מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום - עמוד 21 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום

nec_000

Recommended Posts

בדיוק היום סיימתי את המכירות שלי לGTX670. בממוצע מכרתי את הכרטיסים ב215 ש"ח (אחד ב200 ואחד ב230). לקח סה"כ 3 שבועות.

את הRX580 שלי רכשתי בחו"ל בכ365 ש"ח, ככה שבממוצע מדובר בשדרוג של 150 ש"ח עבור פי 2 ביצועים.

אפילו עזרתי לאדם אחד שבא לרכוש את המחשב להתקין אותו ולחבר עם כל מה שצריך, היה מרגש.

כל הכבוד על המבצע @nec_000, נראה כאילו באמת עשית עסקה טובה.

אגב - קצת היסטוריה מהצד שלי:

2008 - רכישת מחשב מTMS עם 2 כרטיסי 9600GT ב ב1500 ש"ח, חזק יותר מה9800GTX ב20% באותה תקופה

2009 - החלפת הכרטיסים ב9800GT במסגרת האחריות עקב בעיות תאימות

2010 - החלפת הכרטיסים בHD5850 בודד במסגרת האחריות עקב בעיות תאימות עם לוח האם, ללא תוספת כספית

2011 - רכישת כרטיס HD5850 נוסף במחיר חיסול (700 ש"ח) עבור CROSSFIRE

2013 - מכירת כרטיסי הHD5850 ב350 ש"ח כל אחד, ורכישת כרטיס 7870XT במקומם (ללא תוספת כספית, שווה בביצועים)

2013 - החלפת ה7870XT בGTX670 במסגרת האחריות עקב בעיות תאימות עם לוח האם

2019 - מכירת כרטיסי הGTX670 ב215 ש"ח כל אחד, ורכישת RX580 מכרייה (פי 2 בביצועים) בתוספת של 150 ש"ח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 311
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

הי אור,

אגב שמת לב, שלמעשה רק בסבב האחרון התחלת לראשונה לנצל את נתיב המשומשים ?

למעשה עד לרכש ה- rx580 האחרון, כל רכישותיך היו במסגרת החדשים מחנות. ותקנני אם טועה.

גירית אותי למען האמת :beerchug:

אוכל להרחיב את התקופה שציינתי בפוסט הקודם שלי, אל לפני 2016.

שכן גם בשנים שקדמו לכך רכשתי למחשבי (רק) משומשים.

לפני ה R9 390 היה לי HD7950 Vapor-x שנרכש משומש ב- 2013 ב- 1000 ש"ח. ונמכר ב- 2016 ב- 480 ש"ח.

לפניו GTX570 שגם נרכש משומש (כמדומני ב- 2012), והסכומים רכישה ומכירה כבר לא זכורים לי פרפקט.

אבל נדמה לי שהרווחתי עליו משהו כמו 200 שח. כמדומני קניתי ב 500 ומכרתי ב-700, לא בטוח.

לפניו HD5830 שגם נרכש משומש (כמדומני ב- 2011). נראה לי נרכש באזור 300, (או 200 לא זוכר בדיוק),

ונמכר ב- 400. אז גם שם הרווחתי איזה גרוש או שניים.

היו גם כרטיסים קודמים, אני זוכר איזה 6600GT שנרכש יד שניה ב- 2007, במחיר 200 שח, ומעולם לא נמכר (עדיין אצלי).

ויותר מזה אחורה כבר מוותר, לא זוכר מספיק פרטים. היו שם -ים מדורות קודמים כמו 4, ואפילו 2...

והיו riva tnt מכמה סוגים ו- 3dfx ועוד... יש גבול כמה שנים אחורה אפשר ללכת, אני כבר מדבר פה על 15-20 שנה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יותר מזה אומר לך ידידי

מאז 2011 עד רגע זה (8 שנים!) סופקתי סה"כ מאותה רמת ביצועים עם כרטיס המסך ולא ראיתי צורך לשדרג!

ה HD5850 CF שהיה לי בזמנו היה שווה ערך ל7870XT שהיה שווה ערך לGTX670 שאיתו נשארתי מאז 2013. עד 2016 הייתי בצבא אז זה יחסית מובן.

רק לאחרונה כמות הביצועים קפצה פי 2 עם הרכש החדש.

בנוסף, שים לב שרוב ההחלפות שלי היו במסגרת האחריות, והתוספת היחידה במחיר שעשיתי הייתי עם הHD5850 הנוסף לקרוספייר. אכן רכישת כרטיס מסך יד 2 היא חדשה לי, ואני מודה שלא שמתי לב לכך בעצמי.

בנוגע לכרטיסי מסך - ממש אחורה יש לי את הGEFORX MX400 שהיה הראשון באמת (לפני זה היה HD), אחריו היה 6200TC (כרטיס מקולל) שנרכש ב300 ש"ח והוחלף ל7600GT ב862 ש"ח (שיש לי אותו עד היום) כדי שאוכל לשחק SERIOUS SAM 2.

אבל 2007 מסמלת את שנת ההעצמאות שלי (גיל 14) אחרי שהתחלתי להיות עצמאי בתחום המחשבים, למדתי לבד את התחום תודות לחברי הפורום היקרים וכיום יש לי את כל הידע תודות לכך. לכן התחלתי לספור מאז.

מעניין מתי יהיה לי גירוד להחליף לכרטיס הבא

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוקר שבת נפלאה,

אין כמו עוד שבת מנוחה על מנת לשתף עם החברים עם עוד צייד חוות כריה של עבדכם הנאמן ביחד עם חבריו לתחביב,

כאשר הפעם מדובר בחוות כריה שמבוססת על כרטיסי מותג מהסדרה Nitro RX580 .

כבר התוודאתי לכרטיסי Nitro RX570 ועד כמה שאלו איכותיים ברכש הקודם פה בשרשור, איכות שהפתיעה אותי משום

שבאתי במקור עם גישה לא מתלהבת אליהם (בכל זאת דגם עממי, מה אפשר כבר לצפות מ- rx570...) 

אך גיליתי להפתעתי שמדובר במשהו מוצלח בהחלט ומושקע מצד היצרנית .

לכן לא הססתי לרכוש גם עתה את דגם ה- 580 מאותו ליין, מתוך ידיעה שמדובר באחד מכרטיסי ה- 580 האיכותיים יותר

שיש בשוק, וזה נוגע לאיכות הליבות (שכנראה שומרת לעצמה את הטובות ביותר ומטמיע ב- מותג הבית

שלה), כמו גם לאיכות הקירור והרעש האקוסטי.

מבחינתי כשנוצרה ההזדמנות שוב לרכש חוות כריה המבוססת סדרת כרטיסים זו, קפצתי על ההזדמנות לרכוש כמה לצרכי

האישיים, המטרה להחליף את ה- RX570 ולגלגלם הלאה.

הפעם הזו ובשונה מפעם שעברה הכרטיסים שקבלנו הגיעו מטונפים ומלאים באבק, אך אנו לא מתרגשים מכך כי יודעים איך

בסוף  אחרי קצת אהבה והשקעה הם יראו.

לכן מלאכת הנקיון היסודית שערכנו להם הסבה עונג לא מבוטל, שכן חלק ניכר מעוצמת התענוג מתבססת על העובדה, 

שכמה שהמצב יותר קונטרסטי בין שלפני (מלוכלך) למצב של אחרי (מבריק כמו חדש) כך זה נעשה גדול יותר :) 

אפשר לומר שישנה תחושה של לידה מחודשת של המוצר.

הכרטיסים שקבלנו הם מסדרת העילית של Nitro:

הגיעו לידנו דגמי Special edition שהיא סדרה מאד נאה ויזואלית השוברת את הנוף המוכר והבנאלי באמצעות צבע כחלחל

מטאלי בליווי תאורה צבעונית תואמת, והגיעו גם כרטיסי limited edition אפורים. תכלס אותו דבר פחות או יותר אך עם shroud

אפור עכבר (במקום כחול). 

הכרטיסים עלו לנו 275 ש"ח בלבד ליחידה, ובשעה שנפתרתי מה RX570 (שהגיעו רק לפני כשבוע) במחירים 400 ו- 450

ליחידה כל אחד מהם, מדובר פה הן בשדרוג לדגם 580 (במקום ה- 570 היוצא) בשילוב חסכון במחיר - שכן הכרטיסים

המחליפים התקבלו במחיר זול יותר. הרווח אינו אלא כסף כיס קטן ונחמד בצד לתגמל עבור הטרחה וההשקעת זמן.

*אגב אחד הרוכשים של ה- 570 הוא חבר פורום שבקשר עימי כבר זמן מה, וברגע ששמע שה 570 זמינים לקח אחד לעצמו.

המשכנו בקשר טלפוני תוך שאני שכבר יודע מה הן מגבלות הכרטיס ולכן תומך בו מרחוק ומסייע לו במהירות להגיע לתדרי

עבודה מומהרים יציב ללא כל תוספת מתח עבודה. הכרטיסי nitro הללו הן חיות רעות שמאפשרות לתדרים גבוהים

ללא עונש בדמות רעש או חום נלווים.

כרטיסים אלו משייטים באזור חיוג 1450mhz כבר בדיפולט מהיצרן, כאשר הכחולים מומהרים גם בזכרון ל 8400mhz.

במצב שכזה as is הם נותנים ביצוע שהוא כ- 10% סדר גודל גס מעל לזה של gtx1060 6gb. למעשה בשני בנצ'ים הבאים התקבלו ממצאים כדלקמן:

תחת 3d fire strike הכרטיס מוציא 16,000 נקודות גראפיות, לעומת כ- 18,300 לדגם gtx1070 סטנדרטי, תוצאה אשר

מראה כי ה- rx580 הללו איטיים רק כדי 15% בלבד מ- gtx1070. ותחת unigine position הם מוציאים 66fps לעומת

כ- 90fps ל- gtx1070, תוצאה המציבה אותם כ- 30% איטיים יותר מ- 1070.

בהתבוננות על משוואת העלות תועלת, מרחקם הלא רב מדי מדגם 1070 שעולה פי שניים מהם, מציבה את דגם ה- rx580 (הזה) בעמדת יתרון מעניינת וביתרון יחסי משהו:

אנחנו הרי משיגים אותם בכמחצית המחיר לערך מדגמי 1070, והביצוע הרבה יותר גבוה מאשר רק חצי, ומכאן התמונה מתחדדת.

בתכלס עבור רזולוציה 1080P אי אפשר להכשילם.

כאשר זו הרזולוציה השולטת בשוק ממילא ברוב רובם המכריע של מערכות המחשבים בשוק, כרטיס זה מצוי ב- sweet spot

האידאלי. במיוחד במחירו (רק 275 ש"ח) למפרקי חוות כמותנו. לכן טבעי זה שנתתי אותם למחשבים של ילדיי במקום ה- 570

שהיו להם.

לקינוח נעבור לתמונות פרונוגרפיה של אחד הכרטיסים שניקיתי, במקרה צילמתי לנו את ה- special edition הכחול מטאלי,

הוא יפה יותר בעייני.

לפני מפורק עמוס באבק:

20190213_223643.thumb.JPG.b94fe7b1f1eefb1d5558a7170029c83e.JPG

מצוחצח מכל כוון:

20190213_231516.thumb.JPG.adc73bfd1db0ed73ee79b4324c49e38f.JPG

מורכב גמור מדגמן למצלמה:

20190213_233316.thumb.JPG.ff2e367664c1a6ca8cf9cc191c427bf6.JPG

20190216_110913.thumb.JPG.2eafcf93c8c10fd57194e48daf7a40b9.JPG

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קצת העשרה באמצעות חומרים מבחוץ,

הפעם Brian מ- yes tech city עורך בחינה אקטואלית על כרטיס מסך סופר מוכר ופופולארי בשעתו, למעשה עד עצם היום הזה

בשוק המשומשים גם, הלא הוא מיודענו ה- GTX970. זהו כרטיס שגם פה בשרשור שלנו כבר היתה לנו הזדמנות לעשות עליו

פרק רכישה ושפוץ. אוכל לשתף (ולהזכיר) שעברו תחת ידנו כמה כרטיסים שכאלו אשר טופלו באהבה, חודשו, הועלו מחדש על הכביש

ומצאו להם בית חם.

בריאן מבקש להשיב על השאלה הבאה:

האם GTX970 כיום (שנת 2019)  עדיין נחשב כלי שמיש ומתאים לרזולוציה 1080P בהגדרות גבוהות ?

הוא מגלה כי התשובה לכך היא בהחלט כן. בריאן למעשה מחזק (מצידו) את הטענה שלנו החוזרת חדשות לבקרים בפורום,

והיא שכרטיסים רבים מקליבר דומה ומקביל ל- gtx970 הנדון, כדוגמתם של ה- R9 290/390 המפורסמים...

או אחיהם המודרניים יותר ה- gtx1060 וה- RX570/580, אלו כרטיסים טובים וראויים מאד לרזולוציה המוזכרת 1080p,

וכן, אפילו בכותרים מודרניים ובהגדרות גבוהות.

למעשה ניתן לומר, שאם אין אנו חולים בסנוביזם, אזי שעבור 1080p אין הכרח של ממש לפזול לכרטיסים יקרים מהללו שהוזכרו.

בשעה שכרטיסים שכאלו עוברים כיום יד באזור חיוג 350-500 ש"ח בשוק המשומשים, בעיקר בשל דחיקתם מטה על ידי דגמים

צעירם וחזקים יותר, תהיה זו שטות להתעלם מהם. זוהי נרוונה של ממש לזכות בכזו רמת ביצוע, רמה שעד לא מזמן נחשבה לפרימיום גבוה.

לתפיסתי מוטב לתת איפה לכרטיסים אלו את ההזדמנות לה הם ראויים (גם היום), לפני שרצים לשלם סכום בן 4 ספרות

עבור מאיץ גראפי יקר. אנחנו נופתע עד כמה הם עדיין בועטים חזק ושמישים כיום. בזכותם ניתן למעשה להרכיב מחשבי

גיימינג בתקציב חגורה הדוקה, ועדיין לקבל מכונה יעילה ואפקטיבית במישור הביצועי-פרקטי.

צפו באהבה:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הדבר היחיד שלדעתי יגביל אותם יחסית (ואת כל כרטיסי ה4GB למיניהם, אבל במיוחד את הGTX970 עקב הגבלת ה3.5GB) הוא הVRAM שלהם לצערי. כנ"ל לגבי הR9 FURY והR9 FURY X. אומר זאת מישהו שחווה זאת אישית וראה איך במהרה 512MB כבר לא הספיקו, 1GB לא הספיק, ו2GB לא הספיק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוקר אור אור,

אכן, נקודת התורפה היחידה של הכרטיסים היותר ישנים היא מגבלת נפח הזכרון העומד לרשותם,

שבמקרה של ה- 970 עומדת על 3.5GB,  וקצת פחות מפריע בדגמי ה- 4GB של המקבילים 290,

אם כי המרחק בהחלט לא רב (רק חצי ג'יגה).

אבל עלינו לזכור משהו חשוב,

שישנו הרי מתאם ברור - בין הכח החישובי של ליבת המאיץ הגראפי אל משטח הזכרון VRAM העומד לרשותו,

וממילא הכח החישובי של ליבות כדוגמתם של 970/290 היא כזו, שמותאמת עקרונית לנפח שמשודך אליהן

והוא 4GB .

משמעות הדבר היא, שגם לגרסאות כרטיסים זהות בכוחן החישובי לאלו כדוגמתו של ה- 390 (ששדכו לו 8GB זכרון),

אילו בכותר משחק כלשהו נבקש לנצל נפח מקליבר כבד שכזה, הרי שביצועי הכרטיס ירדו משמעותית מבחינת FPS
היות **וקצב העיבוד של ליבת המעבד הגראפי** תתקשה לטפל בנפחים שכאלו. היא מותאמת הספקית ל- 4GB, לא ל- 8.

משמע הדבר,

שבאותם כותרים שצורכים הרבה , הדבר הנכון לעשותו הוא ממילא להגדיר בכותר הגדרות גראפיות כאלו שיתכנסו

לתוך נפח 3.5 או 4GB , זאת על מנת להתאים את ליבת המאיץ הגרפי אל המשאב שעומד לרשותו (בדגמי 970\290.).

בדר"כ הורדת איכות הטקסטורות הינה האלמנט שמשפיע הכי הרבה על צריכת משאב הזכרון,

ואם זה אינו מספק, אזי גם הורדת יכולות anti aliasing שידועות כגוזלות זכרון רב.

קנפוג נכון איפה בכותר כך שמשטח הזכרון יספק - זה הכל. לא הכל חייבים תמיד ובכל המקרים להריץ על הגדרות Ultra,

ממש לא. כבר למדנו בתחומנו, כמו גם בזכות אתר hwzone (היו לנו שרשורים שעסקו בכך) כי ממילא ההבדל הויזואלי בכותרי

משחק בין Ultra ל- High הם מינוריים, לעיתים אף בלתי ניתנים לאבחנה. משכך, אין כל בעיה עקרונית מבחינתנו להסתפק ב-

הגדרות high עבור אותם מקרים חריגים, שבהם נפח הזכרון 3.5/4GB אינו מספק וכך כן להתכנס לנפח הקיים.

מה שמחזיר אותנו לשורשים, וזו לטענה הביצועית האומרת - שכרטיסי 970/290 עודם מספקים גם היום 2019 עבור הרצת

כותרים (כולל הכבדים שבהם) ברזולוציה 1080P תוך קבלת קצב רענון תמונה מעל 60hz כנדרש. נוכל להתרשם מהדוגמאות

שנתן בריאן בסרטון שמעלה, בהם הריץ גם את latest and greatest titles תחת Ultra, ולא נתקל בבעיות כלשהן. אזי שעל

אחת כמה וכמה. הוא ניסה אגב Ultra בכמעט הכל כן, ועדיין ולא נתקל בבעיה כלשהי.

זו בעצם המסקנה מהמבחן שערך בריאן, והיא שלמרות הנפח העומד על "רק" 3.5GB זכרון, הכרטיס עדיין עובד יפה ונותן

הופעה מכובדת. אז מתי תגיע העת שזה כבר לא יהיה כך ? עוד שנה, שנתיים, אולי יותר .... ?

שאלה טובה שקשה מאד להשיב עליה כיום. רק מבחן הזמן יעשה את שלו.

אוכל לשתף את החברים על כך שיש לא מעט כרטיסי gtx970 כיום בלוחות היד השניה (כולל בפייסבוק שהפך לזירת מסחר לא

מבוטלת כלל וכלל), ובמחירים מפורסמים של החל מ- 400 ש"ח, כאשר רובם באזור חיוג 400-500 ש"ח. לאחר משא ומתן

קצרים שיוריד עוד 50-100 ש"ח להערכתי הזהירה, נראה (לי) שזו אחת העסקאות המוצלחות בשוק המשומשים עבור מחשבים

on the budget מחד, אך מאידך כאלו שמספקים modern ללא רגשי נחיתות. 

ידוע לי ש- system builders העוסקים בתחום (כתחביב וכהכנסה צדדית), קונים כאלו כרטיסים בשמחה ומרכיבים מהם יופי של

מערכות בתקציב, ומוכרים אותן הלאה. יש בקוש בשוק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מסכים עם הנאמר מעלה, אכן אחלה עסקה בסופו של דבר. רק שים לב שבמקרה שלי, גם עם הhd5850 1gb וגם עם הgtx670 2gb, מה שהגביל אותי היה לאו דווקא הביצועים של הכרטיס אלא ממש כמות הזכרון.

אני זוכר שהיה דיון דומה על כך בהתלבטות בין גרסת ה2gb ל4gb של הgtx960, והועלו טענות דומות. 

הכרטיסים האלו טובים, רק צריך לשים לב למגבלה זו ולהיות מודעים אליה בעת רכישת הכרטיסים. אני לחלוטין יהיה יותר רגוע עם עוד חצי ג'יגה בהשוואה ל3.5 של ה970

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 חודש מאוחר יותר...
ציטוט של nec_000

יש לי שאלה, לא ממש קשורה לנושא הדיון, אבל נראה לי שרבים יהיו מעוניינים לדעת את התשובה לה:

כיום, האם כדאי יותר לרכוש GTX 1080Ti (מה עוד שאנוידיה מוסיפה תמיכה ב- לכרטיסים הללו בדרייברים החדשים), או 2080? הביצועים נראים דומים, ויש מספיק דיווחים על בעיות עם כרטיסי כדי לגרום חשש מסוים לגביהם.

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@ClassMulder

צהרים טובים,

לשאלתך מעלה, נטייתי עקרונית לרכוש משומש שעבר כבר קלומטרז' מסוים והוכיח את אמינותו ותקינותו.

רק לבדוק אותו טוב בטרם רכישתו וזה הכל.

מאדם פרטי סביר שתקבל כרטיס עם אריזה וחשבונית שעדיין באחריות יבואן/חנות בארץ.

מחוות כריה אין אחריות אך המחיר זול יותר.

מזכיר למי שפספס (ציינתי פה בעבר), כשאנחנו פרקנו חוות בשנה האחרונה (חברי ואנכי) את ה- 1080ti שלי

רכשתי ב- 1150 שח בלבד, ביחד עם כמות מכובדת של כרטיסים נוספים.

**לא אומר שזה מחיר שתשיג אבל רק מצין כרפרנס להתייחסות.

מסדרה 2000 לא התלהבתי מכל הטעמים, בכללם שלא ראיתי ערך מוסף ליכולות שהסדרה הזו מביאה,

כמו גם שלא התלהבתי מרמת האמינות שהיא הפגינה, מה שרק מרתיע (אותי) עוד יותר.

**מי שאינו ממהר יעשה נבון אם ימתין לקיץ, צפויה השקתו של navi ב- 7nm , וכנראה גם סדרה 3000 של נוידיאה ב- 7nm.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

קצת להעלות אבק לא יזיק,

מיועד למי שמבקש להזכר במוצרי בסיס בימנו... אך מהסוג הזה שעדיין יכולים להיות אחלא של גם היום ב- 2019 .

מתאימים מאד עבור מחשב entry level לילד או עבור .

ולא שהממצאים של סטיב בסקירה מטה מפתיעים מישהו, שכן עדיין GCN משודך ל- 3GB Vram לוקח את התחרות.

AMD ממשיכה לאפטמז עבורו גם 8 שנים אחרי שנולד, בשעה שנוידאה נטשה את סדרת kepler עוד מזמן ב- 2015.

אישית אספתי לא יודע כמה - אך לא מעט כרטיסי 7950/7970 בשנה האחרונה בעלות שהיא על גבול החינם או בחינם ממש.

בעיקר מקולקלים ברמה כזו או אחרת שתקנתי. על רובם מסופר אי שם אחורה בהסטוריה של שרשור זה לרבות אופן התיקון,

הכל על מנת שהקוראים יראו וילמדו איך לבצע בעצמם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...