דיון: איזו שפת תכנות ללמוד? - תכנות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

דיון: איזו שפת תכנות ללמוד?

שניצל
 Share

Recommended Posts

ברוכים הבאים!

בערך פעם בשבוע נשאלת השאלה איזו שפת תכנות כדאי ללמוד, ומאיפה כדאי להתחיל. לכן החלטתי לפתוח את הדיון הזה שבו תוכלו להביע את דעתכם בנושא.

למקורות מידע בנושאי תכנות, אנא היכנסו לדיונים הבאים:

שפות עילית (Java, C/C++, Python וכו')

פיתוח אתרי אינטרנט (HTML, JavaScript, CSS, PHP וכו')

אלו הן שתי האגורות שלי בנושא:

בראש ובראשונה חשוב לזכור את המשפט: שפת תכנות היא כלי, לא מטרה. המטרה היא לתכנת, ולכן פחות חשוב איזו שפה תלמדו, ויותר חשוב להבין ולהפנים את העקרונות התכנותיים. מתכנת טוב יידע להתמודד עם שפות חדשות בקלות, כאשר כל מה שהוא יצטרך ללמוד זה תחביר חדש של השפה. כיוון שהיכולות של השפות הפופולריות כיום הן די זהות ביכולותיהן (זה נובע מכך שהן שפות General Purpose - שפות שנועדו לכתיבת כל תכנית, ולא רק לתוכניות מסוג מסוים) השיקולים לבחירת השפה צריכים לנבוע מכמה נוח לעבוד עם השפה, כמה היא קלה ללמידה, וכמה היא מלמדת עקרונות תכנות נכונים.

ההמלצה העיקרית שלי היא להתחיל ללמוד אחת משלוש השפות: Python, Java או #C. שלושתן שפות מודרניות, מונחות עצמים עם ניהול זכרון, ועם בסיס משתמשים רחב מאוד.

Python היא שפה מאוד נוחה וקלה ללמידה עם כללי תחביר מאוד גמישים. הכללים הגמישים האלו מאפשרים ללמוד אותה במהירות והופכים אותה לשפה מאוד קריאה (כלומר, מקריאה בלבד של הקוד אפשר להבין בקלות מה הוא עושה), ומאפשרים למתכנתים להתמקד באלגוריתמיקה ולא בהתעסקות עם "ג'יפה" של מימוש. עם זאת, הגמישות הזו היא חרב פיפיות, משום שהיא יכולה גם להקנות למתכנת הרגלי תכנות לא נכונים. אני ממליץ להתחיל משפה זו למי שרוצה לקבל טעימה מעולם התכנות, ולכתוב תוכניות פשוטות במהירות וביעילות.

Java ו-#C הן שתי שפות מאוד דומות (#C שאבה השראה רבה מ-Java). שתיהן מזכירות את ++C בתחביר שלהן, אבל שם הדמיון מסתיים, והן שפות הרבה יותר נוחות וחזקות ממנה (למרות השם, אין קשר בין ++C ל-#C). בניגוד לפייתון יש להן חוקי תחביר הרבה יותר קשיחים, שלדעתי יעזרו להקנות לכם הרגלי תכנות נכונים. לשתיהן יש סביבות פיתוח חינמיות (Eclipse עבור Java, ו-Visual Studio Express עבור #C) ועשרות, אם לא מאות, מדריכים ברשת. יש לשים לב שבגלל שהשפות כל הזמן מתפתחות ומשתפרות עדיף ללמוד ממדריך עדכני, לפחות משנת 2005-6 (ליתר דיוק, לפחות מגרסה 5.0 של Java או גרסה 2.0 של #C). אישית, אני מעדיף את שפת #C ממספר סיבות - היא מכילה מספר כלים יותר חזקים מאשר Java, מיקרוסופט כל הזמן מעדכנת ומכניסה בה שיפורים, והחבילה הסטנדרטית שלה יותר רחבה ונוחה לשימוש (לדוגמה, כתיבת ממשק גרפי - GUI - הרבה יותר קלה ב-#C מאשר ב-Java). לעומתה, Java הוא Cross-Platform (כלומר ניתן להשתמש בה בכל מערכת הפעלה, ולא רק בחלונות) והיא יותר חופשית לשימוש (רוב השפה הוא קוד פתוח) ולכן היא יותר נפוצה בלימודים באוניברסיטאות.

בניגוד למה שרבים אומרים, אני ממליץ לא להתחיל מ-C או מ-++C (או רחמנא ליצלן, ללמוד C ואז "להתקדם" ל-++C). הן אמנם מלמדות יותר איך "באמת" עובד המחשב (על ידי כך שהן מתורגמות ישירות לשפת המכונה שרצה על המעבד ללא שפת ביניים, והן משתמשות בגישה ישירה לזכרון בלי שום ניהול) והן עדיין השפות הפופולריות ביותר בשוק פיתוח התוכנה, אך הן יותר קשות ללימוד ולתחזוקה, מתכנתים צריכים להתעסק הרבה ב"ג'יפה" שמסביב לתכנות, וזה ויכול בקלות מאוד להרתיע מתכנתים חדשים.

בנוסף, חשוב לציין האם אתם רוצים ללמוד שפת תכנות למטרה ספציפית. לדוגמה, אם ברצונכם ללמוד לתכנת עבור טלפונים סלולריים, אז מומלץ ללמוד דווקא Java (אשר באמצעותה כותבים למערכת Android) או Objective-C (שפה המבוססת על C, ובאמצעותה כותבים למערכת iOS). אם ברצונכם לפתח אתרי , אז תלמדו את השפות המתאימות לכך - HTML+CSS (לבנייה ועיצוב של אתרים) ולאחר מכן JavaScript ושפת צד שרת (PHP, ASP.NET וכד') בשביל לבנות אתרים דינמיים.

עוד פרט חשוב: כמו כל נושא בתחום המחשבים, חשוב לדעת אנגלית ברמה סבירה. אמנם קיימים ספרים ומדריכים ברשת בעברית המלמדים תכנות, אך בדרך כלל הרמה שלהם פחותה מזו של חבריהם באנגלית, הם לא מעודכנים, או שהם עוסקים אך ורק בנושאים הבסיסיים, ולכן הם טובים למתחילים אבל כבר לא יתאימו למתכנת שרוצה ללמוד נושאים מתקדמים יותר.

נערך על-ידי שניצל
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושב שצריך להתחשב גם בגיל הלומד.

צודק, ובגלל זה לתלמידים צעירים אני אמליץ להתחיל מפייתון (ולא בייסיק). האינטרפרטר גם מאפשר להריץ קוד ולקבל תוצאות מיד, מה שלדעתי נותן חווית לימוד יותר מהנה.

חוץ מזה, אין קשר בין זה שהשפה היא מפורשת (interpreted) לזה שאין צורך להגדיר בה משתנים (אלה שתי תכונות נפרדות של השפה, למרות שהרבה פעמים שפות המקיימות את האחת מקיימות גם את השנייה). לדוגמה, Visual Basic היא שפה שבה אין צורך להגדיר משתנים מראש, אבל היא אינה מפורשת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשנגיע למצב שיהיו לנו מספיק מקורות בשביל זה, יהיה על מה לדבר. בינתיים זה עוד לא רלוונטי, והמטרה העיקרית של הדיונים הללו היא לאסוף מקורות.

בכל מקרה, הנושא לא רלוונטי לת'רד הנוכחי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 4 שבועות מאוחר יותר...

מצטער על הדאבל פוסט,אני רואה שאף אחד לא מגיב פה..

בכל מקרה,השאלה שלי היא למה לא לבחור בפייתון,לפי הדרישות שרשמתי מקודם?

כרגע אין לי זמן לזה,אבל שאני יתפנה ללמוד שפת תכנות אני רוצה ללמוד אחת ולעשות בחירה נכונה לפני שאני מתחיל לחרוש,יש לי קצת רקע בC

אז אני רוצה משהו עם הדרישות שרשמתי למעלה,וחשבתי למה לא פייתון?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם פייתון תתאים למה שאתה מחפש. הסברתי בהודעה הראשונה למה לדעתי ג'אווה עדיפה על פניה, אבל זה עניין של העדפה אישית - כאמור לדעתי ג'אווה מקנה הרגלי תכנות נכונים יותר, וקל בה יותר לבנות גדולות (אם כי יש רבים שיחלקו על דעתי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הדיון הזה הוא כללי מידי.

אין תשובה אחת טובה ואין תשובות לא נכונות.

יש כמה שאלות שצריך לשאול:

מה הצורך? ידע כללי? התקבלות למקום עבודה? הקמת מסוימת? להריווח הכי הרבה כסף?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרפ/י לדיון

בשלב זה תוכל/י להצטרף לדיון, ולאחר מכן להצטרף לקהילה שלנו. אם כבר יש לך חשבון אצלנו, אנא התחבר/י עכשיו על מנת להגיב תחת שם המשתמש שלך.
לתשומת לבך: התגובה תופיע לגולשים לאחר אישור של צוות הנהלת הפורומים.

אורח
הוסף תגובה

×   התוכן שהודבק הוא עם עיצוב.   הסר עיצוב

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר אוטומטית.   נקה הכל

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• צור חדש...