מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום - עמוד 19 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום

nec_000

Recommended Posts

התודה היא לך gilka,

לך ולכל החברים האחרים שמפרגנים פה כל הזמן.

בזכותכם, בזכות הערכה החוזרת והפידבק הפוזיטיבי הנני מקבל את האנרגיות הנחוצות, אולי לאמר את הרשיון למעשה

להמשיך ולייצר לכולנו תוכן והרפתקאות חדשות, לטובת הקהילה בכללותה.

גם כדי שנלמד ונצבור נסיון ביחד באמצעות ההתגלחות על הסיפורים השונים שאנו עוברים, וגם נהנה על הדרך מקריאת

ספר, כי זה תכלס ספר שממשיך להכתב ולהכתב מאיטרציה לאיטרציה ותאורטית לא אמור להסתיים :) לפחות לא

כל עוד יש חשק, רצון, הנאה מהדרך ומהתהליך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 311
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

הנך שוכח שלא רק שהעסקה שביצעתי היא על כרטיס חדש, היא גם התבצעה מרחק של דקות ספורות מביתי. 

שנסגור על תיקו? 🖕

כל הכבוד, אחלה עסקה בכל מובן. במיוחד בתקופה בה שהדור החדש לא הוריד את מחירי הדור הישן ולו בשקל אחד,אם מתעלמים ממבצעי הימים האחרונים. תמשיך לעדכן ולספר לנו על מה שעלה בגורל הכרטיסים.  💕

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

אם כן לאחר כמעט חודשיים של יובש בשרשור זה הגיע בהחלט העת לעוררו משנת החורף ולנער במקצת את האבק שהצטבר עליו.

תחילה תזכורת קצרה לפרקים הקודמים, ליתר דיוק אל מודעתו (בעמוד זה מעלה) של ידידי היקר  @User_Name   

מיום 4.10.2018 - מודעה בה הוא מבשר לנו על דיג מוצלח בהשראת השרשור, של gtx1080 במחיר מצוין (יחסית) של 1100 ש"ח,

ובכך למעשה מבשר על פתיחתה של תקופה חדשה בשרשור זה:

תקופה בה חברים באים בלי בושה (מתוך תחרות ספורטיבית כמובן - שלא יובן לרגע אחרת), עם מטרה אחת ברורה לנגד עינהם:

לערער על מעמדו של פותח השרשור תוך קריאת תיגר לא פחות מכך, על תואר קוטף העסקאות יד שניה המוצלחות ביותר.

אז הנה בא לנו חבר הפורום user_name וחושב לתומו, שעם רכש gtx1080 ב- 1100 ש"ח הוא נכנס לזירה עם מספיק נוצות

תחת כנפיו, על מנת להצליח ולערער במשהו את כס המלכות. נו מה אתם אומרים, יש לו צ'אנס ?

נשאירכם במתח - כדי שיהיה שווה לקרוא הלאה :)

מקווה שנהנתם. ואם היה שווה את זה, אל תשכחו להרביץ בלייק... 

מרשים.. אבל בסופו של דבר, קניתם יותר כרטיסים מאשר צריכים. כדי לממש את היתרון של העסקה הזו תצטרך למכור את יתרת הכרטיסים ברווח. אם זה היה כרטיס יחיד ב-800 ש"ח, אז זה היה באמת שווה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוקר אור ClassMulder,

ראשית תודה רבה גם לך כמו לכולם 👍

נעבור להתייחס לתגובתך דלעיל, שממנה הנני למד כי צריך כנראה להסביר את עצמנו. אז אנסה כמיטב יכולתי:

אנו קונים את הכרטיסים הללו שלא רק לשמוש עצמי, כי אז אתה צודק וצריך לרוב רק יחידה אחת.

המהות היא ששלישיית חובבים לדבר התכנסו יחדיו בדיר חזירים צפוף בווטסאפ, הקימו להם קומונה קטנה ואינטימית של

משוגעים אשר רוכשים (ולא רק) לשם:

א. שמוש עצמי בחלקים הבודדים שכן צריכים (שזה הבסיס כמובן)

ב. עזרה הדדית - הרי שסיבת ההתכנסות נולדה מצורך לעזור לאחד מהחברים בתחילה (lanzar שמרכיב מחשב לחברו)

ג. מכירת/העברת היתר לקרובים לנו (חברים/משפחה)

ד. מכירת היתר למטרת רווח (גם אם הוא זעום כפי שהוסבר בעבר בשרשור זה עוד מזמן)

ה. ולשם התחביב ההתעסקותי שבדבר - משהו שלא ניתן להסבירו. כל אדם והפטיש שלו כמו שאומרים :)

אנחנו במקרה שלושה משוגעים שזה עושה לנו את זה, ההתרגשות של הסחר וכל מה שמסביב - בנצ'ים למידה ועוד.....

זה כיף, זה תחביב לשמו.

הנני מקווה שעתה הדברים מובנים, ומדוע (לנו) השתלם לרכוש חמישה כרטיסים (והיינו קונים יותר במחיר הזה אם היו בידי

המוכר עוד). ואל חשש, כל מה שלא משתמשים בעצמנו ממילא עובר יד הלאה ומשאיר לנו גם רווח קטן בכיס,  כפרס ניחומים

עבור טרחתנו.

כבר כתבתי בעבר ואחזור על הדברים כי זו הזדמנות מתאימה:

זהו אחד התחביבים הנדירים בהחלט, שלא רק שאינו עולה כסף, אלא באופן פרדוקסאלי ומפתיע משהו, מייצר כסף לעוסקים בו.

אז גם הנאה מתחביב, גם עזרה חברית, וגם כסף כיס על הדרך ?      מי יכול לסרב לדבר שכזה... 

מעבר לכך שכל החובבים בברנג'ה שהכרתי באמצעות התחביב, חייב להודות, יצרו המוני חברים וקשרים על הכיפאק,

שזה היה שווה את זה בענק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ולאחר העיקוף הקצר שעשינו בדרך עם כמה מודעות off topic, חוזרים למסלול:

מי אתה Strixx GTX1080 ?

תחילה כרקע חייב לשתף עמכם כי לאחר שעובר זמן ואתה מתעסק עם כרטיסים רבים, עשרות ? אולי כבר מעל 100 בשנה

וחצי האחרונות ?  אז אתה מתחיל לפתח מיומנות והעמקה בקשת רחבה של דגמי כרטיסים, מיצרנים שונים ומדורות מגוונים.

אין זה סוד שסדרת כרטיסי המסך של מחזיקה בשוק מזה שנים רבות מוניטין של איכות בין הגבוהים שיש בתעשיה,

והדבר מתחיל עוד עשור אחורה עם סדרת DCii המפורסמת, כאשר כבר עברו כמה כרטיסים שכאלו אצלנו ושתפנו עמכם פה

בשרשור זה, שהכרטיסים הללו יצגו את העילית, סמן ימני אם נרצה של כרטיסי הפרימיום המוכרים.

מטבע הדברים אסוס עם השנים התקדמו והחליפו את שמה של סדרת DCii לדור הבא המכונה DCiii, ונתנו לה את המיתוג

strixx.

הדור החדש והכי עדכני של איפה לוקח את טיב הבניה, הרכיבים ואיכות היצור, לשלב האבולוציוני הבא עת

מוסיף עליהם עוד משהו אחד חדש בארסנל, וזה יצור ללא מגע יד אדם:

image.png.145031f9e66eb69f638152fdc1599cc6.png

בתעשיה העולמית אחת מנקודות התורפה ביצור מוצרים היא מיקרו פגמים/כשלים בתהליך, כאשר האשם בכך מבוסס

בין השאר על תהליכים לא הדירים, כמו אלו אשר מבוצעים בידי אדם אנושי. לעולם אדם אינו יכול להיות רהוט קונסיסטנטי

ומדויק כמו .

אם נתבונן למשל על הלחמה שבוצעה ביד אדם לעומת הלחמה שבוצעה בידי אוטומטי, נשים לב שההלחמה האנושית

נראית מפוזרת, לא אחידה ולא סימטרית, הקו אינו בעובי אחיד לכל אורכו. בעוד שהלחמה אוטומטית נראית כמו ליזר של

ממש - סימטרית, אחידה וזהה בין כל המוצרים האחד אחרי השני שעברו בקו היצור.

בעקבות המהפכה הרובוטית שתעשייה חווה בשנים האחרונות, יותר ויותר פסי יצור ברחבי העולם עוברים הסבה

לביצוע באמצעות יצור רובוטי ותוך הוצאת הפועל האנושי אל מחוץ למעגל, תהליך הדרגתי מרתק בעל השלכות מאקרו

כלכליות דרמטיות.

בכל אופן כחברה מתקדמת בתחומה היא בין החלוצות לבצע את ההסבה המדוברת, כך שכרטיסי המסך העדכניים שלה

העונים למיתוג strixx מוסיפים את תכונת "הייצור ללא מגע יד אדם" למעגל התכונות. התוצאה של הטמעה זו מעבר לכך שהיא

חוסכת ליצרן כספים רבים בגין שכר לפועלים שנחסך ממנה, היא שהמוצרים הדירים, השונות מתכווצת ואם מתבוננים

בכרטיס ניתן לראות, שבכל אותם מקומות שיד אדם היתה נוהגת לבצעם עד כה, אותם אי דיוקים קטנים... פשוט נעלמים

והכל נראה ישר כמו ליזר. כל כרטיס נעשה תאום לחברו ממש.

המשמעות של מעבר לשיטת יצור זו, היא שאותם מיקרו פגמים - אלו שליימים גוזרים את המוצר להתקלקל בטרם עת,

נגיד הלחמה לקויה ששרדה זמן מה עד שמתה ביום אחד בהיר כי לא היה מספיק חומר או לא הולחמה בדיוק הנדסי נדרש,

היא חוליה שנפלטת משרשרת המעגל. אותו מיקרו פגם לא קיים עוד במוצר, ולכן נקודת הכשל הזו לא תעלה אל פני השטח

כפי שהתרחש בעבר. המשמעות הבלתי נמנעת היא עליה באמינותו של המוצר.

זה אם כן החידוש שמוסיפה סדרת strixx לתמהיל התכונות, אלמנט שאט אט יחלחל לכל התעשיה בכללותה.

וזה לא רק יותר איכותי ליצר כך, אלא שלאחר החזרת ההשקעה הראשונית בפס היצור הרובוטי (שאותה נאלץ היצרן לבצע

בצעדו הראשון), הוא מתחיל לראות בחזרה רווח, ולכן תכונה זו מחייבת בסופו של דבר את כולם ליישר קו ולאמץ את השיטה,

אחרת מי שלא יבצע את ההסבה המדוברת, פשוט יהפך ללא תחרותי יום אחד וייפלט מהשוק.

הדבר הנוסף הוא, שאסוס לוקחת את טכנולוגית DCii צעד נוסף קדימה, קוראת לה DCiii ומצליחה להביא את רמות מפלס

הרעש ופליטת החום לשיאים חדשים. לראייה, כרטיסי strixx הם בין השקטים והקרים ביותר שיש כיום בתעשיה,

יתכן (צריך לבדוק) שהם כיום במקום הראשון ממש. אחד הסעיפים שתורמים לכך בין השאר הוא שיטת צימוד coupling

חדשה בין ה- heatsink לליבת ה- GPU, ולכן מומלץ שלא לפרק את הכרטיס ולנסות להחליף בו משחה תרמית,

אלא רק כשאין ברירה ממש.

בכדי להתרשם מהכרטיס Strixx GTX1080 הנסוב במקרה שלפנינו, ,תחילה נראה את הדף הבא מעמוד היצרן

שמפרט את תכונותיו ההנדסיות במבט על ושווה לעמוד עליהן (את חלקן פירטנו מעלה):

https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-GTX1080-8G-11GBPS/

לאחר מכן אין חכם יותר מאשר לעבור על הסקירה המורחבת והמפורטת לה הוא זכה בעת השקתו באתר

המוכר techpowerup .  כאן הנני מפציר בכם לקרוא אותה - אם לא את כולה אז לפחות לעבור על הקטעים הקריטיים

והרלוונטיים שמתייחסים להנדסה של המוצר, האיכויות התרמיות והאקוסטיות כמו גם החשמליות, ולא לפספס את הסיכום:

https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GTX_1080_STRIX/

מה עכשיו ?

אז עכשיו אני מוצא עצמי יושב ובוהה בכרטיס, והוא בוהה בי בחזרה.

משהו בכרטיס הזה, באישיותו, באגרסיביות, ביומרה, בבטחון העצמי שמפגין, גרמו לי לחטות במחשבה להתקינו במחשב שלי

במקום ה- Zotac AMP 980ti המפלצתי והאהוב עלי, זה שמשרתני בנאמנות מוקפדת מזה 3 חודשים.

וה- 980ti הזה ספציפית אינו פראייר, נחשב לאחד מה- 980ti הרציניים יותר, יש שיאמרו אולי לטוען הכתר בסדרה

980ti. הוא מספק מהקופסא as is ביצועים מקבילים ל- 1070ti בדיפולט. ה- 980ti הזה הוא factory אגרסיבי

שמהיר בכ- 20% מ- 980ti סטנדרטי.

אז אני עושה בראש כן להחליף...  לא להחליף... 

ומתחיל להרגיש חסר החלטיות. עד שאחרי דקה ארוכה של שקט והמשך החלפת מבטים ביני ל- 1080 החדש, הצעיר הזה

משנה טון ואומר לי, נראה לך שלא תכניס אותי במקום ה- 980ti, לפחות לראות איזה ביצועים אני נותן לך ? 

אתה באמת רציני שלא לבדוק אותי .... ?

טוב, אם אתה כזה עקשן ועם כזה בטחון עצמי,  חייבים לתת לך צ'אנס להוכיח עצמך, אחרת לא אסלח לעצמי.

אז אחרי עבודת החלפת הכרטיסים שאינה עניין של מה בכך, בגלל שהכרטיס 980ti שלנו הוא ענק, גדליהו קוראים לו למי

שזוכר, כרטיס שנאבקתי בו המון עד שהצלחתי בשעתו להתקינו במארז, פאקן 3 סלוטים עובי ואורך 12.5 אינץ (הזוי)....

עתה צריך לעשות אותו הדבר אבל בכוון ההפוך. אבל בסוף הבן זונה הזה יוצא אחרי קצת מאבק עימו, ובמקומו ה- 1080

נראה לפתע גמד, למרות שהוא כמו כל כרטיס 3 מאווררים טיפוסי ולא יכול להחשב למשהו פצפון לפי כל אמת מידה, אלא

שליד גדליהו (980ti)...  ה- 1080 מתגמד. אין מה לעשות.

ה- 1080 נכנס ומותקן ב- 5 דקות קלילות בהחלט - איזה נוח לעומת הקודם.

מעלים מחשב, הדרייבר מתאפס על עצמו על הכרטיס 1080 החדש, עוד אתחול אחד ככה שיהיה בטוח כמו שאומרים,

שכל הרשומות התאספו כנדרש במערכת ההפעלה, ואני יוצא לסט בדיקות בנצ'ים ומדידות.

בכל מה שנוגע לביצועים, עלינו כדי 10-15% סדר גודל גס. לדוגמא unigine position עלה מכ- 101FPS ל- 115.

למשל fire strike עלה מבערך 20000 נקודות ל- 21800 (מגרד את 22k מלמטה).

והדבר מרמז לנו פחות או יותר מה הם פערי הביצועים.

יודגש כי השארתי את ה- 1080 בתדרי דיפולט שלו, שמשמעותם סביבות 1860mhz ב- boost המקסימלי, או מה שבמילים

פשוטות מכונה תדר עבודה שמרני למדי לסדרת פסקל. כבר נחשפתם לכך שידידנו lanzar בדק אצלו ושני האקזמפלרים

התאומים לכרטיס שאצלי מגיעים ל- 2130mhz עם תוספת מתח, ולאחר בדיקה נוספת (לבקשתי אותו) הפעם ללא תוספת מתח,

אז מגיעים יציב עד 2070mhz , שזו תוצאה יפה מאד גם. ופתאום בלי לשים לב, הנה יש לי כבר עוזר חדש לסייע בסקירות 😆

אותם 200mhz תוספת לערך מעל תדר דיפולט של הכרטיס אמורים לתת לכרטיס עוד משהו כמו 12% ביצועים סדר גודל גס.

נעים לדעת שישנה היתירות הזו חבויה מתחת למכסה המנוע, אך היות והכרטיס הזה הוא ממילא overkill למחשב כשלי

(2500k - i5) עם מסך 1080P בתדר רענון 60hz, הרי שאין (לי) כל צורך או כוונה או עניין פרקטי להמהיר את הכרטיס.

פשוט מיותר לחלוטין, ממילא התוספת בבצועים לא תורגש מאומה על המסך. הרזולוציה אינה מאתגרת והמעבד אינו שיא

הביצועים (כיום) אז חבל על הטרחה והמאמץ.

אז אם ההבדל הביצועי בין 980ti גדליהו ל- 1080 אינו דרמטי, אלא מסמל יותר אבולוציה שמרנית מסורתית מקובלת, תוספת

לינארית ומבורכת של עוד סדר גודל 10-15% מי פחות ומי יותר תלוי בכותר הנבחן, ההבדל הבאמת דרמטי מגיע מכוון אחר,

שאמנם צפיתי אותו אבל לא עד כדי כך, ולכן נשתף.

תחילה תזכורת הסטורית:

עד לבואו של ה- 980ti היה אצלי כרטיס R9 390 איכותי של gaming. למרות שזה היה אחד מדגמי 390 הטובים

שיש, הוא הצליח לפלוט כמויות חום כשל תנור ביתי ממוצע. המחשב בכל פעם שהופעל במוד תלת מימדי, על אחת כמה וכמה

אם זה מוד רציני או סטרס טסט, חייב אותי להרים את מהירות הסל"ד של מאווררי המארז בכדי לסייע בפינוי מהיר יותר של

החום, כאשר בפתח הפליטה מאחור היה יוצא חום המזכיר את זה של מייבש שיער.

המעבר לפני 3 חודשים לכרטיס 980ti מבוסס ארכיטקטורת היעילה, למרות שהוא כרטיס גדול פי 1.5 מה- R9 390

(שבב 600 מ"מ של 980ti לעומת רק 438 מ"מ של R9 390)

ולמרות שצרך יותר הספק כדי 320 וואט לעומת 250-280 לקודמו, הצליח להוריד את מפלס החום במארז משמעותית.

וזו היתה חוויה נהדרת:

הנה אני עם 980ti שאינו מחייב אותי להרים את סל"ד מאווררי המארז ועדיין מסוגל לתפקד בשיא הספקו למרות זאת תוך

שנותר קריר ולא עובר 69 מעלות צלסיוס. אך כשעבד, חום ברור שאין ספק לדבר קיומו נפלט מהמארז בחלק הפליטה

האחורי, שהוא אמנם חום לא דרמטי כשל ה- R9 390 אך בהחלט ברור וללא עוררין לדבר קיומו.

ולמה ההקדמה הזו ?

משום שעתה המעבר החד לכרטיס מהדור החדש בליטוגרפיה שהיא צעד אחד קדימה - 16nm במקום 28nm, זו

מביאני לסתירת לחי מטמטמת:

בסטרס טסט הכי כבד שהצלחתי לזרוק על הכרטיס, במארז סגור כן, לא ב- open test bench, אחרי הרבה זמן, והכרטיס נתקע

על 65 מעלות צלסיוס וממאן לטפס הלאה. לא רק זאת, אלא שבמצב כזה המאווררים של הכרטיס אינם עוברים 46% סל"ד

שמשמעותם חירשות מוחלטת.  *תחת עבודת במשחק לא עוברים 60-63 מעלות.

הדבר הכי מעצבן זה שעכשיו (סוף נובמבר) כבר נהיה קריר בלילות ואני אוהב את החימום הטבעי שהמחשב מייצר בחדר, עת

חוסך ממני להדליק מזגן על חימום. אלא שעכשיו עם הכרטיס 1080 strixx מסדרת פסקל אני שם את היד באזור הפליטה

האחורי ונאדה, לא יוצא משם כלום. רק קור כאילו הכרטיס כלל אינו עובד. זה כבר בלתי סביר הדבר הזה:

הכרטיס עובד, לא שומעים כלום, המחשב פולט קור ולא חום, ואני רועד מקור בכסאי עד שנאלץ או להדליק מזגן על חימום, או

לחלופין לשים עלי עוד שכבת בגד ארוכה.

מה שעשתה נוידיאה, זה לקחה את הארכיטקטורה המעולה שפיתחה עוד ב- maxwel בשנת 2014, וכאשר העבירה אותה

ב- 2016 ליצור בליטוגריה חדשה 16nm (שכונתה pascal), הדבר הביאה לרמות יעילות ממדרגה נוספת ולא בכדי נשים לב,

איך משבב בגודל 314מ"מ של gtx1080 הם מה שעשה מקסוול עם 600 מ"מ (980ti) ואף עוקפים אותו פלוס

10-15%. מרשים בכל קנה מידה מה שהליטוגרפיה נתנה לנו כאן.

דבר נוסף יפה ספציפית בדגם הזה של , הוא שלכרטיס יש שני חיבורים בחלקו האחורי (תקראו על כך בסקירה שלנקקתי)

המאפשרים לחבר אליו ישירות את מאוורריו של המארז (חיבורי 4 פין PWM), ובכך מאפשרים לכרטיס עצמו לשלוט בסל"ד של

המאווררי מארז ולהבטיח, שכל עוד הכרטיס מסך אינו עובד במוד (משמע שמאוורריו אינם מסתובבים), במצב בו לא

נוצר חום מאומה, אז גם המאווררים של המארז לא מסתובבים והשקט חרישי.

היתרון שחיבור כזה מאפשר, הוא שליטה למעשה אוטומטית על כל מאווררי המערכת במרוכז מכרטיס המסך:

אם הוא עובד ומחמם - אז גם מאווררי המארז נדלקים, ואם הכרטיס ב- idle ואינו פולט חום (ולכן שקט לגמרי) אז גם המארז

שקט לגמרי. זוהי התקדמות ושיטה מודרנית שהחלה לחלחל בתעשיה לכרטיסי מסך נוספים, אז שימו לב לפונקציה זו שהיא מאד

שימושית ופרקטית.

סיכום:

אם כן ברובד הביצועים התקדמנו מעט = 10-15%.

במקביל הרווחנו כרטיס מודרני יותר שמשמעותו היא (כנראה) תמיכת לעוד קצת יותר קדימה על ציר הזמן.

אך ההבדל הכי גדול זו הדממה המוחלטת (לא שה-980ti הרעיש חלילה אבל היה שמיע תחת סטרס גם אם ממש מעט),

היעדר טוטאלי של כל פליטת חום (כזו שהיא מורגשת לפחות) מהמחשב - עד אשר ניתן למעשה לסגור למהירות אפס את

המאווררים של המארז, בטח עכשיו בחורף.

כן, עד כדי כך לא מייצר חום הכרטיס הזה בתדר דיפולט שלו, שהוא יכול להתאים לכל סוג של מארז, גם לכזה בלי אוורור

כמעט.  וזו התכונה שהכי הרשימה אותי במוצר.

בבחינת המחיר ששלמנו והוא כאמור 800 ש"ח, זהו מחיר שובר שוק שלא ראיתי כמותו במקומות או בעסקאות אחרות

ששמעתי עליהן, לכן זהו רק עוד בונוס נוסף.

אז כרגע הצליח לשכנע אותי ה- 1080 החדש שהוא כאן כדי להשאר, גדליהו ה- 980ti יוצא החוצה עם הרבה סליחה ומחילה

ממנו, והוא בתכנון להמכר הלאה למרות שהדבר קשה לי, שכן התחברתי לכרטיס רגשית, הוא נראה כמו מפלצת V8 אימתנית

בנפח 6000 סמ"ק - מכונית שרירים אמריקאית של פעם. אי אפשר שלא להתאהב במפלצת שכזו.

עד כדי כך אוהב אותו שחשבתי לרגעים אף להשאירו לאוסף צמית על המדף, אך בשל מחירו הלא מבוטל, קצת יקר לי

לגדל בבית פסל במחיר שנושק לאלפייה, ולכן אאלץ בצער רב לגלגל אותו הלאה לבית חם הבא.

אין ספק שמי שיעבוד עימו יהנה מאד.

בהשוואה רוחבית לכל ליין כרטיסי 1080 בשוק, הכרטיס שלפנינו מדגם  strixx מסתמן כטוען לכתר, ואם לא הכתר

עצמו ממש, אז לבטח באחד מהמקומות הראשונים ללא כל ספק.

עברו אצלי סדרות G1 של פסקל גם, ואלו אינם מסוגלים עם כל הכבוד להם להיות כאלו שקטים וכאלו קרירים, הסטריקס מנצח

בפער ברור את סדרת G1, לא רק בנתונים ההנדסיים המוזכרים, אלא גם בחומר שמוחזק ביד ורואים בעין.

למשל המאווררים של גיגהבייט (גם ב- G1) פשוטים ובסיסיים. לא סתם יצא להם מוניטין של קצרי חיים, בשעה שהאסוס שלנו

נהנה מזיווד ball bearing  איכותי, מתכתי, מוצק ומסיבי - ועמידות בתקן IP5x נגד אבק...

זו רק עוד דוגמא אחת של מפרט להצביע לנו על הבדל.

בהקשר הזה אגב, עוד סדרה מאד טובה שעם הזמן למדתי לעמוד על איכויותיה, היא כרטיסי בסדרת SSC, שכנראה

נושקת ומתחרה חזק מול strixx של אסוס. אז אם מישהו בכוון רכש, שיתן גם ל- יחס חם בהחלט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...
ציטוט של exeaction

אני בודק אופציה לקנייה של 1080 במחיר מעולה (פחות מ-4 ספרות) אך ללא אחריות.
אפשר המלצה על תוכנות מאמץ בעזרתן אוכל לקבוע אם הכרטיס תקין?

הייתי מריץ 3d mark - את כל הבדיקות הפתוחות לדגם שלך. וגם רצוי לצפות במהלך המבחן כדי לוודא שאין הפרעות בתמונה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...
ציטוט של nec_000

בכל מה שנוגע לביצועים, עלינו כדי 10-15% סדר גודל גס. לדוגמא unigine Super position עלה מכ- 101FPS ל- 115.

למשל fire strike עלה מבערך 20000 נקודות ל- 21800 (מגרד את 22k מלמטה).

20K נקודות על איזה? או או הרגיל 1080P ??....נראה לי הרגיל 1080P אני צודק?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^אכן gilka,

במבחן הסטנדרטי 1080P כפי ששערת.

מבחן זה (הרגיל) מכונה fire strike ver 1.1 וזה מהווה את רפרנס הייחוס, שאליו מתייחסים בתעשיית הסקירה גם.

**אגב אם ננסה להריץ את שני הכרטיסים הנסובים בהקשר שלמעלה, דגמי 980ti ו- 1080 בבנץ' המכונה

firestrike - שהוא גרסת ה- 1440P של אותו בנץ מוכר, הרי שיחס הביצועים במקרה זה של העלאת

הרזולוציה עדיין יישמר לינארי, מכיוון ששני הכרטיסים הללו הם מקליבר מקביל זה לזה פחות או יותר, כך שאין

האחד מהם נהנה  מיתירות משמעותית על פני השני ברובד הספק ROP או memory bandwidth.

ולכן יחס הביצועים בינהם ישמר איפה regardless of resolution.

נזכיר רגע במספרים:

רוחב פס הזכרון הדיפולטי של 980ti הוא 336Gb ושל 1080 הוא 320Gb, כאשר לסדרה 1000 של נודיאה יש דוחס

זכרון דור אחד מתקדם יותר הנותן לו יתרון קל על פני זה של דור 900.

בנוגע להספק ה- ROP, אמנם לכרטיס 1080 יש רק שני שליש כמות היחידות מזה של 980ti, 

כ- 64 יחידות לעומת 96, אך תדר העבודה שלו מהיר יותר על מנת לפצות (כדי פי אחד ושליש לערך)

לעומת 980ti מהדגם הספציפי שהיה לי (של ה- ...) וכדי פי אחד וחצי לעומת 980ti רפרנס.

שני המרכיבים הללו ובהם רוחב פס והספק יחידת ה- ROP, הם שני הרלוונטיים בהקשר של רזולוציה

ולכן הזכרנו ספציפית אותם, בהתאם לדיון הנקודתי אודות משמעות שינוי רזולוציה במבחן fire strike,

באם מנסים אכן רזולוציה אחרת מאשר 1080p הקלאסית. רצינו לעמוד למעשה על הנקודה הבאה, והיא כי

שינוי הרזולוציה בהקשר של שני הכרטיסים הללו פרטנית, לא תשנה מהותית (או משמעותית) את יחס הביצועים

שכבר מצאנו אותו תחת רזולוציית 1080p.

זאת להבדיל ממקרים אחרים לדוגמא כפי שנראה עתה:

כרטיסים שבהם יחסי המודולים המוזכרים (ROP ורוחב פס זכרון) שונים משמעותית, שבהשוואתם זה לזה יחס הביצועים

אכן משתנה כאשר משנים רזולוציות עבודה. למשל במקרה בו משווים את כרטיס gtx970 למקבילו הישיר R9 290/390.

בהשוואת השניים הללו, בעוד שתחת רזולוציית 1080p הם מתמודדים האחד מול השני בכוחות שקולים פלוס מינוס,

נוכל לשים לב כאשר הרזולוציה עולה משמעותית (בעיקר אם בוחנים בקצה את 4k), כרטיס ה- 290/390 פותח פער

לטובתו בשל אותה יתירות משמעותית ברובד הספק יחידת ROP ורוחב פס הזכרון.

נזכיר במספרים:

רוחב פס של gtx970 הוא 196Gb, ולעומתו r9 390 הוא 384Gb.

זהו יחס של פי 2.

דוחס הזכרון הקיים בכרטיס gtx970 ואשר אינו קיים ב-R9 390, אינו מסוגל לכפר על פערים ברוחב פס הזכרון

כשאלו תפחו כבר לפי 2. מקובל כי דוחס הזכרון בדור 900 של נוידיאה מספק תוספת ממוצעת עקרונית של כ- 40-50%

(לא של 100%). ולכן במקרים שבהם רוחב פס הזכרון נעשה למשמעותי במדידת ביצועו של כרטיס מסך, כפי שמתרחש

טיפוסית ברזולוציות גבוהות, במקרים שכאלו כרטיס ה- 290/390 נהנה מיתרון יחסי על פני 970, ופער ביצועי שלא היה

קיים בינו ל- 970 תחת 1080p, פתאום כן צף ועולה על פני השטח כאשר מודדים ברזולוציית 1440p, ובמיוחד תחת .

**ניצלנו את אזכורו של gilka אם כבר אז כבר, לטובת הרחבה קצרה של סוגיית הרזולוציה ומשמעותה, בהקשר של

מדידת ביצועים בין מאיצים גראפיים שונים, והיכן היא באה ליידי ביטוי. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 חודש מאוחר יותר...

ערב שבת נפלאה לחברים,

חלף חודש וחצי מאז פקדנו את שרשורנו אודות מיחזור חומרת מחשבים תוך עשיית תבשילים טעימים מהם,

כחיפושית זבל המוצאת בכל ערמת חרא של אחרים זהב, כפי שאנו למדים עם ההתקדמות בתחביב.

לדאבוני אחד המחשבים (זה שהיה מחשב המעבדה/טכנאים) שאצלי שבק חיים והלך לעולמו עת משאיר את לוח האם שרוף,

וספק כח שהתברר כגורם הסורר. נקודה חשובה ללמוד ממנה - עד כמה רכיבי חומרה בתחומנו מקפדים חייהם בטרם עת בעיקר

בשל סוגיית אספקת זרם לקויה, וסביר להניח שמרבית הציודים הולכים לעולמם בטרם עת דווקא בשל סוגיה זו. אזי הקפידו

תמיד להשקיע את התקציב בצורה נבונה עם נתח ראוי עבור ספק כח איכותי ואמין, ולו כדי לשמר את יתרת המחשב היקר שלכם

ממוות מוקדם. בימים כימנו ובהם ספקים טובים כבר ממילא עולים כסף קטן, זו היא התוויית must שטימטום שלא לבצעה.

אז המחשב מת, ואני בלי מחשב מעבדה...   😕

עושה חושבים איך פותרים את הבעיה הזו, וכאן יתמקד סיפורנו שתיכף נראה הכיצד נבנה תוך כדי תנועה.

דבר ראשון יש ברשותי H61 עם מעבד סנדי ברידג' דו ליבתי G620 אותו רכשנו מזמן, ותארנו פה בשרשור (המון)

עמודים אחורה. מי שזוכר זוכר, ומי שלא ומעניין אותו מוזמן לגלגל אחורה ולמצוא.  החלטתי לבנות על בסיסו את המחשב

מעבדה החדש שלי, שכן לצרכי מעבדה מחשב G620 דו ליבתי אמור לספק. בכל זאת מחשב שמטרתו בדיקות חומרה

בהרכבים שונים ואימות תקינות של ציוד שמגיע אלי.

את המחשב הזה הרכבתי, היו ברשותי כל החלקים הנחוצים אבל דבר אחד היה חסר וזה מסך, כי את המסך שהיה למחשב

מעבדה שריינתי לטובת מחשב לבני (סיפור נפרד שלא נדון בו כעת). ולכן יצאתי במלאכת איתור מסך - כאן העסק מתחיל בעצם.

מנחה אותי העקרון, שהיות והשוק מוצף בחומרה כמו זבל  יש אפשרות להשיג מחירים טובים. ואם כך אתמקד במסך 24 אינץ,

שכן על פחות מכך חבל להתאמץ ולטרוח כיום - ממילא הסכומים קטנים דיים והעוד גרוש פחות גרוש אינם מצדיקים התפשרות

על מסכים שקטנים מרפרנס עדכני בתעשיה (24 אינץ ברזולוציית 1080P).

עושה עבודת חיפוש ומוצא בלוחות היד השניה מספר אפשרויות במרחק נסיעה קרוב.

בינהם בחור נחמד (מחדרה) שמוכר מסך לא רע בכלל מדגם S24C750 במחיר התחלתי מאד גבוה ולא ראלי של

450 ש"ח. אך אנו כבר יודעים - שמחיר התחלתי אינו אלא נקודת פתיחה  שאינה אומרת דבר אודות מה היא גמישותו של

המוכר. כמו כן ברור לנו שב- 450 הוא אינו מוצף בפניות. יותר סביר להניח שאנו בין הבודדים ממש שיתקשרו אליו והדבר

מקנה לנו נקודת יתרון לצאת ממנה לדרך. למותר לציין שערכתי תמחור זריז בין כמה מציעים במקביל על עוד מסכי 24 אינץ

(באיכות טובה - כי לא קונה זבל), אבל מולו היתה התקדמות טובה ומהירה יחסית (זה עניין של דקות - מי עונה ראשון וסוגר

מולי מחיר שמקובל עלי הוא זה שאסע אליו).

במשא ומתן סוכם שהמחיר יעמוד על 300 ש"ח. ועם מחיר כזה (שהוא נחמד אך ממש לא מדהים) יצאתי אליו. המזל שהוא

יחסית קרוב אלי כדי רק 20 דקות נסיעה. אני מגיע אליו ואז מתברר כי המסך לא במצב מושלם (לצערי), יש איזו שריטונת קטנה

של 2 ס"מ על שכבת המסך שניתן לראותה כאשר המסך בהיר (לבן). עוד אני בודק ומוצא שני hot spots על המסך, משהו

שהמוכר אפילו לא שם לב אליו והתנצל בפני שלא ציין מצידו מלכתחילה.

במצב דברים שכזה אומר לעצמי בלב, שהמסך הזה כבר לא ירכש על ידי, שכן אני אוהב לרכוש ציוד שהוא במצב mint

condition. אלא ש....  אני חושב על זה עוד קצת ומחשבה שניה:

אני הרי כבר אצלו, טרחתי וכיליתי זמן, וגם הפגמים שבמסך סבירים יחסית עבור מוצר משומש ממין שכזה, וממילא הנני זקוק לו

כמסך למחשב מעבדה - שעיקרו הפעלת מחשב בדיקות ותיקונים, כך שהמיקרו פגמים הללו אינם באים ליידי ביטוי של ממש או

מפריעים ביום יום בעבודה. משכך לאחר דיון פתוח מולו (כמו גם הפנמה מצידו אודות המיקרו פגמים) הצעתי הצעה חוזרת,

והיא שאוכל לרכוש בכל זאת את המסך אך בתנאי שמחירו יירד ל- 200 ש"ח.

כמה שניות של מחשבה, והמוכר הסכים. כנראה גם מתוך הבנה מצידו כי מוטב לו לראות כאן ועכשיו 200 ש"ח בכיס מאשר

להסתכן עוד זמן ומי יודע עד שיבוא מישהו אחר, ולך נדע גם כמה הוא יהיה מוכן לשלם...  הרי זמן וטרחה גם עבור מוכר

משחקים שיקול ראוי בהחלט. ההגיון הבריא גורס, שלעיתים מוטב לנו כמוכרים לא לקבל את מלוא תאוותנו כרגע, אבל לסמן

V על עוד משימה ולהשאירה מאחורינו כמו שאומרים. זמן וטרחה שווים כסף. הזדמנויות צריך לנצל (כשיש אצלנו קונה רציני

ברגע נתון) ופשוט למכור לגמור ולנסוע הלאה.

עכשיו,

מפה לשם אנו מדברים ופתאום מגלים ששנינו חברים בפורום hwzone, מי היה מאמין - איזה עולם קטן :)

ההבנה הזו מביא אותנו להתקרבות: אם לא היינו מספיק פתוחים עד עכשיו, הרי שמעתה הדסיטנס נשבר לגמרי.

מהחברות הטריה עולה כי יש לעמית עוד ציוד חומרה למכירה בכללו ספק כח נחמד מדגם VP550, 

כרטיס מסך R9 280x, ובאנדל של לוח אם ערכת שבבים X58 סוקט 1366, עם מעבד i7-920 בליווי סט רביעיית

זכרונות (2GB לאצבע) לכדי סך כולל של 8GB (מסוג 1600mhz).

מבלי להכנס לפרטים (כי לא מעניין) יתר הפריטים (באותה עת כשאני אצלנו) לא מעניינים אותי (לא במחירים שהוא מצפה

לקבל עבורם). אך אנו דנים קצת תוך שאני מסביר לו את דעתי הצנוע אודות התמחור הסביר, קרי מהו המחיר שבו הפריטים

יצליחו להמכר (להערכתי), וכאן דרכנו נפרדות לשלום.

האמת היא שבציוד שהיה אצלו כן עניין אותי הכרטיס מסך R9 280x כמותו יש אצלי כבר כמה וכמה העתקים במחשבים שונים, 

אלא שדווקא הכרטיס הזה שלו היה בעל מאוורר אחד דפוק (שבר בציר) אשר מנע את האפשרות לעבוד עימו כמות שהוא (רעש

נוראי), ולמעשה מנע גם את סחירותו. והמוכר די מהר הבין זאת.

מפה לשם עובר יום אחרי יום תוך שהוא מתייעץ עימי ושואל בכמה כן למכור את הכרטיס מסך. שואלני האם 50 שח זהו סך ראלי

למכור אותו as is ולהשאיר לקונה את המטלה - לטרוח לתקנו באמצעות חלקי חילוף שיזמין מחו"ל (על כל ההתעסקות

והסכון הכרוכים בכך). אני משיבו שבמחיר כזה כן - זה ראלי (עבור מי שמתעסק בדברים כאלו), אלא שאם זה המחיר שהוא

מציע, אז אשמח אני לרכוש הכרטיס. וכך בעצם נסגרה העסקה על הכרטיס מסך גם.

באותה הזדמנות הוא שואל אותי גם אודות ספק הכח ומה מידת סחירותו. אני משיבו לשיחתנו דאתמול על הראציואנל התמחורי

שהועלה בה, ומציין שלהערכתי כן ישנה סחירות - אך בהתאם המחיר צריך להיות נמוך דיו ומשתלם לקונה יד שניה שמתעסק

בתחום דנן, כדי שיהיה נאות לרכוש משומש ללא אחריות ויקח את הסכון. המחיר חייב להגזר מחלופת חדש לפי הגיון בריא

ולשכלל שימושיות גם. מפה לשם הוא מציע לי לקחת גם אותו ב- 50 שח, ואני נאות להסכים.

כך מוצא את עצמי בא אליו כבר תוך יומיים לאחר רכש המסך, וקונה ממנו את שני החלקים הנוספים הללו גם.

בנתיים רואה את ערמת החלקים מצטברת אצלי ואשר מתקרבת למצב של הרמת מחשב שלם אוטוטו, ואז נזכר בבאנדל של

מעבד לוח וזכרון שיש אצלו. חושב שיהיה נחמד לעשות גם עימם פרויקט ולהשלים את רכש כל מה שנותר אצלו בבחינת אם כבר

אז כבר והבחור באמת על הכיפאק, ולהשתמש בחלקים הללו על מנת לייצר מחשב מעבדה חזק ולא להסתפק ב- G620.

בכל זאת i7 920 ... אחת הקלאסיקות של כל הזמנים, אותו דור חלוצי שהתחיל את סדרת ה- i לדורותיה ולא פחות מאשר

הפסגה שלו - ה i7 .

אז מציע לו למחרת מחיר שמוכן לשלם עבור הבאנדל, 150 ש"ח, ומשאיר לו את האפשרות לשקול את המכירה. מקנה לו בעצם

נקודת default כזו - שאם אף אחד אחר לא יקח את הבאנדל (בזמן סביר מבחינתו), אז אני אקח במחיר שהצעתי (שהוא

לראייתי הוגן בהחלט בעת הזו ינואר 2019). חולפת עוד יממה והוא חוזר אלי ומסכים לשחרר הבאנדל במחיר שהצעתי יום קודם.

ועכשיו זו כבר פעם שלישית שאני מבקר אותו באותו שבוע, ועוד מעט יש לנו חופשי חודשי אליו...  :beerchug:

בסופו של יום רכשנו מחבר פורום בשלושה מחזורי נסיעה (וחבל שלא השכלנו לעשות הכל כבר בביקור הראשון כשאני חושב על

זה) את ערמת החלקים הזו כולה, שלא צריך הרבה להוסיף עליה על מנת להשלימה למחשב שלם. צריך להוסיף מארז, כונן

קשיח, וגוף קירור למעבד. את אלו יש לי על המדף ממלאי שהצטבר מעסקאות עבר... למעט הגוף קירור. זהו socket 1366

שמצריך גוף קירור לא שכיח יחסית, אלא יחודי משהו שעונה למידות החורים שיש בו. לא כל גוף קירור נפוץ משומש וישן על

המדף אצלנו יכול להתאים - רק כאלו שתוכננו לסוקט הזה במיוחד.

אז אני מוצא עסקה שהיא מאד value oriented ורוכש ב- TMS מאוורר של -cool freezer 7 pro במחיר מצוין של

רק 89 שח. והוא מאוורר טאוור on the budget העושה עבודה סבירה בהחלט ובהמשך נראה ונתרשם.

את כרטיס המסך בעל המאוורר הדפוק, אני מסתכל עליו וחושב מה לעשות עימו... 🤔

פתאום נזכר שיכול לנסות להחליף בו את המאוורר הפגום באמצעות "מאוורר תרומה" מכרטיס דומה מקולקל שיש אצלי, אחד

שנשאר על המדף (הצטבר עם הזמן בפרויקט שלנו). היה זה בשעתו נסיון שלי להנציל הכרטיס בעבר - נסיון שלא צלח כאמור

ומשכך שמרתי את הכרטיס המקולקל הזה לטובת תרומת חלפים עתידית, היה וייוולד צורך שכזה. אז כנראה שהגיע העת

הזו לבחון את התרומה. לנסות לעשות תרומת איברים (מאוורר) בין שני כרטיסים דומים הרי לא עולה כסף, גם מהווה אתגר

נחמד בפני עצמו, וגם התנסות ללמוד ממנה. מקסימום שרפנו זמן... אבל ללא ספק נהנה מהדרך 👍

לפני כמחצית השנה (לערך) נסיתי כאמור לרכוש כרטיס מסך מקולקל מדגם  HD 7970 Vapor X, במטרה לנסות לתקנו.

זה פרויקט שלא הצליח ולכן לא עלה כסף. אבל, נשאר ממנו כאמור מאוורר אחד תקין. נכון שזה לא בדיוק אותו מאוורר כמו

אלו שיש ב- R9 280x dual X שרכשתי זה עתה, אך שניהם ויש מקום להעריך שתהיה התאמה והדבר יעבוד.

לא אלאה אתכם יותר מדי בפרטים, אלא שאחרי עבודה מאד קשה ופדנטית, ההכלאה הזו הצליחה ואת התמונות תראו מטה.

המאווררים אכן שונים הן בעובי, והן בנתונים הטכניים 0.35 אמפר ו- 0.55 אמפר בהתאמה. לא היתה לי בתחילה תקווה גדולה

שהדבר יעבוד, אך הפלא ופלא החיבור הזה תפס. אמנם לא מושלם, משום שבסל"ד נמוך רק מאוורר אחד מסתובב (אירוע

שאינו מפריע ב- idle ממילא) אך ברגע שהמאמץ בתלת מימד מתחיל להתבצע (וזו היתה גם תקוותי) תוך זמן קצר ועם

התחממות הכרטיס (שעימו הסל"ד מאווררים עולה), הוא מבצע את הטריגר המיוחל למאוורר השני להתניע והעסק עובד.

אז אותם שני מאווררים בעלי תאימות חלקית בלבד, אשר מתעוררים ברף שונה של דרישת אות מבקר המאווררים של הכרטיס,

למזלנו המאוורר החלופי אוחז בנקודת התנעה שהיא מספיק נמוכה על מנת שבפרקטיקה, קרי די מהר אחרי שמתחיל העומס

להיווצר בעבודת , המאוורר נכנס לפעולה. וממשיך לעבוד בצוותה עם הראשון לכדי פעילות חרישית תוך שמירה על

טמפ' עבודה רהוטה. הללויה - הצליח לנו הניתוח.

סיכום העסקה:

מסך 24 אינץ אמנם במצב סביר בלבד, אבל מדגם איכותי יחסית (סמסונג סדרה 7) עלה לנו - 200 שח.

המחשב עצמו עלה לנו 50 (ספק) + 50 (כ.מסך) + 150 (באנגל לוח מעבד וזכרון) = 250 שח.

קיט קירור חדש מהחנות  -cool freezer 7 pro  בסך 89 ש"ח.

אליהם צירפנו (ללא עלות) מארז שהיה לנו בבית מרכישה קודמת (עסקת ה- i5 4460 למי שזוכר מלפני כמה חודשים פה

בשרשור), וזהו דווקא מארז לא רע בכלל של VSK4000, שהיה בו גם צורב . דיסק קשיח שנשאר לנו (גם) מרכישות

קודמות בנפח 320GB.  והנה לנו מחשב מעבדה חדש שהוא חזק מבחינת כח המעבד (והפלטפורמה עצמה). על עד כמה חזק

i7 920 נדבר בהמשך - כדי שהרפרנס יהיה בר תפיסה.

המסך שקבלנו לאחר ניקוי יסודי מדגמן למצלמה:

20190126_223449.thumb.JPG.e7ac6a11ed9bf6b9c58e819daa3abf87.JPG

20190126_223506.thumb.JPG.14f05fd01339f6d0440f7e10564740ac.JPG

20190126_223533.thumb.JPG.0110977e4f7e384654acfd220b4144e2.JPG

כרטיס המסך R9 280x לאחר פירוק ראשוני:

20190128_205604.thumb.JPG.e49ddae0ca2cee82a5f163a648817954.JPG

לאחר נקיון יסודי ותפירת המאוורר החלופי מכרטיס תורם איברים:

20190128_215617.thumb.JPG.18eda03920ffe0956976cd56b3062aae.JPG

ומורכב מוכן ונקי לעבודה, שנראה לא רע בכלל. שימו לב כי אל המאוורר התורם (השמאלי בתמונה) מחובר Led תאורה שהיה

בכרטיס vapor-x עם הלוגו של ואשר לא ניתן לנתקו בצורה פשוטה. ה- led הזה מועבר איפה as is גם לכרטיס

החדש באופן מאולתר - דבר שאינו מפריע כמובן לעבודה השותפת ובסה"כ עושה אור כחלחל במארז:

20190128_230629.thumb.JPG.f2b010ca4bc3df932a7f5c9afa5a2720.JPG

ספר הכח VP550 בעל שתי מסילות 12 וולט יחסית חזקות - 30 אמפר כל אחת. משמע יכול הספק להחזיק כל כרטיס

מסך שנרצה לרבות הכבדים ביותר שבניהם אשר צורכים 300 וואט:

20190128_230813.thumb.JPG.774c0992332ad3236a697544dfda6d8d.JPG

הבאנדל לוח X58 עם מעבד i7 920 ורביעיית הזכרונות לכדי סך כולל של 8GB:

IMG-20190130-WA0028.thumb.JPG.f49626f169fa269727753374ede2b727.JPG

באמצע עבודה להרכבת כל הגשפט הזה, לאחר פירוק המחשב G620 ורגע לפני הרכבתו מחדש עם הציוד שנרכש בסבוב הנוכחי:

IMG-20190130-WA0040.thumb.JPG.e26b6b8fbdb0ac715ec26fe900d7d532.JPG

האם הרכישה במונחי כסף מצדיקה את עצמה ?

ניגש לנתח זאת:

א. ספק כח של - מותג מוכר ונפוץ בעל הספק כולל של 550 וואט, שתי מסילות 12 וולט כל אחת עד 30 אמפר,

זהו בהחלט ספק ראוי תמורת 50 ש"ח. רכש רפרנסיאלי לטעמי של ספק חדש מאזור חיוג 150 שח.

ב. כרטיס המסך הספציפי R9 280x אמנם הושג במחיר מדהים של 50 ש"ח, אלא שיש לזכור שהוא היה בלתי סחיר

ובעל תקלת מאוורר ולכן מחירו הנמוך במיוחד. ה- value הגבוה שהושג במקרה שלו, מתבסס כל כולו למעשה רק בזכות

יכולתנו להשמישו באמצעות חלקי חילוף שהיו אצלנו ממילא במלאי קיים על המדף. ורק בזכות אותה הנצלה חינמית,

ה- value של הכרטיס מטפס מעלה גבוה. כרטיס זה מקביל ביצועית ל- gtx1050 Ti.

ג. הבאנדל במחיר 150 שח (מבחינתי) ניתן לשערכו כך:

לוח אם X58 סוקט 1366 ב- 50 שח, מעבד i7 920 ב- 50 ש"ח, וסט 8GB ב- 50 שח.

ובמחיר שכזה 50 שח פר פריט מהדגמים הללו, זוהי גם כן עסקה איכותית וראויה.

ד. מסך 24 אינץ full HD (איכותי) סדרה 7 של , במצב טכני סביר בלבד - בעלות 200 ש"ח.

זוהי עסקה סבירה, לא מעבר. הייתי בהחלט שמח לקבל תמורת 200 ש"ח מסך שהוא במצב mint condition,

אבל כנראה משאלות לב לחוד ומציאות לחוד ואלו לא תמיד מתלכדים.

בהמשך נדון אודות ביצועי מערכת זו שהם בהחלט ראויים - לא כולנו מודעים עד כמה i7 920 היא מערכת חזקה דיה ושימושית

גם כיום. לא רק בשל היותה בעלת 8 ליבות וירטואליות, אלא במיוחד בשל היותה בעלת כושר המהרה מרשים, אשר מקנה לה

ערך מוסף. אך על כך בפרק הבא... יש למה להמתין - השארו בהאזנה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במקרה הזה לדעתי לא שווה להשקיע כסף על בשביל ערוץ משולש.

הוא גם עכשיו יכול להיות בערוץ משולש, זה לא תמיד תופס, תקרא על flex mode.

בכל מקרה לא צריך להחליף כלום.

אפשר לשים 4GB בנוסף לקיימים ולהיות בערוץ משולש.

אני עם (2+2)+4+4 בערוץ משולש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוקר אור לחברים,

בנושא לסוגיית triple channel memory, בלוח אם זה ישנם 4 חריצי סה"כ,

כאשר 3 מהם לבנים ומשמשים עבור הטריפל mode, ואחד רביעי בודד כחול, שמהווה למעשה הרחבה של אחד מבין

השלישיית סלוטים הלבנה. *לא כל לוחות האם של X58 באים עם שישיית סלוטים - כמו במקרה שלפנינו.

משמע הדבר, שכאשר שמים את הסטיק הרביעי בסלוט הכחול, הוא מצטרך ותורם את נפחו לרק אחד מבין המסלוטים הלבנים.

התוצאה שקבלנו במקרה שלפנינו באמצעות 4 סטיקים של 2GB, היא שעד 6GB נפח כולל המערכת מתנהגת בטריפל mode.

היה וצורכת מערכת ההפעלה את הנפח שבין 6 ל- 8GB, אז רק בטווח הזה (6 עד 8 ) המערכת עובד בסינגל channel,

מה שמכונה Flex mode בדבריו של none77 כאמור מעלה.

ולכן אחת הדרכים לעקוף את המגבלה הזו, היא לשים בשני סלוטים לבנים מסוג 4GB, ובסלוט הלבן השלישי (זה שמשורשר

כאמור עם סלוט הכחול הבודד) לשים בכל אחד מהם שתי יחידות של 2GB , כך שביחד עם מתנהגים כמו סטיק בודד של 4GB.

במצב שכזה המערכת הפעלה תחזיק רוחב טריפל channel לכל הטווח שבין 0 ועד 12GB ובה גואל לציון.

ואכן יש ברשותי את היכולת לבצע כך, אך אבצע אפילו טוב מזה:

בביתי כיום כבר הצטברו לא מעט זכרונות בכל מני גדלים, ולכן ישנה גמישות נוחה יחסית בהרכבי שאוכל להטמיע במחשב זה.

יש ברשותי 3 אצבעות תאומות של 4GB, וכנראה (בהתאם לצורך) ארכיב את המחשב הזה עימם,  לכדי סך כולל של 12GB זכרון 

שכולו עובד בטריפל, ללא שימוש כלל בסלוט הכחול, שכן שלושת הסלוטים הלבנים יקלטו את שלושת הסטיקים 4GB כל אחד  

ללא בעיות.

השאלה היא רק, האם מחשב מעבדה/בדיקות זקוק בכלל ל- 12GB ?

במחשבה ראשונית כרגע לא נראה לי, אבל לך נדע מה ילד יום - אולי המחשב (הזה) יוסב לתפקד כמכונה מאותגרת יותר

בביתנו, מכונה כזו שכן תרצה את הזכרון הגדול. בכל אופן כרגע - 8GB הם כבר מעל ומעבר, שכן בפועל המחשב אינו צורך יותר

מ- 2-4GB בפרקטיקה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם כן בהמשך לנדון בפוסט הקודם אודות הצטידותנו במערכת i7 920 עבור מחשב המעבדה/בדיקות שלנו,

היום נדון במי אתה i דור ראשון, ומדוע אתה עדיין בועט חזק גם היום ב- 2019.

תזכורת קצרה מן העבר, השנה היתה אז סוף 2008 (למעשה רבעון אחרון ממש עם הכניסה לשנת 2009),

בה מבצעת את קפיצת המדרגה הדורית החדשה של לאחר דור ה- core2duo המפורסם,

ויוצאת לעולם עם ארכיטקטורה חדשה לחלוטין אותה כינתה בשם i .

למעשה מאז אותה לידה של i ועד עצם היום הזה 2019, כל דורות המעבדים של העונים לשם i core

מבוססים על פחות או יותר אותה ארכיטקטורה בסיסית, רק עם הבדלים מינוריים (updates) אותם הכניסה 

במעבר מדור אחד לבא אחריו. כגון תוספת מהירות לזכרון המטמון (על ידי העלאת רוחב פס הגישה אליו בכמות הסיביות),

שיפור למערכת ה- prediction, והתקדמות ליטוגרפית שמשמעותה שפור ישיר בהספק ליחידת זרם נצרך, ביחד עם תרומה

להעלאת תדר העבודה. אבל בבסיס, מעבד i סדרה 9000 העדכנית דומה יחסית ל- i core הראשון וזאת מגלים

כשצוללים פנימה למבנה האלגוריתמי, ולכן השם של הסדרה לא השתנה כבר עשור שנים.

i core דור ראשון נשען על הליטוגרפיה שהיתה אז סוף 2008 ועמדה על 45 ננו מטרים, ולמעשה יוצרה באותה ליטוגרפיה

כמו זו של הדור אותו הוא החליף (core2duo). אך למרות השמוש בליטוגרפיה זהה לדור היוצא, בשל ארכיטקטורה

חדשה לחלוטין ומתקדמת בסדר גודל, הביצועים קפצו בעשרות אחוזים כלפי מעלה בהשוואת אל מול ליבה

ובאותו תדר עבודה. כלומר ה- IPC פרץ כלפי למעלה.

אחת התכונות החשובות הנוספות שדור i core הציג ביחס לדור core2duo הקודם לו,

הוא מעבר מלא לעבודה אל מול זכרונות מסוג , שהקלו משמעותית את יכולת ההמרה ולו בגלל המהירות הגבוה

יותר שלהם לעומת , שפתרה את אחד החסמים שהיו בדור הקודם עם איטיים (בשל הנעילה בין תדר

הזכרונות לתדר ה- bus).

מעבר לכך במקרה של סדרה i7 900 העובדת על סוקט יעודי משלה 1366 ולוחות אם x58, הפלטפורמה הזו נהנת

גם מרוחב פס משודרג של triple channel memory, אלמנט שמקנה יתרון בגודל 50% לעומת הפלטפורמה

העממית יותר socket 1156.

בסדרת i core בוצעה לראשונה הסגמנטציה המוכרת ל- 3 מדרגות ובהם i3 המוכרת כמדרגת הפתיחה למעבדים דו ליבתיים,

i5 כמעבדי הביניים ששווקו בשתי תצורות (דו ליבתי ומרובע ליבתי), וגולת הכותרת מעבדי הדגל i7 שהיו מרובעי הליבות עם

פוקנציה HT פעילה, על מנת לספק 8 ליבות וירטואליות.

HT משפר את ביצועי בודדת בכ- 25 עד 30% סדר גודל גס בקירוב, ולכן עם HT פעיל (כמו שיש בסדרת i7),

מתנהגים כמו 5 (עד 5.5) ליבות מבחינת ההספק הכולל שלהם (ביישומים המסוגלים לנצל HT כנדרש).

לשמחתנו אנו עומדים הפעם מול ספינת הדגל i7 920 ולה 4 ליבות פיסיות עם HT פעיל, לכדי סך כולל של 8 ליבות וירטואליות.

אנחנו מה שנקרא על המכונה הכי חזקה בדור ההוא. יצאו כמו בכל סדרה גם עם מספר גבוה יותר כמו i7 930 / 950 וכדומה,

אך אין לכך משמעות מעבר למכפלת תדר גבוה יותר בדיפולט, שאין לה רלוונטיות לאחר ביצוע אובר קלוק, משום שהמהרה מאיינת 

את מכפלת תדר הבסיס מרלוונטיות. ניתן באמצעות כל מעבד מסדרה זו ללא תלות במספרו (במכפלת הבסיס) להגיע לאותן

תוצאות סופיות, היות וממילא מה שמכתיב את תדר העבודה - אינו אלא מכפלה פשוטה של "תדר בסיס כפול תדר bus"

שאותו אנו קובעים ידנית כרצוננו.

1543897212_taskmanageri7920.jpg.01d0b69cfb58a8d1ec145b5ae27e5d30.jpg

לאחר קריאה נבירה ולמידה של מתודת המהרת המעבד i7 920 (שהיא דומה וזהה לכל הליין הזה של מעבדי i core דור ראשון)

ודומה גם למעבדי core2duo שקדמו להם, הובן כי הארכיטקטורה הזו מקבלת למעשה באמצעות העלאת תדר ה- bus של המערכת

כי המכפיל למעשה נעול, והמעבד הזה טוב להמהרה טיפוסית לאזור חיוג עקרוני של 4.0Ghz.

נבקש להסב את תשומת הלב לכך שמעבד i7 920 עובד במקור על 2.66Ghz, ואחרי Boost שמבצע עוד clock אחד נוסף,

מגיע ל- 2.8Ghz. זה הדיפולט as is מהיצרן . זאת אומרת, שניתן בהמהרה של סדרת זו, בהנחה שמביאים אותה

ל- 4.0ghz, לייצר תוספת של כ- 43% סדר גודל גס מעל הביצוע המקורי. מדהים בכל קנה מידה, ותכונה שאנו לא מכירים בתעשיית

המחשבים מזה שנים רבות.

אותה סופר רחבה מעל לתדרי הדיפולט, היא מה שמקנה לאותו דור לא רק ביצועים ראויים גם היום ב- 2019 , כמחשב חזק

(יחסית למחירו) ואפילו כמחשב גיימינג מודרני (סביר). אלא מראה לנו את השמרנות הרבה בה נקטה אינטל בשעתו, עת קבעה את תדרי

העבודה של מעבד הזה. אינטל בקלות יכלה לשווקו כמעבד מהיר בכמה עשרות אחוזים.

cpuz_corei7_4ghz.jpg.30f2d63861cb6066ff27d60711f54fdc.jpg

ביצועים:

מדידת בנץ מתמטי המראה לנו את הספקו של מעבד יפה מאד, הוא מיודענו cinebench. נוכל להתרשם מהתוצאה הבאה,

תחת 4.0Ghz המעבד משיג את הציון 625 נקודות. 

לשם רפרנס השוואתי על מנת להבין את גודל ההישג, נזכירה שמעבד i5 2500k - זה שאף אחד אינו חושד בו כמשהו איטי או בעייתי

או כזה שחסר לו כח בביצוע מודרני תחת טיפוסית שלו ל- 4.4Ghz - משיג את הציון העגול 600.

כך שאם נשים לב, למעשה כושר הספקו של i7 920 (לאחר טיפוסית כאמור מעלה), מביאו לרמת ביצוע מסדר גודל עקרוני

כשל i5 2500k מומהר גם הוא ואפילו עובר אותו בכמה נקודות.

אם נגדילה עוד לבחון בבנצ'ים אחרים כמו למשל 3d fire strike המודד (ברובד המעבד נטו) את היכולת לעיבוד פיסיקלי שחשוב

במשחקי מחשב, נראה שמעבד ה-  i7 920 אף עולה בביצועיו הרבה מעל פני i5 2500k (כדי 20% סדר גודל גס), וזאת בזכות העובדה שיש לו

8 ליבות וירטואליות המקנות לו יתרון יחסי על פני רק ה- 4 שיש ל- 2500k. בנץ זה (fire strike) יודע לנצל עד תום את ליבות HT

ולכן היתרון יוצא אל פני השטח היטב. בבנץ הטיפוסי הזה תחת 4Ghz מקבלים כ- 10,000 נקודות מעבד לערך, לעומת רק 8000 נקודות

למעבד  2500k במהירות  4.4Ghz . זוהי עוד נקודת זכות לספר לנו אודות מעבד i7 920, ועד כמה הוא (עדיין) רלוונטי גם היום. 

בכדי להתרשם קצת מיכולות שהמעבד הנדון מקנה לנו, אין מקום טוב יותר מאשר יו טיוב אשר מרכז לפנינו עבודה שעשו חברס בכך שהדגימו

את ביצועי המעבד תחת יישומים מודרניים.

ברשותכם נתחיל בהדגמה המעניינת הבאה (שנעשתה במקרה בשנת 2015) - השנה שבה המעבד המודרני ששלט בשוק אז היה סדרה 4

של i core הידועה בשמה . וזו מיוצגת בהשוואה שנראה באמצעות i7 4790k מומהר ל- 4.4Ghz, ובאמצעות i5 4460 .

מולם מוצב ה- i7 920 פעם אחת בסטוק, ופעם שניה מומהר ל- 4.0Ghz :

עתה הדגמה מ- 2018 בה המהירו את המעבד עד כדי 4.12Ghz (אפשרי במתח גבוה) במטרה להמחיש, עד כמה ה FPS מהיר

דיו עבור modern gaming:

battle field 5 הטרי - במוד multi player כן, לא פחות מכך...  מישהו רוצה להתרשם מכוחו של המעבד ועד כמה ה- FPS טוב ?

בבקשה:

ועוד דוגמא הכיצד i7 920 מתמודד מול witcher 3 (כותר שנחשב לא קל), ולמרות זאת עדיין מסוגל לספק סביב 100FPS

*ההדגמה שבצד שמאל של המסך (זו הדגמה split screen) צד ימין זהו מעבד 9700k שאינו רלוונטי לדיון הנוכחי שלנו.

מטרתנו להראות ש- i7 920 עדיין בועט יפה גם בכותרים כבדים ומודרניים, ואזור חיוג 100FPS בהחלט עונה להגדרה זו:

השוואה חמודה נוספת, בין i7 920 שמומהר קלות לרק 3.5ghz (ואפשר להגיע לכך בלי כל מאמץ בכלל) לעומת מעבד חדש

9700k של אינטל הרץ ב- 4.6ghz. זוהי השוואה למעשה של מעבד 4 ליבות פיסיות בן 10 שנים (i7 920) עם HT,

לעומת מעבד חדש 2018 בעל 8 ליבות פיסיות ממש כן, שלא נתבלבל פה לרגע.

מטרתה להראות לנו (בעקיפין), עד כמה לא חלה התקדמות מספיק משמעותית בעשר שנים, עד כדי כך, שגם המעבד

הישן בן ה- 10 עדיין מסוגל לסחוב כמו ענק כותר מודרני מ-2018 במעל 100fps , ולספק למשתמש חווית משחק זהה

"מבחינה פרקטית". ומדוע זהה מבחינה פרקטית ?

משום שמוטב שאף אחד לא יחשוב לרגע - שהוא מסוגל להבחין בפער ה- FPS הלא מי יודע מה גדול ברוב הזמן שבין

שתי המערכות הללו במבחן עוור - מבחן כזה שלא אומרים לו איזו מכונה היא איזו וידרש לנחש לבדו. 

בטח שבטח לא על מסך 60hz שממילא חותך כל מה שמעל 60:

נוסף על כל האמור עד כה נציין, כי סוקט 1366 מאפשר גם להרכיב בו מעבדי בעלי 6 ליבות, כדוגמתו של ה- x5650 המפורסם

שלו יש 6 ליבות פיסיות (12 וירטואליות באמצעות HT) שמקפיצות את ההספק הכולל ב- 50%, ומקנות למערכת עבוד מקבילי

מרשים (יחסית למחירו). משמע שכאשר יורצו ישומים היודעים (ויכולים) לנצל ריבוי ליבות (מעל 4), כגון פרודקטיביות או משחקים מודרניים,

ה- 2 ליבות הנוספות של ה- יתרמו לא מעט. אז לבטח נשאל:

"נו, מה המשמעת של להשיג מעבד 6 ליבות כזה ולהשתמש בו במקום המעבד i7 920 ?"

התשובה לשמחתנו היא - שרק 15$ הכל כולל הכל (עם משלוח חינם עד הבית). או בשקלים כ- 57 שח בלבד :beerchug:

1443126070_zeonx5650.thumb.jpg.4ac7c8c9ba9d1550eb0168f66cbe2bdc.jpg

זאת אומרת,

שכנראה מה שהכי היה שווה בעסקה זו - הינו למעשה לוח האם בעל התושבת 1366, שמאפשרת בתורה נתיב שדרוג ישיר

למעבד 6 ליבות מסדרת בכלום כסף 👍👍

ועצם זה שזה כל כך זול (57 שח) מעניין אותי להתנסות עם מעבד שכזה. חושבני שאנסה ולו בשביל הלמידה, צבירת הנסיון,

וההוכחה שאפשר. אז השארו בהאזנה בהקשר לכך.

לאחר למידה בסופ"ש כאמור לעיל ונבירה בדוגמאות שראינו:

תמורת הבנאדל (שעלה רק 150 ש"ח), לקבל לוח עם סוקט 1366, מעבד שווה ערך למה שנותן 2500k מומהר סדר גודל עקרוני (או i5 4460),

ו- 8GB חביבים, היה בהחלט שווה את זה עבור מכונה on the budget, ובמיוחד בזכות נתיב השדרוג ל- xeon שישה ליבות.

*ספק הכח 550w וכרטיס המסך 280x - אינם אלא הדובדבן שעל הקצפת (כל אחד מהם ב- 50 שח).

הנני תקווה כי הקוראים, לא רק שנהנים מעצם ההשתתפות בחוויה ובנסיון שכותב שורות אלו מייצר, אלא משכילים במקביל לערוך רכש

והרכבת מחשבים משומשים דומים בכסף קטן, במתודה דומה לטובת כל שימוש שהוא שהם צריכים, להם, למשפחה, לילדים, למשרד, או לחברים...

בברכת שבוע טוב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...