קפיצות בחשמל בהדלקת פלורסנט או מזגן - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

קפיצות בחשמל בהדלקת פלורסנט או מזגן

koko0

Recommended Posts

הי,

כמו שכתבתי בכותרת, יש לי קפיצות בחשמל כל פעם שמדליקים את המזגן או את האור בחדר, זה מתבטא במסך שכבה לשניה, או מתעוות לשניה. (המחשב הוא אז אין לי מושג אם החשמל נופל לגמרי)

האם אל פסק אמור לפתור את הבעיה הזאת, או שזה משהו שצריך לדבר עם חשמלאי \ חברת החשמל?

(וזה לא באמת פורום חשמל, אבל כל התוצאות של "אל פסק" הפנו אותי לפה, אם זה לא המקום אני מתנצל מראש.)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תופעות כאלה יכולות לקרות בכמה דרכים שונות :

נפילת מתח

מזגן מעביר מכת זרם שיכולה לעבור את ה 100A בהדלקה, במשך כמה מאות מילישניות - בשביל מכת זרם זה דיי ארוך. זה בהחלט יביא לנפילת מתח מסויימת

במערכת חשמל תקינה, ואם המזגן והמחשב על מעגלים שונים, הנפילה לא גדולה במיוחד, לא אמורה להשפיע על מחשב תקין. מזגנים קטנים בדרך כלל יהיו מחוברים פשוט לשקע רגיל באותו חדר ולפעמים אפילו לאותו שקע אם החשב על ידיי מפצל. זה ממש לא מקרה רצוי, אבל במערכת תקינה גם זה לא אמור לעשות יותר מידי בעיות

במערכת חשמל לא תקינה - חיבור חלש איפה שהוא, יכולה להיות נפילת מתח משמעותית - שיכולה להביא למשל להפעלה מחדש של מחשב דסקטופ. על נייד אם סוללה תקינה זה עדיין לא אמור להשפיע

פלורסצנטים - מעבירים מכה בסדר גודל של 10A במשך כמה מילי שניות בודדות - זה כלום. אם מערכת החשמל כל כך לא תקינה שהיא לא יכולה להתמודד אם זה, אתה אמור לראות את הפלורסצנט נכבה ונדלק מחדש כשאתה מדליק את המזגן.....

מכת מתח

דמיין שאכן קיים חיבור לא תקין במערכת. כשאתה מדליק את המזגן החיבור לא עומד בזרם הגבוה ו "נופל" רגעית - ואיתו הפסקת מתח רגעית ומהירה למזגן שהתחיל להתניע

באותו רגע שבו החיבור "למטה", המזגן והמחשב מחוברים ביניהם בתוך חלק ממערכת חשמל שאיבדה קשר אם מה שקורה בחוץ. במערכת הזאת כבר אין מקור מתח שמביא 240V - יש רק את המנועים במזגן שמוציאים מכת מתח כתוצאה מהפסקת חשמל פתאומית, ומחשב שמקבל את המכה

המכה יכולה להביא ל "שיתוק" רגעי של הייצוב שקיים בספק של המחשב, ולהביא לכך שהמחשב (אחריי הספק) יקבל מתח לא תקין. לאורך זמן היא יכולה בהחלט לשרוף את הספק במחשב ואולי איתו את כל המחשב

כמו קודם, פלורסצנט (אם אין כמות גדולה מהם ביחד) פשוט אינו מספיק משמעותי בשביל שיהיו תופעות כאלה

רעש בתדר גבוה

פלורסצנטים "אלקטרניים" (הרבה מהסוגים החדשים, וכן כל ה "מנורות חיסכון" בהברגה E27) ומזגני Inverter מכילים בעצמם ספק כוח דומה לזה של המחשב. הספק יכול ליצור הפרעות, שמגיעות דרך קווי המתח או דרך האוויר למחשב

מכה מגנטית משודרת לאוויר

זרם שעובר בחוטי החשמל בקירות יוצר שדה מגנטי. במצב תקין, הזרם מגיע דרך חוט הפאזה (ה "חום") והולך דרך חוט הניוטראל (ה "כחול"). 3 החוטים (כולל חוט אדמה שאינו קשור לעניין) עוברים בקירות ביחד צמודים אחד לשני לכל האורך, ועובר בהם אותו זרם בכיוונים הפוכים - לכן השדות המגנטיים שהם יוצרים מבטלים אחד את השני, ולא נפלטים שדות מגנטיים לחלל האוויר

אם חשמלאי כלהוא עשה "קיצורי דרך", יכול להיות מצב שבו שקע, או חדר וכו' מקבלים פאזה ממקום 1 וניוטראל ממקום 2. בקטע שבו החוטים אינם עוברים ביחד, כל זרם שעובר בהם יוצר שדות מגנטיים שנפלטים לאוויר. דמיין את השדות המגנטיים שיתרחשו מזרם של 100A, ואתה יכול להבין למה מערכת החשמל שלך נותנת לך EMP לפרצוף בכל פעם שאתה מדליק את המזגן

התופעה אם פלורסצנטים חלשה יותר בגלל הזרם החלש יותר, אבל תופעות מהסוג הזה (שדות מגנטיים מחוטים) הן בכללי דיי חמורות,, וההשפעה של פלורסצנט יכולה אוליי להספיק בשביל ליצור בעיה

מצד שני, מעגלים של תאורה - ובמיוחד כאלה שבהם ניתן להדליק/לכבות מ 2 מפסקים שונים בחדר - הם המקום העיקרי בו חשמלאים שעושים קיצורים כאלה, לכן הסיכוי שתמצא קיצור כזה במעגל של תאורה גבוה יותר ממעגל שמחובר אליו שקע

זרם בחוטי האדמה

חוטי האדמה לא אמורים במצב תקין להעביר זרם. אבל כשיש מכה של מתח גבוה (כמו שיכול לקרות במזגן או בגוף תאורה) יש משהוא שמגיע גם אליהם, ואם יש פריצת בידוד איפה שהוא או חשמלאי שאין לו שמץ מה ההבדל בין אדמה וניוטראל כשהוא חיבר דברים, יעבור זרם גם באדמה. כשמגיעים למחשב, הזרם הזה יכול לעבור דרך המטען של המחשב ולמחשב עצמו - וממנו להמשיך למקומות כמו כבל Ethernet, כבל תקשורת כלשהוא, אדמה מרוחקת דרך תשתית של וכן הלאה

אם מכת זרם עוברת פיסית דרך המחשב, ניתן לנחש שהיא יכולה להביא לתקלות.....

בשלב זה אין לי שמץ מה בדיוק קורה אצלך. מה שכן, לא נראה לי ש UPS ביתי יפתור את הבעיה כי הוא לא מיועד לפתור אף אחת מהבעיות הנל

תן יותר נתונים :

מזגן : הספק ? לאן הוא מחובר (אותו שקע אם המחשב או לא) ?

פלורסצנט : איזה סוג ? נדלק על ידי סטרטרים או אלקטרוני ?

מחשב : בדקת כשהוא מנותק מדברים כמו Ethernet ? כשהוא מנותק מהמטען ועובד על הסוללה ? מחובר לשקע אחר / בחדר אחר ?

מכשירי חשמל אחרים בשקעים אחרים : יש השפעה ? מה אם אתה מחבר אותם לאותו שקע אליו היה מחובר המזגן ? נסה דברים כמו שואב אבק (מנוע גדול) או קומקום (גוף חימום גדול)

האם יש השפעה בין דברים בלי קשר למחשב - למשל, הדלקת המזגן או קומקום מהשקע מביאה לירידה בעוצמת האור של הפלורסצנט, או מנורת ליבון שמחוברת לשקע או לאותו בית מנורה (במקרה של E27) (על ליבון קל יותר לראות שינויי בהירות כתוצאה משינויי מתח)

אם הבעיה לא היתה קיימת מקודם - איך ומתי כל זה הצחיל ?

וכל מידע שימושי אחר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תשובה ממש מפורטת וארוכה, תודה רבה!

אז אין לי מושג כמה הספק המזגן (1 \ 1.5 כוח סוס) מחובר לשקע נפרד (יש בו גם את המטען של הנייד, אבל הנייד לא היה מחובר כשבדקתי)

פלורסט - אחד ישן שנדלק ע"ל סטרטר.

למחשב אין ethernet. בדקתי על סוללה עכשיו ולא השתנה כלום.

הניסויים שעשיתי -

אין אור ומדליקים את המזגן - לא רואים שקורה משהו.

יש אור ומדליקים את המזגן - יש טיפה הבהוב באור בחדר, לא רואים משהו במסך.

אין מזגן ומדליקים את האור - יש עיוותים במסך.

יש מזגן ומדליקים את האור - בהדלקה הראשונה של הסטרטר יש עיוותים במסך ובשניה (כשהוא באמת נדלק) יש כיבוי ממש של המסך.

אני לא יודע אם הבעיה הייתה קיימת קודם, עד לא מזמן הייתי רק עם מחשב נייד.

בעיה דומה קורה במקום אחר שבו אמור להיות מעגל אחר לגמרי. אבל בחדר אחר שאמור להיות עם אותו מעגל זה לא קורה (בחדר הזה יש מזגן מחשב מסך ראוטר ועוד)

יכול להיות שזה קשור לזה שהפלורסנט השני שרוף ולאף אחד לא היה כוח להוציא אותו?...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"עד לא מזמן הייתי רק אם חמשב נייד" - חשבתי שעכשו הבעיה היא במחשב ?

האם הבעיה במחשב ואם היא במסך הפנימי של המחשב או בחיבור למסך חיצוני ? אם בחיבור למסך חיצוני, יכול להיות שקרוע הסיכוך בכבל וידאו/כבל זול ללא סיכוך מהתחלה, והוא פשוט לא עומד בהפרעה רגילה שפלורסצנט מייצר....

אם אכן יש בעיה מצד מערכת החשמל :

ממה שאתה מתאר נראה שהבעיה קשורה לפלורסצנט, ולא מושפעת מהמזגן. נתמקד בו

לא נראה לי שהפלורסצנט לבד יהיה הבעיה. הוא יוצר את הכמה קפיצות שלו כשהוא נדלק, אבל בלי משהוא לא תקין מצד מערכת החשמל שמביא להתפשטות ההפרעה החוצה, ו/או רגישות קיצונית של המחשב כתוצאה ממשהוא אם המחשב, לא יקרו התופעות שיש אצלך

מצד מערכת החשמל נתמקד ב 2 דברים שיכולים להיות :

שדות מגנטיים משודרים לאוויר

דמיין מערכת חשמל :

image.png

במערכת הזאת (שבנויה נכון), בכל חלק של המערכת החוטים עוברים בצמוד אחד לשני לכל האורך. תחשוב עליהם כמו + ו - (למרות שההשוואה לא נכונה כי זה AC), השדות המגנטיים שהם יוצרים מבטלים אחד את השני ולא יוצא שדה מגנטי לאוויר

עכשו, חיבר אותה חשמלאי שרצה לחסוך על כמה מטרים של חוט :

image.png

ויש מסלול של זרם שיוצר שדה מגנטי, בלי משהוא שיבטל אותו :

image.png

בהדלקה של פלורסצנט סטרטרים אין מכה גבוהה של זרם (אם יש קבל בגוף תאורה יכולים להיות שם כמה A, בלי קבל גם זה לא), אבל יש כמה קפיצות בהתאמה להדלקה של המנורות.... ואם מערכת החשמל בנויה בצורה כזאת יהיה שדה מגנטי שיוצא לאוויר בהתאם

בעיית אדמה

תחשוב על אותה מערכת, ויש בה חוט אדמה ראשי מנותק

image.png

בהלקה של הפלורסצנט מעורב מתח גבוה, ויכול להיות שמשהוא ממנו יוצא לאדמה. בגדול זה תקין

עכשו נניח שהאדמה הראשית מנותקת איפה שהוא :

image.png

למתח אין איך להגיע לאדמה, אבל הוא יכול להגיע לכמה דברים אחרים שנמצאים באותו מקום - הגוף המתכתי של הפלורסצנט עצמו, מארז מחשב שנמצא שם, כבלי תקשורת שמחוברים אליו, המזגן וצינורות הנחושת שלו.....

הופעה של מתח על דברים מתכתיים כאלה יכולה להיותגם כן סימן לבעיה (מצד שני, נראה לי שבמצב כזה הפלורסצנט לא היה נדלק בקלות - היה לוקח לו כמות קיצונית של פלאשים לפניי שהא נדלק, אם בכלל.....)

בדוק כמה דברים :

1. האם בפלורסצנט יש קבל ?

fl_1.jpg

fl_2.jpg

בפלורסצנטים "פשוטים" (כמו זה שבתמונה) באיכותיים יותר בדרך כלל יש קבל. ב "מעוצבים" שמיועדים לשוק הביתי בדרך כלל אין קבל

2. תבדוק את הגוף המתכתי של הפלורסצנט אם טסטר (במקום שבו ניתן לגעת אם הטסטר במתכתלא צבועה) כשהפלורסצנט נדלק. הטסטר נדלק ?

fl_3.jpg

תבדוק אם טסטר פשוט, לא ה "מתקדם" שנדלק כשנוגעים ב 2 הקצוות שלו

3. כמו שתום (?) אמר, תוציא את המנורות או הסטרטרים ותנסה להדליק בלי שיש אותם. אתה יכול גם לבדוק במצב זה אם הטסטר (בלי האור מהפלורסצנט אוליי תראה את הטסטר טוב יותר)

תחזור אלינו אם התוצאות

כשמשאירים פלורסצנט שרוף בלי להוציא אותו הוא יכול להביא לשריפת המשנק בגוף התאורה. אבל לא אמור להביא לדברים כמו הפרעות (לפחות לא אם המשנק תקין)

בדוק על הדרך אם משנק כלשהוא בגוף התאורה נראה שרוף או שהתחמם משמעותית

(קצת סימני אוויר חם הם לא סימן לבעיה כי המשנקים מתחממים כשהם עובדים, אבל תראה אם הצדדים שלו או החיבור לא נראים כמו פלסטיק שרוף)

גופי תאורה מהסוג "הזול" (שבהם אין מכסה שניתן לפתוח בקלות אלא צריך לפרק את כל הגוף מהתקרה) :

- אל תוריד מהתקרה. לא צריך לבדוק אם יש או אין בהם קבל, באלה כמעט אף פעם אין

- את מצב ההתחממות של המשנקים ניתן לראות מבחוץ על הצבע של בהגוף או על התקרה לייד. אם היה בפנים משנק שהתחמם, רואים את זה

תום/פותח הדיון :

גוף תאורה ישראלי ישן שנדלק על ידיי סטרטרים הוא האמין ביותר. אל תחליף אותו לגוף תאורה חדש "אלקטרוני" - מתוך כל הדברים "החסכוניים" שמוכרים היום אין - לא קיימים גופי תאורה שפשוט עובדים שנים ללא תקלות כמו הגופים הפשוטים אם הסטרטרים

(מה גם שההבדל בצריכת החשמל/חיסכון בחשמל בין גוף סטרטרים ישן ופשוט לבין הדברים החדשים קטן מאוד, לא כמו שמנסים לצייר אותו, ולפעמים בכלל לטובת הגוף הישן)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה היא במסך שמחובר בhdmi למחשב הנייד. הכבל באמת זול, ובנוסף המסך לא מהבהב כשהוא לא מחובר בhdmi (חשבתי שאולי זה בגלל שהוא צורך פחות חשמל). איזה הפרעה אתה מתכוון שפלורסנט יכול לגרום אם הוא בלי סיכוך? נפילה קטנה במתח או אלקטרומגנטית? (ד"א הכבל האיכותי כמובן נפל בין הכיסאות הנפלאים של הדואר)

ודווקא בדיוק חשבתי להחליף לנורה ללא סטרטר כדי לחסוך לי את הכאב ראש הזה :(

צד אחד של הפלורסנט היה מת לגמרי, הסטרטר התפורר והיה שרוף לגמרי כשניסיתי להוציא (פלוס תקוע), והצד השני מתחמם ברמה שקשה להתקרב אפילו לפלורסנט (כל הקונסטרוקציה בגיל 13 בערך).

כמובן שאין קבלים.

אני אבדוק את ה"אדמה" רק אחרי שהכל יוחלף לדעתי, אני לא רוצה להתעסק עם הדבר הזה כרגע.

אם אני כבר פה, מה גורם לפלורסנטים להרבה ניסיונות להדלק? חוץ מכבל "אדמה" מנותק כמו שאמרת. זה קורה די הרבה.

ואתה ממש תותח! תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כבל זול הוא מיידית החשוד העיקרי בבעיה. הוא יכול להיות כל כך לא מוגן הפרעות, שההפרעה הקטנה שמגיעה מהפלורסצנט גם במצב תקין מספיקה בשביל להפיל אותו. אם יש לך מולטימטר או סוללה+נורה קטנה כלשהיא וכדומה, תבדוק שיש חיבור בין החלק המתכתי החיצוני (הסיכוך) של הכבל מ 2 הקצוות

כבל שאין בו את החיבור הזה, הוא לא סתם "כבל שלא ניתן להשתמש בו בחדר אם הפלורסצנט", אלא כבל שעלול להביא לשריפת המחשב או המסך החיצוני - אל תשתמש בכבל כזה - בכלל

סטרטרים סיניים זולים עשויים מפלסטיק שמתפורר אחריי שהוא עמד באור כמה שנים.... בדרך כלל לא מעצמו אלא כשאתה בא לגעת בו. אין כאן הפתעה. פעם הבאה שים סטרטרים של חברה נורמלית כמו Osram או Philips

אם הסטרטר לא יוצא מהמקום ניתן לפרק את כל הבית מגוף התאורה (בדרך כלל הם תפוסים על ידיי 2 פלסטיקים שצריך ללחוץ), וכך לקבל אליו גישה יותר בקלות. בגופים שבהם הסטרטר נמצא מאחורי הקצה של הנורה תצתרך בדרך כלל להוריד את הגוף מהתקרה בשביל להגיע לשם

אם הסטרטר נשרף בצורה שהוא המיס את עצמו לתוך הבית, ניתן להחליף בית סטרטר - 5 ש"ח..10 ש"ח בית סטרטר פשוט, 15 ש"ח אם הוא חלק משותף אם בית הנורה - בכל חנות אספקת חשמל /תאורה מקצועית (שמספקת לתעשייה, לא בטוח שיש במקומות כמו "מחסני תאורה")

fl_4.jpg

האם המנורה השרופה דולקת ב 2 הקצוות ? או בקצה 1 ? - אם בקצה 1 ייתכן שאכן יש קצר כלשהוא לאדמה בתוך גוף התאורה

, המצב שבו פלורסצנט שרוף דולק בקצוות מביא להתחממות יתר של המשנק בתוך גוף התאורה, ואחריי תקופה של התחממות יתר כזאת הוא נשרף..... ויכול גם להמיס פלסטיק על חוטי חשמל שהוא נוגע בהם (מה שיכול אכן להביא לקצר כזה)

מה שטוב בגופי פלורסצנט האלה הוא שגם את המשנק והחוטים ניתן להחליף במחיר לא גבוה, והוא ימשיך לעבוד לנצח אם לא משאירים בו מנורות שרופות

בחדשים האלקטרוניים לעומת זאת, כאב ראש מובטח בוודאות - נשרף משנק אלקטרוני שעולה כמו כל הגוף, והוא לא מחכה שתשאיר בו שנה מנורה שרופה. מספיק שיום אחד פשוט "בא לו" או שהיתה קפיצת מתח או הפסקת חשמל....

פלורסצנט צריך לקבל חימום בקצוות ופולס הדלקה. הפולס חייב להגיע בתזמן הנכון (כשמתח ה AC שמגיע גבוה מספיק באותו רגע). סטרטר הוא רכיב פרימיטיבי שאין לו שמץ מתי הרגע הנכון לפתוח את המעגל (מה שמביא ליצירת הפולס), אז הוא מנסה כמה פעמים עד שהוא מצליח..... הפשטות הזאת היא בדיוק מה שעושה אותו אמין

יכול לקחת לו יותר נסיונות עד שהוא מצליח אם :

- סביבה קרה והמנורה "לא רוצה" להידלק

- המנורה או הסטרטר עצמם בעייתיים. סביר מאוד שמשהוא כזה קורה אצלך, סטרטרים זולים שמתפרקים כשנוגעים בהם בדרך כלל גם הביצועים שלהם לא משהוא....

פריצת בידוד חלקית בתוך גוף התאורה - למשל בגלל חוטים שנמסו כי הם נגעו במשנק חם (כתוצאה מהשארת מנורה שרופה)

פלורסצנט לא צריך חיבור אדמה בשביל לעבוד. השאלה היא, שאם יש איזה שהיא פריצת בידוד קיימת, ללא אדמה יכול להופיע מתח על הגוף המתכתי החיצוני של גוף התאורה או על דברים אחרים שיש במערכת החשמל (כמו : המסך החיצוני של המחשב שלך), וכך להביא למשל לתקלות תקשורת בהם

1. כבל ה נראה כמו הבעיה העיקרית. בדוק שיש בו חיבור בין הקצוות

2. יכול להיות שיש משהוא בפלורסצנט - פתח ותציץ פנימה. בכל מקרה, תוציא את המנורה השרופה (בפלורסצנט 2x18W המנורות על משנק משותף ואם תוציא אחת גם השניה לא תעבוד, אז עכשו תשאיר אבל תחזור לזה בהקדם. ב 2x36W לכל נורה יש את המשנק שלה ובהחלט חשוב שתוציא את השרופה)

3. את האדמה של גוף התאורה ניתן לבדוק גם מבלי לפרק אותו, פשוט תצמיד לגוף התאורה טסטר ותדליק.....

4. האם החדר שבו זה קורה הוא סתם חדר פשוט ? או תוספת בניה כלשהיא ? יש 2 מפסקים ששולטים על האור ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. טוב עכשיו גם עם הכבל מנותק מהמחשב, הדלקת הפלורסנט עשתה הרבה רעש מהרמקולים. אפילו המזגן היה כבוי. מצטער על ההטעיה.

ולא ממש הבנתי מה החלקים שאמורים לבדוק אם עובר בהם חשמל בכבל. אני מניח שצד אחד אמור להיות מחובר למחשב, אז הסיכוך זה פשוט הצד החיצוני של החיבור? איך אני יכול לבדוק את שני הצדדים במקביל? (וכל התוצאות בגוגל היו - אין שום הבדל בין כבל זול ליקר, אז בשום מקום לא מצאתי איך לבדוק את זה.)

2. הוצאתי את המנורה השרופה ממזמן, הסטרטר השרוף ישב שם הרבה זמן (יש שם שני משנקים). מה שכן אני רואה שהמשנק באמת ישב צמוד לאחד הכבלים והוריד קצת מהצבע שלו (דווקא מזה שעובד כמובן :( ), אבל אם היה קצר זה לא היה אמור להקפיץ את החשמל בבית?

3. אני אעשה את זה ברגע שאני אבין לאן ברח הטסטר שלנו.

4. חדר פשוט שהיה בנוי מההתחלה. יש מפסק אחד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רמקולים הם דיי רגישים, והם יכולים לקלוט הדלקה של פלורסצנט גם כשהכל תקין. לא ממש מדד למשהוא

תבדוק אם הכבל מוליך בין 2 החלקים המתכתיים החיצוניים של התקעים (כשהוא מנותק מהמחשב ומהמסך) - על ידיי מולטימטר או + לד וכדומה

הדיונים באינטרנט שאומרים שאין הבדל, מדברים על כבל יקר ו "מיוחד" vs כבל פשוט, סטנדרטי ובאיכות סבירה. אכן אין הבדל

כאן אני אומר את זה במשמעות של - כבל שהוא כל כך זול, שחסכו בו על דברים חיוניים בסיסיים - אין סיכוך, או שלא דאגו לחבר אותו בתוך התקעים, או שחיברו בצורה כך כך גרועה שהוא נקרע בפנים מזה ששיחקת אם הכבל קצת כשחיברת אותו. אם נפלת על כבל כזה, הוא באמת מתחת למיניום המתחייב בשביל לעבוד בצורה נורמלית....

חדר פשוט שהיה בנוי מהתחלה ומפסק 1 - אם כן הסיכוי שקיים בחוטים בקירות מסלול "קיצור דרך" כלשהוא שמשדר לאוויר הוא נמוך

מצב החוטים/רכיבים בתוך הפלורסצנט - תמונה ?

קצר הוא לא תמיד פאזה שנוגעת ישיות באדמה או בניוטראל (בום כחול וקפיצת המפסק בלוח). קורה שיש משהוא שמגביל את הזרם :

בידוד שקצת נשרף יכול להיות פרוץ חלקית - הוא עדיין שם ולא מאפשר מגע ישיר בין החוטים, אבל הוא פגוע. במצב הזה הוא לפעמים מעביר זרם כלשהוא ולפעמים לא, אבל קורה שהזרם קטן מידי בשביל להקפיץ מפסקים בלוח. שאלה של מה "עומק" הפריצה..... בדרך כלל פריצה חלקית נוטה להפוך בקלות לפריצה ממש ואז החשמל כן קופץ, אבל לפעמים היא "מחכה בשקט"

המשנקים בגוף התאורה קובעים את הזרם שבו המנורות אמורות לעבוד. אם הקצר מתרחש על החוטים שאחרי המשנק (שהם רוב החוטים שעוברים בתוך גוף התאורה), הזרם יהיה בהתאם למה שנקבע על ידי המשנק

אם האדמה לא מחוברת (לגוף התאורה או לחדר כולו), הזרם יכול לעבור דרך נקודת הקצר לגוך המתכתי של גוף התאורה, אבל אין לו ממש לאן להמשיך משם (כי אין דרך לאדמה). זרם קטן כלשהוא אולי ימצא לעצמו דרך - הברגים שמחזיקים את גוף התאורה על התקרה - הבטון - הקורות/רשתות בתוך הבטון - היסודות של הבניין, אבל בהרבה מקרים הוא יכול להיות חלש מידי

כמה זרם לאדמה מספיק בשביל שמפסק בלוח יקפוץ :

- אם יש לך מפסק פחת תקין 0.03A

- אם אין, ההגבלה היא המפסק של החדר - 16A, ובשביל להקפיץ אותו צריך יותר

- תלוי איך בדיוק הקצר מתרחש, בחלק מהמקרים פחות מ 1A יכול להספיק בשביל שתשמע "זזזזז" (כמו של תקלה, לא כמו הצליל של הפלורסצנט) ו/או תריח שרוף

(להשוואה, משנק של פלורסצנט 36W מעביר 0.43A למנורה כשהיא דולקת, או משהוא כמו 0.8A לקצר במקרה של קצר)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסברים מאלפים, לגזור ולשמור.

אשמח להבהרה לגבי משהו שלא ברור לי לחלוטין: האם הדלקת פלורסנט תשפיע על כבל רק במקרה בו חיווט החשמל נעשה באופן רשלני, שיוצר שדה מגנטי?

כי הרי כתבת שפלורסנט לא יגרום למכת מתח או נפילת מתח, כמו צרכן כבד, מזגן, למשל.

אבל מצד שני, הנחית את פותח הדיון לבדוק את מצב המשנק בפלורסנט, אז אני מבין מזה שהוא כן עלול לגרום לתופעה.

אז בהנחה שהחיווט בחדר תקין, איך פלורסנט יכול להשפיע על כבל hdmi?

תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מזגן לוקח זרם גבוה בהפעלה. במצב הזה יש מתח שנופל על החוטים בדרך ולכל החדר מגיע פחות מתח לרגע. יכול לקרות מצב שהמתח הנמוך הזה פשוט לא יספיק להמשך עבודה של ספק הכוח (נניח הספק של המסך), והוא יכבה לשניה

פלורסצנט - תלוי בסוג :

- הדלקה על ידיי סטרטרים, ובלי קבל בתוך גוף התאורה - לא יוצר נפילת מתח

- הדלקה על ידיי סטרטרים, יש קבל בתוך גוף התאורה, או הדלקה אלקטרונית (יש קבל במשנק האלקטרוני) - בהדלקה הוא יכול ליצור נפילת מתח, אבל הנפילה תהיה לא מורגשת כי הערכים של הקבלים האלה דיי קטנים. היא לא הולכת להוריד את המתח מספיק נמוך/למספיק זמן בשביל לכבות ספק כוח

אבל בהדלקה של הפלורסצנט כן יש הפרעה שיכולה לצאת למערכת החשמל בכמה צורות :

- נפילת המתח מהדלקת הפלורסצנט, לא בגלל הגודל (היא קטנה מאוד) אלא בגלל המהירות (הרבה יותר ממזגן), מביאה ל "שידור" של הקפיצה הזאת לאוויר. בדרך כלל ה "שידור" הזה חלש מאוד כי החוטים בקירותעוברים בצורה שהם מבטלים את השדות אחד של השני. אם החוטים בקירות יוצרים לולאה, הדבר הזה הוא loop antenna שמשדרת את הקפיצה ביעילות.....

- אם בידוד בתוך הפלורסצנט קצת פרוץ (וזאת יכולה להיות תוצאה של חוטים שהפלסטיק שלהם התחמם והתייבש), קפיצת מתח מתוך המעגל הפנימי שלו (שם היא מיוצרת בצורה מכוונת בשביל להדליק את הנורה) יכולה להגיע לגוף המתכתי של גוף התאורה, או לקווי אדמה וכדומה. אם בנוסף לזה גם יש אדמה ראשית מנותקת, המתח לא יכול לזרום ישירות לאדמה. אבל הוא יכול להיות מובא ישירות (על ידי הקטע של חוט האדמה אחריי המקום המנותק) מהפלורסצנט לכל מקום שבו הוא הכי מפריע....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על ההסבר!

עדיין לא ברור לי לחלוטין, אם יש לך סבלנות, אשמח לתשובה:

לגבי הלולאה בקיר - זה נופל מבחינתי תחת חיווט חשמל לא תקין. ההנחה אליה התייחסתי היא של חיווט תקין.

כלומר, מה שנשאר בהנחת חיווט תקין זה קצר כלשהו בפלורסצנט בשילוב עם אדמה מנותקת (כבר שני משתנים) , שמובילים לקפיצת מתח שתגיע למקום לא צפוי. אבל עדיין לא ברור לי איך זה יגיע מהפלורסצנט לכבל .

וגם עד כמה זה סביר שבפלורסצנט יהיה גם בידוד תקול וגם ניתוק של האדמה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי בעיה דומה שאולי תסייע לדיון (בגלל זה לא פתחתי דיון חדש). מזגן שכשהוא משהה פעולה בטמפ' מסויימת (במצב AUTO), הטלויזיה מוקפצת (נדלקת ונכבית מהר מאוד), וגם האודיו שמוציא המחשב ב USB למגבר אוזניות (אני מניח שהמגבר עושה גם סוג של ריסטרט). חשבתי שאם אחבר (על-ידי חשמלאי כמובן) שקע חשמל בלעדי למזגן שמוזן ישירות מהלוח, התקלה תיפתר, אך להפתעתי המצב נשאר דיי זהה. מה מההסברים שפרסת כאן 11010010110 מתאים לתיאור שלי ומה אפשר לעשות? האם אל-פסק שמחובר למחשב ולמגבר יעלים (לא יפתור) את הבעיה?

חשבתי לחבר את המגבר למייצב מתח ואת המחשב לסוללה. יש לאל פסק הזה יציאות משני הסוגים.

https://www.ivory.co.il/Advice_PRD1050.html

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כבל ה מסוכך והוא דיי עמיד להפרעה מבחוץ. כשיש בעיה יש לפתוח מיידית 2 כיווני חקירה במקביל :

- האם יש בעיה במיגון של המחשב, שבגללה הוא פגיע לדברים שהוא אמור להיות עמיד בפניהם

- האם יש בעיה במערכת החשמל של הבית, שבגללה יש הפרעה קיצונית כלשהיא (אולי עד כדיי כך שגם אם מיגון תקין אין למחשב לאן לברוח ממנה)

בעיה במחשב עצמו, שלדעתי קיימת במקרה הזה : כבל זול, שאין בו סיכוך או שהסיכוך לא מחובר (או נקרע). לסיכוך יש תפקידים חשובים בהגנה על התקשורת :

- כשמגיעה הפרעה מגנטית מבחוץ (אל הכבל), היא נקלטת על ידי הסיכוך וזורמת לאדמה. אם הסיכוך לא קיים או לא מחובר, היא נקלטת על ידי מה שיש מתחתיו - חוטי המידע שמעבירים את המידע ב HDMI

- אם כתוצאה מתקלה אחרת במערכת זורם זרם "גדול" (בהשוואה לאותות המידע) דרך חיבורי אדמה של הציוד (למשל : כתוצאה מאדמה מנותקת בבית, זרם שהיה אמור ללכת דרך האדמה של הבית מצא לעצמו מסלול אחר דרך השקע אליו המסך מחובר - מסך - כבל - מחשב - כבל Ethernet - מודם - כבל של הוט - ואדמה של הוט בחוץ), הוא יעבור דרך הסיכוך של הכבל ומוליכי האדמה במחשב/במסך, ולא חוטי המידע

ב 2 המקרים, אם ההפרעה קטנה היא תביא לאיבוד התקשורת לשניה, אבל אם היא גדולה (לדוגמה : במקרה השני, קרה בבית קצר במכשיר חשמל אחר לא קשור, ו 200A זרמו דרך ה ....) יכולה להישרף חומרה. בגלל זה חשוב להחליף כבלי תקשורת שיש בהם סיכוך קרוע (ב Ethernet הסיפור קצת שונה כי יש כבלים נורמליים ואיכותיים ללא סיכוך וציוד שלא תומך בחיבור כבלים אם סיכוך, אבל במקום זאת יש שם הגנות אחרות שלא קיימות ב HDMI)

כל לולאה בחיבורים/בקווים (בין אם בחשמל או בחיבורים של המחשב) היא אנטנה, שמגבירה את השידור והקליטה של הפרעות. כשהמחשב הנייד אינו מחובר למטען ול Ethernet וכו', לא נוצרת לולאה של כבלים שעוברת דרכו. בלי לולאה כזאת יש פחות דרכים בהן יכולה להיכנס הפרעה מבחוץ, והדרכים שיש - חלשות יותר. אם גם במצב הזה עדיין קיימת הפרעה, כנראה שיש בעיה במחשב עצמו ו/או שההפרעה ממש קיצונית. צריך דיי להתאמץ בשביל להשפיע על מחשב נייד שלא עוברת דרכו לולאה כזאת (כשהוא מנותק מהמטען ומכבל Ethernet, כלומר רק כבל 1 נכנס אליו מבחוץ), מה שאומר שכנראה יש אם המחשב בעיה - למשל כבל שהסיכוך שלו מנותק

הרבה מהמקרים שנקרא להם "מערכת חשמל רדופת רוחות" היא שילוב של כמה בעיות. זה מתאפשר כי הרבה מהן "בלתי נראות" בפני עצמן ויכולות לחכות שנים, ולכן יכול להיבנות שילוב שלהן : החיווט בבית יכול להכיל לולאה מהיום שהוא נבנה. אדמה יכולה להיות מנותקת שנים - החלפת צנרת מים, אנשי שיפוצים שאין להם שמץ מה הם עושים, ועד לגניבת חיבור האדמה מחוץ לבית על ידי גנבי מתכות. בידוד בתוך מכשירי חשמל (מזגן, פלורסצנט, ...) יכול להיות במצב לקראת פריצה (אם פריצות קטנות כשיש מכת מתח) חודשים כתוצאה מהרבה סיבות שונות. הפלורסצנט כאן אינו יוצא דופן ממכשירי חשמל אחרים.....

אבל עד שלא הופיע המחשב אם כבל ה HDMI הזה, לא היה משהוא שקולט את הבעיה ומאפשר לראות אותה

מצד שני, יכול להיות שמערכת החשמל תקינה לחלוטין ואין איתה כל בעיה - תמיד יש קצת הפרעה כשמדליקים ומכבים דברים, לך תדע אם המחשב רגיש יותר מהממוצע, או שהכבל HDMI באמת על הפנים, שילוב של 2 אלה וקיבלת מערכת שתהיה רגישה אפילו להפרעה הקטנה של מערכת חשמל תקינה

אם יש סימנים לבעיה במערכת החשמל רצוי לחפש אותה - כי אם יש אדמה מנותקת זאת תקלה חמורה בפני עצמה שמחייבת תיקון מיידי, אבל במקרה כאן, אין כל וודאות שבכלל קיימת בעיה..... במונחים של רוחות אולי "הכל בראש" של המחשב

(אדמה מנותקת היא תקלה חמורה שיוצרת סכנה. לולאה בחיווט של התאורה - האק מכוער, אבל הוא לא יוצר סכנה כלשהיא)

xena

רוב התופעות האלה יורדות ל 1 מכמה מכנים משותפים :

נפילת מתח עד לרמה שספק הכוח נכבה לשניה

UPS היה מונע את הכיבוי, אבל אם המתח באמת נופל עד כדיי כך נמוך, יש כמה בעיות נלוות ש UPS לא יפתור :

נפילות מתח כל כך עמוקות יכולות לקרות כתוצאה מחיבור לא מהודק שנשרף איפה שהוא (על 1 מהמפסקים בלוח, איפה שהוא בקירות, ...) כשיש חיבור לא מהודק, זאת רק שאלה של זמן עד שהוא יישרף לחלוטין ואולי יעלה באש

אם החיבור מאבד מגע לשניה (וזה יקרה כשהוא מקבל מכת עומס וקורס, כמו : התנעה של מזגן), בכל הקטע של המערכת ממנו והלאה תהיה מכת מתח רצינית. יכולת ההגנה של UPS ממכות מתח לא גבוהה, כלומר הוא לא ממש הולך להגן מנזק אפשרי למחשב מהמכה הזאת

זרם על קווי האדמה

UPS לא היה נותן כלום (גם לא online), כי הוא לא "מתעסק" אם האדמה - היא עוברת ישירות מכניסה ליציאה

לא כל חיבורי האדמה שווים. אם לזרם יש אפשרות לעבור בין חיבורי אדמה שונים הוא יעבור...... ואם בדרך יש מחשב הוא יכול להשפיע על המחשב או אפילו לשרוף אותו

לדוגמה

- אדמה של הבית ואדמה של בחוץ, שמגיעה על כבל התקשורת שלהם. יש ביניהם חיבור שעובר דרך המחשב : שקע - מחשב - Ethernet - מודם - . אם יורד זרם לאדמה בתוך הבית (מ EMI filter כמו שיש במחשב עצמו, ממכשיר חשמל כלשהוא שיש בו פריצת בידוד, ....) וההתנגדות של החיבור דרך המחשב והוט נמוכה מספיק, חלק מהזרם יילך גם לשם. אם יש בעיה בחיבור האדמה בבית, בכלל כל הזרם ילך לשם

- המחשב מחובר לשקע 1 שיש בו אדמה תקינה, המסך לשקע 2 שיש בו אדמה לא תקינה, ומכשיר חשמל אחר לא קשור מחובר לשקע 3 מאחורי הקיר, שמחובר ביחד אם שקע 2 : גם ל 3 אין אדמה, אבל חוט האדמה כן מחובר בין 3 ו 2. המכשיר בשקע 3 מוריד זרם לאדמה, הוא לא יכול ללכת משקע 3 לחיבור הראשי בלוח החשמל כמו שאמור להיות. במקום זאת הוא אולך לשקע 2, מסך, כבל, מחשב, שקע 1, ודרך חיבור האדמה התקין של שקע 1 ללוח

ב 2 המקרים, קצת זרם - לא ישפיע, קצת יותר - תקלת תקשורת, ויותר - יכול לשרוף את החומרה במחשב

"שידור" ההפרעה בצורת שדה מגנטי

גם כאן UPS לא יעזור בכלום

כאן נכנסות הרבה אפשרויות שונות, מה שמשותף הוא קיום של לולאה או מסלול קווי שלא חוזר על עצמו איפה שהוא : לולאה בחיווט של הבית, זרם שיורד לאדמה ובמקום לזרום דרך הכבל בחזרה ללוח החשמל הוא מצא מסלול אחר וכדומה

תנסה להעריך מה מזה יכול לתפוס למקרה שלך, ותתאר איך בדיוק דברים מחוברים - בשביל שגם אנחנו נכל לדמיין איך זה נראה, איפה יכולות להיות הבעיות ומה לבדוק.....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...