מזגן אינוורטר – שווה או לא?

28 תגובות
שעות הצהריים מתלהטות יותר ויותר – ולכם עדיין אין מזגן? אם כן, האם מזגן אינוורטר באמת שווה את המחיר, חסכוני ו"ירוק יותר"?
 
את ימי הקיץ הלוהטים של ארצנו הקטנטונת קשה מאוד להעביר בלי מזגן, או לפחות בלי מאוורר צמוד. במידה ואתם עדיין מתים מחום בדירה ולא מצננים אותה באמצעי משהו, אולי הדיון הזה שהתפתח בפורום צרכנות יוכל לעזור לכם להגיע להחלטה הנכונה ברכישה הבאה שלכם.
 
כולכם ודאי ראיתם את הפרסומות או נתקלתם באנשי מכירות שטענו כי מזגנים בעלי מדחסי אינוורטר (Inverter) יעילים יותר, מקררים את החדר מהר יותר וחוסכים בין 30 ל-50 אחוזים בצריכת החשמל שלהם.
 
עם זאת, העובדה היא שהמזגנים כולם משתמשים באותם המדחסים והשוני היחיד בניהם הוא בבקרים האלקטרוניים המבקרים את הטמפרטורה בחדר ומכוונים את פעילות המזגן והמדחס לפיה. בערך כמו שבקרת אקלים ברכב עובדת.
ההבדל היחיד – לוח בקרה 
בעוד שמזגן "רגיל" יעבוד כל הזמן על הטמפרטורה שנקבעה על ידי המשתמש, מזגן אינוורטר ישתמש בלוח הבקרה האלקטרוני על מנת לבקר את פעולתו של המזגן. בכל מקרה, פעילות המזגנים בכלל לא משנה לצרכן הרגיל, זאת משום ששני המזגנים יעבדו אצלו בדיוק אותו זמן ובאותה הנצילות.
 
לדוגמה, אם אתם רוצים לקרר חדר, אתם תפעילו את המזגן, בין אם זהו מזגן רגיל או מזגן אינוורטר, עד שתחושו בנוח בטמפרטורה של החדר. ברגע שהטמפרטורה תהיה לשביעות רצונכם, תכבו את המזגן.
 
לעבודה רציפה, ולא תמיד לבית
מזגני אינוורטר מיועדים יותר למקומות בהם יש צורך במיזוג אוויר אוטומטי ללא התערבות המשתמש, כגון מתחמי קניות או מקומות ציבוריים – ושם באמת התכונות של הבקר האלקטרוני של מזגני האינוורטר יוכלו לחסוך בעלויות החשמל.
 
כמו כן, נשמעו טענות על כך שמזגני אינוורטר אינם מייבשים את האוויר ופועלים בצורה שקטה יותר. טענות אלה, כמובן, אינן נכונות, זאת משום שעוצמת הרעש תלויה במדחס ובמאוורר ולא בבקר האלקטרוני, וכן כל מזגן באשר הוא מייבש את האוויר בחדר כתוצאה מפעולתו.

שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
11010010110
אורח

גם לא
היתרון של אינוורטר הוא כשלמשתמש מפריעים ההדלקות והכיבויים של מזגן רגיל

אבל הוא ירגיש אותם בדרך כלל, אם זמן המחזור של התרמוסטט ארוך מידי. זה יקרה אם המזגן חלש מידי לחדר, עובד אל עוצמת אוורור נמוכה מידי (ולא מרחיק מעצמו מספיק את הענן של האוויר הקר), או הפילטרים מלוכלכים

במצב כזה, הזמן שבו המזגן לא עובד (מזרים אוויר אבל המדחס מכובה) מתארך, ולקראת הסוף שלו המשתמש מרגיש ש "אין קור". ואז הוא מוריד את הטמפ' של המזגן. ואז המזגן לוקח יותר חשמל, לא בגלל שאינו אינוורטר אלא בגלל ששמו אותו על טמפ' נמוכה יותר

מזגן רגיל שנבחר בעוצמה גבוהה מספיק לחדר, ומתוחזק נכון לא יגרום לבעיה כזאת

במקומות גדולים (כמו מה שנכתב בכתבה כמקומות שבהם יש יתרון לאינוורטר), הנפח הגדול הל החדר דווקא יכול לשמש לייצוב הטמפ' ממזגן רגיל. בחדרים כאלה המזגן רחוק יותר מהאזור שרוצים לקרר ולאוויר לוקח יותר זמן לחזור למזגן – מה שיגרום לאותה בעיה של מחזור ארוך מידי. הפתרון לזה הוא לא דווקא אינורטר, אלא כשמתקינים את המזגן יש לשים את החיישן טמפרטורה במקום הרצוי בחדר ולא להשתמש אם החיישן המובנה של המזגן

מיכאל
אורח

אינוורטר כן יעיל אבל לא לכולם
כל מה שנכתב בכתבה מבוסס על פורומים ולא על ידע טכני.

ראשית כל הבקרים כן שונים אבל זה לא מה שמייחד את טכנולוגיית האינוורטר אלה זו הדרך לשלוט על הנדחס היחודי. הטכנולוגיה היא בתוך המדחס עצמו.
מדחס רגיל עובד בשיטת הבוכנה כאשר הוא מסוגל לייצר לחץ קבוע שמזרים את הקרר בצנרת, לאומת זאת מדחסי האינוורטר, גם כן בוכנות, בעזרת הבקר מסוגלים לשנות מהירות ולעבוד בלחצים משתנים.

בגלל הבדל המשמעותי הזה מזגן עם מדחס רגיל בהפעלה לוקח לו זמן לקרר את החדר ואז הוא נכבה עד שהחיישנים מרגישים שהחדר שוב התחמם ואז הוא נכנס שוב פעם לפעולה, כמו שרואים בגרף המדורג.
לאומת זאת מזגן עם מדחס אינוורטר בהפעלה נכנס למצב הכי מהיר שלו ומקרר את החדר במהירות עד לטמפ' רצויה. להבדיל ממזגן רגיל הוא לא נכבה וממשיך לעבוד במהירות מאוד נמוכה כדי לשמור על הטמפ, כמו שרואים בגרף הגלי.

הדרך היחידה להחליט על איזה מזגן ללכת זה לבדוק את השימוש שלו:
אם אתם מדליקים ומכבים את המזגן שלכם מספר פעמים ביום אז תלכו על מזגן רגיל.
לאומת זאת אם הכוונה שהמזגן יעבוד כל היום רצוף אז כאן טכנולוגיית האינוורטר תראה את היתרונות שלה. בהפעלה הוא יקרר מהר ובמהלך כל היום הוא יצרוך אנרגיה קטנה משמעותית ממזגן רגיל. זאת הדרך היחידה לחיסכון!

זאת הסיבה ולא התוצאה שבמשרדים ובאירגונים רצוי להשתמש באינוורטר. בביתים מומלץ להשתמש במזגן רגיל אלא אם כן אתם יושבים כל היום בבת.

מבחינת נפח החלל אין שום קשר לטכנולוגיה כזו או אחרת. על הנפח משפיע גודל המזגן שנמדד בתפוקה שלו ביחידות BTU.

מבחינת הרעש ההבדל היחיד הוא רק ביחידה החיצונית שבה האינווטר בהילוך איטי יותר שקט, אבל זה לא משפיע על היחידה הפנימית, שם הרעש הוא מהמפוח.

מקווה שתיקנתי כמה מהטעויות בכתבה.

HaVoC_850
אורח

הכתבה צריכה עדכונים
יותר מדי סתירות. אי אפשר להוציא ממנה מידע ולדעת שאוא אהמין.

אני
אורח

אינוורטר
לי אומנם יש עדיין לא אינוורטר . אבל לחדר כמו שלי : עליית גג , יש לי תחושה שעדיף אינוורטר . מכיוון שיש מקור חום אחד שהוא מאוד חזק : התקרה . וצריך לנטרל אותו . הפסקה של פעולת המזגן שיושב צמוד לתקרה "עולה" ביוקר . ברגע שמקור החום לא מנוטרל . הפעלה חוזרת של המזגן אחרי שהוא נכבה מצריכה פיצוי של קירור חזק , עוצמתי ויקר על מנת לקרר את מקור החום שוב . לדוגמא : אם החדר ללא קירור בכלל , המזגן הזה שהוא קטן בעוצמתו לא יוכל לקרר את החדר באמצע היום לאחר שהחדר כבר חם מאוד . המזגן הזה יעיל רק אם יושבים בחדר ומקררים אותו משעות הבוקר ( כמו פעולה של מקרר ) . לכן יש לי מזגן מיני מרכזי שמופעל לצרכים אלה.
זה מזגן מאוד חזק ובזבזני שטוב רק לקירור מהיר . שמירת הטמפרטורה נעשית בצטרה טובה וחסכונית על ידי המזגן העילי הקטן.

אפשר לחשוב על עוד דוגמא טובה . מזגן שישוב צמוד למקור חום בחדר כמו : חלונות גדולים , קיר דק יחסית , וכד' . מקורות החום האלה צריכים ניטרול קבוע בזמן בעוצמה נמוכה והפסקה של הקירור אפילו לזמן קצר מאוד "עולה" ביוקר כי קשה לקרר את מקור החום אח"כ בחזרה .

barak_11
אורח

לא הסברתם את ההבדל בתכלס…
מערכת בקרה של מזגן "רגיל" עובד בשיטת on/off. משמעות הדבר היא כשהמדחס עובד הוא עובד בעוצמה מקסימלית עד שיגיע לטמפ' הקירור/חימום הרצויה ואז יכבה לגמרי, עד ששינוי הטמפ' יגיע לדלתא והמדחס יכנס שוב לפעולה.

מזגן אינוורטר לעומת זאת, הוא מזגן שבו המדחס עובד כל הזמן – אבל עוצמת העבודה שלו משתנה ע"י וויסות מהירות הסיבוב של המנוע החשמלי (שמניע את המדחס) בהתאם לדרישת הקירור/חימום.

בגלל זה נהוג להגיד שמזגני אינוורטר שקטים יותר – מכיוון שהמדחס שלהם לא תמיד עובד בעוצמה מקסימלית ולכן מייצר פחות רעש בחלק מהתנאים. אבל אל תטעו – מתכוונים ליחידה החיצונית שממילא יושבת מחוץ לבית.

11010010110
אורח

ל 4
המקרה שלך, והמקרים האחרים מהדוגמאות, הם לא מקומות שצריכים אינוורטר. אלה מקומות שצריכים פתרון נוסף בנוסף למזגן, כדיי למנוע מהחום להגיע

אם למשל הדירה שלך היא בקומת גג, תמתח על הגג, בגובה 0.5-1 מטר בערך, רשת צל שחורה. (אם יש שם בוילרים וקולטים סולאריים תנמיך אותה בהתאמה באיזור שלהם, אבל אל תיתן לשטחים גדולים של הגג להיות בשמש)

ולא משנה איזה מזגן יש לך, הרשת הזאת תקרר את החדר שלך משמעותית, ותוריד משמעותית מאוד את צריכת החשמל של המזגן

באותה מידה כל הדוגמאות האחרות – חלונות גדולים וכדומה – מצלילים אותם על ידי תריס ונציאני, ועוד יותר טוב על ידי צלעות אופקיות מחוץ לחלון שמסתירות את אור השמש לפניי שהוא מגיע לזכוכית

אם אתה יוצא החוצה ביום חם, תשים לב למשהוא נוסף – חם משמעותית כשאתה נמצא לייד משטחי בטון ואספלט שנמצאים בשמש. הם מקרינים IR, שמגיע אליך מהכיוון שלהם גם אם אתה עומד בצל כנגד אור השמש הישיר – אתה לא עומד בצל כנגד האור שלהם. משטחים כאלה יכולים להקרין IR גם לתוך מבנה דרך החלונות – לכן ניתן להסתיר אותם על ידי כיסוי שלהם – ברשת צל, בצמחייה וכדומה – וזה מקרר את התופעות שלהם

גם במקרה של קיר חיצוני – תכסה אותו מבחוץ – תמתח עליו (צמוד אליו) רשת שעליה יגדל צמח מטפס כלשהוא (הצמח גם מאדה מים וזה יכול להוסיף קצת לירידת הטמפרטורה), או סתם רשת צל

יתר הסיפור מסתכם בזה : אם ההפסקות של המזגן "יקרות מידי", זה אומר שהן ארוכות מידי והטמפ' של מקומות בחדר מספיקה לעלות בזמן הזה. האם המזגן נמצא על מהירות אוורור גבוהה מספיק ? האם הפילטרים נקיים ? האם הוא מספיק חזק בשביל החדר ? כל אחד מהגורמים האלה מוריד את המהירות שבה האוויר עובר דרך המזגן, ומאריך את הזמן שלוקח לאוויר לעשות מעגל בחדר ולחזור למזגן – ובכך את זמן המחזור של התרמוסטט

איתי החשמלאי
אורח

זה ממש לא נכון
אינוורטר (dc inverter air conditioner) הוא מזגן אוויר שביחידת המדחס שלו מנוע הפועל בזרם ישר במהירות משתנה.
כאשר משנים מהירות במנוע רגיל, הפועל בזרם חילופין מתקבל גם שינוי בכוח המנוע. לכן מנוע כזה אינו מתאים להפעלת מזגן במהירות משתנה – שימוש בו יגרום למנוע להיעצר בעת הורדת מהירות. מנוע עדיף להפעלת מזגן במהירות משתנה הוא מנוע בזרם ישר . במנוע כזה ניתן להוריד מהירות ועדיין לשמור על כוח שיספיק להפעלת מדחס המזגן. הפעלת מזגן בשיטת dc inverter air conditioner מאפשרת עבודה רציפה של המזגן כאשר בשלב ההדלקה של המזגן המנוע מסתובב במהירות גבוהה. לאחר שהמזגן הגיע לטמפרטורה הרצויה המנוע יוריד מהירות, אז ישמור על מהירות נמוכה ומתאימה לצורכי המשתמש. במזגן רגיל המדחס נעצר עד אשר תעלה הטמפרטורה במספר מעלות ואז שוב פועל בעוצמה גבוהה.
יתרונות שיטת dc inverter air conditioner הם:
יצירת טמפרטורה דרושה בזמן קצר (נדרש מזגן גדול יותר ובעל תפוקה מקסימלית גבוהה יותר מהנדרש לחלל הממוזג, על מנת לאפשר יתרון זה [דרוש מקור]).
עבודה רציפה של המנוע שומרת על אורך חיי המנוע (מתבטא רק במערכות מיזוג תעשייתיות. כמעט ואיננו משמעותי במזגן ביתי
בהפעלה במצבים רגילים כאשר אין טמפרטורה קיצונית בחוץ וכאשר מכוונים את המזגן לטמפרטורה חסכונית (25 מעלות) ניתן להגיע לחסכון בחשמל של עד 30 אחוזים (מחייב מזגן בעל נצילות COP גבוהה יותר, ובעל תפוקה מקסימלית גבוהה יותר מהדרוש לחלל הממוזג
מזגנים מסוג dc inverter air conditioner שקטים יותר.

אני
אורח

ל6 מ4
התקרה שלי היא רעפים . ואני לא ישים שם מכשיר שמוציא אויר בגלל החשמל + המים ותקלה אפשרית .
התקרה הרגילה שלי בבית לא מחממת מבפנים כי היא עבה מאוד. לכסות קירות חיצוניים זה רעיון יפה, אבל לא פרקטי , במיוחד בקומות עליונות (ראה עליית גג) ( וגם בתחתונות ) . בעניין כיסוי קירות חיצוניים , זה כבר מזכיר בעייה נוספת … חימום של צינורות המים שנמצאים בקיר (מהשמש) . אם אתה רוצה מים לא רותחים , תחכה איזה 2 דקות עם ברז פתוח . גם כן קבלן מחורבן . ( כל השכונה בנוייה ככה). חוץ מזה אינוורטר כן יהיה יותר טוב . אינוורטר בתקפוקה כ 15-20% יותר מהמזגן שיש לי . ככה הוא יקרר חזק בהתחלה ואז ינמיך את עוצמת הקירור בהמשך . אני לא מדבר על עוצמת CFM (מאורר של יחידה פנימית) . אי אפשר אחרת כי עוד מספר שנים המזגן שלי ילך פייפן ואז מה ? אני יחזור בזמן כדי לקנות מזגן רגיל ?

אני
אורח

ל6 מ 4
אני חייב להוסיף. IR זה לא קרינת חום .

דביר
אורח

מה?? עצה שלי להוריד את הכתבה, למחוק את מה שכתוב בה ולהתחיל לכתוב מחדש

ל8 המפגר
אורח

ל8
די להיות עילג!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
תלמד לנקד- אתה ילד בן שנתיים?!?!?!?!?!
לך לכתה א ללמוד עברית!!!

assafb
אורח

לאיתי מ-7, תתבייש לך, העתקת פסקאות מוויקיפדיה – אז תן קרדיט למקור!

zam
אורח

תשובה לאורח מס 4
1. לפני שאתה קונה מזגן, תבדוק שהוא אכן מתאים מבחינת הנפח שלו לגודל החדר.
2. לגג רעפים יש כמה פתרונות שיתנו לך מענה. הדבר הראשון הוא בידוד.
והדבר השני הוא מפוח גג. יש מפוחים עם מנוע ויש בלי. כולם מבלי יוצא מן הכלל בטיחותיים ורובם גם דקורטיביים.
תרשום בגוגל מפוחי גג או איורור גגות.
3. במידה ואתה מפעיל את המזגן יותר מ-5 או 6 שעות רצוף, יש באמת מקום לשקול Enverter. זאת, לאור הבעיה שיש לך עם הגג.

zam
אורח

Enverter=Inverter טעיתי

zam
אורח

להלן ההבדל תאכלס:
שני מזגנים אחד רגיל ושני Inverter, מקררים חדר בטמפ' של 30 מעלות לטמפ' של 24 מעלות.
בכניסה לעבודה שניהם עובדים ב- 100%.
בטמפ' של 26 מעלות, במזגן ה- Inverter יעבור המדחס למצב עבודה של 80% ובמזגן הרגיל ימשיך המדחס לעבוד על 100%.
כאשר יגיעו שני המזגנים לטמפ' הרצויה, קרי, 24 מעלות, מזגן ה- Inverter יעביר את המדחס למצב עבודה של 30% (נניח) וישמור על טמפ' קבועה (יחסית). במקרה של דרישה, יגדיל המזגן את תפוקת המדחס בעוד כמה אחוזים (פרופורציונאלית) עד לקבלת טמפ' רצויה.
המזגן הרגיל פשוט יפרוק את המדחס, כלומר, מצב עבודה 0% עד לקבלת דרישה חדשה. בהגיה דרישה, הוא יכניס את המדחס חזרה לעבודה מלאה (100%), עד לקבלת הטמפ' הרצויה.
וחוזר חלילה.

yanivnn
אורח

15 נתן את התשובה הכי מקצועית
שראיתי עד כה

11010010110
אורח

ל 4 (המשך)
במקרה של גג רעפים בדיוק מה ש 13 אומר :

מאוורר גג – יש יחידות מאוורר שניתן להתקין לתוך עליית הגג ובצריכת חשמל מינימלית (100-200W) לקרר את הגג (ולחסוך בכך על החשמל של המזגן)

בידוד – כאמור. ועדיין אתה יכול למתוח רשת צל על הרעפים ולקבל שינוי משמעותי בלי צריכת חשמל בכלל

IR זה בדיוק קרינת חום. גופים פולטים IR בהתאמה לטמפרטורה שלהם וכשאתה מרגיש חום שמגיע מאובייקט חם, זה בדיוק בגלל IR

אינוורטר – גם כאן ה IR גורם לתחושה של הטעייה. מה שאתה מנסה לקרר זה לא את האוויר בחדר. התחושה שלך היא מה IR, שבמקרה שלך מגיע מהתקרה אבל הוא מגיע קבוע, ולא תלוי בעבודה של המזגן. התשובה המתבקשת לקרר משהוא שחם קבוע, היא לקרר אותו קבוע על ידיי מזגן אינוורטר. אבל זה לא באמת מה שקורה – התקרה ממשיכה לפלוט IR, ואתה ממשיך לקלוט אותו – הקור באוויר של החדר "נלחם" ב IR לא על התיקרה (איפה שאתה חושב) אלא עליך (כשה IR פוגע בך ישירות ואתה מרגיש את החום, האוויר הקר מקרר, ואתה מרגיש את השילוב שלהם). מעבר דרך אוויר קר לא משפיע על IR בכלל. החיישן של המזגן לא מגיב ל IR, אבל אתה כן ויתכן שעדיין יהיה לך חם, כשהמזגן בנתיים החליט להתכבות או להוריד הספק. אם תמנע את פליטת ה IR מהתקרה על ידיי טיפול בגג, תצתרך לטפל רק בטמפ' האוויר בחדר בפועל ולא ב IR – איפה ש 2 המזגנים יעשו את העבודה כמו שצריך כי זה מה שמזגן עושה – מוריד טמפ' של האוויר

יוסי
אורח

ייבוש ולחות עם מזגני אינוורטר
בקירור יש גריעת לחות קבועה שמפונה החוצה. לכן קמים בבוקר משינה עם פה ולוע יבשים מילא. עדיף לישון בלי מזגן אפשר לקרר מראש את החדר שעתיים לפני שינה. לשימושים שלא קשורים לשינה מזגן כזה נותן לחות יציבה וזה מורגש אכן כיותר נעים. במזגן רגיל אם לא מכוון ל-19 אלא ל-24 הוא מפסיק לעבוד הרבה פעמים ובמקרה כזה בכל הפסקה חלק מהמים על גבי סלילי קירור מתנדפים לחדר ולא רק מנוקזים החוצה. נוצר כתוצאה מכך ריח והוא לא נעים תמיד, בפרט אם המזגן כבר נגוע או היה נגוע בפטרת.
בחורף רק מזגני אינוורטר אולטרא יקרים עם מאייד בתכנון אופטימלי פחות מייבשים משמעותית ממזגן רגיל. הם בעלי מחליפי חום גבוהים ועבים והמרווח שביניהם מספיק גדול להתקנת מפוח טנגנציאלי בעל קוטר גדול יחסית למזגן רגיל ושיכול להסתובב ב-500-600RPM בערך. דבר זה מאפשר לחמם בצורה עדינה בלי לעשות סירקולציה אגרסיבית של האבק שלא סונן במלואו. אבק חם מדי שמסוחרר מהר מדי על פני הרקמות עור הנו הסיבה לתחושת היובש הכה מוכרת. מזגני אינוורטר זולים שמצויידים במחליפי חום ומפוח באותו גודל וקוטר כמו במזגן רגיל מסיבות של עלות ייצור נמוכה ומחיר היעד לא בדיוק מצליחים למנועי ייבוש בחימום באופן רציני לעומת מזגן רגיל. אני לא חושב שהם שווים את ההשקעה היום כל עוד אינם ברירת מחדל של השוק אלא אם כן צרכן רוצה קירור יציב נטול תנודות עד כמה שאפשר (ועדיין בהסתייגות – לא כל כך התרשמתי מהקירור שלהם בתפוקת מינימום. מהירות המפוח הכי נמוכה חזקה מדי מכדי שהאוויר יספיק להתקרר לרמה משביעת רצון).

m1ke
אורח

שכחתם להוסיף פרט חשוב
עלות התיקון באינוורטר גדולה פי כמה מעלות תיקון מזגן רגיל (במקרה של תקלה בלוח הבקרה). לכן לפני שאתם רצים לקנות, תבררו כמה תעלה החלפה של לוח כזה.

ת.ש
אורח

5 נתן את התשובה ובנוסף יש לציין שהמנוע של המדחס הוא על זרם ישיר (DC)
בניגוד למנוע מדחס של מזגן קונבנציונלי שעובד על זרם חילופין (AC). למנועים חשמליים שעובדים בזרם ישיר ניתן לווסת את המהירות שלהם בניגוד למנועים בזרם ישיר שבהם הפעולה היא פועל/מופסק שגורמת ל"מכות" ברשת החשמל בבית (ניכר על התאורה שמתעמעמת כשהמדחס נכנס לפעולה). מנועי מדחס אינוורטר מווסת מהירות ופועל באופן קבוע ומגביר את מהירותו בהדרגה וכך גם מורגשת פחות "כניסתו לעבודה", ויתרון נוסף הוא כפי שמתואר בתרשימים – כמעט שאין שינוי בטמפרטורת החדר מכיוון שהמדחס בעל מהירות מווסתת ועצמת הקור משתנה בהתאם ואין מצב "הפעל/הפסק". חוץ מזה רוב המידע בכתבה אינו נכון.

wpDiscuz