?DOSE Gigabyte GA-H67MA SUPPORTS 3TB DISKS ON raid MODE עדכון סופי - עמוד 2 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

?DOSE Gigabyte GA-H67MA SUPPORTS 3TB DISKS ON raid MODE עדכון סופי

ag80

Recommended Posts

לא כל כך בטח שהבנתי נכון, אבל ממה שהבנתי מדובר פשוט על אתחול המערך כולו. תן לו לסיים (וייקח כמה זמן שייקח) לפני שתמשיך.

בעיה דומה תהיה לך אם, חלילה, יקרוס אחד הכוננים. בניית המערך מחדש (וזה גם תלוי בנפח המידע שיהיה בו) לאחר החלפת כונן תקול עשויה לקחת זמן ארוך מאוד על בקר לוח האם (24 שעות ואף יותר בנפח כמו שלך).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקי נחכה ונראה... אין לי כל הרבה יותר מה לעשות כנראה..

אני לא מבין רק דבר אחד במידה וכפי שציינת דיסק אחד יידפק .

המערך ימשיך לפעול כרגיל. ושאחליף את התקול בחדש אז הרייד יעשה שוב initializing \ rebuild לכל המערך שוב מהתחלה,?

לפי הבנתי,הוא אמור לעשות רק initializing \rebuild לדיסק החדש וזה צריך לקחת פחות זמן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במקרה של כשל לא כל המערך נבנה מחדש אלא רק המידע המשויך לכונן שהוחלף. כל לפחות למיטב ידיעתי.

אולם, גם תהליך השחזור הזה אורך לא מעט זמן (בהתאם לכמות המידע) ובמהלכו ביצועי המערך יורדים בדרגה משתנה (בהתאם לבקר; ב-RAID תכנה הם יורדים משמעותית). בקרי ה-RAID שבלוח האם הם לא שווים בערכם לבקרי RAID ייעודיים ובדרך כלל לא משיגים איתם את היתרונות היחסיים של המערך מבחינת ביצועי קריאה/כתיבה, ובמקרה של RAID5 אין גם ככה יתרונות מיוחדים כאלה. יש תקורה די גבוהה בכל הנוגע לכתיבה.

אני יכול להעיד שמדוגמה אישית, יצא לי להחליף כונן במערך RAID של 6TB (שהיה מורכב מ-7 כונני 1TB) והשחזור לקח קרוב ל-12 שעות. אבל זה היה על לוח-אם ישן יחסית וזה לא שיש יותר מדי מה לעשות ממילא. אם היתירות כל כך חשובה אז זה חסרון יחסי קטן למדי שמתגמד לעומת התועלת. אם היתירות לא מאוד חשובה, אז עדיף לבחון שוב את הכדאיות של מערך RAID או כל מערך מתאים אחר.

וכמובן, ואני מתנצל אם זה משהו שברור לך ואני סתם חוזר עליו, לא לבלבל בין יתירות וגיבוי. RAID אינו מבטל את הצורך בגיבוי של מידע חשוב.

סתם שאלה מסקרנות. למה לחלק בכלל את המערך למספר מחיצות (או יותר מ-2 מחיצות)?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כרגע זה היגיע ל 17%

את האמת ההתבלטות שלי הייתה מהתחלה אם ללכת על ריד 5 או 10 ,

העניין הוא שרציתי לקבל מקסימום נפח מ ה 5 דסקים+יתירות,הביצועיים אומנם נחותיים מרייד 10 אבל הביצועיים של רייד 5 תלויים הרבה בבקר בלוח האם ובסוג הדיסק,כך שאני בספק אם הביצועיים שלי ברייד 10 היו ב30-40 % יותר כמן כן הייתי מקבל ברייד 10 פחות נפח .

אז מבחינתי זה ניצול מקסימלי של מערך הרייד (5).

דבר נוסף : הדסקים מזוהיים כ 2700GB*5 כל אחד ואני מקבל בפועל 10.9TB ברייד 5,

במקום לקבל 3000GB*5 כל אחד ולקבל סהכ ברייד 5 12TB

האם יש משהו שפספסתי<??

**מה ההבדל בין raid5e לraid5ee? והאם זה קשור איכשהו לאיבוד המקום..

סליחה על החפירות... :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין איבוד מקום. ההבדלים נובעים משיטות ספירה שונות.

יצרני התקני האחסון מודדות 1MB כ-1000KB ואילו רוב מערכות ההפעלה מודדות 1MB כ-1024KB.

בסופו של דבר 1TB אינו 1000GB כי אם בערך 930GB.

כונן של 3TB הוא בערך 2.8GB.

כך שהמבחינה הזאת הכל בסדר.

אני לא יודע מה אתה מתכוון לאחסן במערכת (אני מניח שמדיה), אבל בעקרון יתירות היא משהו שלא ממש צריך למערכת ממוצעת אלא אם כן שימושיך הם כאלה שכל זמן השבתה הוא קריטי. אני באופן אישי מעדיף להתקין את המערכת הראשית על כונן נפרד ולגבות באופן סדיר את המידע המשתנה החשוב (מסמכים, קובצי הגדרות וכדומה).

אם יש צורך באחסון של כמות חומר גדולה (לרוב מדיה) שקיבולתה גדולה מזאת שניתן להשיג באמצעות כונן בודד, הייתי משתמש ב-NAS מבוסס RAID5 (או שיטות אחרות) או בונה מערך RAID5 על בקר לוח האם אבל מפריד אותו מכונן המערכת.

אני ממליץ לך לא ל"שחק" סתם עם תת-סוגי RAID אלא אם כן אתה יודע מה אתה עושה (ובטוח שיש לך תמיכה חומרתית מלאה בהם).

למיטב ידיעתי בשביל RAID5E תזדקק לעוד כונן "חיצוני למערך" שמשמש כ-Hot spare ב-RAID5EE הכונן החיצוני הז "משולב" במערך עצמו אך ייתכן שזה גורם לאיבוד של כ-10% מקיבולת האחסון של כל כונן (שטח שמוקצה ל-Hot Spare). אבל אני לא מומחה בתחום ה-RAID אז קח לפחות את החלק האחרון של הדברים שלי בערבון מוגבל.

בעקרון לא חסר חומר ברחבי הרשת על מערכי RAID ותת-הסוגים שלהם (כמו E). ויקיפדיה היא מקום טוב להתחיל ממנו, אם התחום הזה מעניין אותך (ויש גם את פורום אמצעי שם אולי תוכל להעזר באנשים שבקיאים ממני. אם תרצה אוכל להעביר את הדיון לשם).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחלה תודה על המידע,

המערכת הזאת שהרכבתי המטרה העקרית שלה לבצע רפלקצייה מתחנה אחרת באמצעות כבל רשת 1גיגה שמחובר בין 2 התחנות.

פתרון של( NAS (iomega יעודי ברייד 5, נלקח בחשבון ונבדק מבעוד מועד בחיבור ישיר של 1 גיגה לתחנה הפרודקשיין, ,הביצועי כתיבה וקריאה שלו מחרידים לעומת מחשב\שרת ייעודי בעל מערכת הפעלה.(גם עם זה בקר רייד של לוח האם)

מאחר והמידע שמאוחסן בתחנת הרפלקצייה הוא קריטי הוא חייב להיות במערך רייד 5 כמו כן הוא חייב להיות מותאם מבחינת נפח לתחנה שאותה הוא מרפלק.

הדבר הנוסף הוא:שבמידה והמידע של תחנת הפרודקשיין נפגע או שהתחנה למטה,אני יכול להמשיך לעבוד מתחנת הרפלקצייה שמעודכנת .

כמובן ששרת יעודי גם היה יכול לתת מענה אך צריך לזכור שיש מצוקת דסקים נוראית בעולם כרגע וגם לבקרי רייד מסויימים,

כמו כן כונני SAS המהירים יותר לא מגיעים בנפחים גדוליים ולכן אין טעם להשקיע בהם.

הפתרונות של SAN ,DAS וכו לא עומדים על הפרק מבחינת כלכלית,לכן זה היה המיטב שיכולתי לקבל מהמגבלות שיש כיום בשוק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבנתי :). הערתי את הערות מכיוון שהשימושים לא היו ברורים לי לגמרי עד עכשיו ומכיוון שאני נתקל לא פעם באנשים שמעוניינים במערך RAID מכל מיני סיבות לא נכונות או לא מעשיות אני תמיד מעדיף ומשתדל לברר קצת יותר.

פתרונות ה-RAID הזולים שתמצא בשוק הם פתרונות RAID גנריים. הם לא מבוססים על בקר ייעודי אלא מבוססי קושחה (כמו בקר לוח האם) והרבה פעמים כבר עדיף לבנות מערכת NAS ייעודית (אולי תצא קצת יותר יקרה אבל התמורה תהיה גדולה יותר ברוב המקרים) וליצור בה RAID תוכנה באמצעות FreeNAS לדוגמה, או ליצור מערך על בקר לוח האם. היתרון של הפתרונות הזולים יחסית האלה היא שיש לך NAS נפרד (אתה לא צריך שהכל יישב לך בתוך מארז המחשב) ושבמקרה של כשל בלוח האם או שדרוגו בעתיד המערך "עצמאי" (כמובן שהוא בעצמו יכול לכשול) ואתה מבטל את הסיכוי לחוסר תאימות בין בקרי לוחות האם.

פתרונות RAID "אמיתיים" (בקר RAID יעודי) הם כמובן יקרים הרבה יותר, בעיקר כי מכילים בקר RAID ייעודי. הם למעשה שרתים קטנים לכל דבר. כשיש בהם באמת צורך אז שווה להשקיע בהם.

אני גם מציע לך לפתו דיון בנושא בפורום אמצעי . יש עוד שיטות ליצירת יתירות שאינן מבוססות RAID, (שיטות snapshot שונות). אולי שווה לברר את הנושא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן אולי באמת שווה לבדוק את הפתרונות שיש לרפלקצייה מלבד רייד כגון sanpshot, ולפתוח דיון על זה.

אני חושב שיש הרבה אנשים שמשתמשים בזה היום.

בכל מקרה אני אעדכן לכשייסתיים תהליך בניית הרייד שלי.

עריכה: כרגע היגיע ל 75% נקווה שייסתיים מחר:)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי כמובטח הבטחתי לעדכן בסיום ,אז ככה:

החלטתי לבנות את המערך בסוף כך: 2 דסקים ברייד 1 לטובת מערכת הפעלה.

3 דסקים ברייד 5 לטובת .

כפי שאתם יודעים לא משנה איזה מערך רייד תבנו,כל עוד הוא מוגדר ב מערכת שמבוססת MBR לא תצליחו לנצל יותר מ 2 TB של מידע.

לכן היה עלי להתקין את התוכנה של גיגה בייט 3TB UNLOCK

רק לאחר התקנת התוכנה יכולתי לפרמט את שטח האחסון ולהגדיר את הכונן בGPT

צרפתי תמונות.

להבדיל מהתהליך המקורי שלי(בניית כל המערך ברייד 5) החחלטתי שאני רוצה לעשות הפרדה ולשלב 2 סוגי רייד על מנת לשפר ביצועיים.

כמו כן ללוח האם שברשותי יש אופצייה של 2 ציפסטים של רייד: אחד וה2 מרבל.

לפי דיווחים של אנשים ברשת שילוב של שניהם ביחד לא נתמך ולכן לא ניסיתי את זה.

צרפתי .

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השימוש בתכנית השירות של היצרן היא בגלל שהלוח עדיין מבוסס ולא UEFI. לכן לעבודה עם כוננים בנפחים האלה מומלץ לקנות לוח מבוסס UEFI, אם כי הפתרון של GB עובד אז אפשר להגיד שאין פה הבדל גדול (אולי למעט "סרבול" מסוים מכך שיש לבצע עוד פעולה).

האם RAID1 של מערכת ההפעלה לא מבזבז לך נפח יקר?

באופן כללי כל עוד אתה לא ממש חייב, פחות מומלץ ליצור RAID על בקר ההרחבה SATA המובנה בלוח (אלא אם כן הוא ידוע במפורש כבקר מוצלח לעניין הזה).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין ספק שאני מאבד נפח בעבודה ברייד 1,

מאחר ויש לי 5 כוננים בלבד, לא יכולתי להגדיר רייד 10 לכל המערך(הייתי צריך 6)

לשים את המערך כולו ברייד 5.. כפי שציינו פה אנשים העונש של הכתיבה הוא בלתי נסבל.. וגם את מערכת ההפעלה מאיט,

על מנת לקבל יתירות+ביצועיים החלטתי לשלב בין השניים(רייד 1+5) .

בהנחה והיו לי 6 כוננים והייתי עובד ברייד 10, הייתי גם מאבד נפח יקר אבל עולה בביצועיים.

מבחינת ביצועיי כתיבה קריאה- כמובן שברייד 1 מול רייד 5 הביצועיים יותר טובים,כמו כן אני עדיין יכול לנצל את שאר נפח האחסון שנמצא ברייד 1 במידה וחסר לי מקום.

זה לא הפתרון האולטימטיבי אבל בהתאם למגבלות אני חושב שזה סביר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...