אנשים עשירים. - עמוד 3 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אנשים עשירים.

Sargon

Recommended Posts

אני לא אומר להורים מה לעשות .

אין לי שום בעיה שלבן של העשיר תהיה נק. פתיחה טובה יותר , אבל יש כאן נקודה שנוטים לפספס בדיונים האלה והיא : פרופורציה .

לא אמרתי לקחת לבן המתעשר את כל הירושה , אלא לקצץ אותה מעט . הוא עדיין יהיה עשיר .

בנוגע לפינוק הילד ,

אי אפשר להשוות רכב שעולה 300,000 , לבגד שעולה 300 שקל ואפילו לא לסמארטפון שעולה 5000 . ההשוואה לא נכונה מבחינת סדרי-גודל.

ברור שזה חינוך גרוע (לרוב) . אבל יש כאן בעיה יותר "רחבה" . (ההשלכות) .

בנוגע ל "העשירים יוצרים מקומות עבודה",

תרשו לי : חה חה חה , זה ממזמן הוכח כלא נכון . מבחינה אינטואיטיבית : אם אני עשיר וכל חבריי עשירים כמוני , תיווצר תחרות מי יותר עשיר ולמי יש יותר .

אני לא רואה שום נקודה שבה למישהו עשיר יהיה אכפת כהוא זה לתעסוקת אנשים ואף לבריאותם

. עובדות :

הרבה מאוד פיטורים יכלו להמנע אם בעלי החברות היו מזרימים את כספי רווחי העבר ע"מ להמנע מפיטורין .

על כמה בעלי אמצעים שמעת שהקימו בתי תמחוי ? .

כמה מהם מחלקים בחגים לעניים ? .(בניגוד אליי ואלייך , להם יש את האמצעים , לנו אין .)

חייבת להיות אכפתיות סביבתית . כמו שאני תורם כשאני יכול , ככה אני מצפה מהם .

בנוסף , אני אאתגר אותך : לך תוכיח את זה .

עושה רושם שהכסף נהיה המטרה ולא האמצעי , וכאן יש בעיה . כסף לא אמור להיות מטרה .(להבחנתי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 208
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

רגע לאחר שהמציאו את הכסף כאמצעי במקום סחר חליפין, הוא הפך להיות מטרה...

אתה מוציא פה עצבים על עשירים (תוך התבטאויות קיצוניות שאני לא מסכים עמן), אבל נראה לי שלמעשה אתה כועס על השיטה.

השיטה הקפיטליסטית פחות מוסרית במובנים רבים משיטות סוציאליסטיות יותר. גם אני הייתי מעדיף שהעושר יתחלק בין כולם, שלא יהיו פערים כל כך גדולים, שלא יהיה מנכ"ל שמרוויח כל חודש כמה מיליונים בעוד שהעובדים שלו בקושי מצליחים להביא לחם הביתה.

הבעיה היא שהשיטה הקפיטליסטית הוכחה כשיטה הטובה ביותר לצמיחה של המשק, בעוד ששיטות שיוויוניות, כגון קומוניזם, פשטו את הרגל.

אגב, היום יש מגמה למדוד הצלחה לא רק במובנים של GNP, אלא גם במובנים של קיימות. חברה, סביבה וכו'. אולי זה יוביל לשינוי, הלוואי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מוציא עצבים ..

אני רק מציין עובדה . אי-שוויון קיצוני , כמו זה שיהיה פה עוד דור או שניים , יגרום לפיצוץ כלשהו .

אם אני תורם 100 שקל בחודש שהכנסתי היא 8000 . זה אומר שאני תורם אחוז וקצת מהכנסתי .

אם אני מרוויח 1,000,000 בחודש , האחוז הזה הופך ל 10,000 בחודש . שהם 120,000 בשנה . אני מניח שאני לא צריך להמשיך .

הקומוניזם גם לא היה כזה שוויוני , לדעתי , אלה שהיו קרובים להנהגה תמיד קיבלו יותר והשאר - נחנקו . לא ?.

ד"א , זה ממש מזכיר את מה שהולך עכשיו ..

היה מישהו שאמר , שהבעיה היא לא בשיטה כזאת או אחרת , אלא באדם .

אם העושר מתרכז בידיים של מתי-מועט , אין זה משנה מה תהיה השיטה .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין לי שום בעיה שלבן של העשיר תהיה נק. פתיחה טובה יותר , אבל יש כאן נקודה שנוטים לפספס בדיונים האלה והיא : פרופורציה .

לא אמרתי לקחת לבן המתעשר את כל הירושה , אלא לקצץ אותה מעט . הוא עדיין יהיה עשיר .

הכל טוב ויפה, אלא שזה ממש לא מה שאמרת קודם. מוקדם יותר בדיון זה טענת מפורשות שיש לך בעיה עם אנשים עשירים, שלא עבדו קשה עבור ממונם.

לא דיברת על ראוותנות וחיי מותרות, גם לא על רמת העושר שהם קיבלו, אלא על עצם העובדה שמישהו התעשר בלי לעבוד קשה. (גם לא היה נראה שאתה מדבר על ילדים מפונקים אלא על מבוגרים "עשירים" - שאין להם בעיות פרנסה).

והנה - עכשיו פתאום אין לך בעיה שאותו בן "עדיין יהיה עשיר" - למרות שהוא בבירור לא עבד קשה (או בכלל) עבור זה. זהו? לא מפריע לך יותר שהוא השיג את עושרו ללא עבודה קשה? או ששינית את דעתך בינתיים?

אי אפשר להשוות רכב שעולה 300,000 , לבגד שעולה 300 שקל ואפילו לא לסמארטפון שעולה 5000 . ההשוואה לא נכונה מבחינת סדרי-גודל.

ברור שזה חינוך גרוע (לרוב) . אבל יש כאן בעיה יותר "רחבה" . (ההשלכות) .

ברור שאם אתה מתעלם בגסות משאר הנתונים ומשווה השוואה ישירה בין רכב ב300K לסמארטפון ב4K, שאין מקום להשוואה ביניהם.

אבל הרי לא דיברתי על הורים מליונרים שקנו לילד בן ה17 שלהם . ההשוואה היתה להורים רגילים (שאולי בקושי סוגרים את החודש) שעשו מאמץ וקנו בתשלומים (כלומר טכנית נכנסו לחובות ) את הסמארטפון הכי חדש ויקר לבנם (בן ה9, להזכירך), רק כדי שיוכל להשוויץ בו לחברי כיתתו. מדובר בסיטואציה מאד נפוצה, ולטעמי הרבה יותר הרסנית ממקרה המכונית, היות שכאן הילד לומד שמגיע לו הכל, גם כאשר אין להורים שלו מספיק והם צריכים להיכנס לחובות, זה לעומת אותו הילד שיודע שקניית הרכב היא משהו שההורים יכולים לעמוד בו בקלות, ולכן הוא לא "מנצל" את ההורים אלא מקבל דברים שמעמדו הכלכלי מאפשר לו באופן טבעי.

ובנוגע ל"השלכות" - מהן בדיוק? בשני המקרים ההשלכות דומות - בין אם ההשלכות על חינוך הילד עצמו, כשמתרגל למותרות וראוותנות ומידות רעות כיוצ"ב, ובין אם ההשלכות של קנאת הסביבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האמת היא שאני בדיעה דומה לפותח הדיון.

גם אני וגם חברי עובדים בעבודות "מכובדות" (ונגדיר עבודה כזו, כרגע, כעבודה שדורשת השכלה, ידע מקצועי ומשתכרים בגינה שכר גבוה מהממוצע). פעם (עד ממש לא מזמן) הייתי בטוח שאדם שעובד בעבודה כזו הוא "מסודר". היום אני מבין כמה השכר הזה הוא גרושים. בתכלס - אפילו אם כל חייך השקעת בהשכלה, בידע מקצועי, הגעת למשרה מעולה, אתה משתכר יפה מאוד פלוס ואתה עובד מאוד קשה, אתה אפילו לא תגרד את ההגדרה של "עשיר".

ולכן - זה בהחלט גורם לי לתהות איך זה יכול להיות שיש כל כך הרבה ג'יפים/מכוניות יוקרה שאנשים יחסית צעירים (עד 40) נוהגים בהן. זה גורם לי לתהות מי קונה את אינספור דירות היוקרה שבונים פה. מאיפה אנשים מרוויחים כסף בשביל זה, לעזאזל?

לגבי מס ירושה:

קודם כל, הטיעון של "ההורים עבדו קשה בשביל שלבן שלהם יהיה משהו" הוא ברור והגיוני. לכן כל מי שטוען שצריך להחיל שיטה כזו טוען שהיא צריכה להתחיל מריצפה כלשהי (שהחל ממנה אדם הוא אמיד פלוס). כמו כן, אף אחד לא אומר שצריך "לקחת" את כל הכסף, אלא רק אחוז מסויים ממנו.

אני חושב שהדבר היחיד שיכול ליצור "צדק" כלכלי אמיתי לטווח הארוך הוא מסי ירושה. זכותם של הורים להעניק לילד שלהם אפשרויות בחיים (וזו חובתה של המדינה לאפשר את זה ואף לעודד את זה). זכותם גם להעניק להם אפשרות סבירה כלשהי לחיים נוחים, אולי עם עבודה מעטה למדי. אבל האם זו זכות של אדם לקבל את האפשרות המוחלטת להיות עשיר מופלג למשך כל ימי חייו אך ורק באמצעות כספים שהוא קיבל/ירש? לדעתי לא.

כל דבר שבן אדם שחי במדינה (כלומר, בערך כל אדם על פני הפלנטה) עושה, הוא עושה במסגרת המדינה והחברה. בלי המדינה ובלי החברה, הכסף שלו לא שווה דבר. בלי החברה שהוא חי בה, לא היתה לו האפשרות להרוויח הכסף הזה. אף אדם מעולם לא הרוויח כסף מתוך "בועה", אלא בעזרת דברים שאחרים יצרו ועבודה שאחרים ביצעו. אוקיי - השיטה שלנו אומרת שזה סביר להשלים עם כך שיש אנשים שבגלל דברים מסויימים יהיו עשירים יותר (ולפעמים הרבה יותר) מאחרים. אני חושב ש 98% מהאנשים משלימים עם זה ומסכימים עם זה. אבל אני לא רואה שום סיבה לכך שהחברה והמדינה במסגרתן הכסף הזה נוצר ישלימו עם כך שאדם אחר לחלוטין יחיה חיי רווחה מופלגים רק בגלל משהו שמישהו אחר עשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יתכן.

אבל אנשים מחזירים את הכסף הזה לבנק מתישהו, איכשהו. לא שמעתי על יותר מדי שעבודים של מכוניות (אולי זה קיים ואני לא יודע על זה? יכול להיות).

אנשים בגילאים לא רחוקים משלי לוקחים משכנתאות על בתים "יפים" למדי. מאיפה לעזאזל יש להם כסף לזה? זה פשוט לא הגיוני. אני כל החיים שלי לומד, משכיל, עובד, חוסך. אני אפילו לא קרוב לסכום שאיתו אפשר לחשוב על לקחת משכנתה על דירה "נורמלית" בין הנגב לגליל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש להם את השיטות שלהם ..

כמו שאתה מחזיק בליסינג , ככה הם עושים .

הבנק קונה או החברת ליסינג , נותנים את זה לליסינג , ואחרי שלוש שנים מוכרים .(לפי דעתי במחיר הפסד נוראי) .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בדיוק מה שכתב מילפורד.

אנשים חיים על הלוואות, עסקאות מימון, כרטיסי אשראי, הלוואות חוץ בנקאיות ועזרה מההורים. רוצה לדעת איך קונים דירה בגיל 30+? פותחים חסכונות, פותחים קרנות השתלמות, מרוקנים חסכונות של ההורים ולוקחים משכנתא ל-30 שנה. אם כבר לוקחים מיליון פלוס משכנתא לוקחים עוד 200 אלף ועושים שיפוץ כללי בדירה, קונים רהיטים ומוצרי חשמל חדשים ואת העודף שמים על מקדמה לתוכנית מימון על חדש.

צעירים שהם דור שלישי ורביעי בארץ נהנים מירושות. סבתא סימונה רכשה דירה בכפר סבא לפני ארבעים שנה בגרוש וחצי. סבתא הלכה לעולמה והנכדים מקבלים נכס ב-1.5 מיליון שקל. סבא יוסי בנה צריף בדרום תל אביב לפני חמישים שנה. היום בשטח של הצריף בונים מגדל משרדים 30 קומות.

אין כמעט צעירים דור ראשון בארץ שמסוגלים לחיות ברמה כזאת. בכלל רוב האנשים לא מסוגלים לחיות ברמה כזאת והם פשוט קופצים מעל הפופיק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחרי שלוש שנים מגלגלים את הרכב הלאה.

תסתכל באיזה טירוף אנשים קונים מכוניות. השנה נשבר שיא כל הזמנים. עבדתי עם סטודנט שגירד בקושי 4000 שקל בחודש והבנק נתן לו הלוואה לרכישת סיאט איביזה ב-100 אלף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בדיוק מה שכתב מילפורד.

אנשים חיים על הלוואות, עסקאות מימון, כרטיסי אשראי, הלוואות חוץ בנקאיות ועזרה מההורים. רוצה לדעת איך קונים דירה בגיל 30+? פותחים חסכונות, פותחים קרנות השתלמות, מרוקנים חסכונות של ההורים ולוקחים משכנתא ל-30 שנה. אם כבר לוקחים מיליון פלוס משכנתא לוקחים עוד 200 אלף ועושים שיפוץ כללי בדירה, קונים רהיטים ומוצרי חשמל חדשים ואת העודף שמים על מקדמה לתוכנית מימון על חדש.

צעירים שהם דור שלישי ורביעי בארץ נהנים מירושות. סבתא סימונה רכשה דירה בכפר סבא לפני ארבעים שנה בגרוש וחצי. סבתא הלכה לעולמה והנכדים מקבלים נכס ב-1.5 מיליון שקל. סבא יוסי בנה צריף בדרום תל אביב לפני חמישים שנה. היום בשטח של הצריף בונים מגדל משרדים 30 קומות.

אין כמעט צעירים דור ראשון בארץ שמסוגלים לחיות ברמה כזאת. בכלל רוב האנשים לא מסוגלים לחיות ברמה כזאת והם פשוט קופצים מעל הפופיק.

(בלי קשר לציטוט) - אין לי מכונית מליסינג. שלשום קניתי את המכונית הראשונה שלי (עדיין לא קיבלתי), שברולט ספארק ידנית. הרכב בין הזולים בשוק.

בסדר, זה שפותחים חסכונות זה ברור. בשביל דברים כאלה חוסכים. לא מזמן פתחתי קרן השתלמות מסריחה מהקבע שלי - כמה אלפי שקלים. דירה לא יצא לי מזה. כרגע לצערי אין לי קה"ש. גם אם כן, רק עוד די הרבה שנים יהיה שם סכום משמעותי. הקטע של ירושות ועזרה של ההורים הוא בעצם אחד הנקודות שלי. תשובה טובה :). הנקודה היא: אנשים לא מרוויחים את הכסף שיש להם. מי שירש וקיבל - חי טוב. האחרים קורסים.

אני יודע שלא חסרים אנשים שחיים מעל רמת החיים שהם יכולים להרשות לעצמם. לא מזמן קראתי על כך שחלקן של ההלוואות שאינן משכנתאות צמח בצורה משמעותית בשנים האחרונות. מדובר בקטסטרופה שאורבת למשק מעבר לפינה. אבל עדיין, יש גבול לכמה שאתה יכול לקחת בלי יכולת להחזיר את זה (נראה לי).

דרך אגב, לא מזמן ביטלתי איזה כרטיס אשראי שלא היה לי צורך בו יותר. כשהטלפן ניסה לשכנע אותי לא לבטלו הטענה שלו היתה "אבל אתה יכול לקבל הלוואה באמצעות הכרטיס, למה לבטל אותו?".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן . ההלוואות האלה משהו נוראי . פשוט "שטפו" אותי איתן .

כל שיחה עם הבנק : "קח הלוואה"

אני : "למה ?"

הבנק : "יש אחלה הלוואות !"

פה הוא מתחיל להכיר לי את כל ההלוואות שאני יכול לקחת ואני צוחק .. למה לקחת ? , אני במינוס ? . לא . אולי תרצה לטוס לאנשהו / לקנות משהו ? .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מכיר את המשפט: "נותנים - תיקח, מרביצים - תברח"?

עכשיו הכסף של ההלוואות זול מאוד, הריבית נמוכה ולכן האנשים מתפתים ולוקחים הלוואות על ימין ועל שמאל, ולצערם, לפעמים אפילו בלי יכולת ממשית להחזיר את כל ההלוואות שלקחו ופרסו לשנים קדימה.

כסף זול זה מעולה בשבילך מכל הבחינות, אתה כמובן לא חייב לקחת את ההלוואה בשביל לשלם על חדש או חופשת חלומותיך. אבל אם יש לך רעיון לסטאראפ מטורף או עסק פעיל שזקוק לתזרים על מנת להתפתח - זה הזמן לנצל את ההלוואות הזולות.

הנקודה היא שזה ממש לא רע שמחלקים הלוואות לכל דורש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...