זה רק אני וה NAS שלי ..... או, איך התחלתי עם דיסק וסיימתי עם NAS - עמוד 4 - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

זה רק אני וה NAS שלי ..... או, איך התחלתי עם דיסק וסיימתי עם NAS

ben-zone
 Share

Recommended Posts

אנסה ....

1.  בפועל רק מחשב אחד פונה ומשתמש בשרותי השרת הזה.  כך שלא ניתן לענות על השאלה.  אולי בהזדמנות אנסה בו זמנית משני מחשבים אבל אז צריך יהיה להביא בחשבון חיבור לאחד מהם.

2.  ראית נתוני טמפרטורה של הדיסקים. שום דבר לא מתחמם שם.

שים לב שהמערכת רצה כבר 3 וחצי שנים.  אי פעם הוחלפו דיסקי 3 טרה של WD (ירוק), אבל זה כשהיו חדשים.  הם כשלו בעת סידור מחדש בהעתקה (בקריאה (!) ולא בכתיבה) מאחד לשני.

3.  שים לב שלא מדובר כאן על מערכת raid באון ליין אלא על מערכת *גיבוי* העובדת לפי עקרונות של raid.  אני מציע שתקרא את הפוסט שלי שפתח את השרשור וזה יענה על חלק משאלותיך.

4.  שוב - קרא את פוסט הפתיחה.  בכל מקרה Arch הוא מה שאתה רוצה - שרת, דסקטופ, שניהם.  התקנה של Arch מביאה אותך למסך "שחור" עם מינימום התקנות.  תמשיך משם לאן שבא לך.

5.  את הנפחים שיש לי ... לא ממש מעשי לגבות לאתרים מרוחקים, עוד לפני שדנים בקצבי ההעלאה המצחיקים שיש בארץ.  במידה וישופרו קבצי ההעלאה, אז אני שוקל לגבות את הגיבוי של המחשב שלי עצמו (לא ה NAS הזה אלא המחשב שאני עובד עליו) לענן.  אני מאמין שמשיח יגיע לפני שזה יהיה מעשי.

6.  אין לי ולו אחד בבית.  מבחינתי - המהירות מספקת.  ברור לי שב אחסוך זמן.  החסכון הזה *עבורי* אינו שווה עדין את מחירו.

7.  Apc BR 900GI שמחזיק את המחשב שלי ואת ה NAS.

8.  אני מביא בחשבון מחיר.  גם אם ילך לי כל המידע הזה לאבוד, זה חסר כל משמעות למעשה.  לעסק מסחרי השיקול אחר לחלוטין כמובן.

9.  הלו.  זה שרת לשימושים ביתיים.

10.  לא במחשב.  בנתב מופעל ה FW.

11.  בעקרון - דרך SSH ממסך טרמינל במחשב שלי.  מכיוון שהיום הוא גם מחובר לטלוויזיה, אז אם ממש בא לי אני יכול לחבר לו מקלדת ועכבר ולשלוט עליו גרפית.  אבל פרט לחריגים מאד - אין סיבה שאעשה זאת.

Have fun !

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 שנה מאוחר יותר...
  • תגובות 64
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

• 4 שבועות מאוחר יותר...

SDA מחזיק את מערכת ההפעלה ומחולק לשתי מחיצות - root ו home.  במקור (ראה את תחילתו ההסטורית של השרשור ....) לא היה דיסק אלא DOK חיצוני ורק כשעברתי להשתמש במערכת לא רק כNAS אלא גם לניגון ישיר (מחוברת לטלוויזיה בסלון) והתקנתי סביבה גרפית העברתי לדיסק לפני כ 3 שנים -

מתוך ה 3 דיסקים של 8TB שניים מחזיקית parity ולא נתונים.

נערך על-ידי ben-zone
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 10 חודשים מאוחר יותר...

אז עברה כמעט שנה מהדיווח האחרון, ובטח תהיתם על השקט.  אז הנה העדכון האחרון -

לא שבאמת צריך היה להרחיב, אבל אני רוצה להחליף את הדיסקים הישנים במערך.  באמזון מכרו מארז חיצוני של עם דיסק 8TB בפנים במחיר מצחיק (כולל המשלוח לארץ.  כחצי המחיר מבארץ).  הפרוק - פשוט וקל.  אז פרקתי, העברתי את הנתונים מאחד הדיסקים הישנים שלי, ווידאתי ש SNAPraid מזהה שהכל תקין.  את הדיסק הישן החזרתי למארז (יפורמט בהמשך תחת וישמש לגיבוי והעברת מידע) וזו התוצאה -

Screenshot_20180329_163304.png.05f9a1ea9d8ed268b718499818b2b07b.png

חג שמח !

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מעניין לחשב כלכלית בשקלול כל ההוצאות שעלה ה NAS הזה כמה הוא עולה ליום, + בלאי וחשמל. 

כמובן שאין תחליף למה שהוא נותן, בפרט עם ה Upload בארץ, אבל מענין כמה זה מול שירותי שונים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 6 חודשים מאוחר יותר...

שרשור מעניין. פעם ראשונה שאני נתקל בו, מן הסתם כי הוא לא בפורום המתאים.

בעיקר בגלל הדגש על תוכנה, מיקום נכון יותר לדעתי היה בפורום .

גם אצלי זה היה חלום במשך מספר שנים לבנות NAS, עד שלפני שנתיים וחצי מצאתי את המשאבים הכספיים לעשות זאת בגודל שרציתי.

בניתי מערך הבנוי על תוכנה (בתשלום) הנקראת Unraid (מבוסס , שכלל לא הכרתי, ואני לאט לאט לומד, לפי הצורך.

אפילו את הפקודה להצגת הדיסקים לקחתי מהשרשור הזה 🙂 ) שמאפשרת יתירות בזמן אמת.

זה סוג של תחביב, ול-OCD שלי באיסוף Data יש גבולות מאוד מעטים 🙂 , כך שבשרת שלי יש כיום 19 דיסקים, כולם מכאניים,

החל מ-1TB ועד 12TB. מתוכם במערך הראשי יש 13 דיסקים, מהם 2 הם Parity, ובשאר יש 72TB, בהם 50TB של Data.

שאר הדיסקים (הקטנים) משמשים כמערך cache ש"נטחן" על ידי טורנטים 24/7.

אני מריץ על השרת הזה Dockers עבור קודי, פלקס, CrashPlan (רק לחלק קטן מה-Data כמובן), Resilio Sync, ועוד + יש תוכניות לעוד dockers.

2018-09-30_09-52-11.jpg

נערך על-ידי Gico
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שנים מאוחר יותר...

בגדול - לא דיסקים "ירוקים".  בזמנו החלפתי 2 כאלה שהתקלקלו די מהר (היו באחריות).  מאז מנסה להקפיד לקנות דיסקים המוגדרים Enterprise או ל NAS.  מעדיף את ה Enterprise כי היתרון של דיסקים NAS צריך להתבטא בעבודה רצופה בגלל ה RAID, בעוד שאצלי זה אמנם NAS אבל ה RAID הוא לא בזמן אמת אלא רק סנפשוטים המורצים על ידי ובשאר הזמן הדיסקים מתנהגים כמו כל דיסק עצמאי רגיל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בגדול - לא דיסקים "ירוקים".  בזמנו החלפתי 2 כאלה שהתקלקלו די מהר (היו באחריות).  מאז מנסה להקפיד לקנות דיסקים המוגדרים Enterprise או ל NAS.  מעדיף את ה Enterprise כי היתרון של דיסקים NAS צריך להתבטא בעבודה רצופה בגלל ה RAID, בעוד שאצלי זה אמנם NAS אבל ה RAID הוא לא בזמן אמת אלא רק סנפשוטים המורצים על ידי ובשאר הזמן הדיסקים מתנהגים כמו כל דיסק עצמאי רגיל.

ואיך שכחתי לדווח כאן בזמן אמת 😞  אז הנה מילוי החסר :

דיסק הסיסטם (sda) הלך לפני כשנה, הוחלף והסיסטם הועתק מהישן לחדש.

(וכדי שיהיה מעניין, כמעט במקביל הלך גם דיסק הסיסטם במחשב שלי, הוחלף כמובן גם, אבל שם התקנתי את ARCH מחדש ולא העתקתי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קרא את ההודעה הראשונה בשרשור הזה, ותקבל תשובה.

(ובקיצור: SNAPraid זה של raid אבל לביצוע גיבוי תקופתי.  מכאן שיש הקלות - ניתן לצרף דיסקים מלאים, לא צריכים להיות זהים בסוג או בנפח, תמיד אפשר לפרק המערך לדיסקים הבודדים שבו בלי אבדן מה שעליהם).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 חודש מאוחר יותר...

It never rains but it pours 😞

אז שלשום אחד משני דיסקי החליט שמספיק, והודיע על 65 שגיאות SMART.  (הדיסק יוצר ב 10.2015).

נרכש Seagate Exos X16 Enterprise 14TB 256MB Sata III ST14000NM001G והוחלף והכל בא על מקומו בשלום.

Screenshot_20220707_135147.png.5c938a8e78aa9643422592ac6f5b5752.png

נערך על-ידי ben-zone
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 שנה מאוחר יותר...

עברה שנה וברכותיה .....  ולוח האם החליט שמספיק לו לעבוד 11 שנים, והלך לעולמו.

מה שאומר שיש שוב עדכון !

מי שיספור יראה שיש לי 8 דיסקים במארז הקומפקטי למדי הזה.  ובלוח האם המקורי היו רק 6 יציאות SATA ולכן הוספתי בזמנו כרטיס עם 2 יציאות נוספות.  הפעם החלטתי לחפש מראש לוחות אם עם 8 יציאות SATA.  מתברר שרק עם מעבדי (AMD) אפשר למצוא קוניגורציה כזו (וגם אז זיהיתי רק 3).  וכך נקנו הדברים הבאים:

- לוח אם:

PRO B550M-VC WIFI .  נרכש באמזון (195$).  בכל מקרה אף אחד מהלוחות הרלוונטיים לי לא היה זמין בארץ.

- מעבד:

7 5700g.  נרכש באמזון (227$.  כולל מאוורר).

- ספק:

Seasonic Focus GX-650, 650W 80+ .  Gold.  נרכש באמזון (כ 170$).

- זכרון:

Corsair Vengeance RGB PRO 2x8GB 3600MHz CL18.  נרכש ב KSP (לפני הנחת "טלגרם" - 380 ש'ח).

ובא לציון גואל.

נערך על-ידי ben-zone
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרפ/י לדיון

בשלב זה תוכל/י להצטרף לדיון, ולאחר מכן להצטרף לקהילה שלנו. אם כבר יש לך חשבון אצלנו, אנא התחבר/י עכשיו על מנת להגיב תחת שם המשתמש שלך.
לתשומת לבך: התגובה תופיע לגולשים לאחר אישור של צוות הנהלת הפורומים.

אורח
הוסף תגובה

×   התוכן שהודבק הוא עם עיצוב.   הסר עיצוב

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר אוטומטית.   נקה הכל

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• צור חדש...