שליטה על מחשב מבוסס לינוקס ע"י מחשב מבוסס XP - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שליטה על מחשב מבוסס לינוקס ע"י מחשב מבוסס XP

ssib

Recommended Posts

היי לכולם

ברשותי מחשב סלרון ישן (שלא היה בשימוש זמן רב אך עובד) וחשבתי לנסות להכיר דרכו את עולם הלינוקס ותוכנות מקבילות אחרות (אופן אופס למשל)

לשם כך חשבתי להתקין עליו אוברנטו (ללא חלונות)

מעריכה שתאורטית לא אמורה להיות עם זה בעיה (תקנו אותי אם אני טועה).

העניין הוא שאין לי מסך שאוכל לחבר אליו ובכל מקרה עוד מסך לוקח מקום רב שאין ברשותי.

לכן חשבתי ליישם דוגמה שראיתי בעבר לשם שליטה ולשלוט

הרעיון הוא לחבר אותו לרשת הביתית (דרך ראוטר) ולשלוט עליו דרך מחשב מבוסס PRO

בדוגמה היה על הדסטופ של המחשב השולט אייקון וברגע שלחצו עליו נפרסה על המסך התצוגה של המחשב הנשלט.

הבדלים בין הדוגמה למקרה שלי:

בדוגמה היה מדובר ברשת מקצועית

בדוגמה שני המחשבים היו מבוססי

בדוגמה המחשב והמחשב הנשלט היה המחשב של השרת

השאלה היא האם ניתן לעשות את הדבר הזה (וזאת לבד מכרטיס למחשב הישן, בלי תוספות חומרה נוספות)

ואם כן, כיצד?

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

את יכולה ע"י תוכנה בשם VNC שאת יכולה להתקין על הלינוקס וגם על .

התוכנה מאפשרת שליטה מרחוק (בדומה ל RDP ב או PcAnywhere)

אם את רוצה ללמוד יותר על הפקודות ופחות מעניין אותך הממשק עצמו את יכולה להתחבר למערכת לינוקס ב SSH

ע"י תוכנה שנקראת PuTTY שאותה את מתקינה ב .

סביר להניח שיש פה כמה מושגים שאת לא מכירה מכיוון שעדיין לא התעסקת עם אבל חיפוש שלהם בגוגל

יניב תוצאות ואפילו תלמדי עוד כמה דברים בונוס על הדרך.

בהצלחה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פיור-גולד ואיסתרא (אחלה ניק)

ראשית תודה על התגובות המהירות

אני לא כזו בקיאה בעולם התכנות בפרט והמחשבים בכלל, כך שהמטרה היא לפשט תהליכים יחסית ולעבוד עם ממש נוח כל שניתן (זו גם הסיבה שהאוברנטו נראה לי כהפצת הלינוקס המתאימה ביותר). לאחר מכן, ארצה להכיר יותר, אבל זה רק לאחר שהדברים הבסיסים יורכבו ויעבדו חלק.

האם לשם כך אני יכולה להבין שה- VNC (או ה- NoMachine's NX שאיסטרא, אמרת עדיפה עליה) היא זו שתתאים?

האם אפשר לעבוד איתה בצורה שארתי (אייקון על שולחן העבודה של ה- XP) שפותח את שולחן העבודה של האוברנטו או שעובדים בצורה אחרת?

אם כן, האם עלי להתקין את אותה תוכנה בשני המחשבים או שעלי להתקין מהדורה אחרת לכל אחד מהם

ואגב, בין אם עלי לעבוד עם מהדורה אחת או שתיים, אילו אני צריכה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם VNC וגם NX הן תוכנות גרפיות בדומה ל- remote desktop של . בשתיהן אפשר ליצור אייקון במחשב ה- שהפעלתו תחבר אותך למחשב הלינוקס. בשני המקרים מתקינים על הלינוקס את השרת (במקרה של ה- NX מדובר על שלושה רכיבים, אבל ההתקנה מאוד פשוטה) ועל את הקליינט.

ל- VNC יש הרבה הפצות, אבל זה לא ממש משנה, כל אחת שתבחרי אמורה לעבוד עם כל אחת אחרת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקי, נשמע יופי

אתה אומר שהיא עדיפה אז כנראה ננסה ללכת עליה

כעת, הבטתי על התמונות של ההתקנה

http://www.nomachine.com/screenshot/server-install.php

נראה שעל הלינוקס יש להתקין את הסרבר והנוד ומהתמונות נראה שאין שם בכלל קינפוגים. יכול להיות?

בקשר ל- XP נראה שעליו יש להתקין את הסרבר וכאן כבר יש כמה קינפוגים לעשות.

http://www.nomachine.com/img/screenshot/nxserver/img5_big.jpg

ההיתי שמחה אם תסביר לי בקשר לכך (אם אפשר אפילו דיי מהבסיס)

עוד שאלה

בנוסף לתוכנה הזו, כדי שאוכל לשלוט שליטה מלאה במחשב של הלינוקס, דרך ה- אין עלי לעשות דבר?

אגב, אני מעריכה שאם ארצה להתחבר ישירות ללינוקס לא תהיה בעיה, נכון?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אלו הנתונים, Nihility

intel calaron ( 0686/08, 800 mhz) 256.0 mb rom

זיכרון:

bace: 640K

extended: 261120k

cach: 128k

אם אני זוכרת נכון, מחולקים בין 2 (אולי 3) סלוטים. בכל מקרה יש לי סלוטים שפרקתי ממחשב שזרקתי כך שעלי לבדוק אם מתאימים -> עובדים-> ואם יכולים לתת יתרון נוסף בין בהוספה או בהחלפה

שטח האכסון עומד על ~ 9.2 GB

כרטיס רשת טרם רכשתי (יש פקס-מודם), אבל נראה שיש שם סלוט PCI פנוי כך שזו לא אמורה להיות בעיה.

אולי כדאי במקום אובונטו להתקין אחד.

הבנתי אמנם שהגרסה לא הכי חדשה ושאמורה לצאת אחרת בקרוב אבל זה בעברית וגרפי ואולי יעזור לי להיכנס לעולם הלינוקס

http://linux.ehad.info/

ותודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה טיפה מסובך - אבל לא נורא, זו יופי של דרך ללמוד.

בשלב הראשות, את צריכה להתקין את אובונטו. לצורך זה תצטרכי לחבר אל המחשב את המסך, מקלדת והעכבר שלך. בסיום ההתקנה וודאי שיש לך חיבור לאינטרנט - פתחי דפדפן ונסי לגלוש. אם יש לך רשת עם נתב שמקצה כתובות ב- DHCP, את מסודרת. אם לא, צריך להגדיר כתובות ידנית. זה לא מסובך, אני פשוט לא מול לינוקס כרגע.

שלב שני הוא להתקין שרת SSH שישמש לחיבור מרחוק. SSH הוא פרוטוקול מוצפן ומאובטח להתחברות מרחוק. פתחי חלון טרמינל והקישי את הפקודה הבאה:

sudo apt-get install ssh

תתבקשי להקיש את הסיסמה שלך ואז ההתקנה תתבצע. אם תתבקשי לאשר את ההתקנה, לחצי על y.

ישנו גם ממשק גראפי להתקנה, Synaptic, לדעתי ההתקנה משורת הפקודה הרבה יותר פשוטה, אם את יודעת איך קוראים לתוכנית שאת רוצה להתקין.

ברגע ששרת ה- SSH מותקן, את יכולה להמשיך את ההתקנה מרחוק. זה יעשה את החיים הרבה יותר קלים, תוכלי להשתמש ב- cut & paste מ- Windows.

חברי מחדש את המקלדת והעכבר למחשב ה- Windows. יש פינג למחשב הלינוקס? אם כן, ממשיכים הלאה: תורידי את תוכנת putty, קליינט SSH חינמי ל- Windows מכאן:

http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html

זה קובץ קטנטן ללא שום תוכנית התקנה: מורידים ומפעילים. רשמי בחלון ההתחברות את כתובת ה- IP של הלינוקס ולחצי על Open. אם הכל תקין, תתבקשי להקיש שם וסיסמה. אחרי שתתחברי, אפשר יהיה להמשיך בהתקנה. ואת זה נעשה אחרי שתגיעי לשלב הזה.

למה אני לא כותב איך כבר עכשיו? כי אני לא זוכר איפה NX שומרת את קובץ מפתח ההצפנה, אני צריך להשמיש את מחשב האובונטו שלי (נשרף כרטיס המסך) ולבדוק. מישהו יכול לחסוך לי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איסתרא, קרפד, Nihility , פיור-גולד וכולם

אז אתם ממליצים להתקין את האוברנטו לא הפצה אחרת (מול האחד למשל?)

איסתרא

טוב ברשותך ראשית כמה שאלות

1. נתב + כתובות רשת אני יודעת של- הוא הקצה (אדימקס) וזה היה ממש פשוט. י גם דרך לקבועכתובת IP קבועה, אבל אני לא בטוחהאם המדריך מתאים גם ללינוקס..

2. חלון טרמינל. איך אני פותחת אותו? והפרוטוקול שאני מתקינה שם, אני לא אמורה לייבא אותו מאיפשהו או שהו כבר בלינוקס?

3. סיסמא שלי? איזו סיסמא? משהו שקבעתי מראש (כמו גישה למחשב)? משהו אחר? האם סימא לא מגיעה לרוב אחרי ?USERNAME

4. לא מש הבנתי איך בשלב זה אני יכולה להמשיך בהתקנה מרחוק. לפי הבנתי עדיין לא חיברתי בין המחשבים. הסבר?

5. איך בדיוק אני בודקת פינגים? (אני יודעת שזה סוג של בדיקת קשר בין שני מחשבים, לא הרבה מעבר).

6. יתרה מזאת, האם אפשר לבצע בדיקת פינגים כאשר רק למחשב אחד יש מסך, האם בכלל אפשר לעבוד שרק למחשב אחד יש מסך (עכבר ומקלדת יש לי ישנים ספיר) או שעלי להגריל מאיפשהו מסך נוסף בשביל ההתקנה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אובונטו היא הפצה קלה יחסית שנחשבת כטובה למתחילים.

1. מתאים, מתאים. לנתב לא אכפת איזו מערכת הפעלה יש בקצה השני.

2. לא זוכר, כאמור מחשב הלינוקס שלי מושבת. זה משהו בסגנון של Applications->Accessories->Terminal. את ה- SSH צריך להוריד מהאינטרנט ולהתקין - וזה בדיוק מה שהפקודה הקטנה ההיא עושה.

3. זו סיסמת היוזר שלך שקבעת במהלך ההתקנה. את רושמת אותה אחרי שם המשתמש, נכון, אבל אובונטו דורשת שתקישי אותה גם לפני ביצוע שינויים בהגדרות המערכת והתקנת תוכנות, כאמצעי אבטחה נוסף. אפשר לעקוף את זה אם זה ממש מפריע.

4. את מורידה את putty על מחשב ה- שלך ומתחברת איתו ללינוקס. אבל זב חיבור טקסטואלי בלבד. איתו אפשר להתקין את ה- NX (או ה- VNC) שיאפשר לך להגיע למסך הגרפי של לינוקס.

5. ב- , גשי ל- Start->Run ורשמי ping -t ip\ כאשר ip היא כתובתו של המחשב המרוחק. אם התגובה היא בסגנון של

Reply from ip: bytes=nn time=nn ms TTL=nn

המשמעות היא שיש תקשורת לשרת.

6. את צריכה להעביר את המסך למחשב הלינוקס לצורך ההתקנה של מערכת ההפעלה וה- SSH. אחרי זה אפשר להחזיר את המסך ל- . אי אפשר להגיע מרחוק למחשב לפני שמתקינים עליו ...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקי, אז יהיה אובונטו

עוד כמה שאלות

איך אני מפרמטת את המחשב ללינוקס?

האם דיסק ההפעלה של כבר כולל את אופציית הפירמטו? ואם כן, כיצד לחלק את ה- ~9.2 שיש לי (מעריכה שעל הלינוקס זה יהיה טיפה יותר)

אם הבנתי נכון, שצריך 3 מחיצות. אחת למערכת ההפעלה, שניה ל-? ושלישית לקבצים שלי, (כאשר הראשונה והשלישית מאותו סוג והשניה מסוג אחר)

מה בדיוק הסיפור עם סביבת עבודה, ואיזו מומלצת (ראיתי את הסטקי בנושא, אבל הוא לא נתן לי יותר מידי מיידע)

מה לגבי מנהל התקנים? כן

חוץ מהשלישיה הזו אני צריכה עוד משהו (אופן יבא לאחר מכן)?

ושוב תודה איסתרא על כל העזרה :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אובונטו תטפל בכל הנושאים האלה בשבילך. אין בעיה רק לעבוד עם הדיפולטס.

בקשר להוספת תוכנות.

בתפריט של התוכנות יש הוספה למטה וזה יפתח רשימה עם כל תוכנה שאי פעם תזדקקי לה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...