהמחשב הזה קצת יותר ריספונסיבי, ותכלס בסביבת שולחן

העבודה וגלישה באינטרנט הוא עושה את עבודתו בסדר גמור. הספק גם נבדק וזה מוציא ערכים תקינים לחלוטין בגבולות עד 2-3%

סטייה כמותר בתקן ATX. כמו כן צלח stress test תחת OCCT.

מה הלאה:

הלאה נבצע למחשב קצת benchmarking כדי לראות איפה הוא עומד ולקבל חיזוקים לתחושת הבטן בעבודה שעליו.

אשקול להביא מעבד Quad בהזמנה באינטרנט מחו"ל, כמותו עולה סביבות 10$ זוטרים בלבד.

עוד אשקול לצייד מחשב זה במאיץ גראפי בסיסי וזול כדי להשלים את התמונה.

לבסוף מה נעשה עם המחשב הזה זו השאלה היותר מעניינת, שכן כרגע אין לי מושג ירוק (אין לי צורך בו)

הדבר אומר שאצטרך להעבירו הלאה לקרוב משפחה או לקולגה, או אולי למכור אותו כמות שהוא בלוחות היד השנייה.

הרבה עבודה והרבה השקעה סביב כל הפרויקט הזה ללא ספק, אך חייב אני להתוודות כי העסק ממכר. מבדיקה בפורומים ברחבי

הרשת מסתבר שאינני בודד בקלחת וכי יש עוד משוגעים רבים המכורים לאותו דבר ממש. עבורי זה נעשה לתחביב כבר, עד שמצפה

בכיליון עיניים לסבב הבא, המתחיל בשיטות בלוחות המשומשים כצייד היוצא ליער עם רובהו ביד, ואין בידו מושג מה יתפוס היום לארוחת

ערב. כל מסע ציד מביא עימו משהו חדש והפתעה שלא תוכננה כלל, ובסוף הסתיימה אחרת ממה שחשבנו בהתחלה. מרגש כל פעם

לצוד על עוור ולקבל משהו שממנו עושים ארוחת ערב שונה מהארוחה הקודמת.

המחשב כפי שהתקבל "במצב מזעזע" (אזהרה: קשות לצפייה) - בכל זאת מחשב בן 8:

20171019_121317.thumb.JPG.fde1cb92bd0380a86c4bfc36f48b08a5.JPG20171019_134858.thumb.JPG.6c2625f996ddecf0399679959b9d97d2.JPG20171019_134923.thumb.JPG.567d57c3768eb54e5d2129312b408a6d.JPG20171019_135418.thumb.JPG.fd28ecf41517e0df97da83c17622a559.JPG

20171019_141530.thumb.JPG.ea22c68a49e3d01ed7ba4ecb1dad16d2.JPG

ולאחר הרבה עבודת גריז והשקעה, להלן המוגמר שלא היה מבייש מחשב "כמעט" חדש מבחינת מראה:

20171019_143618.thumb.JPG.654c3862e6e0701a9845b1c048ed8b81.JPG

20171019_140521.thumb.JPG.5eabeb747fdfec8d7697e69e6ca07729.JPG

20171019_140509.thumb.JPG.09afd3b8e172d34ddab3c5cc2b44999f.JPG

ערימת כל החלקים שהתקבלו מרכישה זו כשהם מנוקים לאחר אוברול, מוכנים להרכבה מחדש (עוד שני רכיבים יצטרפו בנפרד כמו שצוין

קודם בפוסט ואינם בתמונה זו):

20171019_150736.thumb.JPG.fc4395a592fb48074353486844b1a03f.JPG

המחשב המוגמר עובד בתצוגת תכלית - מי שלא בודק בציציות את הדור הטכנולוגי של החומרה, עלול בטעות עוד לחשוב שמדובר

במחשב "חדש" רק בגלל המראה הויזואלי. ניתן לשים לב הפעם כבר לזוג הזיכרונות קיט עם צלעות ענקיות מאלומיניום

עליהם, קיט איכותי של Corsair:

20171019_175846_01.thumb.JPG.3597dad4b3f9666d280ef4ff1d9ee403.JPG

ומצב המארז לאחר ניקוי משביע רצון בהחלט:

20171019_175904.thumb.JPG.495164cb449769c27ded29b8b20f14a5.JPG

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבדיקה שנעשת היא במערכת הקיימת שתצרוך גג 100-150W.

תבדוק מה קורה לו בערכים שרשומים עליו, סביר שישרף לפני, במידה ולא הערכים יראו אחרת לגמרי.

מעבר לזה שלא נבדק ריפל שבערכים גבוהים עם הזמן משמיד חומרה.

גם לא נבדקו ההגנות שלו.

מצד שני בעומס נמוך הוא עמד במשימה.

אישית לא הייתי שם ספק ג'נרי באף מערכת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של שמואל דקל

ספק הכח שבדקת ונמצא תקין (עד 2 3 % ) הוא הגולדן טריגר? 

כן

זה לא כזה זבל כמו שהדעת סוברת בתחילה.

מה גם שהוא כבר בן 8 ועדיין דופק כרטיס לעבודה. כמה זמן עוד נותר לו לחיות ?

זו שאלה יפה.

אבל בנתיים עובד ועלה "כלום כסף" (כשהגיע משוקלל בעסקת חבילה של מחשב שלם).

באופן פרטני ב 50 שקל משומש לא הייתי קונה אותו זה כן. משום שספק חדש בניילונים עם אחריות

יש כבר מ- 80 שח ומעלה מאיכות לא רעה בכלל, בהנחה שהספק גבוה לא נדרש מהמערכת.

וכמן שציין none77 מעלה, אנחנו מדברים על מערכת שהספק צריכה שלה נמוך כרגע,

היא אפילו בלי כרטיס מסך כך שהצריכה הכוללת שלה באמצעות מעבד 2 ליבות סטנדרטי, להערכתי

המחמירה ביותר לא עובר 100 וואט.

מסילות 12וולט של הספק מראות 14 ו- 11 אמפר בהתאמה, משמע שסה"כ מחולק על 2 מסילות הוא

נותן 25 אמפר או 300 וואט. יתר האספקה שמביאה ל- "500" היא בשילוב מסילות 3 ו- 5 וולט הפחות קריטיות בימנו.

כך שאני הייתי מכנה אותו "ספק 300 וואט ל- 12 וולט",  ככה חשוב ונכון "לספור" אותו.

משמע ספק למחשב בסיסי, שמחזיק מעבד, ומקסימום כרטיס מסך צנוע.

יש לספק מחבר pci express 6 pin בודד, אם זה רומז לנו משהו לדבר יכולותיו, או האמביציות שאליהן הוא מכוון.

זה אינו ספק רציני לבנות עליו "מחשב משמעותי", אך גם בוודאי שאינו הזבל הזה כמותו קבלנו ברכישה של לפני מס'

חודשים עם המחשב G3220 - מחשב מס' 2 בשרשור (ספק שקוראים לו zeus או משהו בסגנון).

מי שעוד זוכר שיגלגל אחורה לעמוד מס' 2 (כמדומני) בשרשור זה לראות תמונתו.

ניתן היה שם להזדעזע ממה שקבלנו - ספק ריק מתכולת אלקטרונית, מחשב גמלוני שלא קיבל מספיק זרם,

והכי חמור - ספק ללא נתונים טכניים מאומה עליו. הזוי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

ולאחר הרבה עבודת גריז והשקעה, להלן המוגמר שלא היה מבייש מחשב "כמעט" חדש מבחינת מראה:

מעניין אותי לשמוע איך בדיוק אתה מביא את הרכיבים למצב הזה - באילו מוצרים אתה משתמש ומהיכן ניתן לרכוש אותם. מעניין אותי גם לדעת האם אתה משתמש בתכשירים מיוחדים להברקה (ראיתי סירטונים ב בהם נעשה שימוש בחומר שנקרא CRC 5-56).

אני אישית פשוט משתמש בשואב אבק ובמטליות רפואיות עם אלכוהול בכדי לנקות מחשבים. הזמנתי גם משאבה ידנית קטנה (קישור) בכדי "לדחוף" אוויר למקומות שקשה להגיע אליהם, אבל אני גם שוקל לקנות משאבת אוויר ביתית קטנה כמו זאת או זאת, אולם אני לא בטוח אם זה ישתלם לי והאם זה בכלל יהיה יעיל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שבוע טוב חברס,

עדכונים חשובים (ומעניינים) - ותשובות לשואלים.

תחילה לגבי המחשב שבנינו כאמור שלשום והנסוב מעלה בעמוד זה, מבוסס החומרה החדשה שרכשנו, באמצעות לוח אם

ASUS P5KPL-CM ומעבד E5300 המכונה מחשב מס' 4. עלתה במוחי המחשבה הבאה:

הרי שאם המעבד E5300 אשר נולד בתדר FSB בסיס של 200mhz, והמהרנו אותו כה בקלות לתדר 266mhz וככה קבלנו תדר עבודה

סופי של 3466mhz, אז אולי גם המעבד השני שיש לנו מדגם E8400 יכול לעשות דבר דומה ?

מחקר זריז ברשת האינטרנט בוצע, רק על מנת לגלות שאותו הדבר אפשרי גם בו ועובד בחלק מכובד של המקרים. 

מעבד E8400 הוא מעבד תדר FSB בסיס של 333mhz ומכפלה של 9. במצב שכזה הוא עובד על 3000mhz דיפולטית.

שינוי הגדרה פשוט בביוס בלוחות אם התומכים ב- FSB של 400mhz (והלוח שלנו מדגם אכן תומך ומותאם לתדר שכזה)

מביא את המעבד לעבוד על 3600mhz (9 כפול 400), וכאמור חלק לא מבוטל ממעבדי E8400 מסוגלים לעבוד בתדר זה במתח

דיפולטי, ועל כן מאפשרים בלוחות אם (שלא מאפשרים שליטה על מתח עבודת המעבד כלוח שלנו) בכל זאת להמהיר לתדר

עבודה מכובד. אמרתי לעצמי שאני חייב לנסות זאת גם, אם רוצה להיחשב כחובב רציני.

שלב ראשון הרכבתי את המעבד E8400 בהגדרות ברירת מחדל, והרי שממילא רציתי "להלבין את המעבד E8400" ולוודא כי הוא תקין,

משום שעל הלוח היתה לנו הרי בעיה - היה חשוב לדעת האם זה בגלל המעבד, או בגלל הלוח.

האמת איפה התבררה - זה אכן הלוח אם (כצפוי) ולא המעבד שהוא תקין לחלוטין.

לאחר וידוא שפיות זה כי המעבד E8400 תקין, ועובד על הלוח של היטב בתדר דיפולטי, וצולח בדיקת OCCT, עברנו למבחן

"הפחד":

הגדרת FSB בלוח האם על 400mhz מתוך תקווה שהוא יתעורר בתדר 3600mhz ללא כל נגיעה במתח העבודה (שאינו אפשרי בלוח

אם זה). הללויה, עובד כמו ענק. אבל אנחנו עדיין רק בתוך מערכת ההפעלה, לא להתרגש כל כך מהר שיננתי לעצמי.

בתדר FSB 400mhz וביחס מכפלת תדר זיכרון 2:1 הזיכרונות על 800mhz עגולים ויפים, כך שאין חשש מהכוון הזה.

הרצת OCCT התחילה וכאן משהו מעניין:

אמנם זה עובד אך אחרי כ- 5 דקות לערך הספק כח Golden tiger התחיל לעשות רעשים של קליקים מוזרים - אך רק במצב שבו

המארז עומד (כשהוא שוכב אין רעשים מאומה). סביר איפה שמקור הרעש מהמאוורר, שהוא רכיב שמושפע הכי הרבה מגרביטציה

במכלולי ספק כח, אך יתכן מחלק אחר כמובן... כנראה כאשר הספק מתחמם אחרי זמן מה בשל דרישת זרם מוגברת, נקודת חולשה שלו

מתחילה לצוף אל פני השטח.

בשלב הזה ועל מנת שלא לקחת שום סיכון - מיד כובה המחשב, פורק הספק של golden tiger והוחלף בספק האיכותי של

TR2 420 watt thermaltake - אותו ספק המוכר לנו בשרשור הנוכחי (כמה עמודים אחורה) ממחשב מס' 3 - זה הספק ששימש אותנו

בשעתו לבניית המחשב Q9400.

השתלשלות העניינים לגבי ספק זה והכיצד נעשה שוב לזמין, היא שלפני שבועיים הצטיידנו הרי בספק כח seasonic S12ii 650watt

(ראו עמוד אחורה בשרשור הנוכחי) והוא זה שנכנס למחשב Q9400 והחליף את ה- המדובר, וכך הביאו למעשה להיות

שוב זמין עבורנו על המדף.

אז הספק thermaltake הוכנס עתה למחשב הנוכחי (מחשב מס' 4) והמערכת הוחזרה מחדש להתנעה.

כרגע המחשב עובר OCCT בהצטיינות גמורה ובשקט מופתי.

זוהי בהחלט תוצאה משביעת רצון. על הדרך שדרגנו באמצעות המעבד E8400 ביחס למעבד E5300 מספר דברים:

1. תדר עבודה מעט גבוה יותר 3600mhz לעומת 3466.

2. תדר FSB 400mhz במקום 266.

3. מטמון של המעבד הוכפל פי 3, לכדי 6MB במקום 2MB.

59eb74b1acb6c_C2D20E840020C020at203_6GHz.jpg.a2eb9ce9a55463c1ab440297265852a6.jpg

כרגע התחושה הסוביקטיבית (שלי) היא של מכונה מאד תגובתית וזריזה, בדומה מאד למחשב Q9400.

כנראה שהתדר עבודה הגבוה בשילוב FSB400mhz עושים משהו, ובכל הבדיקות בסיס של עבודה בסביבת שולחן העבודה, ,

גלישה, פתיחה וסגירת ויישומי בסיס, לרבות סרטוני יו-טיוב (כמובן שב- HD) המכונה עובדת חלק.

נראה לי כי מדובר שוב בהצלחה נוספת. אגב מאד אהבתי את לוח האם של , כל העבודה עליו מהוקצעת, אפס בעיות או גליצ'ים

באשר הם, פשוט תענוג של כלי הן בסביבת הביוס, והן בעבודת הפלטפורמה עצמה, אף לא שיהוק אחד בכל אחד מן השלבים. הלוח

כבר בן 8 אך מרגיש כבתול מהקופסה. רואים וחשים את האיכות והבגרות של היצרן הזה בלוחות אם, בהחלט דוגמא ללמוד ממנה:

https://www.asus.com/Motherboards/P5KPLCM/

P_setting_fff_1_90_end_500.jpg.7f5b0607e3a2bc8e14e7bc2175cf7f26.jpg

סיכום:

לאור ביצועיו המוצלחים של המחשב תחת ההמהרה המדוברת ולאור התגובתיות הטובה שלו, תמהה אני האם ישנה עוד כדאיות להזמין

מעבד Quad עבורו.

ואם אזמין, אזי שיהיה זה למען הספורט והאתגר שבדבר. ואולי כדאי אם כבר אז לבצע את ה- mod שעולה גם כן גרושים סביבות

15$, ויספק בסוף מכונה מהירה אפילו קצת יותר "מסתם מעבד" Q9000 .... בזכות תדר עבודה גבוהה כמעה, ופי 2 מטמון

(12MB לעומת 6MB).

עתה לחלק התשובה בפוסט, ל- smalul שמעלי אשר כתב כדלקמן:

ציטוט של smalul

מעניין אותי לשמוע איך בדיוק אתה מביא את הרכיבים למצב הזה - באילו מוצרים אתה משתמש ומהיכן ניתן לרכוש אותם. מעניין אותי גם לדעת האם אתה משתמש בתכשירים מיוחדים להברקה (ראיתי סירטונים ב YouTube בהם נעשה שימוש בחומר שנקרא CRC 5-56).

אני אישית פשוט משתמש בשואב אבק ובמטליות רפואיות עם אלכוהול בכדי לנקות מחשבים. הזמנתי גם משאבה ידנית קטנה (קישור) בכדי "לדחוף" אוויר למקומות שקשה להגיע אליהם, אבל אני גם שוקל לקנות משאבת אוויר ביתית קטנה כמו זאת או זאת, אולם אני לא בטוח אם זה ישתלם לי והאם זה בכלל יהיה יעיל.

שיטת הניקוי בה nec משתמש היא למעשה יותר פשוטה ממה שסוברים:

1. שאיבת האבק מהרכיבים באמצעות שואב חזק ועוצמתי (Dyson) במודול מברשת של השואב המותאם למשימה. בעדינות ובזהירות

על מנת שלא לפגוע ברכיבים.

2. לאחר מכן שימוש באוויר דחוס (מפחית) בנקודות תורפה, בהם השואב התקשה להשלים את המשימה, כמו כל מני חרירים וחריצים קשיי נגישות.

3. לבסוף מטלית ניקוי לחה של תינוקות. מרכיביה העיקריים מעט מים אלכוהול ובושם קל.

אף אחד מאלו אינו גורם לנזק כימיקלי למי מרכיבי האלקטרוניקה של הציוד, בדומה לכך שלא עושה נזק לעורו העדין של תינוק.

לצרכי ניקוי גופי (heat sinks) שוטפם תחת זרם מים חזק בכיור באמצעות מזלף עוצמתי של המטבח.

לאחר מכן ניגובם היסודי, ויבוש מהיר באמצעות מיבש שיער.

לצרכי תיקון מייסבים ומאווררים, עורך שימוש בחומר ניקוי WD40 כשלב ראשון, ולאחר מכן שימון באמצעות שמן מנוע של מכונית.

nec אינו משתמש בתרסיסי ניקוי אגרסיביים כפי שציינת מעלה, וכפי שניתן לראות שעושים חלק מהיו-טיוברים, כגון נוזל ניקוי בלמים

מעולם הרכב (אבוייה - זהו חומר שתוקף את רכיבי המחשב הערומים), או בחומרי הברקה ואיטום מבוססי שמן סיליקון לאחר מכן,

במטרה לשוות למוצר "גימור מבריק ורטוב".

לטעמו של nec האמור אינו תורם מאומה, מסכן את הרכיבים האלקטרוניים משום שלא נועד עבורם, ומעל לכל אלו גם מלכלך בשכבה

שמנונית של גריז סילקוני, שרק מייצרת כתמים אחרי זה באם נוגעת בבגדים שלנו.

לתפיסתו של nec המחשב ביד שניה בגרושים, בהחלט אינו מוצר דוגמנות או "שואו" לחולים שבדבר, אלא מכונה פרקטית, שאמורה

להיות נקייה מכל אבק ורבב, ועובדת תקין. זה הכי חשוב.

שיטת הניקוי בה עורך nec שימוש איפה, מביאה לתוצאות המבוקשות בהתאם להגדרת המשימה וכפי שראינו, גם לתוצאות משביעות

רצון בהיבט האסתטי, מבלי נטילת סיכונים כלשהם לציוד עצמו, ומבלי להיות מרוחים לאחר מכן בשכבה סיליקונית שמנונית שמלכלכת

את הבגדים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מעניין. 

ראיתי כבר יותר מפעם אחת מחשבים עם ספק כח zeus וכד' שהם כבר מעל גיל 10, ואחד מהם אפילו שימש גרפיקאי עם כרטיס מסך רדיאון 512 מגה בייט. (zeus במקרה הזה) 

כל הסיפור הזה של הספקים הזולים, טעון בירור יסודי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...