סמסונג ממשיכה לשלוט ללא עוררין בשבבי הזכרונות, וזה עלול להקשות עלינו

הדיווחים העדכניים מצביעים על כך שחברת הענק היא שוב מלכת עולם שבבי ההבזק, וגם מלכת שבבי הזכרון הנדיפים

לפעמים אפשר לשכוח עד כמה בדיוק היא חברה עצומה בגדולה ומגוונת בתחומי העיסוק שלה, ואז מגיעים דיווחים כמו אלו של חברת חקר השוק DRAMeXchange אשר דואגים להזכיר לנו את זה – בכל רבעון ובכל סיום שנה מחדש.

צמד דיווחים טריים מספקים לנו נתונים עבור סוף שנת 2016, והתמונה ברורה ובלתי ניתנת להכחשה: סמסונג שולטת בקלות גם בעולם שבבי ה-DRAM וגם בעולם שבבי ה-, כשבשני היא אפילו מצליחה להגדיל את הפער ממנו היא נהנית בהשוואה למתחרות שנמצאות אחריה ברשימה.

עסקים כרגיל בשוק הנדיף

בעולם הזכרונות הדינאמיים הענקית מקוריאה גרפה הכנסות של כ-3.3 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2016, שמהווים עלייה של כ-14 אחוזים ביחס להכנסות ברבעון השלישי של השנה – ומספיקים לנתח של יותר מ-61 אחוזים מהשוק כולו, אשר טכנית הצטמק במעט אבל עדיין מהווה מושא קנאה רציני לכל שאר השחקניות, שנאלצות להתחרות בינן לבין עצמן על 39 האחוזים הנותרים מהמשאבים.

במקום השני בתחום זה ניצבת חברת SK Hynix עם הכנסות של כ-1.3 מיליארד דולר, מיקרון ממוקמת במקום השלישי הרחק מאחור עם הכנסות של כ-678 מיליון דולר – ואילו במקום הרביעי והחמישי ניצבות שתי חברות שעונות לשמות Nanya ו-Winbond, אשר למרות קפיצה יפה בהכנסות נותרות עם מידת השפעה מזערית ביותר עם נתח שוק של כ-2 אחוז בלבד. יחד.

שוק עם 'טריופול' מובהק במיוחד
מקור: dramexchange.com

עם יתרון טכנולוגי מובהק בתהליך ייצור עדכני של 18 ננומטר, היקף ויכולות הייצור הגדולות ביותר בשוק וגם הובלת הפיתוח של תקן ה-LPDDR4X העדכני שמתחיל לצבור תאוצה, נראה כי אין שום סיבה מהותית לכך שבסמסונג לא ימשיכו לקצור רווחים ולהנות מבעלות על יותר ממחצית השוק כולו גם במהלך שנת 2017 והלאה, מבלי לזלזל בצמד המתחרות המרכזיות שעוד נותרו לה.

אין לתחום ה-DRAM הילה בוהקת כמו להרבה אחרים – אבל בשורה התחתונה כל מוצר מחשוב בעולם זקוק להם, והם מניבים הכנסות ורווחים יפים לאלו שעוסקים בפיתוח ובייצור שלהם

הצמיחה ב- מסרבת להאט

בשוק שבבי ההבזק השליטה של היא מעט פחות מובהקת, לכאורה, אבל כאן אנחנו דווקא כן ממשיכים לראות מגמת התחזקות שהולכת וגוברת, כך שכנראה לאף אחד ביצרנית לא יהיו תלונות על המצב.

לפי הנתונים העדכניים, נהנתה מהכנסות של כ-4.4 מיליארד דולר בתחום השבבים הזה ברבעון הסופי של השנה שעברה, ובכך גרפה 37.1 אחוזים מכלל השוק, בהשוואה ל-36.3 אחוזים ממנו ברבעון השלישי של 2016, ובהשוואה ל-33.8 אחוזים "בלבד" שהיו לה בסוף שנת 2015. מרשים בהחלט.

עם יריבה במקום השני שעסוקה בעיקר בלנסות לשרוד, כנראה שסמסונג יכולה להיות בטוחה יותר מאי פעם בהובלה שלה
מקור: dramexchange.com

במקום השני ברשימה ניצבת, לעת עתה, חברת המתקשה עם כ-18.3 אחוזים מהשוק, כאשר הנכונות שלה למכור נתח מעסקים אלו שלה לכל המרבה במחיר בנסיון למתן את חובות הענק שלה כנראה ישנה את תמונת המצב בעתיד הלא רחוק.

במקום השלישי ניצבת לה Western Digital תודות להשלמת הרכישה של חברת סאנדיסק עם 17.7 אחוזים מהשוק, במקום הרביעי זוהי מיקרון עם מעט יותר מ-10 אחוזים מהשוק, SK Hynix הקוריאנית במקום החמישי עם 9.6 אחוז ואילו ניצבת במקום השישי עם 6.8 אחוז – ואלה הן שש היצרניות היחידות בתחום ה- בעולם כולו, שיחדיו מרכיבות של 100 האחוז השלמים.

יש כמות אינסופית כמעט של כונני אחסון מסוג בשוק – אבל את החלק המרכזי שמרכיב אותם מייצרות רק חברות אחדות בכל רחבי העולם

לא הכל ורוד עבור הקונים

הסטטוס-קוו הזה בשווקים הוא חדשות טובות עבור , כאמור, ואולי גם עבור שאר היצרניות ששומרות על מיקומן בהיררכיה, אבל אם להאמין לכל הדיווחים והניתוחים שמגיעים לרשת במהלך החודשים האחרונים – לנו, הצרכנים, ממש אין סיבה לשמוח מכל המצב הזה, משום שהמשמעות שלו היא ככל הנראה מגמה של עליית מחירים, בניגוד לציפייה או להגיון הבריא.

לפי ההערכות של חברת חקר השוק TrendForce, מחירי ה-DRAM עתידים לעלות בכ-10 אחוזים בממוצע בשנת 2017, בהשוואה למחירים שראינו בשנת 2016, בשל התחרות הפחותה הקיימת בקטגוריה (שלוש חברות מרכזיות שממוקמות במרחק מה אחת מהשנייה ואינן מתחרות ביניהן על ההובלה המעשית), המחיר המטפס והאתגרים הטכנולוגיים הרבים שמלווים את המעבר לתהליכי ייצור חדשים ומתקדמים יותר – ובעיקר הביקוש שאינו מפסיק לתפוח גם בתחום הנייח אך בעיקר בעולם המובייל, שעולה על ההיצע הקיים בדיוק במידה הנכונה על מנת לדרבן את המצב.

מספר קטן של יצרניות בעולם טכנולוגי יקר במיוחד זה לא מתכון לתחרות אפקטיבית

אנחנו מקווים מאוד שהתחזיות האלה הן מחמירות, אבל לא קשה להבין את המצב "הנוח" שקיים בשוק, עבור השחקניות שעוד נותרו בתחום – אף אחד לא יכול להסתדר בלעדיהן, ואין גם אף אחד שיכול להתחרות בהם מבחוץ, ללא השקעות ענק שיהפכו את העסק לבלתי כדאי עבורו.

תחזית דומה מספק TrendForce עבור עולם שבבי ההבזק לאחסון, עם תחזיות על כך שמחירם הממוצע של שבבי eMMC ו-UFS המיועדים לסמארטפונים ולחלק מהטאבלטים יצמח בכ-5 עד 10 אחוזים במהלך 2017, בעוד שמחירם של כונני למחשבים ונייחים למיניהם יקפוץ אפילו יותר, בכ-10 עד 15 אחוזים. אאוץ'.

הנפחים עולים באופן חסר תקדים, אבל המחירים עולים גם כן – ולא ממש ברור כיצד כל זה ישפיע על השוק בשנים הקרובות

במקרה הספציפי הזה, נראה שהתחרות בין היצרניות היא גדולה הרבה יותר, אך הן פשוט לא מסוגלות לעמוד בקצב עליית הביקוש האדיר: הצמיחה בפופולריות של כונני ה- ושל נפחי אחסון גדולים יותר ומהירים יותר עבור המכשירים האולטרה ניידים מביאה ל"מלחמה" על כל שבב פנוי שיוצא ממפעל זה או אחר, וזה כמובן מאפשר להעלות את המחירים בהתאם, כאשר מנגד אף יצרנית לא רוצה להישאר מאחור עם נפחים שנחשבים נמוכים מהסטנדרט הצומח בזריזות.

ההערכה היא שלא נראה קפיצות מדרגה נוספות בנפחי האחסון המקובלים בשנה הנוכחית – כאשר מחשבים ניידים ימשיכו להגיע עם 128 ג'יגה-בייט בלבד בתור בחירת הבסיס התקציבית, ואילו יוסיפו להתמקד ב-32 ג'יגה-בייט ו-64 ג'יגה-בייט, כאשר נפחים של 128 ג'יגה-בייט ומעלה יהיו אופציות "אקזוטיות" ויקרות רק לאלו שמוכנים להשקיע בכך.

המגמה הזאת אולי לא בהכרח מצביעה על כך שאתם חייבים להיחפז ולקנות לעצמכם כוננים חדשים ממש עכשיו, לפני שהמחירים יקפצו – אך היא בהחלט מעידה על כך שאין מה לצפות לירידה נוספת ברמות המחירים לעומת מה שכבר ראינו בשנה שעברה. אנחנו נמשיך לראות מחירים של כ-25 סנט לכל ג'יגה-בייט של נפח , לכל הפחות, במורד הדרך, ואם חלמתם על מחירים של 15 סנט לג'יגה-בייט או אולי אפילו 10 סנט בלבד לג'יגה, תיאלצו להמתין בסבלנות עוד זמן מה.

נקווה שאנחנו לא בדרך ל'ריבאונד' מחירים כואב כמו זה שחווה עולם הכוננים המכאניים לפני חצי עשור, לאחר הצפות שפגעו בתפוקת כמה מפעלי מפתח עבור התחום כולו

האם זה שידור חוזר של המצב אליו הגיע שוק הכוננים הקשיחים, שבו נראה כי רמות המחירים ביחס לנפח מוגדר נשמרות זהות כבר שנים בשל היעדר תחרות ממשית מצד שחקניות חדשות? אנחנו מקווים מאוד שלא.


שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
yw1971
משתמש

כדאי לציין שסאמסונג וטושיבה הן גם יצרניות-קבלניות לחברות אחרות, כמו סאנדיסק. לא כל מה שהן מייצרות מפותח אצלן, ולעיתים הן שותפות בפיתוח או רק מספקות פס ייצור (FAB) לחברות אחרות (כמו שהיה עם קודמתה של סאנדיסק, 'M-SYSTEM').

שאלת המחיר תלויה בעוד גורמים, כמו ביקוש והיצע. ביקוש נמוך יצור עודפים שיוזילו את המחיר וההיפך. כניסת ה-SSD מבוסס PCI-E תוריד בהכרח את מחיר כונני ה-2.5 אינץ'. כך שלא הייתי מנבא עליות מחירים בתחום הזה.

Shay Benshimol
משתמש

הכתבה טועה ומטעה !
א. פס ייצור הינו סטטי, ולכן אם כרגע מייצרים שבבים נניח של 8 GB כשעוברים לייצור 16 זה פס אחר. לכן בהתאמה מחיר ה8 GB יירד כי בחלוף הזמן הוא הופך מיושן והפס כבר החזיר עצמו והתייעל לכן ניתן כבר למכור במחיר זול יותר בעיקר לאורך זמן כי הביקוש יורד המחיר מתאים עצמו עד לסגירת הפס. אורך החיים של פס כזה הוא בד"כ 3 שנים.
ב. פתרונות של 1 TB יילכו וירדו במחיר כשפתרונות 2TB יידארו יקרים ולכן המחיר לג'יגה SSD ימשיך לרדת.
ג. איפה שכלכלי למכור בפחות החברות המתחרות ימכרו בפחות אין שום מחסור לא מדומה ולא מתואם בהמות כמו אינטל לא רואות אף אחד בעיניים ולא יחשבנו לרווחי סמסונג.

ד. עולם כמנהגו נוהג מה שהיה עד היום הוא מה שיהיה.

itamar4444
משתמש

אני מקווה מאוד שהתחזית תתבדה.
בלי קשר:
1.אולי בדיעבד דווקא הקפאה במחיר הכוננים הקשיחים עוזרת למעבר לssd כך שיצא לטובה.
2. יכול להיות שהטכנולוגיה החדשה שאינטל מכניסה של ssd מהיר משמעותית תשנה את מאזן הכוחות בשוק?
3. יחסית לשוק המעבדים או מערכות הפעלה מדובר בתחרות אגרסיבית

משה יוסף טכנאי מחשבים
משתמש
משה יוסף טכנאי מחשבים

הכל בחזקת תחזיות, אבל בגדול החוקים ידועים: יותר ביקוש עם היצע קבוע או מצומצם > מחירים עולים.
1. המעבר מכונן קשיח מסורתי לאחסון SSD – מגדיל עוד ביקוש לשבבי NAND
2. הטכנולוגיה שאינטל מכניסה 3DXpoint אכן שדרוג טכנולוגי, אבל סמוך על אינטל שהיא "תזרים" את המוצר המהפכני לשוק לאט לאט בתמחור מטורף
העיקר זה שצריך עוד קווי יצור לשבבים ונראה שאף אחד לא עושה זאת.
לפני מספר שנים הייתה בעיה הפוכה ששוק ה RAM היה רווי מדי והיצרנים לא הרוויחו מספיק וחברה פשטה את הרגל ומאז כל המחירים בעליה

roynany015
משתמש

כתבה מעניינת וכתובה טוב
סמסונג מצליחה בזכות
מבאה מוצרים מעולים
ואחראית להם , גם במקרה של הפסדים .

שאני סמסונג אני מרגיש בטוח שיש מוצר איכותי
אינטל , מיקרוסופט וכל השאר חוץ ממחירים בשמיים רק מוכרות מוצרים ממוחזרים בשמות חדשים
אינטל 5 שנים מוכרת אותם מעבדים כי אין להם תחרות !

arik100
משתמש

אויש איזה פאנבוי
מה קרה לנוט 7 שנשרף? שכחתם כל כך מהר? גם זה סמסונג..

wpDiscuz