לאן נעלם היוניקס? כמה נקודות מחשבה. - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

לאן נעלם היוניקס? כמה נקודות מחשבה.

kawaii

Recommended Posts

היי לכל משתמשי הלינוקס\BSD פה(ולצערי הם מעטים).

ישבתי לי בשקט והתקנתי OPENBSD, אחרי תקופה ארוכה על לינוקסים למינהם. סתם היה בא לי לנסות משהו אחר.

ושמתי לב להבדלים בין לBSD במונחים,בדרך שבה המערכת עובדת וקבצי קונפיגורציה כתובים. וזה גרם לי לחשוב...

עד כמה שאני יודע, BSD לסוגיו, אכן נחשב קרוב יותר ליונקס של פעם מאשר , אז פתחתי ויקי, והגעתי לזה

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Unix_history-simple.png

עכשיו, זה מעניין. חדי העין שביננו ישימו לב שלפחות לפי זה, לא ניתן לקשר BSD כלשהו, לSysV. אלא, רק לunix time sharing system 6.

ומה שיוצא כצאצא ישיר של SYSV, זה הסולריס,ויונקסוור,של SCO(לא סובל אותם, רק בגלל החוצפה שלהם, מי שרוצה פרטים,ויקי)

וזה גרם לי לתהות. עד כמה BSD שונה מלמשל,סולריס?או, עד כמה סולריס 10, 25 שנה אחרי SYSV באמת שונה ממנו?

מישהו באמת יודע?

יש איפשהו משהו שמתעד את השינויים האלה?

ויותר מעניין...יש איפשהו בשוק השחור איפשהו SVR4 תואם x86? (כלומר, זה קיים, , אבל איפה?)

סתם כמה נקודות למחשבה שעניינו אותי. אני מניח שלאף אחד לא יהיה עניין בפוסט הזה, אבל אם למישהו בא לתרום משהו שלא ידעתי, או שיש לו איזה PDP-11 עם יונקיס בבית איפשהו, תודיעו. :P

סתם אני במגמה של חזרה לשורשים, במובן מסויים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

kawaii

יוזמה נחמדה אבל קצת קשה, בד"כ כל אחד מתעסק עם גירסה מסויימת של יוניקס או שתיים ומכיר אותם ולכן קצת קשה להבין לעומק את ההבדלים בינהם.

מבחינה היסטורית גרף קצת יותר מדויק של תולדות היוניקס שיכול כמובן לעזור במחקר נמצא כאן:

http://www.levenez.com/unix/

והרבה תשובות ומידע לגבי יוניקס נמצא כאן (זה אחד האתרים הטובים שיש לנושא)

http://www.ugu.com/sui/ugu/show?I=ugu.flavors

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וואו, מישהו ענה o_O

הממ...את הגרף השני גם ראיתי,מחזק את התהיה שלי. ובקשר לאתר ההוא..זה בדיוק מה שאני שואל\תוהה בעצם. יש כל כך הרבה "סוגים" ווריאציות של היוניקס המקורי שבעצם אין יוניקס מקורי. לIBM יש גרסה אחת, לHP יש גרסא אחרת, וSCO אומרת ששלה זה *באמת* יוניקס...

מה שאני מנסה למצוא זה את המקור הכי מודרני למערכות האלה, אבל לפי כל המידע, איפשהו ב1973, הכל התחיל להתפצל להמון המון גרסאות ווריאציות. חלקם התאחדו, חלקם נשכחו איפשהו בהיסטוריה. כולם דומות, אבל שונות במשהו, כל אחת אני מניח שהותאמה לרצון החברה\ארגון.

אז בעצם...אני רודף אחרי צללים פה? אין דבר כזה יוניקס כמערכת בימינו, הכל כבר ווריאנטים שקיימים כבר עשרות שנים.

אני מניח שיותר נכון להסתכל על יוניקס כסט סטנדרטים למערכות הפעלה, מאשר כמערכת בפני עצמה, מפשט דברים...

בכל זאת,אני נשאר עםBSD . הפשטות והאלגנטיות של המערכת הזאת עולה על כל דבר.

משעשע לחשוב שמבחינת תכנון ושימושיות, כל הווריאנטים של יוניקס, שהם בני עשרות שנים, עדיין נוחים יותר, יציבים יותר, ומהירים יותר מwindows.

אני אקרא עוד קצת,ובכל זאת אין ספק שליוניקס הייתה ויש השפעה גדולה מאוד על עולם המחשבים, גם אם מספיק אנשים לא מודעים לכך. מה שמחזיר אותי במובן מסויים לשורה הראשונה של הפוסט הראשון. לצערי,כמות האנשים שבאמת מעריכים את המערכות האלו היא קטנה.

טוב, אני סתם חושב יותר מדי. זזתי לישון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היוניקס המקורי פותח במעבדה כלשהי (יש מצב בבל)

אני מאמין שיש הרבה גירסאות מהסיבה הפשוטה, כל אחת מתאמת למקום אחר (בידיוק כמו לינוקס) ל IBM יש מערכת המותאמת למחשבים שלה כך שיהיה להם יותר קל לשלוט עליה

בכל מקרה חבל שלא קראת בוויקיפדיה, מוסבר שם על הכל

http://en.wikipedia.org/wiki/Unix

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן קראתי הכל, עוד לפני שנים. זה לא היה השאלה שלי. פשוט שאלתי אם עוד איפשהו יש משהו שהוא צאצא ישיר של היוניקס המקורי, ולא משהו שפותח במקביל. זה הכל. תאמין לי שאת ההיסטוריה של יוניקס אני יודע,אתה לא מחדש לי כלום, ובקשר לשינויים, אולי תשקול לקרוא את מה שכתבתי, התייחסתי בדיוק גם למה יש גרסאות שונות כל כך הרבה.

בקיצור, אין טעם בזה...אני אשאר עם BSD.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה לצערי? כי אני שונא את SCO. הם ארגון מטומטם שרק רודף אחרי כסף, וניסה "להרוג" מערכות הפעלה שגם היו מבוססות על יוניקס בטענה שזה מפר את הקניין הרוחני שלהם על הקוד.

נו באמת, כל לינוקס\BSD(BSD יותר) מתבסס בחלקו על הקוד של יוניקס, אבל זה עוד מהתקופה שהזכוניות לא היו שייכות לSCO.

אם לא ידעת את זה, אז תקרא

http://en.wikipedia.org/wiki/SCO-Linux_controversies

אני מעדיף לקנות את כל הווינדוסים של מאשר לקנות מהחברה הזאת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אולי מ hwzone תבוא הישועה בס"ד

יש מדריך להתקנת אינטרנט בכבלים ללא חייגן כאשר הכבלים הם נותנים את הכתובות של השרתים

ניסיתי אותו ובדקתי את הכ.רשת והוא עובד ותקין נמצא ב dc0 במקום eth0 שצוין במדריך

בהמשך המדריך שולח אותי לשנות קובץ והבעיה שבכתובת שהוא שלח אותי אין לי קובץ כזה

אם למישהו יש רעיון אשמח מאוד ודרך אגב אני לא חושש לנסות מקסימום אתקין עוד פעם את המערכת - ב freebsd ההתקנה קצרה

המדריך בקובץ למטה

עריכה:

עשיתי חיבור לאינטרנט(ddial) ואני צריך את הפיירפוקס כדי לבדוק שהכל בסדר

תכתבו לי פקודה (בדיוק) איך להתקין את הפיירפוקס

דבר נוסף :

כהמחשב עולה הוא אומר שגיאה ל dc0 (הכ.רשת שלי) :

fail to force tx and to idle state

link state change to up

דבר נוסף כשהמחשב מחפש dhcp :

no working leases in persistent database - sleaping .

מה זה אומר ?

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל...מה זה עושה פה? היית שואל בתרד ההוא.

דבר שני אם כבר יש לך אינטרנט, תעשה סתם פינג לאיזה שרת תבדוק אם באמת יש לך חיבור.

דבר שני, איך להתקין פיירפוקס...יש לך כבר X וסביבה גרפית עובדת? כי בלי זה אין פיירפוקס.

אם כן, אז אני מניח ש

pkg_add -i mozilla-

אמור לעבוד, שים לה למה שכתבתי בקשר ל pkg_add בתרד שלך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היי

במקרה הגעתי לת'רד הזה - בכל אופן אני עובד בעבודה שלי גם על וגם על יוניקס ( AIX SCO TRU64 SUNOS )

ואני חושב שרוב השינוים בין היוניקסים ל ללינוקס בכלל ברמה של תיכנון המערכת שונים בין במערכות הפעלה

1 צורת איתחול ב GNU.LINUX יש לך צורת איתחול יותר מודולרית כאשר מסקריםפט ראשי מורצים הרבה מאוד סקריפטים משניים בספריות של ה RC.

ב SYSV ומערכותיה צורת האיתחול שונה יש רק סקריפט אחד קטן התחלתי אבל הוא פונה לסקריפטים משניים שנמצאים כולם באותה ספרייה

ב BSD המצב יותר דומה ל GNU כאשר יש לך גם ספריות רבות לסקריפטי האיתחול .

2 POSIX - כאשר כל מערכות ה BSD תואמות ל POSIX או GNU יש סטנדרטים של POSIX בקרנל ככה שהוא כן נתמך ב GNU

רק SYSV ומערכותיה לא תומכות וכך צורת הרצת האפליקציות שונה בין מערכת ה SYSV ל GNU/BSD

אני בטוח שיש עוד הבדלים אבל ברמות של KERNEL משהו שהוא מעבר לידע שלי כיום

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...