עזרה בבחירת מגן ברקים - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עזרה בבחירת מגן ברקים

Vloody

Recommended Posts

החשמל אצלי בחדר לא 100% יציב. זאת אף פעם לא היתה בעיה גדולה עד שלפני שבוע נשרף לי הספק, והנה הלכו להם 200 ש"ח לזבל. אני מתכוון לקרוא לחשמלאי שיבדוק ביסודיות את החשמל אצלי אבל בלי שום קשר אני מעוניין לקנות מגן ברקים שיגן לי על כל המכשירים (מסך, מחשב, מגבר, טלויזיה, ממיר של יס). בשלב מאוחר יותר אולי גם אוסיף מייצב מתח אבל כרגע אני אסתפק במגן ברקים, השאלה שלי היא איזה דגם הוא הכי טוב?

הנה כל הדגמים שראיתי בארץ (חוץ מאלה שאין להם השעיה וחוץ מ hyundai כי הם על הפנים ממה שקראתי), יהיה אחלה אם תוכלו לעזור לי לבחור:

דגמים עם שקע אחד (מה שאומר שאני אוציא מהם מפצל):

GPT: SC9 COOL, SC9 DISH, SC9, SC9 ELEC, TECH 230

SUPCO: TECH

WAISBORD: TM3, ProTech

Oz-On: CP1FTEC, CP1F TV

דגמים שהם גם מפצל (פתרון מצויין בשבילי אם הם באמת טובים):

Waisbord Popeye , GPT SC98POP, GREEN SOCKET GTM1104, Oz-On Protection, SWEEX

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בהחלט תביא חשמלאי. קפיצות מתח זה אומר שיש בקיר או בלוח החשמל וכו' חיבור חלש שמתחמם ומדיי פעם פולט ניצוץ, ויכול בקלות לגרום לשריפה

ברגע שתתקן את זה המתח אצלך יהיה יציב ולא יהיה לך "דחוף" לשים מגן ברקים

באותה הזדמנות אם אין לך מפסק פחת תתקין אחד כזה. מפסק פחת עוזר למנוע שריפות במצבים מסוימים ומשפר משמעותית את הגנת ברקים של המגן ברקים, בנוסף להגנה שלו מהתחשמלות

מגן ברקים בלי קשר נותן הגנה טובה יותר למחשב, אם אתה רוצה לשים מגן ברקים אז אלה מה שאני מכיר :

SC9 COOL ו SC9 ELEC - השהיה 4 דקות, הגנת מתח נמוך, _אין_ הגנת מתח גבוה, הגנת ברקים מעל הממוצע

Oz On Protection - השהיה 10 שניות, הגנת מתח נמוך וגבוה, _אין_ הגנת ברקים

Hyundai - הגנות עלובות לגמרי וכמעט חסרות משמעות

Q-protectors - השהיה 10 שניות או קרוב לזה, הגנת מתח נמוך וגבוה, הגנת ברקים מעל הממוצע

שים לב שחלק מההגנות של המגן ברקים עובדות אל ידיי ניתוק המתח, כלומר אם היתה נפילה קטנה שבלי המגן ברקים לא היתה גורמת לריסט למחשב, אם המגן ברקים תגרום לכיבוי של המגן ברקים והמחשב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקי יש לי עוד כמה שאלות.

1. איך נראה לך הדגם הזה? ייתן לפחות את אותה ההגנה של ה SC9 ELEC ו SC9 COOL, לא?

2. ה Q-PROTECTORS נשמעים הכי טובים, אבל איפה אני קונה אחד כזה וכמה יעלה?

3. אמרת שמגני הברקים מוסיפים בעיה של כיבוי/ריסט המחשב. אז האם עדיף לי פשוט לקנות אל פסק וזהו? האם אל פסק כבר מכיל בתוכו את ההגנות של מגיני ברקים? (ההגנה מברק לא ממש חשובה לי, אני מדבר על שינויים לא צפויים ובעיות במתח).

4. האם אל פסק לוקח חשמל רק בעצם זה שהוא מחובר לקיר? שמעתי שהם מתחממים.

5. האם אל פסק עושה רעש?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מנחש שבתוך ה "רב מגן" הזה יש את אותו מעגל כמו ב SC9 ELEC כלומר אתה יכול לחבר SC9 ELEC אם מפצל רגיל ולקבל את אותה הגנה בדיוק

ה Q protector שבדקתי הוא של חברים שלי, הם קיבלו אותו במתנה ביחד אם טלויזיית LCD שהם קנו. לא ראיתי אותו עצמו למכירה באף מקום

חוץ מהגנת ברקים UPS נותן את כל ההגנות בצורה טובה יותר

ל UPSים יש כמה תכונות / בעיות והם :

ל UPS יש הספק יציאה מוגבל (אם תחליט לקחת UPS כנראה תיקח אחד של כמה מאות W ו 1000 , והוא ממש לא הכי זול), אם יש לך הרבה ציוד היקפי אתה לא תחבר את כולו ל UPS (כמה ש UPS יותר גדול הוא יותר יקר). למגן ברקים פשוט וזול יש הספק יציאה של 2400W ו 2400VA (כותבים 3500 אבל הוא לא באמת מחזיק את זה). כדיי להגן אל הציוד שלא "נכנס" ב UPS תצתרך מגן ברקים בכל מקרה

כל ה UPSים לוקחים כמה W עד כמה עשרות W חשמל כשהם מחוברים לחשמל (הרבה יותר מהזרם האפסי שלוקח מגן ברקים תקין)

ל UPS גם צריך להחליף כל כמה שנים, הסוללה עולה כ 150 - 300 שקל

בעבודה רגילה ה UPSים היותר איכותיים כן עושים קצת רעש כי יש להם מאוורר (בדרך כלל הוא דיי שקט), הפשוטים שקטים לגמרי (אם תקשיב ממש מקרוב אוליי תשמע זזזז חלש של שנאי). בהפסקת חשמל הם מצפצפים אם פנימי

ה UPSים שיש להם מארז מפלסטיק פולטים שדה מגנטי, אל תשים אותם במקום קרוב אליך זמן ממושך למשל אל תלך לישון קבוע צמוד ל UPS

לפניי כמה ימים יצא לי לטפל במקרה של UPS זול מאוד (דגם ישן של איתן הנדסה 500 VA) שפתאום התחיל להתחמם בצורה קיצונית בזמן עבודה (כנראה אחריי קפיצת מתח) ויתכן שהיה עולה באש אם לא היו שמים לב אליו (שמו לב במקרה לגמרי), בלי שישרף לו פיוז או משהוא שיעצור אותו. כנראה זה מקרה נדיר, אבל סיבה נוספת למה אם אתה בוחר UPS תבחר משהוא איכותי, וזה לא הולך להיות זול

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקי זאת אינפורמציה מצויינת. כמו שחשבתי ups זה יותר מדי בלגן. מה לגבי מייצב מתח? כמו זה:

http://www.zap.co.il/model.aspx?modelid=32343

לפי חישוב מהיר שעשיתי הוא מוציא מספיק חשמל בשביל כל המכשירים שלי פה וזה פיתרון די זול.

אני מבין שהוא ייתן לי את כל ההגנות של מגיני הברקים, נכון?

האם גם הוא, כמו מגן הברקים, ייגרום למחשב שלי להתכבות יותר מאשר אם לא היתה הגנה בכלל?

האם גם המכשיר הזה סתם לוקח חשמל כל הזמן? רשום שיש לו 95% נצילות, אבל כמו שאני מכיר את החברות האלה הנתון הזה נכון רק כשאתה באמת מנצל את מה שהוא יכול לתת. השאלה היא אם המכשיר יבזבז סתם חשמל כשכל שאר המכשירים כבויים או במצב standby.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ה AVR הזה לבד נותן פחות הגנה ממגן ברקים (שיש לו הגנות מתח נמוך / גבוה), כי התכנון שלו דפוק - הוא לא מסוגל לנתק את המתח לגמרי כשהאו לא מצליח לייצב אותו

ההגנת ברקים של ה AVR הזה בערך כמו זאת של SC9 COOL

ההגנות מתח גבוה ונמוך - במתח שהוא לא רחוק מ 240 V טובות, במתח שהוא רחוק מדיי הוא לא יתמודד ויעביר את המתח למחשב

הוא לוקח חשמל כל הזמן, כמות חשמל דומה לזאת של UPS אוליי קצת פחות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פחות טוב ממגן הברקים... הפתעת אותי פה. הייתי בטוח שזה בדיוק כמו האל פסק רק בלי הבטריה.

בקיצור המסקנה שלי מכל האינפורמציה שנתת לי זה שהכי טוב בשבילי מגן ברקים שיש לו הגנה גם ממתח נמוך וגם ממתח גבוה. הדבר היחיד שאני לא לגמרי מבין זה האם מגיני הברקים האלה באמת יעזרו או רק יפגעו לי בחומרה אפילו יותר? אני שואל בגלל שאמרת שהם יגמרו לכך שהמחשב יכבה יותר ממה שהיה נכבה בלעדיהם, לא נשמע לי הכי בריא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אכן AVR = אל פסק ללא סוללה

אבל בדגם הזה ספציפית הוא בנוי בצורה שהוא לא יכול לנתק את המתח (רק להעביר כמו שהוא ולעלות / להוריד קצת), ומגן הברקים כן יכול לנתק

כיבוי פתאומי לא גורם נזק לחומרה של המחשב. מה כן יכול לגרום לנזק :

נפילה מהירה של המתח - כשהמתח חוזר זה כמו הדלקה חוזרת של הספק ויש רכיבים שמעבירים מכה של זרם. הם בנויים להעביר מכה אחת ולהתקרר אחריי זה, אבל לא כמה מכות אחת אחריי השניה. מגן שיש לו השהיה ינתק את המתח אחריי הנפילה הראשונה כדיי שהמתח למחשב לא יתכבה ויחזור כמה פעמים

מתח נמוך מדיי - מביא להתחממות יתר של הספק. מגן שיש לו הגנה ממתח נמוך מדיי (מתחת ל 180 - 200 V) ינתק את המחשב אם ישירידה משמעותית של המתח

מתח גבוה מדיי - יכול להביא לפריצה של רכיבים או התחממות יתר. כנל

מכת ברק - יכולה להביא לפריצה של רכיבים. מגן שיש לו הגנת ברקים יקבל את המכה בעצמו, ישרף ויפיל את החשמל, לפעמים לפניי שקורה נזק משמעותי למחשב. מפסק פחת תקין יקפוץ בהרבה מקרים לפניי ה OCP ("פקק") הרגיל ולכן ינתק את הזרם בשלב מוקדם יותר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקי הבנתי עכשיו הכל. גם מצאתי איזה מקום שמוכר את Q-PROTECTOR:

http://helppc.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=81%3Aitems&catid=39%3Aparts&Itemid=63

זה הדגם שדיברת עליו? (נמצא באמצע העמוד)

אם כן, ממה שאני מבין ממך (וגם קראתי קצת במקום אחר) הוא הכי טוב. ה"חיסרון" היחיד שאני רואה בו הוא זמן השעיה של 10 שניות לעומת 4 דקות של ה SC9. האם זה באמת משמעותי או שכל ה -4 דקות הזה זה סתם גימיק ו10 שניות זה מספיק בשביל לעשות את העבודה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נראה קצת שונה מהאחד שאני בדקתי (לבן אם כבל) אבל כנראה אותו דבר מבפנים

השהיה של 10 שניות מספיקה לרוב הגדול של המקרים, 30 שניות מספיקה לכל המקרים. 4 דקות זה השהיה למערכות (מדחסים), לא צריך יותר מ 30 - 60 שניות לאלקטרוניקה אבל זה לא פוגע בהגנה אם יש יותר

מה שכן, 4 דקות השהיה זה 4 דקות שבהם אתה לא יכול להדליק את המחשב אחריי שהיתה קפיצת מתח קטנה, יתכן שלא תרצה לחכות את כל הזמן הזה

והערה נוספת אל ה Q-protector :

אין לו הגנת ברקים N-E. ההגנה הזאת לבד לא משנה הרבה, אבל אם בשקע L ו N מחוברים הפוך (מה שלפעמים קורה) אז היא תמלא את התפקיד של L-E (הגנה חשובה)

אם אתה הולך לשים Q-protectr, תבדוק אם טסטר באיזה חור של השקע יש מתח, אמור להיות בימני. אם יש בשמאלי אז L ו N הפוכים ובמצב הזה ה Q protector יתן הגנה פחות טובה

ל SC9 (כל הסוגים) יש הגנות L-E ו N-E זהות מה שאומר שלא משנה לו באיזה סדר מחוברים L ו N

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצאתי מקום שמוכר ב - 180 ואפילו שולחים לי טכנאי הביתה. בטח אפשר למצוא אפילו יותר זול.

אני לא ממש מבין איך יכול להיות שבחלק מהמכשירים L ו N יהיו מחוברים הפוך. יש אנשים במפעל שמחברים את זה ידנית? ואז יש מצב שהם יחברו את זה בטעות הפוך?

כשאתה אומר שהמתח צריך להיות בשקע הימני, מדובר על ימין שלי כשאני עומד מול המכשיר ומסתכל עליו או על צד ימין של המכשיר עצמו? ונגיד וזה באמת הפוך, אני יכול לפתוח את המכשיר ולהפוך את זה בחזרה או שזה בלתי אפשרי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ה L N יכול להיות הפוך בשקע שלך בבית שאותו חיבר חשמלאי ולך תדע איזה חשמלאי (ועל איזה חומר הוא היה)

לכל מכשירי החשמל (שבנויים נכון) זה לגמרי לא משנה איפה L ו N נמצאים, כך שהשקע יכול להיות מחובר הפוך ואין אם זה בעיה

הבעיה היא בכך שהמגן של Q protetors מיועד לעבוד רק במצב "הנכון", ואם מחברים אותו לשקע שבו L ו N הפוכים אחד מההגנות של הברקים לא תעבוד (במגיני ברקים אחרים ההגנה בנויה בצורה סימטרית כך שלא משנה להם איפה L ואיפה N, ובקטע הזה הם יותר טובים מה Q protector)

המתח נמצא ב L, וכשאתה מסתכל לשקע שבקיר L אמור להיות בחור הימני, N בחור השמאלי ואדמה בחור התחתון

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אהההה התכוונת אצלי בקיר, איזה טמבל אני. אני יבדוק את זה, בכל מקרה אני צריך להחליף פה את השקעים, אני ידאג שיחברו אותם נכון.

מתוך עניין, התסכלתי איזה סוגי הגנות מוכרים בחול. הם קוראים למכשירים מהסוג הזה Surge Protector או Surge Suppressor. יש מספר לא קטן של חברות שמייצרות את זה והמון סוגים של דגמים שונים. המכשירים שם נראים *קצת* יותר רציניים ואיכותיים ממה שמוכרים פה בארץ, גם הנתונים הרבה טובים. המגנים שם נותנים הגנה של יותר מ - 3000 ג'אול, ראיתי אפילו כאלה שנותנים מעל 5000. ה Q-Protector לעומת זאת, יכול לספוג רק 612 ג'אול. מעבר לכך שהם יכולים לספוג נחשולים הרבה יותר גדולים, הבנתי גם שככל שמספר הג'אולים גבוה יותר, כך המכשיר מחזיק יותר זמן. הם ממליצים לא לקנות מכשירים שנותנים הגנה של פחות מ-1000 ג'אול.

מה שכן, חוץ מחברה אחת ספציפית (panamax), לכל המגנים שם אין את המנגנון שמנתק אותם ברגע שהזרם עולה מעל וולטג' מסוים או יורד מתחת לוולטג' מסוים. מעניין אותי כמה באמת המנגנון הזה חשוב, או אם זמן התגובה שלו מספיק טוב. ההגנה המידית מנחשולים בכל המכשירים האלה נעשית על ידי רכיבים שקוראים להם MOV, או בשמם המלא Metal Oxide Varistor. זמן התגובה שלהם קטן מננו שניה. כמה שהרכיבים האלה יותר גדולים/איכותיים כך מספר הג'אולים שיוכלו לספוג גדל. לעומת זאת, המנגנון שמנתק את המכשיר כאשר הזרם גבוה מדי או נמוך מדי, מופעל על ידי רכיב דיגיטלי, ככה שאני בספק אם הוא יכול להגיב מספיק מהר במקרה של עליה פתאומית בזרם (אולי אני טועה).

הנה הנתונים לדוגמא של מכשיר של חברת APC, אחת החברות המובילות בעולם בתחום של UPS:

http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=PF8VNT3-UK

ומולו הנה ה Q-Protector הישראלי:

http://www.qtrade-intl.co.il/%D7%9E%D7%97%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%9E%D7%A1%D7%9B%D7%99-%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%94.htm

מה אתה אומר ייתן הגנה יותר טובה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הרבה מאוד מהמגינים כותבים נתונים חסרי משמעות אל הקופסה

למשל : ב GPT SC9 ELEC יש רכיב TVR14431 בכל אחת מ 3 ההגנות. מתוכן תמיד 1 לא פעילה (בשקע תקין N-E ובשקע שבו L ו N הפוכים L-E)

הרכיב הזה מחזיק 115 גאול בלבד - מפרט של הרכיב. כלומר ביחד המגן יכול להחזיק 230 גאול

זה ממש לא מפריע ל GPT לכתוב 3500 גאול בשניה

אם נקרא לדברים בשמם : גאול בשניה = ואט. הנתון הזה קשור בכלל לשקע ולא לרכיבי הגנת ברקים - שקע של 16A מחזיק 3500W (במציאות הוא לא מחזיק יותר מ 10A), אבל מכיוון שהוא "נכון" אי אפשר לבוא אליהם בטענות אל הטעיה

בהרבה מגינים אחרים כותבים סתם נתונים לא קשורים, במקרה הטוב כותבים את הנתון האמיתי בסכום של כל 3 ההגנות, למרות שאחת מהן אף פעם לא תעבוד

משנה לא רק הגאול אלא מתח הפריצה של הרכיב. TVR14431 למשל מיועד ל 275V AC, זה לא הרבה מעל למתח הרגיל 240 VAC והרכיב מקבל דיי הרבה קפיצות קטנות שמנצלות את האורך חיים שלו

אם היו שמים שם TVR 14471 או גבוה יותר, הוא לא היה מגיב לכל קפיצה קטנה ואורך החיים שלו היה ארוך יותר (רכיב גבוה יותר אומר שהוא יתן למחשב לקבל קפיצות גבוהות יותר, אבל 471 וגם 511 זה עדיין לא הרבה)

במגינים מסוימים יש הגנות נוספות (ו "דיגיטלי" זה חרטא כדיי להיראות מתקדם וכאלה, המעגל שם לא דיגיטלי בכלל) : מתח גבוה / נמוך והשהיה

הגנת מתח גבוה / נמוך ניתנת אל ידיי רכיב שמשווה את המתח ל "מקסימום" ו "מינימום" קבועים ומנתק את המתח מהיציאה אם ממסר

הגנת השהיה ניתנת אל ידיי מעגל שמודד זמן החל מהניתוק הראשון של הממסר ומחכה שניות / דקות לפניי שהוא נותן אפשרות להפעיל את הממסר מחדש, וכך המתח נשאר מכובה. במגן טוב אם בזמן ההשהיה יש קפיצת מתח זה מאפס את הזמן ומתחיל את ההשהיה מהתחלה, כדיי שהמתח יישאר מכובה כל הזמן שיש קפיצות ולא יחזור

הגנה נוספת שרצוי שתהיה - פיוז תרמי ל MOV. ה MOV כשהוא נפרץ הוא מתחמם, ואם המתח אליו לא ינותק מהר הוא יעלה באש

במגן טוב הפיוז משותף ל MOV ולשקע היציאה. כלומר כשהוא נשרף הוא מנתק סופית את המתח למחשב

במגינים שלא מתוכננים הכי טוב יש פיוז תרמי ל MOV בלבד. הבעיה היא שאם יש מכת מתח הפיוז יכול להישרף ולנתק את ה MOV לפניי שהחשמל קופץ, ואז המחשב נשאר מחובר ומקבל את כל יתר המכה אחריי שה MOV כבר מנותק

במגינים פשוטים יותר (כמו SC9 ELEC) אין פיוז תרמי, הם מסתמכים אל המפסקים בלוח חשמל של הבית. הם נותנים הגנה טובה (כי לא יקרה שה MOV התנתק והמחשב נשאר מחובר), אבל מחייבים שהמפסקים בלוח חשמל יהיו תקינים

בעיה אחרת - אם המתח עולה באיטיות (למשל בגלל ניוטראל מנותק במערכת 3 פאזות, כלומר במקום ראשי לפניי החיבור של הבית שלך) הזרם ב MOV עולה לאט יותר, מה שאומר שה MOV יכול להתחמם משמעותית לפניי שהוא מספיק להישרף. בגלל זה חשוב שיהיה מפסק פחת תקין בלוח חשמל - הוא יקלוט בשלב מוקדם מאוד את הפעילות של ה MOV שמחובר ב L-E וינתק את החשמל, לפניי שה MOV ישרף והמפסק OCP הרגיל יקפוץ מהקצר של ה MOV השרוף

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתור אחד שלא מבין כמעט בחשמל, די מעניין לקרוא את הת'רד הזה, הצלחתי ללמוד כמה דברים חדשים.

פותח הדיון ציין בתחילה כי נשרף לו הספק והלכו 200 שקל... אני אנסה למשוך לכיוון קצת שונה, האם השקעה בספק איכותי יותר לא תספק שכבה נוספת של הגנה? ז"א האם ספקים איכותיים של חברות מובילות אמורים להגן על רכיבי המחשב מ"פגעי" החשמל?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...