פרק מתוך 'מראה שחורה' הופך למציאות מטרידה • HWzone
באז-זוןכתבות נבחרות

פרק מתוך 'מראה שחורה' הופך למציאות מטרידה

מעריצי סדרת הטלוויזיה "מראה שחורה" (Black Mirror) העוסקת בראיה פסימית-משהו של עתיד האנושות בעולם מתקדם טכנולוגית, מוטרדים מתגלית מרעישה – אחד מהפרקים של הסדרה עומד להפוך, בסין, למציאות

הפרק המדובר נקרא 'Nosedive', והוא הפרק הראשון בעונה השלישית של הסדרה. הוא מתאר מציאות מטרידה לגבי האופן שבו אנו משתמשים ברשתות החברתיות, ומציג את האובססיה המוגזמת שלנו ל"לייקים" ולפופולריות ברשת. הפרק מציג מציאות שבה אנשים מדרגים אחד את השני לאחר כל אינטראקציה ביניהם, כאשר הדירוג של כל אדם יכול להשפיע על חייו בעולם האמיתי באופן משמעותי.

בפרק אנחנו פוגשים אישה צעירה עם דירוג חברתי ממוצע, שמנסה לדחוף את הדירוג שלה גבוה יותר על מנת שהיא תוכל להרשות לעצמה חיים טובים יותר, וספציפית – רכישה של דירה שזמינה לבעלי דירוג גבוה במיוחד בלבד.

למרבה הצער, בעקבות רצף אירועים אקראיים הדירוג של נפגע עד כדי ירידה לשפל המדרגה, והיא עברה בשל כך התמוטטות עצבים.

כיום מסתבר שהסיוט הדיגיטלי הזה יכול להפוך למציאות עבור תושבי סין. הממשלה הסינית בונה בימים אלו דירוג אשראי חברתי כדי לבדוק את האמינות של אזרחיה, עם תוכניות ליישם את המערכת באופן מלא כבר בשנת 2020.

על פי המקורות שחשפו את הסיפור, תושבי המדינה יקבלו "ציון" שיכול לנוע בין 350 ל-950, כאשר הוא יעלה אם הם יעשו מעשים טובים כגון תרומת דם, מתן צדקה, מיחזור או…. באופן מאוד תמוה… כתיבת מסרים חיוביים על המדינה ברשתות החברתיות. 

לעומת זאת, אם מי מהתושבים יעשה משהו שנחשב כרע, כגון ביטול הזמנה שהוא ביצע, כתיבת ביקורת לא כנה על מוצר או שירות, או… כמו שאתם מבינים… אם הוא חס וחלילה יכתוב משהו רע על המדינה ברשת החברתית – הדירוג שלו ירד.

בתמורה, וממש כמו בפרק של סדרת הטלוויזיה המצליחה, אנשים עם דירוג גבוה יהנו מהטבות ממשיות – כגון זולה יותר, מנויים בחינם לחדר , ואפילו זמני המתנה קצרים יותר בבתי חולים! אנשים עם ניקוד נמוך לעומת זאת עשויים לעמוד בפני הגבלות נסיעה, גישה מוגבלת למסעדות מסוימות ואף להגבלות במהירות האינטרנט שתהיה זמינה עבורם.

מה דעתכם? חושבים שזה רעיון טוב? רע? הייתם רוצים לראות אותו גם בישראל? שתפו אותנו בתגובות!

תגיות

4 תגובות

  1. Wtf הפרקים של מראה שחורה נועדו כדי למנוע מאנשים לבצע דברים כאלה בכך שהיא מראה להם את העתיד האפשראי שדבר כזה יגרום ועדיין סין ברוב סתימות הגדול עדיין מבצעת מעשה שטותי שכזה.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close