?DOSE Gigabyte GA-H67MA SUPPORTS 3TB DISKS ON raid MODE עדכון סופי - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

?DOSE Gigabyte GA-H67MA SUPPORTS 3TB DISKS ON raid MODE עדכון סופי

ag80

Recommended Posts

היי ,

ברשותי הלוח האם הבא: GA-H67MA,

עד לפני שלושה ימים עבדתי ב RAID 0 עם הלוח ללא שום בעיה מיוחדת. ההגדרה הראשונית לרייד הייתה קלה מאוד דרך הביוס באמצעות CONTROL +I אופציה לאחר ה POST.

הדיסקים שהיו מחוברים היו 4*500GB של סמסונג 7200 RPM.

החלטתי שאני רוצה לעבור לרייד 5 וגם להגדיל את נפח הדיסקים לגודל המקסימלי שאוכל , קבלתי הצעה ל 5*3TB של הדיסקים מהדגם הבא:

3TB SATA3 Cache 64MB WD30EZRX בנפח כולל של 15 טרה בייט.

שאלתי את החנות לפני הרכישה אם צריכה להיות בעייה ללוח האם(בקר הרייד המובנה שלו) בלזהות את הדסקים החדשים ולעבוד איתם ,כי מדובר בנפח גדול מאוד ודיסקים בעלי קיבולת של 3 TB כל אחד.

תשובת החנות הייתה: שזה אמור לעבוד וגם הם בדקו את זה באתר היצרן.

לצערי לאחר חיבור הדיסקים החדשים ,לא ניתן לבצע את הגדרת הרייד יותר ,אופציית CONTROL +I לא מופיעה והבקר עושה רושם לא מסוגל לעבוד עם הדיסקים.

כאשר אני מחזיר את הדיסקים הישנים הבקר מזהה אותם וניתן להכנס לממשק הניהול של הרייד דרך הביוס ללא שום בעיה.

כאשר אני מגדיר בביוס את מצב עבודת הבקר שלה SATA ל IDE הלוח מזהה את הדיסקים החדשים כמו שצריך עם הגודל המקסימילי שלהם.

שאלתי היא כזאת: האם הבקר המובנה של שעל לוח האם תומך בסוג הדיסקים החדשים בתצורה של רייד.

במידה ולא האם קיים אחר של גיגה בייט שהבקר הפנימי שלו כן יכול להתמודד עם סוג ונפח הדיסקים האלה.

אינני מעוניין כרגע בבקר חיצוני. אני מודע להפרשי הביצועיים וכו,

פעולות שכבר נעשו:

עדכון ביוס לגרסתו האחרונה מאתר יצרן גרסת F4

חיבור רק של חלק מהדסקים ליציאות שונות בלוח האם ולנסות לבדוק עם הרייד יעבוד.

בדיקת הגדרות בביוס שאכן האופצייה של הרייד מוגדרת כמו שצריך.

אני מצרף 3 שימחישו את העניין :

קובץ -1 מצב הפוסט לאחר שמוגדר מצב עבודה רייד בביוס מקבל את ההודעה הבאה.

קובץ 2-כאשר בקר ה sata מוגדר כ IDE הדסקים מזוהיים כמו שצריך.

קובץ 3- מצב הביוס כאשר בקר ה SATA מוגדר לעבוד בתור רייד .

תודה לעוזרים

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עד כמה שאני יודע הבעיה היא לא נקודתית בלוחות H67 של GB מסדרה 6 אלא בבקר (קושחה) ו/או בתוכנה (Intel Rapid Storage).

אני חושב שבערכת השבבים H67 לא נתמכים כוננים קשיחים בנפח גדול מ-2TB במערך RAID, לפחות לא בלי עדכון ה-Inte Rapid Storage אבל אני לא בטוח לגמרי.

אני מציע לבדוק אם קיים עדכון ל- Rapid Storage ולנסות להתקין אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תמיכ במצב IDE או AHCI כן (ובלוחות שאין להם את ה-BIOS ההיברידי יש את תוכנית השירות GIGABYTE 3TB+ Unlock Utility).

אבל בכל הנוגע למערך RAID, עד כמה שידוע לי זה תלוי בבקר ובגרסת ה- Rapid Storage.

יכול להיות אפילו, אבל בזה אני כלל לא בטוח, שזה קיים רק בלוחות Z68 (למרות שמבחינה הגיונית אמור להיות קיים בכל ערכות השבבים מסדרה 6).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התשובות חברה,

אני מאוד מקווה שאני לא אצטרך להחליף את הלוח לZ68 שהוא יותר יקר,אבל אם לא תהיה ברירה אעשה זאת,

דבר נוסף שחשבתי עליו ומצאתי בגוגל מופיע בלינק הבא:

http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=730&pgno=3

לגבי הגמפור של הדסקים שברשותי,שיש אפשרות להכריח את הדיסק לעבוד במהירות נמוכה ואז יכול להיות שהבקר יזהה אותו,(ככה רשום במקרים שיש בעיות ללוח לזהות את הדיסקים)

According to , jumpering pins 1 and 2 enables Spread Spectrum Clocking (SSC). Placing the jumper across pins 5 and 6 will force the drive to use the slower SATA 1.5Gbits/s (OPT1) transfer speed. This is only necessary for certain SATA controllers that do not properly implement the SATA 3.0 Gb/s speed negotiation, like the VIA VT8237 and VT8237R south bridge chips.

Although other hard disk drives with Advanced Format Technology have an Adv Format jumper option, this particular drive does not. There is a very simple reason - this drive does not support older operating systems like XP or 98 because they do not support the GUID Partition Table (GPT) which is necessary to access the full 3 TB capacity. Therefore, there is no need for the Adv Format jumper option.

מה אתם אומרים על זה ,שווה בדיקה ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. אני בכלל לא חושב שיש לכוננים האלה מגשר (ג'אפר). במגשרים היה צורך בדור הביניים של המעבר מבקרי SATA 1.5Gb/s ל-SATA 3Gb/s כדי למזער מקרים של אי תאימות עקב בקרים "לא תקניים". מאז כבר אין בזה צורך למעט במקרים ממש נדירים שבהם מנסים להתקין כונן "חדש" על מערכת עם בקר "ישן מאוד (ושמלכתחילה הוא בעייתי)".

2. אם כן יש מגשר אז לנסות לא יזיק, רק שזה יותר בגדר משאלת לב מאשר משהו מבוסס טכנית ולכן הסיכוי שזה ישנה משהו הוא נמוך. למיטב ידיעתי סביר יותר להניח שהבעיה נוצרת עקב חוסר התמיכה של גרסת ה-RST בכוננים בנפח שכזה. תבדוק אם קיים עדכון ללוח שלך, תעדכן אם אכן קיים, ותנסה שוב, אם כי לדעתי גם זה לא ממש יעזור כי אתה מנסה ליצור RAID קושחה ולא RAID תכנה.

3. ככל הנראה הבקר (שייתכןמ מאוד שהוא ICH9) ו/או גרסת הקושחה הם אלה שמגבילים. במקרה כזה הייתי פונה ל-GB (אגב, מה הדגם המדויק של הלוח שלך?) ומברר איתם לגבי צפי עתידי לעדכון קושחה, אם בכלל.

4. אם יתברר שאתה נאלץ להחליף לוח (ובמקרה כזה תבדוק מהי עלות לוח חדש ומתאים לעומת בקר RAID ייעודי), אני מציע לך לבחור בלוח המבוסס UEFI ולא (כלומר לא לוח של GB או כשמדובר בפלטפורמת SB). הסיכוי ששם זה יתאפשר גדול יותר (אבל שוב, זה גם תלוי בבקר).

עריכה: אם תרצה אני יכול להעביר את הדיון לפורום 'אמצעי אחסון', שם אולי יש לחברים יותר ניסיון או ידע בסוגיה הזאת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בקר רייד יעלה לי לפחות 1000-1500 שח.

הלוח שהציעו לי שתומך הוא:

ga-z68x-ud3h-b3

ההפרש שאצטרך להוסיף הוא 300 שח.

במקביל פתחתי קריאה בתמיכה של גיגה בייט ,לנסות ולראות מה דעתם בנושא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אל תמהר להחליף לוח, ואם אתה כן מחליף הייתי ממליץ לבחור בלוח עם UEFI ולא BIOS או לפחות לוודא מעל לכל ספק עם GB שאכן גרסת ה-RAID ROM (מכילה למעשה את מנהל ההתקן RST) היא בגרסה 10.6 ומעלה ושיש תמיכה מלאה של הלוח בכווני 3TB תחת RAID.

לפי דף עדכוני ה-BIOS שבאתר היצרן יש התיחסות למערך RAID ולגרסת ה-RST שאני מניח שמתייחסת ל-RAID ROM (הקושחה) כי מנהל ההתקן למערכת ההפעלה אינו תלוי ב-BIOS, אבל זה לא לגמרי ברור והפירוט שם ממש מצומצם ולכן הייתי ממליץ לברר את הנושא הזה מול היצרן.

לדוגמה בלוח P8Z68-V שמכיל בוודאות גשר דרומי מדגם ICH10 יש עדכון UEFI (גרסה 0606) שמשדרג את גרסת ה-RAID ROM ל-10.6.0.1002 שלפי דעתי (אולי אפילו אחת לפני) תאפשר עבודה עם כונני 3TB ב-RAID.

כך גם בלוחות של ASRock (שבבסיסים זהים ללוחות של ASUS, בטח בכל הנוגע ל-UEFI), לדוגמה Z68 Pro3.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השבב שב-Z68 שמכיל את הקושחה שאחראית על ה-RAID הוא זהה למה שהיה מוכר בשם ICH10R. אז מיתוג לחוד ומפרט לחוד. מתוך הרגל אני משתמש בשם ה"ישן" שלו.

לגבי לוחות H67, קצת מוזר לי שהם לא מקבלים עדכון לגרסת ה-RAID ROM (כי אצל ראיתי שלוחות P67 כן מקבלים). אני אנסה לבדוק אם זה אצל כל היצרניות ככה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עדכון:

הדגם המדוייק של הלוח שלי הוא: GA-H67A-USB3-B3 rev. 1.0

כאשר בצעתי עדכון ביוס לגרסתו האחרונה שהיא F4

אני עדיין מחכה לתשובה מהתמיכה מגיגה בייט(אם הבקר רייד שבלוח תומך) שעדיין מנסים לברר, מהי גרסת בקר הרייד של הלוח שלי ואם היא נתמכת . (אני לא מבין איך הם לא יודעים עם איזה גרסה הם משחררים את הלוח)

במקביל אני מחר בדיקה עם החנות עם הלוח החדש,אני אחבר את הדסקים אליו ואבדוק את מצב הרייד לפני הקנייה אם וכאשר

כמובן שאעדכן.

תודה על העזרה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

באופן קצת תמוה אני לא ראיתי (אבל לא עברתי לוח-לוח אלא ביצעתי בדיקה מדגמית) לוחות H67 של אף יצרן שקיבלו עדכון לגרסת ה-RAID ROM, לעומתם לוחות Z68 וגם ראיתי לוחות P67 שכן קיבלו. אני לא חושב שמדובר בסוגיה "חומרתית" כי הבקר אמור להיות זהה, אבל ייתכן שזה לא המצב.

מניסיוני עם התמיכה והשירות של GB, הם קצת עילגים, אבל יש להם כוונות טובות. לא בטוח שהתשובה הסופית תהיה משביעת רצון (לא בטוח שזה בכלל בידיים שלהם) אבל לפעמים רק בסוף מבינים למה הם התכוונו באחת התכתובות הקודמות :).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לצערי התמיכה של גיגה בייט באמת לא מספקת,מבקשים ממני תצלום מסך על כל דבר וזאת אחרי שכבר ספקתי להם את כל הפרטיים,לא נראה לי שגם הם יודעים איך לאכול את זה בדיוק,לא קבלתי תשובה ישירה לשום שאלה ששאלתי אותם.

בכל מקרה עברתי לשלב ב:

קבלתי מהחנות את הלוח החדש לצורך בדיקה ולהלן התוצאות:

דגם הלוח הוא: ga-z68x-ud3h-b3

.(עדכון ביוס לגרסתו האחרונה בוצע עי החנות מבעוד מועד)

הפעולות שבצעתי:

1.כניסה לביוס והגדרתי מצב בקר ל רייד.

2.כניסה לממשק ההגדרה של הרייד אחרי הפוסט וביצוע הגדרה רייד 5.

3.התקנת מערכת הפעלה וינדוס 7פרו 64 ביט.

במסך הראשוני של התקנת וינדוס 7 כאשר אתה מתבקש לבחור לאיזה כונן אתה מעוניין להתקין את מערכת ההפעלה,בהתחלה ראיתי את כל הדסקים מזוהיים כ 850 גיגה בייט.

רק לאחר טעינת הדרייבר של הרייד מדיסק לוח האם קבלתי כונן אחד של .10.9 טרה בייט(כפי שאמור היה להופיע מלכתחילה)

התוכנית שלי הייתה לחלק את כונן הרייד כך::500 גיגה למערכת ההפעלה,

3 טרה ל אחסון

3 טרה לאחסון

4 טרה לאחסון

מה שקבלתי בפועל זה -לאחר יציאת הפרטישן הראשון של 500 גיגה - לטובת מערכת הפעלה, נוצרו לי אוטומטית 2 פרטישנים נוספים של 9.1 טרה ו 1.5 טרה,.

ניסתי לפרמט את שניהם- או לשנות את גודלם- הצלחתי רק לפרמט את הפרטישן שך ה 1.5 טרה וזהו,את ה הפרטישן של ה9.1 טרה לא נתן לי לבצע שום פעולה בו.

המשכתי את ההתקנה כרגיל על הפרטישן שיצרתי של ה 500 גיגה.

סיימתי את ההתקנה בהצלחה- בצעתי התקנה של הדרייבירם של לוח האם כמו שצריך(התקנתי הכל)

הבעייה כרגע שאני לא מצליח לקבל גישה לכונן של ה9.1 טרה בייט,לא לפרמט אותו ולא לחלק אותו.

מה שכן שמתי לב שבתוך ממשק הניהול של ה 10.6.0.1002 rapid storage technology

מתבצע תהליך של initializing לווליום של הרייד שעומד כרגע על 2%

אודה לכם על העזרה.

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה עובד ממש איטי... כרגע הוא רק 4 %

השאלה היא האם זה אמור לפתור את הגישה אליו כי לפי מה שאני מבין זה מתייחס לסהכ הנפח של כל הרייד עצמו.(10.9TB)

אחרי שזה יסתיים במידה ואין עדיין גישה,יש משהו אחר שאפשר לעשות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...