נחוש בדעתי להתקבל באוניברסיטת תל אביב - עמוד 3 - לימודים והצעות עבודה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

נחוש בדעתי להתקבל באוניברסיטת תל אביב

SharonX

Recommended Posts

מהנדסים מערכות אדם-מכונה. בארץ, לרוב מערכות מידע. זה שיש לך חוסר ידע בנוגע למה זה "הנדסת תעשיה" לא הופך את הדיסיפלינה לפחות "אמיתית". אני כן מסכים שיש בוגרי הנדסת תעשיה שבפועל הם "פקידים משודרגים". לא כולם מספיק מוכשרים בשביל לעסוק בתפקיד רציני יותר ויש היצע גבוה מדי של מהנדסי תעו"ן. בשל השילוב של אלו, זה המצב.

עם זאת, באותה מידה, יש הרבה מהנדסים אחרים שלחלוטין לא עוסקים במקצוע שהם רכשו. הקשר שאתה יוצר בין כמה-שההנדסה-"אמיתית" לבין אבטלה הוא דיי סתמי. מהנדסי תוכנה הם בטח ובטח לא יותר "אמיתיים" מאשר מהנדסים אחרים. נכון לכרגע, להם הכי קל למצוא עבודה - ומוצאים עבודה בשכר הטוב ביותר.

יש תחומים מסויימים שאין להם ביקוש בארץ ולבעלי מקצוע כזה פשוט לא תהיה עבודה - אין לזה שום קשר לכמה המקצוע הזה "אמיתי" או לא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 47
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

והנה התגובה המיותרת השניה של השבוע

לא. אין לי בעיה עם רואי חשבון (חלק מחבריי הם רואי חשבון... :rolleye0018:), פשוט במקרה הזה יש לי ידע מוקדם על מי שאני מגיב לו.

זה נכון. אבל אני מניח שגם ישנה השאלה מה קורה בגיל 50. אני לא בטוח שאז המצב של המהנדס יהיה בהכרח טוב יותר.

כנראה שגם בגיל 50 עדיף להיות מהנדס עם 20 שנות נסיון מאשר רואה חשבון עם 20 שנות נסיון. אני אחזור אליך לגבי זה עוד 20+ שנה.

איך זה בדיוק קשור להנדסת תעשייה וניהול? מה אתה מהנדס בדיוק? מדובר בתואר כללי שלא מכשיר לשום תחום ספציפי זו הסיבה שהבוגרים מתפזרים בין מערכות ERP ועד תכנות ב-Java. במיתון הראשון חצי מאותם מהנדסי תעשייה וניהול ילכו לחתום בלשכה. זכור את דברי.

אתה שוב מוכיח שבאינטרנט אפשר לכתוב הרבה בלי להבין כלום. מה מהנדס חשמל מהנדס בדיוק? חשמל? הרי חצי מהם כותבים קוד RTL והחצי השני הופכים את הקוד לסכמה. מה מהנדס תוכנה מהנדס? הוא הרי בסך הכל כותב קוד, לא?

שום תואר הנדסי לא מכשיר לשום תחום ספציפי - אנחנו לא חיים ב-1800 שמהנדסים היו מחברים גלגלי שיניים. כל תואר הנדסי הוא כללי. כמובן שכל תואר הוא שונה כי כל אחד מקנה כישורים בתחום מסוים, אבל בוגר הנדסת חשמל טרי לא יודע לבנות מעבד ובוגר הנדסת מכונות לא יודע לבנות מנוע.

אם אי פעם היית טורח להסתכל על סילבוס של תואר הנדסי, היית מגלה שמהנדס חשמל (הנדסה Hardcore, לדבריך) לומד - מעבר למתמטיקה ופיזיקה - נושאים כמו מעגלים חשמליים, אותות וגלים. לצדם, הוא לומד מחשבים, אלגוריתמים, גרפיקה, מסדי נתונים וכו'.

בעצם, לשיטתך אפשר לומר על הנדסת חשמל שזה תואר כללי שלא מכשיר לשום תחום ספציפי וזו הסיבה שהבוגרים מתפזרים בין כתיבת קוד לואלידציה של מעגלים חשמליים (וזה רק מהאנשים שעובדים בבניין שלי, תהיה בטוח שהספקטרום רחב הרבה יותר אם מסתכלים על מכלול התפקידים שמהנדסי חשמל מאיישים בתעשיית ההייטק).

אתה לא צריך להזהיר אותי לגבי המיתון הראשון. בעשור האחרון היו כבר שניים, והתפלגות החותמים בלשכה היא פחות או יותר יוניפורמית. אף אחד (בהייטק לפחות) לא חסין מפני פיטורים. אם כבר, רוב המפוטרים יהיו כנראה מהמקצועות שבהם יש יותר אנשים - אם חברת הייטק סוגרת פרויקט או חטיבה, אז מי שיילך הביתה הם 100 מהנדסי תוכנה, 50 מהנדסי חשמל, 10 מהנדסי תעו"ן ו-2 רואי חשבון.

אבל שוב, אתה מדבר בלי להבין בכלל איך עובדת התעשיה ומה עושים מהנדסים, אז התרומה שלך לדיון הזה היא שלילית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כנראה שגם בגיל 50 עדיף להיות מהנדס עם 20 שנות נסיון מאשר רואה חשבון עם 20 שנות נסיון. אני אחזור אליך לגבי זה עוד 20+ שנה.

אני גם מהנדס תעו"נ (אמנם לא מהטכניון) - כן שכנראה אדע את זה לבד. אם כי עד אז אני מקווה להיות בקנדה או באוסטרליה, אבל זה כבר משהו אחר.

אני כן חושב שלמקצועות כגון עו"ד או רואה חשבון יש יתרון בכך שהתחום משתנה בקצב איטי ביותר. רואה חשבון יכול להעלם מן העולם ל 10 שנים, לחזור, ופשוט להמשיך את העבודה שלו. הוא יצטרך להתעדכן בכמה תקנות או חוקים חדשים, אבל זהו. בתחומי הנדסה מסויימים אם אתה לא "רץ" מהר מאוד - אתה עלול למצוא את עצמך מחוץ למירוץ. לפי מיטב הבנתי, יש הרבה מהנדסי אלקטרוניקה שתחום ההתמחות שלהם עבר מן העולם והם מצאו עצמם ללא עבודה.

כך או כך, בהתחשב בכך שתאריך ההרשמה שלי לפורום הוא 2002 - הסיכוי שנהיה פה גם בעוד 20 שנה הוא כנראה לא כל כך רע. ;-)

אבל שוב, אתה מדבר בלי להבין בכלל איך עובדת התעשיה ומה עושים מהנדסים, אז התרומה שלך לדיון הזה היא שלילית.

לצערי הרב מדובר על חוסר הבנה גורף באוכלוסיה - כולל אצל אקדמאים (מאונ' או ממכללות).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מיני

אולי יש לך ידע מקדים על לב, אבל לא על השכר בתחום הראיית חשבון.

הוא דיבר על השכר בגיל 30. בגיל הזה רו"ח בהחלט מרוויח פחות (שלא נדבר על השנתיים התמחות בהם מרוויחים שכר רעב). כפי שאמרתי, יש סיכוי שבהמשך הדרך זה מתאזן ואולי מתהפך (ואולי גם לא, אין ממש נתונים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעלי מקצועות חופשיים מרוויחים מעט בתחילת דרכם. מצבם משתפר משמעותית עם צבירת ניסיון והתמחות. בהייטק מתחילים במשכורת גבוהה, נתקלים בתקרת זכוכית בערך ב-20-25 ברוטו בחודש ובגיל 40 מראים להם את הדלת החוצה.

בנוגע למיני - אין לו שום ידע מקדים עלי. לא איך אני נראה, לא איפה אני עובד, לא איזה לקוחות יש לי ובטח לא כמה אני מרוויח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מיני

אולי יש לך ידע מקדים על לב, אבל לא על השכר בתחום הראיית חשבון.

יש לי חבר שעובד היום בתחום, וחברה שלי עבדה הרבה שנים ב-PWC, אז אני מכיר לא רע את מדרגות השכר שיש בארץ לסניור/סופרוייזר/מנג'ר וכו'.

אחרי ארבע שנים של לימודים, בוגר תעשיה וניהול יוכל למצוא תפקיד ראשון בהייטק בו הוא ירוויח כ-15-16 אלף, ברוטו. אחרי אותן ארבע שנים, בוגר תואר בראיית חשבון יהיה חייב לעשות התמחות של שנתיים, בה הוא יקבל 5,000 ש"ח לחודש (גם ברוטו כמובן).

לאחר ההתמחות הפער כמובן מצטמצם, אבל עדיין מדובר בסדר גודל של פי 1.5-2 לטובת עובד ההייטק (אני מדבר על שכר בסיס בלבד, לפני שקלול בונוסים, מניות וכו'). מפה והלאה, הפער הזה לא מצטמצם משמעותית ונשאר קבוע לאורך השנים, לא מעט בזכות העובדה שהשכר (וההטבות) בהייטק עולה עם הותק בקצב הרבה יותר מהיר מרואי חשבון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעלי מקצועות חופשיים מרוויחים מעט בתחילת דרכם. מצבם משתפר משמעותית עם צבירת ניסיון והתמחות. בהייטק מתחילים במשכורת גבוהה, נתקלים בתקרת זכוכית בערך ב-20-25 ברוטו בחודש ובגיל 40 מראים להם את הדלת החוצה.

Minimizer - אולי זה נכון יותר לבוגרי הטכניון. יש הרבה בוגרי הנדסת תעשיה וניהול שיגיעו לשכר הזה (15K ברוטו) רק אחרי שנתיים-שלוש של נסיון (כולל בוגרי אונ').

לב - אני לא יודע בדיוק מה יהיה או לא יהיה בגיל 40. אבל גם להרוויח 5 - 10 אלף שקל יותר בחמש, עשר, עשרים שנה הראשונות זה משהו שבהחלט לא צריך לבטל. בטח ובטח שאדם עם השכלה פיננסית כמוך צריך לדעת את זה. כסף עכשיו זה כסף עכשיו.

דרך אגב, התקרה בהייטק היא ממש לא 20 וגם לא 25. מפתחי תוכנה טובים מגיעים לשכר הזה אחרי שנתיים-שלוש נסיון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי חבר שעובד היום בתחום, וחברה שלי עבדה הרבה שנים ב-PWC, אז אני מכיר לא רע את מדרגות השכר שיש בארץ לסניור/סופרוייזר/מנג'ר וכו'.

אחרי ארבע שנים של לימודים, בוגר תעשיה וניהול יוכל למצוא תפקיד ראשון בהייטק בו הוא ירוויח כ-15-16 אלף, ברוטו. אחרי אותן ארבע שנים, בוגר תואר בראיית חשבון יהיה חייב לעשות התמחות של שנתיים, בה הוא יקבל 5,000 ש"ח לחודש (גם ברוטו כמובן).

לאחר ההתמחות הפער כמובן מצטמצם, אבל עדיין מדובר בסדר גודל של פי 1.5-2 לטובת עובד ההייטק (אני מדבר על שכר בסיס בלבד, לפני שקלול בונוסים, מניות וכו'). מפה והלאה, הפער הזה לא מצטמצם משמעותית ונשאר קבוע לאורך השנים, לא מעט בזכות העובדה שהשכר (וההטבות) בהייטק עולה עם הותק בקצב הרבה יותר מהיר מרואי חשבון.

הפער הזה לא רק שמצטמצם, הוא גם מתהפך אחרי 5–6 שנים ורק גדל עם הזמן.

וכן, יש לי פרספקטיבה די רחבה בנושא, יש לי הרבה חברים רו"ח כמוני ובחברה שבה אני עובד יש לא מעט מהנדסי תעשייה וניהול עם ותק דומה לשלי שמרוויחים פחות ממני.

אני אמנם לא עובד בהייטק, אבל תעשיה וניהול זה לא מקצוע מוכוון הייטק. מה גם שכנראה הייתי מרוויח גם יותר בהייטק :(

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עכשיו אני רואה שאתה מתייחס בשכר למשרדי רו"ח...

רוב רו"ח לא נשארים במשרד הרבה אחרי הסטאז'. הם הולכים לחברות לתפקידי חשבות/ניהול כספים וכו'.

השכר שם הרבה (הרבה) יותר גבוה ממשרדי רו"ח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צאו מהמגננות והבונקרים שחפרתם

שכל אחד ילמד מה שמעניין אותו/תואם את יכולותיו

בסופו של דבר ההכנסה היא נגזרת של יכולות וכישורים ולאו דווקא של השכלה. מספיק להציץ ברזומה של אישים בכירים במשק בשביל לגלות שהם באים מקשת רחבה מאוד של תחומי לימוד. (חלקם אפילו למדו בפקולטה למדעי הרוח רחמנא ליצלן)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...