יוקר הדירות היא לא בעיה יחודית לישראל... - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

יוקר הדירות היא לא בעיה יחודית לישראל...

Sargon

Recommended Posts

מסתבר שיוקר הדירות בישראל היא לא בעיה יחודית לישראל וזו בעיה כמעט בכל העולם המערבי.

השמאלנים ניסו להראות שזו בעיה יחודית לישראל ושהימין אשם, אבל זה קורה כמעט בכל המערב.

הנה הסבר מעניין על מי "אשם".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 86
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

ב2004(אאל"ט) פלוס מינוס, ממשלת/רשויות הפסיקו לגמרי בניית דירות קטנות ע"י שינוי מדיניות/חקיקה.

כתוצאה מכך היתה עליה מאסיבית במספר הדירות המחולקות וירידה גדולה באיכותן של הדירות הקטנות להשכרה.

רובן דירות שלא ראויות למגורים.

אפילו אלו שמשופצות ונראות סבירות מתגלות כאסון ממאיר.

יש לי סיפורים שלמים לספר על דירות מחולקות, בהם אני יכול להביא דוגמאות לתופעות יחודיות לדירות מחולקות, והסבל שנגרם מכך לשוכרים.

אפשר לראות מציאות סטטיסטית שנוצרה בעיקר וברובה כתוצאה של שינוי מדיניות הממשלה ב2004.

אי אפשר לצמצם את כל נושא הדיור לתופעה גלובלית אחידה.

על קו הזמן ניתן היה ליצור מציאות אחרת, ומדיניות הממשלה והרשויות היא היא שהחמירה בעיות ויצרה בעיות חדשות.

היא תוצר של אנשים רשעים ללא יראת שמים.

הייתי יכול לחשוב שהכל תוצאה של כוחות שוק מחוץ לשליטת אדם...

אם לא הייתי יודע יותר טוב...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא אמרתי את זה...

אבל הבעיה זהה גם בחו"ל. גם בחו"ל המחיר של הדירות יקר מאוד באיזורים המבוקשים בערים.

בערים אתה לא יכול לדחוף יותר דירות אלא אם כן אתה מגדיל את הקומות או בונה רבי קומות יוקרתיים שזה גם בעיה.

גם בלונדון דירה פיצפונת מסכנה יכולה לעלות לך מיליון דולר.

ומה היה קורה אם לא היו מחלקים דירות? אז היה פחות מקום לצעירים לגור שם... ופחות אנשים היו גרים במרכז...

אני לא יודע איך לבנות דירות במקום הכי צפוף במדינה ייעזור, אוליי אחריי שיהיה כל כך צפוף ויהיה סיוט לגור במדינה זה ייעזור בעקיפין.

בחיפה הגבילו את התמ"א לפחות קומות מברמכז ולדעתי זו ברכה... חיפה תשאר עיר שפוייה והרבה פחות צפופה מבמרכז.

דרך אגב בונים עכשיו דירות להשכרה לטווח ארוך ודירות במחיר למשתכן, אז הממשלה כן עושה משהו...

אבל כן, אם תתן לדור הBABY BOOMERS לקבל החלטות ולא לממשלה, ברור שהם ירצו לעשות כמה שיותר רווח.

אז זה כן כוחות השוק, כי השוק תמיד רוצה לעשות כמה שיותר רווח.

בגלל זה הממשלה מתערבת ובונה דירות פחות יקרות...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש גידול טבעי של אוכלוסיה מקומית.

דורות חדשים.

משיכה טבעית לאיזורי מרכז בהם יש ריכוז של מקומות עבודה ומסחר ותרבות וכו...

כל זאת בנוסף לצפיפות שיוצרת עם הזמן בעיה תחבורתית, כמו גם פחות ופחות שטחים לבניה.

מעבר לכך, יש אנשים בעלי כוח כלכלי ונציגי ממשל שמעוניינים לעודד זרימת אנשים החוצה מהמרכז אל הפריפריה ואיזורי .

לכן לפעמים מקבלים החלטות להחמיר בעיות קיימות בכדי לעודד זאת.

מבחינה כלכלית ואסטרטגית אותם אנשים נהנים מהמצב, בעוד שתושבי המקום הגרים בשכירות, סטודנטים, ובאופן כללי דור ההמשך סובלים מכך.

אם היו יושבים ומחפשים איך לפתור בעיות ולהקל עליהם, היו יכולים לקבל החלטות נכונות יותר.

אך במקום זאת אנחנו רואים איך אוכלוסיות מסוגים שונים נרמסים באכזריות אטומה.

תחום הדירות הקטנות היא דוגמה טובה לכך.

חלק מהבעיה נוצרת ומחמירה בגלל תפישות מיושנות הרואות את תחום הדירות הקטנות כמשהו זמני בחיי בני אדם.

הממשלה כמו גם הקבלנים מכוונים לדירות גדולות המיועדות למשפחות עם ילדים.

וכך המוני אנשים מוצאים את עצמם בבעיה גדולה שאינה מקבלת התייחסות ראויה בתוך המדיניות המתגבשת.

אם היו נותנים לאנשי מקצוע לנהל את התחום בצורה מקצועית, בהתבסס על ביקושים וצרכים חברתיים, הכל היה נראה אחרת.

במקום זאת אפשר לראות תוצאות של ניהול כושל ולא מקצועי שלא התחשב בכלל בצרכים מסויימים של האוכלוסיה.

אטימות שמאפשרת לשוק להתנהל נטו מאגואיזם של בעלי אינטרס פרטי שאסור להפקיד בידם החלטות ציבוריות הדורשות התחשבות בכל צרכי האוכלוסיה.

יושב לך גלעד ארדן(שאני די מחבב למרות הכל) ויחד עם ביבי רוצה לעודד אנשים לרדת לדרום ולאכלס את הנגב המתפתח, מכל מיני סיבות אסטרטגיות בטחוניות וכלכליות, ונותן לעובדה זו לשבש את שיקול דעתו שאמורה להיות קצת יותר מקצועית ואחראית.

כשמנגנון מלכתחילה לא עובד כראוי מבחינה מקצועית, אז אנשים הכושלים בראיית המציאות הרחבה ולוקים בעיוורון חלקי למציאות, נוטים לעשות טעויות על קו הזמן שגורמות להשלכות שליליות רחוקות טווח.

והם עושים זאת ללא אחריות ישירה למעשיהם כי חוץ מאי הבהירות שקיימת בנושא המורכב הזה מבחינה בירוקרטית, הציבור עצמו לא מסוגל לראות את קו הזמן הארוך והמורכב.

אז אם כולם עוורים, החשיכה קוראת לגנב.

אם הממשלה היתה מחוייבת להציג ולהנגיש מידע הכולל תחזיות צמיחה ודרישה בכל איזור ואיזור בארץ לטווח של 5-10-25 שנה, הכולל בתוכו את כל צרכי האוכלוסיה על פי קטגוריות, היה אפשר להעמיד לדין את מי שכשלו בתפקידם והתעלמו מאותו המידע הזמין לכל.

מה גם שאז היה אפשר להתריע מראש ולדאוג שבעלי התפקידים הציבוריים ילכו בתלם.

האם נעשה משהו כדי לתקן את המערכת באופן יסודי ולהפכה ליותר מקצועית?

או שהם רק שמים פלסטרים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא בטוח שמה שאתה טוען בכלל נכון...

בנו עכשיו דירות שני חדרים(לא רק) ברעננה למטרת שכירות לטווח הארוך. אז מה הבעיה בדיוק?

השאיפה שאנשים יעברו לנגב היא לא פסולה, ואני לא חושב שהממשלה עושה את המצב במרכז יותר גרוע דווקא...

אגב, אני לא בטוח שהכל בשליטת הממשלה... הריי חולדאי הוא ראש העיר של תל אביב, ויש לו השפעה בנושא. (חולדאי הוא כמובן שמאל ראדיקאלי)

כמו שבחיפה יונה יהב הוריד את מספר הקומות בתמ"א וככה הצילו את העיר.

מה זה שמים פלסטרים? אם תסתכל במפה במרכז תראה שאין הרבה שטחים ריקים שנותרו לבנייה... את הריקים הם עכשיו עושים תוכניות של מחיר מטרה ומחיר למשתכן.

אז אני לא בטוח שהטענות החמורות שלך מבוססות על נתונים אמיתיים...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

32.jpg

http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3671352,00.html

עשרות אם לא מאות אלפי אנשים סובלים כתוצאה של מדיניות אטומה.

כל מי שמחפש לשכור ומתגורר בדירה קטנה מכיר את חלקו היחסי בסבל רחב היקף, שלפעמים גובל בסיוט מתמשך.

מי שחולק סיפורים עם אחרים רק מתחיל לגרד בתודעתו את שולי התופעה והשלכותיה על אנשים.

מ2005 עד 2014 רק 1.3% דירות חדר אחד.

רק 1.7% שני חדרים.

סך הכל 3% דירות קטנות.

ורק 5.5% דירות בינוניות.

וכל זה התרחש במציאות בה כבר היה קיים מחסור עצום בדירות קטנות.

ומה עשו ב2015?

כמעט כלום.

שום דבר לא השתנה.

אפילו פלסטרים זה לא.

נכון לאמצע אוקטובר שנה שעברה, בכל המדינה יש רק 19 דירות 1.5 חדרים למכירה ללא תיווך באתר מרכזי מתוך כמה מעטים.

נראה לך הגיוני?

זאת פשוט התעללות בחייהם של אנשים.

דווקא באלו שהכי חלשים.

במדינה בה יוקר המחיה והדיור גבוהים מאוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל אמרתי לך שעכשיו התחילו את תוכנית מחיר מטרה ושכירות לטווח ארוך? עד היום נתנו לשוק להכתיב את הכיוון וזו התוצאה?

וכן רוב הדירות צריכות להיות יותר משני חדרים כי הרוב הגדול של משקי הבית זה זוג + ילד\ים.

צעירים רווקים זה אחוז קטן מהאוכלוסיה שצריכים דירות... מה לעשות?

אבל עכשיו בונים גם דירות שני חדרים עם שכירות לטווח הארוך.

אתה מודע לזה שהתקופה שבן אדם "אמור" להשאר רווק היא תקופה הרבה יותר קצרה מהתקופה שבן אדם חיי עם זוגתו או יש לו כבר ילדים?

תעשה חשבון...

יש הרבה יותר "זקנים"+ילדים מצעירים באוכלוסיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סליחה, אבל אתה מדבר מתוך תפישות שגויות ואטימות.

יש מציאות סטטיסטית בה קיימים מספרים.

המספרים הללו נובעים מחלקם היחסי באוכלוסיה על פי נטיה להתרחשות במרחב הזמן.

יש רווקים, יש סטודנטים, גרושים, נכים, ועוד כל מיני סיטואציות בהם אנשים מעוניינים בדירה קטנה וזולה יותר(שאינה חורבה לא ראויה למגורים).

כל אלו מסתכמים באחוזים הרבה יותר גבוהים מההיצע בשוק.

וזה כשסופרים את הדירות המחולקות שאינן ראויות למגורי אדם.

בלעדיהם המחסור פי כמה וכמה גדול.

כבר ב2004 לפני השינוי במדיניות היה מחסור גדול בדירות קטנות.

מאז רק התרחב התהום בין הביקוש להיצע.

מתי בפעם האחרונה חיפשת דירה קטנה להשכרה?

כל מה שצריך כדי להפוך מצוקה לגיהנום זה 10 שנים קיפאון ואדישות.

לא מזמן מת אלי ויזל.

הנה כמה ציטוטים שלו:

ציטוט
The opposite of love is not hate, it's indifference.

We must always take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented.

There may be times when we are powerless to prevent injustice, but there must never be a time when we fail to protest.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רווקים יכולים גם לגור בדירת 3 חדרים שיש הרבה להשכיר.

בשביל סטודנטים צריך לבנות מעונות...

אתה לא תצליח למגר את העוני כל כך בקלות... אם זה מה שאתה רוצה.

בתור רווק יש לך הרבה יותר אפשרויות מאשר זוג נשוי.

וכן... אם אתה גרוש או רווק מבוגר או נכה שלא מרוויח הרבה כסף, אז כנראה שלא תוכל לגור במרכז... אתה יכול אבל לגור בחיפה, מה הבעיה עם זה?

יש שתי אוכולוסית שבשבילהן צריך לבנות דירות, זוגות נשואים וצעירים בתחילת או באמצע הקריירה.

כי אלה האוכולוסיות שהולכות לגדל משפחות והם צריכים לגור במרכז בשביל עבודה.

ובשבילהן בונים דירות.

כי הבעיה הכי גדולה עם זה שאין דירות לקנות או להשכיר זה שאי אפשר לגדל ילדים ככה... ולכן אנשים דוחים או לא עושים ילדים. וזה בעיה למדינה.

רווק שלא מתכוון לעשות ילדים יכול לגור גם בדירת חדר... אין בזה בושה, הוא לא צריך דירה יוקרתית יותר מדי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא גר עם ההורים.

אבל כן... רווק שלא מתכוון להתחתן הוא לא בראש סדר העדיפויות של המדינה.

מה לעשות, לזוג יותר קל להשכיר דירה, אלא אם כן הם כבר מתחילים לעשות ילדים ואז זה מתחיל להיות יותר קשה.

השכירות שלי גבוהה, אבל זה בגלל שלקחתי דירה של שלושה חדרים שזה מאוד נחמד אבל קצת מיותר אם הייתי בקטע של יותר לחסוך.

עכשיו גם התחילו לבנות דירות בשכירות יותר נמוכה. אם אני לא טועה דירה שלושה חדרים ברעננה מה שאפריקה בנו(ההרשמה הסתיימה) השכירות תעלה פחות מ4000, שזה מטורף לדירה 3 חדרים ברעננה(היו שם גם דירות של שני חדרים אפילו יותר בזול).

כן, אם אתה מרוויח פחות מ10 נטו אז זה קצת מתחיל להיות קשה... אבל אפשרי אם אתה גר בדירת חדר ולא קונה הרבה שטויות. לבזבז אפשר בלי סוף.

אתה גם לא חייב להחזיק ... חבר שלי גר במרחק הליכה מהעבודה(בכל זאת, יש הרבה עבודה במרכז לא?) ולא מחזיק . הוא חוסך ברמות הרבה יותר ממני.

אם הוא צריך לנסוע לצפון הוא שוכר ליום או יומיים. אתה לא נוסע לצפון כל יום נכון?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מזועזע מהתגובה האחרונה שלך.

אתה מקבל ומאמץ את ההתעלמות של הממשלה מצרכי ציבור לא קטן בכלל.

ובאותה הנשימה אתה מספר שאתה בעצמך מבזבז 4000 שקל על דירה גדולה שאתה לא ממש צריך, במשך שנים רבות, דבר המקשה עליך לחסוך.

ומודה שמי שלא מרוויח משכורת גבוהה קשה לו להסתדר במציאות הדירות כמפרנס יחיד אפילו רק לעצמו.

אתה לא מסוגל ללמוד מהחוויות האישיות שלך?

להתעלות על החוויות האישיות הקטנות שלך ולראות מציאות גדולה פי מאות אלפים ממך?

לראות כמה סבל נגרם לאנשים בגלל מציאות בה אין דירות קטנות ראויות למגורים?

להבין שממשלה צריכה לדאוג שיהיו מספיק דירות קטנות לענות על דרישות השוק?

להבין שהחיים של אנשים הם לא משחק?

חיים רק פעם אחת.

כשממשלה מובילה לקשיים מיותרים מתוך אטימות ואדישות, למשך דור או דורות שלמים, חייהם של המוני אנשים סובלים מכך.

איך אתה לא מסוגל להבין את כובד המשמעות של ניהול צמיחת בניה כושל?

של התעלמות דווקא מאלו שצריכים דירה קטנה וראויה למגורים במחיר סביר?

מה לא בסדר איתך?

אולי חסר בך חמלה?

זה מה שחסר בך?

משהו במערכת הרגשית שלך בחוסר גדול, וזה יוצר אצלך נכות נפשית.

אמפטיה וחמלה.

קח שיעורי בית.

חזור אלי אחרי שתרגיש יום שלם של אמפטיה וחמלה לסבל האנושי.

כשתרגיש רצון להפחית את הסבל האנושי בין אם הוא שלך או של אחרים.

אז אולי תהיה מסוגל להתחיל להבין את מהות הדברים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מאוד נהנה מהדירה שלי, גם יש לי הרבה דברים שקניתי. אילו הייתי יותר חכם עשר שנים אחורה לא הייתי נותן להילת ההיי טק לעלות לי לראש והייתי חיי יותר בצניעות.

שקלתי לחפש דירה זולה יותר אבל כרגע אני מעדיף להשאר מאשר לעבור דירה. בשנתיים האחרונות התחלתי לחשוב כמעט על כל שקל שאני מוציא.

זה לא שאני לא מוציא על אוכל טוב ועל דברים חשובים כמו אימונים וחדר ... אבל אני משתדל לא לבזבז על שטויות(בעיקר גאגדטים וכאלה...).

לא אמרתי שמישהו שלא מרוויח הרבה לא יכול לשרוד, פשוט הוא צריך לחיות יותר בצניעות.

יש לא מעט דירות חדר או שני חדרים מחוץ לתל אביב, נכון לא תקבל גימורים מבריקים כמו של דירה חדשה אבל זה דירות ראויות למחייה.

אם אתה מתלונן שאין דירות במרכז תל אביב אז תצא מהסרט, תל אביב זה עולם אחר, זה המקום הכי מבוקש במדינה, המרכז זה לא רק תל אביב ואפשר גם לגור קצת רחוק יותר מהמרכז ועדיין לעבוד במרכז.

אתה אומר שאני אטום, נראה לי שאתה משליח מהחיים של עצמך לכל השאר.

שוב, נכון יש בעיה עם העלויות של הדירות אבל בשביל זה עושים עכשיו את מחיר מטרה ושכירות לטווח ארוך? אז הנה פוטרים לך את הבעיה שלא היתה כל כך נוראה מלחתחילה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ויכוח שמאל נגד ימין כבר יצא מכל החורים. כל צד מאשים את הצד השני בתהליכים גלובליים שבכלל לא בשליטתם. מחירי הדירות זינקו בכל העולם בערים גדולות. לא מדובר בתופעה ייחודית רק לישראל. בכל העולם צעירים עוזבים את הפרברים לטובת הערים הגדולות ומחיר הדירות בעיר הגדולות נמצא בעלייה מתמדת. בארצות הברית אישרו לקבלנים לבנות מיקרו דירות בגודל 15-25 מ"ר לצעירים. בארץ בהחלט קיים מחסור קשה מאוד בדירות קטנות בערים הגדולות. הדירות המוחלקות ברמה פשוט איומה וכל התרחקות מחוץ לתל אביב, אפילו למעגלים החיצוניים של גוש דן, גורמת לבזבז 2.5 - 3 שעות ביום על נסיעות. הדור שלנו חי במציאות לא פשוטה בכלל. 

Sargon, התגובות שלך כל כך מנותקות שזה פשוט מדהים אותי. כמה דירות שכירות לטווח ארוך יש בארץ? אתה רציני? כמה דירות במחיר מטרה כבר בנו? איזה בעיה פתרו?! לא נורא מלחתחילה?! על מה אתה מדבר בכלל?!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עובד לאחרונה על סדרה סאטירית/מערכונים וסרטים קצרים.

כמעט הכל נובע מהתסכול שלי על תופעות שליליות במציאות הישראלית.

הדיון הזה הביא לי רעיון.

תארו לעצמכם שב2004 ממשלת החליטה להפסיק כמעט לגמרי את יבוא המכוניות הקטנות הזולות והחסכוניות.

תחשבו מה היה המצב היום בתרחיש זה ואולי תתחילו להבין לא רק את גודל האבסורד, אלה גם את העובדה שמדובר במציאות אותה הממשלה יצרה ועליה היא אחראית.

מספיק למרוח את הציבור.

יש גורמים שאחראים באופן ישיר למציאות זו.

הם לא עשו זאת בתום לב.

אנשים עם הרבה השפעה וכסף לחצו והרוויחו מהמהלך הרבה כסף.

כשממשלה מחליטה לעצור יבוא של מכוניות קטנות וחסכוניות זה לא פחות חסר אחריות ומרושע מלהחליט לעצור בניה של דירות קטנות.

תארו לעצמכם שהייתי מתווכח עם SARGON בדיון מקביל על נושא המכוניות החסכוניות.

והוא היה ממציא לי תירוצים כמו "זה טבעי שיבואנים ירצו למכור מכוניות גדולות ויקרות ולהרוויח עליהם הרבה".

כשיבואנים יכולים לייבא רק כמות מוגבלת של מכוניות, ויש דרישה לכל סוגי המכוניות, ואף אחד לא "מכריח" אותם ליבא מכוניות קטנות וחסכוניות, ברור! שהם יבחרו לייבא מכוניות גדולות ויקרות.

השילוב של הגבלת הבניה, ואי אכיפת מדיניות בניה העונה על כל צרכי השוק באופן יחסי לאחוזם באוכלוסיה, הוא הרסני!

זה בדיוק! מה שקרה כאן במדינה.

ואם זה היה קורה בתחום הרכבים הייתם כולכם מזדעזים וקמים בצעקות.

בשוק חופשי לחלוטין, ללא הגבלות בניה קשות שמאיטות תהליכי צמיחה טבעית, גם אז היה צורך לשלב סוגי בניה בכל איזור ואיזור כדי למנוע חוסרי איזון מקומיים.

אבל כשיש הגבלות על צמיחה, חשוב פי שבעתיים להקפיד על איזונים.

הממשלה נכשלה בכל זה באופן מחפיר.

ניהול חסר אחריות הגובל ברשעות של ממש.

אני מסרב לקבל את הרעיון שאני ורק עוד מעטים בלבד מסוגלים לראות יותר ממטר קדימה ולמנוע אסונות.

ממשלה חייבת להיות אחראית.

האחראים למחדל צריכים לעמוד לדין ולשלם ביוקר.

מיהם בכלל?

מישהו יודע?

משתינים על הציבור וקוראים לזה גשם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...