לוח אם ASUS H81M-A ומקרר מעבד SCHYTE ASHURA - ביקורות ומדריכי גולשים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

לוח אם ASUS H81M-A ומקרר מעבד SCHYTE ASHURA

callMeAl

Recommended Posts

מפרט טכני: http://www.asus.com/Motherboards/H81MA/

line.jpg

הקדמה

הלוח נועד למעבדי 1150 והחליף במחשב שלי לוח ישן מסוג IP35-PRO עם Q6600 שהוחלף ב-4570 ועם קיט זיכרון 2X4GB של . את מקרר המעבד של ה-Q6600 החליף SCYTHE ASHURA (שם מוזר למקרר "מח" של מחשב כי חג האשורה של השיעים כולל מנהגים של הכאת הראש עד זוב דם...לדוגמא

...אכן תמונות קשות יונית)

בלוח יש רק שני חריצי כך שהוא מוגבל ב-16GB - מגבלה לא משמעותית לרוב המשתמשים ובטח שלא עבורי.

המגבלה הבולטת של הלוח היא חריץ יחיד של PCI 16 כך שמי שמתכנן על כרטיס גרפי מודרני, שלא לדבר על מערך כרטיסים, הלוח הזה לא יתאים לו.

הלוח נקנה ב-KSP במחיר 290 שקל - לדעתי מחיר נהדר ביחס לתמורה.

מפרט

הלוח בתצורת מיקרו-ATX כך שיתאים לכל המארזים.

ללוח 2 חיבורי SATA-3GB ושני SATA-6GB ומאחר ויש לי שני דיסקים וכונן , אני כבר מרגיש בצמצום. מי שמתקין גם -דיסק ושוקל תוספות ו/או שימוש ב-RAID, יצטרך לשקול לוח אחר.

התקנה

ההתקנה במארז (LIAN-LI PCV1100) היתה פשוטה למדי. החיסרון ב-LCD שיציג את הצעדים בביוס שהתבצעו היה מציק לאחר שהתרגלתי לכך מהלוח הקודם, אבל הכל עבר חלק. הביוס היה פשוט לתפעול ולא היה צורך בשינוי כלשהו.

הבעיה היחידה היתה שנדרשה כניסת מתח בלוח מסוג 2X2 במקום המולקס 4 פינים ומאחר והכרטיס הגרפי שלי צריך 2 כניסות כאלה + כניסה של 6, הייתי צריך לוותר על הכרטיס הגרפי עד שיגיע מתאם, לחבר כבל ל-2X2 כדי שאוכל בכלל לעבוד, ואת המסך לחבר ליציאת הווידאו של לוח האם.

לדעתי כדאי, אם אפשר, לחבר את כבלי המתח והמאוורים ללוח האם יחד עם התקנת המקרר כדי שלאחר התקנת לוח האם במארז, יהיה רק צורך לחבר את הכבלים לספק/מאווררים. המקרר יכול להקשות על חיבור הכבלים לאחר שהלוח הותקן במארז, במיוחד במארזים צפופים או לא נוחים לעבודה.

מקרר

מפרט טכני: http://www.scythe-eu.com/en/products/cpu-cooler/ashura.html

Main-fan-B_01.jpg

מקרר המעבד מיועד למגוון תושבות ומצויד במאוורר 14 ס"מ שקט. הגודל הפיזי פחות מאיים מכפי שנראה בתמונה ולמעשה הגובה גדול רק בסדר גודל של כמה מילימטרים מה-TRUE 120. ההתקנה היתה פשוטה יותר מאשר עם ה-TRUE ולא היה צורך בליטוש של המשטח הבא במגע עם המעבד.

המקרר מגיע עם גריז טרמי כך שאין צורך לקנות בנפרד.

אומנם המעבד המותקן בלוח אינו מאפשר OC, בחרתי במקרר הזה מאחר והמחשב נמצא בחדר לא ממוזג שהטמפ' בו מגיעות עד 35

מעלות בקיץ ומאחר ובעומס, העלייה בטמפ' המעבד אינה לינארית ביחס לעלייה בטמפ' החדר, בחרתי במקרר יעיל. המחיר שלו בהחלט סביר והוא שקט.

הערות התקנה

• המקרר אינו סימטרי וגוף הקירור אינו ממוקם באמצע משטח הקירור אלא מוסט, זאת כדי לאפשר התקנה המאוורר כך שלא יפריע להתקנה הזיכרונות. כמובן שכשהתקנתי הפוך וכך הבנתי את הטעות :kopfpatsch:
  • הגריז המגיע עם המקרר מספיק ליותר מהתקנה אחת כך שיש להיזהר לא להגזים עם הכמות

ביצועים

טמפ' העבודה ב-IDLE כ-2 עד 3 מעלות מעל טמפ' החדר וטמפ' בעומס מלא לא עלתה מעל 51 מעלות שהן כ-23 מעלות מעל טמפ' החדר.

סיכום

• הלוח נועד למערכות שלא מתוכנן בהן גידול משמעותי של התקנות רכיבי SATA. הלוח מאפשר OC בהתקנת מעבד המאפשר זאת.
  • לא מדדתי, אך נראה שיציאת האודיו מספקת רמת הגברה נמוכה ממה שהיתה לי בלוח הקודם.
  • מי שמחזיק בספק ישן יצטרך מתאם ממולקס ל-8 פינים או 2X2 פינים לפי הצורך.
  • הלוח לא מתאים למי שצריך כרטיס גרפי מודרני (מעל סדרה 5 של NVIDIA) ו/או שילוב מערך כרטיסים גרפיים.
  • הביוס מאוד פשוט לתפעול, קריא ומובן.
  • העדר צג מצב הביוס על לוח האם יכול להיות חיסרון אם משתמשים ברכיבים לא נפוצים ו/או בפיתרון בעיות התקנה
  • הצירוף של הלוח עם מוכרים ומעבד חזק מאפשרים התקנה חלקה והביצועים של המחשב מאוד מרשימים
  • הותקן מעבד 4570 מאחר ואין לי ענין ב-OC - הסדרה הנוכחית פחות ידידותית ל-OC עקב הכנסת רכיבי מתח שהיו מחוץ למעבד בסדרות קודמות, פנימה, דבר שגרם לחימום המעבד. בנוסף, ביקורות על הסדרה שאיכות ההלחמה/הדבקה לא כפי שהיתה בסדרות קודמות וגם לכך השפעה על יכולות הקירור של המעבד ומכאן ל-OC.

את מעבד ה-Q6600 הפעלתי ב-OC שבימים קרים, עבד על 3.5GHZ. בהשוואה בין ה-BENCHMARKS של PRIME-95 בין התצורה הישנה לחדשה, התברר שהחדשה (עם WIN 8.1 במקום וויסטה ב-SAFE MODE) עובדת עד פי 10 מהקודמת. תמורה נהדרת ביחס להשקעה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...