שאלה בחשמל לגבי מגבר - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה בחשמל לגבי מגבר

amir85

Recommended Posts

מגבר שרת בעיקרון מגביר את מתח הכניסה , ז"א בדר"כ במתח היציאה יוצא מתח גבוה יותר מה Vin

במקרים מסויימים יוצא שההגבר בסימן שלילי , כלומר במקום להגדיל הוא מנמיך.

זהו כל מהותו.

ישנם סוגים שונים של מגברי שרת.

מגבר הופך מופע , שבו מתח הכניסה מחובר להדק השלילי , במצב הזה מתח היציאה בסימן ההפוך למתח הכניסה.

לעומת זאת ההפוך לו הוא מגבר הופך מופע בו מתח הכניסה מחובר להדק החיובי,ומתח היציאה ייצא באותו סימן כמו מתח הכניסה.

מגברים יכולים להיות בחוג סגור (ההדק השלילי מחובר למתח היציאה) , במצב הזה המתח בשני ההדקים שווה.

ובחוג פתוח, שזה פשוט ההפך. במצב הזה המתח בשני ההדקים לא שווה.

יש סוגי מגברים שונים כגון:

מגבר יחידה(חוצץ) בו ההגבר תמיד יהיה שווה ל-1

מגבר הפרש

מגבר מסכם

ועוד כמה...

אין לי כח לפרט מה כל אחד עושה....

לידע כללי

מגבר כמשווה מוציא במתח היציאה את ההדק הגדול יותר. ז"א אם מתחי ההזנה שלו 12 ו מינוס 12 וולט , אז אם נגיד בהדק השלילי נכנס מתח גבוה יותר מאשר בחיובי אז הוא יוציא ביציאה מינוס 12 וולט

אי אפשר אבל ככה להסביר ממש לעומק בכתיבה ,אתה לא תבין ככה הרבה. אתה לומד אלקטרוניקה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

300px-Op-Amp_Internal.svg.png

אני חושב שהוא הוא התיחס לשימוש בכניסה השלילית, שעושה היפוך מופע ללא קשר להגבר עצמו.

...

תודה על ההסבר, אני אנסה למקד יותר את השאלה שלי תקנו אותי אם אני טועה

יש לנו התנגדות כניסה גבוה מאוד כך שנקבל עליו מתח זהה ככל האפשר למתח הכניסה (וגם כדי שלא תיהיה נזילת זרם במעגל)

לאומת זאת התנגדות היציאה היא נמוכה מאוד כדי שנקבל מתח מוצא זהה ככל למתח שקיבלנו לאחר ההגבר (ושלשינוי זרם במעגל תיהיה השפעה מינימלית על מתח היציאה)

עכשיו איך ניתן ביטוי להגבר במעגל? למה ה Gop שואף לאין סוף ומה זה ואיך משתלב בכל הסיפור הפידבק השלילי ??

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הגבר שלילי הוא הגבר הופך מופע, ממש לא מקטין :screwy:

שם עצרתי לקרוא, יותר מדי לקרוא וכבר טעות בהתחלה.

יכול להיות התבלבלתי.. שכחתי כבר xD

בכל מקרה השאר נכון.

קיבלתי במגן 100 (טרנזיסטור,מייצב,קבל ומגבר שרת) אז אני יודע משהו לא? חח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מישהו יכול להסביר לי מה איך עובד מגבר שרת?

http://en.wikipedia.org/wiki/Operational_amplifier

אתן לך הסבר כללי למדי.

300px-Op-Amp_Internal.svg.png

כפי שאפשר לראות משרטוט מעגל התמורה, למגבר האופרטיבי יש שתי כניסות V+ ו-V- ומוצא יחיד Vout. המגבר מוזן משני מקורות מתח (יש גם מגברים העובדים עם ספק כח יחיד) מקור חיובי ומקור שלילי. מתח המוצא תלוי ב-Vin כאשר Vin=V(+)-V(-) z. למען הנוחות נסמן את מתחי הכניסה ב-V1 ו-V2.

המתח V2 מחובר להדק הכניסה החיובי ו-V1 מחובר להדק הכניסה השלילי.

את הגבר המתח של המגבר מסמנים לרוב ב-A. לכן מתח המוצא Vout הוא:

Vout=A(V2-V1) z

עבור מגבר שרת אידאלי הגבר המתח A הוא אינסופי,לכן אם קיים הפרש מתח בין הכניסות, המגבר ייכנס לרוויה. במידה ו-V2 גדול מ-V1 המגבר ברוויה חיובית ואז Vout=+Vs. אם V1 גדול מ-V2 המגבר נכנס לרוויה שלילית ואז Vout=-Vs.

התנגדות הכניסה של המגבר Rin היא אינסופית כלומר במגבר שרת אידאלי הזרם בכניסות הוא 0A.

התנגדות היציאה Rout היא 0 כך שהצרכן במוצא המגבר אינו מעמיס אותו.

רוחב הפס של מגבר שרת אידאלי הוא אינסופי כלומר הגבר המגבר A הוא אינסופי עבור כל תדר.

יחס דחיית האות המשותף (CMRR) מוגדר כיחס בין הגבר המגבר כאשר יש הפרש מתח בין מתחי הכניסה (אינסופי למגבר אידאלי) לבין הגבר המגבר כאשר מתחי הכניסה שווים (0 למגבר אידאלי) לכן ה-CMRR של מגבר שרת אידאלי הוא אינסופי.

עבור מגבר שרת מעשי: לצורך ההסבר אשתמש בנתונים של מגבר שרת מעשי 741.

למגבר שרת מעשי יש הגבר מתח גבוה אך סופי,למגבר מסוג 741 יש הגבר מתח של 100,000 בערך.

התנגדות הכניסה היא גבוהה כ-1Mohm (תלוי בטמפרטורה).

התנגדות המוצא של מגבר שרת מעשי נמוכה מאוד (תלות חזקה בתדר שבו עובד המגבר),למגבר מסוג 741 יש התנגדות מוצא של 70-80 אום.

ה-CMRR של מגבר שרת מעשי גבוה אך סופי. כאשר למתחי הכניסה יש מתח משותף (V1=V2) המגבר המעשי מגביר גם אותו,בניגוד למגבר שרת אידאלי שמגביר רק את הפרש מתחי הכניסה (הגבר האות המשותף לכניסות הוא 0). ה-CMRR של מגבר שרת מסוג 741 הוא בערך 31,500.

כאשר מגבר שרת מעשי נכנס לרוויה חיובית או שלילית,מתח המוצא שווה בערך למתחי ההזנה של המגבר (תלוי בסוג הרוויה). במגבר שרת 741 המתח יורד ב-1.5v מכיוון שהמגבר כולל קיבולים פרזיטיים שמתפתח עליהם מתח.

כאשר אין חיבור חשמלי בין כניסת המגבר ליציאה אנו אומרים שהמגבר בחוג פתוח . כפי שהוסבר הגבר החוג הפתוח הוא גבוה מאוד (אינסופי עבור מגבר אידאלי).

משתמשים במגבר אופרטיבי בחוג פתוח למימוש מגבר משווה למשל..

כאשר יש חיבור חשמלי בין כניסת המגבר ליציאה אנו אומרים שהמגבר בחוג סגור כלומר קיים משוב שיכול להיות שלילי או חיובי.

אם המשוב הוא שלילי (קיים חיבור חשמלי בין הכניסה השלילית של המגבר ליציאתו) אז מוגדר המושג "אדמה מדומה".

נניח ונתון לנו מגבר שרת מעשי בחוג סגור עם משוב שלילי וההדק החיובי מחובר לאדמה. אם ידוע שהמגבר אינו נמצא ברוויה אז ההפרש בין מתחי הכניסות חייב להיות קטן מאוד ולכן V2=V1.במקרה זה שבו ההדק החיובי מחובר לאדמה מתקיים V2=V1=0 ולמצב זה אנו קוראים אדמה מדומה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...