חיבור פנל LCD (כמו של Laptop) ל PC - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חיבור פנל LCD (כמו של Laptop) ל PC

Nemesis

Recommended Posts

הי חברה,

כיוון שמדי פעם נשאלת כאן שאלה על חיבור פנל LCD (כמו של מחשב נייד) למחשב ויש לי כמה רגעים פנויים וציוד זמין במעבדה, אני אנסה לענות כאן אחת ולתמיד על השאלות.

פנלי LCD, כדוגמת זה המוצג בתמונה (פנל של -Philips דגם LB064V02-A1) מתחברים ל בעזרת חיבור דיגיטלי. יש שני סוגי חיבורים אשר מופיעים בפנלים שונים, אחד מהם הוא סיגנל TTL (לכל ביט של ערוץ צבע יש חוט נפרד המחבר את המחשב לתצוגה). הפנל שלפנינו לדוגמא, הוא פנל 640x480 אשר מקבל קלט של 18 ביט, 6 ביט עבור כל צבע (אדום, ירוק וכחול). אורך כבל מסוג זה הוא קצר יחסית בגלל ריבוי הסיגנלים וההפרעות ביניהם. מצד שני יש גם סיגנל LVDS, אשר משמעותו (Low voltage diferrential signal) אשר ממזג את הנתונים למספר קטן יותר של חוטים, אשר יכולים להיות ארוכים יותר.

LB064V02-A1 Front.JPG

LB064V02-A1 model.JPG

תמונה של הפנל מאחור, כולל כניסת הנתונים שלו. לכל פנל כניסת נתונים מסוג שונה, ולעיתים גם סידור פינים שונה, לכן כבל שמתאים לפנל אחד לא בהכרח יתאים לפנל שני. לכל LCD יש גם כבל נוסף המוביל לאינוורטר (המעגל הקטן בצד). תפקידו של האינוורטר הוא לספק מתח AC גבוה למנורה אשר נמצאת בתוך הפנל, ואשר מספק את התאורה (גבישי ה LCD אינם מפיצים אור, ולכן אם לא תהיה מנורה בתוך ה LCD לא נראה כלום).

LB064V02-A1 back.JPG

תמונה של האינוורטר:

GH025A.JPG

לפי ההסבר הקודם, פנלים כאלה יכולים להתחבר ישירות רק ללוחות אשר יש עליהם צ'יפ גרפי אשר מוציא סיגנל TTL או LVDS, ויש מחברים אליהם אפשר להתחבר. ברוב הלוחות הביתיים אין מחברים כאלה, אולם במקרים נדירים ניתן למצוא אותם גם בלוחות ביתיים. בכל אופן, כמעט בכל הלוחות המיועדים למערכות משובצות מחשב, יש את המחברים המתאימים, וניתן לחבר את ה LCD ישירות אליהם. קחו לדוגמא לוח אשר יש לו את היציאות המתאימות:

PCM-6892 Front.JPG

הכרטיס המוצג למעלה מבוסס על VIA C3 במהירות 667 מה"ז, ויש עליו את היציאות המתאימות. בתמונה למטה תוכלו לראות בצד ימין מחברים המספק סיגנל TTL, ובצד שמאל מחברים המספקים סיגנל LVDS. יש שניים מכל סוג מכיוון שיש LCD פנלים בעלי עומק צבע גדול יותר של 36 ביט לדוגמא, לכן צריך עוד ערוצים.

PCM-6892 TTL and LVDS.JPG

כאן תוכלו לראות את ה LCD מחובר למחשב:

PCM-6892 with LB064V02-A1.JPG

כאן תוכלו לראות 3 של המחשב מפעיל את ה LCD:

LB064V02-A1 POST.JPG

LB064V02-A1 WinXP 1.JPG

LB064V02-A1 WinXP 2.JPG

כדי להפעיל תצוגה כזו בחיבור דיגיטלי ישיר, רוב הזמן צריך לעשות Tweaking לביוס של הצ'יפ הגרפי, כדי שהתצוגה תהיה ממורכזת ולא יהיה איבוד פיקסלים או צבעים. Tweaking כזה הוא תהליך ארוך ומייגע של ניסוי ותהייה, בו בעזרת כלי תוכנה שונים משנים כל מיני רג'יסטרים של הצ'יפ הגרפי עד אשר מגיעים לתוצאה אופטימלית. המסמכים של יצרני הצ'יפים הגרפיים אשר מתארים את הרג'יסטרים ותפקודם הם חסויים, והיצרנים מפיצים אותם אך ורק ליצרני כרטיסים גדולים, ואינטגרטורים גדולים. לאחר שמוצאים את הערכים האופטימליים עבור הרג'יסטרים, צריך להוציא את הביוס של הצ'יפ הגרפי מתוך הביוס של המערכת, לערוך בו שינויים ולהכניס אותו שוב לתוך הביוס ולעדכן את הביוס.

במסכי LCD שלמים, כמו אלה שיש לכם על השולחן, יש את פנל ה LCD, את האינוורטר, ודגם כלשהו של כרטיס A/D או D/D (ממיר אנאלוגי לדיגיטלי או ממיר דיגיטלי לדיגיטלי עבור אות DVI).

הכרטיסים האלה ממירים את הסיגנל האנלוגי (RGB) או הדיגיטלי (DVI) אשר הכרטיס הגרפי ב שלכם מוציא, לסיגנל TTL או LVDS, בתלות בפנל LCD אשר נמצא בתוך המסך. כרטיסים אלה גם מספקים בנוסף פונקציות בקרה - OSD, אשר מאפשרים לכם לשלוט על מיקום, צבעים וכדומה.

לכן, אם תרצו לחבר פנל LCD למחשב אשר אינו מסוגל לתת סיגנל TTL או LVDS, אתם צריכים למצוא כרטיס A/D או D/D אשר מתאים ספציפית ל LCD אותו אתם רוצים להפעיל. לא כל כרטיס מתאים לכל LCD, אי אפשר לקחת כרטיס ממסך אחד ולהפעיל בעזרתו LCD אחר.

העלות של כרטיס כזה היא לא גבוהה במיוחד, כ 30-40 דולר, אבל יהיה נורא קשה למצוא אחד כזה שיתאים ל LCD פנל שלכם, או לשכנע יצרן למצוא לכם אחד כזה.

מקווה שנהניתם,

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכל נכון

אבל מזה לא פרקטי לארץ שלנו כי לוחות מזעריים בקושי אפשר למצוא בארץ ושלא נדבר על המחיר שלהם וממיר שעולה 30 דולר בחול עולה 500 בארץ

אז זה מזה לא עוזר לנו

לא בדיוק נכון.

אם אתה יודע איפה לחפש, אפשר למצוא בארץ לוחות מיניאטוריים, וגם מממירים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא יזיק תוספת למדריך על ה tweaking שהוא דיבר עליו.

ה Tweaking לביוס בחיבור LCD ישירות ללוח?

אני חושש שזה קצת בלתי אפשרי. קודם כל המסמכים של יצרני הצ'יפים הגרפיים המתארים את הרג'יסטרים שצריך לשנות הם חסויים. גם מי שמקבל את המסמכים נאלץ לחתום על NDAים שונים ומשונים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי את המסמכים והכלים המתאימים...

אוקיי בלי לעליב זה היה אחד הטופיקים היותר מיותרים... עכשיו אתם שואלים למה?

כי כל עוד ההסבר הארוך והיפה הזה לא פרקטי לאנשים ואני צריף פאקינג מעבדה מסמכים חתימה על מסמך חשאיות כל מה שכתבת זה

בולשיט בלי מטרה

בתור אחד שיש לי איזה מת ואני יכול לפרק לו את המסך לא יבין מה אתה רוצה... ואין לי או את הציוד או את המסמכים...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי בלי לעליב זה היה אחד הטופיקים היותר מיותרים... עכשיו אתם שואלים למה?

כי כל עוד ההסבר הארוך והיפה הזה לא פרקטי לאנשים ואני צריף פאקינג מעבדה מסמכים חתימה על מסמך חשאיות כל מה שכתבת זה

בולשיט בלי מטרה

בתור אחד שיש לי איזה מת ואני יכול לפרק לו את המסך לא יבין מה אתה רוצה... ואין לי או את הציוד או את המסמכים...

אותו דבר אני יכול להגיד על מדריך לחיתוך חלון במארז. "אין לי לא דרמל ולא מסור חשמלי, אני לא מבין מה אתה רוצה."

הטופיק הזה מיועד לספק אינפורצמיה, כי ראיתי מספר בקשות לעזרה בנושא הזה. סה"כ נתתי כיוון, מה הדברים שאותם ניתן לעשות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אותו דבר אני יכול להגיד על מדריך לחיתוך חלון במארז. "אין לי לא דרמל ולא מסור חשמלי, אני לא מבין מה אתה רוצה."

הטופיק הזה מיועד לספק אינפורצמיה, כי ראיתי מספר בקשות לעזרה בנושא הזה. סה"כ נתתי כיוון, מה הדברים שאותם ניתן לעשות.

תשמע יש לי ציוד חיתוך מלחמים קאטרים וכל הציוד הזה

אני פשוט לא יודע בדיוק מה הציוד שצריך אתה לא ממש מפרט כי אני באמת רוצה להפוך את המסך הLCD לשמיש אבל אני לא יודע איך בלי המחשב יש לי לוח P4C ואני לא יודע אם יש את החיבורים האלה או מה....

ואם המסמכים סודים אתה לא יכול לגלות לי באיזה דרך איך כי אני פשוט לא מבין

ובאמת מאיפה השגת מסך מגניב כזה יחסית קטן...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תשמע יש לי ציוד חיתוך מלחמים קאטרים וכל הציוד הזה

אני פשוט לא יודע בדיוק מה הציוד שצריך אתה לא ממש מפרט כי אני באמת רוצה להפוך את המסך הLCD לשמיש אבל אני לא יודע איך בלי המחשב יש לי לוח P4C ואני לא יודע אם יש את החיבורים האלה או מה....

ואם המסמכים סודים אתה לא יכול לגלות לי באיזה דרך איך כי אני פשוט לא מבין

ובאמת מאיפה השגת מסך מגניב כזה יחסית קטן...

ללוח P4C אין המחברים המתאימים כדי לחבר את ה LCD ישירות, היית יכול לגלות את זה בעצמך ע"י הקדשת 2 דקות ל Manual.

בכלל, ל 99% מלוחות האם לשוק הביתי אין מחברים כאלה. בגלל זה, המסמכים של הצ'יפסט בכלל לא רלוונטיים לגביך.

בכל אופן, לחלק מהלוחות מבוססי 815E ו VIA VT8604 יש סיכוי גדול יותר שיש עליהם מחבר שנקרא DVO, שהוא לא בדיוק מה שצריך, אבל פשוט יחסית להמיר את ה DVO ל TTL.

בכל מקרה, מה שאתה כן יכול לעשות, זה לפרק את הפנל, ולמצוא לו כרטיס ממיר שמתאים לו. איך עושים את זה? עם קצת מאמץ ועקשנות. פרק אותו, גלה את היצרן והדגם שלו, וחפש באינטרנט אולי תמצא, או לחילופין שלח אימייל ליצרן ושאל אותו איזה יצרני מוניטורים קנו מהם את הפנל מהדגם שלך. מאותו יצרן מוניטורים תוכל לרכוש כרטיס ממיר.

את ה LCD שרואים אצלי, מייבאת חברת ח.י. אלקטרוניקה לארץ, בין היתר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...