מטרו ETH - טכנולוגיית מידע - IT - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מטרו ETH

digitalseeker

Recommended Posts

אני מתעסק בתחום ומתעניין מאוד.....ולא הבנתי כמה דברים.

אני מבין שהמטרה של מטרו ETHERNET (ואולי אני טועה אז תקנו אותי) זה ליצור סטטיסטית על תמסורת (SDH בדרך כלל) כאשר הפאקטים קיימים בפרוטוקול ETHERNET.

בעצם אפשר לומר ETHERNET שרוכב על SDH עם יכולת של סטטיסטיות וניתובים "דינאמיים" ללא תלות בקישורים הראשיים של הSDH.

(כמובן שהSDH ירכב על XDM וWDM - אבל זה כבר להיכנס לתמסורת).

אז במידה ואני צודק בהבנתי בחלק שרשמתי :yelclap: לי - במידה ולא אז :bash: לי.

אני הבנתי שהבעיה של הFRAME RELAY הייתה בזמני תגובה איטיים יחסית מכיוון שכל FRAME היה בגודל שונה ולכן הסדר בהם הם היו עוברים ברשת לא היה אחיד - מה שגרם לרשת הזאת לא להתאים לVOIP לדוגמא- כמובן חיסרון מהותי נוסף היה הרוחב פס של הציודי קצה.

לכן כפיתרון פותח הATM אשר לפחות במקום עבודתי רוכב על אותה , היתרון שלו הוא שהפאקטים בגודל אחיד - במילה המקצועית CELL , מה שגורם לרצף בשידור.

וכמובן רוחב פס גבוה יותר בציודי קצה - עד 155 מגה על .

כמובן שתי הרשתות סטטיסטיות.

אני מבין שהמטרו בא לתת רוחב פס גבוה יותר כמו 1GbE ואפילו ברמה הרשתית של 10GbE.

אני מבין את הרעיון של היותו סטטיסטי - ומעניין איך הוא את החישוב.

מה שאני לא מבין זה איך הזמני תגובה שלו קטנים יותר אם הפאקטים יכולים להיות בגדלים שונים ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא ממש מבין למה אתה מתכוון במושג "רשת סטאטית"...

בכל מקרה האבולוציה של הWAN שהיא packet switched

x.25>frame relay>ATM>MPLS

מה שקורה זה ש Ethernet כטכנולוגיה לא תוכנתה בעיצוב שלה להיות טכנולוגית WAN בבסיס שלה ובצעדים קטנים היא הופכת להיות כזאת בגלל נוחות מבחינת עלות ותמיכת ציוד קצה.

תחשוב רק על עלות של ציוד CSU/DSU שכל לקוח בנקודת קצה צריך לשלם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סטאטית - זה אומר שSDH כמו רשתות תמסורת אחרת היא עם תעבורה מובטחת.

כל קישור בSDH הוא מובטח ולא סטטיסטי בניגוד למטרו ETH שהינה סטטיסטית ולכן באה להחליף את הATM.

MPLS זה בסך הכל Multi PROTOCOL LAYER SERVICES אם זיכורני אינו מטעה אותי - מה שאומר בסך הכל שתומכת בכמה פרוטוקולים.

כמו שאצלי בעבודה יש מטרו ETH שגם מתממשקת לATM ולSDH - ולכן היא MPLS.

כמובן שהיא יכולה לתמוך בעוד פרוטוקולים.

ובכל אופן מולטי יש לך תשובה בשבילי לגבי הזמני תגובה ?

אולי הCDVT (המקביל שלו במטרו) נמוך בהרבה ממה שמוגדר בATM ?

או ניחוש אחר , אולי הרשת יוצרת פאקטים בגודל אחיד - אבל לדעתי זה לא הגיוני וגורם לנצילות לא יעילה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ATM יכול לעבור דרך SDH (או SONET) כמו שגם Ethernet יכול.

הטכנולוגיה כמובן מאפשרת תקשורת עם latency מאוד נמוך, אבל אבל אני לא חושב שכל מה שקשור לtag מבחינת QoS בכלל נכנס םה לתמונה.

כאשר אומרים Metro Ethernet מתכוונים לפרוטוקול בשכבה שתיים ולא אחת כי בסופו של דבר מדובר על סיבים אפטיים.

בבזק יש תשתית מאוד ענפה (יחסית לכל שאר החברים בישראל) של סיבים אפטיים ובמקביל גם הרבה תשתיות של טכנולוגיות שכבר כמעט לא בשימוש ,אבל הם חייבים לתמוך (Telex במשרדי ממשלה אומר לך משהו?).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

TELEX לא אומר לי כלום.

ולפי מה שאני זוכר מWIKI על MPLS , זה בסך כל ציודים , או מגה נתבים כמו Lucent Alcatel 7750 או ECI XDM300 שיכולים לרבב גם ATM גם SDH (סונט זה השם האמריקאי אם זיכרוני אינו מטעה אותי) , בחלק מהמקרים גם IP (כמו 7750) או XDM.

עכשיו במידה ואני צודק אז יופי לי.....במידה ולא אשמח לתיקון !

השאלה מה גורם לפרוטוקול מטרו או לתצורה של הריבוב במטרו להיות עם זמני תגובה מהירים משל הATM אם הפאקטים בניגוד לATM לא בגודל אחיד - מה שגרם לבעיה בFR.

לדוגמא בFR להעביר VOIP היה בעייתי כי הפריימים לא היו עוברים ברשת באופן כרונולוגי וגם הLATENCY בין פריים לפריים לא היה אחיד.

אתה יודע במקרה ? או שאני אצטרך לחפור קצת בנושא ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלום חברים,

רוב מה שאמרתם נכון, רק אל תחפשו את יכולות Metro Ethernet ברוחב פס גדול, או בתגובה מהירה, גם MPLS לא מוסיף כלום בתחומים אלה.

הבעייה המרכזית של Ethernet היא (מישהו אמר נכון) שהוא טכנולוגיית LAN ולא WAN, אבל הבעייה היא לא ברוחב הפס או בתקשורת ברמה הפיסית.

Ethernet עובד בשיכבה השנייה, לומד כתובות ומפנה תעבורה אל הכתובות שלמד קודם לכן.

רשת Metro Ethernet נותנת "רשת מדומה", מין Ethernet פרטי לכל לקוח של ספק השירות. השאלה כיצד הספק יבדיל בין הרשתות של הלקוחות השונים.

ניתן לעשות זאת באמצעות Ethernet, ולהשתמש במתגים (switches) ולהפריד בין המשתמשים באמצעות VLAN.

שימוש ב SDH מקל על המתגים, מפני ש (נכון אמר כאן מישהו) ניתן באמצעות SDH ליצור קישורים קבועים, ולהזרים תעבורת Ethernet בתוך הקישורים הללו.

המתגים לא צריכים ללמוד את כל כתובות ה של כל הלקוחות, מפני שרק תעבורת Ethernet רלוונטית ללקוח עוברת שם.

בזק קוראים לזה "תמסורת Ehernet", גם Ethernet וגם תמסורת (==SDH בטרמינולוגיה של בזק)

בשנים האחרונות נכנסת טכנולוגיית MPLS לתחום במקום SDH. בעוד מספר שנים לא יישאר זכר לרשתות ה SDH, ו MPLS תהווה תחליף לתמסורת ה SDH.

באמצעות MPLS ניתן להפריד בין הלקוחות באמצעות ה Labels, ואין צורך להשתמש ב SDH לשם כך. MPLS מאפשרת גם ליצור שירות אחר בשיכבה 3 - IP-.

אשמח לענות על עוד שאלות, הניסיון שלי בא גם מחטיבת ההנדסה של , וגם מחברת ECI Telecom, יצרן SDH, MPLS ו Metro Ethernet.

יובל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יובל תודה רבה על עזרתך.

אז בהתאם לשאלה שלי - למה או איך הMPLS העברת נתונים בזמני תגובה קטנים משל הATM כאשר הפאקטים שלו לא בגודל זהה ?

לפי מה שהבנתי ה"MPLS" זה בסך הכל אפשרות להשתמש במתג אחד ולספק את כל השירותים כמו הXDM300 שמצד אחד מתקשר עם התמסורת SDH/XDM ומצד שני מתקשר עם הסויצ'ים (ע.ע. 6850 לדוגמא) , ויכול לתקשר גם עם PROVIDER EDGE כמו GSR או 7200.

ועל הדרך גם יכול להתממשק מול מתג ATM.

מה שהיה אמור להיות כבר מזמן אם אתה שואל אותי....הרי זה ממש מגוחך שכל עצמאית ורק אפשר לשלב ביניהן במקום לעשות הכל במתג אחד !

אז MPLS לדעתי לא יחליף את הSDH אלא ירכב בעזרתה על קישורים ראשיים כמו בין מתגי 7750 או XDM300 או מה שלא תבחר.

ולכיוון הציודי קצה כמו לקוחות או דיסלמים - יהיה מטרו ETH במטרה לנצל את המקסימום שאפשר מהרשת !

ותקן אותי אם אני טועה.....פשוט בעבודה אני לא יודע את מי לשאול את השאלות קיטבג שלי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רגע, אנסה לענות אחד אחד..

אז בהתאם לשאלה שלי - למה או איך הMPLS מבצע העברת נתונים בזמני תגובה קטנים משל הATM כאשר הפאקטים שלו לא בגודל זהה ?

הוא לא.

זמני תגובה לא משתנים כתוצאה משימוש ב MPLS, מפני ש MPLS היא רק תוספת על גבי טכנולוגיה פיסית קיימת כמו Ethernet או אפילו (אני מקווה שאני לא מבלבל אותך מדי-->>) על גבי ATM.

MPLS מעל גבי ATM נקרא "cell mode MPLS".

לפי מה שהבנתי ה"MPLS" זה בסך הכל אפשרות להשתמש במתג אחד ולספק את כל השירותים כמו הXDM300 שמצד אחד מתקשר עם התמסורת SDH/XDM ומצד שני מתקשר עם הסויצ'ים (ע.ע. 6850 לדוגמא) , ויכול לתקשר גם עם PROVIDER EDGE כמו GSR או 7200.

ועל הדרך גם יכול להתממשק מול מתג ATM.

לא בדיוק. MPLS פותר בעייה של רשתות Connectionless כמו Ethernet או IP, ונותן שליטה טובה יותר על זרימת הנתונים. ניתן להזרים את התנועה בהתאם לבחירת מתכנן הרשת, ללא תלות בכתובות ה או כתובות ה IP.

כך ניתן להזרים תנועה במסלולים לא עמוסים (זה נקרא traffic engineering) וגם ניתן ליצור רשתות פרטיות עבור לקוחות - IP- וגם Metro-Ethernet.

יכולות כאלה כבר קיימות ב ATM, אבל גם רשת ATM בדרך למות...

XDM-300 כמו שאר בני משפחתו מוגבל ביכולת ה MPLS שלו, והוא מסוגל לתת רק גירסה "סטאטית" של MPLS. מכיון שאין לו יכולות של הוא לא יכול ליצור את מסלולי ה MPLS (הנקראים LSP - Label Switched Path) באופן אוטומטי, והוא נזקק לתוכנת הניהול שלו - Lightscape.

בבסיסו - XDM-300 הוא מכונת SDH בלבד, ורק כרטיס ה MCS (או הישנים יותר כמו EIS) נותנים לו יכולת נתונית ו MPLS.

ECI מציעה מכונת MPLS אמיתית, המתחרה במשפחות הדומות של Cisco ו Juniper ו ALU, הנקרא CERS.

7750 של ALU הוא מכונת MPLS אמיתית כזו גם היא, ואם אינני טועה חסר לה רק יכולות אופטיות (DWDM) והיא מתחרה ל CESR של ECI,

למשפחת M של Juniper, למשפחת 76xx של סיסקו.

בעתיד, מכונות כאלה ישתמשו ב Ethernet מחוזק ב MPLS, מעל אופטיקה של DWDM - וזהו.

SDH ו ATM ינוחו בשלום על משכבם...אבל זה ייקח קצת זמן.

מקווה שעזרתי.

אני יכול להפנות אותך לדרך שיטתית ללמוד את זה, או להוסיף פוסטים בעברית בבלוג שלי.

יובל

דרך אגב - איפה זה עבודה? (אם אפשר לחשוף)

יובל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתור אחד שהיתה לו נגיעה בATM סימטרי ולפני כשנה עברתי לETHERNET METRO,

זרקתם כאן הרבה דברים באויר, אבל יש משהוא שאני חושב שנוצר כאן רושם שגוי לגביי המטרו.

אז אני מדבר במילים פשוטות וללא קללות כמו CELL, SDH, ואני לא אזרוק שמות מפוצצים של יצרנים כי כל זה לא ממש קשור לעניין שהוא עקרוני גרידא.

א. מטרו זו מערכת שעוברת מנקודה A לנקודה B, בדיוק כמו ATM.

ב. מטרו ברמת זמן תגובה (LATENCY) יותר איטית מ-ATM, ולכן המטרו לא מומלץ לרשתות בהן יש VOIP או VID-OIP בעיות של חוסר סינכרון נובע מ-LAG.

דהיינו מרגע שנוצרת בקשה לשליחת מידע ועד הרגע שהמידע הגיע לצד השני יש איטיות של עד כ10מילי שניות (בהשוואה ל ATM) מכל צד עד שליחת תגובה לצד השני.

ג. מטרו זו תשתית שמבחינת הספק תעבורה - היא יותר מהירה מ ATM.

דהיינו פעם שנוצר הקשר בין נקודה א לנקודה ב במטרו כמות המידע שתועבר ביחידת זמן זהה אל מול ATM במטרו תהיה תעבורה גדולה יותר.

ד. מטרו זו תשתית בה יש כמות תעבורה עקרונית.

דהיינו אם הקו הוא 2/2 סימטרי אז אתה תקבל 2/2 סימטרי לא יותר אבל כן תקבל פחות אם יש עומס גדול.

ה. ATM זו תשתית שבה יש כמות תעבורה מובטחת.

דיינו אם הקו הוא 2/2 סימטרי אז תקבל 2/2 סימטרי לא יותר ולא פחות.

ו. גודל פאקט לא בהכרח מראה על תגובה איטית יותר או או מהירה יותר של רשת,

לדוגמא ג'מבו פריימס יכולים להגיע עד כ 9.3KByte שמפצה על הפסדי הכותרת של TCP/IP,

אז ההפריים ינחת ראשון על הכבל. וכתוצאה מכך ה LATENCY יהיה טוב יותר.

זה ממש לא אומר כלום, מכיוון שהכרטיס רשת עמוס במשהו אחר או מערכת ההפעלה תקועה עם משהוא אחר, או כל דבר אחר בדרך.

ז. אכן מטרו מדבר ETHERNET כאילו שני הצדדים יושבים יושבים על אותו סגמנט רשת,

דהיינו מחשב א שיושב במקום X ומחובר למטרו מדבר עם מחשב ב שיושב במקום Y יראו אחד את השני לפי כל חוקי ה LAN.

דוגמא: 192.168.10.1 מחשב א - סוויץ - ממשק מטרו -------- ענן סיבים אופטיים ---------------- ממשק מטרו - סוויץ - מחשב ב 192.168.10.2

ח. אחד החסרונות הגדולים ביותר בישום של בזק בנושא המטרו -

כמות כתובות של הצדדים מוגבלות עד כ 25, להצהרת בזק אין מגבלה כזו.

כעובדה בשטח ברשת שלי יש כ 100 יחידות המחוברות ומתקשרות ע"ג הMETRO וכל כמה ימים מכונות מסויימות פשוט נעלמות מהרשת.

מה שמראה שהמטרו אכן מבוסס , ואם תחליף כרטיס רשת / או אתה תחזור לעבודה עד הפעם הבאה שבזק יחליטו אחרת, או יאפסו ציוד מאחורי הקלעים.

ט. MPLS - לא בטוח שישאר כאן להרבה זמן בכלל, למעשה לעניות דעתי MPLS כבר יוצא מהתשתיות בארץ,

ומדוע ? מי השתמש הכי הרבה ב MPLS ? חברת HOT, מיום 1 של בכבלים הכל עבד MPLS.

עד שיום אחד הספקיות נתקלו בבעיה - איך אנו מוודאים ש HOT לא דופקת אותנו ונותנת רוחב פס ע"פ חבילה שרכש הלקוח מספק האינטרנט ?

הבדיחה הגדולה היא שב MPLS לא ניתן לעקוב אחרי הלקוח (הגדרות חבילה בשרתי ה RADIUS ?)

הלקוח יקח תשתית 10/10 מהוט, ויקח מספק X או Y , חבילה במהירות של 750/2.5 - מה יקרה בפועל בגלל MPLS ??? הלקוח יקבל 10/10 מהספק

כיוון שאת ניהול המשתמשים בתשתית MPLS מבצעת רק חברת HOT.

*** וגם את זה עושה בצורה גרועה.....

כ"ז מגיע מידיעה ממקור ראשון החברה בה אני עובד הייתה בין החברות הראשונות עם METRO, ואת כל ה"קקה" כבר עברנו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתור אחד שהיתה לו נגיעה בATM סימטרי ולפני כשנה עברתי לETHERNET METRO,

זרקתם כאן הרבה דברים באויר, אבל יש משהוא שאני חושב שנוצר כאן רושם שגוי לגביי המטרו.

אז אני מדבר במילים פשוטות וללא קללות כמו CELL, SDH, ואני לא אזרוק שמות מפוצצים של יצרנים כי כל זה לא ממש קשור לעניין שהוא עקרוני גרידא.

א. מטרו זו מערכת שעוברת מנקודה A לנקודה B, בדיוק כמו ATM.

ב. מטרו ברמת זמן תגובה (LATENCY) יותר איטית מ-ATM, ולכן המטרו לא מומלץ לרשתות בהן יש VOIP או VID-OIP בעיות של חוסר סינכרון נובע מ-LAG.

דהיינו מרגע שנוצרת בקשה לשליחת מידע ועד הרגע שהמידע הגיע לצד השני יש איטיות של עד כ10מילי שניות (בהשוואה ל ATM) מכל צד עד שליחת תגובה לצד השני.

יש מקרים עם מטרו עם זמן תגובה של 2MS הכל תלוי בQOS ובעומס ברשת,בדיוק כמו ATM

ג. מטרו זו תשתית שמבחינת הספק תעבורה - היא יותר מהירה מ ATM.

דהיינו פעם שנוצר הקשר בין נקודה א לנקודה ב במטרו כמות המידע שתועבר ביחידת זמן זהה אל מול ATM במטרו תהיה תעבורה גדולה יותר.

ד. מטרו זו תשתית בה יש כמות תעבורה עקרונית.

דהיינו אם הקו הוא 2/2 סימטרי אז אתה תקבל 2/2 סימטרי לא יותר אבל כן תקבל פחות אם יש עומס גדול.

היא רשת סטטיסטית הכל תלוי בQOS,בבזק די יוצאים בהצהרה שזה מובטח !

ה. ATM זו תשתית שבה יש כמות תעבורה מובטחת.

דיינו אם הקו הוא 2/2 סימטרי אז תקבל 2/2 סימטרי לא יותר ולא פחות.

רשת סטטיסטית לחלוטין עם QOS ויש תלות בעומס הרשת - ממש לא מובטח אלא אם כן רכשת שירות מובטח

ו. גודל פאקט לא בהכרח מראה על תגובה איטית יותר או או מהירה יותר של רשת,

לדוגמא ג'מבו פריימס יכולים להגיע עד כ 9.3KByte שמפצה על הפסדי הכותרת של TCP/IP,

אז ההפריים ינחת ראשון על הכבל. וכתוצאה מכך ה LATENCY יהיה טוב יותר.

זה ממש לא אומר כלום, מכיוון שהכרטיס רשת עמוס במשהו אחר או מערכת ההפעלה תקועה עם משהוא אחר, או כל דבר אחר בדרך.

ז. אכן מטרו מדבר ETHERNET כאילו שני הצדדים יושבים יושבים על אותו סגמנט רשת,

דהיינו מחשב א שיושב במקום X ומחובר למטרו מדבר עם מחשב ב שיושב במקום Y יראו אחד את השני לפי כל חוקי ה LAN.

דוגמא: 192.168.10.1 מחשב א - סוויץ - ממשק מטרו -------- ענן סיבים אופטיים ---------------- ממשק מטרו - סוויץ - מחשב ב 192.168.10.2

ח. אחד החסרונות הגדולים ביותר בישום של בזק בנושא המטרו -

כמות כתובות של הצדדים מוגבלות עד כ 25, להצהרת בזק אין מגבלה כזו.

כעובדה בשטח ברשת שלי יש כ 100 יחידות המחוברות ומתקשרות ע"ג הMETRO וכל כמה ימים מכונות מסויימות פשוט נעלמות מהרשת.

מה שמראה שהמטרו אכן מבוסס , ואם תחליף כרטיס רשת / או אתה תחזור לעבודה עד הפעם הבאה שבזק יחליטו אחרת, או יאפסו ציוד מאחורי הקלעים.

מנסיוני אם יש לך בעיה עם כמות מאקים הסיבה לכך היא בציוד קצה,אם אתה משתמש בשירות הזה עם OS105 לא תהיה לך בעיה כל,אם זה על תשתית SDL - אולי,תלוי בDSLM - אולי יש מבעיה טכנולוגית

ט. MPLS - לא בטוח שישאר כאן להרבה זמן בכלל, למעשה לעניות דעתי MPLS כבר יוצא מהתשתיות בארץ,

ומדוע ? מי השתמש הכי הרבה ב MPLS ? חברת HOT, מיום 1 של בכבלים הכל עבד MPLS.

עד שיום אחד הספקיות נתקלו בבעיה - איך אנו מוודאים ש HOT לא דופקת אותנו ונותנת רוחב פס ע"פ חבילה שרכש הלקוח מספק האינטרנט ?

הבדיחה הגדולה היא שב MPLS לא ניתן לעקוב אחרי הלקוח (הגדרות חבילה בשרתי ה RADIUS ?)

הלקוח יקח תשתית 10/10 מהוט, ויקח מספק X או Y , חבילה במהירות של 750/2.5 - מה יקרה בפועל בגלל MPLS ??? הלקוח יקבל 10/10 מהספק

כיוון שאת ניהול המשתמשים בתשתית MPLS מבצעת רק חברת HOT.

*** וגם את זה עושה בצורה גרועה.....

MPLS לא יעזוב את העולם ובטח שלא את ישראל כי זה בסך הכל שמשלבת טכנולוגיות - שום דבר חדש, משלבת ETH עם ATM ותמסורת ובעצם נותנת לך ניצול מקסימלי של כל הרשתות שלך !

כ"ז מגיע מידיעה ממקור ראשון החברה בה אני עובד הייתה בין החברות הראשונות עם METRO, ואת כל ה"קקה" כבר עברנו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...