ההבדלים בין המעבדים של היום לפעם. - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ההבדלים בין המעבדים של היום לפעם.

agamshelhara

Recommended Posts

קחו למשל מעבד חדש מאוד כמו זה: [h=1]Intel i5 6400 2.7Ghz 6MB Cache s1151[/h]

עכשיו תקחו מעבד שיצא לפני כ8 שנים(המעבד הקודם שהיה לי) כמו האינטל Q6600

[h=1]ntel® Core™2 Quad Processor Q6600

(8M Cache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB[/h]מבחינת נתונים יבשים, אני רואה שמדובר על כמעט אותם נתונים- למעבד החדש יש תדר של 2.7G לעומת 2.4 בישן. אותן כמות ליבות בשני המעבדים והזיכרון המטמון בישן אף גדול יותר מהחדש. מה זה אומר בעצם? שהטכנולוגיה בגלל חוסר התחרות כמעט ולא התקדמה בתחום הזה? האם יש דברים מעבר לנתונים היבשים שהצגתי, שגורמים למעבד החדש יותר להיות טוב בהרבה מהישן?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 49
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

להכפלת ביצועים תוך 8 שנים אתה קורא "הטכנולוגיה התקדמה פלאים"?

סתם לצורך השוואה:

למחשב הראשון שלי היה מעבד פנטיום 133, יצא לשוק ב1995 (כשנקנה ב1996 היה הכי זול בחנות).

למחשב השני שלי היה מעבד 1800+, יצא לשוק ב2002 (כשנקנה ב2003 היה הכי זול בחנות).

ההפרש ביניהם בשנים: 7. ההפרש ביניהם בביצועים: לפחות פי 20 (או 2000%).

תשווה את זה למה שקורה היום. המציאות העצובה היא ששוק המעבדים של היום כמעט לא זז מבחינת ביצועים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ולפני 150 שנה לא היה חשמל. ובכל זאת - פי 2 זה הרבה יותר טוב מכלום. :)

לא כל מה שהיה הוא מה שיהיה. יש מגבלות פיזיקליות שמקשות על ההתקדמות.

ההתקדמות של שנות ה90 הייתה בעיקר בזכות העלאת תדרים מתמשכת. בערך באמצע שנות ה2000 כבר הגענו לתקרה שם. כל השיפורים מאז הם בזכות מתוחכמת ולא באמצעות העלאת תדר טיפשית.

בכל מקרה לא צריך אותה. ביצועי המעבד הם לא צוואר הבקבוק כבר, יש דברים אחרים ששווה יותר להשקיע בהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

על השאלה אם צריך עוד כח עיבוד אפשר להתווכח (לא חסרים תחומים שישמחו ליותר כח עיבוד, חוץ מזה שכשיש עוד מוצאים שימושים חדשים - כמו שקרה כבר הרבה פעמים בעבר).

בכל אופן השאלה לא היתה בנוגע לצורך בכח עיבוד נוסף, אלא בהקשר לעליית ביצועי המעבדים בפועל, וכאן - כמו שהודית בעצמך - יש האטה משמעותית בקצב התקדמות הטכנולוגיה (אם בגלל "מגבלות פיזיקליות" או כל תירוץ אחר). לקרוא לזה "הטכנולוגיה השתפרה פלאים" נראה לי פשוט לא נכון.

והעלאת תדרים היא לא "טיפשית". זו שיטה מצויינת ובהחלט מועדפת לצורך השגת תוספת ביצועים, כל עוד היא אפשרית. רק תתאר לעצמך אם לפני 20 שנה היו מחליטים שהעלאת תדרים היא טיפשית ומתמקדים בשיפור הארכיטקטורה בלבד - עם איזה רמת ביצועי מעבד אתה חושב שהיינו תקועים היום?

(חוץ מזה שגם אז כמובן היו מאמצים לשפר גם את הארכיטקטורה עצמה ולא רק להעלות תדר. הכפלת ביצועים למחזור שעון זה לא משהו מיוחד שקרה ב8 השנים האחרונות.)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא'דע, מעבר לארכיטקטורה, לפני 8 שנים כשקניתי את הQ6600, ציפתי שכעבור כמה שנים הסטנדרט למעבדים יהיה 16-24 ליבות, תדרים של 6-7GH וזיכרון מטמון של 30 ומעלה. מצד שני, אז התחרות הייתה גדולה עם שמאז הספיקה רק לצנוח. אני די בטוח שאינטל משאירה לעצמה את נשק יום הדין במידה ותצוץ איזושהי חברה(אפילו עדיין) עם פורצת דרך בתחום המעבדים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בכל אופן השאלה לא היתה בנוגע לצורך בכח עיבוד נוסף, אלא בהקשר לעליית ביצועי המעבדים בפועל, וכאן - כמו שהודית בעצמך - יש האטה משמעותית בקצב התקדמות הטכנולוגיה (אם בגלל "מגבלות פיזיקליות" או כל תירוץ אחר). לקרוא לזה "הטכנולוגיה השתפרה פלאים" נראה לי פשוט לא נכון.

והעלאת תדרים היא לא "טיפשית". זו שיטה מצויינת ובהחלט מועדפת לצורך השגת תוספת ביצועים, כל עוד היא אפשרית. רק תתאר לעצמך אם לפני 20 שנה היו מחליטים שהעלאת תדרים היא טיפשית ומתמקדים בשיפור הארכיטקטורה בלבד - עם איזה רמת ביצועי מעבד אתה חושב שהיינו תקועים היום?

(חוץ מזה שגם אז כמובן היו מאמצים לשפר גם את הארכיטקטורה עצמה ולא רק להעלות תדר. הכפלת ביצועים למחזור שעון זה לא משהו מיוחד שקרה ב8 השנים האחרונות.)

מגבלות פיזיקליות הן לא "תרוץ". אולי תגיד שאין מסע בין גלקטי בגלל ה"תירוץ" של מהירות האור? :)

העלאת תדרים היא "טיפשית", במובן שזה הדבר הקל לעשות. לא צריך יותר מידי חוכמה בשביל זה. אתה מפצח את הפטנט, ואז פשוט משתמש באותה שיטה לאורך זמן. זה לא שמישהו "מחליט" שצריך או לא צריך להעלות תדר. כל עוד זה עבד, זו הייתה הדרך הקלה. ברגע שזה כבר לא עובד (כי פתאום יש בעיות יציבות או פליטת חום גבוהה מידי), אז צריך להתחיל לשבור את הראש. אחת הדרכים לשבור את הראש היא לחשוב איך לשפר את הארכיטקטורה כדי לסחוט יותר ביצועים באותו מחזור שעון. כלומר ממש לסחוט את כל מה שאפשר. וכשבאותו תדר אני מקבל ביצועים פי 2 - לדעתי זה מצדיק לומר ש"הטכנולוגיה השתפרה פלאים".

זה נכון שזה היה קיים גם בעבר, ללא שום ספק, אבל עדיין, כל עוד זה היה אפשרי, עיקר המרוץ היה לטובת העלאת תדרים, ומשם הייתה רוב תוספת הביצועים. עצמה כמעט פספסה את הרכבת כשנשארה תקועה יותר מידי זמן בפרדיגמת העלאת התדרים.

לא'דע, מעבר לארכיטקטורה, לפני 8 שנים כשקניתי את הQ6600, ציפתי שכעבור כמה שנים הסטנדרט למעבדים יהיה 16-24 ליבות, תדרים של 6-7GH וזיכרון מטמון של 30 ומעלה. מצד שני, אז התחרות הייתה גדולה עם שמאז הספיקה רק לצנוח. אני די בטוח שאינטל משאירה לעצמה את נשק יום הדין במידה ותצוץ איזושהי חברה(אפילו עדיין) עם פורצת דרך בתחום המעבדים.

נו זה בדיוק העניין. אתה לא יודע. אתה גם כנראה לא מבין הרבה בתחום, אם היו לך ציפיות כאלה. אם בשנת 2000 עוד אפשר היה להאמין שהכפלת התדר והמטמון והזכרון תימשך לנצח, ורק מי שבאמת עבד בחוד החנית של המחקר והפיתוח היה מבין שזה לא יתאפשר, אז ב2007 זה כבר היה די ברור לכולם, אחרי שגם אינטל וגם שינו כיוון.

אם אתה מעדיף לחשוב שזה רק עניין של תחרות, ושלאינטל יש את "נשק יום הדין", תהנה. אולי כדאי לך לקנות קצת מניות של לאותו יום שבו היא תחשוף את הנשק הזה. :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל עוד זה עבד, זו הייתה הדרך הקלה. ברגע שזה כבר לא עובד (כי פתאום יש בעיות יציבות או פליטת חום גבוהה מידי), אז צריך להתחיל לשבור את הראש. אחת הדרכים לשבור את הראש היא לחשוב איך לשפר את הארכיטקטורה כדי לסחוט יותר ביצועים באותו מחזור שעון. כלומר ממש לסחוט את כל מה שאפשר. וכשבאותו תדר אני מקבל ביצועים פי 2 - לדעתי זה מצדיק לומר ש"הטכנולוגיה השתפרה פלאים".

כל הקטע הוא, שההאטה בהתקדמות נכונה לא רק לגבי התדרים. אם תשווה את השיפור ב8 השנים האחרונות לשיפור ב8 השנים שקדמו להן (שכללו בתוכן את התקופה שאינטל היתה "תקועה בהעלאת תדרים" לדבריך), תגלה שהשיפור ב8 השנים הקודמות (למחזור שעון, לליבה בודדת) היה גבוה משמעותית מזה של 8 השנים האחרונות (לצורך העניין אתה אמור להשוות ביצועי 3 לאלה של C2D - השיפור הוא הרבה יותר מהכפלת ביצועים).

אותו הדבר לגבי מספר הליבות: ב8 השנים הקודמות מספר הליבות בשוק הביתי קפץ מ1 ל4. בשמונה השנים האחרונות המספר קפץ מ4 ל... 4.

(או 8 אם תספור את מעבדי האקסטרים, אבל גם אז מדובר רק בהכפלת כמות הליבות)

כלומר, בכל תחום שתבדוק, אם בתדר השעון, ביעילות הארכיטקטורה או במספר הליבות, אתה לא יכול להגיד שהטכנולוגיה "השתפרה פלאים" ב8 השנים האחרונות. להיפך, אם כבר - לדעתי אפשר להגיד בפה מלא ש"הטכנולוגיה נעצרה פלאים".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דווקא אם תסתכל פר שעון, תגלה שC2D לא יותר מתקדם יחסית לP3 (האחרונים), מאשר המעבדים של היום יחסית לC2D.

כשגילו שאי-אפשר להעלות את התדר בלי סוף, עברו לריבוי ליבות. גם פה אי-אפשר להכפיל בלי סוף את כמות הליבות, ולהישאר עדיין בגודל סביר וצריכת חשמל סבירה.

אפשר כמובן לייצר גם מעבד עם 32 ליבות. הוא יהיה מאוד זללן בחשמל, ובגודל של המעבדים של פעם. מי יקנה אותו? מי צריך כזה? לשוק הביתי? אתה וודאי צוחק.

אני נשאר בדעתי. זה עניין של נקודת מבט. כשמישהו מוצא דרך להפיק יותר ביצועים מאותו מספר ליבות ובאותו תדר, ועל הדרך גם לצרוך פחות חשמל - זה מכובד ביותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין לי כ"כ זמן לחפש מבחני ביצועים כרגע, אבל מה שמצאתי בשליפה:

http://www.cpu-world.com/Compare/492/Intel_Core_2_Duo_E8400_vs_Intel_Pentium_4_630.html

מדובר בפנטיום 4 מול C2D באותו תדר.

רואים שם במבט מהיר ש(לפחות במבחני הביצועים המסויימים האלה) הC2D משיג פי 2.38 ביצועים לליבה בודדת. וזה בין שני שיצאו בהפרש של 3 שנים, ובלי לקחת בחשבון את תוספת הביצועים של P4 יחסית לP3.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עוד זווית מעניינת היא השילוב של הרכיב הגראפי במעבדים, והInstruction set, שהתקדמו מדור לדור.

שני אלו תורמים לשיפור ניכר ביכולות המעבדים מעבר למה שאולי רואים בבדיקות סינטטיות צרות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מהמעבד שנתת לדור אחריו, הi7 הראשון היתה קפיצה יפה בדורות אחרי זה עד היום הקפיצה קטנה משמעותית מבחינת ביצועי מעבד וחוק מור נשבר, התמקדו כמו שאמרו בעיקר בצריכת אנרגיה וליבה גראפית, לדעתי זה עקב חוסר תחרות, הליטוגרפיה בדור האחרון קטנה משמעותית.מעריך שהיו יכולים לשפר ביצועי בהרבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השיפורים במעבדים בשנים האחרונות הם בעיקר מבחינת אופטימיזציות וסטי פקודות ופחות מבחינת הגדלת תדר העבודה של המעבד או מספר הליבות (זה נובע גם משיקולים פיזיקליים ואולי גם ממניעים כלכליים). חוץ מכל זה צריך לזכור שהמעבד לא עובד ב"ריק" ושהיו התפתחויות גם בתחומים אחרים כמו הזיכרון והתקני האיחסון שאיפשרו למחשב כולו לעבוד בצורה יותר "מהירה". בנוסף גם בתחום התוכנה הייתה התקדמות גם מבחינת הקומפיילרים וגם מבחינת האלגוריתמים, כך שהיישומים שנוצרו הפכו להיות יעילים יותר לעומת הגירסאות הקודמות שלהם (באופן תיאורטי - מעשית לא בטוח שזה קרה עבור כל היישומים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מדובר בפנטיום 4 מול C2D באותו תדר.

רואים שם במבט מהיר ש(לפחות במבחני הביצועים המסויימים האלה) הC2D משיג פי 2.38 ביצועים לליבה בודדת. וזה בין שני מעבדים שיצאו בהפרש של 3 שנים, ובלי לקחת בחשבון את תוספת הביצועים של P4 יחסית לP3.

אני מבין מה שאתה אומר. אבל P4 היה פחות או יותר המעבד הכי גרוע מבחינת ביצועים פר שעון. P3 האחרונים היו טובים ממנו. עם זאת, P3 המקורי לא יכול היה להגיע למהירויות שעון כמו P4, אז זו די השוואה חסרת משמעות.

למעשה ארכיטקטורת הPentium M שממנה צמחה אח"כ הCore 2 התבססה במובנים רבים דווקא על P3, בעוד P4 היה "ענף מת אבולוציונית".

עם זאת, אני "אאלץ" להסכים איתך ששיפורי ביצועים במחזור שעון נתון זה משהו שהיה קיים גם בעבר, ולא ייחודי לשנים האחרונות, כמו שעשוי היה להשתמע מדבריי.

מהמעבד שנתת לדור אחריו, הi7 הראשון היתה קפיצה יפה בדורות אחרי זה עד היום הקפיצה קטנה משמעותית מבחינת ביצועי מעבד וחוק מור נשבר, התמקדו כמו שאמרו בעיקר בצריכת אנרגיה וליבה גראפית, לדעתי זה עקב חוסר תחרות, הליטוגרפיה בדור האחרון קטנה משמעותית.מעריך שהיו יכולים לשפר ביצועי בהרבה.
יכול להיות שיכלו לשפר, אך לאו דווקא בהספק / צריכת חשמל / פליטת חום נתונים. כשמדברים על עליית הביצועים האסטרונומית בין 486 לפנטיום 4, לא צריך לשכוח שגם עליית צריכת החשמל הייתה אסטרונומית. בעוד המעבדים של היום יחסית לפנטיום 4 (ואפילו יחסית לCore 2) לא צורכים יותר חשמל, לא פולטים יותר חום (לפעמים אף פחות) ועדיין משיגים ביצועים עדיפים.
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...