מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום - עמוד 6 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מיחזור בתקופה בה הטכנולוגיה המחשובית כמעט עומדת במקום

nec_000

Recommended Posts

• תגובות 311
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

ספקי כח ג'נרים הרבה פעמים מסוגלים לספק מתחים וripplr נורמלים בהספקים נמוכים 100-200W, יש כאלה שגם בהספקים גבוהים יותר.

הרבה פעמים חסרים להם הגנות ורכיבי חובה לפי הATX.

כל עוד לא נתת דגם של הכרטיס מסך ומה המעבד אי אפשר לדעת מה הצריכה שלו.

יש של 50W ופחות.

לכן כמו בדוגמא שלך מערכת עם צריכה נמוכה ומקור מתח נורמלי הספק יכול לשרוד יפה, סביר שהמחשב לא עבד רצוף כי מאוורר מיסב שרוולי כמו בספק ג'נרי וגם בהרבה ספקים לא ג'נרים צפוי לשרוד 10,000-30,000, בתאוריה כ25,000 שעות אבל במצב מאוזן הם שורדים פחות וגם המיסב שלהם בדר"כ רגיש יותר לאבק.

ספק נורמלי אמור לספק את ההספק שרשום עליו לאורך זמן.

ביקורת שעשו על ספק זומקס, ב100-200W המתחים שלו בהחלט סבירים.

לא נבדקו עוד דברים חשובים כמו איך הוא מגיב בשינויי זרם קצרים.

אם תקרא תראה שאין לו בכלל קבל X.

ב350W נשרפו לו רכיבים.

https://www.hardwareinsights.com/the-2013-el-cheapo-power-supply-roundup/11/

עוד מבחנים לספקים ג'נרים.

https://www.hardwareinsights.com/the-2014-el-cheapo-power-supply-roundup/

גם בג'נרים יש הבדלים גדולים בינהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של שמואל דקל

מעניין. 

ראיתי כבר יותר מפעם אחת מחשבים עם ספק כח zeus וכד' שהם כבר מעל גיל 10, ואחד מהם אפילו שימש גרפיקאי עם כרטיס מסך רדיאון 512 מגה בייט. (zeus במקרה הזה) 

כל הסיפור הזה של הספקים הזולים, טעון בירור יסודי

מצטרף בהחלט גם אני לשאלה שהעלאת. לי אין תשובה חד משמעית אליה (עדיין).

כידוע לכולנו החובבים בתחום כמותנו, יש מצד אחד חשש לא מבוטל מספקים לא מוכרים ו/או מאד זולים,

ויש גם הרבה ראיות לשני הכוונים לדבר אמינותם - כך שקשה מאד לקחת דעה נחרצת ופה אני לפחות מבולבל בדיוק כמוך.

לכן הייתי מסכם משהו כזה:

שאם חשוב המחשב הנדון, להערכתי עדיף בבחינת אם יש ספק אז אין ספק, להצטייד בספק מוכר ואיכותי בשוק ולשלם בהתאם את מחירו.

אך כאשר מדובר במחשב מאד פשוט, זול, ותקציבי - כזה שעולה גרושים, הרי שלא יהיה זה הגיוני לשדך אליו "ספק מרצדס"

שעולה לבדו יותר מכל המחשב ביחד. הכל זה עניין של איזון נכון בתמהיל ההוצאה.

בדיוק כמו שלא נקנה מכונית טרנטה ב- 5000 ש"ח, ונחליף לה "מנוע מיוחד" חדש סופר איכותי במאה אלף שח. זה יהיה בזבוז של מנוע על כזו מכונית.

אך אם נתבונן על השרשור הנוכחי, ממנו  קבלנו איזה ספק Zeus פעם אחת שלא היו עליו אפילו מפרטים טכניים, והוא גרם למחשב

שבו היה מורכב לעבוד בצורה גמלונית ואיטית,

והפעם היה לנו ספק גולדן טייגר שאמנם חי 8 שנים אבל, כבר רואים שתחת מאמץ ובזווית אופקית מתחיל לזייף, איפה שהוא כנראה מהמאוורר,

אך יתכן ממקור אחר. למען האמת ספקים בפני עצמם לא כזה מעניינים אותי ברמה האישית, ומשכך לא אשב לחקור

את הספק הזה לעומק ומה הבעיה עימו, אלא פשוט אחדל מלהשתמש בו.

לכל היותר אבנה מכל "החלקים זבל" שיצטברו אצלי אט אט, איזה מחשב זבל פר אקסלנס משאריות, מחשב שאף אחד מאיתנו לא ממש מעוניין

בו, ואז למחשב כזה כנראה אפשר לשדך ספק בעייתי/מקרטע. מחשב כזה נקרא לו "המנודה", או "כבשה שחורה"...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של StavBN

אני גם בדיוק באתי לשאול מה היא דרך הניקוי.

תודה רבה על התשובה המפורטת.

התודה היא לך על הפרגון והתמיכה :beerchug:

ובכלל לכל החברים שהתשתתפו בשרשור עד הלום, ותרמו מנסיונם, זמנם, והרחבת הדיון שיצרו ולאן שלקחו אותו.

האמת היא שהייתי מאד שמח לראות עוד חברים, שמצטרפים למעגל אלו שמיצרים פרויקטים דומים ומשתפים את כולנו לאחר מכן.

זה לא רק מעניין, אלא שמכל הרפתקה שמישהו עובר ישנן תובנות ולקחים שכולנו יכולים לקחת משם.

אילו היו פה למשל כבר 100 פרויקטים, אזי המשתתפים שעברו על כולם היו כבר מומחים בתחום.

למשל אור כהן והמומחיות שפיתח ל- mod, מאד חסרים לי בשרשור והייתי רוצה שיעשה פרויקט שכזה ויעלה לפנינו.

בהקשר הזה ובהמשך - ולא לפני שעברתי סבב התייעצות עם כמה חברים בשרשור כמובן, לרבות גורם הנהלה של הפורום,

אביא לנו לינקים לסרטונים (המכונית V-blogs) שעשה יו טיובר בתחום, והעלה לרשת עם הספור וההרפתקה של כל פרויקט

ופרויקט. הוא גורו אמיתי עם כבר רבע מיליון subscribers, מרביתכם כבר ממילא מכירים אותו ולא יופתעו כשיראו מי זה.

הוא הביא את התחביב שלנו לרמה סופר גבוהה מלמדת ומרשימה. הוא גורו של ממש ועושה שחבל על הזמן,

כשתראו תבינו. יתרה על כך, ברבות הימים הוא אף נבחר להיות שופט של תחרות/תחרויות בהם חובבים מקימים פרויקטים דומים

בתקציב נתון, ואחרי זה מדרג מקצועית את הביצוע וקובע מי הביא את המחשב הטוב ביותר באותו תקציב, וכן הלאה עד למקום אחרון.

מתחיל לסקרן נכון ? :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נ.ב

משתפכם על מנת להתייעץ:

יש ברשותי אפשרות להשיג לוח אם GA-EP45-UD3L עם מעבד X5460 כבר מותקן עליו:

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-EP45-UD3L-rev-10#ov

https://ark.intel.com/products/33087/Intel-Xeon-Processor-X5460-12M-Cache-3_16-GHz-1333-MHz-FSB

קיט שעבר הסבה ומוכן לשמוש as is בלי שום דבר שצריך לעשות לו מעבר. שזה מאד נוח כמובן.

צריך רק לתפור מחשב שלם סביב הלוח אם + מעבד הזה.

המחיר:

100 שח

משלמים לצערי מראש, אין ברירה. המוכר נשמע על פניו אמין ומבין בתחום, וטוען שמערכת עבדה אצלו עד לפני שבועיים.

ענה שאם ארכיב את המחשב וזה לא יעבוד, יחזיר את הכסף.

מבקש עצת החברים:   לקנות או לא לקנות ?

עצה הן מבחינת המחיר, האם ראוי לדעתכם ?

והן מבחינת הסיכון הגלום בעסקה שכזו, בה אנו משלמים מראש ולא בטוח במאת האחוזים שזה עובד. כלומר גובה הסיכון כאן 100 שח.

היתרון הקטן הוא שלא צריכים לנסוע אליו, הוא יביא את זה אלי. כך שזמן וטרחה לא יורדים לטמיון מההיבט הזה לפחות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של שמואל דקל

מעניין. 

ראיתי כבר יותר מפעם אחת מחשבים עם ספק כח zeus וכד' שהם כבר מעל גיל 10, ואחד מהם אפילו שימש גרפיקאי עם כרטיס מסך רדיאון 512 מגה בייט. (zeus במקרה הזה) 

כל הסיפור הזה של הספקים הזולים, טעון בירור יסודי

אתה מקפיד לבדוק את תאריך הייצור או את מדבקת האחריות כדי לוודא שהספק בגיל של המחשב?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בּדוּק. 

זה מחשב של מכר הוא אמר לי שאף פעם לא היתה תקלה במחשב וכל מה שיש בו הוא בילט אין מהמקור. 

נתקלתי גם במחשב עם מהדור הראשון שהלוח אם מת. גם ספק גנרי. אני חושב שיש פה יותר עניין של מזל/תזמון. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

משתפכם על מנת להתייעץ:

יש ברשותי אפשרות להשיג לוח אם Gigabyte GA-EP45-UD3L עם מעבד xeon X5460 כבר מותקן עליו:

...

צריך רק לתפור מחשב שלם סביב הלוח אם + מעבד הזה.

המחיר: 100 שח

...

המוכר נשמע על פניו אמין ומבין בתחום, וטוען שמערכת עבדה אצלו עד לפני שבועיים. ענה שאם ארכיב את המחשב וזה לא יעבוד, יחזיר את הכסף.

מבקש עצת החברים:   לקנות או לא לקנות ?

לוח האם הנ"ל מבוסס על ערכת השבבים האחרונה והמתקדמת ביותר לתושבת 775 (ה P45), כך שהוא תומך ב FSB בתדר של 400MHz. החסרונות של לוח האם הזה - מיעוט שלבי ייצוב מתח למעבד, דבר שאולי יגביל אותך אם ברצונך לבצע המהרה "רצינית". והשימוש בזיכרון , שהוא מעט בעייתי להשגה. חוץ מזה לדעתי מדובר בלוח אם דיי טוב, בהנחה כמובן שהכל תקין.

המעבד הנ"ל הוא מעבד , שמיועד לשרתים ועלה במקור מעל 1000 דולר, כך שאפשר להניח שהוא עשוי מפיסת סיליקון איכותית. בנוסף מעבד זה עובד במכפלה של 9.5 ובתדר FSB של 333MHz, כך שבהחלט יש מקום "לתמרון" אם ישנה כוונה לבצע . מצד שני החיסרון של מעבד זה וא ב TDP שלו - 120W בתדר ברירת המחדל, מה שאומר שאתה כנראה תצטרך טוב יותר מהקירור הסטנדרטי, בפרט אם תמהיר אותו.

האם ניתן להעריך שכל אחד מהרכיבים הנ"ל שווה 50 ש"ח? לטעמי כן, אבל כמשתמש רגיל אני הייתי קנייה כזו רק אם היה לי צורך ממשי בכך. במקרה שלך מדובר יותר בסוג של "בילוי" (אני מבין זאת לחלוטין וגם אני נהנה מ"בילויים" כאלו) ולכן אם התקציב שלך מאפשר לך להשקיע בעצמך סכום כזה מדיי פעם אז אני חושב שכדאי לעשות זאת. תוסיף לכך את העובדה שאתה מקבל "אחריות" מהמוכר, ולדעתי בסה"כ מדובר בעיסקה דיי משתלמת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמובטח לפני מס' ימים, בשרשור הנוכחי נתוודה עתה לאותו בחור שמרכיב מחשבים משומשים ועושה פרויקטים דומים למדי

לפרויקטים ש- nec הציג בשרשור הנוכחי.

מדובר ביוטיובר המפורסם בריאן מהערוץ yes tech city. זהו ערוץ שהחל את דרכו עוד לפני 7 שנים בשנת 2010

ושעוסק בדומה ללא מעט ערוצים בתחום המחשוב, בסקירות רבות ומגוונות בתחום המחשוב האישי (ומעבר לו).

כיום הערוץ הוא אחד הגדולים (בתחומו) ורשומים אליו כבר רבע מיליון subscribers, לא צחוק בכלל.

לפני כשנתיים לערך (בשנת 2015), לראשונה בריאן ביצע פרויקט של הקמת work station עבור עצמו מרכיבים משומשים,

אך כאן היה מדובר במכונה יחסית יקרה ובעלות של 500$ "סדר גודל". זה היה למעשה הניסיון הראשון שלו לבצע vblog בנושא,

שכן אם כבר הרים את המכונה לשימושו האישי בסטודיו, ראה לנכון לשתף בכך את קהל העוקבים באמצעות סרטון יעודי.

בריאן לא ציפה לכך אך הצלחתו הגדולה ב- vblog הראשון שיצר "בתחום המחשוב המשומש", זכתה לתגובות רבות וחיוביות תוך

סקרנות ורצון ממנו לייצר חומרים גם בתחום זה. בריאן כמו כל יוטיובר רציני הרי קשוב לקהל שלו, ובהתאם נכנס אט אט בערוצו

גם לתחום המדובר, שרק הלך והאיץ ככל שהסרטונים הלכו והצטברו אצלו בערוץ. הקהל ביקש עוד ועוד באותו ז'אנר וכך בריאן

מצא עצמו הופך להיות "פרויקטור למחשבים משומשים בקבלנות", פשוט כי זה מה שהקהל ביקש ממנו.

למעשה סרטי הרכבת מחשבים משומשים שלו זוכים לכמות הצפיות הרבה ביותר מבין סרטיו והם מבוקשים במיוחד, שכן זהו תחום

שלא מרבים לעסוק בו ברחבי הרשת. וכשיש היצע מועט של סרטונים ועניין רב בתחום מצד שני, אז מן הסתם יש ביקוש רב

למעט שכן יש.

לראייתי האישית לא נכון יהיה להתחיל להציג דווקא את הפרויקט הראשון שלו, הן משום שהוא מעט ארוך וקצת כבד, גם בשל כך

שמחירו לא ממש זול, ומעל לכך - לא ברור (לי לפחות) שהרכבת "תחנת עבודה" נמצאת בליבת העניין של החברים כאן, אלא יותר

בכוון של מחשבי ביתיים. לכן הייתי רוצה דווקא להתחיל מהפרויקט השני של בריאן, של מחשב בייתי בכסף קטן, רק 40$ ואשר

עליו יצר את ה- Vblog שנראה מטה (מעל 400 אלף צפיות אומר דרשני).

לעניות דעתי מדובר בסרטון מעניין לחובבי הג'אנר, לומדים בו לא מעט ורואים טקטיקה מסוימת בה בריאן בחר עבור הרמת המחשב

הספציפי הזה. לא בטוח שהטקטיקה מתאימה גם לישראל, ויתכן שיותר מתאימה לאזור הגאוגרפי ממנו בריאן הכין את המחשב

(יפן) אשר שם חוקי השוק בענף שונים מאצלנו, וללא ספק מעניינים בפני עצמם.

ביפן ישנה רגולציה מיוחדת בתחום "זריקת פסולת אלקטרונית", אשר מחייבת סילוקה במכון מורשה בעלות כספית. לכן רבים

מוותרים על זריקת המחשב הישן שלהם, ומעדיפים לתת אותו בחינם (או כמעט בחינם) לחנויות ייעודיות לשאריות פסולת

אלקטרונית. אלו בתורן מוכרות את החומרה (המחשבים) המשומשים ללקוחות החנות. אלמנט שבתורו מייצר היצף גדול של מחשבים

משומשים בשוק, ולכן המחירים של חומרה משומשת ביפן מאד זולים באופן יחסי. זהו פטנט יפה של המדינה לייצר רגולציה שמונעת

זריקת פסולת לפח וזיהום הסביבה בשל כך, ובשל המדיניות הזו ישנה "הקלה מלאכותית" על מיחזור החומרה לשוק מחדש.

מי שלא מכיר את בריאן ועבודתו ב- yes tech city, הולך להכיר את אחד היוטיוברים היותר מעניינים לטעמי.

אז בואו נתחיל, תהנו - 25 דקות שמתארות את מסע הייסורים שלו עד למחשב בשל שעובד.

**ככל אשר יגלו חברי הפורום עניין בסרטיו של בריאן, אביא לפנינו עוד סרטונים והכל על מנת שנוכל להנות וללמוד (גם מהם) עוד

דבר או שניים בתחום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כהרגלנו בקודש ובכל אימת שישנו חידוש מעניין לדווח עליו, כך אנו עושים.

רגע קצר להבין מה עובר אצל יזם השרשור חבר הפורום nec:

מכוונה במקור לאתר מחשב אחד פשוט שנועד עבור עוד עמדה אחת בבית לחדר הטלויזיה, אי שם כחצי שנה אחורנית על ציר הזמן,

אותו מחשב מס' 1 שפתח את השרשור הארוך שלנו, משם דרך כל ההתגלגלות שהביאה אותנו לאן שהביאה (מי שקרא את הכל כבר

יודע) נוצר מצב דה פקטו, שהנושא הפך כבר מזמן לתחביב ממכר שחבר הפורום nec משקיע בו אנרגיה ומחשבה מעת לעת,

ובכל אימת שיש לו כמה רגעים פנויים במהלך היום לנושא.

וברגע שישנה השקעה, מטבע הדברים נוצרת כתוצר לוואי צבירת "התמחות נישתית" שהיא בלתי נמנעת. ואז גם קורת התרחשות

מתמדת בדומיין.

למעשה חבר הפורום nec כשיש לו כמה דקות פנויות, מוצא עצמו דוגם את הלוחות במטרה לאתר "מציאות והזדמנויות".

דומה הדבר לדייג שזהו תחביבו. הדייג החובב כידוע זורק מספר חכות למים ומניח אותן בצד על המזח - נשענות על הגדר.

בכל פעם שנתפס דג במי מהחכות, אלו מתחילות לנוע בתזזית המאותתת לדיג, לרוץ אליה ולמשות מן המים את מה שנתפס,

כך הדיג פועל. וכשעובדים כך, אז נתפסים כל הזמן דברים מעניינים. עצם משימת האיתור והחיפוש "על אש נמוכה", מהווה סיפוק

בפני עצמו למי שכבר נדבק בחיידק, אז ראו הוזהרתם :)

ככה מוצא את עצמו nec משוטט בימים האחרונים בלוחות המשומשים של , רק כדי לגלות  שוב ושוב איך לא

וכמצופה, כי מרבית המציעים חיים בארץ הנדמה לי ומבקשים למעשה מחירים בלתי הגיוניים בעליל ביחס למה שיש להם ביד,

לעיתים כדי אבסורד. לדוגמא GTX580 שעבד עליו הקלח לא אתמול - אלא כבר לפני מס' שנים, ומבקשים עבורו היום בלי

כל בושה 1300 שח. זוהי רק דוגמה אחת מוקצנת מני רבות על מנת להעביר את המסר.

מוכרים אלו לצערי אינם מבינים מדוע יושבים שבועות וחודשים מבלי להצליח במכירה. כתוצאה משיטות מתמיד בלוחות למעשה

הנני מכיר כבר בע"פ את כל המודעות עד האחרונה שבהן, וכך כאשר צצה לה אחת חדשה מיד מזהה זאת. מדהים הוא כושר

הלמידה בע"פ של האדם, במיוחד הויזואלי:

העיצוב, הטקסט של המודעה, התמונה, עם המספר המחירי... אלו נחקקים במוח אחרי שעוברים עליה כבר פעם שנייה ומזהים

אותה בשבריר שניה מבלי הצורך כלל לפתוח אותה. ואחרי השלישית, כבר לא שוכחים אותה לזמן רב מאד.

כמי שדוגם את הלוחות פעם ביום (שוב, זה לוקח כמה דקות בלבד בלוחות שאין בהן היצף, כמו למשל בלוח כרטיס מסך) קל מיד

לראות מי הוא מפרסם טרי שמביא משהו מעניין. והמשימה לאתר מפרסם חדש עם מודעה מעניינת אורכת זמן מה, משום שמתוך

100-200 מודעות נגיד, אז 99% לא מעניינות מבחינת מחיר, ורק מודעה אחת מ...

זו שמגיע אחת לכמה ימים - מעניינת או רלוונטית תמחורית.

היתרון שזה מעניק למחפש הוא שליטה במה שהולך בשוק, לדעת כמה כל מוצר פחות או יותר שווה מבחינת הקונים, באיזה מחיר

המוצרים עוברים ידיים, וגם כי משוחח מעת לעת עם מציעים, שמציעים לתפיסתי דבר מעניין או רלוונטי, ובאמצעותם לומד (בעקיפין)

מה הצליחו למכור וכמה קבלו (מי שמוכן לספר זאת אומרת). תחביב, כבר אמרנו...

ואז פתאום ביום שבת אתמול מבין בליל המודעות נתקל במודעה חדשה טרייה ומעניינת (החוש כבר למד לפתח מיומנות לאתר

שכאלו). המודעה לכאורה מפורטת, יש מחיר 400 שח "קשיח לא מוכן לגמישות". ויש אפילו תמונה. אך דבר אחד הכי חשוב אין בה:

הדגם של הכרטיס. הנה היא להלן:

59f59f541d4cc_.JPG.01fdfdad1f1a3f03d4a8eee348714cc1.JPG

מרבית העוברים על מודעות - מה שקורה להם לכשנתקלים במודעה שכזו הינו התעלמות רבתי תוך כדי גילוי חוסר עניין - כי לא

מצוין דגם ויש הרבה ברברת לא רלוונטית, ונוסף עליה כוללת גם "קשיחות מצד המוכר", אלמנט שנתפס כלא הולם התנהלות בלוחות

משומשים, במיוחד על רקע המצב שמדובר בכלל בשוק של קונים - הכח הרי בידיים שלהם ולא אצל המוכרים הטירונים שאינם מבינים

זאת. אז על מי המוכר מנסה לעשות שרירים.

אבל אני, אני דווקא לא נרתע ממודעות כאלו, לא מפריע לי לעשות עוד כמה דקות מחקר ובדיקה, מה שנקרא ללכלך את הידיים כמו

שאומרים, משום שלפעמים דווקא המודעות הללו שמרחיקות קונים פוטנציאליים טיפוסיים חסרי סבלנות, בעיקר בשל היותן מודעות

שמבוצעות רע מבחינה טכנית, למעשה מסתירות פוטנציאל מעניין.

המוכר הרי מפספס את קהל היעד, בשל אופן ניסוח המודעה (היעדר דגם במקרה המדובר וקשיחות אגרסיבית במחיר) אלמנט שגורם

לו להתייבש סתם וחבל בשבילו. הדבר גורם לקונים להניח שהמוכר מציע משהו לא מבוקש, או לא מעניין, אז הוא מעדיף לדבר

ברברת ולא לכתוב במישרין מהו הדגם שזה האלמנט הכי חשוב, וצריך תמיד להיות מופיע בכותרת הראשית. זוהי מקובלה ידוע

בתחום שווק ומכירות. שהרי מי שיש לו מוצר ראוי ומבוקש, הרי ישר כותב מה הוא - בבחינת גאווה במוצר. ומי שאין לו משהו מבוקש,

יעדיף להסתיר זאת תוך כדי ניסיון נואש להסב את תשומת הלב עד כמה שניתן, לכל מה שניתן מסביב ורק לא לדבר ההכי חשוב -

הדגם.

אך אני בניגוד (אולי) לקונה הטיפוסי, כנראה מריח את הקושי הזה של המוכר ומקווה שמדובר בטעות של טירון דווקא ולא בכוונה

מכוונת מצידו. לכן משקיע את הדקת מאמץ בבדיקה נוספת:

מתבונן בתמונה שאפשר לראות במודעה - זו המוקטנת והדחוסה לעייפה שבקושי ניתן לראות בה משהו, אך מיד מזהה שמדובר

בכרטיס של וגם די מודרני, וכבר מתחיל לגלות סקרנות עודפת. מנסה לחלץ מה ניתן לראות בתמונה כבלש ממש,

ואז שם לב שיש לכרטיס 4GB זיכרון. זה כבר נשמע לי מעניין עוד יותר, אז אומר לעצמי: 

רק עוד פרט אחד ונדע האם יש לנו ביד אוצר קטן.

לפי התמונה זה יכול להיות מצד אחד כרטיס מסדרת 370 R9 או 380 - אותן גרסאות שבאו בשלהי הימים עם 4GB במקום 2GB

משום שבקר הזיכרון שלהם הוא 256 סיביות. במקור כרטיסים אלו נולדו עם רק 2GB זיכרון, אך בשלהי הדגם הדרישה בשוק עלתה

ל- 4GB, אז הם שווקו גם בגרסאות שכאלו.

אלא שאז המחיר המבוקש מצד המוכר בסך 400 שקל לא יהיה מעניין ואינו רלוונטי מאומה. זו הנחת המוצא שלי, שזה כנראה אחד

מהדגמים הללו. אבל, וזה אבל מהותי: 

זה גם יכול להיות דגם R9 290 שהמוכר קצת מעופף ולא יודע מה יש לו ביד, והדבר הכי חשוב שהוא לא עשה, זה לכתוב שזהו הדגם.

אז מה כבר קשה... כולה לעשות טלפון קצר ולברר בעדינות, ולכן כך אני עושה:

עונה לי בחור צעיר (שלאחר מכן מתברר כנער בן 16) אשר לשאלתי מהו דגם הכרטיס, ישר מגלה הבנה ומספר שמדובר ב... 

R9 290 שקנה עם כל המחשב שלו לפני כ- 3 שנים, וכרגע מוכר אותו משום שחדל מתחביב המשחק על המחשב ועבר לז'אנר אחר

של יצירה מוזיקלית.

בפנים בלב אני כבר אומר לעצמי its too good to be true, שכן כרטיסים שכאלו עוברים יד כיום גם במחירים גבוהים למדי כדי

650-750 שח, היות והם מבוקשים בשל יכולת כריית המטבעות הדיגיטליים. צרכנים קונים אותם בדר"כ בזריזות ואלו נחטפים

מהלוחות במהרה, לעיתים באותו יום שפורסמו ממש. לכן מחירם האמיר לאחרונה (מאז מאי) בלי סיבה מוצדקת מבחינתו של

הגיימר לפחות.

יתרה על כך, כרטיסים אלו מתחרים חזק אל מול כרטיסי GTX970 ונחשבים כיום אף לעדיפים מעט, בזכות עדכוני הדרייברים

שהם ממשיכים לקבל במסגרת התמיכה העדכנית (עדיין) לכרטיסי GCN, בעוד שסדרת (סדרה 900) של נוידיאה לא

זוכה לאפטמוזי באופן מקביל, ומשכך היכולת הביצועית של כרטיסי GCN (של AMD) ממשיכה לפתוח פער ביצועי

במשחקים מעל עמיתיהם מנוידיאה במיוחד בכותרים המודרניים, ונעשו על כך מספר מבחני השוואה ברחבי הרשת (ביו-טיוב).

כך שגם גיימרים עם קצת ידע בתחום והיכרות זו של סוגיית הדרייברים, מעדיפים דווקא את GCN של כמשומשים על פני

כרטיסי המקבילים, ולא בכדי כרטיסי GTX970 המתחרה הישיר, נסחרים בשוק המשומשים במחיר נמוך יותר מכרטיסי

R9 290. 

59f5c5e9c407b_2-290.jpg.24a66ad8433b6789c64f68e85ecc8356.jpg

בלב בפנים קשה לי להסתיר מהמוכר את ההתרגשות "מהמחיר הלא מקובל" במחוזותינו עבור דגם זה בימים אלו, של ביקוש יתר

מופרז לכרטיסי GCN (בגלל אופנת כריית המטבעות) אך אני משתדל לשמור על פני פוקר. בעדינות שואל אותו האם למרות שפרסם

מחיר קשיח שלא פתוח למו"מ, יהיה מוכן לקבל 350 ש"ח בכל זאת.

לצערי נתקל בחומה בצורה - מבחינתו זה מחיר שפחות ממנו לא כדאי לו למכור והוא יישאר עם הכרטיס, גם אם לא ממש עושה בו

שימוש. זה עקרוני מבחינתו.

אז "טעות" של מישהו אחר היא "ארוחת השאריות" שלנו. מצאתי עצמי קופץ אליו עוד באותו ערב מתוך ידיעה, שאם עוד מישהו

חלילה יעלה כמוני על ההטעיה הזו במודעה במהלך השעות הקרובות ומה היא מסתירה באמת (הטעיה לרעת המוכר כמובן),

אז הכרטיס ייחטף לי מהיד, וכבר היו לי כמה מקרים שכאלו לאחרונה עם כרטיסי GCN שפורסמו במחיר לא רע, וסגרתי מחיר סופי

מול המוכר, ועד שהגעתי למועד הפגישה המיוחל עימו, הוא כבר הספיק לקבל פניות נוספות מאחרים שהתחרו על המחיר מולי (הם

יודעים מה הכרטיסים האלו שווים בשוק) ועידכנוני שסגרו עימם את העסקה משום ששילמו מעלי (ולא מעט). כששמעתי בחלק

מהמקרים כמה אנשים שילמו בפועל התפחלצתי. הבנתי שזה לא לגיימינג, אלא לחוות כרייה.

אז כן, בימי הכרייה הדיגיטלית כרטיסי GCN היותר חזקים מבוקשים, לא רק R9 290 אלא גם R9 280 / HD7970.

חלק מהכורים מספרים שהם "ירדו לזנות" ועובדים אפילו עם HD7870 / R9-270 , כי זה גם עושה את העבודה מבחינת

"ההספק כריה לצריכה חשמלית", אם כי כרטיסים אלו עדיין יש להשיג יחסית בהיצע מספק, יותר מאשר עמיתיהם ה- 7970/290

שעוברים יד במחיר מופקע. גרסאות 2GB כמובן של 270 R9, שכן גרסאות ה- 4GB מבוקשות לכריה, שכן בהיבט של כריה כמות

הזיכרון חשובה מאד.

אז כמה שעות אחרי אני כבר אצלו, ובנתיים טפו טפו אין טלפון ממנו על כך שמישהו נוסף הציע מחיר חדש גבוה ממה שסגרנו,

ולמזלי המרחק קצר יחסית - רק מחצית השעה. אני אצלו, הכרטיס נבדק ועובד פיקס, ואפילו יש קופסה מקורית ואריזה כמו

במודעה...

המוכר מסתבר לא סיפר ספורים, כל החדר שלו כסביבה מוזיקלית כסטודיו חובבני, בה אודיו, קלידי roland, כלי נגינה

בעיקר גיטרות....  עוד אלמט שמחזק כי מדובר בעסקה אמינה וספור אמיתי מצד המוכר.

בשלב הזה אני מחכך ידי על כך שסוף סוף תפסתי כרטיס טוב, בדיוק הדגם שרציתי שיהיה בידיי אחד שכזה, לאוסף/למלאי/למחשב

של הבת שלי שעבורה זהו שדרוג נוסף, והנה הגעתי לרגע המיוחל - הכרטיס אצלי ביד :flipa: ובמחיר רצפה לדגם זה. אפילו כרטיסי

GTX970 אינם נמכרים בכזה כסף קטן. סוף סוף הגעתי בזמן למוכר, לפני שמישהו אחר ישלם (הרבה) מעל מחיר הסגירה ויחטוף לי

עסקה (מה שאירע בעבר כמה פעמים). 

זהו לא אחר מאשר נוסח של המודעה הקלוקל מצד המוכר, שאפשר בידי את המחטף. אינני משלה את עצמי.

מטה תמונות שמספרות את מצבו של הכרטיס לפני, ואחרי אוברול כללי. שהפעם יצא מאד מרשים ומוצלח לטעמי. רואים שאני אוהב

את כל ההתעסקות הזו, משלב איתור המוצר, דרך שלב המשא ומתן, המשך בבדיקה וברכישה עצמה, וכל ההשקעה יוצאת בסוף

בטוב טעם ועם תוצאות שקשה להתווכח עימן.

מבחינתי זוהי הצלה של עוד כרטיס GCN חזק, שאילמליי הייתי מגיע אליו ראשון היה גומר אחרת את הקריירה שלו - בתור עוד

תרנגולת בחוות כריה בזבוזית ובדומה למרבית כרטיסי ה- GCN המשומשים מקליבר זה. אז הכרטיס הנוכחי מצא בסוף דווקא

"משפחה מאמצת" שלקחה אותו באהבה לחיקה, ולא יגמור בעולם של עבדות נוראית, דהיינו ספור שנגמר מבחינתו ומבחינת

המשפחה המאמצת רק טוב.

הכרטיס הגיע מאובק "באופן בריא" כמו שאומרים:

20171028_225328.thumb.JPG.a784b8da910de597d0618b7f4e25a656.JPG20171028_225313.thumb.JPG.7b993a32ddd33afbdd8793931bfe6536.JPG20171028_230530.thumb.JPG.074db0b9aa17ffacc886e5c12e56bbd9.JPG

מדובר בכרטיס מבציר שבוע 15 לשנת 2014, משהו מאזור מרץ-אפריל לאותה שנה, קרי כרטיס שכנראה נמכר לקונה שלו בישראל

כחצי שנה מאוחר יותר, או בקצור יש התאמה לספור של המוכר על כך "שהכרטיס בן 3". אני אוהב את זה שכל הפרמטרים מתכנסים:

20171028_235145.thumb.JPG.bd15be347c15b2a41c7e91b2094e2e87.JPG

20171028_235055.thumb.JPG.7ed492ee03ca54ca3893007c5eecf851.JPG

לאחר שעה ארוכה של השקעת אכפתיות ואהבה, אלו נראים כך רגע לפני הרכבה מלאה:

20171028_234052.thumb.JPG.55c625d36994ad8c724d1cecb5a91b38.JPG

ואחרי הרכבה הדוגמן מצטלם לפרוספקט יחצנות, שלא היה מבייש מוצר חדש מהניילונים:

20171029_000606.thumb.JPG.6ca07f916a45cf4992e5d7941b85c28d.JPG20171029_000644.thumb.JPG.e585bd71e2600f9410faedf903c592c7.JPG

אתמול בלילה כבר לא נותר זמן רב להתעסק עם הכרטיס אחרי כל תהליך הרכישה והניקוי המייגעים, שלא תחשבו שזה כמה דקות:

רק הרכישה הלוך חזור זה ספור של שעה וחצי סבוב, הניקיון היסודי עוד שעה בשקט.

אז במעט זמן שנותר אל תוך הלילה הספקתי להתקין הכרטיס והדרייבר על אחד מתוך המי יודע כבר כמה מחשבים יש אצלנו (הומור

עצמי) והתחלתי קצת לשחק עם משחקי מדידות ביצועים ו- overclocking זריז.

הכרטיס הוא דגם שמוגדר OC ישירות מהמפעל, זאת אומרת שהתדר עומד של 1000mhz במקום 957, והזיכרון על

5200mhz במקום 5000. הכרטיס מגיע עם ביוס כפול אך זה הדיפולטי מגביל את הוולטז' עד ל- 1.18 Volts שעימם הוא מגיע

אגב דיפולטית בעבודה רגילה שלו ממילא, ואינו מאפשר העלאת המתח מעבר לכך.

אז או שיש אופציה בנושא בביוס השני (לא ניסיתי עדיין) או שצריך לבצע לכרטיס flash מקוסטם. את זה נראה בהמשך אם

יהיה כח להתעסק עימו, שכן זה מעט מורכב יותר.

בכל אופן כבר במצב מתח עבודה מקסימלי (שמרני אגב לסדרת GCN) בגובה 1.18 Volt ניתן לקבל נאה.

ניסיתי למצוא את הערך שיתקבל בצורה גסה ומהירה כדי לקבל אזימוט לסדר גודל, לא נותר הרבה זמן בלילה להתעסק עם זה,

השעה כבר נקפה 2 לפנות בוקר ויש שבוע חדש שמתחיל ב- 6 למחרת. אז ראינו שלב ראשון ש- mhz1150 מציג ארטיפקטים, וגם

1125 מציג קצת פה ושם, ומעבר זריז ל- 1100 מצא ניקיון תמונה מלא.

סביר איפה להניח שהכרטיס מסוגל לאיפה שהוא בין mhz1100 ל- 1125, אך בכדי למצוא את הנקודה המדויקת כבר יצריך יום אחר

לנושא. בירור זריז ברשת מצא, שאלו הם ממילא הערכים הטיפוסיים לכרטיס כך שאין הפתעה בכוון הזה.

הכרטיס מגיע עם זיכרונות איכותיים של ולכן ככה במכה אחת בלי להתעמק בנושא, הוספו גם 10% עבורם, מ- 5000

דיפולט תדר הזיכרונות במקור לדגם R9 290 , אל עבר 5500mhz וזה עבד ללא כל בעיה. סביר להניח שיש עוד יתירות, אך לא

התעסקנו עם זה בלילה מעבר לכך. מציאת נקודת אופטימום לזיכרונות בדור בעל תיקון שגיאות מובנה, עשויה להיות מטלה

שאורכת מעט זמן של ניסוי ומדידה עד להבשלה מדויקת.

סה"כ קבלנו כרטיס מהיר וחזק שמציב ביצועים שקולים/זהים לכרטיס R9 390 שיש ברשותי במחשבי הראשי, רק עם חצי מכמות

הזכרון = 4GB לעומת 8GB. זהו אלמנט לא דרמתי כיום (עדיין):

ראשית משום שעד היום עוד לא ממש ישנו בשוק המשחקים צורך אקוטי בכותרים למעל 4GB. וגם אם במי מהם הכי חדשים כבר

מתחיל לראשונה לדגדג צורך שכזה, הרי שממילא מדובר בעומס חישובי רב על ליבת הכרטיס, זו שנועדה במקור לטפל בעומסים

חישוביים עד 4GB ולא עם 8GB (שמגיעים בכרטיס ה- 390 למשל). 

כך שמבחינת התאמה בין הכח העיבודי של ליבת hawai אל משטח העבודה (קרי נפח הזיכרון) יש התאמה נכונה לעבודה מול 4GB

ואין כאן פשרה של ממש בהקשר הזה, לעומת ה- R9 390 עם ה 8GB זיכרון שלו.

http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=5458920E-5359-4004-B041-DFA58823AB9E&lang=eng

מבחינת nec יצאה מוצלחת גם העסקה הזו, המחיר מציג תמורה ראויה וסבירה בהחלט. כרטיס חדש "שווה ערך ביצועי" (פלוס

מינוס) כמו GTX1060, עולה בין 1100-1300 ש"ח "סדר גודל גס" (תלוי בגרסה המדוברת). אז קבלנו פה עסקה שמגלמת "סביבות

שליש מחיר", לעומת "ביצועים שקולים" מכרטיס חדש. ועם יחס תמחור שכזה הנני בהחלט מסוגל לישון באופן רגוע.

מה גם שכך או אחרת היה ולא נרצה להחזיק בכרטיס, ניתן בתקופה זו למכור אותו בשוק המשומשים, ביותר מ- 400 ש"ח, כך שכסף

לא הפסדנו פה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עוד קצת עדכונים כשבוע לאחר רכישת ה- R9 290 Trix:

אז לאחר משחק יותר מעמיק עם הצעצוע למדנו, שהמגבלה של מתח העבודה היא רק בדרייבר עצמו של ,

זה שדרכו ניסינו בתחילה לבצע את ההמהרה (פונקציית Wattman) וזו אינה מאפשרת להעלות מתח מעבר לדיפולט.

קרי זו לא היתה מגבלה של הביוס כפי שסברתי בתחילה.

ברגע שמבצעים את ההמהרה עם כלי חיצוני כדוגמתו של -after burner הכל עובד, ובמצב שכזה העלאתי את המתח במכה

אחת ל- 1.25volt וזה הצליח (לפחות בהתחלה) לתפקד על 1150mhz. אך לאחר צבירת חום הארטיפקטים הגיעו, אז ירדנו ל-

1125mhz והעסק הסתדר.

אלא ש...  עם העלאת המתח תחת בנצ'ים מתישים, הטמפרטורה עולה קצת יותר מאשר היא נמצאת ללא העלאת מתח

ואז הרעש ממאווררי הכרטיס מתחיל להיות שמיע. לא מפריע חלילה, אך שמיע.

כאשר לא העלאת מתח הכרטיס סופר קריר (מרשים מאד לכרטיס מקליבר זה) והמאווררים בדיפולט בקושי מדגדגים אזור

30 פלוס אחוזים תחת עומס, או בקיצור מתחת לסף הרעש של המחשב כולו. מערכת הקירור של Tri-x אפקטיבית ויש עליה

סקירות ייעודיות ברחבי הרשת שמאששים את הממצא.

בשביל להרוויח 25mhz זוטרים בלבד כתוספת מעל ל- mhz1100, קרי 2% בערך תרומה לביצועים, משהו שהוא בגדר בלתי

רלוונטי ובלתי מורגש, אין הנני רואה לנכון להעלות מתח רק כדי לחמם יותר את הכרטיס ולקצר ולו במשהו את חייו.

אי לכך בחרתי לבטל את העלאת המתח, להשאירו על הדיפולט = 1.18volt עימו בחר היצרן להולידו לעולם, ולהישאר על 1100mhz

שאפשריים במצב כזה וכך לתת לביתי לעבוד עם מחשבה. והרי שממילא עבורה זהו כרטיס בעל יכולות מעל ומעבר לכל צורך סביר

ומיד נסביר עוד משהו חשוב בהקשר זה.

דבר שני שלמדתי כפועל יוצא מהתעסקות עם הכרטיס האמור ומדידותיו, הוא שתחת רזולוציה 1080P שזה המסך שיש לה,

תחת הגדרות גראפיות מלאות לא משנה באיזה כלי בדיקות , עתה נוצר מצב שבו המעבד הוא זה שמעכב את המאיץ הגראפי,

שכן המעבד אצלה במחשב הוא G3260 בעל שתי ליבות צנוע בתדר עבודה 3.3ghz בלבד.

זאת אומרת, שעבור מחשב המבוסס מעבד שתי ליבות צנוע שכזה, ניתן להסתפק במאיץ נחות מ- R9-290 ,

משום שמאיץ R9-290 מתקשה לבוא ליידי ניצול מלא של יכולותיו. המאיץ האמור מעדיף לעבוד עם מרובעי הליבות דהיינו

מעבדי i5 ומעלה, או לחלופין לקבל רזולוציה גבוהה יותר שתעמיס את ה- GPU באופן מספק (אלמנט שאינו אפשרי) המסך של

ביתי 1080P.

בסיכומו של דבר הגענו עתה למצב, שהשדרוג הבא למחשבה של ביתי הוא החלפת המעבד למשהו מהיר יותר.

זאת נעשה כשתקרה בידנו הזדמנות לאתר משהו בעלות תועלת סופר גבוה. זה אינו שדרוג נחוץ, בטח לא כרגע.

ובמעבר חד לרכש קטן נוסף ודי נחמד:

בשבוע האחרון מצאנו מי המפרסם בלוחות מאיץ גראפי מדגם GTX750 במחיר לא רע והיי, הוא גם מוכר מהפריפריה (חיפה).

כאן זה כבר מריח לי טוב.

מדובר בכרטיס שהוא "כיבשה" שלא רבים מודעים לה. יש לכרטיס מספר תכונות מעניינות וחשובות, עיקרן היא ביכולת לעבוד בכל

מחשב משום שאינו מצריך ספק כח עם מחברי pci-e. כרטיס זה צורך את כל הזרם הנחוץ לפעולתו ישירות מסוקט pci-e שבלוח אם,

משמע שעובד גם במחשבים בסיסיים למדי. צריכת הזרם שלו אינה עוברת 75watt.

ואני הרי זקוק לכרטיסי מסך טובים ויעילים אנרגטית, עבור build-ים שמכין ומתכנן להמשך ושבהם לא נמצא ספק כח חזק.

אמרתי לעצמי, שאם המחיר טוב אקנה אותו. סביר להניח שהמוכר נתקע איתו ומתייבש, גם משום שהכרטיס אינו מוכר ואינו

ממותג כמוצר לגיימרים, הביקוש לו נמוך, וגם משום שהמוכר הוא בכלל מהפריפריה.

הכרטיס פורסם בלוח ב- 200 ש"ח שהוא מחיר לא רלוונטי למוצר שכזה (לצערי הבחור כבר הוריד את המודעה מהלוחות, כך שלא

הספקתי לדגום צילום מסך עבורכם - פספסתי זאת).

במשא ומתן תוך כדי הסבר למוכר מה יש לו ביד ומהו השווי הראלי לצעצוע צנוע שכזה, נאות הוא לבסוף לרדת במו"מ מולי

ל- 100 שח. איך הוא אמר בסוף: " אני מבין שאתה בחור רציני, בסדר, נתקדם עם העסקה".

ובמחיר שכזה זו כבר עסקה סבירה בהחלט. לא מדהימה, אבל בהחלט סבירה. 

יתרון נוסף היה שהמוכר מגיע אחת לשבוע למרכז הארץ, ממש לידי - לנתניה, על מנת לבקר את ילדיו שגרים עם אימם.

סוכם שהוא יעצור אצלי בדרכו ונשלים את העסקה פנים מול פנים.

ביצועיו של כרטיס זה למי שאינו בקיא, הם סביבות שליש סדר גודל מכרטיסים כדוגמתם של GTX970 או R9-290.

זהו כרטיס שמקביל בביצועיו גם ל- HD7790/260X של .

בהחלט כח חישובי לא רע כל כך באופן יחסי, ושעבור מחשבי entry-level עושה את העבודה היטב.

בהמשך נראה עד כמה הכח הזה שחיק אפילו כיום ובהגדרות סבירות תחת 1080P.

למעשה ילדו של זה שמכר לי, שיחק באמצעות כרטיס זה עד אתמול ממש ולא התלונן יותר מדי. מדובר בנער בן 15 (לא בילד בן 4).

הכרטיס הגיע כמות שהוא יחסית במצב נקי, הוא (כנראה) כרטיס בן שנתיים לערך, ומשכך לא ראיתי לנכון לבצע פירוק וניקוי של הצעצוע

הקטן, אלא הסתפקתי רק בהעברת אויר דחוס מכל הכוונים, פעולה שלקחה כ- 30 שניות ובזאת גמרנו.

מדובר היה בכרטיס ששירת מחשב של נער בגיל 15, שהיה בבית אביו (הוריו גרושים) ועבד מעט מאד, שכן רק בסופי שבוע כאשר הנער

בה לבקר את אביו, הוא הפעיל את המחשב. התמונה שתראו היא המצב כפי שקבלתי אותו ולפני שניקיתי - הכרטיס השמאלי:

20171031_211824.thumb.JPG.ee0a06f33173108a8c09debb79e7f449.JPG

לבטח תשאלו מה אלו שם שני הכרטיסים הנוספים בצד ימין ?

אלו הם שני כרטיסים נוספים שהוצעו לי על ידי המוכר לאחר מכן בטלפון אם כבר על הדרך. כרטיסים שהיו אצלו זרוקים בצד ופורקו

ממחשבים משרדיים שאין לו צורך בהם - כרטיסים מדגם GT610.  אלו נרכשו במחיר 25 שח היחידה. במחיר שכזה שמחתי לקחתם

היות ואלו ישמשו בכיף build-ים סופר בסיסיים, שכל שצריכים הם את יציאת ה- HDMI כמותה אין בלוחות אם מובנים, לא במחשבים

ישנים בכל אופן מסדרות של core2duo ודומיו...

כבר build ראשון שכזה קיבל את הכרטיס gt610. מדובר במחשב מס' 4 בשרשורנו, עליו ספרנו לפני כשלושה שבועות לערך פה

בשרשור. build זה מצא כתובת, הוא מיועד למחשב עבור חברתה של אשתי שצריכה מחשב לחדר השינה לצרכי HTPC:

לצפות בסדרות, netflix וכיוצא בזאת.

עבורה מחשב core2duo יעשה את העבודה היטב, בטח עם מאיץ gt610 כפורס וידאו וכמספק יציאת הנחוצה על מנת

לחברו לטלוויזיה.

ובחזרה לנושא המרכזי - נעבור להסבר מה זו החיה הזו GTX750:

מדובר בכרטיס הראשון שהביא לעולם את דור של נוידיאה. כרטיס זה למעשה היה צריך להיות מקוטלג ככרטיס מסדרה 900

אך בשל נסיבות מועד השקתו המוקדם (ראשון מסדרת maxwell) הוא יצא במקור ככרטיס בסדרה 700, מעין ניסוי כלים וספתח לסדרה.

לא הרבה זמן לאחריו הגיעו כבר כרטיסי 970 ו- 980 שהיו הצהרת הכוונות המלאה של נוידיאה לסדרה זו.

כרטיס GTX750 ביחס לכרטיס GTX970, מכיל 512 ליבות עיבוד (1664 בכרטיס GTX970) אבל רוחב פס של 128 סיביות לעומת

224 סיביות ב- GTX970. הפער האמור ביחס יחידות העיבוד (30%) ורוחב פס הזכרון (40%), מניב ביצועים שהם סביבות 33%

סדר גודל מאחיו הגדול ויש גם גרף מדידה באתר techpowerup שמאשש זאת.

זו כבר נקודת מוצא לא רעה המאפשרת ל- GTX750 לספק קצב ביצועים מפתיע ביחס לגודלו הויזואלי הצנוע, ביחס לסטיגמה בה

הוא אוחז בקרב הגיימר המצוי, וביחס למחיר שלו בשוק המשומשים.

נשים לב שקבלנו סביבות שליש מביצועיו של GTX970, אך שילמנו פחות משליש לעומת המחירים בהם GTX970 נסחר

בשוק המשומשים (ככל הנראה שילמנו משהו באזור חמישית-שישית להערכתי הזהירה).

כאן מדברים בעצם על משוואת העלות תועלת, או עד כמה המחיר בו רכשנו את הכרטיס, הוא מחיר סביר וכדאי מבחינתנו.

אז איך מתפקד כרטיס צנוע במחיר 100 שקלים זוטרים, ועד כמה הוא עדיין רלוונטי (בהתייחס) למחשבים תקציביים ?

את זה אנו נראה, נלמד, ונבין בפוסט הבא.

**הנה תמונה קצת יותר ראויה שנלקחה מהאינטרנט (התמונה שלי קצת מטושטשת לצערי):

b2805.jpg.92a2406e22a766cbb91f8ee99cf44789.jpg

back-e1433096570355-620x350.jpg.d8c621f9294d58c2149559d99258351f.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עתה להדגמות מדידות ביצועים וסקירות של GTX750.

תחילה לסרטון שיצא ב- 2014 עם השקת הכרטיס, הדגמה שעשה עבור הכותר הכבד crysis 3:

סקירה אודות הכרטיס לרבות התייחסות לרכישתו כיום בשוק המשומשים. בכתבה הזו מתייחסים למחיר משומש של

כ- 50$ או 50 פאונד אנגלי. אנחנו השגנו את הכרטיס ב- 28$ (100 ש"ח) :

בחור שהרכיב מחשב בחלקים יד שניה, סה"כ 165$ תקציב, בכללו מעבד i5 2300 משודך למאיץ גראפי gtx750,

מדגים את ביצועיו באחד הכותרים שנחשבים כיום ל- benchmark בתחום, BF1 במוד multiplayer:

סקירה על הכרטיס:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בהמשך ללפני שבועיים, אותה פעם שהבאנו לפני החברים לינק ל- vlog של בריאן מהערוץ yes tech city

שבו הדגים פרויקט מחשב ב- 40$ מחלקים משומשים ומה הוא הצליח ליצור בתקציב שכזה (גלגלו מעלה בעמוד להיזכר),

פרויקט שהיה הפרויקט השני שלו בתחום המחשבים המשומשים (והראשון בתחום מחשבי ביתיים),

ארצה להביא עתה בפנינו  את הפרויקט מס' 3 של בריאן והוא מחשב ביתי בתקציב 100$.

גם סרטון זה קצר צפיות רבות - מעל 200 אלף, אלמנט שמראה לנו עד כמה התחום חם, מבוקש, ומעניין את הצופים.

תהנו, חלק ראשון:

$100 - Part 1/2 - The Awakening

חלק שני:

$100 PC - Part 2/2 - Can it PLAY 5 & Fallout 4 @ 1080p?!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ערב טוב נכבדיי,

נשאלתי לאחרונה על ידי מספר קולגות וחברים לתחום, הכיצד יודע במהירות להבין מה היא רמת ביצועו של כרטיס מסך

משומש, ולכן מסוגל לבצע לו תמחור וכדאיות רכישה כזו או אחרת. שהרי יש מאות דגמים ולמי יש של פיל בימנו ?

אזי שחוץ מלהכיר את מרבית הדגמים (לפחות הפופולריים שבהם) כפועל יוצא מקריאה ונבירה בכל הסקירות וה- benchmark-ים

לאורך השנים, אחת השיטות לבצע זאת במהירות גבוהה יחסית (גם למי שאינו בקיא בכל הדגמים והרזים) ובמיוחד לרוכש המזדמן

שכמעט ואין לו מושג בנושא, היא להיעזר בטבלת ביצועים מדידה שכבר מוכנה לשימוש עבורנו.

כך ניתן במהירות מידית למעשה לדעת עבור כל דגם באשר הוא, הכיצד הוא בפרקטיקה לעומת כרטיס מסך מודרני שיש

כיום בשוק, או בכלל - איך הוא באופן השוואתי לעוד דגמים משומשים מכל מני תקופות בהיסטוריה הרלוונטית.

ואחד הכלים שמסוגלים לחשב ברמת דיוק טובה ובמהימנות יעילה את ביצועי כרטיסי המסך, הוא לא אחר מאשר המנוע של

בגרסתו האחרונה שעדיין נחשבת כלי מדידה אפקטיבי תחת DX11 ומשמש כאמת מידה בתחום, משמש המנוע Firestrike שמודד

יכולת מודרנית של האצה תלת ממדית תחת תקן DX11.

עשיתי עבודת עריכה זריזה על ה- database של Futuremark (חופשי ברשת) והכנסתי הכל לטבלת אקסל נוחה לעיון

וחיפוש דגמים - הבאתי אותה לכאן לטובת חברי הפורום (רצ"ב).

בכל אימת שתתעניינו בכרטיס מסך במיוחד משומש, אין צורך לחפש בנרות סקירות היסטוריות, להזיע קשות, ולהתחיל לתחקר:

מספיק לבצע חיפוש זריז בטבלת האקסל (המצורפת), ומיד נקבל מדד לכושר ביצועו של כרטיס המסך המבוקש לעומת סביבתו.

כך נוכל לערוך השוואות מהירות דגם האחד כנגד הדגם השני. ואם למשל יש מספר דגמים שמוצעים במחירים שונים בו זמנית והדבר

מבלבל - מי מהם באמת יותר חזק מהאחר ?  אזי שהצצה מהירה בטבלה תעשה לכך סדר. נצלו את הכלי בכיף ....

**בטבלה המצורפת מיד קל לראות למשל, את הדיווח שלנו בפורום זה (כמה פוסטים מעלה יותר) מדוע GTX750 מספק שליש

מביצועיו של GTX970. קרי שתחת אותם תנאים בדיוק ואותן הגדרות, ה- FPS המצופה יהיה שליש

(בהנחה שאין מגבלת Vram עבור אותן הגדרות כמובן).

הצצה מהירה בטבלה דנן מראה לנו, שמדובר על ציון 3970 נקודות שמקבל GTX750, לעומת 11750 נק' שמקבל GTX970.

מדהים עד כמה מדויק הוא המדד של הכלי 3Dmark, עד כדי כך שמסוגל לכמת עבורנו **לניקוד לינארי מספרי** 

את היכולת הביצועית של מאיצים גראפיים, ועד כמה הוא (שלא במפתיע) מתכנס לינארית וללא סטיות למה שנמצא בפועל

במדידה של משחקים מגוונים, כפי שבא ליידי ביטוי (למשל) במדד האחוזי שנמצא בטבלאות שבאתר techpowerup. 

זהו למעשה כוחו הרב של הכלי 3Dmark כמנבא ביצועים וככלי השוואתי רפרנסיאלי.

להלן הכלי להורדה (שוקל 51kb בלבד):

3D FireStrike Score Table.zip

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...