מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום - עמוד 13 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום

nec_000

Recommended Posts

• תגובות 311
  • נוצר
  • תגובה אחרונה
ציטוט של nec_000

הדבר משתלם אם רוכשים מחשב קומפלט socket 775 "בשקל תשעים".

רכשתי אחד ב- 50 ש"ח עם מעבד core2duo והספור הובא פה בשרשור בעבר.

גם רכבתי Quad ב- 60 ש"j שעליו ספרתי (אבל בלי דיסק קשיח וספק כח).

יש הרבה הצעות לדברים כאלו בכסף מאד קטן, אם רק מחפשים נכון מוצאים.

הכי משתלם כלכלית זה לרכוש מחשב שלם עובד, לא בחלקים.

זאת בדיוק הנקודה שלי - אם אתה רוכש מחשב כזה ב-50 ש"ח, סביר להניח שאת רוב החלקים שלו אתה תצטרך להחליף פשוט כי הם כל כך ישנים וסביר להניח שחלקם לא מתפקדים בצורה טובה או שהם נמצאים בשלב כזה או אחר של התפרקות (אפילו אם המחשב נבדק ונמצא "עובד"). לכל הפחות אתה תרצה ספק כח אחר, אולי גם דיסק קשיח אחר וקירור אחר למעבד, ומי בכלל יודע באיזה מצב נמצא המארז (יש ישנים שפשוט מחלידים). בסופו של דבר המחשב אמור לשמש אותך או שתמכור אותו למישהו אחר. אני לא הייתי מרגיש בנוח להשתמש בספק כח בן 10 שנים, בפרט אם מדובר בספק כח ג'נרי, ואם המארז במצב לא טוב, הסיכוי שלך למכור אותו יהיה דיי נמוך (בהנחה שהרוכש מעוניין להשתמש במחשב ולא לשדרגו בעצמו).

גם אם אתה לא מתכוון להשקיע בחלקים חדשים (וברור שברוב המקרים זה לא ישתלם לך, הדוגמא שהצגתי קודם היא של מקרה קיצוני) , זה עדיין אומר שאתה תצטרך לבצע מספר רכישות כאלו בכ-50 ש"ח כל אחת בכדי לקבל מחשב אחד "סביר". לי ספציפית (מסיבות שלא ניכנס אליהן) אין אפשרות להתחיל לעבור בין אנשים, לבדוק את המחשבים שלהם ולהחליט איזה מהם שווה 50 ש"ח ואיזה לא.

אגב, בנקודה הזו אני רוצה לציין שני דברים:

א. רוב האנשים לא טרחו לקנות רכיבים איכותייים מלכתחילה, כך שבד"כ לוח האם במחשב שלהם מגביל אותך ביכולת שדרוג הזיכרון (בד"כ בלוחות האם הפשוטים יש רק 2 הריצי הרחבה שהגבילו את נפח הזיכרון המקסימלי ל 4GB) ובאפשרות לשדרג למעבד 771, הנפח הדיסק הקשיח כנראה יהיה קטן וספק הכח - סביר להניח שג'נרי.

ב. מי שכן טרח לקנות בזמנו מחשב המבוסס על רכיבים טובים בד"כ יודע מה יש לו והוא לא יסכים למכור את המחשב שלו ב-50 ש"ח.

ציטוט של nec_000

להסב core2duo ל- xeon זה עוד כמה גרושים (מאלי אקספרס).

שוב - צריך לוח אם מתאים ורצוי גם איכותי. לא כל לוח אם יכול להתאים לעבודה עם מעבדי 771 וגם אלו שכן - לא בטוח שרצוי להשתמש בהם.

ציטוט של nec_000

כרטיס מסך במקרה יש כרגע ב- 20 שקל בלוחות 8800gts סופר מיושן עם בקושי 320MB זכרון.

מי ירצה כרטיס מסך כזה? ברוב המקרים כרטיס מסך בסיסי כמו ה GT 730 יהיה עדיף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש היום המון תפוחי אדמה שהם פשוט חינם וטובים משמעותית מדברים כמו 8800GTS, אפילו עד רמת סדרת HD 6800, רק צריף לתפוס הזדמנויות.

בקטגוריית "חינם רק בוא תיקח" כבר ראיתי מחשבי i3 540 נזרקים לפח בשנה שעברה. בעלי פוטנציאל ביצועים גבוה משמעותית לאפליקציות מודרניות ממה שיש לתושבת 775 להציע

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לאור היובש בחודש החולף ששרשור זה הפגין עת nec לא ביצע אף רכישה משומשת בתחום, ובעקבות דרבון מצד החברים

(ראו עמוד קודם) לשוב ולייצר את הפרק הבא בסדרה, החליט המפיק שלמרות מצבו הקשה של שוק המשומשים (מצד כרטיסי 

המסך הקרובים לליבו) בכל זאת ישנו צורך ממשי לייצר חומרים לטובת העוקבים הקבועים ולא לאכזבם.

מחשבתי הובילה לכך שצריכים לייצר פרק שעוסק בתחום שאינו מצוי בבעיה נקודתית בשוק המשומשים - זאת בכדי שיאפשר זמינות

למצוא מציאות. כי אם זה לא מציאות - זה גם לא מעניין. ומאידך אם כבר מנסים וקטור שעוד לא ניסינו אז על הדרך לייצר בכך

חידוש מרענן.

מצאתי את עצמי משוטט השבוע בלוחות במוד אקראי ללא התמקדות ספציפית, מתוך תקווה למצוא השראה מתאימה.

החיפוש לשמחתי לא ארך זמן רב ונמצא הרעיון דווקא פה בלוחות שלנו בפורום (ב- tradezone).

חבר המפרסם שני מסכי מחשב "חצי מקצועיים" של מותג הפרימיום , והרי שפרק על מסכים משומשים עוד לא עשינו

אז מה יותר טוב מכך ?

האחד מסך מדגם P2414H והשני מדגם P2014H. זהו למעשה דגם אחד מתחת לספינת הדגל שלהם המכונה U2414H

(כמותו יש אצלי בבית). סדרה P ממותגת כ- "professional" וסדרה U ממותגת כ- "UltraSharp".

המודעה משכה את תשומת ליבי משני טעמים:

הראשון הוא שאני מכיר את המסכים הללו היכרות אינטימית, מכיר את ביצועיהם, תכונותיהם, את יתרונותיהם היחסיים, ומחירם

בשוק כחדשים. והשני הוא המחיר שפרסם המוכר ואשר הפתיעני לטובה - ביקש רק 250 ש"ח עבור המסך 24 אינץ, ו- 100 ש"ח

עבור ה- 20 אינץ.

בכדי להעמיד בפרופורציה את התמחור בו נקט, נשתף למי שפחות מכיר כי מסך 24 אינץ כזה מקביל פלוס מינוס לחדש של dell

שעולה משהו באזור חיוג 800 ש"ח. ומסך בגודל 20 אינץ מקביל פלוס מינוס לאזור 550 ש"ח.

משמע ששווי גס של שניהם כחדשים חונה סביבות 1350 ש"ח לערכתי הגסה. והנה הוא מבקש עבור שניהם ביחד 350 ש"ח.

לא רע. הדבר הדליק אצלי את נורית הסקרנות לבחון את העניין יותר לעומק.

יצירת קשר עם המוכר מעלה כי מדובר בשני מסכים שהוא רכש אישית בשעתו:

את ה- 24 אינץ לפני כ- 3 שנים (יש עליו גם מדבקה עם תאריך מפלונטר המעיד על יום העליה על הכביש 16-7-2014 ועליה 3y

warranty) ואת ה- 20 אינץ קצת יותר מאוחר, אך אין ברשותי תאריך מדויק כי לא רואים מדבקה דומה עליו.

הם שמשו אותו לתחנת עריכת (הוא עורך וידאו) ולאחר שעברו כיול מקצועי עם ציוד קליברציה שברשותו.

הבחור עשה עלי רושם כאדם שמבין עניין בתחום המסכים, ולראיה לא סתם רכש שני מסכים מסדרה גבוהה יחסית שנחשבים

"חצי מקצועיים" בג'אנר המוניטורים. הוא גם מפגין הבנה בצורך לכייל אותם לטובת עריכת וידאו כמקובל בתעשיה.

הוא מוכר את שניהם יחדיו, בשל כך ששדרג את סביבת העבודה אצלו למסך חדש 1440P.

המודעה שלו (אותה לצערי פספסתי שכן לכשבאתי לצלמה הוא כבר הסירה מן מהלוחות) שיתפה לא פחות מכ- 15

תמונות לכל אחד מן המסכים, המראים אותם מכל זוית אפשרית בליווי תמונות test pattern של המסך (בכל אחד מצבעי היסוד),

להעיד על תקינות מלאה ללא סטיות או תקלות או עוותים שהם. בקיצור - מודעה לא שגרתית, כזו שיכולה להכתב ולהערך

על ידי מישהו שמבין במסכים ויודע איך להציגם כך - שמקצוענים יתעניינו במה שהוא מציע.

מעל הכל גם המחיר הוגן, ומעיד שזו אינה מכירת המסכים הראשונה שלו בקריירה - הוא יודע איך לתמחר במחיר

כזה שהמוצר ימכר בזמן סביר ולא יתקע אצלו חודשים.

מפה לשם אני מוצא עצמי מציע לו כך:

"שמע, בתכלס אני צריך רק מסך אחד - את הגדול 24 אינץ. אבל יש לי הצעה כזו אליך (לשקולך).

במקום שתשב ותכלה זמן מיותר עד שיבוא קונה למסך השני, יש לך הזדמנות להרוג שתי ציפורים במכה אחת.

אקנה ממך את שני המסכים - אך בתנאי שתבוא לקראתי ותמכור אותם ב- 300 ש"ח (במקום 350).

אתה אומנם מתפשר פה על 50 ש"ח לעומת המחיר שבקשת, אך חוסך מעצמך לכלות זמן ואנרגיה במטרה לאתר

קונה נוסף עבור המסך השני. מתאים ? "

הוא מיד השיב, "יאללא - סגור."

כפי שסוכם ביננו בטלפון אני אצלו בערב עושה ביחד עימו בדיקת שפיות של כמה דקות למסכים לראות שהם

עובדים, נדלקים, מציגים תמונת שולחן העבודה ממחשבו, ובסה"כ עומדים בהצהרותיו לדבר תקינות מלאה.

הוא תאר את המסכים בפירוט ובצורה כזו שלא היה פסיק שהסתיר.

ראיתי שלפניי רווק ללא משפחה וילדים, ולכן נמצאים בסביבה טיפוסית בריאה לשמירה על ציוד.

הסחורה הועברה אלי והתמורה הכספית אליו, השאר כמובן הסטוריה...

מה קבלנו:

קבלנו לידנו שני מסכים "חצי מקצועיים" ששווים (לו היו חדשים) סביבות 1350 ש"ח סדר גודל גס (להערכתי)

וזאת תמורת 300 ש"ח המהווים כ- 22 אחוז ממחיר חדש. מצב המסכים mint condition .

הספקתי לעבור עליהם כמה שעות בבית כל אחד, לוודא לא רק תקינות - אלא גם כיול לעומת מסך רפרנס מכויל שברשותי.

מי שרוצה ללמוד מה הם המסכים הללו מסדרת P של ,  מוזמן לקרוא בלינק הבא - כתבה מקצועית בתחום 

מ- tft central:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_p2414h.htm

מדובר במסך שהוא דרגה מעל המסכים הפשוטים, מאפשר כוונים ב- 3 מרחבים (גובה, tilt ו- pivot), נהנה מאיכות תמונה

טובה של פאנל AH-, מתאורה אחורית שהיא pwr modulation free, טווח צבעים טוב, אפשרות לאחר כיול להגיע למצב

דיוק צבעים תקין עבור תעשיית עריכת הוידאו והתמונות.

בנוסף לכך מדובר במוצר שמבחינת איכות הגימור (בניה הרכבה חומרים) ואמינות, נמצא במקום מכובד בתעשיית המסכים.

dell הם אחד הספקים הגדולים בתחום המסכים לתעשיה המקצועית והמסחרית, ובחלק ניכר מהחברות בעולם המסכים

במשרדים הם של מותג זה. 

רווח נוסף הוא ב- input lag טוב בסגמנט מסכי ה- IPS, וטוב ככלל:

אזור 5 מילי שניות "מקצה לקצה", קרי אלקטרוניקה + זמן תגובה של הפנאל. תכונה המאפשרת להם גם להיות מסכי gaming

ראויים כאשר מדידות והסברים בנושא זה תמצאו בכתבה שהבאנו בלינק מקודם.

הדבר הראשון שעשיתי הוא לתת לביתי את מסך ה- 24 אינץ ולשדרגה למסך איכותי. החיוך על פניה תוך זמן קצר מרגע

שהתחילה לעבוד עליו והוקרת התודה - מבחינתי כבר היו שווים את הכל.

את מסך ה- 20 אינץ התקנתי בחדר העבודה אצלי בצד, הוא מעתה ישמשני כמסך לעמדת תחזוקה התקנה והרכבת מחשבים, 

משהו שכבר זמן רב רציתי להקים, שכן עד עתה נאלצתי כל פעם מחדש להסתובב בבית ולחפש מסך או ולבצע עליהם את

העבודה, משום שלא היתה ברשותי עמדה ייעודית לנושא. ובכלל ה- 20 אינץ מתאים ככפה ליד לנושא זה, גם לאור היותו קטן

יחסית ומשכך ביתר קלות ברחבי הבית.

במחיר שבו השגנו את הציוד בהשוואה לעלותו כחדש, ולאור מצבו השמור, אין (לי) ספק שמדובר בעוד עסקה ראויה מבחינתנו.

תמונות הצייד להנאתכם (המסכים הגיעו עם כיסויים המקורי, רק את הקופסאות הוא לא שמר):

20180207_223919.thumb.JPG.45f0e0c2006a6f23960cdb6eb2818066.JPG20180207_223954.thumb.JPG.92a0d058293b8bfc3406bdf6edbfc2fd.JPG20180207_224010.thumb.JPG.5d3316b904d2194e1b020bc0a677ded6.JPG

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתור מחווה לכבוד השבת נעזר בידידנו מאוסטרליה, בריאן מ- yes tech city שמציג לקהל Potato ב- 32$ (110 ש"ח).

משתף עם הקהילה המקומית ולמי שאוהב את הג'אנר. אגב בסרטון כמה טיפים מעניינים מסביב לנושא אז שווה לצפות עד הסוף:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לאור מצוקת כרטיסי המסך הקשה אותה חווה קהילת חובבי המחשב, וזאת בשל טרנד כריית המטבעות הוירטואלים ששתה מהשוק

את כל מה שהיה בו, טרנד שהוביל למעשה לחוסר יכולת לרכוש כרטיס מסך חדש מבלי לשלם עליו עד כדי פי 2 ממחיר MSRP,

ואף כדי מצב בו המצוקה זלגה עד לשוק היד השניה ועשתה בו שמות של ממש,

מציעה הסוקר הבא את הרעיון:

לרכוש כרטיס מסך משומש - אך כזה שתעשיית כריית המטבעות הוירטואלים לא נגעה בו וגם לא יכולה לגעת בו (מפאת הדור עליו

הוא מבוסס). לכן מחירו של הכרטיס עדיין לא זינק לשמים בשוק המשומשים.

עוד לפני שציינו מה הוא הדגם, די ברור לנו כי מדובר פה בכרטיס מיושן (מאד) במושגים של היום, אבל וזו הפתעה מסוימת,

הכושר הביצועי שלו עדיין רלוונטי להיום כפתרון סביר.

כבר עשינו על GTX570 פרויקט בשרשור זה בתחילת דצמבר - על דגם  Gigabyte Windforce GTX570 OC

שהתאהבתי בו ועלה לנו 100 ש"ח. כבר אז ציינתי עד כמה הכרטיס מוצא חן בעייני ולהפתעתי הרבה, למרות שנחשב מיושן הוא עדיין

מספק חוויה ביצועית ראויה וסבירה לרבות בכותרים מודרניים.

תזכורת :  גמר אליפות במשקל כבד - " nec  נגד  Gigabyte Windforce GTX570OC Rev 2.0 "

https://hwzone.co.il/community/topic/578349-מיחזור-בתקופה-בה-הטכנולוגיה-המחשובית-כמעט-עומדת-במקום/?page=9

בעקבות הרנסנס שכרטיס זה חווה כיום משום שכל מה שמעליו יקר למדי (גם במשומשים), רואה אני לנכון לשתף את החברים

בסרטון נוסף של מפיק אחר הפעם, סרטון עדכני שרלוונטי לתקופה זו ומתייחס למצוקת כרטיסי המסך, ומציג את ביצועיו של

GTX570 במשחקים עדכניים. מטרתו היא לבחון את הרלוונטיות של GTX570 בימים אלו, ולענות על השאלה האם הוא עדיין

מתאים למשחקים ב- 2018.

אני יכול לאשר את הממצאים המוצגים בסרטון ושוחזרו אצלי בבית באמצעות כרטיס זה. כרטיס שעושה עבודה מפתיעה לעומת

מה שסוברים תחילה. תעברו קצת על הטוקבקים של הסרטון - ראו מה יש לקהילה לומר בנושא שכן היא מציירת תמונה מעניינת.

כרטיסי דור fermi משנת 2010-2011 רגע לפני שנזרקו לפח האשפה של ההסטוריה, חווים בימים אלו תחייה מחודשת של

רלוונטיות תודות לביטקוין וחבריו:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 חודש מאוחר יותר...

בתקופה זו בה אנו מצויים, תקופה שבה האמירו מחירי החומרה (כרטיסי מסך וזכרונות מחשב) לשיאים חדשים שלא היו מעולם,

תופעה אשר בתורה משפיע גם על שוק היד השניה ומאמירה את מחירי רכיבים אלו גם שם,

מעטים הם המקרים בהם ישנן הזדמנויות כפי שהיינו מורגלים להם ואשר מתוארים לעייפה בשרשור ארוך זה שהתחיל אי שם

עוד באביב של שנה שעברה.

אז nec מוצא עצמו מעת לעת (עדיין) משוטט בלוחות בכל אימת שנחה עליו המוזה המתאימה, אך בתדירות פחותה והולכת

משום שהחשק יורד כאשר יוצאים לצייד וכמעט תמיד לא מוצאים דבר.

ועד שכבר כן מוצאים משהו מעניין, אז המחיר שמבקשים המציעים השונים לרוב אינו ראלי.

לעיתים מוצאים איזה כרטיס מסך שבכל זאת עושה תאבון, אז מנסה את מזלי באמצעות מו"מ להשיג מחיר כזה שהוא מקובל עלי,

אך לרוב העסק אינו צולח ומוצא את עצמי חוזר מיואש. וכך נוטש את הלוחות לזמן מה עד שחוזר אליהם שוב - מנסה את המזל

מחדש.

בטרם נספר את ספורנו הנוכחי עלי לפרט רקע מקדים:

לפני כשנה לערך, למעשה עוד בתחילת הדרך של שרשור זה היה לי אירוע של רכישת כרטיס מסך מקולקל (שגם פורסם ככזה),

במחיר גרושים.

מדובר היה בכרטיס HD5870 מגרסה מיוחדת ונדירה הנקראת eye finity עם 6 יציאות למסך באחוריו של הכרטיס.

הכרטיס כאמור פורסם בלוח אז כמקולקל במחיר 100 ש"ח, ולאחר שהמוכר (מטבע הדברים) לא מצא לקוח (נו מה הוא ציפה),

סיכמתי מולו שארכוש אותו תמורת 25 שקלים בלבד. עשיתי כן מתוך הימור, היות וגובה הסכום נמוך אזי שלא אכפת היה לי לזרוק

אותם לפח היה ולא אצליח להשיב את הכרטיס לחיים. הספור לא סופר פה בפורום (אז), משום שאכן לא צלח ביידי לתקן את

הכרטיס.  ומבחינתי לספר על רכש שלא צלח אינו נראה (לי) כדבר מעניין במיוחד את הקוראים השונים.

ומאז ועד היום כרטיס זה כשהוא במצב מת יושב אצלי על המדף בתור תמרור לנגד עיני, המסמל עבורי את אחד הכשלים

ההסטוריים שלי בתחביבנו זה של המשומשים. אך בשל אותו כשל ובשל היותו של דגם זה מסמל צעד הסטורי מאד חשוב בתעשיית

ההאצה הגרפית, משום שהיה חלוץ בחלק ניכר של התחומים בתעשיה זו - כל העת עומד לנגד עייני אינסנטיב לסגור את אותו מעגל

באמצעות פרויקט על HD5870 נוסף שכן יצליח לנו.

וכך למעשה תר אנכי משך כשנה כבר אחר הלוחות במטרה לאתר איזה HD5870 במחיר ראוי. וכרטיס כזה מתפרסם אחת ל...

לרוב במחיר לא כדאי ו/או במרחק גאוגרפי כזה ממני, שמטריח אותי יתר על המידה על מנת להתאמץ בשבילו.

כאמור מדובר פה בואו נזכור - במוצר זול יחסית. אז לרוב בשל המרחק הנני מוותר עליו.

אלא שאתמול צץ לו עוד פעם כרטיס כזה, הפעם במקרה ממש נמצא גאוגרפית לידי, לא רוצה לומר - מרחק הליכה רגלית של 5

דקות ממש מהיכן שהייתי באותו רגע.  הנה המודעה:

5ab0f26ce1f49_yad2hd5870.JPG.462c747f421283af34aec3cb3271c6fc.JPG

דבר ראשן שאני שם לב אליו זה שוב פעם לאותו מחיר מוגזם שמבוקש עבורו בגובה 200 ש"ח,

וכבר רואה בראשי את אותו תסריט:

אני מנסה לבצע מו"מ ומקווה למחיר ראלי, אך מרחקו של מחיר ראלי מהמחיר המבוקש הוא רב מדי והעסקה אינה צולחת.

אך אנחנו הרי בתוך התחביב ועושים אותו בהנאה ומכל הלב, והרי שלא ניתן לתקופת יובש אכזרית כזו או אחרת מלייאש אותנו

טוטאלית. שהרי מה זה כבר לנסות לגשש מול עוד מציע ?   כולה 2 דקות טירחה.....  מה כבר יכול לקרות לנו ?

לאכול אותנו הוא לא יכול, מקסימום יסרב להצעתנו. ובאמת שהכבוד שלנו ישרוד את זה.

אז אני מנסה לגשש בתו"ל שסגלתי לעצמי ונמצא בעבר כשורת פתיחה טובה לריקוד טנגו שבין מתעניין ברכישה למציע:

SMS.jpg.3d590413aee8515798715f3d9e9c5966.jpg

לפני שנתקדם הלאה עם הספור הנוכחי חובה עלינו להבין מה הם תנאי הרקע שבשוק עליהם עלינו להתבסס בבואנו להכנס לעסקה:

כידוע לשוכני פורום זה, עד לפני כמה חודשים ובטרם כניסתנו לתקופת האמרת מחירי כרטיסי המסך, קרי בתקופה שהכל היה עדיין

רגוע, כרטיס שכזה היה (מבחינתו של nec) שווה בשוק היכן שהוא במנעד שבין בין 50-100 ש"ח (לא יותר).

אלא שבחודשים האחרונים כאמור וכפי שכולנו מודעים למצב, האמרת מחירי כרטיסי המסך הגיע גם עד ללוחות היד השניה, כאשר

דגמים מבוקשים מחירם מאמיר לעיתים כדי פי 1.5 עד 2 . דוגמא טובה לכך יהיה הדגם הפופולרי  HD7970/R9-280X,

שלפני התקופה הבעייתית עבר יד תמורת 250-350 ש"ח לערך, וכיום עובר יד תמורת 500-600 ש"ח. זו הכפלה של המחירים ממש.

מעצבן אך זה מה יש.

גם דגם כרטיס HD5870 נחשב (בין שבצדק ובין שלא אך אלו חוקי השוק הזה) כדגם "מבוקש" (יחסית). אך מדוע זה כך ?

בכל סדרה וסדרה של תמיד "הדגם על" של אותה תקופה, נהנה מביקוש יתר פרטני אליו - לעומת יתר הכרטיסים

שמאותו דור.

במקרה של סדרת 5000 של - דגם 5870 היה ספינת הדגל, ולכן זה נהנה מבקוש (ולכן מחיר שוק) גבוהים יותר לעומת

חבריו האחרים לסדרה.  ואותו הדבר גם בדגם HD6970 לעומת חבריו, וכן הלאה וכן הלאה...

קרי שגם אם דגם ספינת הדגל מהיר בכולה 15% מאחיו (כמו למשל ה- HD5850) למרות זאת המחיר שיהיו מוכנים לשלם עליו

בשוק הוא פער כספי באחוזים העולה על 15%. מדובר פה בפסיכולוגיה צרכנית אנושית גרידא שקשה להבין אותה בראיה "ראלית

שכלתנית". המוכנות של אנשים לשלם מחיר אקסטרא רק על עצם הידיעה שיש להם את הטוב ביותר מאותה סדרה של מוצרים,

היא מוכנות לא ראליסטית. ואותו הדבר מתרחש בכל תחום צרכני, בין שיהיה זה בתחום הרכב או אחר... 

תמיד "הדגם העליון" נהנה מהילה מסוימת (שמקורה פסיכולוגי) ואשר מקנה למוצר "מחיר שוק" גבוהה מערכו הראלי אילו היינו

מתבססים בחישובנו על כוחו הביצועי נטו.  ככה זה עובד.

אז מבחינתי אני כבר יודע שאת המחיר של 50-100 ש"ח היום בשל בעיית האמרת מחירי כרטיסי המסך המשומשים כנראה שלא

נצליח להשיג, ולראיה, הוא מבקש 200 ש"ח והוא הזול ביותר על דגם זה כבר זמן רב. נגמרו מזמן הימים של כרטיס כזה ב- 100

ש"ח (במודעה עצמה). השוק השתגע.

והכרטיס פורסם רק היום, אני יודע - כי עוקב אחר הלוחות והוא לא היה שם קודם. והנה אני כבר מפחד שהכרטיס יחטף לי על ידי

מישהו זריז אחר, אם זה לא יהיה אני שלוקח אותו. ועד שיש לי גם הזדמנות שזה כאן לידי, כך שהטרחה קטנה...  

אז חבל לי לפספס.

ועם הראיה הזו אני יוצא בראש עם מוכנות להתמודד על העסקה:

לשלם 100 ש"ח (שזה בגבול העליון של מה שלטעמי הכרטיס הזה שווה), והכל מתוך תקווה שאצליח לשכנעו לרדת במחיר

מ- 200 ל- 100 ש"ח.

משימה לא פשוטה, משום שמנסיוני מוכרים אינם נאותים כל כך מהר לרדת לחצי המחיר שבקשו.

לרדת 10 אחוז, 20 אחוז, יודעים מה אפילו 30 אחוז זה סביר,  לא 50%.

ולאחר העיקוף הקל שעשינו על מנת להסביר את ראציונאל התמחור בראשו של הקונה הפוטנציאלי (nec), נחזור בחזרה

להשתלשלות האירועים.

תוך 2 דקות בלבד (אולי פחות) המוכר חזר אלי, אך לא בהודעת SMS, אלא בשיחה טלפון קולית.

איך שהטלפון צלצל ולפי המספר זהיתי שזה הוא, ישר נדלקה אצלי נורה מיוחדת שפותחה בזכות חוש משופשף שהוא תולדה של

נסיון וקילומטרז':

מי שככה "רוצה למכור אבל אינו ממהר" - קרי שלא אפכת לו להמתין, עונה לקונית בהודעת SMS אם מתאים לו או לא.

דהיינו עושה את המינימום בכדי להתקדם עם העסקה, אך לא מראה מאמץ.

זו גם שיטה טובה לשמור את הקלפים קרוב לחזה ולא לחשוף אמוציה רגשית מצידו של המוכר.

אך חזרתו של המוכר המיועד אלינו בטלפון בשיחה קולית ועוד כל כך מהר, נשים לב שאנחנו שלחנו רק מסרון, הוא העלה את רף

היחסים כבר לשיחה, מרמזת לנו שכנראה מדובר במישהו עם אינסנטיב לרצינות בעסקה, ורצינות מעידה לא אחת על נכונות

להתגמש על מנת לסגור עניינים ביעילות ומהירות.

אז איך שראיתי זאת אמרתי לעצמי בלב, שאולי בכל זאת נולדה ההזדמנות כן להשיג את הכרטיס במחיר שרצינו.

ולכן בשיחה קצרה בהחלט בה אני שומר על פני פוקר, שואל את המוכר שני דברים:

א. האם אפשר לראות את הכרטיס עובד לפני שקונה, על מנת להתרשם שהוא תקין (ומקבל תשובה שכן).

ב. והאם ישנה אפשרות לגמישות במחיר, מקבל משוב "שכן, בטח, אפשר גם ב- 150...."

אבל פה אנחנו כבר מכירים לא רק את nec , אלא גם את סדרי גודל התמחורים ש- nec משלם על ציוד ממן זה והוסברו היטב

בהקדמה שמעלה. לפיכך השבתיהו כדלקמן:

"שמע, הכרטיס מיועד עבור פרויקט ספציפי, למחשב ספציפי, לילד קטן, ואשר הופקד בידי תקציב קשיח שאינו נתון לגמישות

כלשהי. אני מודה לך על הנכונות לרדת במחיר, אך לדאבוני 150 שקלים  doesn't cut it .

התקציב הוא 100 שקלים - זה מה יש."

בשלב זה אני מתפלל בלב שהעסקה לא תקרוס, אך גם מודע לכך שלא אשלם יותר מהסכום הזה ויהי מה.

מקסימום יקרה כמו שקרה בלא מעט מקרים אחרים לאחרונה, המוכר יתקשח, והעסקה לא תצא לפועל.

לא אסון כזה נורא, כבר התרגלתי.

אך באופן חריג הפעם הזו וללא שהות או התלבטות נוספת, המוכר אומר "אוקי, בסדר." ונאות להסכים למחיר שהצעתי.

הללויה - אני כבר שמח בשלב הזה. 

אלא שאז נזכר לעצמי שעד כאן רק סכמנו מחיר, וכי עוד ארוכה היא הדרך להגיע ולאמת שזה בכלל תקין ועובד.

אולי הוא מיהר כי מחפה על כשל במוצר ?

מדובר בכרטיס שלמי שאינו מכיר, נולד לשוק מזמן עוד בשנת 2009 וכיום הוא כבר כמעט בן 9 שנים. לא צחוק בכלל.

בגיל שכזה הרבה מאד יכול לקרות והכרטיס עשוי גם להיות תקול, או תקול חלקית. אזי שאל לנו להתרגש יתר על המידה

שהמחיר המבוקש הושג, עד שלא נראה גם שמדובר במוצר תקין שעובד פיקס כמו שאומרים.

לא עובר זמן רב ואני פוגש את המוכר, הוא מנסה להראות לי שהמוצר עובד (ולא מצליח משום שהמחשב לא מעלה תמונה עימו)

ואני כבר מתחיל להתבאס על עוד עסקה שהתפוצצה לי בפנים. והמוכר מתעקש "זה עבד לי מצוין על המחשב X רק אתמול..."

אז אני שואל "מה זה מחשב X, זה לא המחשב הזה ?"

הוא משיב "שלא - זה מחשב אחר". 

אני שואל "והמחשב שעליו זה עבד נמצא פה ?"

הוא אומר "כן".

אז אני אומר "בוא ננסה עליו, יתכן שמדובר במקרה של אי תאימות (לא נדיר - זה קורה לפעמים)..."

אנחנו מנסים במחשב האחר ושם זה נדלק.

אלא שבמחשב ההוא אין בכלל דיסק קשיח עם בכדי לבדוק שהכרטיס מנגן תלת-מימד,

ולרכוש כרטיס רק על סמך זה שהוא מראה תמונה טקסטואלית no boot device זהו הימור כבד שאני לא לוקח.

אז בשלב הזה מציע לו כך:

"תן לי את הכרטיס, אבדוק אותו אצלי, ואם הכל בסדר מעביר לך העברה בנקאית. אם לא אזי מחזיר לך אותו בחזרה."

המוכר כמו בכל יתר המקרים שקרו לי בתחום זה בעבר, נאות היה לתת בי אמון, ומשם התקדמנו.

בערב בבית בשקט שלי, כשיש לי זמן ורוגע אני בודק את הכרטיס במחשב שלי, עם וכל הגשפט - מריץ כמה בנצ'ים

והכרטיס עובד כמו פנתר. אז מודיע למוכר שהעסקה הצליחה ושיקח 100 ש"ח.

מצב הכרטיס כפי שקבלנו הפעם היה שונה מהרגיל (לטובה):

או שהכרטיס הזה בקושי עבד, או שעבר נקוי יסודי לפני שהגיע אלי. הכרטיס כמעט ללא אבק - נראה כמעט חדש.

בכל מקרה אני את פרויקט מיחדוש החומרה כך או אחרת, פותח את הכרטיס, מנקה, ושם משחה תרמית חדשה.

בפתיחה אכן מגלה שהכרטיס עבר ניקוי, החליפו לו משחה תרמית שהיתה עודנה טריה למדי, ועבר החלפה

של ה- thermal pads של הזכרונות ועוד כמה מרכיביו האלקט' של הכרטיס.

בהחלט כרטיס שעבר מחדוש לפני שהגיע לידנו ונראה שעל ידי אדם שיודע את המטלה.

שאלתי את המוכר האם הוא האחראי, אך זה השיב "שכך קיבל את הכרטיס - אז מי שעשה זאת היה מישהו לפניו".

בכל מקרה להראות של כרטיס מלוכלך אין לי אפשרות - כי הוא לא היה כזה, אז הפעם רק תמונה של המוגמר לאחר

שלב נקיון חוזר ויסודי יותר מטעמי, והמוגמר לאחר שנסגר לפני התחלת עבודה. נראה בהחלט טוב:

20180319_233906.thumb.JPG.98ff0608949d2b4cf2979317b60091bc.JPG

20180320_000341.thumb.JPG.ab4994a595cab1869491e7a9b3541a00.JPG

אז מי הוא כרטיס HD5870 ומה כל כך מיוחד בו:

HD5870 היה אחד המוצרים שסימנו את רגעי הפריחה של AMD בתחרותה מול נוידיאה. באותה עת הקדימה את נוידיאה

בחצי שנה שלמה לפחות, שכן המענה של נוידיאה יצא רק חצי שנה מאוחר יותר ב- 2010 באמצעות סדרה 400 הידוע בשמה fermi.

ולא רק זאת אלא שסדרה 400 יצאה באופן חפוז משהו ולא מבושל עד הסוף, כמענה הכי מהיר שיכלה לתת באותה עת.

היא פשוט לא ציפתה להשקתה של סדרה 5000 של כה מהר, ולכן איחרה בתגובתה כאמור.

כרטיס סדרה 5000 שספינת הדגל שלו היא דגם 5870, היתה חלוצה בכמה רבדים:

הן בתקן DX11 המפורסם שעד היום מכונן כסטנדרט הבלתי מעורער (עדיין 9 שנים אחרי) כך שרבים מהכותרים עדיין עובדים עימו

דיפולטית, והן ככרטיס הראשון שיוצר בליטוגרפיה חדשה וחלוצה אז בת 40 ננו מטר.

הכרטיס היה מהיר יותר ממתחריו סדרה 200 של נוידיאה באופן משמעותי (בדומה לפער שיש היום לטובת נוידאה בשוק על פני

AMD). הוא היה קריר יותר דרמטית, שקט יותר מהותית, וצרך הרבה פחות חשמל.

למעשה באותה עת הכרטיסים של נוידיאה מסדרה 200 היו מיושנים מאד והתבססו על שהיא כבר בת 3 שנים.

כרטיסים מליטוגרפיה שהיא דור אחד אחורה 55 ננו מטר, זכרון שהוא עודנו שהיה אנטיוכוס כבר (AMD עם DDR5

מזמן - עוד בדור 4000), ותמיכה שתקועה עוד בעידן DX10 (כש כבר ב- DX11).

למעשה כרטיס 5870 פתח פער כה גדול על פני התחרות ולמשך זמן כה ארוך (חצי שנה), עד כדי שנוידיאה בקושי הצליחה

למכור משהו מסדרה 200 שלה, בעיקר לצרכנים שפחות בקיאים בתחום ועדיין קנו בשל בורות את כרטיסי דור האתמול של נוידיאה.

הביקוש איפה לדגם 5870 היה כה רב עד שלאתר חנות עם מלאי זמין היתה משימה כמעט בלתי אפשרית, הכרטיס היה ב- back

order כמעט משך חצי שנה (עד שהגיעה סדרה 400 של נוידיאה לאזן את המגרש).

כרטיס HD5870 נחשב איפה בג'אנר שלנו ככרטיס "מוניומנט" (monument), כרטיס אקזמפלר המסמל את אחת מאבני

הדרך החשובים בתעשיית ההאצה הגראפית, כרטיס חלוץ בדורו ונחשב בשל כך בצדק, גם ככרטיס אספנות לכל דבר ועניין.

יש הטוענים שכרטיס זה (ביחד עם עוד כמה כרטיסים בהסטוריה כמובן) ימכר בעתיד בכסף ראוי כמוצר אספנות גרידא.

מבחינת ביצועים הכרטיס מספק שהוא סביבות 50-60% סדר גודל גס מביצועיו של HD7970 , כתלות בכותר הנבדק. יש

כותרים ישנים מספיק שעדיין זכו לאפטמוזים של AMD עבור דגם 5870, ויש כותרים מודרניים יותר שלא זכו ובהם הפער גדול

יותר לטובת 7970 שעדיין מאופטמז עד עצם היום הזה.

סביבת פער הביצועים היחסית הצפויה - לקוח מאתר techpowerup,

של כרטיס זה לעומת שלל כרטיסים מאותה תקופה (או מודרניים יותר), הכל על מנת שנתרשם ונבין טוב את אזור החיוג שבו

הכרטיס חונה:

https://www.techpowerup.com/gpudb/253/radeon-hd-5870

image.png.5590c9e7f6e1791c04afb61b84ea26d2.png

image.png.4f8ddbe36d428badd06983a121afae1d.png

image.png.8d203758da578f0b21819ee7ee69d715.png

image.png.20690603fbef2e240fbf2fb2e6c52dd5.png

קרי זהו כרטיס שעדיין מחזיק באמתחתו "מספיק" ביצועי, על מנת לתפקד באופן מינימלי סביר ושמיש ובתנאי מגבלת

ה- 1GB VRAM.

פרקטית משמעות הדבר היא, שבכל הכותרים של עד לפני כמה שנים הוא סוחב באופן ראוי, ובכותרים הכי חדשים זה תלוי

בסוג  הכותר ועד כמה הוא מעמיס גרפית - יש כאלו שיעבוד עימם טוב יותר, ויש שיעבוד עימם טוב פחות.

שתי המגבלות הן היעדר עדכון מצד היצרנית מאז 2.2016, ונפח מוגבל במונחים של ימנו - רק 1GB VRAM, 

אז יש לקחת זאת בחשבון. 

בסיכומו של יום תמורת 100 ש"ח שהוא עלה לנו - את העבודה שלשמה הוא נועד ובתקציב שבו הוא נרכש הכרטיס יבצע.

אחלא של כרטיס למחשבי ולמחשבי גיימינג לילדים צעירים.

עתה לפי התרגולת הקבועה שלנו, במקום שאני אתקשקש יתר על המידה - יש אחרים שהרי כבר עשו זאת טוב הרבה יותר

מעבדכם הנאמן, אז בואו נצפה בפרי עבודתם:

ביצועיו לאחר בריאה (הכרטיס overclocker מצוין אגב) תחת crysis 3 המפורסם מרשימים בהחלט:

הוא "סוחב" witcher 3 שנחשב לכותר כבד, nice to know:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"לפעמים נולדים תאומים"

ביום שישי האחרון אני נכנס כהרגלי בקודש לדגום את לוחות המשומשים שוב, וכמקובל בתחום האהוב עלי שהוא איך לא... כרטיסי המסך.

בסביבות שעת צהרים נעימה רואה מודעה שפורסמה עוד באותו יום כנראה כמה שעות קודם – משום שהיא בעמוד הראשון בערך באמצע

ולא היתה שם אתמול, וזו מספרת אודות כרטיס מסך מדגם Gigabyte GTX580 במחיר 200 ₪.

אומר לעצמי יופי, זהו עוד כרטיס שהייתי רוצה לעשות עליו פרויקט ויהיה נחמד לאוסף שלנו בתחום התחביב – כרטיס עם היסטוריה כמו

שאומרים - היה ספינת הדגל בסוף שנת 2010 עת הושק ועשה הרבה כותרות אז עת שימר את כתר ההובלה אל מול השקת סדרת HD6900

ומסמר אותו חזק לראשו.

גם מחירו ההתחלתי שבמודעה (200 ₪) הוא מחיר שלפחות חונה באזור חיוג שפוי יחסית ולא באזור תמחור סטרטוספרי מגוחך כפי שניתן

לא אחת לצפות בכרטיסים שכאלו המתפרסמים במחיר לא ראלי מעת לעת, ככל הנראה מצד מוכרים מנותקים מהתחום.

כהרגלי משתמש באותה שיטה שכבר הוכיחה עצמה והיא לדגום תחילה בעדינות את המוכר באמצעות הודעת SMS מתוך מטרה לבחון אפשרות

למו"מ על המחיר, שכן 200 ש"ח בוודאי שלא אשלם על כרטיס כזה היום, ואף לא קרוב לכך.... נו אתם כבר מכירים:

SMS.jpg.b58872ae761912c21ed02fc416f49aed.jpg

בתשובתו הזריזה לצערי רואה שפספסתי כנראה בכמה שעות את המועד, שכן מישהו אחר כבר הספיק לפני ליצור קשר ולסגור מולו עסקה,

אוף איזה פספוס.  באסה אומר לעצמי.

וכך חולף לו סוף השבוע, מגיע למשרדי ביום א' בבוקר ואז על כוס קפה של פתיחת בוקר (מה שאני מכנה אותו פתיחת ציר) מגניב שוב מבט

זריז בלוחות ופתאום רואה משהו מוזר:

את אותה מודעה שאותה מזהה לפי הפרטים והתמונה, אך הפעם כתוב עליה GTX570.

אומר לעצמי בלב מה הולך פה ? היש מצב שזה מוכר עם מספר כרטיסים אשר משחרר אותם בטפטוף ללוחות ?

או שאולי מדובר באותו כרטיס, אך כזה שהמוכר הבין איכשהו שטעה מתי שהוא בין יום שישי לעכשיו ומדובר דווקא בדגם 570 ולא

בדגם 580 - אז עתה הוא מתקן את המודעה ?

image.png.1dfea3afefdefdbaa5681bdeabaa08f7.png

עכשיו זה כבר מסקרן אותי, חייב לברר.

הפעם מתקשר אליו לשיחה קולית ומבקש להבין מה קורה פה. לפני שהוא מסביר שואל אותו "האם יש מצב אולי שהוא זיהה שהדגם כרטיס

שונה ולכן פרסמו שוב אך הפעם עם הדגם התקין ?"
המוכר משיב "שבדיוק כך. הוא בטעות רשם 580, רק לאחר מכן כשחיבר את הכרטיס לבדוק אותו בסופ"ש, זיהה את טעותו והבין שמדובר

בדגם 570. אך בכל אופן מישהו מתואם לאסוף את הכרטיס במהלך היום לדבריו (טוב את זה אני כבר יודע) ולכן אינו רלוונטי למכירה."

בהזדמנות זו סיפרתי לו שדגם כזה בדיוק 570 (של גיגבייט לפי התמונה), רכשתי לפני מספר חודשים ב- 100 ש"ח ואילו זה היה המחיר הייתי

קונה גם את זה שלו בשמחה, כדי שיהיו לי שני כרטיסים זהים שכאלו (תאומים) :)

המוכר חייך, אמר טוב, איחל לי בהצלחה למצוא כזה במחיר המבוקש ובכל מקרה אמר שכמובן אינו רלוונטי היות והכרטיס ייאסף עוד מעט

ובמחיר שביקש והוא 200 ₪. וכאן נפרדנו לשלום.

כמה שעות מאוחר יותר באותו היום ולאחר ארוחת הצהרים חוזר אלי המוכר בטלפון אומר לי "שמע, הקונה המיועד ביטל את רכישת הכרטיס".

שאלתי אותו "תן לי להמר: זה בטח בגלל שהוא שמע ממך שהדגם 570 ולא 580 נכון ?"

הוא משיב בחזרה "לך למלא לוטו היום, כי יש לך חוש מפותח וכבר פעמיים הימרת נכון: גם בבוקר מוקדם סיבת תיקון הדגם במודעה,

וגם עתה הסיבה שהקונה וויתר על הכרטיס. מה אתה מכשף בהסוואה ?

בכל אופן אם אתה רוצה את הכרטיס, הוא שלך תמורת 100 ₪ ".

ופה אני אומר לעצמי בלב, לעיתים צריכים יותר מזל משכל בחיים וזה אחד המקרים הללו.
שאריות שהן זבל עבור מישהו אחר, הן ארוחת הגורמה שלי. ושכל תרנגול על ערמת הזבל שלו, הוא מלך.

תמורת 100 ש"ח במצב השוק דהיום זהו מחיר טוב לכרטיס כזה, בדיוק כפי שהיה טוב לפני מספר חודשים בהם רכשתי את ה- GTX570 הקודם.

אז סיכמנו שאבוא אליו בערב לת"א ונסגור את העסקה.

אני אצלו, אנחנו שם מנסים לבדוק את הכרטיס על מחשב שהבאתי אך מתברברים שם עם הדרייבר והמחשב מסתבך שעה ארוכה

(לא הגעתי מוכן כמו שאומרים, פשלה שלי) ואחרי שעה למרות שמאד נחמד לנו אנו מסיימים בכך שאומר לו "עזוב את זה, אנחנו כבר גמורים

בסוף היום, תן לי בשקט שלי בבית לבדוק ואם הכל בסדר אליך העברה בנקאית". הוא נאות כמובן בהסכמה.

אחרי נסיעת לילה שאני כבר גמור ומת מיום עבודה והסבוב אליו גם, עוד קצת מאמץ על ארוחת ערב בבית בכלים ובנוחיות שלי והכרטיס

מתברר מתפקד יופי. מדווח למוכר שיש אישור המראה ולמחרת בבוקר מעביר אליו את הכסף.

הבחור אותו הכרתי הוא כבן 30 המגיע ממשפחה כבדה למדי מבחינה כספית, של אנשי השקעה רציניים בשוק ההון – בעיקר בחברות הזנק

אך לא רק. די מהר שהתחלנו לדבר הגענו לדסקס על הון שהוא נושא קרוב לליבי, אז סגרנו מעגל. הוא מדבר על חברות הזנק שמשקיע בהן,

ואני מנגד מספר לו על אחי וחברת הסטרטאפ שלו ושמה והוא אומר "תהיה לי בריא: החברה הזו היתה אצלנו לבחינה לפני שנתיים לסבב

גיוס כספים ואני מכיר את אחיך! איזה עולם קטן".

לכן תבינו את הסייפה של שיחתנו בווטסאפ (שהיא מתומצטת וחתוכה - העלאתי רק את מה שרלוונטי לפה) בה אומר לו שנשמור על קשר

ויתכן כי עוד נדרש לו בהמשך, סביר להניח בתחום ההשקעות ויתכן בהקשר של החברה של אחי - אולי הם יכנסו כמשקיע בסבב גיוס הבא.

5aba8b115113d_.jpg.0f6262a39f6e4ad0d6fb4bd43cb759bf.jpg

אז מה קבלנו הפעם:

מדובר למעשה בכרטיס זהה לחלוטין לכרטיס GTX570 הקודם שרכשתי - Gigabyte GTX570 WindForce Rev 2.0.

אין צורך לפרט מעבר, מי שרוצה מוזמן לגלגל כמה חודשים אחורה בשרשור זה בדיוק ולקרוא שם את כל מה שכתבתי על המוצר הנדון

ועל הדגם הזה פרטנית, יש שם פירוט נרחב וממצא.

ההבדל היחידי בין הכרטיס הנוכחי להוא של פעם קודמת, שהפעם קבלנו כרטיס ללא רבב, גם לא מטונף כמו שהגיע הקודם, כרטיס שמור

שניסו להעיף ממנו חלק מן האבק, כרטיס עם מאווררים במצב פיקס, שקטים וחרישים למהדרין, כרטיס שלא הצריך ממני טיפת מאמץ להחיותו

בנגוד גמור לשבעת מדורי הגיהנום שהעביר אותי הכרטיס הקודם במצבו הקשה שהגיע ליידנו כאשר כל הספור כאמור מפורט אז מי

שרוצה שיגלגל אחורה וימצא בלינק הזה:

https://hwzone.co.il/community/topic/578349-מיחזור-בתקופה-בה-הטכנולוגיה-המחשובית-כמעט-עומדת-במקום/?page=9&tab=comments#comment-5089047

כרטיס זה אם כן לא עבר חיים קשים כפי שהקודם עבר או בקצור כרטיס שמור.

כהרגלנו בקודש לקט של לפני הניקוי, אחרי הניקוי, והמוגמר:

תחילה מפורק לקראת ניקוי:

20180326_000312.thumb.JPG.e0ec457053bc795b497b63c8bc647728.JPG

לאחר גמר ניקוי כל הרכיבים (הפעם לא נדרש שיפוץ מאווררים מתיש - הם היו במצב מושלם):

20180326_003705.thumb.JPG.d4a91e9c8a68636d34f2f23fb7b74f73.JPG

והמוגמר לקראת שחרור למגרש:

20180326_005325.thumb.JPG.2c33cbad06740f8a1077f428b260cc4d.JPG

פינת "הציור השבועי לילד"

מי יכול לאבחן את ההבדל הויזואלי שבין שני הכרטיסים התאומים הללו , זה שהתקבל לפני מספר חודשים וזה שהתקבל עתה ?

פתרון:

חדי העין בינכם יוכלו לשים לב ללא קושי רב (במיוחד אם יגדילו את התמונה), כי הכרטיס החדש (העליון) הפלסטיק של סוקט חיבור ה- DVI

למסך הוא בצבע שחור, בעוד שבכרטיס הקודם שרכשנו לפני מס' חודשים (למטה בתמונה) הסוקט הזה הוא בפלסטיק לבן:

20180326_005545.thumb.JPG.f0178d94ab2eb208ad40759a193ed902.JPG

בכל אופן זהו ההבדל הויזואלי ששמתי לב אליו ברושם ראשוני. כנראה יוצרו שניהם באצוות שונות שבכל אחת מהן ספק הסוקט DVI הגיע

מיצרן אחר (או מאצווה אחרת). אין לכך משמעות כמובן, אם כי השמועה מספרת ששחור זה תמיד עדיף על לבן ;)

אחד החידושים שהכנסתי זה עתה עם הכרטיס הנוכחי הוא רכישת משחה תרמית חדשה בכמות ראויה, היות והשפורפרות הקטנות בגודל

כלום בריבוע של 3 גרם, אינן מסוגלות לתמוך בהחדשת חומרה בהיקפים שעוברים אצלי בשנה האחרונה. 

מה ששמתי לב אליו זה שבאמצעות המשחה החדשה cool MX-4 (בטיובה של 20 גרם) אשר מחירה 99 שקלים,

הטמפרטורות עבודה של הכרטיס מרשימות מאד:

ללא בתדר דיפולטי הוא מגיע עד 60-61 מעלות צלסיוס תחת stress test של unigine, ותחת אותם תנאים עם המהרה

הוא מגיע עד 69-70 מעלות גג. זו תוצאה מכובדת המראה לי עד כמה המשחה הזו עושה פלאים ומהווה קפיצת מדרגה לעומת

המשחה הלא מרשימה והמיושנת בה השתמשתי עד כה, ועל כן רואה חובה נעימה לדווח כאן לטובת החובבים.

היות ואת ה- GTX570 טחנו לעייפה גם בשרשור זה וגם בשתי הזדמנויות בעבר, לא קל להעלות תוכן אינטלקטואלי שמחדש או מוסיף

לנו הרבה על הידוע, ועל כן בהזדמנות זו נזכירה ונרחיבה שכרטיס מסך זה שקול ביצועית ל:

GTX660 מסדרת kepler, ל- GTX950 מסדרת , מגרד מלמטה את ביצועיו של GTX1050 העדכני

מסדרת pascal. כאשר במחנה של הוא מקביל ל- HD7870 או בשמו השני גם R9 270X .

חסרונו העיקרי ביחס לכרטיסי היחוס לעיל שאליהם הוא משתווה ביצועית, הוא בגזרת נפח הזכרון VRAM הצנוע יחסית במונחים של היום

ועומד על רק 1.25GB בעוד שהכרטיסים שהוזכרו נהנים מזכרון בנפח 2GB Vram.

יחד עם זאת זהו אינו אלמנט דרמטי מדי, שכן כל שדרוש הוא להתכנס בכותרי המשחק לנפח הזכרון שכן יש לכרטיס זה, כאשר בכותרים הישנים

יותר אין בעיה, ובכותרים המודרניים יותר יתבצע הנחוץ באמצעות קנפוג ההגדרות הגראפיות על רמה תואמת כזו, שעיקרה ויתור על AA

ובחירה בטקסטורות מדרגה נמוכה יותר. ביתר הפרמטרים (שאינם צורכים נפח רב) לרוב אין צורך להוריד הגדרות לעומתם וכוחו

החישובי של הכרטיס עומד לו בכבוד.

עבודה יפה שמדגימה זאת בכותר מודרני BF1, עשה מישהו ביו טיוב כאשר הוא מדגים את ביצועי הכרטיס במשחק multi player כנדרש,

בכל אחת מרמות הגרפיקה המובנות בכותר, מ- low ועד Ultra. מה שיפה לראות זה שכאשר עובדים בהגדרות low ונפח הזכרון הנצרך

בכותר אינו עולה על מגבלת ה- 1.25GB Vram - אז המשחק רץ בקצב חלק ומרשים באזור חיוג של 70-90FPS.

רק כאשר עוברים להגדרה הבאה mid שמצריכה חריגה מנפח הזכרון של הכרטיס ובשל כך מאלצת אותו לרדת לעבודה אל מול ה- RAM

של המחשב, מתחיל הקצב לרדת משמעותית לאזור 30-40FPS. אז הנה לנו דוגמא מה הכוונה בכותר מודרני לקנפג אותו כך,

שיתכנס לנפחי VRAM של הכרטיס, ואז זה עובד מרשים מאד. יצוין שאין הכרח לעבוד על low המובנה בכותר,

וניתן לעבוד על mid בנקל אלא שיש לקנפג באופן בדיד את אותם רכיבים פרטניים שצורכים את הזכרון הנוסף ואלו הטקסטורות לרמה low

כאשר ניתן להותיר את יתר ההגדרות ברמה הגבוה יותר:

ופה הדגמה על הגדרות hi (על ידי מישהו אחר) שביצע נאה וטיפוסית לכרטיס וכך חילץ ממנו עוד קצת מיץ,

הוא מצליח תחת הגדרות גרפיות hi כאמור לחלץ 30-40FPS, רק בגלל הזכרון המוגבל של הכרטיס כן, שאלמליי כך היה מסוגל לעבוד מהר יותר:

כאן יש הדגמה של WWii תחת 1080P הגדרות low, ה- average FPS עומד על 55.

**רק הסרטון עצמו מצולם ב- 720P אז לא להבהל. מה שחשוב לאבחן זה את החלקות של האנימציה המשחקית,

שזה מה שהדבר בא להדגים - את המהות הפרקטית:

הדגמה של המשחק 2016 על דגם 580 - אך זה אינו מפריע לנו משום שהפער הביצועי בינו ל- 570 זניח וממילא

לאחר המהרה טיפוסית 570 עוקף את ביצועיו של 580 בדיפולט (שזה מה שמודגם בסרטון) ולכן ההדגמה שלהלן מייצגת לא רע מה

יקרה ל- 570 עם קצת . אנו רואים שתחת 1080P בהגדרות hi זה סוחב באזור חיוג 30-40FPS. היוצר של הסרטון מסביר

שתחת הגדרות גרפיות נמוכות יותר הוא עובר 60fps (מה שגם הגיוני היות ואז הזכרון הנצרך מתכנס לגודלו של הזכרון

שיש בכרטיס):

מי שרוצה הרחבה נוספת שיחזור במטותא אחורה בשרשור אל הפוסטים הקודמים שהתייחסו לכרטיס שרכשנו מדגם GTX570

שכן יש שם עוד מידע - כגון סרטוני המחשה ליכולת ביצועית וסקירות מטעם יו-טיוברים שעשו עבודה יפה:

https://hwzone.co.il/community/topic/578349-מיחזור-בתקופה-בה-הטכנולוגיה-המחשובית-כמעט-עומדת-במקום/?page=9&tab=comments#comment-5089047

לסכום הדברים הפעם הזו, בבואנו לבחון את המחיר שבו הכרטיס מושג (100 ש"ח) שכן הכל בתחום זה נסוב בהתייחס לעלות שאין

בלעדה שום משמעות:

אזי בשעה שמחירו של כרטיס GTX1050 2GB Vram חדש הכי זול שיש בנמצא (ב- TMS עולה 611 ש"ח נכון לעת כתיבת שורות

אלו) המייצג את "אזור החיוג" סדר גודל גס של הביצועים של כרטיס זה, אזי שהפשרה בנפח הזכרון (1.25GB לעומת 2GB) אשר

ניתן עם מעט  חוכמה להתמודד עימה, מצדיקה לעניות דעתי מבחינה עסקית את רכישתו של המוצר, ולכן שוב בדומה לסבוב הקודם

שעשינו על הדגם הנני מאד ממליץ עליו למי שצריך מוצר ברף ביצועים זה (שהוא עדיין רלוונטי להיום).

הדרייברים עודם מעודכנים עד עתה מבחינת תיקון באגים (לא אופטימיזציות), וישנה אפילו תמיכה (חלקית)  ב- DX12 וגם זה משהו. 

הכל שאלה של מחיר - על מה בדיוק מוותרים, ומהו החסכון הכספי שמיוצר לנו, אשר במקרה זה וכפי שרואים הוא חסכון ניכר

למדי באחוזים. זהו איפה הכרטיס עם התמורה הגבוה ביותר מכל המשומשים שראינו עד עתה ב- 100 ש"ח,

ובכלל regardless of price.

ניתן להרכיב מחשב תקציב במאות שקלים לא רבות סביב מאיץ גראפי GTX570 והתוצאה למשתמש תהיה מתגמלת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של שמואל דקל

אולי תהפוך את הכרטיסים לתאומים אמיתיים עם SLI? 

צריכת ההספק של GTX 570 לפי האתר של היא 219W. זה אומר ששני כאלו ידרשו כ 440W ביחד (במידה והם בעומס מקסימלי סטנדרטי), מה שאומר שיש צורך בספק כח דיי רציני בכדי להפעיל מחשב כזה (ספק כח של 550W כנראה שלא יספיק) ואני בספק אם במחשב תקציבי שמורכב מרכיבים משומשים יהיה ניתן למצוא ספק כח כזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עקבתי אחרי השרשור המעניין הזה On and Off ועלו אצלי כמה הירהורים ותובנות לגבי ביצועים ושרידות של חומרה לאורך השנים

היה לי מחשב IBM מקורי עם מעבד P IIIשנרכש ב-1999 ושימש אותי כמחשב ראשי כ-6 שנים עד שהביצועים שלו, בעיקר בצפייה בסרטים כבר לא הספיקו והחלפתי אותו במחשב שהרכבתי בפנדה ז"ל על בסיס מעבד Athlon 64 עם ליבה יחידה ולוח אם של Gigabyte, את ה-IBM העברתי לשמש כמחשב משני לעבודה מול האינטרנט ובדיקות שונות. ה- נשא בעול כ-7 שנים ואז כבר היה חלש מדי לעיבוד תמונות (אחרי שהחלפתי מצלמה והתחלתי לצלם ב-RAW) ואז הוחלף במחשב חדש עם מעבד i5 , מחשב ה- החליף את ה- שעבד רצוף ובלי תקלות (פרט להחלפת כונן CD ודיסק קשיח) כ- 13 שנים (!) וכבר היה איטי מדיי כבר כמחשב משני, תפקיד שבו שימש פחות מ-3 שנים ואז לוח האם התפגר ונאלצתי להחליפו - כולל המעבד והזיכרונות. על הדרך הוחלפו במחשב זה כרטיס מסך, קירור של המעבד, מאווררים של המארז וספק כח (מעניין שה- הסתפק במאוורר של הספק שינק אויר מסביבת ה-CPU דרך שרוול פלסטיק ועבד בשקט מופתי בלי צורך בהחלפת רכיבים) אמנם כמעט 10 שנים מכובדות בהחלט, אבל עם לא מעט תקלות והחלפת רכיבים בדרך.

המסקנה היא שהדרישות מהחומרה עולות כל הזמן בגלל גורמים חיצוניים - עלייה ברזולוציית סרטים ותמונות, אתרי כבדים יותר וכו' ואמינות החומרה יורדת - גם בגלל הדרישות הכבדות יותר וגם כנראה בגלל שהיא מיוצרת מלכתחילה לאורך חיים קצר יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

מציאות בצידו השני של העולם (בקנדה), מה השיגו שם תמורת 85$ (300 ש"ח).

אם למישהו יש ספק מה מסוגל i7 920 עם 12GB (וכרטיס מסך סביר), אז שיחקור קצת את הנושא כי זה מעניין.

הוא אחלה מכונת משחקים לילדים - הייתי אומר אפילו לבני נוער עד גיל סביר.

בהתעלם מעולם המשחקים, המחשב האמור בזכות 4 ליבות (עם HT פעיל כי זה i7), סוחב סביבת שולחן עבודה בצורה

סופר זריזה ואני יודע, כי יש אצלי בבית מחשב דור שקודם לו (Q9400) שעושה את זה פנטסטי בעצמו.

אין ספק ש- i7 דור ראשון עדיין רלוונטי להיום, על אחת כמה וכמה כשהמחיר של המערכת הוא בגובה הדשא (אחרי שכסחו אותו).

מי שיצפה בסרטון יגלה, שחוץ מהמחשב עצמו קבלו מהמוכר תמורת הכסף עוד לא מעט דברים מסביב...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...