איך לייצב ספק ממותג? - עמוד 3 - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איך לייצב ספק ממותג?

card

Recommended Posts

ממש לא. להיפך. אתה רוצה להוריד את ה ESR כמה שיותר, לא להפוך את ה ESR ל ESR + R הנגד שלך....

אז זה בעצם מה שעושה הסליל שאמרת?

גם מאט את הטעינה (מה שאומר זרם נמוך יותר בטעינה) וגם מוריד את ה-ESR?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 39
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אתה רוצה לחבר קבל בשביל לייתב את המתח, במצב אידיאלי, הקבל נטען ברגע שמגיע הפולס מהשנאי, בזרם ששווה ל i = c dv/dt. אם הפולס הוא מלבני (כפי שניתן לחשוב שהוא...), הזרם יהיה אינסופי

במצב לא אידיאלי, יש התנגדות של החומרים מהם הקבל בנוי - התנגדות זאת היא ESR. היא מקטינה את זרם הטעינה, אבל זה לא רצוי - אנחנו יוצאים מהנחה שהספק יכול להתמודד אם זרם הטעינה של הקבל בכל מקרה. אבל עכשו, תחשוב שיש לך נגד נוסף בטור לקבל (לקבל בלבד - לא לכל המעגל). כלומר, המקור (שמייצר פולסים) והצרכן מחוברים ביניהם ישירות, אבל הקבל "מורחק" מהם על ידי נגד שהערך שלו הוא ה ESR

מכאן :

ESR - נגד דמיוני בטור לקבל, שנמצא בתוך הקבל ואתה לא יכול לעשות איתו כלום. היית מעדיף שהוא לא יהיה שם

ה ESR מוריד את רמת ייצוב המתח בכך שהוא "מרחיק" את הקבל : בטעינה מתח הצרכן יהיה שווה למתח הפולס (עד כמה שהקבל מושך אותו למטה, אבל הקבל לא נטען למתח הפולס, הוא נטען למתח הפולס פחות מה שנופל על ה ESR). בפריקה מתח הצרכן יהיה נמוך יותר ממתח הקבל, ההפרש הוא מה שנופל על ה ESR (הזרם כפול ה ESR). והנה כבר קיבלת ערך של ripple שלא תוכל לרדת מתחת אליו..... רוצה לרדת ל ripple נמוך יותר - תצתרך קבל אם ESR נמוך יותר

ומכיוון שה ESR הוא התנגדות, זרם שעובר בו מביא להתחממות (הספק I^2 R) - ההתחממות הזאת הורסת את הקבל אם היא גבוהה מידי

סליל בטור ליציאת הספק הופך את הפולס ממלבני צר ל "גבעה" רחבה יותר, מה שאומר - 1. הפיק של זרם הטעינה לקבל נמוך יותר : פחות מתח נופל על ה ESR בטעינה והקבל נטען קרוב יותר למתח הפולס, וגם פחות מתחמם, 2. חלק גדול יותר מהזמן מכוסה על ידיי הפולס מספק הכוח, וחלק קטן יותר מהזמן הקבל לבדו מחזיק את הצרכן

אבל הסליל אינו בטור לקבל, הוא בטור לכל מה שמחובר (צרכן + קבל)

אבל ספקי כוח לא תמיד "יאהבו" סליל בטור ליציאה שלהם - חשוב להעריך איך זה ישפיע על ייצוב המתח שלהם. בספק קיים כנראה שלא תהיה בעיה (בכל מקרה יש בפנים גם את הקבל שאמור להיות אם הוא מתוכנן לעבוד אם קבל ישירות על היציאה מהשנאי), אבל אם אתה מתכנן ספק - יש לשקול אם אתה רוצה למדוד את המתח (בשביל המשוב) לפני הסליל, אחרי הסליל, אוליי לשקלל את שניהם איכשהוא למדידה וכו'.....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה רוצה לחבר קבל בשביל לייתב את המתח, במצב אידיאלי, הקבל נטען ברגע שמגיע הפולס מהשנאי, בזרם ששווה ל i = c dv/dt. אם הפולס הוא מלבני (כפי שניתן לחשוב שהוא...), הזרם יהיה אינסופי

אתה חושב על הטעינה בכל פולס,

אני חושב על טעינה אחרת: הטעינה שיש בהתחלה לגמרי - כשמחברים מתח למעגל.

במצה הזה הקבל עם 0v, וצריך להטעם ל-5v..

רק אח"כ יהיה את הנושא של העינות הקטנות שבכל ripple..

אז השאלה שלי לגבי האטת הטעינה של הקבל, היא עבור הטעינה הראשונית - הגדולה של ה-5v.

תודה על ההסבר לגבי הסליל.

לגבי ספק מוכן או לתכנן בעצמי,

השאלה כרגע היא על ספק מוכן (או Power Bank מוכן)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה מחבר את הקבל הריק (בתוך מעגל שהקבל נמצא בו) לספק כוח מופעל, יש אכן מכה של זרם בטעינה הראשונית. במקרה הזה יש לבנות על כך שהמכה תהיה קצרה בזמן עד כמה שניתן, כלומר : לא ללכת רחוק מידי אם הקיבול של הקבל. אני לא חושב שמכמה מאות uF תהיה בעיה, אבל 10000uF לא הייתי מחבר ל ...

זאת גם כן דוגמה למקום שבו סוג הקבל יכול להשפיע : לקבל קראמי יש ESR נמוך מאוד, כלומר, הוא יתן ביצועים טובים יותר בשביל אותו ערך קיבול. בהרבה מקרים, קבל אלקטרוליטי לא גדול + קבל קראמי במקביל יתנו ייצוב לא רע בכלל, ועדיין לא יקחו מכת טעינה ראשונית כומ קבל אלקטרוליטי ענקי

אם הקבל הריק מחובר לספק כוח כבוי ומפעילים את הספק לתוך הקבל, תלוי באיך בדיוק הספק בנוי, הוא פשוט "יעלה" בצורה הדרגתית ואז ניתן לשים גם קבלים גדולים - זה דיי מה שקורה בספקים של מחשב למשל. רק יש לוודא שהזרם של הטעינה לא יקפיץ הגנה כלשהיא בספק, למשל, הגבלה על מקס' פולסים ברציפות בציפ הבקרה (ההנחה היא, שאם המעגל לא מצליח להגיע למצב שהקבל טעון למתח המלא תוך זמן מוגבל, יש קצר והציפ עובר למצב "הפעלות מחדש" (סדרת פולסים - הפסקה - סדרת פולסים - הפסקה וכן האלה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

1101, תראה משהו שנתקלתי בו לפני כמה ימים..

אתה יודע שב-Tayda מוכרים קבלים אלקטרוליטיים:

http://www.taydaelectronics.com/capacitors/electrolytic-capacitors.html

אם תגלול לקראת סוף הרשימה, תראה קיבולים מאד גדולים,

כשהאחרון הוא 4700uF

http://www.taydaelectronics.com/capacitors/electrolytic-capacitors/4700uf-50v-105c-radial-electrolytic-capacitor-19x40mm.html

בעמוד המוצר של ה-4700uF, מישהו השאיר את ה-review הבא:

review.png

הוא משתמש ב-4 קבלים בקיבוליות של 5000uF

(זה אומר שבטוח הוא הוסיף סליל קטן כמו שאמרת?)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נכון שבכללי קבלים אלקטרוליטים משתכללים והופכים לקטנים יותר בשביל אותם נתונים, אבל צריך לשים לב מה בדיוק קורה בקבל שאתה רוצה לקנות/להשתמש במעגל : ההבדל בגודל בין קבלים יכול להיות לא כתוצאה מטכנולוגיה משופרת אלא פשוט הבדל בעובי הלוחות ולכן ב ESR, יכולת החזקת זרם ripple, אורך החיים וכן הלאה

לכל יצרן יש הרבה סדרות שונות של קבלים ששונות בדיוק בנתונים האלה (וגם בדברים כמו טמפרטורה מקס') ובדרך כלל קבלים מסדרות שונות, באותו קיבול ומתח יהיו בגודל חיצוני שונה

אולי הוא הוסיף סליל, אולי לא.. אין לי שמץ

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נכון שבכללי קבלים אלקטרוליטים משתכללים והופכים לקטנים יותר בשביל אותם נתונים, אבל צריך לשים לב מה בדיוק קורה בקבל שאתה רוצה לקנות/להשתמש במעגל : ההבדל בגודל בין קבלים יכול להיות לא כתוצאה מטכנולוגיה משופרת אלא פשוט הבדל בעובי הלוחות ולכן ב ESR, יכולת החזקת זרם ripple, אורך החיים וכן הלאה

כן, אני זוכר שהמלצת פעם שאם יש כמה קבלים עם אותו קיבול אבל בגדלים (פיזיים) שונים, אז להעדיף את הגדול, כי הוא יחזיק יותר זמן.

השאלה לא הייתה על החלק הזה של ה-review שלו (הגודל הפיזי של הקבל),

אלא על העובדה שהוא השתמש לייצוב בקבל ענק (ממש ענק..)

אולי הוא הוסיף סליל, אולי לא.. אין לי שמץ

אוקיי

דרך אגב,

כשיש לנו רכיב כלשהו, למשל ואנחנו שמים לו קבל כדי לשמור שהוא יקבל מתח יציב, זה נקרא Bypass Capacitor.

איך נקרא הקבל שאנחנו שמים בתחילת המעגל, כמו מה שדיברנו עליו כאן?

אני שואל את זה כי אני רוצה לקרוא על זה קצת בויקיפידה (ואולי עוד מקורות/tutorials מגוגל), כדי לחדד את הנושא יותר.

זה מעניין ושימושי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה none77,

אבל זה נראה שזה מתמקד במייצבים לינאריים, שממילא מוציאים מתח ישר (בניגוד למייצבים Switching),

כשאותי מעניין החלק שאחרי המייצב (Switching) עצמו - החלק עם הקבל (או כמה קבלים) והסליל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...