בחירת אל פסק, מספר דברים/מושגים שאני לא מבין. - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בחירת אל פסק, מספר דברים/מושגים שאני לא מבין.

ha

Recommended Posts

אני מעונין לרכוש אל פסק להגנה על המחשב. בחורף שעבר היו מספר מספר הפסקות חשמל ובהן גם הפסקות חשמל מתמשכות קצרצרות (חשמל נכבה וחוזר אחרי שנייה-שתיים מספר פעמים) שכנראה הרסו לי את הספק.

עברתי על כמה מהדיונים אבל לא הצלחתי להבין כיצד בוחרים אל פסק.

אני מעריך המחשב שלי צורך כ 300-400 וואט (i5 ב 4 ג'יגה עם 4 דיסקים, כרטיס מסך R7 250 Series ומסך U2715H) אבל מה שאני צריך הוא אל פסק שיעבוד דקה שתיים ויכבה את המחשב בצורה מסודרת כך שהקיבולת שלו (בוואט/שעה) יכולה להיות נמוכה.

-כיצד לבחור את האל פסק?

-מה הכוונה ב Line Interactive?

-האם המכשיר מתחמם כאשר האל פסק אינו פעיל לגיבוי ע"י הסוללה?

-מדוע המכשירים מוגדרים בוולט/אמפר ולא בוואט? (הרי V*I=W)

-נתקלתי במספר ביקורות בהם מצויין כי הסוללה התקלקלה ללאחר שנתיים-שלוש,איך זה יכול להיות? הרי כאשר האל פסק אינו פעיל כגיבוי הסוללה אינה בשימוש.

-האם פונקציית הכיבוי האוטומטי חכמה מספיק כדי לכבות אפליקצייות שונות לפני שהיא מכבה את המחשב? אני מעוניין באופצייה של כיבוי כל האפליקציות הכבדות + כיבוי דיסקים שאינם בשימוש +מסך כדי לאפשר למחשב להמשיך לעבוד זמן רב ככל האפשר. הi5 רץ ב 0.7 ג'יגה ללא עומס כך שכל המערכת (ללא מסך+דיסקים) צורכת כ 70 וואט.

-האם ניתן להשכיב את מארז האל פסק? מהתמונות שראיתי המארזים עומדים אולם אני מוגבל בגובה בעגלה (כ 25 סנטימטר) כך שאהייה חייב להשכיב אותו.

-האם יש אל פסק עם שקעי חשמל רגילים לציוד המתחבר אילו? מהתמונות שראיתי ישנם שקעי מחשב בלבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

בחירת ה UPS על פי :

- הספק המחשב (במצב peak, כולל הפסדי ספק הכוח וכולל המסך) vs הספק ריאלי של ה UPS על פי הסוללות שיש בו (יצרני ה UPSים מרמים כאן באומץ. ככלל, UPSים של פחות מ 1000VA הם 200W..250W ו UPSים של 1000VA הם 400W..500W, גם כשכתובים עליהם נתונים גבוהים יותר)

- סוג גל היציאה מה UPS : אם ספק הכוח במשחב הוא active pfc, יש לבחור UPS שמוציא גל סינוס (בדרך כלל modified sine עובד ואצל הרבה משתמשים עובד כן ללא בעיה נראית, אבל זה מצב בו עלולה להופיע אי יציבות)

- שיקולים אחרים

אם נחלק את ה UPSים ל 2 סוגים גדולים יש :

- offline ו line interactive - כשיש אספקת חשמל תקינה, מעביר את המתח as is מכניסה ליציאה, ורק בהפסקת חשמל מהסוללה. UPS כזה נותן רמת הגנה בינונית, אבל אינו מגן ממכת מתח שמגיעה בפתאומיות (כשה UPS אינו מספיק לעשות סוויצ'). מחיר שמתאים לשתמש הממוצע

- online (המרה כפולה) - תמיד מטעין את הסוללה ומוציא מתח מהסוללה. UPS כזה נותן הגנה שמתקרבת ל "הרמטית" (כמובן אם גם הקווים האחרים שנכנסים למחשב מוגנים) ולכן מתאים לשרתים חשובים למשל. מחיר הרבה יותר גבוה

רוב ה UPSים מתחממים. ברוב הפשוטים יש שנאי שעומד כל הזמן מחובר למתח, גם כשהוא לא עושה כלום. ב online יש כל הזמן עבודה מהסוללה, גם כשמגיע חשמל -אבל בדרך כלל ב UPSים הגדולים/איכותיים/מתקדמים יותר יש מאוורר

במערכת חשמל AC כיוון המתח מתחלף 50 פעמים בשניה, וכך גם כיוון הזרם

כשמתח המקור חיובי והזרם זורם מהמקור לצרכן, עוברת אנרגיה מהמקור לצרכן. כשמתח המקור שלילי והזרם זורם בכיוון ההפוך, גם אז הוא מעביר אנרגיה מהמקור לצרכן (כי הזרם יוצא מהקוטב של המקור שחיובי באותו רגע)

כשמתח המקור חיובי והזרם זורם "אחורה" או כשמתח המקור שלילי והזרם זורם "קדימה", יוצא שהצרכן מחזיר אנרגיה למקור... זה קורה למשל אם הצרכן הוא קבל, שבחלק מהזמן נטען ובחלק מהזמן נפרק בחזרה לרשת חברת החשמל. במצב זה כמות האנרגיה שמועברת לקבל בסך הכל היא 0, כי הוא מחזיר לרשת את כל מה שנטען בו (100 פעמים בשניה). אבל בחוטים כן עובר זרם (קדימה ואחורה)

כלומר, במקרה של הקבל הרשת לא מספקת אנרגיה, האנרגיה רק מטיילת קדימה ואחורה לכן סה"כ האנרגיה ליחידת זמן שווה ל 0W. אבל כן יש מתח, זורם זרם (נכון שקדימה ואחורה, אבל הוא מעמיס את החוטים כמו כל זרם), ולכן הספק ה V*I שווה ל 230V * הזרם שעובר בקבל ולא ל 0

במחשבים קיימת תופעה נוספת : ספקי כוח אינם מושכים זרם כל הזמן, אלא בפולס ברגעים מסוימים של גל ה AC. כלומר, חלק מהזמן יש מתח ואין זרם בכלל, חלק אחר מהזמן יש פולס של זרם גבוה. גם במצב כזה, נוצרת אי התאמה בין W ו V*I

ספקי כוח שיש בהם PFC - Power Factor Correction בנויים להקטין את התופעות האלה - למנוע זרם שמטייל קדימה/אחורה, ולמשוך זרם מהרשת בצורה המתאימה לגל סינוס ולא בפולס. לכן בספקים אלה אכן הספק הכניסה W קרוב ל V*I ובקירוב ניתן להניח ש W = V*I

ב UPSים, הזרם בחלק המתח הגבוה I קובע את גודל השנאי. ההספק W קובע את גודל הסוללה, האלקטרוניקה ועוד. בשביל לקבל נתון מספרי גדול (שניתן לכתוב על ה UPS והקופסה בגדול) שמים שנאי גדול ומקבלים ערך גבוה, אבל על הסוללה והאלקטרוניקה חוסכים ומקבלים ערך W נמוך בהרבה (אותו כותבים בקטן, וגם הוא מנופח). וכן מתקבל UPS של 850VA, שבאותיות הקטנות הוא 480W, וריאלית (מה שלא כתוב) הוא רק 250W...

הסוללה היא הרכיב הבעייתי ביותר ברוב ה UPSים. יש 2 סיבות למה היא נהרסת :

אותו UPS של 850VA, 480W (כתוב) מכיל שבנויה לעבוד ב 250W מקס' (נתוני יצרן הסוללה, אתה לא תמצא אותם באף מקום על ה UPS). המשתמש קונה UPS כזה, מעמיס עליו 480W, מתרחשת הפסקת חשמל. מה לדעתך יקרה לסוללה של 250W בעומס כזה ? - הסוללות פשוט נשרפות אחריי כמה הפסקות חשמל בודדות

בחלק מה UPSים יש בעיות תכנון גם במטען, כלומר בזמן שה UPS אינו עובד מהסוללה, היא נמצאת בטעינת יתר ונהרסת

בחלק מתוכנות הבקרה ל UPS קיימת אפשרות להריץ פקודה בזמן קבלת ההתראה. תוכל להכין סקריפט שעושה את הפעולות שאתה רוצה ולתת לתוכנה של ה UPS להריץ אותו

בגדול ניתן להשכיב את ה UPS, אבל שים לב לכמה נקודות :

- קיימים UPSים שמיועדים לארונות תקשורת rack mount שכבר מגיעים בקונפיגורציה שטוחה

- רוב ה UPSים של 1000VA הם דיי "מרובעים" ויתפסו את אותו גודל בין אם הם שוכבים או עומדים

- אל תכסה פתחי אוורור. אם צריך, תוסיף לו רגליות

- בהרבה UPSים יש רכיב MOV להגנת נחשולי מתח. לרכיב כזה יש תכונה להתחמם ולפעמים לעלות באש כשיש מתחים לא תקינים (למשל בגלל ניוטראל מנותק). התכנון של הרבה UPSים לא לגמרי בטיחותי בכל מה שנוגע לרכיב הזה, למרות שכמות התאונות נמוכה מאוד. אל תעמיד את ה UPS בצורה שיש מעליו או צמוד אליו חומרים דליקים

- ניתן לקנות מוכן או להכין (מכבל מחשב/מחשב + שקע סטנדרטי) מתאם משקע IEC320 לשקע חשמל ישראלי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

קודם כל תודה רבה, מצטער שלא הגבתי קודם אך האינפורמציה כאן היא מה שאני זקוק לו. ממה שראיתי בזאפ רוב המערכות הפשוטות יחסית הן של Advice והביקורות קטלניות. ראיתי מספר מוצרים נוספים אך לא הצלחתי למצוא ביקורות/בדיקות.

אשמח להמלצה על אל-פסק במחיר של עד 1000 ש"ח שהוא שקט ומספיק איכותי לא להרוס את הסוללה אחרי שנתיים שלוש. כל שאר הדברים כבר פחות חשובים מבחינתי.

ושוב תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...