גיימינג במציאות רבודה: הפנטזיה שמתקרבת לעולם האמיתי

לא רק עולמות וירטואליים: בעתיד תוכלו לחסל מרושעים ולצוד פוקימונים בתוך הסלון הביתי האמיתי שלכם, תודות לטכנולוגיה החדשנית אותה מפתחת עבורנו מיקרוסופט

בשנים האחרונות טכנולוגיית המציאות המדומה מתקדמת בצעדי ענק לרגע שבו נזכה להכנס ממש לתוך עולם אחר של גיימינג. אבל לצד הטכנולוגיה הזאת מתפתחת טכנולוגייה נוספת ומרשימה לא פחות, שנוקטת בגישה שונה: קוראים לה Augmented reality, ובשמה העברי 'מציאות רבודה'.

בעוד שמציאות מדומה מחליפה לחלוטין את שדה הראייה שלכם בסביבה וירטואלית לחלוטין, מציאות רבודה היא טכנולוגיה שממזגת אלמנטים וירטואליים עם העולם האמיתי. ושלא כמו משקפי שהם למעשה סוג של מסך לביש שמקבע אתכם לפינה אחת בבית (כי בכל זאת אתם מתנתקים ממה שבאמת קורה מסביבכם), רוב הטכנולוגיות של הן ניידות. כך שמשחקי יכולים להיות כל דבר בין משחק שמתרחש על השולחן שמולכם, לבין משחק שמתרחש באמצע טיול ברחוב סואן.

לצערנו כיום, זוהי טכנולוגיה שעדיין נמצאת בתחילת דרכה. אבל אחת מהחברות פורצות הדרך בתחום, , החלה לשווק לפני מספר חודשים את משקפי ה-HoloLens שלה (משקפי מציאות רבודה) למפתחים עצמאיים וחברות.

אז עבור מי שלא שמע על ה-HoloLens – מדובר באביזר טכנולוגי שמתלבש על הראש ומקרין דרך עדשות משקפיים מודלים תלת מימדיים לעולם האמיתי. הוא עושה זאת ע"י מצלמה וחיישנים שיושבים על המשקפיים, ומאפשרים להם לסרוק את הסביבה וכך להציב פרטים ממש כאילו היו חלק מהחדר או החצר. כדי לתת הרגשת מציאות ולאפשר לכם שליטה, המשקפיים יכולים לעקוב אחר תנועות ידיים והתנועה של הראש והגוף במרחב. ערכת הפיתוח של המשקפיים מאפשרת לכל אחד לפתח להם תוכנות ומשחקים, אז הנה לפניכם כמה מהדברים המגניבים יותר שפותחו כיום למשקפיים, בין ע"י ובין ע"י מפתחים חובבים.

Fragments

אחד המשחקים הבודדים שקיימים כיום ל-. מדובר במשחק פאזלים בילוש שמאפשר לכם להפוך לבלש בזירת פשע סופר טכנולוגית, כשזירת הפשע היא למעשה הדירה שלכם. המשחק ממקם אובייקטים שונים ופאזלים ברחבי החדר, וכל הדמויות שמופיעות במשחק נמצאות ממש לידכם ויכולות לעקוב אחריכם ואפילו לשבת על הספה, אם יש כזאת בחדר. הטכנולוגיה של המשקפיים מאפשרת לכם למעשה לטייל בחופשיות בדירה, ולגשת לכל אותם חפצים שהמשחק ממקם על הרהיטים שלכם או הקירות, ולתפעל אותם ע"י תנועות ידיים כדי לפתור את תעלומת הרצח.

RoboRaid

אחד המשחקים שמיקרוסופט מציגה מדי פעם בתערוכות , RoboRaid הוא משחק יריות די פשוט, אבל אחד שמצליח להעביר את האפשרויות הגלומות בטכנולוגיית המציאות הרבודה. במשחק עליכם להלחם ברובוטים עויינים שמנסים לפלוש לכם לתוך הדירה. המשחק מצייר חורים על הקירות או שערים רובוטיים דרכם הרובוטים מנסים לצאת, והם יכולים להופיע בכל חדר ולנוע בין החדרים השונים. כדי לירות עליהם תצטרכו לכוון עליהם את האצבעות שלכם, ולהזיז אותם בתנועה שמזכירה ירייה. למרות שמדובר כאמור במשחק בסיסי מבחינת מורכבות ומשחקיות, אין ספק שזה ממש מגניב לראות את הרובוטים האלה יוצאים לכם מתוך חורים מדומים בקירות.

Portal (בערך)

הדבר הבא בתור נוצר ע"י מפתח עצמאי בשם קני מהערוץ KennyWdev, שפיתח תוכנה של רובה הפורטלים מפורטל. התוכנה של קני מאפשרת לשלוט ברובה הפורטלים עם היד שלכם, לפתוח פורטלים ולשלוט בקומפניין קיוב וכן להשליך אותו לתוך הפורטלים. הדמו מציג את כל חוקי הפיזיקה מהמשחק, כשהקוביה למשל מושלכת בעוצמה מתוך הפורטל השני כשזורקים אותה דרך הראשון, והתוכנה אפילו לוקחת בחשבון מכשולים ביתיים כמו מדרגות, כשהקובייה יכולה ממש ליפול מדרגה מדרגה כשהיא מושלכת על גרם מדרגות.

Pokemon (בערך)

וקני לא עוצר שם. הוא לא רק חובב של פורטל אלא גם של פוקמון, ופיתח מערכת קרב ששמה את פוקמון גו בכיס הקטן. משחק הפוקמון שלו ל-HoloLens יכול להציב פוקמונים בעולם האמיתי – גם בחוץ, וגם בסביבה ביתית, ומאפשרת לכם להלחם בפוקמון שמולכם. תוכלו לבחור את המתקפות ע"י תפריט שנשלט ע"י האצבעות שלכם, אבל לאחרונה הוא הוסיף גם תמיכה בפקודות קוליות. אם כל חייכם חיכיתם לרגע שבו תוכלו לצעוק "צא פיקאצ'ו", נראה שהרגע הזה לא מאוד רחוק.

Yu-Gi-Oh (בערך)

אם כבר מביאים סדרות נוסטלגיה לעולם האמיתי, אחד הדברים המתבקשים ביותר כשמדברים על מציאות רבודה הוא ללא ספק יוגיהו. סה"כ המנגה והסדרה הציגו קרבות הולוגרפיים כבר אי שם בתחילת שנות האלפיים. אז מפתח בשם Generalkidd לקח על עצמו להקים את המפלצות של יוגיהו לתחייה, ומציג מערכת הולוגרפית שמאוד דומה למה שראינו בסדרה. למרות שאי אפשר ממש לשחק עדיין במשחק, אפשר לראות את זימון המפלצות בשדה הקרב, ואת הקלפים שלכם מרחפים מולכם. בנוסף, הבחור עובד במרץ על הוספת תמיכה בDuel Disk, ככה שכשכל העסק הזה יהפוך לדבר אמיתי, זה לגמרי יהיה חלום ילדות שהתגשם.

לסיכום, המציאות הרבודה עדיין לא לגמרי שם. משקפי ה-HoloLens עולים לא פחות מעשרת אלפים שקלים, וזה עוד לפני מיסים ומשלוח, כך שלא יותר מדי אנשים יכולים להרשות לעצמם לרכוש זוג, ולכן לא רבים יכולים להתנסות בפיתוח אליו. כשיום אחד העסק הזה יהפוך לנגיש יותר לקהל הרחב, אין ספק שהמציאות שלנו תשתנה לחלוטין ותאפשר לנו לברוח מזומבים שירוצו לעברנו, לירות על חלליות שנמצאות מחוץ לחלון, ולערוך קרבות פוקמונים מרגשים בפארק ליד הבית. אבל עד אז, נותר לנו רק לחכות שהטכנולוגייה הזאת תהפוך לזמינה כמה שיותר מהר.

פוטנציאל אדיר עבור העשור הבא

סבטה ס. היא מפתחת אתרים וגיימרית בנשמה, אתם מוזמנים לעקוב אחריה בערוץ היוטיוב שלה GameGems


שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר