כמה שאלות על מגן ברקים - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

כמה שאלות על מגן ברקים

STINGERX

Recommended Posts

1. אם הבנתי נכון אז מגן ברקים בסגנון כזה

http://www.tamlil2100.co.il/Product.aspx?cid=219&pid=19880

הוא בנוי מנתיך חד פעמי שבזמן שיש "ספייק" בזרם החשמלי הוא נשרף (לוקח על עצמו את הנזק)

2. האם קיים מגן ברקים שמתקינים בלוח החשמל הראשי במקום להתקין בכל מכשיר חשמלי?, לדעתי זה יהיה יותר זול ויותר יעיל להחליף מגן ברקים\נתיך בלוח החשמל מאשר בכל מכשיר חשמלי בנפרד. זה ממש לא נראה לי ייעיל ודיי פרנואידי להתקין על כל שקע מתקן שכזה.

3. והאם המגנים האלה הם לא חד פעמיים? זאת אומרת שאפשר לפתוח אותם ולהחליף רכיב אחד (נתיך אולי?)

19880x634268983102630000_M.jpg

לא מזמן טכנאים של אלקטרה שיכנעו אותי להתקין אחד כזה במזגנים שבבית שלי, כל מזגן 1 כ"ס, זכור לי שראיתי בכמה מזגנים תלת פאזיים שבשקע התלת פאזי גם יש מתקן זהה למגן ברקים (נורית ירוקה ואדומה עם השהייה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש 3 דברים שמהם הספק של המחשב חייב הגנה

חיבורים וניתוקים מהירים של המתח

בספק יש רכיבים שמעבירים מכה של זרם גבוה ומתחממים כשמחברים את הספק למתח. אין בעיה אם זה בהדלקה רגילה של הספק (שיש להם זמן להתקרר) אבל לא כשמדליקים ומכבים כמה פעמים במהירות - אם המתח מתכבה וחוזר כמה פעמים במהירות

מגן ברקים שיש לו הגנת השהיה מנתק את המתח וממתין 10 שניות לראות שהמתח חזר והוא יציב לפניי שהוא מחבר את המחשב מחדש. מזגנים צריכים הגנת השהיה מסיבה שונה ושם ההשיה שצריך היא לא 10 שניות אלא 2 - 5 דקות (אחריי שהמדחס עבד כמה זמן הגז נמצא בלחץ גבוה ואם מכבים ומדליקים את המדחס הלחץ של הגז יכול להחזיק אותו תקוע בלי שיתחיל לעבוד בפעם השניה, במצב הזה המנוע לוקח זרם גדול בהרבה ממה שהוא בנוי להחזיק ונשרף. ההשהיה היא עד שכל הגז ישתחרר)

הגנת ההשהיה ניתנת אל ידיי מעגל מדידת מתח וממסר לניתוק המחשב. הרכיבים האלה רב פעמיים ולא נהרסים כשהם עובדים

מתח גבוה / נמוך

עבודה ממושכת אם מתח גבוה יותר ממה שהספק בנוי אליו יכול להרוס את הספק. מתח נמוך יותר יכול להרוס את הספק בדיוק באותה צורה - בספק יש מעגל מיתוג שמעביר זרם גדול יותר כמה שהמתח קטן יותר, ואם תיתן לספק מתח נמוך אבל כזה שעדיין מספיק כדיי להפעיל אותו הוא יעביר זרם גבוה מדיי וישרף. הגנת מתח גבוה שונה מהגנת ברקים בכך שהגנת הברקים עובדת רק החל ממתח מסוים (למשל 500 V). מתח שנמוך יותר מהמתח של הגנת הברקים לא יקפיץ אותה, אבל יכול כן להרוס את הספק

מגן ברקים שיש לו הגנת מתח גבוה / נמוך מודד כל הזמן את המתח בכניסה ואם המתח לא בתחום הבטוח (200 - 280 V) הוא מנתק את המתח. (גם מזגן צריך את הגנה הזאת - מתח נמוך יכול להביא למצב שהמדחס לא מספיק חזק כדיי להתחיל לעבוד, ויש את הבעיה של מנוע תקוע כמו במקרה של ההשהיה)

הגנת מתח גבוה / נמוך ניתנת אל ידיי מעגל מדידת מתח וממסר לניתוק המחשב. הרכיבים האלה רב פעמיים ולא נהרסים כשהם עובדים (הממסר בדרך כלל משותף אם ההגנה של ההשהיה)

ברקים / נחשולי מתח

מכה קצרה מאוד של מתח גבוה מאוד יכולה לפרוץ רכיבים אלקטרוניים בספק מיידית (ולא לאורך זמן כמו מתח גבוה שהוא לא ממש גבוה)

מגן ברקים שיש לו הגנת ברקים יוצר קצר שמקצר את המתח, ויכול להקפיץ את המפסק הראשי של החשמל בגלל הקצר (זה חלק מההגנה). מזגנים שאין להם בקרה אלקטרונית (מזגנים ישנים) לא צריכים את ההגנה הזאת. מזגנים שיש להם אלקטרוניקה בדרך כלל דיי עמידים כי בכל מקרה יש בתוך המזגן עצמו את המנועים שמייצרים מכות מתח ומגן ברקים חיצוני לא מגן אל מה שקורה בתוך המזגן

ההגנה מתקבלת אל ידיי ואריסטור (MOV) או מנורת גז (GDT), הרכיבים האלה אינם פיוזים ועובדים בצורה שונה לגמרי. ב 2 המקרים זה רכיב אלקטרוני שמחובר כל הזמן למעגל ולא מגיב במתח הרגיל, אבל הופך לקצר (ומעביר זרם של קצר) כשהוא נכנס לעבודה. זרם של קצר הורס את הרכיב הזה ואחריי מכת מתח אחת גדולה או כמה קטנות הוא נשרף ומפסיק להגן - אבל לא רואים את זה כי המגן ברקים ממשיך להעביר חשמל. בחלק מהמגיני ברקים מוסיפים פיוז שאמור להישרף ביחד אם הרכיב וכך לתת איזה שהיא אזהרה שהמגן ברקים הפסיק לעבוד (הפיוז יכול להיות מחובר למשל למנורה של "ההגנה עובדת") אבל במציאות הפיוז לא תמיד נשרף ביחד אם הרכיבים האחרים כך שיש מגיני ברקים שהמנורה של ההגנה עדיין עובדת אבל הם לא מגינים וההיפך

המגן שהמחשב צריך מכיל את כל 3 ההגנות

מגינים פשוטים זולים (לדעתי האחד שהבאת הוא כזה) מכילים רק הגנת ברקים, אבל לא השהיה ומתח גבוה / נמוך שחשובות לא פחות

המגן ששמת במזגן מכיל הגנת השהיה ויכול להיות גם הגנת מתח נמוך, אני לא חושב שהוא מכיל הגנת ברקים

חלק מה UPSים מכילים הגנות דומות שעובדות באותה צורה, אבל לא כל UPS מכיל הגנות (יש כאלה שהם רק UPS ולא מגינים אל החומרה מכלום)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המגן שמפורסם במודעה שלי יש בו מגן ברקים

לא ענית לי על שאלה אחת

. האם קיים מגן ברקים שמתקינים בלוח החשמל הראשי במקום להתקין בכל מכשיר חשמלי?, לדעתי זה יהיה יותר זול ויותר יעיל להחליף מגן ברקים\נתיך בלוח החשמל מאשר בכל מכשיר חשמלי בנפרד. זה ממש לא נראה לי ייעיל ודיי פרנואידי להתקין על כל שקע מתקן שכזה.

האם נפילת מתח,ברקים וכו יכולים לפגוע לא רק בספק כח אלא גם בלוח אם? או שכל הנזק נגרם רק בספק כח

אם תמליץ אני חושב שאני יתקין בכל מחשב שלי בבית מגן כזה עם השהייה של 10 שניות

בדקתי וזה עולה סך הכל משהו כמו 60 ש"ח השקעה כדאית בשבילי כמובן אם זה לא עבודה בעיניים, אני מוכן שיהיו לי תקלות בדיסק הקשיח ובגלל זה מוכן לוותר על השקעה ב UPS שהוא יקר מידיי בשבילי, ופשוט להחליף דיסק קשיח. נראה לי בסדר בתנאי שאני מגבה את המידע שלי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעיות חשמל יכולות להרוס את הספק של המחשב. ספק לא תקין (גם איכותי) יכול לתת מתח לא תקין לתוך המחשב כשהוא נשרף ולדפוק כל חומרה אחרת

כיבוי פתאומי לא יכול לעשות נזק חומרה לכונן הקשיח. הנזק המקסימלי הוא שתצתרך לפרמט את הכונן. במערכות קבצים מודרניות יש רמה מסויימת של הגנה גם נגד נזק כזה, כך שהסיכוי שתצתרך לפרמט אחריי הפסקת חשמל קטן (תלוי במערכת קבצים שהכונן מפורמט בה). פגיעה בספק כוח יכולה לגרום לו לתת מתח לתוך המחשב שיכול לשרוף את הכונן הקשיח, ומזה מגן ברקים טוב נותן הגנה

רוב המגינים הזולים מכילים הגנות חלשות ודפוקות (לפניי כמה זמן מישהוא הביא תמונה מבפנים של Hyundai אם עיצוב שונה אבל אותו מחיר כמו זה שכאן, ואני מצפה שיש לו גם את אותם הגנות כמו זה שכאן. היתה לו הגנת ברקים בלבד וגם היא היתה דפוקה). מגינים איכותיים יותר כן יכולים לתת הגנה טובה

קיימים מגינים ללוח החשמל הראשי אבל אני מאוד לא ממליץ להתקין כזה. מגן ברקים טוב הוא קצת פרנואידי (כלומר : מנתק את החשמל גם כשלא קרה משהוא רציני), אתה לא רוצה כיבוי כזה לכל הבית כמה פעמים ביום בחורף. מגיני ברקים נוטים להידפק אחריי פגיעת ברק ולהישאר מקוצרים. אם זה מגן ברקים שמחובר לשקע אתה יכול להוציא אותו ולהדליק מחדש את החשמל. אם זה אחד מובנה בלוח חשמל הוא לא יתן לך להפעיל מחדש את החשמל של הבית ואתה תצתרך לפרק אותו מהלוח חשמל בחושך, כשבלוח יש רכיבים אם מתח - סרט רע

במקום זה בכל פינה בבית שיש לך שם מחשב תחבר מגן ברקים איכותי אחד מהשקע וממנו תחבר מפצל שמחוברים אליו כל הדברים של המחשב. לא צריך לשים מגיני ברקים נפרדים איפה שניתן לשים אחד + מפצל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

הנתונים שלו מופיעים בלינק שנתת תחת "מידע נוסף" :

מגן מושלם למסכי פלאזמה,lcd, , מחשב וכו...

היחיד מסוגו בעל 3 התרים :

מגן מפני הפעלה מזיקה במתח נמוך מ 180 v

סופג ומגן מפני ברקים ונחשולי מתח גבוה - עבור מכשירי החשמל הרבים

מתח הפעלה 180-230vac 50hz

כושר מיתוג 16amp. (8a), 1.5h.p

זמן השהיה 3-5 דקות

ספיגת זרם 3 x 4,500 amp.

סוגי הגנת מתח יתר l-n, n-e, e-l

עמידות במתח יתר 500v

רמת מתח הגנה 800v

צריכת זרם 10ma מקסימאלי בהפעלה

טמפ' פעולה 70c + 10-

מידות 115x73x54 מ"מ

נראה שנותן את 3 ההגנות מתח נמוך, גבוה וברק אם כי אין לדעת את איכות ההגנה,

אולי 01010 יודע לפרש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה ה SC9 ELEC שאמרתי מקודם. אין לי שמץ מה יש בתוכו, ראיתי רק את הדגם הקודם שהיה לפניו

לפי מה שכתוב אל האריזה עצמה יש לו הגנת השהיה, מתח נמוך (אבל לא מתח גבוה ?) וברקים. את ההשהיה אתה יכול לבדוק לבד אם יש כזה לחבר שלך (תוציא ותכניס מהר לחשמל תראה אם הוא מחכה לפניי שהוא נדלק מחדש), מתח גבוה / נמוך קצת בעיה לבדוק, וברקים ניתן להעריך לפי הרכיבי הגנה שיש בפנים (אם תוכל לפתוח אחד כזה. אם כן אז אל תיגע ברכיבים במעגל יכול להיות ששמשהוא שם טעון, ותשלח לי תמונה כי גם אותי מעניין)

מה הנתונים שהבאת אומרים ?

לא תמיד הכול - ראיתי מגינים של חברות אחרות שכתוב משהוא אחד ובפנים יש משהוא אחר או אין כלום (קופסה ריקה אם LED)

מגן מהפעלה מזיקה במתח נמוך - הגנת מתח נמוך. 180 V זה בסדר בשביל מגן ברקים

סופג ומגן מנחשולי מתח גבוה - הגנת ברקים. אבל זה לא אומר איך היא בנויה (יש הבדלים של סוג הרכיבים שסופגים את המכה, הגודל שלהם, איך הם מחוברים וכדומה)

מתח הפעלה / מיתוג - התנאי עבודה הרגילים (זה לא נתונים של ההגנות)

זמן השהיה 3 דקות - הגנת השהיה. לדעתי יותר מדיי. מספיק 10 - 20 שניות כדיי להגן אל המחשב, 3 דקות זה סתם 3 דקת שבהם לא תוכל להפעיל את המחשב אחריי שהיתה קפיצת מתח, יכול להפריע לך

ספיגת זרם - הנתון חסר משמעות כי לא נאמר לאורך כמה זמן הוא יכול לספוג את המתח

סוגי הגנת מתח יתר - הגנת ברקים (הנתון לא מתייחס להגנת מתח גבוה, במגן הזה לא נראה לי שיש בכלל הגנת מתח גבוה). L-N ההגנה החשובה ביותר (ובמקומות לא בעייתיים למשל בית חדש במקום רחוק מברקים תגן מהרוב המוחלט של קפיצות). L-E ו N-E טוב שיהיו. זה עדיין לא אומר מה הסוג והנתונים וכו של הרכיבים שנותנים את ההגנות

עמידות במתח יתר / רמת מתח הגנה - הגנת ברקים. נראים בסדר. אבל מכיוון שאין הגנת מתח גבוה אם יהיה מתח של למשל 450 V אז לא יהיה כלום להגנה אל המחשב (זה מתח פי 2 ממה שאמור להיות וישרוף את המחשב תוך שניות או דקות, אבל זה פחות מה 500 שצריך כדי שהמגן יגיב)

כל הנתונים האחרים לא קשורים להגנות

לסיכום לפי הנתונים האלה שהבאת (אני לא יודע אם הם נכונים, לא בדקתי) :

יש הגנת השהיה. הזמן שלה מספיק להגנה טובה ואפילו ארוך מדיי

יש הגנת מתח נמוך, המתח שממנו היא מתחילה לעבוד (180 V) בסדר

אין הגנת מתח גבוה - סוגים מסוימים של תקלות (במיוחד ניתוק אפס - שיכל לקרות בזמן סערה או בבתים ישנים) יכולים לשרוף את המחשב בלי שהמגן יגיב

יש הגנת ברקים מכל הכיוונים, אבל לא ברור מה הסוג של הרכיבים, היכולת ספיגה שלהם, מה יקרה אם המכה גדולה יותר ממה שהרכיבים יכולים לספוג, ואם ההגנה תעבוד תמיד או יכולה לא לעבוד במקרים מסוימים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...