מחפש שיטה לבדוק קבלים שונים בצורה פשוטה - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מחפש שיטה לבדוק קבלים שונים בצורה פשוטה

ModChiP

Recommended Posts

קבלים אלקטרוליטים :

הכלי לבדיקה הוא אכן ESR Meter - נכון שב 99/100 מהמקרים הקיבול נפכע, אבל ב 1/100 האחרים הוא יכול גם לעלות. ESR הוא הפרמטר השני שאומר מה קורה לקבל

קניתי בזמנו ESR Meter דומה (לא אותו אחד, אחר שמורכב על PCB באוויר) מ והוא בעייתי, הוא "משקר" כל הזמן (מראה נתונים שבוודאות רחוקים מהמציאות) ולפעמים אפילו לא סגור על עצמו כשמחובר אליו קבל ואני בודק כמה פעמים.... נכון שה 1 הזה נראה הרבה יותר טוב ומבטיח מזה שאני קניתי - אבל ממליץ שתריץ חיפוש בפורומים מחו"ל אם יש לאנשים המלצות על ESR Meter ספציפי טוב

(בינתיים אני עדיין בלי ESR Meter, יש לי מדידת קיבול ב Fluke 115 ואני נשאר לסמוך עליו - כי הוא באמת כלי מדוייק ואמין - ועל אינטואיציה)

קבלי פוליאסטר (כמו של 240V במזגנים, תאורה וכו') :

הקיבול של הקבלים האלה יורד ככל שהחיים שלהם עוברים, ובדיקת הקיבול היא דיי הבדיקה היחידה. אם הקבל נפרץ סופית (ולא "תיקן אתת עצמו") יכולה גם להופיע זליגה, ואת זה לפעמים ניתן לתפוס על ידיי מד התנגדות (במקום שהוא יטעין א הקבל והמדידה תעלה לאינסוף, היא עולה לערך כלשהוא ונשאר בו)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשבאתי לקנות ESR Meter פשוט כלשהוא (לפניי ~2 שנים) היה שם בדיוק את כל הוריאציות של המודול על PCB פתוח בתחום המחירים הזה. אבל היו דיי הרבה כאלה שונים

אין לי שמץ איזה מהם טובים ואיזה לא.... זה שאני נפלתי עליו לא

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אמנם כבר לא הגבתי בפורום המון זמן, אבל במקרה פה דווקא יש לי טיפה במה לשתף.

יש לי דגם ותיק יותר של מודד כזה, משהו דומה לזה:

http://www.ebay.com/itm/Digital-Transistor-Tester-Capacitor-ESR-Inductance-Resistor-Meter-NPN-PNP-Mosfet-/400987728785?hash=item5d5cbb2b91

אם כי בשלי אין חיבור בכלל. כשאני קניתי אותו לפני לא מעט זמן עשיתי לו עדכון ל-fw חדש יותר (1.07k) שהיו בו עוד כמה אופציות מועילות, אך להבנתי מאז השינויים ב-fw כבר יותר קטנים ואני לא רואה צורך להתעסק עם זה בכלל. כשאני רכשתי גם לא ממש היה שום דבר סביר עם מארז, אז אני אילתרתי מארז בעצמי (והוא יצא דיי מוצלח אם לומר את האמת, זה הרבה יותר נח מאשר לוח חשוף).

בכל מקרה, מאז כבר רכשתי DER EE5000 שיודע למדוד קיבול ו-ESR בכמה תדרים, והוא עושה זאת דיי טוב (לא ראיתי הבדל משמעותי בכלל מול מכשיר של Keysight שבדקתי מולו). את המודד הפשוט הזה מאיביי אני שומר עדיין בארון, פעם בכמה חודשים אני משתמש בו למדוד אם טרנ' כזה או אחר עוד תקין, ובשביל להתאים טרנ' לפי VGS או לפי הגבר בצורה פשוטה.

אחרי ההקדמה הארוכה יתר על המידה הזו, בדקתי עכשיו כמה מדידות קיבול ו-ESR בין המכשיר הזה לבין ה-DER (שניהם עברו self calibration לפני ההשוואה):

1. קבל 3300uF 50V אלקטרוליטי:

Transistor tester -> 3083uF, ESR=0ohm

Der EE 5000 (100Hz) -> 2900uF, ESR=0ohm

2. קבל 470uF 50V אלטרוליטי:

Transistor tester -> 460.3uF, ESR=0ohm

Der EE 5000 (100Hz) -> 434.2uF, ESR=0ohm

Der EE 5000 (1000Hz) -> 418uF, ESR=0.02ohm

3. קבל 12000uF 63V אלקטרוליטי בן לא מעט שנים:

Transistor tester -> 11.52mF, ESR=0ohm

Der EE 5000 (100Hz) -> 10.47mF, ESR=0ohm

4. קבל 0.33uF 100V אלקטרוליטי:

Transistor tester -> 320.4nF, ESR=5.2ohm

Der EE 5000 (100Hz) -> 315.7nF, ESR=49.4ohm

Der EE 5000 (1000Hz) -> 310.6nF, ESR=12.47ohm

Der EE 5000 (10000Hz) -> 291.9nF, ESR=3.94ohm

Der EE 5000 (100000Hz) -> 271.7nF, ESR=1.36ohm

5. קבל 1uF 250V class Y:

Transistor tester -> 1023nF, ESR=0.10ohm

Der EE 5000 (100Hz) -> 1022.3nF, ESR=1.2ohm

Der EE 5000 (1000Hz) -> 1019.7nF, ESR=0.49ohm

Der EE 5000 (10000Hz) -> 1012.1nF, ESR=0.13ohm

Der EE 5000 (100000Hz) -> 1002.5nF, ESR=0.04ohm

6. קבל קרמי 4.7uF:

Transistor tester -> 4504uF, ESR=0.01ohm

Der EE 5000 (100Hz) -> 4.383uF, ESR=3.2ohm

Der EE 5000 (1000Hz) -> 4.297uF, ESR=0.28ohm

Der EE 5000 (10000Hz) -> 4.239uF, ESR=0.04ohm

Der EE 5000 (100000Hz) -> 4.24uF, ESR=0.05ohm

סך הכל אתה רואה כמה המדידות קרובות\רחוקות אחת מהשנייה. אם חשוב לך באמת למדוד את הערך של הקבל או ה-ESR שלו בדיוק גבוה, ברור שזה לא הכלי למטרה זו. עם זאת, במידה ואתה צריך סך הכל מדד להאם קבל כזה או אחר עוד תקין, כנראה שזה מספיק טוב לצרכים שלך.

אגב, אני אישית יותר אוהב לעבוד עם tanD מאשר עם ESR, אך ציינתי את ה-ESR כי זה מה שרוב האנשים רגילים לראות.

הבעיה הגדולה ביותר במדידות קיבול עם המכשיר הזה (כמו גם עם כל DMM בשוק בערך) היא שהתדר של המדידה הוא פונ' של ערך הקבל. לכן קשה לדעת את הקיבול בתדר מסוים. זה יכול להיות רלוונטי מאוד לספקים שבהם ידוע מראש מה התדר המעניין, וזה התדר שבו איכפת לנו מהקיבול ומהאיבודים. אבל כ-sanity check אני חושב שהמודד הקטן והזול הזה הוא פיתרון טוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה לך אנטולי.

במחיר של 40 שח זה נשמעת לי אופציה ממש טובה.

אני לא מחפש להגיע לדיוק קרוב במיוחד, כי אם הקבל גבולי אני אחליף אותו.

אשמח אם תעלה תמונות של הבודק שלך לשם השוואה, אני רוצה לקבל את אותו הדגם בדיוק כמו שיש לך.

אם אצלך אין חיבור אז איך אתה מעדכן אותו?

איפה מוצאים את עדכוני התוכנה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תעבור על זה:

http://www.eevblog.com/forum/testgear/$20-lcr-esr-transistor-checker-project/

יש שם את כל המידע בעולם. גם לא צריך לקרוא את ה-89 עמודים אם לא בא לך, יש לי גרסא דומה עד כדי זהה למה שהוא שם בפוסט המקורי. יש שם לא מעט דברים מעניינים בדיון הזה לגבי אילו שינויים כדאי לעשות בקלות כדי לשפר את הביצועים. אני עשיתי את חלקם (כמה קבלים קרמיים + הורדתי את הזנר המעאפנה שהייתה על הלוח).

יש שם גם דיונים על התוכנה + השתתפות של חלק מהאנשים שתכננו את הפרוייקט הזה. אני כבר ממש לא זוכר מה הולך שם, לכן אין ל יאפשרות לעזור לך הרבה - תצטרך לחטט שם בעצמך. אני בטוח שיש שם גם דיון על הגרסאות החדשות יותר של הלוח הזה, זה משהו שלא היה קיים כשאני התעניינתי בזה, לכן אני לא יודע מה המסקנות.

בקיצור, לא חסר לך חומר לקריאה. כמה להתעמק בזה יהיה פונקציה של כמה איכפת לך מזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה הגדולה ביותר במדידות קיבול עם המכשיר הזה (כמו גם עם כל DMM בשוק בערך) היא שהתדר של המדידה הוא פונ' של ערך הקבל. לכן קשה לדעת את הקיבול בתדר מסוים. זה יכול להיות רלוונטי מאוד לספקים שבהם ידוע מראש מה התדר המעניין, וזה התדר שבו איכפת לנו מהקיבול ומהאיבודים. אבל כ-sanity check אני חושב שהמודד הקטן והזול הזה הוא פיתרון טוב.

ברשותיי מד קיבוליות של חברת B&K אשר נקנה לפני 20 שנים וקצת והמכשיר מדוייק להפליא גם בבדיקת קבלים של 1-10 פיקופארד. במכשיר שברשותיי תדר הבדיקה נקבע

לפי תחום המדידה ככה ושהינו קרוב לתחום המדידה שבו ייצרני הקבלים בודקים את ערך הקבל.

בל נשכח שקבלים שב-99 אחוז מהמקרים אין משמעות אם הקבל הינו בעל ערך של 100 מיקרופאראד או 120 מיקרופארד מכיוון שגם הטולרנס עשוי להיות בין מינוס 10 אחוז עד +50 אחוז.

המקום היחיד שדיוק הקבל חשוב מעבר ליציבות והשפעת הטמפ' של הקבל הוא במתנדים לתדר גבוה שלפעמים ערך הקבל עשוי להיות בין 5 פיקו' ל-30 פיקו ובמקרים האלה המכשיר

שברשותיי מדייק מאוד.

דגם המכשיר הוא B&K 815 פשוט מכשיר מעולה מהימים שלפני שהסינים נכנסו לשוק ובארץ הייתה נציגות לחברה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...