מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום - עמוד 14 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום

nec_000

Recommended Posts

זה שקר אפור לדעתי, לא יוצא מכללי האתיקה של מוכר-קונה. כל אחד יכול להביא סיפור משלו בשביל לנסות ולקפל מחירים. בסוף ההחלטה היא של המוכר.

אמנם, אני כן חושב שילד בן 8 יתפוס חזק יותר :D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 311
  • נוצר
  • תגובה אחרונה
ציטוט של captaincaveman

רק לי מציק שאתה משקר לאנשים?

או שאתה באמת בונה עשרות מחשבים לילדים בני 4...

לפעמים גיל 5, לפעמים 8.... האם הדבר משנה ?

היות ולא ידוע מראש למי ספציפית הוא בסוף ייועד, גיל 4 גנרי טוב באותה מידה.

לגבי "הכמות", כמדומני עוד לא הגענו "לעשרות" והמונה מחשבים שלמים עצר על 7.

*אולי כשאפרוש לגמלאות אוכל להרים את הקצב.

אני עומד כאן מדמיין אותך עומד אל מול יוני - ילד נתנייתי שלא שפר מזלו בחיים והוא רק בן 5 (לא 4 לצערי)

שאחד מן המחשבים הללו מצא את דרכו אליו (ביחד עם מסך... מערכת שלמה)

בשעה שלא היתה לו כל אפשרות לקבל אחד כזה אילו היה נאלץ לסמוך על הוריו הכושלים שיעשו זאת בשבילו.

אני רואה את יוני מביט לך ישר בעיניים ושואל, איך זה שאתה אדם מבוגר יורה מבלי לחשוב קצת לפני כן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושב שכדאי לקחת את זה צעד אחד קדימה.

אם יש לך ילד, או לחבר שלך יש ילד קטן, תן לו כמה בגדים מלוכלכים וקרועים, ותילך איתו למפגשי מכירה עם אנשים. תלמד אותו איך להראות מסכן ועם דמעות בעיניים ובקלות אתה מגלח עוד 10% מהמחיר.

שיט, אני יושב כאן על רעיון של מליונים. או לפחות רעיון לפרק בסיטקום

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היה פרק כזה לפני הרבה שנים בביל קוסבי. הוא רצה מכונית לביתו בת ה - 16,

עשה מקח וממכר מול מוכר מכונית משומשת כשהוא וביתו מגיעים לבוש רע.

ניסה להוריד אותו מ 1200$ ל- 600 וכמעט הצליח, עשה שם תרגילים משעשעים מאד (תוכנית קומית).

אלא שבאמצע המו"מ הגיע עוד מתעניין ברכב שבמקרה מכיר את ביל,

מסר לו "דרישת שלום מאשתו היולדת על השרות המצוין שנתן לה (ביל הוא ד"ר מוכר בבית החולים)".

באותה שניה הוא דפק לו את כל העסק. זה היה עשוי טוב שנון ומשעשע.

בעולם המציאותי לכשאני ניגש לא אחת לרכוש דברים ברי מחיר משמעותי עם אשתי, נגיד סלון חדש,

הנני מזכיר לה שלא למסור למוכר שום פרטים כשאלו לרוב נכנסים לקישקע וחופרים, לא מאיפה אנחנו,

ולא מי אנחנו... עד שלא נסגור מחיר. אני גם נוטה שלא להתלבש יותר מדי מרשים שלא להסגיר מאומה.

סוחרים נוטים להעלות מחיר ולהיות קשוחים כשהלקוח מגיע מאזור סוציואקונומי יקר (לתפיסתם),

ונוטים לרדת למטה כשהלקוח מגיע מאזור פחות נחשב - זוהי תפיסה פסיכולוגית מוכרת של סוחרים.

אם המשחק הקטן הזה לפחות עד שסוגרים את המחיר משיג 10-20% הנחה מבלי להתאמץ, אז מדוע לא ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חיפשתי את הקטע מביל קוסבי המדובר אך טרם מצאתי.

מה שכן מאותו פרק של חיפוש מכונית לביתו, הנה אחד הקטעים הטובים של ביל ממחישים את כשרונו בתחום, תהנו:

והנה מצאתי קטע אחר (זהה) שאירע לו כשקנה מכונית (הפעם לעצמו).

כנראה שקוסבי מיחזר את אותו דבר בעונות נפרדות.

בקטע הזה הוא מנסה להסתיר שהוא רופא, והנה מישהו בסוכנות דופק לו את כל העסק:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לחבר היקר nec

הגעתי לפורומים בחזרה לאחר שנים של ההעדרות על מנת להרכיב מחשב חדש לבת משפחה לאחר פטירה בשיבה טובה של ספק כח שביצע תמות נפשי עם פלישתים על הלוח-אם.

במהלך השיטוט הקצר והתחלת הרענון למצב השוק נתקלתי בשרשור זה, שתפס אותי לזמן מה.

רציתי להודות לך עליו, לא על זה שהוא סיפק לי את האינפומציה הדרושה לי, חייב לציין שבמשימה שהגעתי לבצע לא התקדמתי הרבה. 

אבל על קריאה מהנה, תובנות מעניונות, סיפורים נהדרים, ואתנחתא קומית לקינוח.

אני רוצה לשבח אותך על הגישה הנהדרת לשימור החומרה, ,הערכתה, פירוט התהליכים והסבלנות להסברים.

אני שותף מלא לגישה של יחס ביצוע/שקל , לא יכול להגיד שזה בא רק מהגיל, גם לפני 20 שנה כבר הייתי מעדיף את הunderdogs בזמנו וATI כי לרוב הובילו בשוק הביניים.

נהנתי מכל רגע של קריאה ומקווה שתמשיך לרדוף אחרי התחביב, ומבטיח להתעדכן בהמשך הדרך.

גרמת לי לרצות לבחון את מגירת החלקים ספייר שהצתברו איתי במשך השנים ולבחון את תקינותם ואולי להקים איזה לתפארת.

כנראה שתקבל את הספיירים.

תמשיך להיות נהדר

הקורא החדש, Boritto

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עשית לי את החג איש יקר :beerchug:

המון המון תודה והצלחה גם בפרויקט שלך.

אם תדרש לעזרה/עיצה שאל ואעשה כמיטב יכולתי לסייע, ובטוחני שגם יתר החברים יתגייסו לסייע.

דע זאת כי אין יותר משמח מאשר לקבל פידבק מעודד כשלך, שרק בשבילו היה שווה את מאות השעות שהשקעתי (להערכתי הזהירה)

על תחביב המשומשים במהלך השנה החולפת.

כמו כן נשמח שאם תקיים את מצוות הקמת מחשב מרכיבים משומשים, אזי שתעלה פה את ספור התהליך ותשתפנו בתמונות.

זהו טרנד חזק כיום בתחום ה , כאשר לאחרונה צמחו ערוצי יו-טיוב כפטריות לאחר הגשם המתעסקים הם בנושא זה,

דבר המעיד על העניין הרב שהוא צובר בקהילה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 חודש מאוחר יותר...

בשקט מבלי משים לב עברו-חלפו להם כמה חודשים והשרשור מעלה יובש...

כנראה שהיינו עסוקים בדברים אחרים, וכנראה גם בעלי חשק מופחת מלהתעסק בתחביבנו הנסוב בשרשור זה,

ואולי גם התקופה היא תקופת ביניים משהו ?   השוק עומד בהמתנה ובדריכות מורטת עצבים להשקתו של הדור הבא,

כך שבנתיים הרצון כמו גם העניין להתעסק במציאת משומשים קצת ירד מן הפרק.

אך כמו כל תקופת יובש, מתי שהוא גם זו נשברת בממטר גשם אקראי וסתמי באמצע יום קיץ שרבי.

בימים האחרונים מוצא את עצמי שב לחוף הים במטרה להזכר קצת בתחביב הדיג, נותן איזו גיחה אקראית פה ושם לראות

מה הלוחות יעלו. כרגיל ולא אחדש לכם דבר,  רוב הדגים המוצעים אינם מעניינים ומרביתם אינם רלוונטיים לצלחתנו, בהתאם

נותרים אלו בים להתייבש ללא דייג המעוניין בהם וחבל, עת המוכרים מקפיצים את מודעותיהם משך חודשים ואינם מבינים מדוע

אין להם עסקה.

שעור ראשון במכירות הוא, שישנה נקודת משקל מאוזנת בין ביקוש להיצע המתבטאת במחיר, אלא שצריך להגיע למחיר הנכון,

ואם אין ממש מתעניינים במחיר המבוקש שפרסמנו, זהו סימן עבורנו שהמחיר המבוקש הוא מחוץ לנקודת האיזון ויש להורידו

מטה. כך תוך ניסוי וטעיה בסוף להגיע עד לנקודה הנכונה ולמצוא בה קונה. זהו שעור שמוכרים רבים מדי כנראה פספסו וחבל,

הם סובלים סתם. 

בחזרה לענייננו,

בימים האחרונים שבתי לגיחות קצרות ללוחות.  הנני רואה כבר זמן מה איזה מוכר המנסה למכור כרטיס מדגם GTX970

מגרסה איכותית ומבוקשת, המחיר אטרקטיבי גם הוא, אך משום מה למרות זאת מקפיץ את המודעה ואין מתעניין רציני שבה

לסגור עסקה.

וכבר הדבר מסקרנני לחקור קצת יותר לעומק - שכן זהו בדיוק סוג המקרים היחודיים שדווקא אותי מעניינים יותר, כי מנסיוני אלו

המקרים שיתכן ומסתירים הזדמנות יחודית להכות באמצעות נקודות החוזקה שלנו, ולפגוע בנקודות החולשה של המוכרים.

אז תחילה הנה המודעה, בואו נציץ בה:

674969315_2.JPG.59a0091839dbdb12902b7fa63fd4282b.JPG

בנקל ניתן לאבחן את הסיבה שהמודעה עומדת ללא דורש:

טעות מספר אחת של מוכרים היא לא לשים תמונה.

נמצא במחקרים בתחום מכירת משומשים, כי לקיומה או להיעדרה של תמונה ישנה השלכה משמעותית למשיכת תשומת ליבו

של הקונה הפוטנציאלי, וכי מודעות עם מושכות אליהם כמות גדולה פי כמה וכמה של מתעניינים רציניים. ולשים תמונה

זה הרי עניין של 2 דקות טירחה, אז לא חבל למסמס זאת ?

הבעיה השניה היא שהמוצר מתואר כ- "מוצר תקול". רוב רובם המכריע של מתעניינים כלל אינו ממשיך לקרוא את המודעה

הלאה, אפילו שמחירה הוא זול יחסית לדגם זה. מרבית המודעות נעות סביב 650-850 ש"ח עבור דגם GTX970. חלקן אף

יותר יקר באזור 1000 ש"ח (או יותר), אלא שאין ספק כי אלו זוכות להתעלמות מוחלטת. לרוב העסקאות נסגרות בין מוכר

מרצון לקונה מרצון באזור חיוג של 600-650 ש"ח בפועל.

כך לאחר שצומצמה לה משמעותית כמות המתעניינים במודעה להלן ככלל (בשל שתי הסיבות שמנינו מעלה) לאולי בודדים

בלבד, ורק אלו פותחים את המודעה ומנסים להבין תכלס מה יש בה,  נוצר מצב מעניין ויחודי משהו, שכנראה רק משוגע

אחד בשוק מוכן להשקיע את האנרגיה הנוספת והיא כן להכנס לקשקע, לנסות להבין מה בדיוק הבעיה במוצר, ואת ההתכנות להתמודד עימה.

ואתם כבר יודעים מי הוא המשוגע התורן המדובר אם טרחתם לעקוב אחר השרשור הארוך הזה בן למעלה משנה עד לכאן...

מנסיון להבין מהמודעה מה קורה פה, אני מבין שיש בעיה כלשהי במאווררים של הכרטיס, אלמנט שיכול מחד להיות פעוט

משקל, ומאידך גם עשוי להיות כבד משקל - תלוי מה בדיוק הבעיה. כמו כן הנני רואה שיש כנראה חלקי חילוף הכלולים בעסקה,

אך מנסיוני רכש של כאלו מחו"ל לרוב מעלה חלקים תחליפיים לא מקוריים שאינם מתאימים, או מתאימים חלקית תחת אילוץ

מסוים. ובדברים האלו חשוב שהמאווררים החלופיים יתאימו בדיוק לשיטת ההפעלה הייחודית לאותו כרטיס, לא תאמינו עד כמה

כל כרטיס בשוק מחזיק בשיטת הפעלה PWM ייחודית משלו:

יש 2, 3, 4, 5, ואפילו 6 פינים, והמחברים אינם תואמים זה לזה (אין סטנדרטיזציה).

משמע שאם לא מדובר במאווררים שמותאמים במדויק לדגם, אז אין איך לחבר אותם. לכן יתכן שהרכיבים שהבחור במודעה

מציין שקנה, שווים כקליפת השום.

טוב, אז בתרגולת המוכרת שלנו - להתקשר הרי לא עולה כסף חוץ מכמה דקות טרחה באמצע יום עבודה, so who cares.

אני מתקשר לבחור שמתגלה בטלפון סופר נחמד, המתאר כי הכרטיס נקנה חדש בשעתו, עבד בערך כשנה, ואז המאווררים

החלו לעשות רעשים. הוא נאלץ לוותר על השמוש בכרטיס זה ועבר לעבודה עם כרטיס אחר (בשעתו היו לו שני כרטיסי

GTX970 כאלו בתצורת - אז הוא הסתפק מאותו רגע בעבודה עם רק אחד מהם - זה שלא הרעיש).

בנתיים הזמין עבור זה שכן הרעיש, חלקי חילוף מחו"ל. אלא שכשאלו הגיעו הוא נטש את ההתעסקות עם תיקונו של

הכרטיס בצד, הבין שעבודה עם כרטיס אחד ולא בתצורת ממילא עדיפה אז בכלל.

אלא שמאז הכרטיס הזה עומד אצלו ומעלה אבק סתם וחבל. עתה הוא נזכר שיש לו הציוד בצד והגיע למסקנה שמוטב לו שלא

להתעסק עם זה עוד, משום ש- אינו מעניין, ומוטב למכור את הכרטיס וחלקי החילוף עבורו as is - ושמישהו אחר יטרח

בנושא.

בשלב הזה אני מנסה להבין דרכו מה בדיוק היתה הבעיה במאווררים, חשוב היה לי להבין שאכן מדובר רק ברעש ולא במצב

שהמאווררים חדלו מלתפקד, כדי שלא יהיה מדובר חלילה במקרה שבו המעגל החשמלי שמזין את המאווררים התקלקל בעצמו,

שכן אז אין איך לתקן את הכרטיס - לפחות לא בכלים החובבניים שלנו (רק במעבדת אלקטרוניקה עם נסיון וציוד רלוונטי לעיסוק

במעגלים מודפסים ממין זה, ניתן להחליף רכיבים תקולים ולהשמיש את הלוח האלקטרוני).

מהמוכר אני מבין שרק רעש הפריע וכי המאווררים אכן הסתובבו כנדרש. כמו כן אני מבין ממנו שרכש חלקי חילוף שאמורים

להיות מדויקים בהתאמתם לכרטיס זה.

מפה לשם כדי להתקדם (ואני יודע בסתר ליבי שהכח בידיי, לא מאמין שחוץ ממני מישהו אחר התקשר אליו בכלל, אז סביר

להניח מבחינה הגיונית-עסקית, שהוא מיואש משהו...) אני מבקש אותו שני דברים:

האחד הוא נכונות מצידו לתת לי תחילה לטפל בתקלה בכרטיס, להרכיבו כנדרש, ולבצע עליו בדיקת תקינות מלאה בביתי.

משתף אתו שהנני איש עם ידע ונסיון בתחום וכותב בלוג בנושא זה בפורום כאן. הוא משיב לי שמכיר את הפורום היטב 👍

ולתנאי הזה ענה בחיוב (האמת שלא צפיתי אחרת - גם אין לו ממש ברירה לאור מצבו של הכרטיס, וגם כנראה עשיתי עליו

רושם אמין).

השני שאלתיהו לגבולות הגזרה של המחיר שהוא מסוגל לרדת אליו, והשארתי לו לצייר את גבולות הגזרה בעצמו.

גם פה ציפיתי לגמישות מסוימת לאור מצבו של הכרטיס ואכן צדקתי, הוא נאות היה לרדת ל- 400 ש"ח.

בראש שלי עומדת ברגע זה התמונה הבאה:

אם אני מקבל כרטיס מקליבר של GTX970 G1 Edition, שהוא כרטיס binned מיועד ל- overclocking ומצליח

להשמישו, אז עשינו פה אחלא של עסקה. מה זה אחלא ? ....  פגז של עסקה!

ואז אני משתדל כמו תמיד על מנת שלא להתלהב יותר מדי ואחרי זה להתאכזב עם מפח נפש כשל ילד קטן:

"תרגיע את עצמך אומר לעצמי, אתה רק בבסיס הראשון.

הדרך לעסקה שהוכתרה בהצלחה עם כרטיס שלם ותקין העובד בידנו - עודנה ארוכה מאד".

כמו כן עמוק בתוך ראשי מקוננת המחשבה, שאם הוא שמר עדיין על המאווררים המקוריים של הכרטיס ולא זרק אותם, יש אולי

מצב להצילם והדבר עדיף משמעותית מאשר להסתמך על המאווררים החלופיים שהוא רכש.  אז אני שואל, הוא מברר רגע מול

הבית כי לא זוכר בע"פ, ומקבל תשובה חיובית:

image.thumb.png.c72d37965886cbbce5d6f44b646cc739.png

בשעת לילה קצת מאוחרת מגיע אליו (לפחות הכבישים ריקים ואין פקקים כך שהנסיעה מהירה). מקבל יחס מכובד ומנומס

בביתו. מוודא מה הרכיבים שמקבל, ומגלה כי סט המאווררים שקנה מחו"ל אמנם נראה כשייך ל- gigabye אך סט שנראה

כמתאים יותר לדור ישן יותר של כרטיסים, הגם שהוא מתאים מבחינת המחברים שלו לקונקטורים של כרטיס הזה. זאת אומרת,

שיתכן והוא יעבוד, אבל הכרטיס לא יהיה בתצורתו המקורית.

מזכיר למכובד שאני לוקח את הכרטיס והחלקים, מנסה את מזלי בבית, ואם תקין מעביר אליו את הסכום שסוכם עליו בהעברה

בנקאית. וכך היה.

עוד דבר אחד זה חבילת משחה תרמית איכותית של הנמכרת בחנויות בארץ סביבות 30 ש"ח שהוא רצה לתת.

היות ומשחה תרמית זה הדבר האחרון שחסר אצלי, הסברתיהו כי המצפון והמוסר שלי מחייבים אותי שלא לקחת את המתנה

הזו שהוא נותן בחינם, ולהשאירה בידיו: 

יתכן והוא יזדקק לה מתי שהוא... אז מוטב שתהיה לו משחה זמינה בבית. שהרי לי אין מה לעשות עם הרים של משחות

ואנחנו פה בכלל קהילה - מתחשבים באחר כמו ששומרי טבע וסביבה מבלים בחורש, אך דואגים לשמור עליו כשמסיימים.

גם פה חשוב לקחת בחשבון את הקולגות, ואם לנו אין מה לעשות עם המשחה, אולי לקולגה החדשה שלנו (להלן המוכר)

כן יהיה מה לעשות, אז להשאירה בידיו.

הגעתי בחזרה אל ביתי סביבות 23:00 בלילה. אמנם קצת עייף ומותש מיום העבודה ומהשבוע בכלל, אך עם המון חשק

להתעסק עם הכרטיס עוד היום שכן בוער בי להבין את מצבו והאם ניתן להנצילו.

ככה זה, כמו ילד קטן. וחוץ מזה לא בכל יום מקבלים GTX970 G1 ב- 400 ש"ח, 😋 כך שזו כבר סיבה למסיבה.

מנסיון עבר הנני מאד אופטימי, הכרטיס נראה לא רע בכלל חוץ מהבעיה הזו של המאווררים, ואנחנו כבר למודי קרבות

בהשבתם של אלו מן המתים. מתבונן שוב במאווררים החלופיים ובחילה עולה בי - ממש לא בא לי עליהם. מסתכל שוב באלו

המפורקים שהמוכר טוען שהם רק מרעישים, בוחן אותם מקרוב, מנסה את מבחן הסבוב ביד במטרה לאבחן

כשירות מכאנית, ולמען האמת לא נראה לי שיש להם בעיה מהותית או רצינית.

אז גומר בליבי על ההחלטה לבצע את המהלך הנכון:

אנחנו נעשה את המשימה כפי שצריך ולא נעשה הנחות לעצמנו - נבצע למאווררים שיפוץ מלא כפי שיודעים לעשות הכי טוב שאפשר. 

יימח שמם של היצרנים הללו שבכוונה עושים מאווררים ללא יכולת תחזוקה, זאת רק כדי שהכרטיס ימות מתי שהוא מוות מוקדם

מדי, בגלל שהמאווררים התעייפו - ואז אנשים זורקים כרטיס שלם וטוב לפח בשלב מוקדם מדי לחייו על שום סיבה. זו לטעמי

חוצפה וחוסר מוסריות ממדרגה ראשונה. הבנתם כבר - המאווררים בכרטיס זה הם מסוג אטום ללא אפשרות תחזוקה.

זאת אומרת שבתרגולת הרגילה עלינו לקלף את המדבוק, לעבוד כטכנאי מעבדה עם אמצעי קדיחה ופריצה על מנת להגיע ללב

המיסב של המאוורר. לבצע למיסב ניקוי יסודי עם חומר WD40 , ולאחר מכן שימון איכותי עם שמן מכונות (או שמן מנוע), לסיום

סגירת ואיטום המכלול עם איזולירבנד. אחרי שעה ארוכה והמשימה הזו מוכתרת בהצלחה - מדובר פה ב- 3 מאווררים, לא

צחוק, זו עבודה סזיפית ידנית עדינה.

בשלב הבא כמובן פירוק מלא של כל הכרטיס, נקוי יסודי כמוכר לכם, ולבסוף הרכבת המוגמר.

אני מגיע כבר לשעה 1:30 לפנות בוקר, הכרטיס מוכנס למחשב ורק עכשיו אחרי שעתיים פלוס של התשה עצמית, רק אז מתחיל

סט הבדיקות. האם שפוץ המאווררים הצליח לנו ?   שהרי מאד נתאכזב אם לא, משום שהשקענו בכרטיס הרבה מאד זמן

ואנרגיה, והרי שאם הכרטיס בסוף לא יהיה בסדר, הרי שאת כל הזמן הזה זרקנו לבטלה וממש לא בא לי להיות שם.

התנעת מנועים ובינגו - העסק מתעורר לחיים שקטים ורהוטים ויש תמונה על המסך. ואני אומר לעצמי בלב "יש!"

אבל אז נזכר שוב פעם - שעד כאן זו רק התנעה - אנחנו עדיין רק בבסיס השני....

בואו נראה קודם שהצעצוע הזה מסוגל לקלוט דרייבר בהצלחה ותקינות מלאים (זוהי נקודת תורפה לכרטיסים משומשים/תקולים)

כמו גם בואו נראה שהוא מנגן כמה בדיקות מאמץ רציניות בתלת-מימד, ונבין אם יש לנו green light ממשי.

כחצי שעה מורטת עצבים שבסיומה הכרטיס אכן מוכיח עצמו כפנתר אמיתי, מרגיש נוסע ונשמע באוזן כמו כרטיס חדש

מהקופסה. רואים שהוא לא עבד הרבה זמן (רק שנה אמר המוכר) והשיפוץ שעברו המאווררים החזירו אותם למצב שמרגיש כמו

אפס ק"מ:  שקט, חרישי, וסבוב חלק ורהוט.  אני אוהב לראות דברים כאלו - שיצאו פרי ידיך ממש - זה כמו ילד שלך....

רק בבוקר בכדי שלא להעיר את המוכר, עדכנתי אותו שיש לנו עסקה ביד. הועברו פרטי חשבון הבנק והתמורה בסך 400 ש"ח אליו:

image.thumb.png.8158ab951ea7f860a47366e8eaf51b7e.png

2025328952_.jpg.20be979bffee6a18a9079ffb65e8bf0d.jpg

בתרגולת הרגילה שלנו, להלן לקט הפרויקט להנאתכם.

תחילה מפורק, קצת מלוכלך אבל לא משהו דרמטי:

20180613_232135.thumb.JPG.7af6fd5ac94b5595547814a7592d6b81.JPG

לאחר גמר ניקוי כל החלקים ביסודיות, והרכבת המאווררים בתושבת שלהם לאחר שיפוצם המלא:

20180614_003748.thumb.JPG.95aa99a066c8e87f0d7a6de48040f7a8.JPG

ולקט פוטו פיניש שאינן מביישות גם כרטיס חדש:

20180614_005939.thumb.JPG.a64da8720d544546aab48b637e442583.JPG20180614_010011.thumb.JPG.0f77ea4b8eff830ab8b1893e077b687e.JPG20180614_010042.thumb.JPG.de185e23af298380d8573fe35a2b972a.JPG

רואים כי הכרטיס הוא יפיוף אמיתי.

כרטיס זה הוא אחד מהדורות הראשונים שבהם נטשה את ה- fan assembly הישן שלהם שהיה בשעתו מפלסטיק,

ועברה ל- assembly מאלומיניום בדומה לכרטיסים המפורסמים של asus DCii. זוהי התקדמות נאה ומכובדת אשר מקנה

לכרטיס אורך חיים משופר. כרגע אם הכרטיס מקבל מכה או נסיון "לקפל" אותו - אין הדבר אפשרי ואין חשש כי הבית מאווררים

ישבר או יסדק, הוא קשיח מוצק ורובסטי כנדרש.

כמו כן לכרטיס back plate שמשפרת לא רק את נראותו הויזואלית, אלא גם תורמת לקשיחותו המבנית, ובכך מעלה את רף

האמינות והעמידות שלו לחבלות עוד יותר. 

סה"כ כרטיס שנראה ומרגיש ביד איכותי, שמזכיר את סדרות ה- DCii האיכותיות של . רואים כי giagbyte עשתה שעורים,

למדה לקח ממוצרי עבר, ועושה מאמץ לישר קו עם המובילה בתחום.

בסיכומו של דבר זוהי אחת העסקאות המוצלחות שלנו. למי שעקב כאן בשרשור וודאי זכור עוד כרטיס אחד שווה ערך והוא

Sapphire R9 290 trixx אותו רכשנו אשתקד גם כן במחיר זהה של רק 400 ש"ח, וכמו שהעסקה ההיא היתה מוצלחת מאד

אז, גם העסקה הזו מוצלחת למדי כיום. שתי העסקאות הללו הושגו במחיר שהוא מתחת למחיר השוק הממוצע. ואני מעריך את

המחיר שבו הכרטיס הנוכחי 970 שרכשנו עובר יד (בתנאים דהיום), כמשהו סביבות 600-650 ש"ח סדר גודל גס. אגב זה אחד

מכרטיסי ה- 970 היותר מבוקשים. ולאור הערכתי זו, להשיגו ב- 400 ש"ח זוהי עסקה שתסווג על ידינו כעסקה מוצלחת לעת הזו.

ללא ספק מה שעמד פה לטובתנו הוא ניצול מצב יחודי שהכרטיס היה בלתי שמיש (לא תקין) ודרש עבודה על מנת להשיבו לכביש.

חייב אני להודות שעשיית פרויקט זה הפעם על כרטיס מדגם GTX970 (שלא עשינו כמותו בשרשור הנוכחי מעולם), מעלה בי

עונג רב. לא רק שזהו כרטיס חלוץ כאמור בשרשור, אלא שמדובר באחד מהכרטיסים להם נתח מכובד ומפואר בהסטוריה

האבולוציונית של כרטיסי המסך לדורותיהם (דור maxwell) והוא מסמן אבן דרך טכנולוגית.

**בהמשך וכמו בתרגולת הקבועה שלנו, נעלה פוסט עוקב שקצת ידבר על מי אתה כרטיס GTX970 G1 Edition,

מה מייחד אותך, ואיך אתה בביצועיך דהיום - הכל על מנת לאמוד את הרלוונטיות שלו כרכישה משומשת באמצע שנת 2018.

ויש מה לדבר על איקזמפלר זה, מדובר באחד הכרטיסים הטובים והמוצלחים ביותר בסדרת כרטיסי GTX970, ואחד

האוברקלוקרים הטובים ביותר שיצאו בסדרה, עם יכולת לעבוד מעל 1500mhz וספוילר:

כבר הספקתי להריצו מעל 1500mhz ישר במכה ראשונה בלי להתאמץ. זהו כרטיס binned לכל דבר ועניין ומשווק ככזה

מבחינה מיתוגית.

פוסט הראשון (זה) מדבר איפה על רכישת הכרטיס, שמתחילה באיתורו, ממשיכה דרך סגירת תנאי העסקה, מסע שיפוצו

והעלאתו לכביש, ולסיום גמר חשבון ותמונות תצוגת תכלית של פרויקט השיפוץ והניקוי.

הפוסט הבא (שני) ידבר על הכרטיס ברבדים של הסטוריה שלו, מה עומד מאחוריו, מי היא ארכיטקטורת , איך ביצועיו

בשוק כקניה משומשת היום, ואיך הוא בהשווה לכרטיסים אחרים. נתעמק בסוגיית ההמהרה של דגם זה שהיא איכותית

ומעניינת.  אז יש למה לצפות, השארו בהאזנה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אכן, גיגהבייט ידועה בהשבתה מתוכננת של מאווררים בכרטיסי המסך שלהם, בימי העליזים בתחום ראיתי עשרות כרטיסים מדורות 5X0-9X0 בהם המאוורר מת באורח פלא בדיוק בסמוך למועד תום האחריות. הדבר כמעט ולא קורה בכרטיסים תוצרת , ו-

בכל אופן, דיג נאה. שתף אותנו בשיקולים דוגמת באיזה מן המחשבים אתה מתכנן להתקין אותו, מה הוא מחליף וכו'.. מעניין. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ערב נעים ושבת שלום ליושבי הפורום,

ראשית תודה לכל המפרגנים, ושנית התייחסות לידידי User_Name.

אכן לא מעודדת היא אופן ההתנהלות המוזכרת של מאווררים קצרי חיים, שנוסף על כך מלווה בהתנהלות מכוונת מצד היצרנים

להקשות על יכולת תחזוקתם. בסך הכל מדובר פה על עניין פעוט - על מתן האפשרות לפתיחת המאווררים מאחור כפי שמקובל

במאווררים רבים מימים ימימה, באמצעות מכסה גומי שליף בגבם.

הדבר יחסוך את הצורך בפעולה כירוגית מורכבת, שמצריכה כלים, ידע, ונסיון - ולכן מצמצמת אותה רק למבינים מתקדמים.

לרוב הכרטיס האלקטרוני שמרכיב את לוח האם של המאיץ הגראפי (והשבב) הוא רכיב סופר אמין בעל אורך חיים מרשים,

שאם אין בעיה חמורה או קריטית ולא עבר טראומה במהלך חייו, יכול לסחוב שנים רבות, אפילו 20.

רק המאווררים זוהי איפה נקודת תורפה ידועה בשל היותם רכיב מכאני בעל בלאי אינהרנטי, ונבון היה לאפשר את תחזוקתם.

אני כיצרן הייתי מגדיל להכניס הוראות מסודרות וקלות להבנה מצד הלקוח, איך לפתוח לנקות ולגרז - וזה לא פוגע אלא נהפוכו:

הדבר מעיד על אכפתיות לצרכן - זוהי הפנמה כי בסוף הצרכן הוא זה שעובדים למענו ולא להפך.

מדובר כאן בבעיה רוחבית עולמית של התעשיה - זו אינה מבינה את חשיבות הנושא בחושבה בשגגה כי הצרכן הוא פרת חליבה

של כסף שניתן לחלוב ולזרוק לאחר השמוש. אך ממש לא כך - הצרכן הוא שותף לדרך, הצרכן בסוף הוא חבר שלנו - עלינו כיצרים

לעשות כל הדרוש על מנת שהלקוח יהיה מרוצה מאיתנו, שיבחר להשאר שותפנו גם ברכישותיו הבאות, זהו ערך מהותי

בעשיית עסקים. חברות שהשכילו לאמץ מתודולוגיה בה הצרכן מוצב בראש,  שורדות את מבחן הזמן הארוך - אשר לעיתים יכול

להחשב משך זמן של 100 שנים (או יותר). יש כמה מותגים העושים כך ברחבי העולם.

לשאלתך השניה מה כרטיס זה יעשה אצלנו בבית, התשובה היא שטרם הוחלט סופית, אך מסתמן שננצל את תכונתו היחודית

משהו לעומת הכרטיסים האחרים שברשותנו, והיא ביכולתו להוציא תמונה ברזולוציה ובקצב רענון 60hz - באמצעות מממשק

ה- תקן 2.0 שיש לו, שהוא תקן יחסית מתקדם ואין כמותו לכרטיסים האחרים שברשותי.

ומדוע הנני זקוק לו ?

רכשנו לא מזמן טלויזיה HDR לסלון, ואין ברשותי כרטיסים אחרים המסוגלים להזינה בתמונה ברענון 60hz תחת ,

אלא רק ב- 30hz (כי התקן שלהם הוא 1.4 הישן יותר).

כן יש לחלקם יכולת ל- 60hz ב- אך רק באמצעות יציאת ה- DP, בשעה שלטלויזיה אין כניסה DP אלא רק כניסת 2.0 .

ופה ה- GTX970 החדש יתאים למשימה, שכן לו יש את הממשק המתאים לכניסה שבטלויזיה.  אז כנראה שהכרטיס הולך למחשב

ה- שבסלון.

בחזרה לנושא שלפנינו מי אתה כרטיס GTX970 G1 Edition:

תחילה עלינו להבין מי הוא GTX970 ככלל וארכיטקטורת עליה הוא נשען.

בשנה 2012 תחום ההאצה הגראפית עשה את קפיצתו מליטוגרפיה בת 40 ננו-מטר שקדמה לו, אל עבר 28 ננו-מטר החדש.

כאשר בצידה של היה מדובר בסדרת GCN החדשה אז (כאשר כרטיס HD7970 היה החלוץ שלה),

ובצידה של נוידיאה היה מדובר בסדרת קפלר המפורסמת (כאשר כרטיס GTX680 היה החלוץ שלה).

התעשיה והתחום היו מורגלים לבצע קפיצות ליטוגראפיה מדי כשנתיים לערך, ולכן הקפיצה לליטוגרפיה הבאה של לאחר דור 2012,

היתה אמורה להיות אל עבר ליטוגרפיית 20 ננו-מטר ושמועד השקתה הצפוי היה שנת 2014.

אך תעשיית ההאצה הגראפית חוותה משבר חמור באותה עת, כאשר היצרנית שבבים היחידה עימה עבדו (AMD ונוידאה) היא

TSMC הטיאוונית, כשזו נתקלה בקשיים רציניים במעבר המיוחל ל- 20 ננו-מטר והדבר לא צלח בידה.

לכן נאלצו ונוידיאה לשבור את הראש מה עושים עם סיטואציה שכזו - הכיצד ניתן בידם כן להשיק דור חדש של גראפית

וכזה שאמור לייצר את קפיצת המדרגה הביצועית הגדולה וההכרחית מעל פני הדור הקודם, וזאת מבלי שהליטוגראפיה הבאה

(זו שמאפשרת זאת) זמינה עבורם. והקושי הזה הוא מה שגרם (לפחות בצידה של נוידיאה) לדרבון מספיק רציני בכדי שתעשה את

המאמץ העילאי למצוא דרך חלופית - שתפצה על הנושא בהעדר ליטוגרפיה חדשה שתניב את הדרוש.

נוידיאה למעשה עשתה שמיניות באויר תרתי משמע ושברה את הראש, איך עם אותו סיליקון ישן (שהוא עדיין 28 ננו-מטר) היא תצליח

לספק קפיצת ביצועים אפקטיבית דיה (מה שנקרא להשתמש במה שעומד לרשותם ויהי מה), שכן ללא השיפור הזה היו עומדים הם

מול שוקת שבורה בחוסר יכולת להציב דור חדש שמציג שפור ברור על פני הדור הקודם. שכן כשאין דור חדש שמציג שפור משמעותי,

אין מכירות - פשוט כך. והיעדר מכירות גוזר מכה קשה ואנושה למצבה הפיננסי של התעשיה בסגמנט. 

נוידיאה גייסה מאמץ מרוכז של מומחי-על עולמיים בתחום ניצולת שבבים, במטרה לבחון כל מרכיב ומרכיב ברובד האלקטרוני והאלגוריתמי

של השבב - הכיצד ניתן לעשות יותר עם אותו חומר, ומצאה כמה נוסחאות בכללן גם אך לא רק, חלוקה ל- pipe line יעיל יותר, תזמון

שעונים מהוקצע לכל סגמנט וסגמנט בנפרד, תכנון שבבי בעל הפחתת רעשים, שערי בקרת זרם המספקת זרם אינדיווידואלי בקפדנות 

הדוקה רק לסגמנט שבאותו רגע זקוקים לו... וכך איפשרה להעלות את תדר הריצה של השבב בכ- 20% מעל לזה של דור קפלר הקודם

למרות שנשארו כאמור באותה ליטוגרפיית יצור בת 28 ננו-נטר. התוצאה היא נצילות טובה יותר, וקבלת יותר הספק חישובי באמצעות 

שימוש בפחות זרם חשמלי, ולכן גם פחות חום.

כמו כן מצאה דרך אלגוריתמית יעילה יותר לרנדור התמונה שעיקרו מבוסס tile rendering - מה שאפשר לרינדור לרדת פחות לגישה

לזכרון של הכרטיס = VRAM, ולעשות יותר עבודה ישירות אל מול ה- buffer הגדול והיעודי שהוקם בליבת הכרטיס עצמו.

בנוסף עשתה עוד כמה טריקים בכללם דחיסת המידע בנתיב התעבורה אל מול הזכרון, והגיע לשיפור דרמטי של 30% רק ברובד הזה, 

וזה המון. משמע הדבר שרוחב הפס האפקטיבי שיש בדור הוא פי 1.3 יותר בהשוואה של נתון יבש מול נתון יבש של הדורות הקודמים.

התוצאה הסופית היא בגודל 400 מ"מ רבועים העונה לכינוי GM204, זה שהרכיב את כרטיס הדגל GTX980 וכונה בשם ארכיטקטורת

maxwell כאמור. הכרטיס הזה היה חזק דיו על מנת לתקוף את הדור הקודם של נוידיאה שכונה GTX780Ti ולהציב רמת ביצועים שקולה לו,

תוך הקטנת השבב בלא פחות מ- 30% סדר גודל. השפור נבע הן מתדר ריצה מהיר יותר בכ- 20%, והן מהשפור האלגוריתמי המסיבי שבוצע,

שניהם חברו יחדיו לטובת השגת התוצאה הסופית. כלומר שהתקבל כאן שיפור ביצועים כולל במעבר מדור לדור בגודל 30% וזאת ללא שיפור

מאומה ברובד הפיסיקאלי של הליטוגרפיה. כאן טמונה המשמעות ההסטורית הגדולה ביותר ברובד ההאצה הגראפית בעשור האחרון - בהטמעת

כל אותם שיפורים רובד אחר רובד בכל אחד מהסגמנטים השונים של השבב, ברמה שהיא פורצת דרך בתעשיה.

וזו הפעם הראשונה שבה נוידיאה פרצה קדימה והותירה את מאחור, עת לא השכילה להבין את בעיית הליטוגרפיה שנתקלה

בפרצופן של היצרניות הגראפיות, ולא השכילה לבצע את השיפור המקביל גם מצידה כפי שנוידיאה עשתה. הדבר מאז ניחן במכירות:

בעוד שעד שנת 2014, קרי עד השקת -  היה מצב בו AMD ונוידאה התחרו זו בזו ברמה די מקבילה ושוות כוחות,

אזי שמשנת 2014 הקפיצת מדרגה הטכנולוגית שעשתה נוידאה (באופן בלעדי רק לה) סייעה ביידה לפתוח פער על פני המתחרה AMD.

הדבר ניכר במכירות כאמור ובתפיסת נתח השוק הגדול, שהביא מאז את נוידיאה להיות מונופול בתחום כדי הגעה (בשיא הדרך) לקיצון

של 80% נתח שוק לנוידיאה ורק 20% ל- AMD.

לצערנו ולצערה של AMD, הפער נשמר למעשה עד היום (אך צומצם קלות ל- 70/30 אחוז). למעשה מאז 2014, AMD אינה מצליחה להדביק

את הפער שנפתח עליה, ואינה משכילה להגיע לנצילות שבבים ואלגוריתמיקה מקבילה לזו שנוידאה עשתה בבריאתו של דור ב- 2014

ואשר ממנו היא נהנית גם בדור פסקל המבוסס עליו רבות.

בתרגולת הרגילה בתעשייה נוידיאה מוציאה ב- 2014 כאמור את השבב המלא שכונה GM204 בדגם GTX980 שלה,

ולצידו משווק דגם נוסף של השבב שבו חלק מן היכולות נעול, בכדי לצמצם מעט את ביצועיו לעומת מלא פעיל. היא נותנת לו את

הסימון GTX970, שהוא זהה ל- GTX980 רק עם נעול בחלק מן יכולותיו כך - 1664 ליבות פעילות במקום 2048 (נעלו כ- 18.75% מהליבות) 

ורוחב פס של 224 סיביות במקום 256 (נעלו שמינית = 12.5% מבקר זכרון). לכן גם נפח הזכרון האפקטיבי של הכרטיס

הוא 3.5GB במקום 4.0GB שיש לכרטיס GTX980. 

**זוהי למעשה דרך קצרה לתאר את המשמעות של נושא בקר הזכרון בסדרת כרטיסים זו, המהות המדויקת יותר מפורטת ברשת ועשתה

בשעתו פיאסקו לא קטן לרבות תביעה יצוגית נגד נוידיאה בגין "הטעייה צרכנית" - כאשר מיתגה אותו ככרטיס 4GB בשעה שבפועל הוא

כרטיס 3.5GB - מי שהנושא מעניינו שיכנס לרשת לקרוא חומר בנושא (יש בלי סוף). אנחנו במסגרת הזו לא נכנס לסוגיה שכן אין היא מעניינת.

נסתפק בלציין כי ברובד המעשי פרקטי, לשיטה שבה שווקו את הכרטיס ב- 4GB ולא ב- 3.5GB, אין השלכה על הבצועים באופן מובחן

והיא יותר קשורה למגרש של שווק, לכן אנו נמשיך בנושא הלאה ונדלג על הסוגיה כאמור.

הביצועים בשטח של כרטיס GTX970 קצת פחות מהירים מטבע הדברים מזה של GTX980, אך הפער אינו דרמטי, בשעה שהפער במחיר

כן היה דרמטי וגילח שליש ממחירו של GTX980.  יודגש כי לצרכן המתקדם, לאחר המהרות של שני הכרטיסים הללו (והם מגיעים לתדר

זהה כמצופה) נמצאים הביצועים זה לצד זה במרחק קטן יחסית של כ- 10% סדר גודל גס. לא פלא איפה ש- GTX970 קרץ לרוב רובו

המכריע של קהל הצרכנים וכיכב לימים ככרטיס הנמכר ביותר של נוידיאה, ועל כך נראה בהמשך בסרטונים הבאים אזכור.

עתה משהבנו מה היא ארכיטקטורת maxwell על קצה המלזג, ומשהבנו מי הוא כרטיס GTX970 והרקע אליו, נתחיל לצלול קצת יותר פנימה.

כרטיסי maxwell שהיו GTX980 (ו- GTX970) שווקו במקור בתדר ברירת מחדל מאד שמרני. למעשה בעוד היתה להם יכולת טכנית לעבוד 

כ- 20% מהר יותר מהדור שקדם להם kepler,  בפועל נוידיה שווקא את גרסאות הרפרנס בתדרים שהיו קרובים יותר מדי לדור הקודם באזור

חיוג 1150-1200 mhz בלבד. אך הארכיטקטורה של maxwell מאפשרת עבודה בתדרים גבוהים הרבה יותר כדי 1400-1500mhz סדר גודל גס.

ולכן בעוד שכרטיסי הרפרנס שווקו בתדר השמרני שהיה נמוך למדי, כרטיסי custom ניצלו את הסיטואציה ולרוב שווקו בתדרים טיפוסיים

של בין 1250-1350mhz. וכאן נכנס לתמונה כרטיסנו הנוכחי שנקרא סדרת G1 של גיגהבייט. סדרה זו היא סדרת הפרימיום של היצרן

בעת ההיא, וכרטיסי G1 נהנו משבבים שעברו binning .  אלמנט זה איפשר בידי היצרנית gigabyte לשווקם בתדר boost דיפולטי גבוהה

עוד יותר על 1380mhz, אך מעל הכל אפשרה לכרטיס באמצעות להראות מעל 1500mhz על השעון, כאשר ממהירים טובים ברשת

מדווחים על הגעה לתדר עבודה כדי 1530mhz !

וכאשר כרטיסי GTX970 מגיעים לכזו מהירות, התדר (שמתנהג די לינארית מבחינה ביצועית) מביא את הכרטיס להצגת ביצועים מרשימים

למדי בהשוואה רוחבית אל מול מתחריו. כאן אני שמח שזכינו בחלקנו בשרשור לקבל כרטיס כזה לידנו, שכבר בדקות הראשונות נתתי לו

1508mhz שהוא עובד בהם ישר במכה אחת, בלי כל מאמץ לבצע fine tuning. זאת אומרת שכנראה נוכל להגיע למהירויות הגבוהות ביותר

האפשריות לסדרה זו, ואת זה נבדוק בהמשך כאשר הזמן יעמוד לרשותנו על מנת למצוא את התדר המקסימלי אליו הכרטיס מסוגל.

עתה נעבור לסרטון של jay המדבר על כרטיס GTX970 G1 בעת השקתו:

לאחר שראינו את הצגת כרטיס GTX970 מסדרת G1, נצפה בסקירה אקטואלית אודות ביצועי כרטיסי GTX970 בעת הזו,

על מנת להתרשם מכושר ביצועיו ואפשרות השמוש בו כפתרון למחשב טרי כיום - סקירה מאת joker productions:

כרטיס GTX970 הוא למעשה מתמודד ישיר מול כרטיסי AMD מסדרת GCN העונים לקוד דגם R9 290/390 - משכך עשו להם ברבות הימים

לא מעט סקירות ראש בראש האחד מול השני. אחת מהן סקירה אקטואלית היא של סטיב מיודענו מ- hardwareunboxed ושווה לעבור גם עליה:

וכאן שוב joker productions סוקר את כדאיות GTX970 בהשוואה ישירה לחלופת כרטיס GTX1060 חדש שמולו הוא למעשה מתחרה ראש בראש:

בסיכומם של דברים יכולים אנו להבין, כי הצטיידות בכרטיס GTX970 כאפשרות של כרטיס ביד 2 כיום, הינה אפשרות המביאה לנו

ביצועים מקבילים/שקולים לאלו של R9 290/390, ומקבילים גם לכרטיסים חדשים מהדגמים RX480/580  ו- GTX1060.

רמת ביצועים שכזו תחשב כרמה מקליבר "כרטיס חזק לרזולוציית 1080P" אשר יכולה להריץ את רוב רובו המכריע של הכותרים

תחת רזולוציה זו בהגדרות גרפיות גבוהות מאד (או המקסימליות) מעל 60FPS. כמו כן מספקת לנו אפשרות להריץ רזולוציית 1440P

פה ושם, כתלות כמובן בכותר, בעומס הגראפי שהגדרנו, וברמת FPS שאנו מבקשים לקבל מי יותר ומי פחות.

כרטיסי GTX970 עוברים יד בישראל נכון לעת הזו (יוני 2018) סביבות 600-650 ש"ח סדר גודל גס, ואם הצלחנו להשיגו במחיר נמוך

מכך הרי זה משובך. עבור מחשב תקציבי מודרני המחפש למצוא תמורה גבוהה לכסף, רכישת כרטיס שכזה "במחצית העלות של

כרטיס חדש" שווה ערך, הינה עסקה מעניינת ללא ספק וכזו שמציבה את משוואת התמורה-למחיר בצורה אפקטיבית.

וכאשר אנו רכשנו יותר לכוון שליש המחיר (400 ש"ח) הרי מי אנו שנלין על כך :beerchug:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בנתיים יכול לשתף כי בצעתי נסיון מסודר בכדי לראות לאן הכרטיס GTX970 שבידנו מסוגל להגיע.

תחילה החלטתי שאני לא מעלה את המתח עבודה, משום שלא רוצה לקצר או לסכן ולו במשהו את המוצר,

היות ורוצה אותו אצלי שמיש ועובד לשנים ארוכות - זהו כרטיס איכותי וראוי, לא צעצוע ב- 100 שקל שלא

אכפת לנו "להרוג אותו" בנסיונות אקסטרימיים.

עכשיו,

מתח ברירת המחדל שלו הוא 1.21 volt ב- boost מקסימאלי וכך הוא רץ דיפולטית על 1380mhz.

תחילה ניסיתי 1500mhz ועובד כמו ענק. משם עברתי ל- 1520mhz וגם עובד כמו ענק.

עכשיו, לאור זאת שאנו יודעים כי זהו תדר עבודה שנושק למקסימום האפשרי (מתצפיות שלמדתי מהרשת),

ולראיה הטוב ביותר שיש בתצפיות מדבר על אזור 1530mhz ואנו קרובים אליו כדי מרחק יריקה (פחות מ- 1% פער נותר),

כמו גם כשיש עומס על הכרטיס - לעיתים ניתן להבחין תוך כדי ניתור רציף שמנגנון boost 2.0 של ארכיטקטורת maxwell

מוריד bin אחד כך שהתדר יורד ל- 1507mhz (והמתח יורד ל- 1.19 volt),

למדים אנו כי הכרטיס נוגע במעטפת הזרם המקסימלית שלו, ולכן מנגנון המנעוד "מוריד מהלך" (מדרגה אחת של תדר

ומתח עבודה) הכל על מנת לשמור על הכרטיס בתוך גבולות הגזרה של המעטפת.

משמעות הדבר היא שגם אילו נלך בכח וכן נגדיר לכרטיס לעבוד מהר עוד יותר, נגיד 1530 או 1540mhz אפילו,

אין הדבר ישא פרי משמעותי:

ממילא הכרטיס יוריד את מהירות עבודתו בכדי להשאר במסגרת המעטפת, אלא שזה יקרה לו בתדירות תכופה יותר.

משמע, שאם כבר ב- 1520mhz אנו רואים נגיעות קלות בסף הזה, זהו סימן עבורנו שהגענו לאופטימום פחות או יותר

ולא נרוויח מאומה מנסיון כוחני לאלצו לעבוד מהר יותר. הדבר רק יגרום ליותר פעמים של כורח לכרטיס להוריד מהלך אוטומטית.

בשלוב שתי הסיבות לעיל, החלטתי שפה אני עוצר ולא ממשיך לדחוק בכרטיס הלאה. ואני שמח לראות שהכרטיס מגיע

ל- 1520mhz מבלי שבכלל יהיה צורך להזריק לו מתח מוגבר. משמעות הדבר כי הכרטיס ישמור על עבודה בתדרים אלו

לאורך שנים מבלי להנזק.

הדבר השני שעשיתי הוא מציאת תדר אידאלי. הדיפולט הוא 7Ghz.

בדקתי 7.6Ghz דבר ראשון שעבד היטב כמו גם חילץ ביצועים משופרים במדידות תחת בנצ'ים.

הבדיקה הבאה היתה 7.8Ghz אשר הראתה שיש ארטיפקטים אקראיים על המסך, משמע no go.

קבעתי איפה את תדר הזכרונות לעבודה על 7.6Ghz.

כרגע זה המצב הסופי שאליו הגענו:

1520mhz GPU  /  7.6Ghz Vram  והכל במתח ברירת מחדל של היצרן (קרי שאין סיכון למוצר).

דבר אחד שניתן לומר די בוודאות, הוא שסדרת maxwell הזו היתה נהנת אילו רוחב פס הזכרון העומד לרשותה היה רחב יותר.

שכן לעומת מתחריהם הישירים של GTX970/980 - כרטיסי R9 290\390 נהנים מרוחב פס משמעותית רחב יותר, והדבר ניחן

היטב במדידות:

בעוד ששינויי תדר הזכרונות בכרטיסי R9 לא ממש משפיעים על תוצאות המדידות בבנצ'ים, מנגד תוספת תדר לזכרונות

בכרטיסי maxwell משפרת את ביצועיהם. 

ניחן שלמרות הטמעת טכנולוגיית דחיסת הזכרון ב- maxwell אשר מניבה 30% תוספת מעל הערך הנומינאלי, הם עדיין רחוקים

מהפוטנציאל שליבת המעבד GPU מאפשרת וחבל. היה ראוי לשדך לכרטיסי maxwell בקר 384 סיביות ולא 256, והם היו

פורחים בהחלט. זוהי טעות נקודתית של נוידיאה לתפיסתי.

בואו נראה חישוב פשוט:

בעוד ש- R9 390 נהנה מרוחב פס 384GB, 

GTX970 נהנה מרוחב פס נומינאלי של רק 196GB, שאחרי התחשבות בדחיסת והרווחת עוד 30% פוטנציאל מביא

אותנו לרוחב פס אפקטיבי ממוצע של כ- 255GB.

בהנחה שכח העיבוד של הכרטיסים שקול פלוס מינוס, נוצר מצב שכרטיס 390 נהנה מרוחב פס אפקטיבי של 384GB לעומת

GTX970 שלו רוחב פס אפקטיבי של  255GB - וזהו יתרון ענק של 50% .

לכן לא מפליא שכל שפור בתדר העבודה של הזיכרונות ב- מניב שיפור ביצועים מדיד (קרי יש רוויה של רוחב הפס הזה)

בשעה שלא קורה כך ב- R9 390 שנהנה מרוחב פס שאינו רווי.  זהו יתרון לזכותו של ה- R9 390, והוא מוצא את ביטויו במקומות

שבהם רוחב הפס משחק תפקיד ראשי: בעיקר רזולוציה גבוהה, עבודת AA, או שימוש בטקסטורות גדולות נפח.

מוטב היה לנוידיאה בדור לשדך איפה בקר זכרון 384 סיביות לליבת GM204, אלמנט שהיה מקנה להם תוספת ביצועים.

סה"כ ולמרות נקודת החולשה הזו ברוחב פס הזכרון, אחרי יום עבודה אינטנסיבי על הכרטיס ובחינתו מכל זווית אפשרית רלוונטית

לנושא שלפנינו, אין לי אלא לשבחו מקיר לקיר. כרטיס כזה חזק שמשאיר חותמת רעש אקוסטית וחום מזערית שזה פלא של ממש:

לראות כרטיס חזק שאינו מצליח לעבור 70 מעלות צלסיוס במבחנים הכי קשים, ועוד בתוך מארז סגור עם אוורור עלוב שבו שמתי אותו,

ועוד ביום הכי חם בשנה שבו הטמפ' בחדר היתה להערכתי כמעט 30 מעלות צלסיוס - שאפו לנוידאה על הארכיטקטורה מבחינת נצילות

חשמלית ותרמית. ולכן כרטיס זה הוא מתנה של ממש, למחשבים שמצויים במארז לא מרשים או לא מאוורר מספיק, כמו גם למחשבים

שמתהדרים בספקי כח חלשים יחסית. משמע שיש לו היתרונות שלו בנקודות שהוזכרו.

מתחרו R9 290\390 בחר בפתרון brute force פחות אלגנטי שמשיג את אותה התוצאה אבל עם הרבה יותר רעש וצילצולים.

דומה הדבר למכוניות המתהדרות בגישות שונות:

R9 290\390 משול למכונית השרירים בעלת מנוע V8 אימתני בנפח 6 ליטר, שבוחרת בפתרון there is no replacement for displacement

בשעה ש- GTX970 משול למכונית הי-טק מודרנית, לה מנוע 4 צילינדרים קטן נפח מוגדש טורבו, שהוא פתרון אלגנטי מתקדם

לתת אותה תוצאה (פחות או יותר) בהרבה פחות גודל ונפח. שני הפתרונות משיגים תוצאה דומה, כל אחת ויתרונותיה שלה.

אין כאן נכון או לא נכון, שכן לכל אחת מן הגישות יש יתרונות ברבדים אחרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הוא איפשהו ברמה של 670 נראה לי.   ( מדבר על 760GTX.. פספסתי תגובת עבר בדיון.. )

איזה קטע שבספקי כוח זה כמו בצמיגים ( ייצור לפי השבוע בשנה + השנה ). לא ידעתי את זה לגבי הספקים.

יש לי ספק במחשב הראשי של עשור בערך. HX850W של קורסאייר שעובד אפילו מעל* עשור. כמו סוס עבודה האמת.

יצא לך לבדוק את הכרטיס מבחינת ראם ? הוא לא מקרטע אם תפעיל פילטרים בוויצ'ר או משחקים גרפיים יותר ? אפילו BF.

סתם מסקרן. ברור לי שבינוני ומטה זה יופי של כרטיס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וואו...  GTX760 נדמה לי דברנו עליו פה בשרשור לפני כמעט שנה או משהו כזה לא ?

איזו הצתה מאוחרת...

ברמת העקרון בכל המוצרים שמיצרים בעולם ישנה שיטת סמון סטנדרטית של תאריך יצור בארבע ספרות,

שמציינות שנה ושבוע היצור בשנה (1-52). זה לא רק בצמיגים כי אם כמעט בכל מוצר בתעשיה.

אין פליאה שספק אצלך חיי עשור (גם יגיע ל- 20 שנה).

לרוב ספקי כח של מיוצרים על ידי טובי יצרניות הספקים שבעולם, הם במפרטים טכניים גבוהים, ויצור מוקפד.

מחירם בהתאם בגבול העליון של הפרימיום. מוצרים מעולים.

גם אצלי כמה כאלו, כולל אצל אחי משנת 2011 סדרת TX750 עובד כמו פנתר.

לשאלתך בסיפת הדברים על בדיקת הכרטיס ב- witcher, התכוונת ל- GTX760  (שלו 2GB VRAM....) ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

וואו...  GTX760 נדמה לי דברנו עליו פה בשרשור לפני כמעט שנה או משהו כזה לא ?

איזו הצתה מאוחרת...

ברמת העקרון בכל המוצרים שמיצרים בעולם ישנה שיטת סמון סטנדרטית של תאריך יצור בארבע ספרות,

שמציינות שנה ושבוע היצור בשנה (1-52). זה לא רק בצמיגים כי אם כמעט בכל מוצר בתעשיה.

אין פליאה שספק Corsair אצלך חיי עשור (גם יגיע ל- 20 שנה).

לרוב ספקי כח של Corsair מיוצרים על ידי טובי יצרניות הספקים שבעולם, הם במפרטים טכניים גבוהים, ויצור מוקפד.

מחירם בהתאם בגבול העליון של הפרימיום. מוצרים מעולים.

גם אצלי כמה כאלו, כולל אצל אחי משנת 2011 סדרת TX750 עובד כמו פנתר.

לשאלתך בסיפת הדברים על בדיקת הכרטיס ב- witcher, התכוונת ל- GTX760  (שלו 2GB VRAM....) ?

כן. אני לא יודע למה זה קורה, אולי הייתי בדף הלא נכון ופספסתי את התגובה.. קרה לי לפני כמה ימים שהגבתי על דיון

מ 2014. הוא הופיע לי בדף הראשי של האתר "כדיון חם". אין לי מושג.. זו פעם ראשונה שקרה.

בכל מקרה - כן התכוונתי ל 760GTX והאם הכרטיס מוגבל קצת מבחינת הזיכרון ששמים קצת גרפיקה במשחקים

מודרניים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...