האם יש יתרונות כלשיהם למזגן אינוורטר לעומת מזגן רגיל כמו שחברות המזגנים אומרות? - צרכנות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם יש יתרונות כלשיהם למזגן אינוורטר לעומת מזגן רגיל כמו שחברות המזגנים אומרות?

dor123

Recommended Posts

כאשר התחילו להופיע מזגני האינוורטר בשוק, הופיעו באתרי האינטרנט של חברות המזגנים פרומואים שכותבים לגבי היתרונות של מזגני האינוורטר.

היתרונות שהופיעו הם (לפי אתר אינוורטר ישראל - http://inverter-israel.com/Index.asp?CategoryID=176):

1. חיסכון של עד 30% בצריכת החשמל (במקורות נוספים אף היה כתוב עד 50%).

2. שמירה על טמפרטורת חדר יציבה.

3. פעולה שקטה יותר (האתר אינוורטר מתכוון לכל מערכת המזגן [מפוח פנימי, מפוח חיצוני ומדחס] ולא רק למדחס שביחידה החיצונית).

4. מיזוג מהר יותר של החדר.

5. שמירה על גריעת לחות קבועה (בקיץ).

6. ייבוש מופחת של האוויר בחימום (בחורף).

7. אמינות גבוהה במיוחד.

לאחרונה דנתי עם מישהו שפעיל פה באתר לגבי אמינות דברי החברות, וכמעט כל היתרונות שהחברות מפרסמות במזגני האינוורטר שלהם, עמדו בניגוד מוחלט לדברים שהוא אמר, והתחלתי לפקפק באשר להאם יש יתרון כלשהו באמת למזגן אינוורטר על פני מזגן רגיל, או שהחברות מנסות למכור לנו זבל פרסומי.

אז האם יש באמת יתרון כלשהו של מזגן אינוורטר על פני מזגן רגיל?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 54
  • נוצר
  • תגובה אחרונה
  • 1 חודש מאוחר יותר...

טוב למרות שכבר עבר חודש אני מאמין שאני יכול לשפוך עוד טיפה אור בנושא.

ראשית למי שלא יודע אזכיר שמדחסי ה- Inverter עובדים בדרגה אחת בצורה פופורציונאלית מ- 10% ועד 90% להבדיל מהמדחסים הקיימים שבד"כ עובדים 100% או פרוק. זה כמובן במילים הכי פשוטות.

היתרון הגדול של מדחסי ה- Inverter הוא בשמירת טמפרטורה בצורה היעילה והחסכונית ביותר.

הרעיון הוא באמת מעולה וטוב אבל, טיפה יקר. גם היום אחרי שהטכנולוגיה הזו עברה כברת דרך, עדיין חלפים טיפה יקרים מאחר ומדובר יותר בכרטיסי בקרה מאשר מכניקה.

עכשיו אנסה להתייחס לדברי אלקטרה:

1. חסכון של עד 30% בצריכת החשמל

נכון. בהתחלה הוא עובד רגיל כדי להוריד טמפ' ולחות. עד כאן הוא עובד כמו כל מזגן אחר. היתרון שלו בא בשמירת טמפ'.

אם במזגן רגיל הוא היה עובד בדרגה גבוהה יותר ובזבזנית, הרי שכאן הוא עובד באחוזי ניצול גבוהים יותר מעצם עבודתו הפרופורציונאלית

של המדחס.

2. שמירה על טמפרטורת חדר יציבה

נכון, מהסיבות שציינתי ב- 1.

3. פעולה שקטה יותר

לא תמיד. לרוב רעש רגיל כמו כל מזגן. רוב הרעש מגיע מהמאוורר עצמו שבולע בדרך כל רעש אחר. אני מדבר על המעבה כמובן.

4. מיזוג מהר יותר של החדר

לא נכון.

מיזוג הוא עניין של BTU אם מזגן רגיל מפיק 10000BTU ומזגן Inverter מפיק 8000BTU, הרגיל יקרר יותר מהר.

(זה רק לצורך המחשה)

5. שמירה על גריעת לחות קבועה (בקיץ)

אין הבדל בין סוגי המזגנים ואין יתרון משמעותי למזגן Inverter. כל מזגן מעצם עבודתו מיבש אויר (אויר חם על גוף קר, זוכרים?)

6. ייבוש מופחת של האוויר בחימום (בחורף)

גם לא נכון. כל מזגן מייבש אויר. פשוט לא צריך לשים טמפ' גבוהה מדיי בחורף.

7. אמינות גבוהה במיוחד

לא יודע. ממש לא חושב ככה. זו עדיין יחסית חדשה ואמינות היא עניין של זמן.

המדחס יחסית אמין, כרטיסי הבקרה הם עקב האכילס שלו.

8. כי מזגני Inverter הם פשוט קניה חכמה

נכון ברוב המקרים. הכל תלוי בצרכים שלכם.

לסיכום:

לדעתי מדחסי Inverter הם העתיד ובקרוב יפסיקו לייצר מדחסים רגילים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

zam: בקשר לדבריך: יש כמה דברים שהייתה לי השערה לגביהם עוד לפני שפתחתי את הדיון, אך לא הייתי בטוח בכולם.

לגבי 3: נתקלתי במזגנים רבים (ישנים וחדשים) שבהם רעש המדחס ביחידה החיצונית חזק יותר מזה של המאורר, כך שאי אפשר לשמוע את המאורר.

לגבי 6: שמתי לב לכך שבחורף כאשר אני מפעיל את המזגן שלי על 25 מעלות, הוא כלל לא מייבש את האוויר בחדר שלי, וזאת למרות שהוא מזגן רגיל.

לגבי 7: מזגן אינוורטר הוא מזגן בו המדחס איננו מקבל את המתח מרשת החשמל, אלא מממיר שממיר את ה-AC ל-DC ואם אני לא טועה מחזיר אותו לאחר מכן ל-AC שניתן לשנות לו את התדר. התוספת הזו של הממיר (שמכיל רכיבים אלקטרוניים, פלוס רכיבים אלקטרוניים נוספים, הופכת את מזגן האינוורטר למורכב מאוד מבחינת אלקטרוניקה, ולכן יש לצפות שהוא יחזיק פחות זמן מעמד ממזגן רגיל של אותה החברה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

משפחתי מתלבטת גם לגבי השאלה: אינוורטר בעד ונגד?

מצד אחד כל מה שאומרים לנו בפרסומות זה סיסמאות כמו "חסכון עד 30% אחוז!" וכדומה... אבל שניסיתי להבין איך בדיוק זה חוסך יותר לא ממש הבנתי איך מגיעים לחסכון של 30%.

חיפוש קטן מצא מצגת מאוד מעניינת:

https://skydrive.live.com/view.aspx?cid=D2338CF4459236C0&resid=D2338CF4459236C0!191

וגם דיון שהיה במשרד האנרגיה הממשלתי:

http://energy.gov.il/Subjects/EnergyConservation/Documents/InverterSummary.pdf

שם הדבר היחיד שקשור זה שאחד מהם אומר: "אין ספק שאינוורטר זה העתיד" - אולי שילמו לו?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

zam: בקשר לדבריך: יש כמה דברים שהייתה לי השערה לגביהם עוד לפני שפתחתי את הדיון, אך לא הייתי בטוח בכולם.

לגבי 3: נתקלתי במזגנים רבים (ישנים וחדשים) שבהם רעש המדחס ביחידה החיצונית חזק יותר מזה של המאורר, כך שאי אפשר לשמוע את המאורר.

לגבי 6: שמתי לב לכך שבחורף כאשר אני מפעיל את המזגן שלי על 25 מעלות, הוא כלל לא מייבש את האוויר בחדר שלי, וזאת למרות שהוא מזגן רגיל.

לגבי 7: מזגן אינוורטר הוא מזגן בו המדחס איננו מקבל את המתח מרשת החשמל, אלא מממיר שממיר את ה-AC ל-DC ואם אני לא טועה מחזיר אותו לאחר מכן ל-AC שניתן לשנות לו את התדר. התוספת הזו של הממיר (שמכיל רכיבים אלקטרוניים, פלוס רכיבים אלקטרוניים נוספים, הופכת את מזגן האינוורטר למורכב מאוד מבחינת אלקטרוניקה, ולכן יש לצפות שהוא יחזיק פחות זמן מעמד ממזגן רגיל של אותה החברה.

3. אפשרות ראשונה - רוב הסיכויים שהוא עשה את שלו ועומד לסיים את תפקידו.

אפשרות שנייה - איכות יצור גרועה.

נתקלתי גם במקרים בהם הכיסוי היה רעוע ומתכת נגעה במתכת, צינורות שנוגעים אחד בשני ואפילו משככי זעזועים הרוסים או חסרים.

אבל לרוב הסיבות הן שתי האפשרויות שנתתי.

6. אני הסברתי לא נכון

המזגן לא בדיוק מייבש אלא מחמם את החדר. כתוצאה מכך מולקלות המים באויר מתרחקות וההרגשה בחדר יבשה יחסית ונעימה יותר.

הכוונה שלי היא שאין ייבוש כמו בחורף, כי הם לא הולכים לשום מקום. בקיץ נוצר עיבוי מים על הסוללה של המאייד ומשם הם יוצאים החוצה.

7. נכון ולכן לאלקטרה יש יתרון רק בגלל נושא החלפים, עד כמה שכואב להגיד את זה. כרגע אין חברה גדולה יותר מאלקטרה.

משפחתי מתלבטת גם לגבי השאלה: אינוורטר בעד ונגד?

מצד אחד כל מה שאומרים לנו בפרסומות זה סיסמאות כמו "חסכון עד 30% אחוז!" וכדומה... אבל שניסיתי להבין איך בדיוק זה חוסך יותר לא ממש הבנתי איך מגיעים לחסכון של 30%.

חיפוש קטן מצא מצגת מאוד מעניינת:

https://skydrive.live.com/view.aspx?cid=D2338CF4459236C0&resid=D2338CF4459236C0!191

וגם דיון שהיה במשרד האנרגיה הממשלתי:

http://energy.gov.il/Subjects/EnergyConservation/Documents/InverterSummary.pdf

שם הדבר היחיד שקשור זה שאחד מהם אומר: "אין ספק שאינוורטר זה העתיד" - אולי שילמו לו?

כמו שאמרתי בהודעה הקודמת, למדחסי Inverter יתרון בשמירת טמפרטורה יעילה ללא בזבוז חשמל מיותר.

בכך הוא גם חוסך חשמל.

נוסף לכך, ההתנעות החוזרות ונשנות של מדחס רגיל, גורמות לבלאי גבוהה יותר מאשר במדחסי Inverter.

הקווים המנחים למזגן טוב הם תפוקת קירור/חימום גבוהים לצד COP גבוהה. בין שהוא Inverter ובין שלא.

הדוגמאות במצגת הראשונה נכונות ללא קשר לסוג המדחס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

6. אני הסברתי לא נכון

המזגן לא בדיוק מייבש אלא מחמם את החדר. כתוצאה מכך מולקלות המים באויר מתרחקות וההרגשה בחדר יבשה יחסית ונעימה יותר.

הכוונה שלי היא שאין ייבוש כמו בחורף, כי הם לא הולכים לשום מקום. בחורף נוצר עיבוי מים על הסוללה של המאייד ומשם הם יוצאים החוצה.

הדוגמאות במצגת הראשונה נכונות ללא קשר לסוג המדחס.

כאשר מזגן מופעל בחימום, הוא נותן תחושות של יובש ומחנק בחדר. היצרנים טוענים כי מזגני אינוורטר מפחיתים את התחושות האלו בחימום. אני לא מרגיש את התחושה הזאת כלל עם המזגן שלי בחדר, כאשר אני מפעיל אותו על חימום ב-25 מעלות, זאת למרות שהוא איננו מזגן אינוורטר.

3. אפשרות ראשונה - רוב הסיכויים שהוא עשה את שלו ועומד לסיים את תפקידו.

אפשרות שנייה - איכות יצור גרועה.

נתקלתי גם במקרים בהם הכיסוי היה רעוע ומתכת נגעה במתכת, צינורות שנוגעים אחד בשני ואפילו משככי זעזועים הרוסים או חסרים.

אבל לרוב הסיבות הן שתי האפשרויות שנתתי.

ידוע לי שבמזגני מנהטן תדיראן (האלה בעלי השלט רחוק, אם אני לא טועה דגמי TNL, TDL ו-TGL, וכן במזגנים המיני מרכזיים והרצפתיים, לפני שתדיראן נרכשה ע"י Carrier), המדחס בהם הרעיש יותר מהמאוורר, גם כאשר הם היו חדשים לגמרי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^

כאשר אומרים מזגן Inverter מתייחסים לסוג המדחס שבו. זה הכל.

היחידה הפנימית (שבתוך הבית), המאייד, לא משנה כהוא זה על פעולת המדחס.

חימום או הוא פונקציה של טמפרטורת הגז.

זה לא משנה אם תקבל 25 מעלות ממזגן עם מדחס Inverter או ממזגן עם מדחס רגיל, זה עדיין יהיה 25 מעלות.

ולכן גם אני לא מבין את טענת היצרנים.

יובש ומחנק בחדר יכולים להיגרם מטמפרטורה גבוהה ללא קשר למדחס. במקרים כאלו מומלץ לפתוח חלון או להוריד טמפ'.

לגבי מזגני תדיראן, אני לא ממש מכיר לעומק, אבל אני לא שולל. יכול להיות כמו שאמרתי, איכות יצור גרועה.

שוב, רוב הרעשים במעבה נובעים ממנוע מאוורר עם מיסבים שחוקים, שדורש החלפה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

back to the basics :

במזגן רגיל (אם מדחס שהוא מנוע AC אם רמת הספק אחת) היעילות של המדחס גבוהה עד כמה שניתן לצפות ממנוע חשמלי. המנוע שיש במדחס אינוורטר לא קסום או משהוא והיעילות שלו לא שונה משמעותית מכל מנוע אחר

כלומר, בחדר סגור, יקח את אותה כמות אנרגיה כדיי להגיע לטמפ' רצויה כלשהיא (באותם תנאים) אם 2 המזגנים. יותר מזה, האינוורטר בכל מקרה עובד על מקסימום בהתחלה לפניי שהחדר הגיע לאיזור הטמפ' הרצויה, אבל זה היה אותו דבר גם אם הוא היה מקרר בהספק נמוך במשך זמן ארוך יותר

אם החדר היה מבודד בצורה מושלמת ובלי מקורות חום בתוכו, לא היה צריך ותר את המזגן בכלל עד שפותחים את הדלת או החלון. כלומר החדר היה נשאר לתמיד באותה טמפ'

במציאות יש בחדר מקורות חום - אנשים, מכשירי חשמל, וכניסת חום מבחוץ דרך בידוד לא מושלם של הקירות והחלונות. כניסת החום ממקורות אלה פרופורציונית להבדל הטמפ' ביניהם לבין האוויר בחדר (למשל אם אתה נמצא בחדר שמקורר ל 22C, ההבדל הוא 37-22 = 15C)

כמות החום שמגיעה לחדר ביחידת זמן מהמקורות חום האלה זהה, כלומר מרגע שהחדר הגיע לטמפ' הרצויה, ב 2 המקרים המהירות שבה יש לפנות את החום ש "מחלחל" לחדר זהה. נניח סתם לדוגמה (אני לגמרי סתם זורק מספרים), שהחום מגיע במהירות של 1000 BTU/h

עכשו יש 2 אפשרויות :

מזגן אינוורטר של 5000 BTU/h שעובד קבוע ב 20% תפוקה ומקרר ב 1000BTU/h

מזגן רגיל של 5000 BTU/h שעובד 6 דקות, מתכבה 24 דקות וכן הלאה (כלומר עובד בממוצע 1/5 מהזמן), כלומר תוך שעה הוא מקרר בממוצע באותם 1000BTU/h

מכיוון שהיעילות של 2 המנועים דומה, ההבדל בצריכת החשמל יהיה קטן מאוד ואפילו לא ברור באיזה כיוון

איפה אינוורטר כן חוסך ?

נניח למשל שהמזגן מהדוגמה הקודמת, שאינו אינוורטר, חלש מידי בשביל החדר, או שלא ניקו לו פילטרים, או שהתרמוסטט אם hysteresis גבוה מידי. אם כך, הוא עדיין יתן לא רחוק מאותם 1000BTU/h (בסך הכול אף אחד מהגורמים האלה אינו פקטור במשוואה התרמית של החדר). אבל במקום מחזורים של 6 דקות / 24 דקות, יהיו לו מחזורים של 12 דקות / 48 דקות

אלה 48 דקות שלמות שבהן המזגן לא עובד (כלומר מזרים אוויר מהחדר אבל בלי קירור). לקראת הסוף המשתמש מרגיש ש "אין קור" ומוריד כמה מעלות למזגן. עכשו, נחש איזה מזגן לוקח יותר חשמל ?

עכשו בקשר לכרטיסים אלקטרוניים : יש אם הדברים האלה בעיה. ניתן לייצר כרטיסים איכותיים שיחזוקי מלא שנים בדיוק כמו שניתן לייצר כל דבר אחר שיהיה איכותי, אבל אף אחד לא באמת עושה את זה

מייצרים את הכרטיס בקרה למחיר מסויים, או לאורך חיים מסויים (ולא יותר !), במקום לקחת מקדם ביטחון על כל הרכיבים וקצת הנדסה טובה (מה שחסר מאוד אצל אלקטרה/אלקו הסיניים - הכרטיס בקרה שם טובע במים שמתעבים ביחידה הפנימית, אחריי זה למה הוא לא עובד, ולאלקו יש אשליות שאם לשים עליו קצת סיליקון יפתור את זה)

תוצאה - שאם מזגנים פשוטים עובדים 20 שנה, ואז נדפק להם איזה קבל שניתן להחליף ב 40 שקל, אז במזגנים החדשים מה שהולך זה הכרטיס בקרה יותר מכל דבר אחר. בטח באינוורטר, שבהם זה לא סתם כרטיס אם חיישן טמפרטורה וכמה ממסרים, אלא ממש כרטיס אם רכיבי הספק שמטפלים ישירות בזרם הגבוה של המדחס, ומקבלים את כל המכות מתח שהוא מחזיר למעגל

מנוע חשמלי ובטח מנוע בגודל כמו מדחס של מזגן, מייצר מכת מתח גבוה ברגע שמנתקים לו את המתח. במזגן אינוורטר יש רכיבים אלקטרוניים שמחוברים ישירות ליציאות מהמנוע, אז בטח שהוא הרבה יותר מועד לבלאגן

אבל גם במזגן רגיל אם פיקוד אלקטרוני יש בעיה : במצב רגיל, הפיקוד מכבה את המנוע, נוצרת מכת מתח והיא לא יכןלה להגיע למעגל של הפיקוד בגלל שהממסר מנותק, ואין בעיה. עכשו מה קורה, אם המזגן מחובר לשקע חשמל שבו ניתן לכבות את המזגן מהשקע (או השקעים שיש להם כיבוי אוטומטי אחריי X שעות) - הניתוק של המתח קורה לא בפיקוד של המזגן איםה שהוא אמור להיות, אלא בשקע. בתוך המזגן, שעכשו כולו פתאום לא מקבל מתח, מבחינת הפיקוד המנוע עדיין מחובר ! כלומר המנוע מייצר מכת מתח, והיא מגיעה ישר לפיקוד דרך הממסר שעדיין סגור. תוצאה ? הפיקוד נדפק - יכול לקרות מייד, יכול לקרות בצורה אקראית אחריי הרבה פעמים, ויכול לגרום לפיקוד להתחיל לעשות גליצ'ים שבהם הוא לפעמים תקוע ולא עובד, ולפעמים עובד רגיל, ולא ניתן למצוא מה הבעיה

כלומר, מזגן שאין לו בעיות של פיקוד אלקטרוני זה מזגן שאין לו פיקוד אלקטרוני. בכל מקרה אחר קודם כל אם הפיקוד לא איכותי (ובהרבה יותר מידי מקרים הוא לא) הוא הולך להידפק לא משנה מה, ובמקרים אחרים צריך "להיזהר עליו" - למשל, לוודא תמיד כיבוי של המזגן מהשלט ורק אז מהשקע. וכאן, לאינוורטר יש כל כך הרבה יותר הזדמנויות להידפק גם כשדואגים תמיד לכבות אותו בסדר הנכון וכו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כלומר, אתה מתכוון להגיד לי שלמזגן אינוורטר אין מקום בשוק כיום? ושהוא לא יחזיק מעמד יותר מכמה ימים טובים? אין איפה פלא שאינני רואה כמעט מזגני אינוורטר כלל.

ואגב, על כל השקרים הללו שחברות המזגנים רושמות על מזגני האינוורטר, אלקטרה זכתה שלוש פעמים ברציפות ב"פרס מוצר השנה, פרס החדשנות, בחירת הצרכנים" על מזגן "אלקטרה אינוורטר" בקטגוריית "מיזוג אויר".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למזגן אינוורטר יש שימוש איפה שהעלייה והירידה של הטמפ' בחדר במקרה של מזגן רגיל יכולה לגרום לבעיה. הגורם העיקרי כאן הוא שכשמזגן רגיל לא מקרר (הגיע לטמפ' ואז המדחס כבוי, והוא מזרים סתם אוויר מהחדר), המשתמש (שיושב מתחת למזגן) מרגיש ש "אין קור" ומוריד טמפרטורה

מעבר לזה בגדול אין כאלה הבדלים בין המזגנים, אם שתיהם תקינים ובמצב תחזוקה נורמלי

כמות תקלות בציוד אלקטרוני היא בדרך כלל סטטיסטית - וזה נכון לספקים (גנריים או לא), מחשבים בכללי, כל ציוד אלקטרוני אחר, וכך גם המזגנים. אם כולם היו נהרסים תוך חודש, החברה היתה קורסת רק מכמות הפניות לתיקונים במסגרת האחריות וזה עוד לפניי שיש מצב שיתבעו אותה תביעה ייצוגית אל מכירת מוצר דפוק בצורה מודעת

ככל שהזמן עובר הפיזור הסטטיסטי רחוק יותר - כלומר אם לך נדפק המזגן תוך 2 שנים ולחבר שלך תוך 5, זה כבר יותר נראה כמו תקלות אקראיות. כמובן שיהיה גם מזגן שנשרף ביום שבו התקינו אותו, ומזגן שיחזיק 20 שנה, אבל הרוב יידפקו איפה שהוא באמצע

מעגל אלקטרוני פגיע יותר (ואחד שמטפל ישירות בזרם הגבוה בלי ממסרים פגיע עוד יותר), ולכן כנראה (כלומר אם לא מעורבות בזה בעיות חמורות בתכנון של אחד מהמזגנים או פגמי ייצור בכל הסדרה), שלמזגן אם האינוורטר יהיו יותר תקלות מהמזגן השני

חוצמזה, התקלות יהיו יקרות יותר לתיקון. אם תקלות של מזגן ישן אם פיקוד מכאני מסתכמות בהחלפת קבל ב 40 שקל, במזגן אם פיקוד אלקטרוני ניתן לשים פיקוד גנרי (כמו של meitav-tec) במשהוא כמו 200 שקל אם לא פחות, במזגן אינוורטר צריך חלפים מקוריים שעולים הרבה יותר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפי מה שקראתי תיקון מזגן אינוורטר זה עסק יקר יותר ממזגן רגיל.

כמו כן ממליץ לקרוא את המצגת שנתתי לה לינק.

נכון להיום לא הצלחתי למצוא מחקר אמיתי שמישהו עשה לגבי צריכת חשמל אמיתית של אינורטר מול רגיל.

אני מאמין שאינורטר יהייה באמת יעיל עם המזגן תוצרת יפן(טושיבה/מיצובישי) ובמזגן סיני(אלקטרה תדיראן טורנדו וכו') היעילות תיהייה פחותה.

סה"כ עד שאני לא אראה מחקר אמיתי שמראה שאינורטר חוסך בצריכה אמיתית אני לא מאמין למספרים של היצרנים בארץ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...