יאיר לפיד: "נחליש את השקל, הוא חזק מדי. לא אגלה כיצד" - עמוד 10 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

יאיר לפיד: "נחליש את השקל, הוא חזק מדי. לא אגלה כיצד"

Art Tatum

Recommended Posts

• תגובות 244
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

הייתי בנייד אז נכנסתי למחשבון באינטרנט

http://www.goleango.com/%D7%9E%D7%97%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%9F%20%D7%9E%D7%A9%D7%9B%D7%A0%D7%AA%D7%90%20%D7%A7%D7%A8%D7%9F%20%D7%A9%D7%95%D7%95%D7%94.php

זה למשכנתא שזה בדיוק אותו דבר רק בכיוון ההפוך

שים שם מליון ש"ח

קרן חודשית 5,000 ש"ח

ריבית שנתית 4%

ומדד 0%

ותראה שהתקופה המתקבלת היא 200 חודשים.

שזב דומה מאוד למקדם שמקבלים היום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אלא שהטבלה מראה את החזרי הקרן (הקבועים, בסוג משכנתא זה) בלבד, במקום קרן+ריבית. באמת, עמרי, תפתח אקסל ותראה - או שפשוט תעבור למחשבון משכנתא לפי החזר חודשי (כולל) קבוע באותו האתר.

הנה הלינק, שלא תתבלבל: http://www.goleango.com/mortgage.php

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הדקויות לא משנות - השאלה עצמה מעניינת.

מרגע שהעמית פורש וההפקדות מפסיקות, מחלקים את מה שיש בקרן לפי מקדם ההמרה (שהוא לפי תוחלת החיים הצפויה) ומתחילים לשלם לעמית קצבה.

חישוב מקדם ההמרה הוא כזה, שאם העמית חי בדיוק את תוחלת החיים, הוא יאכל בדיוק את כל הקרן, כלומר החברה לא תרוויח ולא תפסיד עליו.

אבל זאת (ככל שידוע לי) תחת ההנחה שהקרן עצמה לא משתנה מרגע הפרישה. כמובן, אם הקרן מושקעת (מה שהגיוני), זה לא מתקיים ובפועל היא תגדל קצת.

זאת אומרת, שאם נניח שבממוצע העמית חי בדיוק את תוחלת החיים שלו (וזו אמורה להיות המשמעות של תוחלת חיים), הרי שהחברה המנהלת נשארת עם רווח מסוים, בממוצע.

לפחות כך אני מבין את מקדמי ההמרה למיניהם. אולי החישוב בפועל מורכב יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דווקא החשבון הפרטני פה משנה מאוד. אם העמית אכן ימות תוך הזמן הממוצע הצפוי לפי תוחלת החיים, או אפילו תוך אותן 16 שנים שהוזכרו (שזה הזמן שלוקח לאכול את כל הפקדון הצבור אם הוא לא צובר ריבית כלל, ויותר מאשר תוחלת החיים כיום), אותו עמית פנסיונר לא יספיק לרוקן אפילו חצי מכספים הצבורים בקרן בה השתמשתי בתור דוגמה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אלא שהטבלה מראה את החזרי הקרן (הקבועים, בסוג משכנתא זה) בלבד, במקום קרן+ריבית. באמת, עמרי, תפתח אקסל ותראה - או שפשוט תעבור למחשבון משכנתא לפי החזר חודשי (כולל) קבוע באותו האתר.

הנה הלינק, שלא תתבלבל: http://www.goleango.com/mortgage.php

צודק, לא שמתי לב (היה לי מוזר שיצא כ"כ עגול אבל לא הקדשתי תשומת לב :kopfpatsch: )

רק בשביל שיהיה ברור איך עובדת קרן פנסיה - כסף יוצא ממנה רק לתשלום לעמיתים ולתשלום דמי ניהול

אין מעבר של כסף שנשאר לחברה המנהלת.

אגב, קרן פנסיה היא גם מבטח ויש שם תשלומים נוספים שמתקבלים ויוצאים על ביטוחי חיים ואכ"ע למיניהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז אני חוזר על שאלתי - לפי הנתונים שאנו דנים בהם, הקרן תתרוקן רק אחרי 27 שנים. בממוצע, העמיתים ימותו יותר מעשור לפני כן... וזה הממוצע, כך שהוא כבר כולל את סבסוד מאריכי החיים בידי אלו שמתו מוקדם יחסית. נגיד והעודפים נשארים בקרן כדבריך, אבל אין מי שימשוך אותם. מה אז?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה מפספס את הנקודה, כסף שנשאר מתחלק בין שאר העמיתים

בקרן הפנסיה "HWZONE" יש שני עמיתים חוסכים - משה וחיים

שניהם בתקופת החסכון - כל אחד מהם חסך 100 ש"ח

סה"כ בקרן יש 200 ש"ח

משה מת? לחיים יש עכשיו 200 ש"ח (נתעלם כרגע מקצבת שארים וכו')

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל גם משה וגם חיים ימותו לפני שכל אחד מהם (בממוצע) שתה את מלוא תרומתו לקרן, וכך גם כל השאר. אם משה מת מיד בהגיעו לגיל הפרישה (מסכן), לחיים יש אולי 200 שקל תאורטית, אבל גם אם הוא יחיה עוד כמעט 30 שנה, הוא יספיק למשוך רק את החלק שהוא הכניס לקרן, כלומר 100 שקל, והכספים שמשה הפקיד עודם בקרן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עודף אקטוארי ככל שישנו - נזקף לכל העמיתים

כלומר הכסף שלהם לא גדל רק בגלל מה שעושות ההשקעות אלא גם לפי מה עושים שאר העמיתים - או יותר נכון כמה הם חיים.

נגיד שמקדם ההמרה הוא 100 וכל אחד מהם חסך 100

אם שניהם בחיים - כל אחד יקבל 1 כל חודש

אם אחד מת (לפני שהשני ייוצא לפנסיה) - השני יקבל 2 כל חודש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...